Directeur van mosterdfabriek omhelsde stierenvechter Mogelijkheden aangehoord voor export naar Portugal Britten zien verbijsterd dump boven water komen 18 millioen Amerikanen hebben televisietoestel 78 Noordkoreaanse steden werden gewaarschuwd President Heuss wil advies over Duitse vredescontract Inheemse studenten staken internaat in brand Zweden protesteert wéér bij de Sovjet-Unie Irma Heyting-Schuhmacher naar Australië vertrokken Ondernemende zakenlieden doen verslag Truck met oplegger door trein gegrepen Niet diep genoeg begraven BOMBARDEMENTEN OP KOMST Britse kruiserBelfastgetroffen door Chinese batterijen Verzetscampagne tegen Malan's wetten door lijfstraffen gebroken? 37-jarige reeds 21 keer veroordeeld De diefstallen bij de Luchtmacht Om de vrijheid van de Oostzee Duitse baron neergeslagen Meisje verdwenen van de „Veendam" Stapel rekeningen gestolen (Van onze verslaggever) UTRECHT, 5 Aug. De groep ondernemende Nederlandse zakenlieden, die vorig jaar de aandacht van geheel handel drijvend en producerend Nederland op zich vestigde door een exportreis naar Finland te organiseren, waar voor een aantal producten uit ons land belangrijke orders konden worden opgenomen, heeft een tweede geslaagde poging gedaan om in het buitenland nieuwe markten open te leggen. Van 20 Juni tot eind juli hebben op initiatief van twaalf bedrijven, ver spreid over het gehele land, de heren G. J. Marsman, directeur van de Schuim rubberfabriek N.V. Ru bat ex te Nigtevecht en L. Fokkema, directeur van Spoor's Mosterdfabrieken te Culem- borg, een bezoek gebracht aan Portugal. Hun taak was de producten van de deelnemende bedrijven, die varieerden van amarilpoeder tot overhemden en van koekjes tot centrale verwarmingen aan Portugese belangstellende za kenlieden op die wijze aan te bevelen dat tot plaatsing van orders zou worden overgegaan. Door de twee gedelegeerden werd daartoe in Lissabon een z.g. Holland-Show georganiseerd, met medewerking van het Ne derlandse gezantschap, in de persoon van mr. E. N. van Klef- fens en van jhr. E. Boreel, han delsattaché. Deze show is door 226 Portugese zakenvertegen- woordigers bezocht, die aldus op aantrekkelijke wijze in con tact werden gebracht met het Nederlandse product. Reeds op deze show werden belangrijke bestellingen genoteerd en thans, nu de beide gedelegeerden reeds enige weken in Nederland terug zijn, blijven orders bij de deel nemende bedrijven binnenkomen Het totaal resultaat van deze tweede exportreis kon ons op 'n persconferentie, georganiseerd door de Tielse Kamer van Koophandel die een belangrijk aandeel heeft gehad in de voor bereiding van de reis, niet wor den meegedeeld, zulks om de belangen van de deelnemende bedrijven niet te schaden. De heer Fokkema, die ook de eerste reis naar Finland mee maakte, zeide dat de enorme belangstelling voor de eerste exportreis duidelijk had gemaakt dat deze wijze van zelf nieuwe markten aanboren, door een groot deel van handeldrijvend Nederland werd gezien als een oplossing van het moeilijke ex portprobleem. Ook voor deze reis werden door de Tielse Kamer van Koophandel tevoren de no dige schriftelijke oriënteringen verricht om op de hoogte te ko men van invoerrechten, voor schriften en kansen, die de Ne derlandse producten zouden ma ken. Portugal werd voor deze reis gekozen, doch het ligt in de bedoeling, dat bij voldoende be langstelling dergelijke reizen ook naar andere landen en wereld delen worden gemaakt. Op deze reis hebben de twee gedelegeerden vaak op onaan gename wijze kennis moeten ma ken met de minder aantrekke lijke kanten van het Portugese volkskarakter. Zo moesten ze zeer kort vóór de grote show in Lissabon zou worden gehouden, meer dan vijf uur op het douane kantoor wachten voordat een kistje met 24 flesjes amarilpoeder nauwkeurig was gewogen, gere gistreerd en van een stempel INZITTENDEN STELDEN ZICH IN VEILIGHEID VARSSEVELD, 5 Aug. De personentrein die om 10.33 uit Winterswijk komende, in Varsseveld moest aankomen is omstreeks half elf op de onbewaakte overweg in de Sinderense weg in botsing ge komen met een truck met op legger. De truck met oplegger van het expeditiebedrijf Veldhorst uit Varsseveld werd bestuurd door de heer Hengeveld. Hij en de naast hem zittende passagier za gen de trein aankomen, maar de auto kon. vermoedelijk doordat de remmen hebben geweigerd, niet tijdig tot stilstand worden gebracht. De inzittenden van de truck zijn uit de auto gesprongen. Direct daarop greep de trein de met zand geladen oplegger en sleurde truck en oplegger onge veer tweehonderd meter mee. De spoorlijn was om tien minu ten voor twaalf weer vrij. De trein is met een uur vertraging naar Arnhem doorgereden. In de tussentijd is het reizigersverkeer met autobussen onderhouden. voorzien. De invoer van de mon sters, die op de show zouden worden getoond, kostte in totaal 38000 escudos (f5000). Dit bedrag werd echter door een volkomen vreemde Portugees aan de Hol landers geschonken. Een totaal onverwachte re clame kreeg de Nederlandse zakenshow in Lissabon door de gebruikelijke stierengevechten, die door de beide gedelegeerden werden bijgewoond. Toen name lijk de beroemde stierenvechter Jose Pedro na veel moeite een briesende stier met blote handen had bedwongen, was de heer Fokkema, aangegrepen door het enthousiasme der Portugezen, die van alles in de arena gooiden, zelf over de omheining gespron gen en had ten aanschouwe van vele duizenden Jose Pedro helsd. De volgende dag stond de enthousiaste Nederlander met grote foto's op de voorpagina's der bladen en aldus werd het doel van het bezoek der gedele geerden van twaalf ondernemen de Nederlandse bedrijven in de volle aandacht getrokken. In September van dit jaar zal de Nederlandse exportcombinatie, bestaande uit die bedrijven, die interesse hebben in dergelijke exportreizen een vaste vorm krijgen. De secretaris van de Tielse Kamer van Koophandel, Mr. C. W. van Werkhoven, die tot nu toe de functie van secre taris in deze zakencombinatie vervulde, heeft zich thans terug getrokken in de overweging, dat de aanvankelijke opzet thans is uitgegroeid tot een onderneming die het gehele Nederlandse za kenleven aangaat en aldus door het gehele Nederlandse bedrijfs leven zal moeten worden ge steund. De heer van Werkhoven acht te het daarom minder gewenst dat de Tielse Kamer van Koop handel zich met deze grootse on derneming zal blijven belasten. Tijdens de hedenmiddag gehou den persconferentie werd aan hem door de heer Fokkema na mens de exportcombinatie de tweedelige Winkler Prins Atlas van de gehele wereld aangebo den als dank voor de vele dien sten. die mr. van Werkhoven in het belang van het Nederlandse zakenleven heeft verricht. AMOENE VAN HAERSOLTE BEGRAVEN ZWOLLE Gisteren is op de begraafplaats Bergklooster bij Zwolle het stoffelijk overschot van baronesse R. A. S. van Haersolte, geboren van Holthe tot Echten, die als Amoene van Haersolte in de litteraire krin gen bekendheid genoot, in de familiegrafkelder bijgezet. Tal rijke familieleden en vrienden waren bij de teraardebestelling aanwezig. GIRVAN, 5 Aug. Groot Brittannië heeft met grote vreugde de uit de tweede wereldoorlog overgebleven munitie in de zee begraven, maar het heeft weinig gebaat. Tot nu toe heeft de vloed reeds meer dan tweehonderd brandbommen en ander oor logstuig naar het strand ge bracht van de Schotse bad plaats Girvan. Een kind ont snapte ternauwernood aan de dood toen een brandbom vlak bij hem op het strand gewor pen werd door de golven en ontplofte. Deze ongewenste aanvoer van munitie duurt reeds meer dan een week en beneemt de bad gasten de lust van de strandge- neugten te genieten. Aangenomen wordt dat de mu nitie afkomstig is uit een dump, die de Britten in 1946 onder de zeespiegel vormden en waar alle overtollige oorlogsgoederen tot zinken werden gebracht. Tot nu toe zijn geen zware bommen naar het land gebracht door de stro mingen. Als voorzorgsmaatregel ziin echter alle stranden in de buurt van Girvan voorlopig voor het publiek gesloten. PATER DR. A. v. d. WEIjDEN PRIOR-PROVINCIAAL NEDERL. AUGUSTIJNEN NIJMEGEN, 5 Aug. Tij dens het Provinciaal Kapittel van de Nederlandse Augustij nen-provincie is vandaag pa ter Dr. Athanasius van der Weijden tot prior-provinciaal gekozen. De nieuwe prior-provinciaal werd op 30 November 1910 in Venlo geboren. Op 6 Juni 1936 ontving hij de priesterwijding. In Rome promoveerde hij in de Godgeleerdheid en enige jaren later in de Bijbelweten schappen. Pater van der Weijden was tot op heden definitor van de Nederlandse Augustijnen. Hij doceerde Bijbelwetenschappen aan het Theologicum der Augustijnerorde in Nijmegen en Hebreeuws aan het Gym nasium Augustianum te Eind hoven. NEW YORK In de eerste ende kleinhandel met een omzet hplit van het lovende iaar is van 15.000.000.000 dollar ver- netjt van net lopenae jaar is wacht worden i 0ü het oaenbiik" de Verkoop van televisie-toe-1 aldus dr. Dumont, „z\in er bijna stellen in de Ver. Staten aan-18.000.000 toestellen in gebruik. i. Tot voor kort dacht men, dat er tegen het einde van 1957 40.000.000 stuks geplaatst zouden zijn. Thans is uit aanvullende onderzoekingen en inlichtingen gebleken, dat dat aantal zeker op 50.000.000 geschat mag worden". De Britse Admiraliteit besloot in 1946 de overtollige explosieven in de zee tot zinken te brengen, teneinde zich op een goedkope en ongevaarlijke wijze van de goederen te ontdoen. Er werd een plaats uitgekozen, waar zich een peilloos gat bevond op de bodem van de Oceaan. In het gat werden de bommen en an dere explosieven neergelaten. Volgens de mening der Marine autoriteiten zijn de bommen door een grillige stroming of door draaikolken naar de oppervlakte van de Oceaan getrokken en ver volgens door de vloed naar het strand gestuwd. Op school had Suzie Eves geleerd dat kamelen lange tijd buiten drinken kunnen, maar toen de droogte aanhield besloot zij de natuur te hulp te komen en het aardige product van haagscheerkunst in de tuin van haar woning in Humberstone, Leicester, Engeland, voor 'verschrompeling te behoeden. IN ENORME ZWEEDSE BRAND FILMSTUDIO STOCKHOLM, 5 Aug. Twintig brandweerwagens heb ben vannacht een felle brand bestreden die woedde in een filmstudio, ongeveer twee kilo meter buiten Stockholm. Na vier uur kreeg de brandweer het vuur onder controle. Tal van gebouwen zijn door de vlammen vernield, onder meer de garderobe. Alle costumes van de filmmaatschappij lagen daar opgeslagen. De Bijbelse kleren, die ge bruikt werden bij de vervaardi ging van de film „Barabbas", naar de roman van de Nobel prijswinnaar Per Lagerqvuist. zijn allen vernield, zodat deze film, die bijna gereed was, voor lopig niet afgemaakt zal kunnen worden. BONN, 5 Aug. (AP). De West-Duitse President Theo- dor Heuss heeft vandaag het Constitutionele Gerechtshof te Karlsruhe gevraagd te beslis sen of hij het Duitse Vredes contract, nadat dit door het Parlement bekrachtigd is, mag ondertekenen. De President heeft reeds eerder het Gerechtshof ver zocht te bepalen, of het in overeenstemming met de Grondwet is als hij na de be krachtiging door het parle ment de Wet op de Europese Defensiegemeenschap onder tekent. I Het Opperste Gerechtshof heeft de vorige week een verzoek van de socialisten en andere parle mentsleden, die tegen de herbe wapening zijn, dat het beide ver dragen als in strijd met de Grondwet zou verklaren, van de hand gewezen. Het Gerechtshof besliste, dat het zich nas over de verdragen kan uitspreken, nadat deze door het parlement be krachtigd zijn. De socialisten waren in hoge mate ontstemd over de uitspraak van het Hof. Hun standpunt is, dat indien het Hof wacht totdat SCHIETPARTIJ BIJ KOREAANSE VERKIEZINGEN POESAN, 5 Aug. De politie heeft zes guerillastrijders gedood en tien andere gewond van een groep van 40 die een stembureau aanvielen op 112 km. ten Wes ten van Poesan tijdens de eerste rechtstreekse verkiezingen van een president en een vice-presi dent. De guerillastrijders zijn ge vlucht met achterlating van een machinegeweer en 300 patronen. De politie leed geen verliezen en het stemmen kon na een korte onderbreking hervat worden. AMERIKA WIL MEER SUPER-VLIEGDEKSCHEPEN LOS ANGELES De Ameri kaanse Minister van Marine Dan Kimball heeft verklaard, dat de marine meer supervliegdeksche pen van de 70.000 ton Forrestal- klasse nodig heeft dan de twee, die op het ogenblik op stapel staan. Hij was van mening, dat de V.S. er op het ogenblik op zijn minst drie en vermoedelijk zelf vier op stapel moest heb ben staan. Het Congres zal ver zocht worden gelden voor de bouw van meer 60.000 tons vliegdekschepen toe te wijzen. KAAPSTAD, 5 Aua. Gisteravond is in Kaapstad bekend gemaakt, dat 84 inheemse studenten van 13 tot 26 jaar gear resteerd zi)n door de politie te Bensonvale in het Oosten van de Kaapprovincie. Zondagavond brak in de school in Benson vale een oproer uit onder de leerlingen, nadat een inheemse leraar van zijn functie ontheven was. De schade wordt door de politie op ruim zesduizend gulden geschat. Alle strodaken zijn in brand gestoken door de jongens, de ruiten zijn gebroken en de voedselvoorraden van het internaat vernietigd. de twee verdragen door het par lement bekrachtigd zijn, het bij een ongunstige uitspraak zou lij ken, of Duitsland zich aan een plechtige overeenkomst wil ont trekken. President Heuss heeft nu het Hof gevraagd in een uitspraak zijn standpunt over de twee nauw met elkaar verwante ver dragen neer te leggen. De beide verdragen zullen in het begin van dit najaar ook ge zamenlijk door het parlement worden behandeld. TIEN JAAR IN DE CEL ROTTERDAM, 5 Aug. - „Op de uitkijk staan" was ten laste gelegd aan de 37-jarige los werkman J. M. P. uit Schiedam, die 21 maal is ver oordeeld, bij elkaar ruim 10 jaar in de gevangenis heeft doorge bracht en vanmiddag wederom voor de Rotterdamse Rechtbank terecht stond. De mede-verdachten, een 25-ja- rige chauffeur en een 21-jarige varensgezel uit Schiedam, zouden in de nacht van 17 op 18 Maart jl. uit een étalage te Schiedam twee opname-camera's, 2 kleinbeeld- camera's en nog een andere came ra hebben gestolen. Allen beken den. De Officier eiste tegen J. M. P. een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek en te gen de andere verdachten resp. 1 jaar en 8 maanden. SEOEL, 5 Aug. Luitenant- generaal Glenn O. Barcus, de commandant van het vijfde Luchtleger heeft vandaag be kend gemaakt dat de inwoners van 78 Noord-Koreaanse steden een waarschuwing hebben ont vangen dat zij binnenkort bom bardementen kunnen verwachten Het communistische hoge commando heeft volgens Barcus sinds 13 Juli steeds waarschu wingen gekregen dat de geal lieerde luchtmacht bepaalde doe len zou aanvallen. Het systeem van waarschuwin gen geven door middel van pam fletten en radioboodschappen, noemde de generaal „vermetel". Hij voegde hier aan toe dat de Verenigde Naties de waarschu wingen gaven teneinde zoveel mogelijk Noord-Koreaanse levens te sparen. Barcus maakte dit kennelijk bekend teneinde de communis tische beschuldiging dat de ge allieerde luchtmacht niet-mili- taire doelen aanviel en vrouwen en kinderen vermoordde, te weer leggen. Onlangs werden de inwoners van Yonan gewaarschuwd en geadviseerd de stad te verlaten daar deze binnenkort gebombar deerd zou worden, gisteren heeft deze aanval plaats gehad. Vijftig B-26 lichte bommenwerpers verschenen boven de stad en wierpen hun vernielende lading uit boven communistische troe penconcentraties en bevoorra dingscentra. Evenzo werden de inwoners van Sintsjon gewaarschuwd dat zij op 30 Juli en Zondag j.l. aan vallen konden verwachten. Het Marine-hoofdkwartier van de Verenigde Naties in Tokio heeft vandaag bekend gemaakt dat de Britse kruiser „Belfast" getroffen is door communistische EEN JAAR VOOR HELER 's GRAVENHAGE. 5 Aug. Conform de eis vart de Officier van Justitie heeft de Haagse Rechtbank hedenmorgen de auto handelaar F. Th. H. K. uit Den Haag veroordeeld tot een gevan genisstraf van één jaar met af trek. .De rechtbank achtte bewe zen, dat K. auto-onderdelen, die gestolen waren uit de werk plaatsen van de Luchtmacht te Soesterberg. heeft opgekocht, of schoon hij wist, dat de goederen van diefstal afkomstig waren. STOCKHOLM, 5 Aug. Zweden heeft vandaag opnieuw twee krachtige protesten voor de Sowjet-Regering overhandigd in verband met de incidenten in de Oostzee en de militaire spion- nage op grote schaal van Sowjet-diplomaten in Zweden. De Zweedse Minister van Buitenlandse Zaken Oesten Unden stelde vanmiddag op zijn ministerie de protesten aan de Sowjet- ambassadeur Constantino Rodionof ter hand. zienlijk gedaald, maar de in dustrie verwacht een schitte rende toekomst. Van Januari tot en met Juni daalde de productie tot 2.318.236 toestellen, hetgeen ten opzichte van dezelfde periode van verle den jaar, toen 3.457.519 toestellen de fabrieken verlieten, een ver mindering van 33 procent verte genwoordigde. Volgens Dr. Allen B. Dumont. tv-geleerde en fabrikant, mag in de komende vijf jaar een bloei- Uit een onderzoek in de stad New York is gebleken, dat de toestellen daar dagelijks gemid deld vijf uur gebruikt worden. En in sommige gebieden zijn tv- toestellen in het bezit van gezin nen. die voor maatschappelijke steun in aanmerking komen. Toen 24 politiemannen om negen uur 's avonds ter plaatse arriveer den om de rust te herstellen, Vluchtten de leerlingen in de heu vels, waar zij de volgende morgen tegen drie uur door de politie wer den gearresteerd. Gisteravond deelde de politie mee, dat de rust in het inheemse college was weergekeerd. De Zuid-Afrikaanse Minister van Justitie, Swart, heeft medegedeeld de indiening van een speciaal wetsontwerp te overwegen, om „de verzetscampagne tegen onrecht vaardige wetten" te beteugelen. Deze campagne wordt op 't ogen blik in de gehele Unie gevoerd door het militante Afrikaanse Na tionale Congres en het Indische Congres van Zuid-Afrika. Kort nadat Swart zijn verklaring afgelegd had, marcheerden 20 le den van het „verzetsleger" door de „Europese" ingang van het station, waar zij onmiddellijk gearresteerd werden. In Pretoria is bekend, dat de re gering zich zorgen maakt over het streven der verzetslieden om „de gevangenissen te overstromen". Swart heeft zijn juridische advi seurs verzocht een einde te maken aan de situatie, dat verzetslieden eenvoudige overtredingen kunnen begaan en dan voor een of twee weken ingesloten worden. De nationalistische pers heeft onlangs lijfstraffen geëist, om een einde aan de campagne te maken. Vermoedelijk zal Swart's „spe ciale" wetsontwerp die strekking hebben. JONGEN VIEL MET KRUIWAGEN IN SCHEEPSRUIM BARGERCOMPASCUUM. Dinsdagmorgen is de 14-jarige J. Bauerhuit uit Emmercompascuum die zijn vader hielp bij het laden van een praam met turf in Bar- gercompascuum met een kruiwa gen vol turf in het ruim van het schip gevallen. De jongen maakte een gevaarlijke val, maar toen hij werd onderzocht, kwam aan het licht, dat de gevolgen zich beperkten tot een beenbreuk. Hij werd naar het ziekenhuis in Em- men gebracht. In de nieuwe Zweedse nota over het neerschieten van twee onge wapende Zweedse vliegtuigen bo ven de Oostzee wordt de Sowjet- regering er van beschuldigd, geen belangstelling te tonen om de om standigheden op te helderen, waaronder de incidenten hebben plaatsgevonden. De Zweedse regering geeft uiting aan haar „verbazing en spijt" over de Sowjet-weigering, de kwestie voor te leggen aan het Internatio nale Gerechtshof te Den Haag. Verder werd Moskou er van in kennis gesteld, dat de Zweedse re gering „zich ten volle het recht voorbehoudt de kwestie opnieuw in de vorm en op het tijdstip, dat zij geschikt acht, aan de orde te stellen". Dit werd hier gezien als een aanwijzing, dat Zweden wel eens de kwestie aan de volgende zitting MUENCHEN, 5 Aug. De West-Duitse politie zoekt naar een 24-jarige Zweed in verband met de geheimzinnige moord op een rijke Duitse baron hier in de omgeving. De politie wilde de naam van de Zweed niet bekendmaken, maar zij verklaarde, dat de In ternationale Politie gewaar schuwd is, dat de verdachte per trein naar Brussel is gegaan. Egon Baron von Schilling (58 jaar) werd Zaterdag bewusteloos en met een zware hoofdwond aangetroffen op een landweg. Zijn sportwagen stond daarbij geparkeerd. De Baron overleed drie uur la ter in het ziekenhuis zonder tot bewustzijn te zijn teruggekeerd. Volgens de politie was de Baron 14 Juli na een reis naar Zweden naar ziin kasteel aan het meer Starnberg teruggekeerd. Hü werd vergezeld door de jonge Zweed, die hij reeds jaren kende. Volgens de politie ziin de Baron en de Zweed Vrijdagmid dag in de wagen van de Baron naar Muenchen vertrokken, waar de Zweed de trein naar Brussel zou nemen. Sindsdien is de Zweed niet meer in Duitsland gezien en bij de politie is bericht ontvangen, dat hü in Brussel aangekomen is. van de Algemene Vergadering der V.N. zou kunnen voorleggen. De Commissie voor Buitenlandse Zaken vergaderde gisteren onder voorzitterschap van Koning Gustaf Adolf om het Zweedse antwoord op de jongste Russische nota te be spreken. De commissie verklaarde zich volledig accoord met het besluit der regering, het Zweedse stand punt ten aanzien van de neutrali teit van de Oostzee met kracht te handhaven. NEW YORK. Een achttien jarig meisje is midden op de Atlantische Oceaan spoorloos ver dwenen van de „Veendam" van de Holland-Amerika-lijn. Het meisje. Patsy Partridge, keerde terug uit Europa waar zij met haar ouders en haar zuster Helen de vacantie had doorge bracht. Toen Donderdag werd ontdekt dat Patsy werd vermist, keerde het schip terug langs de afgelegde route en zocht enkele uren vergeefs naar de vermiste. kustbatterijen tijdens een Zon dag uitgevoerde actie in de buurt van Tsjinnampo. Vier Chinese leden van de bemanning, die bezig waren in de mess van het schip, liepen verwondingen op, toen een granaat midscheeps ontplofte. Een van hen stierf korte tijd later. De schade is volgens de be richten niet van ernstige aard. Het 11.550 ton metende schip, de grootste oorlogsbodem van de Britse vloot, zette tenminste de aanval op de communistische stellingen langs de kust onver minderd voort. Volgens de aan kondiging van de marine werd het schip op zee gerepareerd en vervolgt het de patrouillevaart langs de Koreaanse kust. De „Belfast", het vlaggeschip van de marinestrijdkrachten der Verenigde Naties die langs de Westkust van Korea opereren, is het elfde geallieerde schip, dat m de afgelopen negen maanden is getroffen. ROTTERDAM, 5 Au®. „Drie liter petroleum", vroeg een jon geman, die vergezeld van een vriend op 6 Mei j.l. een watersto kerij in de Vrouw Jannestraat te Rotterdam binnenstapte. Toen de waterstoker de meegebrachte kan vulde, deed de vriend een greep in de galdlade. De buit moet wel tegengevallen zijn, want in de weggegraaide portefeuille zaten rekeningen. De jongelui gingen er in een auto vandoor, doch ze werden achterhaald. ..Ze vinden, dat ze niets gedaan hebben, omdat het gestolene geen waarde had", sprak de Officier van Justitie hij de Rotterdamse Rechtbank, voor welke instantie de twee, de 26-jarige I.J.G. en de 22-jarige J. van der V., beiden havenarbeider te Rotterdam, van ochtend terechtstonden. De verdachten bekenden en de Officier van Justitie G. was al drie maal veroordeeld en van der V. vijfmaal eiste tegen ieder een gevangenisstraf van twee jaar mat aftrek. De 46-jarige Londense juf frouw Evelyn Hamilton wilde bewijzen, dat Engelse rijwiel onderdelen de beste ter we reld zijn. Zij vertrok op 26 April j.l. uit de Engelse hoofdstad met het voornemen per fiets in honderd dagen een afstand van ruim 17.500 km. af te leggen, ij dit Toen zij dit aantal kilo meters „verslonden" had bleek zij nog zeven dagen over te hebben en zij besloot daarom er nog een „rukje" van 2000 km. aan vast te knopen. Bij haar aankomst in Lon den na het volbrengen van het fiets-„tochtje" werd juf frouw Hamilton door jeugdige bewonderaars geestdriftig ver welkomd. Met het KLM-toestel „Aals meer" is Dinsdagavond Irma Heyting-Schuhmacher naar haar nieuwe vaderland Australië vertrokken. Wat moet er wel in haar zijn omgegaan, toen even voor het vertrek, zoals dat bij emigranten- vluchten gebruikelijk is, het „Wilhelmus" en het „God Save the Queen" door het restaurant klonken. Juist voor haar. die zo vurig had gehoopt in Helsinki het Wil helmus te horen weerklinken ter ere van een Nederlandse en dan het liefst natuurlijk een eigen overwinning. Voor Irma zijn de Olympische Spelen 1952 een dubbel afscheid geweest. Een afscheid van de oude wereld en een afscheid van de wedstrijdsport, want. zoals zij vanavond zei: „Je moet er toch eens mee ophouden en dit (doe lende op haar vertrek) is een prachtige gelegenheid om er een streep onder te zetten". Dit bete kent dus. dat Australië niet een nieuwe crack op zwemgebied erbij gaat krijaen. Wel hoopt Irma. dat het aanbod, haar in 1951 tijdens een tour door Australië en Nieuw Zeeland ge daan. om trainster te worden herhaald zal worden. Dan zal zij geen moment aarzelen om de toe komstige Australische sterretjes onder handen te nemen. In Irma Heyting-Schuhmacher verliest de Nederlandse zwem- wereld een van de meest promi nente figuren van de jaren na de bevrijding. In eigen land was zii op de vriie slag schier niet te slaan, maar ook daarbuiten be hoorde Irma tot de besten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5