Nieuw Mr. Donker had een onderhoud met dr. Drees en prof. Beel Zorg van de H. Vader voor emigranten Vermindering van van N.A.V.O. niet 50 divisies onmogelijk Raadzaam Nederlandse troepen in Duitsland te stationneren >estel Directeur Sociale Zaken bestal bejaarde vrouw Alleen maar 'n reorganisatie van het huidige kabinet? Eén arrestatie in Frankrijk regeringen 12.50 >t. Jassen DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Mr. Donker zijn taak begonnen Rondom de kabinetsformatie bij Ongeluk Helmond vermoedelijk opzet Grieks ultimatum aan Bulgarije Vier gezinnen door brand dakloos Slangen braken los, 24 doden Pill V L' .1 Nieuwe voorschriften voor aalmoezeniers DE FRAUDES TE WINSCHOTEN V.S.-minister bestudeert Franse mobilisatieplannen Ruim f 11.000 verduisterd U.S. radardienst voor een raadsel Wilkes is te koop voor f 228.000 Kinderverlamming in West-Duitsland Oordeel van bevelhebber Brits Rijnleger Duitsland moet werkelijke bondgenoot worden kinderen 50 ct. Entrée 50 cent, in uit personen de Arbeid", dra- ile prijzen, mees- sdriifsleiders. de raad zullen men worden door Ministerraad en le Districtsverga- door de Volks- erklaard kunnen tden zijn belast van alle centraal- htingen en het economische in- t district, nen zullen kring vergaderingen in- Jigden naar de ingen zullen n oprichten, waar bestaat bezwaren enbaar te maken, en zullen uit 60 bestaan voor dis- hoogste 500.000 it inwonertal ho- it aantal verhoogd tot 90. Tot het rkiezingen zullen n bestaan uit af- aar de landsver- door afgevaardig- et nationale front De nieuwe staats- t deel uit van de de socialistische mdi vaart thuis R Volgende zal Hr. Ms. lan- Midi" op de rede r aankomen. Het mi jl. uit Nieuw- ken en is thans seerd. In de mor- Jgustus d.a.v. zal li in de Buiten van deze anbieding 1 gbaar tot t in jon- aterdicht. met gar. (gracht Tel. 5225 1. 212 L 4339 OP 2 bakkersbui- broeken, 2 mut- schorten, 2 hals- alles in prima P. Leegwater, /aterstr. 17. Alk- illllllllllllllllllllllllll et witte jasje Altijd keurig hij terug naar t op tijd ook. hadden onze afgesloten, of Daar kwam het soort, die wordt alleen jederenwagens :o'n sik is een sen wipje een •en. Zo wordt i dat ging nu lllllllllllllllllllll Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.0' per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. HET EE/T Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pag. 1 Donderdag 7 Augustus 1952 46e Jaargang No. 12546 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) De nieuwe formateur mr. Donker, had gistermorgen een on derhoud met dr. Drees en gistermiddag met prof. Beel. Het is mogelijk, dat hij ook nog met andere personen heeft gespro ken. Mr. Donker kwam zich zelf aan de formatie-pers voor stellen, maar hij wenste nog geen mededelingen te doen over de richting, waarin hij de oplossing zou willen zoeken, hoewel hij hierover al wel „zeer positieve denkbeelden" heeft. De nieuwe formateur meent, dat dergelijke meningen in dit stadium het verdere verloop maar onnodig zouden belastten. Hij beschouwt zich blijkbaar weer meer als „de broedende kip. die men niet moet storen' een beeld, dat ook door mr. van Schaik tijdens de formatie van, 1948 werd gebruikt. De „broed plaats" van mr. Donker is het departement van financiën, waar hij een bureau heeft ingericht. Dc gesprekken met dr. Drees en prof. Beel laten zich verklaren als pogingen om zich de erva ringen van de vorige formateurs eigen te maken, hoewel mr. Don ker, als fractievoorzitter van de P.v.d.A. toch ook al inzage heeft gehad van alle stukken en ook alle besprekingen heeft meege maakt. Hiervan uitgaande zou het niet onmogelijk zijn. dat de gesprekken met dr. Drees en prof. Beel mede een ander doel hebben en wel om te peilen of zij ook in een opzet-Donker een rol zouden willen spelen. AFSCHUWELIJKE DAAD HELMOND De bestuurder S. uit Hament, België, die in Someren met een auto te water reed waarbij zijn echtgenote en drie dochtertjes om het leven kwamen, is gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld, verdacht van moord of doodslag. Hij was Dinsdagavond door de Officier van Justitie, mr. Houben en de rechter-commissaris mr. dr. Kramer aan een eerste verhoor onderworpen en dit leverde reeds voldoende aanwijzingen op om te veronderstellen, dat hier niet van een ongeval sprake kon zijn, doch dat S. met opzet in het wa ter is gereden. Ook te Hamont wordt een onderzoek ingesteld. GESCHIL OM EILAND ATHENE, 6 Aug. (AP). De Griekse troepen staan vandaag gereed om het eiland Gamma aan te vallen, dat door de Bul gaarse troepen is bezet, aldus is vandaag officieel bekend ge maakt. Gisteravond werd een ultima tum aan de Bulgaren gezonden met de eis het eiland van 0.6.36 uur vanmorgen te ontruimen. Later werd de termijn verlengd tot 9 uur vanmorgen om luitenant- generaal Stylianos Manidakis, de Commandant van het Derde Griekse Legercorps in Macedonië in de gelegenheid te stellen tij dig de Evros te bereiken. De Evros is de rivier langs de Grieks-Bulgaarse grens, waarin het betwiste eiland gelegen is. Verrassende ontwikkeling Nadat mr. Donker gistermid dag van twee tot half vier met prof. Beel had gesproken, ont ving hij achtereenvolgens nog de ministers Rutten, Stikker en Staf en in de loop van de avond prof. W. J. A. Kernkamp (C.H.), ook reeds door dr. Drees voor Overzeese Gebiedsdelen gepolst en voorts de ministers van den Brink en Mansholt. In Den Haag wordt deze gang van zaken algemeen als verras send beschouwd. Men conclu deert dat mr. Donker nog slechts naar een reorganisatie van het huidige kabinet streeft, waarbij zoveel mogelijk de zittende mi nisters zullen worden behouden, zelfs de ministers van den Brink en Stikker, van wie algemeen werd aangenomen dat zij in elk geval niet zouden terugkeren. Stikker zou zich aan Buiten landse Zaken dan als vakminister moeten beschouwen. Het gereorganiseerde kabinet zou zich dan waarschijnlijk als extra-parlementair bij de volks vertegenwoordiging aandienen op het programma-Drees, dat reeds in de eerste fase van de forma tie de steun van vier fracties ver wierf. INDISCHE PRINSES VERMIST SINGAPORE, 6 Aug. (AP). Een 18-jarige Indonesische Prin ses wordt volgens de politie reeds twee weken in Singapore vermist. De Prinses. Tengkoe Mehda Binte Mahmood. is een jaar' geleden in Johore met iemand uit niet-adelijkc Indiase kringen gehuwd. TE FINSTERWOLDE FINSTERWOLDE, 6 Aug.- Vermoedelijk tengevolge van het omvallen van een petroleumver- gasser is gisternamiddag te Fin- sterwolde brand ontstaan in de arbeidersbehuizing bewoond door vier gezinnen (Ahlers, Meulen- kamp. Nanninga en Nanninga). Het vuur ontstond in het gedeelte dat werd bewoond door het ge zin Ahlers waar op dat moment alleen een paar kinderen aanwe zig waren. De brandweer wist 't vuur voornamelijk tot deze wo ning te beperken. Doordat het dak door de vlam men grotendeels werd vernield en als gevolg van de blussings- werkzaamheden zijn alle vier ge deelten van de behuizing onbe woonbaar geworden. Men is er in geslaagd de vier gedupeerde gezinnen, bestaande uit 17 personen, tijdelijk onder te brengen in een barak in 't kamp Cargl Coenraadpolder. Het huis was tegen brand verzekerd. De inboedel van de familie Ahlers niet. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. BOMBAY, 5 Aug. In Hyde rabad zijn bij een busongeluk, dat door slangen veroorzaakt werd, 24 mensen om het leven gekomen. De slangen wisten uit hun mandjes op het dak van. de bus te ontsnappen. Zij kronkel den zich naar beneden en begon nen de chauffeur te terroriseren. Met de bus reisde een groep Hin does, die een godsdienstig feest, bijgewoond hadden, tijdens het welk de slangen met melk ge voerd waren. De chauffeur van de bus bracht er het leven af de giftanden van de slangen waren getrokken. Pauselijke onderscheiding Wegens zijn vele verdiensten op sociaal en charitatief terrein is de heer F. Noyons in Den Bosch, oud-hoofdbestuurslid van het R.K. Huisvestingcomité en oud-secretaris der Bossche afde ling, door de Paus begiftigd met de onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice". - ggjlif --4** Met man en macht probeert men een 2Vs ton zware vracht auto, die in de modder is blijven steken, van de weg te duwen opdat de vieze brij eerst kan worden verwijderd alvorens men verder kan gaan De hevige regenval in Korea veranderde de wegen in zware modderpoelen. Z.H. Paus Pius XII heeft gis teren' nieuwe voorschriften af gekondigd voor de geestelijke zorg door de H. Kerk van pel grims, ballingen en vluchtelin gen, teneinde aan de veranderde omstandigheden op de wereld het hoofd te bieden. Deze aanwijzin gen. zijn vervat in een Aposto lische Ordonnantie „Exul Fami- lia". In het eerste deel wordt gesproken over de „moederlijke bezorgdheid van de H. Kerk voor de emigranten", in het tweede deel zijn de normen voor de zielzorg in het bijzonder uit gestippeld. De nieuwe herderlijke ordon nantie geeft grotere bevoegd- (Van onze correspondent) WINSCHOTEN Zoals Maandag reeds werd gemeld, werd dezer dagen de 50 jarige H. O., directeur van de gemeentelijke dienst van sociale zaken en maatschappelijk hulpbetoon, wegens door hem gepleegde verduisteringen aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Bij de periodieke normale con trole verricht door de accountants van de Veren, van Neder landse Gemeenten, kwam een onregelmatigheid in de boek houding aan het licht. PARIJS, 6 Aug. (AP) De Amerikaanse minister voor het leger Frank Pace, heeft tijdens een persconferentie op de SHAPE verklaard, dat hij de Franse mobilisatieplannen onder de loupe zal nemen, om er zeker van te zijn, dat Frankrijk aan een plotselinge noodtoestand het hoofd kan bieden. Daar toe zal Pace met zijn Franse collega Pleven van gedachten wisselen. Nader onderzoek wees uit, dat gelden, toebehorende aan een oud- verpleegde, die in 1942 in Huize Avondlicht, het tehuis voor ouden van dagen, was opgenomen, niet als inkomsten waren verantwoord. Als gevolmachtigde van deze ver pleegde, een vrouw, die in een In de zaal van het Abdin-paleis te Cairo, waar ex-koning Faroek gewoonlijk de kabinetszittingen presideerde, zijn de drie regenten van de nieuwe koning beëdigd. Hier zien we van links naar rechts: de minister-president Ali Maher en de regenten Bahi el Himo Barakat, prins Abdel Moreim en kolo nel Rasjad Mahanna. Prins Moneim is gezeten op Faroeks troonzetel. (Telefoto, radiografisch overgebracht) psychiatrische inrichting moest wórden opgenomen, had de heer O. in het najaar van 1951 een woonhuis van de patiënte notarieel laten verkopen en de opbrengst ge-ind. Dit bedrag, 5.000.heeft O. ten eigen nutte aangewend. Ook de spaargelden van de verpleegde, in totaal 3.600.die op twee spaarbankboekjes waren belegd, werden door de beheerder opgeno men en ten eigen bate gebruikt. Daar de heer O. het beheer van de bezittingen van de benadeelde min of meer ambtelijk voerde de administratie liep óver de boek houding van maatschappelijk hulp betoon verlangde het gemeente bestuur rekening en verantwoor ding over dit beheer. Toen bleek, dat ook nog een post van ongeveer ƒ2.500.eveneens behorende tot het bezit van de vrouw, was uitgeboekt, zodat, voor zover thans kon worden nagegaan, een bedrag van ruim 11.000.is verduisterd. Daar het onderzoek nog niet is geëindigd, kon nog niet worden vastgesteld of er nog andere mal versaties door O. zijn gepleegd. Bij het verhoor heeft hij toegege ven de gelden te hebben opge soupeerd, doch hij betwist de on rechtmatigheid hiervan. Hij is de mening toegedaan, dat hij, als ge volmachtigde over de bezittingen van de verpleegde, het recht van beschikking naar eigen wens heeft. O., die reeds als jeugdig persoon in dienst van de gemeente Gronin gen kwam, zal heden voor de offi cier van justitie te Gfoningen wor den geleid. MILITAIRE OEFENING RONDOM MALTA VALETTA, 6 Aug. (A-P.) Om middernacht begint rond en op Malta een 3-daagse divisie oefening, tijdens welke de witte (Britse) strijdkrachten Malta zullen verdedigen tegen zwarte (Amerikaanse) strijdkrachten. De Franse mobilisatieplannen zijn in hoge mate belangrijk, voor de gehele westelijke verdediging, omdat ongeveer de helft van de Franse bijdrage voor de verde diging van West-Europa bestaat uit gevechtsparate eenheden en de andere helft uit eenheden, welke onmiddellijk, wanneer de nood aan de man mocht komen, kunnen worden gemobiliseerd. Minister Pace heeft eveneens een langdurig onderhoud in Parijs gehad met generaal Ridgway. Toen Pace werd gevraagd of de N.A.V.O.-landen ver plicht zouden zijn het voor 1953 gestelde doel van 50 di visies te verminderen, liet Pace verstaan, dat een ver mindering op kleine schaal mogelijk is, maar hij wilde toch geen definitief antwoord geven op deze vraag. „Ik weet niet de omvang van de eventueel voorgestelde ver minderingen en op dit moment kan ik geen gegronde schatting geven", aldus zijn commentaar. Hulp aan Italië William Draper jr., de direc teur van het Europese bureau voor wederzijdse beveiliging en John Kenney, zijn naaste mede- DE SPAARPOT In, Cortland in de staat New York is de brandweer te hulp geroepen om een tweejarig jongetje zuurstof toe te dienen, omdat het helemaal blauw werd, toen zijn vader zijn spaarpot pak te. De vader verklaarde dat hij het varkentje van de kast genomen had om er een paar dubbeltjes in te doen. werker zijn vandaag in Rome aangekomen. Zij zuilen morgen met hoge Italiaanse regerings functionarissen een bespreking hebben over de Amerikaanse hulp aan Italië en problemen betreffende de Italiaanse emi gratie. WASHINGTON, 6 Aug. Nog nooit is op het radarscherm zo'n grote hoeveelheid niet nader te identificeren voorwerpen boven Washington waargenomen als vandaag in de vroege morgen uren. Per radio werden vliegtui gen van de luchtmacht naar de plaats gedirigeerd waar de voor werpen zich bevonden, maar de piloten zagen niets, hoewel som mige toestellen tot ruim vijfdui zend meter hoogte stegen. Een radarspecialist noemde het incident heit merkwaardigste phenomeen dat de radardienst ooit had waargenomen. GESTIKT IN IJSKAST In San José (Californië) is een kind verdwenen tijdens het verstoppertje spelen in huis. Na lang zoeken werd het door zijn ouders in de ijskast gevonden. Het kind was toen al gestikt. IN VERBAND MET MOORD OP ENGELSE TOERISTEN A.F.P. heeft gisteravond ver klaard, dat een verdachte van de moord op Sir Jack Drummond, zijn vrouw en hun 12-jarige doch ter Elisabeth gearresteerd is. De politie heeft geweigerd zijn naam te noemen. Het enige wat zij me dedeelde was, dat hij dicht bij de plaats van de drievoudige moord (bij Forcalquier) woonde. Woordvoerders voor de politie verklaarden naderhand, dat de gearresteerde man 'n kleine over treding begaan had en te Barjols ongeveer 50 km van de plaats van de. misdaad, gearresteerd werd. Zij verklaarden er aan te twij felen of hii iets met de moord te maken had, maar feen enkel ri sico te willen nemen. „Vampire" neergestort DEN HAAG, 6 Aug. Enkele kilometers ten, zuiden van Barry (Wales) is een „Vampire" neer gestort. AUSTRALISCHE BEGROTING INGEDIEND CANBERRA, 6 Aug. De Australische Minister van Finan ciën, Sir Arthur Fadden, heeft vandaag zijn begroting ingediend in het Australische Huis van Af gevaardigden. Hij deelde mede, dat in het komende belastingjaar 160 millioen Pond Sterling voor de verdediging zal worden be steed vergeleken met 135.6 mil lioen Pond Sterling in het afge lopen jaar. heden aan aalmoezeniers aan boord van schepen. Hun status is thans gelijk vrijwel aan die van pastoors. Wanneer op schepen permanent aalmoezeniers aanwe zig zijn, zoals het geval is op de nieuwe lijnschepen die van Ita lië op Zuid-Amerika varen, zul len de aalmoezeniers dezelfde status hebben als vicarissen van kerken. De voorschriften van de H. Vader houden zich in het bij zonder bezig met de problemen van de zielzorg der Italiaanse emigranten. De H. Vader heeft op een audiëntie voor aalmoezeniers uit verschillende landen, ook uit Ne derland, o.m. de nadruk gelegd op het arbeidersprobleem. „De H. Kerk heeft altijd een grote zorg gehad voor de arbeiders en dit zal ook altijd zo blijven. Wat 60 jaar geleden het doel van de arbeider was is nu zijn natuur lijk recht geworden en dit ge beurde niet zonder de trouwe medewerking van de H. Kerk", aldus de H. Vader. De nieuwe voorschriften voor zien eveneens in de instelling van een hoge emigratieraad en een algemeen internationaal se cretariaat van het Apostolaat van de Zee. EXPEDITIE ONDER PYRENEEËN DE OLORON. Frankrijk. 6 Aug. (AP). De Belgische natuur kundige Max Cosyns. die samen met prof. Auguste Piccard naar grote diepte is gedoken, is van daag begonnen aan een expeditie onder de aarde. Met Franse deskundigen zal hii de komende twee weken probe ren een kilometer door te drin gen in een groot zwart hol. dat bii de Spaanse grens te Pierre Saint-Martin onder de Pyreneeën De een en zestigjarige Sir Jack Drummond, die nabij Forcal quier, in Zuid Frankrijk, met zijn echtgenote en een doch tertje van twaalf jaar is ver moord. De politie neemt aan dat roof het motief voor de afschuwelijke daad was. MILAAN, 6 Aug. Interna- zionale vraagt 40 millioen lire (228.000 gulden) voor zijn Ne derlandse ster, Faas Wilkes, zo werd vandaag vernomen. Ofschoon bericht is, dat Roma belangstelling heeft voor Wilkes, is er nog geen overeenkomst ge sloten, omdat de prijs te hoog geacht wordt. Verwacht wordt echter, dat de onderhandelingen zullen worden voortgezet. Een woordvoerder van Internazionale heeft geweigerd de berichten te bevestigen of te- ontkennen. ONGEKENDE EPIDEMIE DUSSELDORP, 6 Aug. Naar van bevoegde zijde te Dusseldorp is verklaard woedt een onge kende epidemie van kinderver lamming in Noord-Rijnland-West- falen. Verwacht wordt, dat zij zich tot midden September zal uit breiden. Het hevigst getroffen is het gebied rondom Aken en het Ruhrgebied. Sinds het begin van dit jaar zijn er 1.647 gevallen, waarvan 118 met dodelijke afloop geregistreerd. Alleen reeds in de afgelopen week zijn 386" nieuwe gevallen gemeld. 26 hiervan zijn met de dood geëindigd. BONN, 6 Aug. „Uil militair gezichtspunt zou het raad zaam zijn ook Nederlandse troepen in Duitsland te station neren", aldus heeft generaal Sir John Harding, bevelhebber van het Britse Rijnleger en verantwoordelijk voor de Noorde lijke groep der Navostrijdkrachten in de centrale sector, Woens dag voor de buitenlandse pers verklaard. Generaal Harding legde er de nadruk op. dat de Britse, Belgi sche. Nederlandse en Canadese NAVO-troepen onder zijn ver antwoordelijkheid veel gezamen lijke. training nodig hebben om de problemen van hun samen werking tenvolle te overwinnen. De stationnering van Neder landse troepen in Duitsland hield echter volgens Generaal Harding financiële complicaties in. die buiten zijn competentie vielen. „Overigens mag echter niet wor den vergeten", aldus Generaal Harding, „dat wij reeds tot hechte vormen van practische samenwerking zijn gekomen". Het hoofdkwartier van het Britse Rijnleger heeft in feite opgehou den een Engels hoofdkwartier te zijn en het is reeds geïntegreerd door permanente medewerking van Belgische, Canadese en Ne derlandse officieren." Sir John Harding, die deze week het Rijnleger gaat ver laten om Chef van de Staf van de Imperiale Strijdkrach ten te worden, zeide, dat de belangrijkste ervaring van de onder zijn bevel gehouden oefeningen in NAVO-verband bestond in „het zeer grote enthousiasme en de belang stelling van alle betrokken troepenleiders in de ontwik keling van een werkelijk saamhorigheidsgevoel. Duitse bijdrage Hij was van mening, dat Duit se militaire concepties een grote bijdrage zouden kunnen leveren aan de kracht van Navo, voorna melijk door de grote ervaringen van de Duitsers in de strijd te gen het Rode Leger. De houding van de Navo-troepen tegenover het Duitse volk moest volgens Harding „fair en vriendschappe- te en lijk" zijn om de grondslag leggen voor „een degelijk duurzaam deelgenootschap, geba seerd op een gemeenschappelijk doel". Vooreerst zag Harding in het Duitse volk nog slechts „een zuiver wettelijke bondgenoot" doch men moest er naar streven de Duitsers tot „werkelijke bond genoten" te maken. Daarbij moest men echter op zakelijke wijze en niet overhaast te werk gaan. „Aannemende dat de vol ken geduld hebben, niet te ge voelig blijven aan een kant en niet te opdringerig worden aan de andere kant, geloof ik dat wij zullen slagen zeide generaal Harding. DUITSE SCHULDEN LONDEN, 6 Aug. (AP). Gedelegeerden op de uit 27 landen bestaande conferentie inzake de Duitse schulden hebben vandaag hun werk versneld om morgen of Vrij dag tot een definitieve over eenkomst te geraken. De gedelegeerden die zowel de Duitse belangen als die der cre diteuren vertegenwoordigen wer ken aan een regeling van de Duitse vooroorlogse schulden tot een totaal van 2.5 tot 3 milliard dollar. Volgens woordvoerders die in verbinding staan met de confe rentie staan nog slechts enkele kleine geschillen een definitieve overeenkomst in de weg.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1