Gromyko met hoge hoed) betrad Buckingham Palace De tc ANZUS-beveiliging in de Stille Zuidzee Zullen in de toekomst tenthuisjes verdwijnen? Financiën en Economie Ziekenfonds is dan bereid geneesmiddelen te betalen UW PUZZLE voor vandaag Geen pressie op Indonesië WEK DE GAL IN UW LEVER OP Grorn in Hon Varkensmesters protesteren De S.N.F.K. voelt zich bedreigd Vreemd voorwerp Naar een andere dokter Balkanv in de rr Y PAGINA 4 VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1952 HONOLOELOE, 7 Aug. Australië, Nieuw Zeeland en de Verenigde Staten hebben een driedaagse conferentie over de verdediging van de Stille Zuidzee tegen eventuele communis tische agressie beëindigd. In de hoogste diplomatieke kringen bestaat grote voldoening sver het resultaat van het werk dat werd verricht. Acheson verklaarde tegenover verslaggevers: „De bijeenkomst was zeer intiem en zeer infor meel.... maar we zijn erg blij dat we zo goed begonnen zijn." Het laatste waarmede de mi nisters zich bezighielden was het samenstellen van een militaire staf, die als adviserend lichaam zal dienen voor de „ANZUS" (Australië, Nieuw Zeeland, U. S. A.)-Beveiligingsraad, die in Washington bijeen zal komen. Een van de voornaamste be sluiten die tijdens de conferentie genomen werden is wel het plan om voorlopig geen haast te ma ken met het animeren van an dere anti-communistische landen om tot het beveiligingspact van de Stille Zuidzee toe te treden. De Verenigde Staten hebben reeds wederzijdse beveiligings pacten gesloten met de Philippij- nen en Japan. Wel wordt in het communique gezegd dat de Anzusgroep via de bestaande kanalen nauw contact met de andere staten zal houden teneinde de vrede in het Stille Zuidzeegebied te handhaven. In het communique dat na af loop van de besprekingen werd verstrekt, wordt met klem vast gesteld: „We hebben geen beslui ten genomen, noch afspraken gemaakt betreffende kwesties, die van direct belang zijn voor onze vrienden in het Stille Zuid zeegebied of elders." De herziening van de baconprijs een vermindering van 13 ct. per ke geslacht gewicht per 1 Aug. j.l. heeft de Nederlandse Bond van Varkensmesters en -fokkers ertoe gebracht in een schrijven aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zijn bezwa ren uiteen te zetten tegen 't prijs beleid, dat naar de bond meent een stabilisatie in de economi sche uitkomsten van de varkens- mesterii onmogelijk maakt. In het schrijven wordt betoogd, dat de baconprijs gelijktijdig met de prijzen voor voedergranen is verminderd, terwijl men toch moet aannemen, dat de varkens, die in de eerste maanden zullen worden afgezet, nog zijn gemest met het duurdere graan. Óp de tweede plaats wordt berekend, dat de prijsverlaging van voedergranen een verlaging in de kostprijs van ongeveer f 4.per varken mee brengt. De prijsverlaging van ba con betekent echter een mindere opbrengst van f 10.40. De mester blijft dus met een strop van f 6.40 voor ieder varken zitten, zo ver klaart de bond. De bond verzoekt tenslotte in de toekomst in het prijzenoverleg te worden betrokken. Voorts wordt gezegd: „De mili taire adviseurs zullen de Beveili- gingsraad aanbevelingen doen betreffende uitbreiding van de wederzijdse bijstand teneinde de defensie van Australië en Nieuw Zeeland te versterken zonder daarbij de strategische verdedi ging van het gehele gebied over het hoofd te zien." FAUSTO COPPI ANDERMAAL GEWOND PERPIGNAN Pausto Coppi heeft gisteravond tijdens een wie lerwedstrijd alhier een val ge daan, waarbij hij fracturen aan zijn schouderblad heeft opgelo pen. De breuk in het schouder blad tekende zich duidelijk af. Na zijn val op de wielerbaan werd hij onmiddellijk overge bracht naar het plaatselijk zie kenhuis. De doktoren vrezen, dat Coppi de eerste tijd niet zal kun nen deelnemen aan wielerwed strijden. DE NIEUWE CHRISTELIJK GEREFORMEERDE GEMEENTE LAREN, 6 Aug. Vanavond is in Huizen (N.H.) een consti tuerende vergadering gehouden van de Christelijk Gereformeerde Gemeente, in het leven geroepen door uitgetredenen uit de Chr. Geref. Kerk. Deze vergadering had een zuiver locale sfeer en de besprekingen hadden in hoofdzaak ten doel een finan ciële basis te scheppen. Momen teel valt nog niet te zeggen, zo vernamen wij, of deze Chr. Geref. Gem. te Huizen zal uit groeien tot een landelijk kerk genootschap, hoewel de kern er voor aanwezig is. Ds. J. G. van Minnen, die als voorganger van de Chr. Geref. Gem. te Huizen zal optreden, heeft deze week informatorische besprekingen ge voerd met o.a. ook de uit getredenen te Eindhoven. Als eerste gevolg hiervan zal hij a.s. Zondag voor de uitgetredenen te Eindhoven in de kerkdienst voorgaan. Contact met een groep bezwaarden te Nieuw Leusen bij Zwolle, is reeds eerder opge nomen. VEENENDAALSE AGENT VRIJGESPROKEN ARNHEM, 7 Aug. Agent van politie S. A. G., die een in het politiebureau te Veenendaal ge deponeerd oud kinderfietsje, dat inmiddels was terechtgekomen bij oude rommel, had meegenomen om te laten opknappen voor een jarig dochtertje, is door het Arn hemse gerechtshof vrijgesproken. De eis van de procureur-generaal luidde drie dagen gevangenisstraf. De Arnhemse politierechter had de agent veroordeeld tot drie we ken gevangenisstraf, nadat de of ficier een maand had geëist. ZATERDAG 9 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10 20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00 —24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7-18 Gram.; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.18 Gram.; 8.40 Idem; 8.55 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.; (9.35-940 waterstanden!; 10-00 Tijdelijk uitgeschakeld, cau serie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven; 11.30 Gram.; 12.00 Grain.; 12.30 Land- en tuinbouw - mededelingen; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Voor de jeugd; 13.45 Gram.; 14.25 On ze vacantie hun brood, klank beeld; 14.35 Zuid-Limburgs pro gramma; 15.00 Amateuruitzen ding; 15_30 Boekbespreking; 15.45 Jazzfestival 1952; 16.15 Van de wieg tot het graf; 16.30 Residen tie-orkest en solist; 17.15 Sport- praatje; 17.30 Voor de jeugd; 18 00 Nieuws; 1815 VARA-Varia; 18.20 Dansmuz.; 19.00 Artistieke Staal kaart; 19.30 Passepartout, cause rie; 19.40 Het Oude Testtament, causerie; 19.55 Deze week, cause rie; 20 00 Nieuws; 20.05 Actuali teiten; 20.15 The Mikado, operette (gr.pl.) 21.45 Socialistisch com mentaar; 22.00 Gram. 22.20 Onder de pannen, hoorspel; 22.40 Gram; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram- HILVERSUM II. 298 m. 7 00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Koorconcert; 7.45 Morgengebed en Liturgische ka lender; 8.00 Nieuws, weerberich ten en „Voor elkaaT, door elkaar" 8 18 Gram.; 9.00 Voor de huis vrouw; 9.35 Gram.; 10.00 Voor de kleuters; 1015 Gram-; 11.00 Voor de zieken; 11-45 Klein koor; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; (12.30-12.33 Land- en tuinbouwunededelingen) 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Franse Chansons; 13.50 Gram.; 1400 Boekbespreking; 14.10 Gram-; 14.25 Amateurprogramma; 15.00 Kroniek van letteren en kunsten; 15.38 Harmonie-orkest; 16.00 Om roeporkest; 16.20 De Vliegende Hollander, causerie; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws 18-15 Journalistiek weekoverzicht 18.25 Instrumentaal septet en so liste; 18-40 Gram.; 19.00 Idem; 19.15 Idem; 19.52 Actualiteiten; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 Lichtbaken, cau serie; 20-35 Gram.; 21.00 Cabaret; 21.40 Voor elkaar, door elkaar; 21.47 Gram.; 2230 Wij luiden de Zondag in!; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.2224.00 Residentie-orkest en solist. AMSTERDAM. De Stichting Nederlandse Forensen Kampeer verenigingen gevoelt, zich be dreigd door plannen, die er zou den bestaan, om de tenthuisjes in de toekomst te laten verdwij nen. Recente publicaties in de pers hierover waren aanleiding voor de Stichting om op een persconferentie haar zienswijze over deze materie nader toe te lichten. De Stichting, die twee jaar ge leden mede op advies van de A.N.W.B. werd opgericht, is het overkoepelend orgaan, waarbij 50 verenigingen zijn aangesloten die de gezinskampeerders omvatten. Hieronder wordt verstaan dege nen. die gedurende kortere of langere tijd in de zomermaanden op kampeerterreinen in tenthuis jes verblijven, dus niet de z.g. toeristische kampeerders, die met gemakkelijk verplaatsbare tenten in de vacantie er op uit trekken en ook niet door omvang en ac- comodatie van hun tent aan een vaste plaats gebonden zijn. Volgens het bestuur van de stichting bestaat er een, welis waar nog niet vastomlijnd plan, om de tenthuisjes na verloop van tijd te doen verdwijnen. De be zwaren zouden zijn, dat. nu meer dan voorheen ook de minder draagkrachtigen met vacantie kunnen gaan. er bij toeneming van een aantal tenthuisjes ruim tegebrek zou komen. De tent huisjes moeten volgens deze plannen dan vervangen worden door kleinere gemakkelijker ver plaatsbare tenten, waardoor de vacantiespreiding beter tot haar recht kan komen. Bij de uitgereikte 120.000 kam- peerkaarten zijn 40.000 gezins- kampeerkaarten. en het aantal tenthuisjes wordt "eschat op 40 a 50.000. Het afgelopen jaar zijn er in Amsterdam alleen al 900 tent- huisjes bijgekomen. Er bestaan bij verscheidene kampeerterrei nen dan ook reeds wachtlijsten. Van de zijde van het bestuur der stichting werd voorts nog aange stipt dat de kampeerders, als zij op een terrein een tenthuisje wil len gaan opslaan. gedwongen worden van een bepaalde datum af. Maart of Mei, hun huisjes reeds op te zetten. Het jaargetijde laat dan nog niet toe. er in te overnachten. De gezinnen gaan er de weekends doorbrengen of verhuren de huisjes tot het tijd stip. waarop zij zelf met vacantie gaan. Dit laatste wordt niet in alle kampen toegestaan. De stich ting is nu. mede om de vacantie spreiding te bevorderen van plan een regeling te ontwerpen, waar door het verhuren (onder-verhu- De eerste van drie p enorme tanks van het Amsterdamse Tankopslagbedrijf ,,Amatex", welke van de terreinen aan de Nieuwen- dammerdijk naar de nieuwe opslagplaats aan de Jan van Rie- beeckhaven zullen worden overge bracht, is Woensdag over het water naar de plaats van be stemming vervoerd. Het transport ge schiedt door de fa. Het°gevaarBtreeddat evenals de andere twee tanks een gewicht heeft van 250.000 kg. en een diameter van ongeveer 28 meter, tijdens het vervoer op het IJ. VERZENDING ZEEPOST s-GRAVENHAGE, 7 Aug. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waar op de correspondentie uiterlijk ter po: 1 moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van 't schip vermeld: Indonesië: m.s. Oranje (25 Aug.) Nieuw-Guinea: s.s. Rempang (26 Aug.); Ned. Antillen: s.s. Benne- kom (18 Aug.); Suriname: m.s. Stentor (20 Aug.); Unie van Zuid- Af rika en Zuidwest-Afrika: m.s. Edinburgh Castle (9 Aug.); m.s. Winchester Castle (16 Aug.); Ar gentinië, Uruguay, Bolivia, Brazi lië, Chili en Paraguay: s.s. Alcan tara (11 Aug.); Australië en Nw.- Zeeland: m.s. Johan v. Oldenbar- nevelt (2 Aug.); Canada: s.s. Maas dam (8 Aug.). ALBUQUERQUE, 7 Aug. Enkele professoren van de Uni versiteit in Albuquerque in Nieuw Mexico hebben zich enige dagen onledig gehouden met een intensief onderzoek naar de her komst van een vreemd voor werp van. een zwart poreus ma teriaal, dat hen toegezonden werd door een schooljuffrouw die het op een morgen in haar tuin gevonden had. Er werd ge- experimenteerd met Geigerap- paraten en het voorwerp werd van alle kanten met een micros coop bekeken. De geleerden slaagden er echter niet in een oplossing voor het raadsel te vinden. Er werd gedacht aan een stuk van een vliegende schotel en aan een vuurbal, maar erg zeker was nie mand in zijn diagnose. Het hoofd van de Meteorlogische af deling van de Universiteit zat er zo mee in zijn maag, dat hij het 's avonds mee naar huis nam om het in zijn werkkamer voor de zoveelste maal nauwkeurig te onderzoeken. Thuisgekomen be keek zijn vrouw net vreemde ren) op een voor alle belangheb- voorwerp, rook er aan en zei benden aanvaardbare wijze wordt I toen laconiek: „Het is een bal geregeld. letje geroosterd brood DF RFI!«?S STILLE MARKT AMSTERDAM, 7 Aug. Waar men vandaag ook ter beurze in formeerde. overal werd hetzelfde antwoord gegeven: ..stil, ongeani meerd en eerder wat lager Uiteraard blijft de Beurs de po litieke toestand gespannen volgen waarbij de regeringsimpasse in Nederland vooraan in de belang stelling staat. Men gelooft ter beurze echter niet. dat de wei nige orders der laatste dagen een direct gevolg zijn m de moei lijkheden bij de kabinetsformatie. Volgens de beurs zal een nieuwe regering toch wel niet zoveel met de oude verschillen, dat er in financieel en economisch opzicht ingrijpende veranderingen ziin te verwachten. Oliewaarden lagen vandaag dusdanig verwaarloosd, dat de koers der aandelen met circa drie punten achteruit liep tot 320%. Unilever en Philips min of meer prijshoudend, waarbij ook de in courante industrieën zich aan sloten. Wat voor deze afdeling geldt kan ook gezegd worden van de Cultuurmarkt. Rubber en tabak ken slechts hier en daar een fractie luier. HVA wist de koers stijging van gisteren niet te be houden en kwam van 98% op 97'/2. Het niveau van gisteren werd nog het gemakkelijkst ge handhaafd op de Scheepvaart afdeling, doch ook hier had de affaire niet veel om het liif. In preferente en gewone aandelen Peruvian Corporation ontstond begin beurs een klein open hoek waarbij op iets hoger niveau ge handeld werd. Een en ander ge schiedde in navolging van de markt te Londen. Certificaten Burroughs werden vandaag voor het eerst verhan deld op 1815/16 tegen een prijs van 17% gisteren in New York. De guldens-beleggineen liepen vandaag nog een kleinigheid verder achteruit. LONDEN, 7 Aug. Met de hoge hoed op is vandaag Andrei Gromyko de nieuwe Russische ambassadeur in Groot Brittannië, in een ver guld koninklijk rijtuig naar Buckingham Palace gereden om zijn geloofsbrieven aan Koningin Elizabeth de Tweede te overhandigen. Een onwillig paard kon zelfs het stijlvolle decorum niet verstoren. De minister van Buitenlandse AMSTERDAM, 7 Aug. De voorzitter van de Zieken fondsraad verzoekt ons het volgende mede te delen: Er kunnen zich gevallen voordoen, waarin een zieken fondsverzekerde een andere huisarts raadpleegt dan die, te wiens name hij is ingeschre ven, of een specialist, naar wie hij niet is verwezen. De kosten van het consult komen dan uiteraard voor rekening van de verzekerde. Het wordt evenwel niet juist geacht, dat in deze gevallen ook de door de geraadpleegde arts voorgeschreven genees- en ver bandmiddelen voor rekening van de verzekerde komen, indien deze gegronde redenen had be doelde arts te raadplegen. In een wijziging van de be schikking genees- en verband middelen verplicht-verzekerden van de Staatssecretaris van Volksgezondheid is onder meer voor deze gevallen een regeling getroffen. De verzekerde kan voortaan ziin ziekenfonds verzoe ken. het door de geraadpleegde arts afgegeven recept te waar merken. waardoor de apotheker weet. dat het fonds met de le- Veemarkt Delft DELFT, 7 Aug. Aanvoer: 30 runderen. 29 nuchtere kalve ren, 163 varkens, 322 biggen, 1 schaap en 4 geiten. De prijzen waren voor kalf- koeien 675900; voor zware koeien 700950, nuchtere kal veren 5060; biggen 4060; lo pers 60—100. Runderen per kilo slachtge- wicht f 2.60 a f 2.80; magere varkens per kilo levend ge wicht f 1.80 af 2. Handel redelijk. vering van de voorgeschreven genees- en verbandmiddelen ac- coord gaat. Het fonds kan tot waarmerking overgaan, nadat de controlerend geneeskundige ad vies heeft uitgebracht. De in de beschikking mogelijk gemaakte faciliteiten mogen echter slechts in uitzonderingsgevallen worden verleend. Zaken Anthony Eden heeft Gro myko aan de jonge Koningin voorgesteld. De Russische ambas sadeur bleef 20 minuten op het paleis. Hij werd vergezeld door zeven hoge functionnarissen van ziin ambassade. Overeenkomstig het protocol had het paleis drie landauers massieve hoge rijtuigen van rood. zwart en goud naar de Sow- jet ambassade gestuurd om Gro myko en zijn gezelschap op te halen. Bij de hoek van Hyde Park, een druk kruispunt, begon een van de grote vossen te steigeren. Het trapte tegen de bok van de koetsier. Automobilisten en toe risten bleven staan om te kijken. Even zag het er uit, dat het rij tuig zou omgetrokken worden. Een bereden agent sprong van zijn paard en schreeuwde de om standers toe zijn paard vast te houden, terwijl hij de vos bij het bit pakte. Met één van de livrei- Textielbedrijf voor Oudenbosch ROOSENDAAL. 7 Aug. Oudenbosch krijgt er weer een industrie bij. In September zal 't bedrijf geopend worden van de textielfabriek Jeweco, die in het Brabantse dorp een dochteron derneming heeft gesticht. De hoofdzetel van Jeweco is in Rot terdam gevestigd. knechten bracht hij de vos weer in het gareel. Daarna vervolgde de stoet zijn weg naar de am bassade om Gromyko op te halen. Bii de aankomst van Gromyko aan het Buckingham-Palace stond een groep mensen rustig toe te kijken. Dit in tegenstelling tot 28 Juli toen Gromyko bii zijn aan komst per trein begroet werd met het geroep van ..Pa naar huis". Gromyko vervangt Zarubin. die benoemd is tot Russisch ambas sadeur in Washington. TEGEN MUGGEBETEN EN 'N FRAAIE HUID LONDEN, 7 Aug. De BBC heeft zijn luisteraars gewaar schuwd geen gebruik te maken van 'n geneesmiddel tegen mug gebeten, dat in de loop van de dag in een programma voor de huisvrouw besproken was. In een speciale mededeling voor de luisteraars werd gezegd: „Hedenmorgen is in een praatje van Anne Beaton in het pro gramma „Tips voor huisvrou wen" een geneesmiddel voor muggebeten besproken. Het blijkt dat het aanbevolen middel een deel carbolzuur op drie de len azijn te sterk is en op een gevoelige huid brandwonden kan veroorzaken." De verschrikte miss Beaton zei: „Ik vergat wa ter aan het middel te laten toe voegen". Boter en haring naar Duitsland De Invoercommissie van de West-Duitse regering heeft toe stemming gegeven voor de invoer uit Nederland van boter ter waarde van 2.400.000 mark en van gezouten haring ter waarde van 600.000 mark. Call-geld tot half procent verlaagd De notering van Call-geld, die sinds medio Meionveranderd driekwart procent is geweest, is gistermorgen verlaagd tot een half procent, zulks in verband met de zeer ruime geldmarkt. De recente verlaging van het offici ële disconto door de Nederlandse Bank en de verlaginp der tarie ven voor schatkistpapier door het Ministerie van Financiën. Sterke productiestijging „Tanah Radja" De N.V. Cultuur Maatschappij „Tanah Radja" heeft gedurende de maand Juli j.l. verkregen 141.600 kg. rubber tegen 102.600 kg. in Juni. De productie .gedu rende de maanden Jan.-Juli 1952 is hiermede gekomen op 920.600 kg. rubber tegen 472.121 kg. in dezelfde periode 1951. toen echter in het begin van het jaar op de onderneming gestaakt is. Lening-Gouda Op Woensdag 13 Augustus staat de inschrijving open op f 2.5 mill. 41/4 procent 30-iarige obligaties tot de koers van 100 procent (f500.000 is reeds op inschrii- vingsvoorwaarden geplaatst). Moormann stelt publicatie jaarstukken uit In afwijking van de in de vo rige jaarvergadering van aandeel houders gedane toezegging, ziet de directie van de N.V. Maat schappij tot Exploitatie der Cul tuurgronden van E. Moormann en Co. zich genoodzaakt de pu blicatie van haar jaarstukken over 1951 uit te stellen totdat meer definitief bekend is. welke de fiscale consequenties zullen zijn van de kortgeleden toegesta ne herwaardering van activa en passiva en van de inhoud en toe passing van het kortgeleden ge parafeerde ontwerpverdrag ter voorkoming van dubbele belas ting. tussen Nederland en Indo nesië. De jaarlijkse algemene verga dering van aandeelhouders zal daarom hoogstwaarschijnlijk eerst in het laatste kwartaal van dit jaar kunnen worden gehouden. Fusie Thomassen en Drijver met Drenthina Zoals bekend, is door de blik- emballagefabriek Thomassen en Drijver N.V. te Deventer een aan bod gedaan aan aandeelhouders der N.V. Metaalwarenfabriek „Drenthina" te Hoogeveen tot omwisseling hunner aandelen, Voor f 2000 nominaal aandelen Drenthina wordt f 1000 n.ominaal aandelen Thomassen en Drijver uitgereikt, inclusief het halve di vidend over 1952 benevens een bedrag van f 600 in contanten. Voor de oprichtersbewijzen Dren thina wordt f 5000 per stuk ge boden. Nog wordt medegedeeld, dat de gang van zaken in 1952 bii Tho massen en Drijver tot dusver zeer bevredigend is geweest. De resul taten doen niet onder voor die in dezelfde periode van .1951. toen 15 procent contant dividend is gedeclareerd. De directie van Drenthina (deze zal geheel zelfstandig blij ven bestaan: Thomassen en Dru- ver wordt holding company van Drenthina) meldt, dat de in het eerste halfjaar 1952 behaalde re sultaten minder bevredigend wa ren. Zij beveelt de voorgestelde aandelenruil ten volle aan. IAdvertentie U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Levemilleties PUZZLE No. 67 Horizontaal: 1. De lezer heil 3. uitroep 5. lidwoord 7. maanstand 9. telwoord 12. voorzetsel 13. voorzetsel 15. vogel 18. heilige 20. de lezer heil 22. duivel 25. naaml. vennootschap (Fr.) 26. tegen 27. kier 28. waterhoogte 29. uithouw 31. reeds 33. de oudere 34. ten minste 36. water in Italië 39. en omgekeerd 41. leidraad 45. Gode zij Lof (Lat.) 46. herkauwer 47. voorzetsel 48. soortelijk gewicht Verticaal: 1. Lidwoord (Fr.) 2. sportterm 3. uitroep 4. meisjesnaam 5. boom 6. bijwoord 7. deel v. d. mond 8. gewicht 10. deel van de hals 11. voorzetsel 14. pers. vnw. (Fr.) 16. bloem 17. het (Eng.) 18. winterkost 19. toestemming 21. vruchtennat 23. houding 24. oppervl. maat 25. bevel 28. slede 30. vogel 32. laatst leden 33. zoon (Eng.) 35. maand 36. smalle weg 37. indien 38. kern 40. gewicht 41. inhoudsmaat 42. zangnoot 43. lidwoord 44. gouverneur-generaal. Oplossing nr. 66 Horizontaal: 1 koran. 4 basis. 8 al. 9 le, 10 Ommen. 13 parel, 15 ore. 16 Eva, 18 rot. 19 negotie. 22 de, 23 in. 25 torment. 29 oor 31 een. 32 are. 34 kraan, 36 te len, 38 a.v„ 39 Po. 40 tegel. 41 genre. Verticaal: 1 kloof. 2 ramen. 3 ale, 5 ala, 6 serre. 7 salto. 11 mr„ 12 negeren, 13 patiënt. 14 e.o.. 17 v.o., 20 EDÖ. 21 Inn. 24 loket. 25 traag. 26 me. 27 talon, 28 lente. 30 or, 33 re, 35 ave. 37 Epe. FEUILLETON \m ft mm ft DOOR DOROTHEE COEBELER. 4. Of ze. evenals andere jaren, ook nu niet had kunnen blijven! Neen en nog eens neen! Er was nu eenmaal niets meer aan te doen; zij hoorde daar niet meer thuis. Hoe prettig zij zich daar vroeger ook had gevoeld in die zorgeloze kring van vriendinnen, hoe gemakkelijk zij met hen ook was omgegaan; wat had zij thans nog met die meisjes gemeen? Voor toneel en opera was geen geld meer: aan bals en ontvang sten behoefde ze helemaal niet meer te denken. Kolonistenbal - advocatenbal - dit jaar zou zij die niet bijwonen. En misschien wel nooit meer. Ze wilde er met een beetje hoogmoedige spot aan denken. Maar ze werd toch wat bitter ge stemd. En al het leed der laatste maanden stond haar plotseling weer voor ogen. Gisteren stond ze nog midden tussen de genoe gens van het leven; de hele we reld. de hele toekomst lag voor haar open en dan ineens: het verschrikkelijke faillissement en de dood van vader. .Papa pa pa". mompelde het meisje. „Altijd heb je slechts aan ons gedacht Je had maar één zorg: het mama en mij zo aangenaam mogelijk te maken. Van u heb ik leren lezen en u hebt mij ontwikkeld. Met u heb ik de musea bezocht, kunst schatten gezien en veel schoons van de wereld genoten. Het geld? Ach, het verlies daarvan kon ik dragen, maar dat u bent heenge gaan, papa!" Maar ze beheerste zich snel. Ze kon zich eenvoudig niet meer aan de droefheid over geven. Ook daarmee had ze afge rekend. Zelfs mama begon de toe komst wat blijder in te zien en zich met de grote veranderingen te verzoenen. Deze veranderingen waren er nu eenmaal. Daar was niets meer aan te doen: ze zouden in de toe komst nog wel groter worden. De toekomst zou eenzaam ziin. Mis schien zou deze of gene uit de oude vrienden- of kennissenkring nog wel eens een goed woordje voor haar doen. Er kwam een spottende trek om haar lippen. Waar waren de kennissen ge bleven nadat het graf was geslo ten? Zelfs mevrouw Henderich kwam niet meer om patronen. Ze ging nu naar mevrouw Dehn en met haar ging de zoon.... Doet dit piin, Kate? Wringt de schoen juist hier?" Neen, dacht het meisje en het was of ze weer wat opgewekter werd. Heus, daar wrong de schoen niet. Mevrouw Henderich zag wel wat in mij voor haar zoon. omdat papa geld had. Nou gaat ze met hem naar Hilde Dehn, de enige dochter van een fabrieksdirecteur. Kate's ouders hadden een verloving wel op prijs gesteld, omdat hij wer kelijk een goede vent was, een flinke kerel, die toekomst had. Zij zou geen zorgen hebben ge had. „Maar ik wil niet dat er iemand voor mij zorgt, ik wil voor mijzelf zorgen", zei ze tot zichzelf. „En ik zal het doen ook." In een paar seconden was het beklemmende gevoel van zo juist geheel verdwenen. Er lag een heldere glans in haar ogen. Even snel als haar benen, gingen nu haar gedachten, waarin allerlei plannen ontstonden. Ik wil voor uit. op eigen benen staan! Hoe. weet ik nog niet. Maar ik zal 't wel ontdekken. Het gesprek met haar vriendinnen klonk weer in haar na. Ziekenverpleegster, meisje van gezelschap, met het perspectief van een romantisch huwelijk. Nee, heus niet, niets voor mij. Is het huwelijk wel voor mij weggelegd? Ik denk er wen met iemand die van mii houdt en die mii wil zoals ik ben en uitsluitend en alleen om mij zelf. Maar waar zou zo iemand vandaan moeten komen? Maar wat nu begonnen? Een mooie betrekking omdat mijn va der directeur van een gymnasium was? Och, kom Intussen had zij langs de kade de Postdammerstrasse bereikt. De schitterende etalages van de gro te winkels doemden links en rechts van haar op. De etalages van een confectiebedrijf straal den meer dan de andere. Ze la gen eigenlijk niet langs haar weg. maar onwillekeurig ging ze er heen en ze bekeek de jurken en mantels zeer nauwkeurig. Plotseling werd haar aandacht door geheel iets nieuws aange trokken. Kijk. blouses. Die kwa men er hoe langer hoe meer in. En niet alleen blouses voor het gewone dagelijkse leven, maar ook voor visite. De zwarte ziiden blouse daar boven was betove rend. Die kon ook worden ge dragen bii een bezoek aan een theater. Mama heeft nog een zii den japon, die ze niet meer draagt, daaruit maak ik er een voor mii. Alleen de hals maak ik anders en ook de mouwen. Misschien word ik naaister. Dit woord, dat zij de anderen nog half spottend had toegeroepen, hoorde ze weer. Maar nu klonk het ernstig, bijna gebiedend! Naaister. Kate? Ja, hoe stond het daar eigenlijk mee? Terwijl ze verder liep dacht ze er nog eens goed over na. Aanleg heb ik beslist en ik heb er ook wel zin niet aan. Hoogstens wil ik trou- in. En eigenlijk is het het enige, wat ik werkelijk kan. Maar hoe moet 't dan verder gaan? Zou ik dan moeten vragen om de cliën- tèle van mevrouw Wolters en die van mevrouw Dehn? Nee. die neemt beslist geen huisnaaister meer. Of moet ik miin klanten zoeken onder hetzelfde milieu als waaruit deze twee komen? En dan in een zijkamertje of in de achterkamer zitten? En in de voorkamer zitten dan de dames, in wier kring men vroeger heeft verkeerd. En dan komt mevrouw even bij je kijken of alles wel goed gaat en of je niet te lang zaam werkt want er zou mis schien 'n dag loon voor de naai ster kunnen worden uitgespaard! en misschien brengt ze dan nog een vriendin mee met de opmerking: „Kijk nu maar eens hoe juffrouw Scholz dat doet!" Nee. dank je. niets voor mij. Maar dan doemden er weer an dere gedachten op. Zo haalde ze Else Traschke voor ogen, de grote modiste, bii wie haar moeder vroeger het naaiwerk liet doen. Deze had haar „salon", een prachtig huis in de Bülowstrasse en een groot aantal naaisters, die voor haar werkten. Zij werd gevleid door de voornaamste dames, opdat zii maar voor hen zou willen wer ken. Haar modellen hadden ver maardheid. Zii maakte vele rei zen. had haar eigen loge in het theater en op het ogenblik woon de ze op haar landgoed in het Harzgebergte. Ja. Kate, wanneer je dat eens zou kunnen bereiken! (Wordt vervolgd) In het voon waarop Polen Kerk in een u persoonli|khei< Wyszynski, wi munisten onve invloed uit, dit Duitse gebied* heeft Mgr. Wy een langdurig Poolse domka] en in het dioc cant waren, rechten beklee vervallen verk De situatie len is momentei dere, die grondi in Tsjecho-Slow de Baltische lai Polen bestaat een overeenkom Staat, die ener het gezag van tholieken in z zeden erkent, van de Katholit concessies vraag met betrekking Ondanks her ondanus zelfs en ses, schijnt het Kerk en Staat, ficieel door het redelijk te funct heerst een waar geloof, waarvoor durft uitkomen Mgr. Wyszynski uit Rome, in een ven de toestand „Door onze aa me hebben wij reld getuigd, dat liek land is, dat de H. Vader sta dat het zulks w tholiek te bliive Er kunnen daa ken geschreven ders achter het onmogelijk zijn ook daar aanvall pen voor, maar veel minder ern paat gaat door ren, de bisschop ais elders, geïso pogingen om do Zondagsmissen t hebben gefaald, len nog openbare en om de gelovi te roepen, luidt Katholiek aansprakc In het officiële aartsbisdom Kra 1951 zijn enige j waaromtrent in J zinde opvatting waarmede Kath coord gaan. Zij z voor de vrede; 2, sen Kerk en Sta bouw en ontwik] 4. de rechtvaardii Neisse-linie; 5 sociale maatregel Iedere burger, gevoegd, heeft deel te nemen der vraagstukker belang zijn voor ook op de pers censuur wordt ui men deze puntei voorbijgaan. Imi preek, welke Mj Breslau hield, tc 1952 het Poolse Ij se stad Breslau hij. volgens het aartsdiocesane bl onder de naties rechtigheid. De dorstigen moeten hun schatting bel keren, die zij on handeld hebben, van Abel ten he God ook rekensc het zo overvloedif bloed." TWEE MAN LEEI In Zande in de aangeschoten lee schooljongen gew gedood. De schoo zag gebeuren, beo ogenblik, maar bi gen het woedend andere man schoo sa - -i slaagden z met speren te dod meer onheil kon schoolmeester liep stige verwondinge arm. DE MOEDEF „VOLKS BERLIJN. 7 Aug de presidente van sche Vrouwenliga de Oostduitse moe bij hun zonen op a het „Volksleger" Terwijl de Oostc zo zei zij op een de Liga. dienen West-Duitsland he herbewapeningspo republiek van Bon Elli Schmidt is, kend, niet getrorn geen kinderen. BIJDRAGE VI COMMf MIDDEN-C ISTANBOEL, 6 Een Joegoslavis missie die binnei zal brengen aan Turkije is missch bode van de geb informele na-oor! entente tussen de Militaire samem de drie landen zou ste belang zijn vc ging van de Dar< Bosporus. Bovem geheel prachtig p voorgestelde comn Middenoosten, dat Brittannië op Cypi punt moet vinden Turkije zou 300 Griekenland 200.00 Zuidslavische strij. nen inschakelen diging van Zuid-C

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4