Op nieuw 6 jaar geëist tegen koopman uit Alkmaar Maritieme oorlogshistorie in staat van voorbereiding Polderhuis van Wieringerwaard in oude stijl gerestaureerd Nederlandse Carillon dient Amerika tot voorbeeld Ziekentriduum te Heiloo 150 milliard francs schade door mond- en klauwzeer rkt Groninnp^ Roofoverval voor Gerechtshof Amsterdam Verdachte blijft ontkennen Jacht op uranium in Canada Nederland in de Tweede Wereldoorlog Commissaris der Koningin verrichtte opening ZWARE BRAND in èxportslagerij te Borculo Standaardwerk over marine en koopvaardij Waagtoren carillon door architect uit Washington bezichtigd Alleen al in Frankrijk: Dagen van troost en bemoediging in het lijden Bromfietsrijdster door touw gestrikt WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1952 PAGINA 3 SVERW ACHTING >ld door het KNMI te geldig van Woensdag- Donderdagavond. J«JS OP BUIEN. zwaar bewolkt met' enkele regenbuien of Dezelfde temperaturen ig of iets lagere. Zwak- tige wind hoofdzakelijk gen tussen West en itus zon op 5.11, onder m op 20.56, onder 7.20. 1ENT RHEE WINT 6 Aug. (Reuter) rste kiesdistrict, waar- ïitslag der Zuid-Kore- sidentsverkiezingen be- Poesan, heeft Syngman 917 stemmen behaald, (dinger Tsio Bon Ahm 81.873 stemmen, geveer de uitslagen van er kiesdistricten binnen d Rhee ruim twee mil- men en Tsio 485.000. 6 Aug. 3300 kg Sla- 245; B 34—41; 4000 kg 7.30—7.90; B 4—4.80; lauwe eigenheimers 95o 1100 kg zilvernep 20.70 Iverdrielingen 5.30. BEURS GRONINGEN IGEN, 5 Aug. Win- vrij 28,2532; inleve- —23; witte haver 24,25 koolzaad 53(3557,85, 1 50,50—59. e partijen gelden voor tijen franco Groningen nclusief provisie, it: Het aanbod van de gst was in verband met gens van de laatste tijd Voor nieuwe winter- iedde men naar kwali- f 31,5032; terwijl de '.gerst gevraagd was en cht werd van f 22,75 zomergerst werd prac- niet aangeboden. Voor ;r oogst 1951 werd ca. ;r betaald. De blanke konden van f 31,60 ingen. Koolzaad was te plaatsen. Al naaT i kwaliteit werd hier- 5557,50 gemaakt /ii kon om en bij f 59 De handel hierin was eze prijzen gelden voor tien franco Groningen, nclusief provisie. MARKT SNEEK Hoewel de aanvoer elingen kleiner was dan week, was de handel slecht. Over de gehele nen de priizen neiging wat vooral bij de lam- varkens wel zeer sterk king kwam. geschikte gebruiksvee >ende handel nauwelijks ld. De vette koeien no- lik vorige week. Pinken lig gevraagd met lagere !e graskalveren konden cemplaren tegen onver- lizen geplaatst worden, calme handel met lager li kleine aanvoer waren e kalveren wel zo hoog Dp de schapenafdeling bar slecht. Vooral de moesten een geduchte en ondanks de lagere iiad de handel weinig te Doordat de baconprij- irlaagd was ook de no- de zware varkens la de zouters belangrijk rachten. Ook biggen en den neiging tot lager animo tot kopen. ier en notering waren en kalfkoeien f 520 tot rettê koeien f 1.471.85 gew. 21 pinken f 425 paarden f 7801050; 70 (n f 180300; 84 nuch- sn f 3550; 224 schapen en f 75—120, f 65—85; >n geiten. 72 varkens: n f 22.08; varkens p. kg 100 zouters f 1.94 :r kg lev. gew.; 135 big- ;rs f 4096. Totaal 805 Stromarkt Vergeleken bij en- biedt de stromarkt mo- n geheel ander priis- (rststro nieuwe oogst s reeds afgeleverd en zo om en bij de f 20. (haald boerderij. Moge enkel partijtje nog wel erkocht is. Tarwestro, innenkort ook afgele- orden, noteert iets ho- :s deze lagere prijs is de flein. DEN. 5 Aug. Kalf den (resp. Ie, 2e en 975—1050; f 900—950 kalfvaarzen f 875-950, zomer kalv. koeien E 725800; vare koeien f 5C 700; stieren 2.382,45 per kg ht; kalveren en pin- ■550; slachtvee f 2,70 —2,64, f 2—2,10 per ewicht; nucihteTe kal- -60; weideschapen f 85 lammeren f 6574; en f 100115; loop- 6590; biggen f 50 I; vette varkens f 2,04 —2 per kg levend ge- ;ers f 1,92—1,95. 723 runderen, 339 kal- schapen en lammeren, I. 519 biggen, 25 paar- ken en geiten Totaal Van het kalf- en 't as wederom het aan- oot. De tbc-vrije kalf- kalfvaarzen trokken aandacht en brachten op. Voor de rest was raag gestemd. Voor 't iepen de prijzen als de vrij grote aanvoer lUchtere kalveren zijn met de kleine aanvoer 'en de stijgende prij- leld. In wolvee ver del veel minder vlug, e vorige weeksprijzen moeite en niet geheel bedingen. Zowel voot ■kens als voor de zou de prijzen teruft. De prijzen per kg slacht- Iroegen voor de zou- >er kg. terwijl voor 't ;el werd verhandeld nd gewicht tot f 1,93. welke eveneens min- aren te plaatsen wer- ifiruggaande prijzen Voor het Amsterdamse Gerechtshof stond gisteren terecht de Alkmaarse koopman G. H. die dit voorjaar door de Recht bank te Alkmaar tot zes jaar gevangenisstraf was veroordeeld, verdacht van medeplichtig te zijn geweest aan de roofoverval op de 67-jarige alleenwonende veehouder P. Akkerman aan de Kanaaldijk onder de gemeente Bergen, gepleegd op de avond van 4 Maart j.l. Verdachte, die zowel bij het voor onderzoek als voor de rechtbank ontkende, medeplichtig aan deze overval te zijn, was tegen de uit spraak van de Alkmaarse recht bank in hoger beroep gekomen. Ook voor het Hof bleef hij in zijn ontkennende houding volharden. Hoewel dé verklaringen van de voornaamste getuigen zeer bezwa rend voor hem waren. De revolver bij de overval door een der ver dachten gebruikt, bleek afkomstig te zijn uit de woning van ver- dachte's schoonzuster te Amster dam, die kwam verklaren, dat ver dachte daags voor de overval nog bij haar thuis was geweest. Reeds eerder had zij, die vroeger huis houdster bij de veehouder Akker man geweest was, in een huiselijk gesprek, waar verdachte bii tegen woordig was, gesproken dat de veehouder Akkerman er nogal warmpjes bijzat. Zij had het daar bij o.a. gehad over een kistje met juwelen. De voornaamste getuige was ook ditmaal de medeverdachte, de 24- jarige J v. d. V., die door de Alk maarse rechtbank tot vijf jaar ge vangenisstraf was veroordeeld en die hiervan niet in beroep was ge gaan. Deze deed weer het bekende verhaal. Op de avond van de over val had hij in een café tegenover de ambachtsschool te Alkmaar een gesprek met verdachte gehad, waarbij deze voorstelde, de over val bii Akkerman te plegen en waarbij verdachte het onder meer had over een kistje met juwelen en hem de revolver toonde, die later bleek het eigendom van zijn schoonzuster te zijn. Het ding was defect en verdachte beweerde, dat hij het defecte wapen alleen maar gebruikte uit zelfverdediging; hij hield er namelijk een vriendin op na, wier man hem begrijpelijker wijze minder gunstig gezind was. Het was deze revolver, die bij de roofoverval gebruikt werd, om de veehouder te bedreigen en welke later in de duinen werd terugge vonden. Toen de president van het gerechtshof, mr. Sprey, het ver haal van verdachte's bebloede neus te berde bracht, deed ver dachte alsof hem hiervan niets bekend was. Ook voor de Alk maarse rechtbank was deze kwes tie, waarvan het dossier ook uit voerig melding maakte, breedvoe rig behandeld, zodat de president moeilijk kon aannemen, dat ver dachte hiervan niet op de hoogte was. Later beweerde hij toch wel weer, dat hij in de tuin van zijn vriendin met zijn neus in het don ker tegen een drooglijn was ge lopen, waardoor de verwonding zou zijn ontstaan. De getuige-deskundige dr. Hulst had dit echter niet waarschijnlijk geacht, en veeleer aangenomen, dat de wond op zijn neus het ge volg was van de opmepper met een stoffer, die de veehouder Ak kerman de indringer had toege diend. Bevestiging getuigenverklaring Getuige v. d. V. bevestigde zijn verklaringen voor de Alkmaarse rechtbank afgelegd, dat beiden de overval samen hadden gepleegd, waarbij verdachte zich een zwarte doek voor het gezicht had gebon den en getuige zelf een nylonkous over zijn hoofd had getrokken. Ge tuige had aan de achterzijde een ruit verbrijzeld, waarna verdachte door dit raam naar binnen was gegaan om de staldeur open te doen. Getuige ontkende de boer te hebben mishandeld; hij had hem alleen maar de portefeuille afge nomen. Na de overval had hij reeds op het erf het geld aan H. gegeven. Met 385.van de buit had hij genoegen genomen. De volgende dag hadden zij elkander in Am sterdam ontmoet. Niet minder bezwarend waren de verklaringen van de getuige- deskundige dr. Froentjes, die de kleren van verdachte H. had on derzocht en daarop sporen van mensenbloed had gevonden, be nevens vlekken van groen wier, alsmede rood, wit en groene verf- partikels, welke groene wiervlek- ken en verfresten identiek bleken te zijn met het wier en de verf aangetroffen op het raamkozijn van de boerderij. Op de vraag van de president of hij ondanks dit alles bleef ontken nen, antwoordde verdachte slechts met een simpel ja. Op de vraag van één der rech ters, wat zijn medeverdachte v. d V. dan toch wel zou bewegen, zul ke bezwarende verklaringen tegen hem af te leggen volgens ver dachte dus een ontzettend misdrijf te plegen zei verdachte slechts schouderophalend: „Weet ik niet." De procureur-generaal, mr. Bak hoven, achtte het bewijs wettig en overtuigend geleverd. Spreker kon geen argumenten vinden waarom v. d. V. in strijd met de feiten een verklaring zou afleggen; hij is on herroepelijk veroordeeld en heeft er geen enkel belang hij verdachte te bezwaren. Ook het aanvullend bewijs van de bloed- en de verf- sporen versterkte de procureur- generaal in zijn mening. Het ver haaltje van de waslijn kon spreker niet geloven: daar spreker geen argumenten kon aanvoeren, die een lichtere straf zouden recht vaardigen, eiste mr. Bakhoven be vestiging van het vonnis van de Alkmaarse rechtbank: zes jaren gevangenisstraf zonder aftrek. Verdediging Mr. W. Buers uit Alkmaar be perkte zich hoofdzakelijk tot het weerleggen van dé verklaringen van de getuige-deskundige, dr. Froentjes, en de getuige v. d. V, Zijn veronderstelling, dat de verf- sporen even goed van elders af komstig zouden kunnen zijn, werd echter door dr. Froentjes naar het rijk der fabelen verwezen; het was althans zeer onwaarschijnlijk, dat elders dezelfde verfpartikels en in dezelfde verscheidenheid werden gevonden. Voorts verloor mr. Buers zich in supposities omtrent de beweegredenen, die v. d. V. er toe zouden gebracht hebben, zijn verklaringen ten nadele van H. af te leggen. V. d. V. kon hier moei lijk een andere verklaring afleg gen dan in Alkmaar, omdat hij dan wegens meineed vervolgd zou kunnen worden. Pleiter achtte het niet onmogelijk, dat v. d. V, zijn 'mededader die volgens pleiter dan een ander zou zijn dan de ver dachte H. zou willen sparen, omdat deze wist, dat v. d. V. nog wel meer op zijn kerfstok had. Ook het feit. dat v. d. V. zijn eigen aan deel in de overval tracht te ver kleinen, terwijl verdachte dit niet kan tegenspreken, pleit tegen ge tuige. Pleiter vond het voorts on begrijpelijk, dat getuige v. d. V slechts met f 385.genoegen nam waar volgens hem ook iets anders achter. Hij concludeerde tenslotte tot vrijspraak, subs, een lichtere straf. Het pleidooi van mr. Buers gaf nog enige aanleiding tot leden van het gerechtshof. Op Dinsdag 19 Augustus zal ar rest worden gewezen. BLOEMENCORSO BEGINT OM DRIE UUR BERGEN Door een be treurenswaardige fout in onze advertentie omtrent het bloemencorso te Bergen, dat vandaag wordt gehouden, werd bekend gemaakt, dat het corso om vijf uur zou be ginnen. Dit moet ziin om drie uur. Zij, die hiervan niet op de hoogte waren, zul len zich alsnog moeten haas ten! De avondverlichting is bepaald op negen uur heden avond. HONDERDEN DELVERS IN ALLERIJL OP WEG PRINCE ALBERT, 5 Aug. In het Noorden van de Canadese provincie Saskatchewan is de eerste uranium-.,rush" uit de ge schiedenis begonnen. Honderden delvers ziin in al lerijl naar het gebied bii het Athabaskameer gegaan om grond af te palen. Naar verluidt bevin den zich in dat gebied enorme hoeveelheden uranium. De Provinciale regering te velde heeft kantoren ingericht voor de inschrijving van de ter reinen. De autoriteiten zeggen, dat de uraniumjagers van thans jonger ziin dan de dèlvers uit de dagen van de Gold-rush en dat zij in plaats van met houweel en schop met Geiger-tellers (apparaat om radio-activiteit vast te stellen) uitgerust zijn. De regering heeft het alleen recht voor de aankoop van de ge vonden uraniumertsen. B-36 NEERGESTORT SAN DIEGO (Californië), 5 Aug. (A.P.) Een bommenwer per van het type B-36 is vandaag boven de Stille Oceaan ontploft. Volgens de eerste berichten zijn twee overlevenden opgepikt. BORCULO, 5 Aug. Vanmor gen om 10 uur is brand uitgebro ken in de Exportslachterij N.V. Welling aan de Parallelweg te Borculo Het bleek dat het vuur was ontstaan in de kurken isola tie van de nieuwe koelafdeling welke nog slechts enkele dagen geleden in gebruik werd geno men. Een verstókkende rook steeg uit deze afdeling op. De brandweren uit Neede, Bor culo, Ruurlo, alsmede enkele wa gens uit Deventer namen deel aan de bestrijding van het vuur. De brandweer had, teneinde uitbreiding te voorkomen, de me talen deuren van de afdeling dicht gedaan. Er werden gaten in de muren gehakt en via deze ggten werden grote hoeveelheden bluswater in de vuurpoel gegooid. Vanmijldag omstreeks drie uur brandde de afdeling nog. Onge veer 100 geslachte varkens, die in deze afdeling waTen opgehan gen, gingen verloren. Verzeke ring dekt de schade, die minstens een ton bedraagt. WRAK HAD ER SPOEDIG WEER GENOEG VAN Het wrak van de Amerikaan se torpedobootjager „Erie", die in de oorlog voor de kust van Curacao werd getorpedeerd, de Annabaai werd binnengesleept en toen zonk, is eergisteren 35 seconden boven water geweest. Reeds maanden is een Ameri kaans bergingsvaartuig doende het wrak naar boven te krijgen. Men dacht, dat het nu inderdaad lukte, maar zoals een van de plaatselijke bladen schreef „35 seconden waren voldoende om de „Erie" de overtuiging te geven, dat het bij ons heter onder, dan boven water is" In Wieringerwaard delen gemeente en polder hun huis broe derlijk samen. Alles loopt en werkt bij en door elkaar, en alles gaat er in de beste harmonie. Als zodanig mogen zij ten voor beeld gesteld worden voor elkeen die iets met inwoning te maken heeft. Maar ook nog in dien zin, dat de gemeente, als „inwoner de vernieuwing van de mooie kamer, de raad zaal geheel voor haar rekening heeft genomen. De polder droeg zorg voor de uiteraard vrij kostbare vernieuwing van dak en muren. En bij alles werd er naar gestreefd om de vroeger bestaande toestand te herscheppen. nu letterlijk nog geen grond onder de voeten hebben gehad. Spr. erkende dat door deze res tauratie inderdaad weer de sfeer van die oude heroieke tijd is te ruggevoerd op een historisch vol komen verantwoorde manier. Tenslotte riep hij zijn gehoor op om zich eensgezind te scharen rond ons vorstenhuis, teT verde diging van de zelfstandigheid voor onze met zoveel bloed en beleid verworven natie. Burgemeester Kloecke herinner de er aan, dat de tijdens de Fran se revolutie ingestelde gemeente raad in 1870 moest beginnen met het betalen van huur aan de pol der n.l. f 52 per jaar. In 1915 werd dit bedrag f 80 p. jaar en bleef sedertdien ongewijzigd. Wel een bewijs hoe goed de samenwerking tussen beide corporaties is. Ook hij noemde de restauratie bijzon der goed geslaagd en hij bracht daarom dank aan architect Rooy- aards, aannemer Bruin en schilder Braaf. De architect gaf een uiteenzet ting over de zin van deze restau ratie, vervat in de opvatting, dat ten plattelande nog de rust gevon den wordt die nodig is voor hef volbrengen van een goed werk stuk. De straf van onze tijd im mers is, dat alles in haast ge schiedt en daarom niet goed kan zijn. Dijkgraaf P. Visser verklaarde de ervaring te hebben opgedaan, dat het 't verstandigst is om al het onderhoudswerk direct te la ten uitvoeren. Bij uitstel worden onderhoudskosten jaarlijks met rente op rente omvangrijker en kostbaarder. Weliswaar komen de hoofdin gelanden tegenwoordig niet meer per trog of kar uit Alkmaar of Haarlem, gelijk kort na 1630 toen het Polderhuis in gebruik werd genomen, noch blijven ze over nachten in een van de acht inge bouwde bedsteden. Evenimin dra gen ze nog uitsluitend klompen. Desniettemin acht men de sfeer uit die jaren uit cultureel oogpuni zo'n groot goed, dat in de raads zaal een originele oude schouw van Delftse tegeltjes is geplaatst, de houten vloer werd geschuurd en met zand bestrooid en het ge hele interieur geschilderd in echt oud-boerenblauw met paneeluit- m'onsteringen van blauwgrijs. De zolder van de met marmer gepla veide hal en de diverse deuren zijn effen oud-rood geverfd. Onder de luifel van het spitse dak voor de raadzaal is weer een klok opgehangen, die voortaan galuid zal worden als de vergaderingen beginnen. En op de smetteloos witte muur hangt een wit bord met de wapens van gemeente en polder Wieringerwaard- In de dars, waar nu niet meer de paar den van de „waskippers" behoe ven te overnachten, stonden een paar botervaten, oude tabakspot ten, een kabinet en over de zol- derrand zag men heel oude hand- besneden kaaspersen of kunstzin nig beschilderde wagenspiegels. Wanneer architect Rooyaards getracht' heeft om de rust van 't nlattelandsvolk gestalte te geven in deze restauratie, dan is hij daarin volkomen geslaagd. Want nergens hebben we een bouw werk aaneetroffen hetwelk in- zo wel uitwendig de stempel draagt van de veest der eerste pioniers ais juist hier. Feestelijke opening Tijdens een bijzondere raads- en poldervergadering, niet alleen bijgewoond door het voltallige gemeente en polderbestuur van Wieringerwaard doch ook doo~ alle burgemeesters en dijkgraven uit de ganse omtrek, heeft de Commissaris der Koningin het aldus gerestaureerde gebouw feestelijk in gebruik gesteld. In een belangwekkende redevoering her innerde deze er aan, dat geduren de de 80-iarige oorlog niet alleen de vrijheid werd bevochten en door koene ontdekkingsreizen en handelsondernemingen ver over zee een wereldrijk werd gesticht, doch ook. dat door de in korten tijd riik geworden handelssteden in eigen land ontzaggelijk veel land vredelievend door inpolde ring is gewonnen. In het begin van de 16e eeuw werd alleen ai 25000 ha land ingepolderd door de kooplieden uit de steden, en één van de eerste en belangwek kendste inoolderingen uit die ia- ren is de Wieringerwaard. In dit verband richtte spr een waar schuwing tot de boeren-polderhe- woners, om zich toch niet laat dunkend uit te laten over de stadsbewoners. Want, indien de stadsbewoners niet de durf en ondernemingsgeest hadden opge bracht om aanzien en vermogen on 't snel te zetten voor de mees tal slecht rendabele landaanwinningen, dan soudpn zii Burgemeester Blaauboer van Barsingerhorn voerde het woord namens de gemeenten en polders van Barsingerhorn, Schagen, Zij- pe, Anna Paulowna en Wieringer- meer. Hij stipte aan hoeveel gro te landbouwfiguren het betrekke lijk kleine Wieringerwaard al heeft voortgebracht. Bijna 350 ja ren is Wieringerwaard op waar lijk grootse wijze zelfstandig ge weest. We hopen dat nog vele ge slachten vetuige mogen zijn van de bloei en zelfstandigheid van dit in elk opzicht rijke gebied. Mr. Mijnlieff, Dijkgraaf en bur gemeester van Anna Paulowna, vatte de in de laatste zin verbor gen handschoen op en pareerde meesterlijk: In 1845 heeft Wierin gerwaard getracht het toen nieuw in te polderen gebied, de Anna Paulownapolder, in te lijven. Dat is niet gelukt. Ook thans zijn er nog velen die 't groot-Wieringer- waard begeren. Toch geloofde spr. dat zolang d'ie gedachte nog niet verwezenlijkt is, het nu ver nieuwde raadhuis nog goede diensten kan bewijzen- (Volgens de commissie Ter Veen, dient de gemeente Wieringerwaard bii An na Paulowna gevoegd te worden, onder de naam Groot Wieringer waard Red.) Maar burgemeester Koecke wist echter, dat die wens in Wieringer waard allerminst leeft. „Integen deel, we willen blijven wie we ziin en dus het rapport laten voor wat het is," zo was zijn besluit. Mr. Koot, secretaris van de Bond Heemschut had nog verteld dat de besturen van gemeente en polder de restauratie zonder oud heidkundige bijstand, uitnemend hebben verricht. Zo zelfs, dat Heemschut het onmogelijk beter had kunnen doen. Interprovinciale windhonden rennen WIERINGERWAARD De lief hebbers van windhondenrennen wacht een bijzonder interessante gebeurtenis. Volgende Zondag wordt nl. in het gemeentelijk sportpark van Wieringerwaard een ontmoeting georganiseerd tussen de beste windhonden uit de provincie's Noordholland en Friesland. Het staat wel als een paal boven water dat er zeer snelle tiiden zullen worden ge maakt, omdat ook de ernstigste candidaten voor het nationaal kampioenschap aan de striid deelnemen. Voor verdere bijzon derheden zie adv. In 1956 zal een wetenschappelijk werk, verdeeld in zes delen op de boekenmarkt verschijnen, dat lot titel zal dragen „De Nederlandse Maritieme geschiedenis gedurende de Tweede We reld-oorlog". De werkzaamheden tot het verschijnen hiervan zijn thans in voorbereiding bij het bureau Maritieme Historie van de Marinestaf en bij Prof. Dr T. H. Milo, hoogleraar in de ge schiedenis van het zeewezen aan de Leidse Universiteit, Aldus heeft het hoofd van bedoeld bureau kapitein ter zee b.d. J. C. d'Engelbronner in hei maandblad van de Koninklijke Marine „Alle Hens" medegedeeld. Sedert de oprichting van het bureau in 1946 zijn de werkzaam heden voor dit geschiedkundig werk voortgegaan, waarbij de krijgsverrichtingen van de Kon. Marine en van de Koopvaardij in een geheel zullen worden be schreven. Het. eerste gedeelte van dit 3600 bladzijden omvattende werk zal vermoedelijk in 1953 verschijnen en zal behandelen de tijd tussen 1939 en Juni 1940 mobilisatie en oorlogsdagen 1940, verder de Ne derlandse Marine in Engeland en de onrichting van de Scheepvaart en Handelscommissie. Het tweede deel behandelt de tijd van 1940 'Duinkerken) tot December 1941 (uitbreken van de oorlog in het Oosten), het derde deel zal bet zeedrama rond Neder- lands-Tndië omvatten en het vier de deel vertelt van de deelname der Nederlandse Marine in de striid in de Pacific en Europa. Het viifde deel van het standaardwerk zal in hoofdzaak omvatten de voorbereidingen tot de invasie en de deelname daaraan, terwijl het zesde deel van 1944 tot de capitu latie van Japan dp laatste phasen van de tweede wereldoorlog zal besehriiven. Verder wordt de mo gelijkheid nog overwogen om 'n samenvatting van het standaard werk in de Ehgelse taal uit. te geven. Noodzakelijk. Kapitein ter zee b.d. J C. d'Engelbronner heeft eveneens 't doel omschreven waarvoor dit wetenschappelijk werk za] wor den uitgegeven. Tn de eerste plaats moet het Nederlandse volk weten welk aandeel zowel de Ma rine als de Koopvaardii in de oor log hebben gehad en hoeveel zij hebben bijgedragen tot de gealli eerde overwinning. Voorts heeft de Nederlandse zeemacht recht op erkenning van haar verdiensten in uiterst-moeiliike omstandighe den, een erkenning die tot nu toe wel zeer onvolledig en onvoldoen de was- Voor 't buitenland is dit eveneens van belang, want de bondgenoten moeten van ons aan deel in de striid on de hoogte worden gebracht Het is b-v. opvallend, zo ver klaarde het hoofd van het burean Maritieme Historie dat in de reeds verschenen werken over de lan ding in Noord-Afrika de Neder landse schepen in het geheel niet of een enkele maai worden ge noemd, terwijl alle Amerikaanse en de meeste Engelse schepen er wel in voorkomen. Het uitvoeren van een dergelijk groot werk is niet eenvoudig, dat is het bureau reeds gebleken. Niet alleen moeten alle papieren, per soonlijke gegevens, scheepsjour naals worden doorgewerkt, maar er moeten vele particuliere bron nen worden opgespoord, omdat met het vergaan van vele sche pen eveneens vele authentieke gegevens naar de bodem der zee zijn gegaan. Deze gegevens moe ten over de gehele wereld wor den opgespoord. Particuliere bronnen. Vooral over de strijd in de Pa cific en in de Indische wateren moeten gegevens van ooggetuigen worden verzameld, hetgeen ont zaggelijk veel werk en moeite kost. Daarom poogt het bureau zoveel mogelijk particulier mate riaal te verzamelen, foto's, dag boeken, papieren enz. enz. In het bijzonder tracht men hierbij zo veel mogelijk foto-materiaal te vinden, omdat de verschillende delen van 't standaardwerk hier mede zullen worden verlucht Niet alleen in Nederland zelf is men met deze werkzaamheden bezig, ook de marine-attaché's in Washington. Londen en Tokio staan voortdurend in verbinding met het" bureau en wisselen hun gegevens uit. Het bureau Docu mentatie van het Directoraat van de Scheepvaart zal zich bijzonder belasten met het te boek stellen van het aandeel dat de Neder landse koopvaardii in de verschil lende stadia van de Tweede we reldoorlog heeft gehad. ALKMAAR Gisteren heeft mr W. M. Haussinan. in zijn functie van eerste architect van het bureau bouwinspectie van 't ministerie van Binnenlandse Zaken der U.S.A., een bezoek gebracht aan het Waagtoren- carillon. Hij maakt momenteel een studiereis langs de voor naamste carillons van Nederland en hij wordt daarhii vergezeld door ziin echtgenote die van deze studiereis voor haarzelf een va- cantietrip heeft gemaakt. In Amerika staat men tegen over de carillons geheel anders dan in Holland; men beschouwt ze daar louter als muziekinstru menten, en nu gaat het er maar om, voor het carillon, dat de Koningin bij Haar bezoek aan Washington namens het Neder landse volk aan het Amerikaan se heeft aangeboden, een zoda nig geschikte plaats te vinden, dat de muziek, welke het instru ment moet voortbrengen, zo goed mogelijk tot haar recht komt. Geheel anders dan in Holland heeft men met carillons weinig ervaring en daar de Hol landse carillons een naam heb ben, die over de gehele wereld beroemd is geworden, kon het ook niet anders of Nederland moest voor Amerika het studie gebied bij uitstek gelden. Het ligt in de bedoeling, het carillon voor het Amerikaanse volk, dat vanzelfsprekend in de hoofdstad zal worden geplaatst, geheel volgens 'de Nederlandse PARIJS Voor de Academie des Sciences heeft de heer Gaston Ramon een uiteenzetting gegeven over de huidige stand van het mond- en klauwzeer in Europa. Op 15 Juli j.l. waren alle Franse departementen op een na-, de een meer de ander minder, door de ziekte aangetast. Deze heerste in 13.273 gemeenten (een derde van het gebied) met 132.914 bedrijven. In het verleden had de Franse landbouw door de eerste golf, die van 1937/38, een schade van 5 milliard frs. Thans zal de schade meer dan 150 milliard frs bedragen. In Juni j.l. waren in Duitsland nog 1.500 bedrijven aangetast maar volgens de laatste berich ten zou een zekere vermindering zijn ingetreden. In België waren HEILOO Gistermorgen is is op het Genadeoord van O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo het ziekentriduum begonnen, dat onder de geestelijke leiding staat van de bekende Pater v. Rooyen, O.F.M. 111 zieken uit de omtrek van Alkmaar nemen eraan deel. Zij_ komen uit Alkmaar zelf, uit Heiloo. uit Bergen zelfs 21, voorts uit Heerhugowaard. Langedi.jk, Waarland, 't Veld, De Beemster, De Rijp, Limmen, De Egmonden en Warmenhuizen. Tenslotte zijn er nog een uit Den Helder, een uit Blokker en drie uit Heems kerk. Door particuliere autobezitters werden zij gistermorgen in alle vroegte naar Heiloo gebracht. Dit jaar voor het eerst overnachten een achttal zieken op Kapel, waai-voor de grote zaal van café J. Ruiter is ingericht. De Eerw. ziuster Crecentia van het St. Eli- s abethziekenh.u is te Alkmaar waakt des nachts bjj de zieken en zij heeft ook de leiding in handen van het werk van de overige zusters en verpleegsters uit het St. Elisabethziekenhuis. De organisatie, die on alle on derdelen een keurig verloop had, berust bij de secretaris van het Comité Ziekenbedevaarten, de heer P. Kuijper te Heiloo. Voor de H. Mis, welke om negen uur in de grote Kapel werd gecelebreerd, sprak de zeereerw. heer rector Toebosch een woord van welkom tot de zieken. Hij bracht hun de wij dingsvolle dagen van vorige jaren in herinnering en bemoe digde en troostte hen met de ge dachte, dat in deze dagen van genaden de zieken op de bijzon dere hulp van Maria, de Trooste res der bedroefden en Heil der Zieken konden rekenen. Daarna ontvingen alle patiënten de zie kenzegening, waarna tijdens de H. Mis pater Van Rooyen uitleg gaf van de H. Handelingen en de gebeden van de H. Mis voor bad. Het meisjeskoor van de heer P. Groot te Heiloo verzorg de op stemmige wijze de zang. Na de H. Mis hield pater Van Rooyen een korte toespraak over Maria, die de zieken vooral tij dens deze dagen moeten vereren als de Moeder van Smarten, die de bedrukte mens in de nood te hulp komt, waarna gezamenlijk ontbeten werd in de verschillen de café's en restaurants. Een 12- tal meisjes uit Heiloo zorgden er de gehele dag voor, dat 't de zieken aan mets ontbreekt. De zieken, die minder goed ter been zijn, verblijven de gehele dag in de kapel. Des middags om twaalf uur hield pater Van Rooyen een korte lijdensmeditatie, waarna 't Allerheiligste werd uit gesteld. Na het zingen va.n enkele devo tieliederen had door alle aan wezige priesters de plechtige handoplegging plaats, tijdens welke bijzonder voor de genezing van de zieken werd gebeden. Des middags om drie uur volgde een plechtig Lof met toespraak over het H. Sacrament, waarna iedere zieke afzonderlijk de zegen met het Allerheiligste ontving. Onder deze zegening werden de aanroepingen gezegd, zoals die bij de grote zieken- b ede vaarten te Lourdes plaats vinden. Elk der aanroepingen wordt voorgebeden en door allen gezamenlijk herhaald. Om vier uur werden de zieken weer naar huis gebracht. Vandaag worden dezelfde plechtigheden herhaald. er eind November 1951 13.000 haarden van besmetting, die thans tot 154 verminderd zijn. In Nederland zijn nog slechts enkele bedrijven aan getast. Ook in Denemarken en Engeland neemt de ziekte sterk af. Dank zij het slachten van zieke of besmette dieren is Noor wegen vrjjwel ontkomen aan de ziekte. Hetzelfde geldt voor Zweden. Dank zij het initiatief en de waakzaamheid van de vee- artsenijkundige diensten is Zwit serland er in geslaagd zich voor de ziekte te vrijwaren. De heer Ramon wees er op, dat bij de huidige stand van de wetenschap de inenting tegen mond- en klauwzeer slechts zwakke en weinig duurzame inmuniteit kan geven. Het is volgens hem zelfs zeker, dat de ziekte bevorderd werd door het al te grote vertrouwen dat in de inenting gesteld werd ten nadele van de sanitaire maatregelen. Faroek's bezittingen in beslag genomen CAIRO, 5 Aug. (A.P.) Het Egyptische kabinet heeft van avond per decreet de reusachtige Egyptische eigendommen van ex- konmg Faroek in beslag geno men. De waarde dezer eigendommen wordt geraamd op ruim 100 mil- lioen pond sterling. BRITSE MATROZEN IN JAPAN VEROORDEELD KOBE, 5 Aug. De Japanse Arrondissementsrechtbank in Kobe heeft vandaag de Britse matrozen Derek Smith en Peter Stinner van de kruiser „Belfast" wegens roof tot 2'/' jaar gevan genisstraf veroordeeld. Op 29 Juni beroofde het twee tal een Japanse taxichauffeur van zijn wagen en een bedrag van ongeveer 17 gulden. Dezelf de dag nog volgde hun arresta tie in een bar. De ambtenaar van het Open baar Ministerie had tegen beiden vijf jaar gevangenisstraf ge- eist. Het Britse verzoek, dat de matrozen uitgeleverd zouden worden om zich voor de Krijgs raad te verantwoorden. werd niet ingewilligd. wijze zal geschieden, zowel waf betreft de methode van ophan gen als van bewegingssysteem. De heer Haussmann heeft reeds verschillende Nederlandse steden bezocht, o.a. Dordrecht, Breda, Den Bosch, Rotterdam en Den Haag en natuurlijk kon het Waagtorencarillon, dat als een der beste in Nederland geldt, niet worden voorbijgegaan. De heer Haussmann en zijn echt genote begaven zich na hun be zoek aan Alkmaar linea recta naar Leeuwarden, om daarna hun reis voort te zetten naar Groningen, Zwolle, Deventer, Amsterdam, Gouda en Delft. Bij het beklimmen van de Waagtoren heeft de heer Hauss mann geïnteresseerd staan kijken naar de ruitertjes, een vernuftig spel, zoals hij 't noemde. Door de stadsbeiaafdier, de heer B. v. d. Veen liet hij zich omtrent de werking van het automatische uurwerk, de toonhoogte van da klokken en allerlei andere mu- ziekteohnische problemen inlich ten, waarna de heer Van der Veen enkele Vaderlandse liede ren liet horen, en tot groot ge noegen van mr. Haussmann het Amerikaanse Volkslied, dat zij voor het eerst van haar leven op een carillon hoorde spelen. Mr. Haussmann heeft aan deze studiereis door Nederland ook. nog andere werkzaamheden ver bonden. Na een bezoek aan de voornaamste Belgische carillons te hebben gebracht, gaat hij naar Denemarken, Zweden en Noor wegen, voornamelijk om daar de bruggenbouw in ogenschouw te nemen, naar Engeland en Frank rijk voor het bezichtigen van historische bouwwerken. Pas in October zal het echtpaar Hauss mann weer naar de States terug keren, waar de heer Haussmann verslag zal uitbrengen van zijn studiereizen en waar hij een ad viserende stem zal uitbrengen ten aanzien van de uiteindelijke practische bestemming van het door het Nederlandse volk aan geboden carillon, dat in Maart van het volgende jaar door de Nederlandse klokkengieterijen zal worden afgeleverd. VERKLARING VAN EISENHOWER LOS ANGELES, 5 Aug. (AFP) De Republikeinse candidaat voor het presidentschap der Verenig de Staten, generaal Eisenhower, heeft een toespraak gehouden op een te Los Angeles door oud strijders gehouden bijeenkomst. De generaal deed een beroep op deze oorlogsveteranen hem te helpen bij het uitvoeren van een uit tien punten bestaand pro gramma, waarvan worden ge noemd: het verzekeren van de vrede, het in ere herstellen van het begrip „eerlijkheid" bij de Amerikaanse regering, het schep pen van een duurzame welvaart, het beschermen van salarissen en spaargelden tegen het gevaar ener inflatie en het vrijwaren van deze bronnen van inkomsten voor buitensporige belastingen, en het verwezenlijken van een „wezenlijke gelijkheid" tussen de Amerikaanse burgers. Glazenwasser omlaag gestort De 39-jarige glazenwasser G. Swart uit de Haarlemmerstraat, is gistermiddag van de derde verdieping van het perceel Nico- laas Maesstraat 80 te Amsterdam naar beneden gevallen. De man was op slag dood. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. ZWOLLE. Naar eerst thans békend is geworden, heeft mevr. v. d. G. uit Zwolle Zondag enige zeer benauwde ogenblikken gehad, toen zij met haar bromfiets over de Deventerstraatweg reed en daar het touw van een vlieger om haar hals kreeg. De jeugdige boosdoeners, die van hun ouders toch moeten weten dat vliegeren binnen de bebouwde kom verboden is, stonden op de Hoge Brug en omdat hun maaksel van latjes en gekleurd papier niet zo vlot het luchtruim koos, hing 't touw over de straat. Een waarschu wing om de schone sport van het vliegeren (en briefjes naar de he mel sturen) alleen op weilanden te doen, is dus wel op zijn plaats. V

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3