Oude bekende kwam terug naar Enschede Moordaanslag op vrouw Financiën en Economie Ambt bij de P.T.T. betekent vertrouwenspositie UW PUZZLE N.A.V.O. in gevaar? Acht inbraken in één maand RADIO Bondselftal tegen Egypte ongewijzigd Man stak haar tijdens afscheid broodmes tussen de ribben Naar wij vernemen Besteller voor de rechter voor vandaag Scheepsberichten PAGINjA 4 wüENSDAG 6 AUGUSTUS 1952 (Van onze verslaggever) ENSCHEDE 5 Aug. Vanmorgen is de 42-jarige Amsterdam mer Tj- J. K. L., die de vorige week gearresteerd werd in ver band met de inbraken in het Arbeidsbureau te Enschede en Almelo, naar Almelo overgebracht. Uit het onderzoek, dat door de Enschedese politie werd ingesteld, is gebleken, dat K„ die begin Juli vanuit Amsterdam naar Twente kwam, niet alleen heeft ingebroken in de Arbeidsbureaux te Enschede en Almelo, maar meer inbraken op zijn kerfstok had. In de afgelopen maand pleegde hij er in totaal acht, waarvan zes te Enschede, een te Hengelo en een te Almelo. Al met al leverden hem deze inbraken een bedrag op van on geveer f 1200,alsmede 'n aan tal rentezegels. Maar K. die uit Hengelo geboortig is, het er royaal van nam, en zijn nieuw bakken vrienden rijkelijk trac- teerde, was op het moment van zijn arrestatie nog slechts in het bezit van f 7,50. Geen beginneling K. jg gaen beginneling in het vak. Reeds in 1948 werd hij door de Enschedese politie gearresteerd wegens een inbraak te Enschede- Nadat hij hiervoor zijn straf in Almelo had uigezeten, vertrok hij naar Amsterdam, waar hij in een café werkzaam was. Een tijdlang leidde hij hier een normaal leven, doch begin Juli begon hem dit te vervelen. Hij vatte toen het plan op weer eens naar Twente te ko men, «venwel niet met de directe bedoeling om weer „kraken te gaan zetten". De eerste de beste avond die hij in Twente door bracht, liet hij zich evenwel weer verleiden en samen met de 36- jarige A.J.H. uit Enschede, werd het plan opgezet om eens een kijkje te gaan nemen in het kan toor van de WV. Door verbre king van een ruit wist men zich daar toegang te verschaffen. In de nacht van 12 op 13 Juli bracht K., die alle verdere inbra ken alleen ploegde een bezoek aan het magazijn deT Gebr. E- Ook hier wist hij door een ruit te verbreken binnen te komen. Hij vond hier wat gereedschap, dat hem de andere dagen nog goed van pas zou komen, alsmede f 28 in de bureaux. Een poging om 't slot van de brandkast te forceren draaide op niets uit. In de nacht van 13 Juli sloeg hij zijn slag in het pand van de glashandel L.L. te Enschede. Hier klom hij via 't dak naar binnen en evenals el ders werd ook hier alles over hoop gehaald. De buit bedroeg f 20,plus wat cigaretten. Een poging om de brandkast open te breken was bijna gelukt, doch K. had te weinig ruimte ter beschik king om de tweede stalen deur- plaat open te krijgen. Daarmede had hij pech, want in de brand kast was een bedrag van f 300, aanwezig. Wel vond hij de sleu tels van de kantoordeuren, zodat hij het gebouw door de voordeur weer verliet. En passant pikte hij een oude fiets mee, die in de gang stond en verdween. Vla Hengelo en Amsterdam weer terug Een paair dagen zwierf K. ver volgens rond. Hij sliep ergens buitenaf in de openlucht om op DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1952 HILVERSUM 1, 402 m. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00— 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu- ziek; 7.30 Dagopening; 8 uur Nieuws; 8.15 Gram. muz.; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. muz.; 9.30 Voor de huis vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kleuters: 11.00 Kamerorkest; 11.45 „Djenouns en Eata Morga- na's", causerie; 12.00 Orgel en piano; 12.25 „In 't spionnetje"; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen: 12.33 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek; 13.20 Hon gaarse, Roemeense en Russische muziek; 13.50 „Het eenzame hart" hoorspel; 15.00 Voor de zieken; 16.00 „Klanken uit Nederland"; 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gramofoonmuziek; 17.45 Rege ringsuitzending; Prof. Dr. J. J. Hanrath: „Suriname's verkeer met de buitenwereld"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Lichte muziek; 19.00 Ge sproken brief uit Londen- 19.05 Orkestconcert: 20.00 Nieuws; 20.05 Residentie-orkest en solis ten; 20.45 „Het Rode Licht" hoorspel; 21.50 Orgelconcert- 22.10 Amusementsmuziek; 23.00 Nieuws: 23.15 Sportactualiteiten; 23.3024.00 Zang, viool en orgel. HILVERSUM 2, 298 m. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 730 Gramofoonmuziek; 745 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gramofoonmu ziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.4Ö Gramofoonmuziek: 10.00 Gramofoonmuziek: 10.30 Morgen dienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 11.50 „Als de ziele luistert", causerie- 12.00 Angelus; 12.03 Lunchcon cert; (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen(; 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nieuws en katho liek nieuws; 13.20 Gramofoonmu ziek; 14.00 Landelijke Zendings dag van de Gereformeerde Zen- dingsbond; 14.45 Gramofoonmu ziek: 15.00 Voor de vrouw: 15.30 Kamerorkest; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Kamermuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoonmu ziek; 17.45 Lichte muziek; 18.00 Nieuws; 1815 Vrouwenkoor en solisten; 18.40 „Op de stelling"; 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.20 Geestelijke liederen; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Landlerka- pelle en Jodelkoor; 20.50 Repor tage; 21.10 Gramofoonmuziek: (plm. 21.30 ,,'t Wespennest"); 21.55 Buitenlands overzicht: 22.15 king; 23.00 Nieuws en SOS-be- richten; 23.1524.00 Gramofoon muziek. 15 Juli in Hengelo weer op te duiken Hier moest de machine fabriek van Dr. de Wit het ont gelden, maar wat hij hier aantrof was hem blijkibaar niet voldoen de, want no-g dezelfde nacht bracht hij in Enschedé een be zoek aan 't kantoor van de plant soenendienst. Ook hier was de buit echter gering: f 9,25. Meer succes had hij in de nacht van 22 op 23 Juli, toen hij een kijkje ging nemen in het Arbeidsbureau te Enschede. Na een strooptocht dooT alle vertrekken verdween hij mot een bedrag van f 641. Tenslotte ging hij inde nacht van 27 op 28 Juli nog naar Al melo. waar hij eveneens het Ar beidsbureau tot zijn doelwit had gekozen. Ook hier werd een geld bedrag en een hoeveelheid rente zegels ontvreemd. Zondag a.s. in het kader van het sportfestijn ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Olympisch Stadion te Amsterdam speelt het Bondselftal een ont moeting tegen Egypte. Na de debacle in Finland had men toch wel enkele wijzigingen in de ploeg verwacht, doch de Keuze-commissie bleef ook dit maal trouw aan degenen, die men het vertrouwen voor de Olympische Spelen had gegeven. Zodoende zullen de toeschou wers het volgende team binnen de krijtlijnen zien verschijnen: doel: Kraak (Stormvogels) achter: de Jong (ADO) en Odenthal (Haarlem) midden: Wiertz (DWS), Ter louw (Sparta) en Bies- brouck (RCH) voor: van der Kuil (VSV), Bennaars (Dosko), van Roessel (Willem JI), Mom- mers (Willem II) en Clavan (ADO). reserves: Landman (Sparta), Hendriks (Vitesse), van der Gijp (Emma), van Melis (Eindhoven) en van der Tuyn (Hermes DVS). Postraket in èèrt uur naar Amerika? KEULEN Tijdens een ten toonstelling van Duitse uitvin dingen, die in de laatste week van Augustus in Keulen gehou den zal worden, zal een ontwerp voor een postraket te zien zijn, die in één uur tijds, de post van Europa naar Amerika zou kun nen brengen. 's GRAVENHACE, 5 Augustus De 39-jarige los werkman A. de Z. heeft- vanmorgen getracht de 40 jarige handelaarster in tweedehandsgoederen H. T. in haar woning aan de Van der Neerstraat in Den Haag van het leven te beroven door haar met een oud broodmes een steek in de hartstreek toe te brengen. De toestand van het slachtoffer, dat in het ziekenhuis aan de Zuidwal is opgenomen, is zeer ernstig. De dader is in verzeke ring gesteld. H. M. De Koningin werd ter-gelegenheid van Haar bezoek aan Orange door het ge meentebestuur van de stad een in kostbare houtsoort uitgevoerde getrouwe weergave van het kasteel van Haar voorouders, de prinsen van Oranje Nassau aangeboden. De ma quette rust op een zil veren voetstuk en is bedekt met z.g plexi glas. is het op 29 Augustus en 8 October a.s. 25 jaar geleden, dat de Kath. Economische Hogeschool te Tilburg resp. werd gesticht en geopend treedt met terugwerkende kracht tot 1 Juli j.l. een nieuwe handelsovereenkomst Nederland Portugal in werking brengt van 6 tot 12 Augustus de Britse zeegaande mijnenveger „Coquette" een niet-officieel be zoek aan Amsterdam bloeit in de Hortus Botanicus te Amsterdam de Victoria Regia. Bezichtiging Woensdag- en Don derdagavond van acht tot tien uur werden gisterochtend te Am sterdam twee P.T.T.-ambtenaren veroordeeld tot 1 jaar gevange nisstraf wegens diefstal van ka bels van het distributienet Als drijfveer tot zijn daad wordt voorlopig minnennijd aangenomen In de vroege ochtend verscheen er op het bureau van politie aan de v. d. Vennestraat een zenuw achtige man, die mededeelde dat er in een huis aan de v. d. Neerstraat een vrouw dood te bloeden lag. Onmiddellijk werd de Genees kundige Dienst gewaarschuwd en ging de politie naar de woning om een onderzoek in te stellen. Gezien de toestand van het slachtoffer kon het verhoor eerst in de loop van de ochtend plaats vinden. Hierbij kwam vast te staan, dat zij gisteravond met de los werkman A. J. de Z. en de 32-jarige los werkman C. B. een bezoek had gebracht aan een verjaardagpartij in het West-einde. De beide man nen schijnen daar onenigheid te hebben gekregen. Na afloop van het feestje gingen mei. T. en A. J. de Z. naar de wo ning in de v. d. Neerstraat. Daar aangekomen ging mej. T. naar de huiskamer en begaf de Z. zich naar de keuken, waar hij begon rond te scharrelen tusseh wat oude rom mel. Even later kwam hij de kamer binnen en maakte aanstalten om de woning te verlaten. Hij trok zijn jas aan, bukte zich over de vrouw en zei: „Ik ga weg". Op hetzelfde ogenblik stak hij haar met een broodmes, dat hij uit de keuken had meegenomen. Het mes had door de slijtage een zeer dun lemmet gekregen. Mej. T. geraakte buiten kennis NEDERLANDS HOCKEY- ELFTAL GEWIJZIGD AMSTERDAM. In het Ne derlands hockey-elftal, dat van avond om 18.45 uur in het Olym pisch Stadion te Amsterdam aan treedt tegen Pakistan, is een wij ziging gekomen in de voorhoede. Het elftal is nu als volgt sa mengesteld: doel: Mulder (Amsterdam) achter: Derckx (Venlo) en Drijver (Togo) midden: Ancion (Kampong), Loggere (Laren) en Tiel (HHYC) voor: van Heel (HHYC). Hoog- hiemstra (SCHC). Kruize, Boer stra (beiden HHYC) en Esser (Togo). 'n Das „voor het leven" Een Amerikaanse dassenfabriek heeft een nieuw nylonproduct „voor het leven" aan de markt gebracht. De nylondas is onver slijtbaar. kreukvrij, wasecht en behoeft nooit gestreken te wor den. De prijs is anderhalve dol lar. Wanneer de das verslijt tij dens het leven van de koper, wordt gratis een nieuwe gele verd door de fabriek. 22.000 GULDEN VOOR KAMIPER KINDEREN KAMPEN, 5 Aug. Na de brand in de Klokkensteeg te Kampen, waarbij bijna het gehele gezin Breuker omkwam, heeft het te Kampen opgerichte comité „Gezin Breuker" een bedrag van f 7.210.72 ontvangen voor de achtergebleven kinderen. Behalve dit bedrag heeft een dagblad (De Telegraaf) o.m. nog omstreeks f 15.000 voor de achtergebleven kinderen ingeza meld. Politieke sigaretten Een tabaksfirma in Kentucky zal binnenkort een nieuw siga rettenmerk in de handel brengen onder de naam „I like Ike". Op het pakje zal een afbeelding van de Republikeinse candidaat staan. Om de Democratische klanten niet te verliezen zal de firma een tweede nieuw merk introduceren: „I'm madly for Adlai". Dit pakje zal voorzien zijn van 'n plaatje van Stevenson, de Democratische candidaat. en kwam eerst weer bij, toen de door de Z. gehaalde politie in haar kamer stond. De Geneeskundige Dienst ver voerde haar naar Het ziekenhuis aan de Zuidwal, waar bloed transfusie werd toegepast. Men vreesde echter, dat zij de gevolgen van de aanslag niet zou overleven. Het verhoor van de Z. had van morgen nog niet plaats gevonden. Indonesisch vliegtuig verongelukt DJAKARTA Een verken ningsvliegtuig van de Indische luchtmacht is in de nabijheid van het vliegveld Semplak bij Bogor verongelukt. De piloot, sergeant-vlieger Maemun Saleh, werd op slag gedood. Messentrekker meldt zich bij de politie BREDA, 5 Aug, De 37-jarige F. van D. uit Breda heeft zich bij de politie in zijn woonstad aan gemeld omdat hjj Zondag j.l. te Antwerpen zijn vroegere ver loofde mej. D. D. met een mes gestoken heeft. AMSTERDAM, 5 Aug. „In ambtenaren van de post moeten wij onvoorwaardelijk vertrouwen stellen. Kan men dat niet, dan zijn ernstige gevolgen niet uitge sloten. Ik acht dit feit van zeer, zeer ernstige aard", zo zeide de Officier van Justitie vanmorgen voor de Amsterdamse Rechtbank in de zaak tegen de ex-besteller van de PTT A.S. uit Amsterdam- Verdachte had een aantal ex- pressebrieven en telegrammen niet ter plaatse bezorgd, doch achtergehouden. De als getuige gehoorde chef van de afdeling verklaarde ter zitting, dat men bil de besteller thuis tijdens een controle elf expressebrieiven en 5 telegrammen had gevonden. De hoeveelheid brieven, die door de besteller niet is bezorgd, is ech ter onbekend, zo verklaarde de chef, wijl men eerst na klachten (Advertentie) HAMEA Zonnefilter voorkomt en HAMEA Brandlotion ge neest zonnebrand. van het publiek tot een intensief onderzoek was overgegaan. „On danks de nauwkeurige controle zijn wij met een onnerzoek af hankelijk van deze klachten", zo zeide getuige nog. Ook in materieel opzicht vond de Officier het feit hoogst ern stig. „Om 'n drietal lutteJe gelds bedragen heeft verdachte tiental len expressebrieven en verschei dene telegrammen eenvoudig niet bezorgd", zo zeide hij. Hij vroeg de Rechtbank S. een straf op te leggen van eien jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf met af trek van preventieve hechtenis. De rechtbank zal 19 Augustus a-s. vonnis wijzen. 10.000ste BEZOEKER OP „VALS EN ECHT" AMSTERDAM. 5 Aug. Niet weinig verbaasd was Mademoi selle Francoine Chauveau uit Parijs, toen de directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam haar vanmorgen mededeelde, dat zij de 10.000ste bezoeker op de tentoonstelling „Vals en Echt" was. Zij ontving een map met 10 reproducties van de beste mees terwerken uit de Museumcollec tie. Met haar broer vertoeft Mile Chauveau op vacantie in ons land, PRODUCTIECIJFERS De Deli-Batavia Rubber Mij. N V. heeft gedurende Juli geoogst 603.000 kg rubber, waardoor de productie gedurende de maan den Januari-Juli gestegen is tot 4.011-282 kg, tegen 2.231.569 kg in dezelfde periode van 1951 (sta king). De Cultuur Mij. „de Oostkust N.V. heeft in Juli geoogst 530 duizend 767 kg rubber. In de maanden Jan-Juli 1952 is totaal verkregen 3.638.555 kg, bij een getaxeerde oogst van 3.255.000 kg. In de eerste 7 maanden van 1951 is geoogst 2.386.268 kg. JAARVERGADERING „TANAH RADJA" In de aandeelhoudersvergade ring van de N.V. Cultuur maat schappij „Tanah Radja" zijn de uitgebrachte jaarstukken over '51 goedgekeurd. Het dividend is be paald op 10 pet. De fiscale ver mogenspositie is zodanig, dat iets meer zou kunnen worden uitge keerd, doch veiligheidshalve is 't percentage van lOpct. aangehou den. Aangaande de veiligheids toestand was het bestuur van mening, dat de onderneming sinds 1947 in een volkomen gepacifi ceerde streek ligt en dat de toe stand sindsdien nog verbeterd is- DAGPRODUCTIE IN JUNI GESTEGEN Hoewel de algemene productie index (basis 1938100) in Juni 136 bedroeg tegen 143 jn Mei, is de gemiddelde dagproductie ge stegen van 143 tot 145, hetgeen 't hoogst gemiddelde is van 1952. Juni had n.l. 22 arbeidsdagen te gen 23% in Mei. Enkele indexcij fers per bedrijfstak luiden: bouw materialen in Juni 129 (onveran derd t.o.v. Mei) confectie 80 (85), Ieder en schoenen 139 (151), rub ber 297 (onv.), steenkolen 86 92) metaalproducten 170 (175), pa pier 102 (108) en openbare nuts bedrijven 177 (188), aldus het C.B.S. ONTSPARING BIJ RIJKSPOSTSPAARBANK Gedurende de maand Juli is bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 3-2,5 millioen en terugbetaald f 34 milloe_n, zodat een bedrag van f mTllioen ontspaard is. Bij de R.P.S- wordt dit resultaat niet teleurstellend geacht, daar de ontsparingen in deze vacantie- en uitverkoopmaand meestal veel groter zijn. (vorig jaar f 6 mil lioen) Gedurende de eerste 7 maanden van 1952 beliepen inleg en terugbetaling resp. f 211,5 mil lioen en f 217.4 millioen, een ne gatief saldo dus van f 5.9 millioen. Ook dit cijfer steekt gunstig af hij vorig jaar, toen in de over eenkomstige periode een bedrag van f 97 millioen is ontspaard. r>c rciiim; VASTE STEMMING MET BESCHEIDEN HANDEL AMSTERDAM. 5 Aug. Even als gisteren heeft er vanmiddag een vrij vaste stemming op de Amsterdamse Effectenbeurs ge heerst. Ditmaal voerden olie waarden de boventoon, waarbij de aandelen ca. drie punten en Varkensmarkt Leiden LEIDEN. 5 Aug Aanvoer: 248 stuks. Notering: zware f 2,18 —2.20; lichte 2,12—2,16; zouters 2.06; zeugen 1,901,95. Handel: Aanvankelijk vlug, later traag. de stockdividenden en obligaties verhoudingsgewijs verbeterden. De converteerbare obligaties wer den vandaag veruit het drukst verhandeld. Al was de stemming op het Damrak niet teleurstellend over de omvang van de affaire was men niet al te best te spre ken en naar verhouding leek de activiteit ook kleiner dan giste ren. Dat AKU gisteren sterk fa voriet was blijkt wel uit de om zet van f 100.000 in dit fonds, waarmede Kon. Olie (eveneens f 100.000) geëvenaard werd. Ook vandaag wgs de stemming hier niet ongunstig, hetgeen in een koerswinst van 1 punt tot uit drukking werd gebracht. Philips en Unilever en met hen de incourante industriewaar- den handhaafden zich gemakke lijk. Ook wat de Indonesische fondsen betreft het bericht om trent de evt. afschaffing van de vrije afschrijvingen was ter beur ze ternauwernood bekend hield de markt zich vandaag uitstekend De koerswinsten waren welis waar bescheiden, maar voot alle cultures was de grondtoon toch vriendelijk. Scheepvaartpapieren volgden de markttemdens en ble ven prijshoudend. Gunstig was ook de stemming op de beleggingsmarkt. waar de gisteren behaalde koerswinsten onverminderd gehandhaafd ble ven Enkele kortlopende obliga ties, zoals inve*teringscertifica- ten waren zelfs weer vast. Dol lar-obligaties een fractie lager. Nr. 65 Horizontaal: 6. toverkunst 7. riigsnoer 9. betrekking 11. zoogdier 12. specerij 15. lidwoord 16. rondzwervende herderstam 18. onzin 20. plaats in Zuidholland Verticaal: 1. oliën 2. insecteneter 3. voorexamen 4. als volgt 5. balletje papier 8. pauselijke driekroon 10. gezelschap (muz.) 13. klein roofdier 14. linnen huisjes 15. stop 17. stof, gruis (Eng.) 19. voegwoord Oplossing no. 64 Horizontaal: 1 sec: 4 cup: 7 sluis: 9 Malta: 11 vazal: 14 ako: 15 N.O.I.: 16 one: 17 gelid: 19 loods: 21 kelim; 22 kales: 24 sa tan: 27 aai: 28 the; 49 ave: 30 fraai: 32 rekel: 34 reder: 35 dan: 36 nes. Verticaal: 2 Est: 3 clandestien: 4 civiliseren: 5 U.S.A.; 6 make laars: 8 handhaven: 9 mag: 10 lol: 12 zoo; 13 les: 18 Ike: 20 oma: 22 kaf: 23 Lia: 25 tak: 26 nel: 31 ara: 33 ere. Van het wereldtoneel De sombere geluiden die Churchill de vorige week heeft laten horen over de economische crisis die Engeland nog steeds doormaakt, met een bedekt drei gement dat Groot-Brittannië zou moeten bezuinigen op het bewa- peningspian en de kreten van de Franse regering om financiële hulp van Washington, werpen pen zware schaduw op de plan nen van de N.A.V.O., die in Fe bruari van dit jaar voor de ver dediging van het Westen op de bekende bijeenkomst van Lissa bon werden gemaakt. Vooral in Frankrijk is men van oordeel, dat uitblijven van de nodige dol lars, het niet kunnen voldoen aan het Franse bewapenings schema tot gevolg zal hebben. Parijs is mo menteel be zig met het opstellen van een uitvoerig rapport over de situatie waarin het land verkeert, sedert de V.S. de „Off shore-credieten" hebben gereduceerd. Het memorandum, dat be stemd is voor de secretaris-gene raal van de N.A.V.O., lord Ismay, werd opgesteld, nadat de minis ter van defensie, René Pleven een aantal conferenties, had ge houden met zijn collega's en ho ge Franse militaire autoriteiten, die o.m. bij de N.A.V.O. betrok ken zijn. Het is een hoogst ern stige zaak. omdat dit een weer slag zal hebben op de gehele mihtaire krachtsverhouding tus sen de Sovjet-Unie met de on derworpen staat en de rest van de wereld. Vooral, wanneer men bedenkt, dat in Lissabon slechts een minimumprogramma werd geformuleerd, waarbij aan Frank rijk de opdracht werd gegeven zorg te dragen voor 10 divisies in het kader van de N.A.V.O. Tege lijkertijd komt met een verdere weigering van financiële hulp der V. S. aan Frankrijk het ge vaar om de hoek zien, dat Frank rijk ook niet in staat zal zijn een krachtig aandeel te leveren voor het Europese leger. Sommige Franse bladen zijn reeds zo pes simistisch, dat ze een stilstand vrezen van de bewapenings-in- dustrie, wat werkloosheid zou betekenen voor 25.000 Franse ar beiders. Het een en ander mag als een uitvloeisel worden ge zien van de enorme uitgaven waar Frankrijk zich voor gesteld ziet. Alleen reeds het militaire avontuur in Indo-China komt de Franse staatskas op een uitgave van 2'/> milliard gulden. Zou Frankrijk hiervan verlost zijn, dan was het land eerder in staat aan de N.A.V.O. verplichtingen te kunnen voldoen. Het is niet mogelijk, dat Parijs in het rapport aan lord Ismay de aandacht zal vestigen op de economische politiek, die de V. S. tot nog toe volgen, n.l. een zich te veel richten op de belangen van Amerika zelfs door middei van een protectionisme met als gevolg, dat de Europese markt er aan tekort wordt gedaan. En wanneer de V. S. niet van plan zijn opnieuw te helpen zal dit waarschijnlijk zijn oorzaak vin den in de beknotting van het hulpprogramma waar de repu blikeinen verantwoordelijk voor zijn. In sommige Amerikaanse kringen heeft men een niet al te groot vertrouwen in de Fran se financiële politiek, terwijl men ook niet hoog opziet tegen de tot nog toe geleverde pres taties in West-Europa t.a.v. het productieproces. Mochten de V S. niet van plan zijn hulp te verschaffen dan kon het wei- eens gebeuren, dat het bewape ningsschema van Lissabon her zien zou moeten worden wat een verzwakking van het Wes ten zou betekenen. A Bloemfontein 4 Aug. te East- Londen; Bengkalis 5 te Londen; Mapia 5 van Marseille; Mataram 28 te Houston; Oranje 5 te Co lombo verw.; Roebiah 5 te Pt. Sudan; Sibajak p. 4 ten N. Flores Omala 4 van Singapore/Manilla; Parkhaven p. 4 Madeira/Santos; Polydorus 4 van Halifax/Alexan- drië; Rotti 4 nm te Pt Said; Stad Arnhem p. 4 Finisterre; Tasman 5 te Mauritius verw.; Veendam 5 te New York verw.; Waterman 5 550 m.n. St. Helena. Kaasmarkt Bodegraven BODEGRAVEN, 5 Aug. Aan voer: 180 partijen. Notering: le soort f 2,332,38; 2e soort f 2,23 2,32; zware soort f 2,392,44; extra soort f 2,50. Handel redelijk FEUILLETON \m vl wvm DOOR DOROTHEE COEBELER 2. „Die zal je zeker mooi staan!" Kate zat in gedachten deze jurk af te werken. „Je moet er kleine rozenknopjes op laten gar neren. Je kunt daarmede de hals prachtig laten afzetten en dan neem je als ceintuur een zacht rose lint. Zo..:.", en ze maakte in de lucht met haar handen een paar bewegingen, waarmede ze de figuren in enkele trekken af tekende. „Heeft ie moeder nog oude kant? Die kan ie ook om de hals laten garneren!" „Kate, je bent geweldig." Ze hadden allemaal aan haar lippen gehangen. „Wanneer we iou zo horen praten, zien we de japon al bijna klaar." „Wanneer juffrouw Berger bij ons komt naaien, moet je maken, dat je hier bent; dan kan jij haar vertellen hoe het moet wor den". riep Lisa uit. „Wanneer jij er bij bent komt er vast en zeker iets schitterends voor de dag". „Dat doe ik Lisa, dat doe ik met plezier." Kate was op slag iets anders worden. helemaal veranderd: nu voelde ze zich weer in haar element. Maar Lotte Dietz merkte op: „Ach, juffrouw Berger.Heb ben jullie dié naaister nog al daar werk is uitstekend" meende Kate, „wii hadden haar vroeger ook". „Nou ja.... mama houdt niet van haar; ze heeft zoveel noten op haar zang. zegt mama. Ze wil niet in het zijkamertje zitten en ze wil ook niet alleen eten. Ze wil beslist als een dame worden behandeld en tenslotte is ze toch maar een doodgewone huisnaai- ster". „Is het dan soms schande naai ster te zijn?" vroeg Kate. „Juf frouw Berger heeft ons haar le venshistorie wel eens verteld. Haar vader was ambtenaar, die echtei nog jong stierf. Zij moest ai gauw aanpakken en ook wat verdienen. Zij had ook nog een paar kleine zusjes". „Ja. dat weet ik ook knikte Lisa. „Maar dan kan men ook „Verpleegster bijvoorbeeld", merkte Lotte Dietz op. „Dat is voor een meisje toch eigenlijk be- ter." „Of juffrouw van gezelschap bij een oude dame, met wie men op reis kan gaan." „Dan heb je kans onderweg een man te ontmoeten, die ie vraagt „Zoals in die laatste nieuwe roman uit de bibliotheek", lachte Kate schaterend. Hilde Dehn deed alsof zij die opmerking niet hoorde en zei: „Je kunt op het ogenblik ook een be trekking krijgen bij de post als telefoniste. De dochter van onze huurman heeft een betrekking bij de bank gekregen. Ook dat is een aardige baan. Én ie kunt ook bij een fotograaf gaan retoucheren; dat is weer heel iets nieuws. Van daag aan de dag leren heel wat meisjes een vak. En zij presteren wat." „Ja. ook meisjes, die het vroe ger heslist niet deden. In de kran ten staan er artikelen over en in de plaatselijke afdelingen van de vrouwenbond worden lezingen over dit onderwerp gehouden. Eik meisje moest eigenlijk eens iets leren en wat worden. Dan kan ze tenminste op eigen benen staan en voor zichzelf zorgen. Dan hoeft ze ook niet te wachten, tot iemand haar eens komt vragen. Hebben jullie dat niet gelezen?" Grete Faber werd hoe langer hoe enthousiaster. „Elk beroep en elk vak wordt thans voor de vrouw openge steld". vertelde Lisa. „Ze kunnen worden wat ze willen: zelfs ad vocate of arts. hebben we al; ze woont zelfs vlak bij ons. Maar mama zegt dat ze toch haar hulp nooit zou inroe pen. want in haar zou men toch nooit dat echte vertrouwen kun nen hebben." „Maar Lotte", riep Kate ver baasd uit, „als ze toch werkelijk medicijnen heeft gestudeerd!" „Ja. maar ze heeft gestudeerd in Zwitserland en in Zürich. Ik heb gehoord dat daar alleen maar jonge mensen studeren, die ner gens aan geloven!" „En bovendien zijn daar bijna uitsluitend jonge mannen", gi- chelde Lotte. „Nee. dat gaat niet. „Later gaat dit allemaal wel. ook bij ons," zei Kate peinzend. „Jongens, wat zitten we ons eigenlijk voor zorgen te maken?" riep Lisa plotseling uit. „Ten slotte trouwen wii toch wel." Iedereen schoot in de lach. „En als men nu eens niet trouwt?" vroeg Kate ernstig. „Kate. wat ben jij vandaag se rieus". Lisa stootte haar aan. „Hier neem nog een stukje taart, dat is verstandiger. Tante Louise is ook niet getrouwd en zij komt er toch ook. Broers en zusters springen dan wel bij. Ze komt soms voor een paar weken bij ons en ook wel eens bij haar broer." Maar Kate schudde haar hoofd en zei: „Neen. dat zou ik niet doen. neen.... dat niet...." „Maar wanneer iemand niets anders te doen staat?" „Grete. nou begin jij ook nog?" Hilde gaf de kleine dikkerd een stomp. „Laten we nou eens op houden met die ernstige gesprek ken. Wij zouden vandaag plezier „Nou, een vrouwelijke arts maken. Waar hadden we het ook weer over? O ja, over het kolo nistenbal. Dat moet dit jaar wei iets heel bijzonders worden in Kaiserhof. Alle zalen zouden ge reserveerd zijn. Alle vooraan staande persoonlijkheden uit de koloniale wereld zouden aanwe zig zijn. En men zegt. dat ook de ministers zullen komen en mis schien ook wel een rijkskanselier. Bovendien zouden de zangers en zangeressen van de opera op het bal komen. Mevr. Henderich heeft dit tegen mama gezegd, toen ze bii ons kwam om een recept te halen. En de leraar heeft ons de uitnodiging persoonlijk overhan digd." „Kijk. de keurige Geo Hende rich!" Lotte Dietz schoot in de lach. „Had hij zijn snor goed op gedraaid en heeft hij een keurige révérence gemaakt?" „De keurige Geo maakt altijd een keurige révérence." merkte Lisa quasi ernstig op. Maar Hilde zei: „Pff. jullie zijn hatelijk. Jullie moeten hem niet altijd de keurige Geo noemen. Dat vindt hij helemaal niet leuk en dat wil hij ook niet zijn." „Maar zijn moeder zegt daf iedereen hem zo altijd heeft ge noemd; zelfs toen hii nog een kleine jongen was." „Nou ia, zijn moeder.... Hii vindt het ellendig genoeg, dat zii dat altijd maar weer vertelt". „Heeft hij jou dat ingefluisterd? Kijk, kijk". Iedereen zat te giche- len. maar Hilde wond zich op. „Mij gefluisterd? Hij heeft mii niets ingefluisterd! Zo iets voelt men dikwijls vanzelf!" Mijnheer Henderich is een keurige en op passende man." (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4