Premiekeuringen paarden te Alkmaar V. S. en Engeland nemen Perzië onder de loupe VREUGDEKLOKKEN, die te vroeg luidden Stöppelhoene 1952 in zicht 4 Sterren in klasse 3-jarige Groninger type MEVROUW BOENDERMAKER IN DE BLOEMETJES En toen de vrijheid kwam DE STRIJD IN KOREA Jubileum van dr. Deckers HOOGSTE TROEF VAN K. C. B.: Sallands oogstfeest gesprek van de dag Pontificale Hoogmis in kathedrale kerk Amsterdam in 1953 plaats voor Europees schaats kampioenschap Plan-Schuman VRIJDAG 8 AUGUb I Uo itoz PAGINA I ALKMAAR Gisteren werden op het Sportpark premiekeurin gen gehouden van veulens, een- en tweejarige hengsten en merriën van 1 tot en met 7 jaar, type Landbouw Tuigpaard, uitgeschreven door de afdeling Noord Holland van de vereniging tot Bevordering van de Landbouwtuïgpaardenfokkerij in Neder land. De vereniging was het gemeentebestuur dankbaar voor de beschikbaarstelling van het Sportpark, en stelde het zeer op prijs, dat de burgemeester van Alkmaar Mr H. J. Wytema de keuringen gedeeltelijk bijwoonde. Het Sportpark leent zich voor deze premiekeuring uitstekend. De stallen zijn ruim en de grote ruimte laat het uitzetten van een monsterbaan uitstekend toe. De quantiteit van de aangevoerde paarden was groter dan in voorafgaande jaren. Speciaal betrof dit de rubriek veulens. Hieruit blijkt, dat de fokkerij toeneemt. De belangstelling voor deze keuringen was vrij groot. De qualiteit van het voorge bracht fotomateriaal was even redig aan de quantiteit. Zowel in de rubriek Groningse als in de rubriek Gelderse type, waren goede exemplaren, hetgeen wel blijkt uit hiet aantal verleende eerste premiën. In het oog sprin gend waren de hengsten Marnix van de Gebroeders Kuiper te Heerhugowaard, Karolus v. Wit tgenstein ,van de Hengstenvereni- ging te Schagen en Elsevier van de heer C. A. Rotteveel te Oter- leek. Het paard Marnix heeft alleen betrekking op het Groningse type en Karolus v. Wittenstein alleen op het Gelderse type. Van beide hengsten werden beste afstam melingen voorgebracht, hetgeen eveneens uit de uitslag moge blijken. De hengst Elsevier heeft merriën toegevoerd gekregen zo wel van Gelders als van Gro nings type, hetgeen, daar de hengst zelf van Gronings type is, wel eens moeilijkheden oplevert voor een juiste type-indeling. Niettegenstaande dat zijn toch vesrchillende afstammelingen ge primeerd. Van de hengst Marnix werden in de morgenuren veu lens getoond en in de middag uren een-, twee- en driejarige merriën. Dit paard is goed „be waard", zoals men dat in vak termen uitdrukt en laat zich goed zien in zijn overerving". Van Stamboekwege moeten van hengsten, waarvan 3-jarige af stammelingen aanwezig zijn, ver plicht afstammingen getoond worden, teneinde te kunnen be oordelen of de hengst slecht, goed of best fokt. Voorgebracht werden dan veulens, en een-, twee- en driejarige merrien. Bij slecht fokken wordt de betreffen de hengst voor verder gebruik als fokdier afgekeurd; bij goed fokken volgt verdere goedkeuring van de hengst als dekhengst, ter wijl bij extra goed fokken het hogere praedicaat „Keurhengst" kan worden verleend. De hengst Marnix kwam dit jaar voor het -verplicht tonen van afstammc- lingen in aanmerking. Als slot van de beuring betrad Marnix de monsterbaan, gevolgd door 20 afstammelingen. De uitslag van deze afstammelingen-keuring wordt pas in November a.s., na vergelijking van alle stamboek- gegevens door het dagelijks be stuur vastgesteld. Gezien echter wat gisteren vertoond is, kunnen de eigenaren naar onze mening de uitslag wel met groot vertrouwen tegemoet zien. Als totaaloverzicht van de keuring kan gememoreerd wor den, dat de fokkers uit Alkmaar en omstreken streven naar een qualiteitsproduct, geschikt voor veelzijdige arbeid op de land bouwbedrijven. Er blijkt een toe nemende belangstelling te be staan voor de fokkerij van het mooie landbouwtuigpaard. De uitslagen luiden als volgt: Hengstveulens: premiewaardig veulen van K. van Wittenstein uit Loesje, eig. Jb. Veldt Pz. te Bergen. Eerste premie: veulen v. Marnix uit Jedina van R. D. Hartmans, Middenmeer. Eenjarige hengsten: 2e premie voor Pedro van Marnix, N. G. Stuyt, Nibbixwoud; 3e premie voor: 1 jarige hengst van K. v.d. Wittenstein, (vos) uit Lortuna van C. Blankendaal, Bergen. Merrie veulens Gelders type: le premie voor: Roza Kelinneke van K. v. Wittenstein, G. Franzen, Bergen; Rein-uwtje van id. Jn Zwaan, Heiloo; Rozanna van id. G. Franzen, Bergen; Rivo-uke v. id. C. Roele, Purmer; Premie waardig: Rozina van id. C. Kout, Heerhugowaard; Roulette van id. C. Roele, Purmer; Roluna van id. C. Blankendaal, Bergen; Riesje, van id. Jc. Helder, Egmond; Onariejanne, van id. Nic. Adri- chem, Dimmen; Rita, van Else vier, Wed. L. Schermer, Cas tri- cum; Ria van id. J. J. de Koning, Oterleek en Regina van K. v. W„ J. Pauw, Z.O. Beemster. Merrie veulens, Gronings ty pe le premie voor: Rolina, van Hendo, W. Saientijn, Heiloo en voor veulen van Marnix uit Kileny, van J. Nieuwhof, Mid denmeer. Premie waar dig: veulen van Landadel uit Marianneke, Wed. P. Molenaar en Zn. Santpoort; Nercia, van Burchtheer, P. Groot, Enge Wormer; veulen van Else vier uit Hoddvlam, R. Duyn, Bakkum; Reinetta, van Elsevier, M. Kaptein, Egmond; Rita, van Marnix, C. Frikkee, Purmer; Rennie van Elsevier, M. Slooten, Stompetoren en Riane, van Mar nix, J. Liefting, Egmond-Binnen. Vier tot en met 7-jarige mer riën met veulen, Gelders type: tweede premie voor: Morina. van Hertog van Gelre, C. Kout, H.H.- waard; Marjolijntje, van Amburg, G. Slooten, De Rijp; Juul van David, M. Slooten, Stompetoren. Derde premie voor: Lora, van Gustaaf, C. Roele, Purmer; Mery, van Baronet, J. Pauw, Z.O.- Beemster, Junian, van Michiel, P. de Wit, Heiloo. Gronings type: 2e premie voor: Meta, van Burchtheer, M. Kap tein, Egmond a.d. Hoef; Derde premie voor: Kalmia, van Ger- meta, P. H. Bakker, Hoogwoud; Jaria, van Urbano, J. Balk, Mon nikendam; Kembrasa van Presi dent, J. J. de Koning, Oterleek. 4- tot en met 7-jarige ster- merrien m. veulen, Gelders type: 2e premie voor: Lortuna, van Felix, C. Blankendaal, Bergen; Zelfde rubriek, Gronings type: le premie voor Kilena, van Gre nadier, J. Nieuwhof, Middenmeer. 2e premie voor: Kozelien van Serfon, N. J. Blauw, H.H.-waard. 4 tot en met 7-jarige kroon- merrien met veulen: le premie voor: Jedina, van Gambo, R. D. Hartmans, Middenmeer. 1-jarige merrien, Gelders type: le premie voor: Paulineke, van K. v. W., G. Franzen, Bergen; Paula, van id. Jb. Veldt, Bergen; Pryolita van id., C. Blankendaal, Bergen; Pirmossa, van id., P. Smit, Wervershoof. 2e premie voor: Pamora, van K. v. W., M Mulder, Groet; Pona, van Else vier, C. A. Rotteveel, Oterleek; Petra van K.v.W., P. Kistemaker, N. Beemster; Puriki, van Julius, D. Kramer, Glijnis Stompetóren en W. Saientijn, Heiloo; 3e pre mie voor: Paulo, van K.v.W., J. Mooy, Heiloo; Panita, van Dia- ment, F. v. Breugel, H.H.-waard; Parola, van K. v. W., R. Duin, Bakkum; Pirena van Elsevier, H. Rotteveel, Heiloo. Zelfde rubriek, Gronings type: le premie voor: Prinses, van Burchtheer, N. G. Bruynis, Nw. Vennep; Pagina, van Marnix, N. van Diepen, Ursem; Panora, van id., Tj. Doornbos, Middenmeer. 2e premie voor: Perrie, van Ho- norius, P. Kistemaker, N. Beem ster; Parkiet, van Elsevier, C. A. Rotteveel, Heiloo; Patra, van Marnix, P. Langedijk, Hoogwoud; 3e premie voor: Prinses Greta, van Elsevier, C. A. Rotteveel, Oterleek; Ponske, v. id., J. Veen- boer, Uitgeest; Paulientje, van Marnix, P. Kuiper, Hoogwoud. 2-jarige merrien, Gelders type: le premie voor: Opaulina van K. v.W., J. J. de Koning, Schermer; 2e premie voor: Odine, van K. v W., Jb. Kramer, Koedijk; Ousdnie van id. C. Schoen, Bergen. Zelfde rubriek, Gronings type: le premie voor: Paraltje, van Edelknabe, C. A. Rotteveel, Oter leek; O'leny, v. Marnix, J. Nieuw hof, Middenmeer; Olbina, van id., J. Frikkee, Oost-Knollendam. 2e premie voor: Ozellie, van Rad boud, N. J. Blauw, H.H.-waard. 3-jarig merrien, Gelders type: 2e premie voor: Nonda, van Iko, G. Franzen, Bergen. Zelfde rubriek, Gronings type: Eerste premie en Ster: Natinka, v. Marnix, C. Kuiper, HH.waard; Nulda, van id.. Wed. G. Scher- merhorn, Stompetoren; Nublina, van id., A. Pijper, Hensbroek; Nostin, van Felix, J. Nieuwhof, Middenmeer. 2e premie voor: Nemia, van Marnix, P. Donker Pz., Hoog woud; Nora van id., Jb. de Goede, Purmer; 3e premie voor: Nicolina. van Honorius, P. Koo- men, Berkhout; Neesje, van Caesar, P. Schermerhorn, Groot- Schermer; Notinka. van Burcht heer, R. Duyn, Bakkum. TEHERAN (AP) Zowel de Amerikanen als de Britse missies in Teheran schijnen te denken dat Mossadeq de beste van de drie slechte risico's voor het ogenblik is. Zijn regiem zou staan tegen over dreigingen van twee kan ten partijen die zich bij el kaar zouden kunnen aansluiten indien het hen schikt om zo macht te winnen. De meer onmiddellijke drei ging, ten minste volgens de Brit ten komt van Ayatoellah (God's wonder) Kasjani, die de leiding heeft van de fanatieke Fedayan of Mohammedaanse broederschap. Hij is benoemd tot speaker in de Majlis. De andere dreiging komt van de zeer goed georganiseerde Toe- deh partij (communistisch) die bij de onlusten van de afgelopen maand bewezen heeft dat zij heer en meester zijn in de straten van Teheran en dat zij een greep hebben op het leger. De woordvoerders hebben verder meegedeeld, dat Amerika en Engeland ook besproken heb ben wat gedaan kan worden in geval de Perzische communisten trachten de macht over te nemen. Militaire interventie draagt het gevaar in zich van een botsing met Rusland. Perzië en Rusland hebben in 1921 een verdrag ge tekend waarin de Russen toege- ZWEEFVLIEGEN IN WEST-BRABANT Van 16 Augustus af kunnen ook de West-Brabanders leren zweef vliegen. Door bemiddeling van de Kon. Ned. Vereniging voor Lucht vaart beeft de West-Brabantse Aeroclub, die gevestigd is op de vliegbasis Woensdrecht (die bij de Luchtstrijdkrachten in gebruik is) de beschikking gekregen over een tweepersoons lestoestel van 't Sed- bergh type, dat ook op Teriet wordt gebruikt. Kapitein Kuijk, die met de opleiding is belast, kan al op ee groep van 15 enthousias telingen tussen de 16 en 18 jaar rekenen. Ook ouderen zullen gaan lessen, evenals leden van de LSK. Op 16 Aug. maakt de Sedberg zijn eerste officiële sleepstart ach ter een Tigermotb van de vlieg basis. TOKIO, 1 Aug. (Reuter). Geallieerde lichte bommenwer pers hebben de afgelopen nacht een niet genoemd doel te Hwangdjoe zwaar beschadigd. Deze plaats ligt ten Zuiden van de N.-Koreaanse hoofdstad Pjong jang. Er namen 9 toestellen van het type B-26 aan de aanval deel. Piloten melden dat geschutstel- lingen en een 20-tal gebouwen zijn vernield. Onder dekking van artillerie hebben de Chinezen aan het cen trale front een heuvel ten Wes ten van Poekhan on de Zuid- Koreanen veroverd. Deze heuvel is in 36 uur vijfmaal van bezet ter gewisseld. Bij een ontploffing op het vliegdekschip „Boxer" voor de Koreaanse kust zijn acht man schapoen gedood. De explosie was niet het gevolg van vijandelijke actie. De schade aan het 27 en" ton metende schip is gering. Toen op het einde van het jaar 1827 na langdurige onder handelingen 'n overeenkomst werd gesloten tussen Paus Leo XII en de koning van de Ne derlanden, heerste er grote vreugde onder de katholieken. Men besefte heel goed, dat het voor de koning, die protestant was in hart en nieren, niet ge makkelijk was om dit verbond met de Paus te sluiten; men wist heel goed, dat zijn advi seurs, die voor het grootste gedeelte uit het protestante Holland kwamen en vol voor oordelen zaten tegen de ka tholieke kerk, hem allerlei be zwaren hadden voorgelegd, maar de toestand van het Rijk, dat door de toevoeging van België volgens het voor stel van de mogendheden op het congres te Wenen in 1814 70 procent katholieken telde, maakte deze overeenkomst zeer noodzakelijk. Op last van de aartspriester B. J. Gerving', pastoor van de St Lau- rentiusstatie aan de Diggelaarsteeg te Alkmaar (18221835) was de inhoud van het verdrag tussen de Paus en de koning op de 23e Dec. aan de gelovigen onder de H. Mis medegedeeld. „Ik zie er maar van af om een brief over dit concor daat te schrijven", zo had hij aan zijn ambtgenoot pastoor v. Beugen uit de Franciscuskerk in de Schou tenstraat gezegd, „want ik weet, dat velen de draagwijdte van deze overeenkomst niet begrijpen en dit aan hun gelovigen uit vrees voor de protestanten niet durven te zeggen". „Maar wij mogen dit toch wel in onze kerken vieren?" vroeg de Franciscaner pastoor. „Zeker, daar is niets op tegen. In mijn kerk laat ik een Te Deum zingen en een preek houden over de inhoud van het concordaat", antwoordde de aartspriester. „Maar weet wel pastoor, ik laat ieder vrij". Berichten uit Amsterdam Dat was maar goed ook. Want in Noord Holland, en vooral in de Noordelijke gewesten, waar men ernstig rekening moest houden met de protestanten, die verbitterd waren over het monsterverbond, dat zijne christelijke majesteit ko ning Willem I met Rome had ge sloten. moest men wel voorzichtig zijn. Maar toen men vernam, dat in Amsterdam overal feestelijkheden werden gehouden, ging men in de eerste maanden van 1828 ook in de staties uit onze gewesten daartoe over. In Amsterdam, zo had men gehoord, was het grandioos ge weest. Met voldoening zag onze emancipator Dr W. Cramer op zijn oude dag nog op deze feestelijkhe den terug „Ik herinner mij nog le vendig". zo schreef hij later aan een vriend, „welke indruk het op mij maakte: de kerk „de Ster" (de schuilkerk van de paters Augustij nen aan de Spinhuissteeg, waar de familie Cramer gewoonlijk naar toe ging om zijn godsdienstplich ten te vervullen) dien dag zo luis terrijk versierd te zien als, bij mijn weten, nog nooit te voren, en wel ke levendige vreugde er in bet ge zin mijns vaders heerste over de heuglijke nu openlijk geconsta teerde gebevrtc,nis Die vreugde bij alle welgezinde kathonej en". Een preek Het is jammer, dat wij over wei nig gegevens beschikken van de yiering van dit concordaat. Alleen Beschikken wij over een oude preek van 1828, die bij het feest in de statiekerk van St Matthias te Alkmaar werd gehouden. Het is de weerslag van de opvatting van de mensen uit deze streken over het gesloten concordaat. Voor de vasten had pastoor C. v. d. Nieuwendiik (18261851) een gedenkdag van „de kerkvrede" uit geschreven. De kerk was prachtig versierd en de pastoor zou zelf bij deze gelegenheid een predicatie houden. Daar hij iets zonderlings had in zijn optreden en manieren en sommige dingen zo eigenaardig kon zeggen, was de kerk tot in de uiterste hoeken gevuld. Na de plechtigheid dit was al iets vreemds toen het Te Deum ge zongen was, hield de pastoor zijn toespraak. Na een korte inleiding omschreef hij het doel van deze bijeenkomst. „Wij zijn hier", zo riep hij uit, „niet alleen om God te bedanken voor de verwerving van het heil zaam verdrag, gesloten tusschen Zijne Heyligbeid Leo XII en zijne Majesteit Willem I maer ook om door de voorbidding der alderhey- ligste Maegd en Moeder Gods Maria eene spoedige en gelukkige uytvoering dezer overeenkomst van den Hemel af te smeken". Al te snel toch had men geju beld. Enkele weken terug had men in de couranten het bericht kun nen lezen, dat alle nieuwe bis schoppen al waren benoemd maar men had te vroeg gejuicht. Vooral in het Noorden van bet land moet men nog veel tegenstand uit de weg ruimen. Had men in Leeu warden niet moord en brand ge schreeuwd. toen een vooraan staand katholiek bij de viering van het concordaat zijn woning had versierd? Neen, men moet niet te vroeg juichen. Het oordeel van de meeste katholieken Maar waarom werd er dan toch een dankdienst gehouden? De an dere pastoors waren er toch ook niet voor en vanuit Hoorn kwamen berichten binnen, dat de land deken Steinbach de kerk van machtswellust beschuldigde bij het sluiten van het concordaat. Wat voor zin had dan nog het Te Deum? Pastoor v.d. Nieuwendijk wees erop dat het zijn bedoeling was om eens duidelijk de beteke nis van dit verbond uiteen te zet ten. De meeste katholieken uit het Noorden wisten niet, wat ze eraan hadden: of ze blij moesten zijn of niet. In heel Overijsel was het jaarvers van Oldenzaal „Leoni XII et Guilielmo I, pacto foederatis, salus (Aan Leo XII en Willem I door het concordaat verenigd, heil) overgenomen en sprak men van volledige vrijheid. In Gronin gen was men van mening, dat dit verdrag de protestanten tegen de katholieken, vooral in de Noorde lijke provinciën, in het harnas zou jagen. Wat moest men ervan den ken? De pastoor haalde in zijn toespraak de mening van Prof. Schrant, een zeer gezaghebbend man uit die dagen aan: „Ik voor staan wordt Perzisch grondgebied binnen te trekken wanneer een invasie plaats vindt. De toestand in Perzië heeft Engeland's verlangen om snel een defensieorganisatie voor het Midden Oosten op de been te brengen doen toenemen. De idee van een commando voor het Midden Oosten verbon den aan het Atlantisch Pact wordt gesteund door Amerika, Frankrijk en Turkije. Deze lan den plus Engeland en Egypte werden in November van het vorige jaar genoemd als oprich ters van een dergelijk commando. Egypte heeft echter geweigerd er aan deel te nemen. Een woordvoerder van het Fo reign Office heeft vandaag tij dens een persconferentie met nadruk verklaard, dat de deur nog steeds open staat voor alle landen die belang hebben bij het strategisch gebied, inclusief Egypte. Arrestaties in Zuid Afrika DURBAN. 7 Aug. (AP). In East London heeft de politie van daag nog 79 personen gearres teerd. die lijdelijk verzet plegen tegen „de onrechtvaardige wet-, ten" van de regerir". In totaal zijn nu in East London bijna 900 mensen gearresteerd. Het affiche van de Jaarbeurs Internationaal, welke van 211 September a.s. te Utrecht gehouden zal worden. Voordracht Gemeentesecretaris Haarlem DELFT. 7 Aug. Ter benoe ming tot secretaris van de ge meente Haarlem ter voorziening in de vacature ontstaan, door de pensionnering van Mr. T. A. Westra is de volgende voordracht opgemaakt: 1. Mr. H. E. van Phaff, gemeente-secretaris van Delft en 2. Dr. B. de Goede, chef van de eerste afdeling der Pro vinciale Griffie te Arnhem. Zeer groot was het aantal be langstellenden, dat mr. dr. L. N. Deckers kwam gelukwensen bü diens 12 Vi -jarig jubileum als voor zitter van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer. Oud-minister Deckers heeft in de oorlog en nadien de A.N.V.V. zowel uit Duitse handen gehouden als tot nieuw en bloeiend leven ge bracht. Hiervan getuigden de vice-voor- zitter mr. A. Jonker en jhr. Boreel en de heer Wolterbeek, directeur van A.N.V.V. en namens de Ned. Spoorwegen. Schone geschenken en beste wensen werden tijdens de receptie aangeboden. De heer Deckers nam gelukwen sen van tal van bestuursleden van Verenigingen van Vreemdelingen verkeer. alsook van gemeentelijke autoriteiten, o.w. de loco-burge meester van Den Haag en van minister ir. L. A. H. Peters in ont vangst. De receptie kreeg een on gedwongen en vrolijk karakter, toen de bloemenkoningin, mej. Kitty Knappert, en haar gevolg gelukwensen kwamen aanbieden. Dr. Deckers noemde dit bezoek de -grootste verrassing van deze dag. De bloemenkoningin huldigde de heer Deckers voor diens kracht dadige steun aan het vreemdelin genverkeer en aan „Den Haag blqemenzee", van welke organisa tie de jubilaris president is. BERGEN Met hartelijk handgeklap werd de 70-jarige mevrouw Boendermaker gis termiddag in de kring van de K.C.B.-vrienden te Bergen verwelkomd. De dancing stond vol bloemen, waarmee de vele vrienden van de 70- jarige die dag hun gevoelens hadden vertolkt. Dat was des morgens vroeg al begonnen; in haar woning aan de Mid- dengeestweg werden heel de ochtend bloemen aangedragen en andere meer tastbare blijken van medeleven. Vele vrienden en vriendin nen uit Bergen en elders kwa men haar reeds in de loop van de feestdag hun gelukwensen aanbieden. Doch 's middags ging het ietwat officieel, voor zover dan een gebeurtenis, waarvan Marie Boendermaker het middelpunt is, officieel kan zijn. t r - Temidden van haar kinderen zat de 70-jarige daar, omringd door vele vrienden, zowel van de oude Bergense School als van de jonge schildersgeneratie. Wij zagen er de oude garde, als Matthiëu Wiegman, D. H. Filarsky, Jb. Weyand, Tjipke Visser, jongeren als Jb. de Car- gentier, Henk v. d. Idsert, Arend os Eyssen, Karei Colnot, Thys Sterk, Kees Jansen, Jac. Koeman met vrouw en dochter enz. enz., doch ook vele anderen, zoals Jhr. Sandberg, directeur van het Am sterdamse Stedelijk Museum, mej. Gischler van het departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, A. Roland Holst, de dichter, bestuur van K.C.B. en my blyf twyfelen of wy er niet be- V.V.V. en voorts vele andere vrien- ter aan zullen zyn met, uit hoofde den, vrouwen en weduwen van van het voortduren der oneenig- heid, het concordaat niet te execu teren, dan met hetzelve ten uyt- voer te leggen". De koning had noodgedwongen toe moeten ge ven: maar in zijn hart kon hij de gehele overeenkomst verwensen had ook de kroonprins dat niet uitdrukkelijk verklaard? en de protestanten waren nog te veel verbitterd. Deze gewesten moesten eerst nog de weg van de emancipa tie volgen en dat hadden de pas toors uit het Noorden heel goed door. En op deze wijze, zo ver klaarde pastoor van de Nieuwen diik en dat was de bedoeling van zijn predikatie hadden de vreugdeklokken te vroeg geluid (Archief Laurentiusoarochie Alkmaar; De Godsdienst vriend Deel XX (1828); P. Albers, S. J. Geschiedenis van het herstel der hiërar chie in de Nederlanden, Nij megen 1903) B. VOETS, kapelaan Alkmaar. RAALTE Het oogstfeest, dat Kaalte weer drie dagen in een feestelijke en zinvolle ban zal houden, nadert met rasse schre den. Optimisten en pessimisten geven hun meningen weer over Stöppelhaene 1952. pe eerste ca tegorie ziet terug op de viering van vorig jaar en herinnert zich een volledig geslaagd feest, waar bij de Raaltenaren zich enthou siast hebben gegeven, bewijzend dat dit feest hen ligt. Het som bere geluid van de tweede groep die gelukkig weinig aanhangers telt, geeft als haar mening te kennen, dat in Raalte een der gelijk initiatief meestal tot on dergang is gedoemd, na een wijle al worstelend te hebben be staan. „En zo zal het ook met dit feest wel gaan'". Wie gelijk krijgt, zal het na derende feest uitwijzen, doch we geven de optimisten de mees te kans. Onderwijl houden commissies i„ upre^deringen er. Po- .Oon zak1 \lipd"- bun hoof den af om ideeën te vinden vour originietle stands. Boerenknechten en meiden studeren hun oogst liederen en dansen in. Raalte maakt zich op om de beweringen van de pessimisten te logenstraffen en het oogstfeest van dit jaar nog uitbundiger te vieren. Van een inwoner uit Sallands hart ontvingen we een gedichtje, betrekking hebbend op het oogst feest, dat we hieronder laten volgen: De rogge steet al daang'n te dreung'n Op 't roewe stöppellaand Eriept deur milde zunneschièn Emejd deur boerenhaand. En straks dan komt de waang's an En laadt dan voer nao voer De riepe oogst wordt in'ehaald Tevrên is de boer. En as de knoll'n bint ezejd Dan röppe knecht en meid 't is feest, want oogsten is edaon Dree daang'n van vrolijkheid. kunstschilders uit Bergen en Schoor! Mr. Kamp, fungerende als cere moniemeester, sprak namens de kring van het K.C.B. een woord van gelukwens en typeerde de 70- jarige als onmisbaar in het Ber- gense dorpsleven, onvervangbaar tj het organiseren van tentoon stellingen en onwaardeerbaar voor de schildersgezinnen. Mej. Gischler mocht spreken na mens dt- minister van Onderwijs en Kunsten; zij gewaagde van de verdiensten van het echtpaar Boendermaker jegens vele schil ders, thans kunstenaars van naam, prees de rake critiek en het zuivere onderscheidingsvermogen van de jarige en bood als symbool van het bonte leven der schilders een bonte bouquet bloemen aan. Dat zo'n ambteloos burgeres op 70-jarige leeftijd namens een ge meentebestuur gehuldigd wordt, zal niet dikwijls voorkomen, zo be toogde de heer De Vries, die we gens afwezigheid van de burge meester namens het gemeente bestuur sprak. Hij huldigde mevr. Boendermaker als de moeder van de kunstenaars en dankte haar na mens de gemeente voor de gedane schenkingen. Ook hij deed zijn woorden van gelukwens vergezeld gaan van een bloemenhulde. Toen ontpopte de ceremonie meester zich als liedjeszanger en aan de vleugel begeleid door mr. Nolet zong mr. Kamp het levens liedje over de 70-jarige; het refrein kon heel de zaal meezingen. Namens het K.C.B. bood mr. Kamp mevr. Boendermaker GEVOLGEN STAALSTAKING IN V. S. WASHINGTON, 6 Aug. (AP). Volgens een geheim rapport aan President Truman is het niet uit gesloten, dat de gevolgen van de staking in de Amerikaanse staal industrie zich nog een jaar lang bij de wapenproductie zullen doen gevoelen, aldus is vandaag verklaard. Aan de snelle stijging van de munitie-productie die in de periode van Februari tot Mei met 50 procent steeg kwam in Juni bij het begin van de 54- daagse staking een einde, aldus het rapport. John Steelman. vice-directeur van het bureau voor de wapen productie. gaf gedeelten van het rapport ter publicatie vrij. vol gens hetwelk de munitie-produc tie tot begin 1953 niet op het schema ten achter mae raken haar de hoogste troef van het K.C.B. noemende een spel bridgekaarten aan. Dit min of meer officiële ge deelte van de middag werd door de 70-jarige zelf besloten met een eenvoudig dankwoord aan allen, in het bijzonder de sprekers; het was even een stil moment, toen de aanwezigen op verzoek van mevr. Boendermaker zelf even haar overleden echtgenoot, wijlen Piet Boendermaker, herdachten, die zo veel voor de Bergense schilders gemeenschap heeft betekend. Telegrammen Mr. Kamp deed voorlezing van een serie ontvangen telegrammen, w.o. van burgemeester Huygens en echtgenote: jhr. Roëll, directeur van het Rijksmuseum, het perso- Mgr D. HUURDEMAN JUBILEERT UTRECHT Hel vijftigjarig priesterfeest van mgr. D. Huur- deman, Vicaris-Generaal van hei Aartsbisdom, zal gevierd worden op Vrijdag 15 Augustus. Des morgens om kwart voor elf hoopt de dan jubilerende priester, als Protonotarius Apos tolicus, een Pontificale Hoogmis te celebreren in de- Kathedrale Kerk. Verwacht wordt, dat deze plechtigheid zal worden bijge woond door Z. Em. Joh. Kard de Jong en Z. Exc. mgr dT.' B J. Alfrink, aartsbisschop-coadju tor. Het ligt in de bedoeling, dat de leden van het Hoogwaardig Metropolitaan Kapittel in zo groot mogelijk aantal mede aan wezig zullen zijn. Onmiddellijk na deze kerkelijke plechtigheid, om kwart over twaalf, wordt m het parochiehuis in de Zuilen straat receptie gehouden voor Je geestelijkheid. Tegen kwart voor één, zal verder aan alle andere belang stellenden gelegenheid geboden worden de Vicaris-Generaal ge lukwensen aan te bieden. De rest van de dag zal in intieme kring worden doorge bracht. Het bestuur van de Internatio nal Skating Union heeft de Euro pese kampioenschappen - hardrij den voor 1953 aan Amsterdam toegewezen. De strijd om de Europese titels zal waarsch "nlijk eind Januari plaats vinden. Mochten de weersomstandig heden het doorgaan van de kam pioenschappen te Amsterdam niet toelaten, dan zullen ze te Hamar (Noorwegen) worden georgani seerd. De overige kampioenschappen zullen in de volgende plaatsen worden gehouden: Wereldkampioenschappen hard rijden: Helsinki. Wereldkampioenschappen hard rijden dames: Lillehammer. Europese kampioenschappen kunstrijden: Dortmund. Wereldkampioenschappen kunst- riiden en iisdansen: Davos. NA ZES JAAR DOOR P.T.T. BEZORGD HEERENVEEN. Woensdag morgen ontving de familie Wee- nings wonende in de Schans te Heerenveen een ansichtkaart uit Maarsen (Utrecht). Op zichzelf zeker geen wereldschokkende ge beurtenis. wanneer men boven dien nog weet dat de buren de afzenders waren. Wat echter wel zonderling was. is dat de prent briefkaart reeds in 1946 was ge post. Daar de kaart toentertijd door de afzenders was voorzien van een postzegel van anderhalve cent en het posttarief intussen is verhoogd tot 2 cent. was de kaart aan strafport onderhevig, hetgeen voor de familie Weenings geen aanleiding was om de zending te weigeren neel van het Amsterdamse Ge meentemuseum, Toon Kelder, Rein Valkhoff, J. Voskuyl, Martin Uitenbosch enz. Jhr. Sandberg sprak een woord van gelukwens als vriend en kun stenaarsvriend; hij herinnerde aan de hartstochtelijke verzamelwoede van het echtpaar Boendermaker. Met de komst van de peniciline, zo zei hij, schijnt de ziekte van het verzamelen te zijn verdwenen; niemand lijdt er meer aan, zodat de schilders er onder lijden. Na mens de hele familie van het Ste delijk Museum, waartoe spr. de 70- jarige óók rekende, bood spr. har telijke gelukwensen en een stoffe lijk geschenk aan. Jan Roggeveen bood bloemen aan namens de V.V.V.; herinnerde eraan, dat mevr. Boendermaker Woensdag voor de dertigste keer in de jury van het bloemencorso zat en bracht haar dank voor wat zij voor de dorpsgemeenschap had gedaan. Jan Ponstijn haalde wat oude en aangename herinneringen op uit de eerste jaren van de Bergense School, die, zoals hij zei in „De Klomp" geboren was. Namens de Federatie van Mu ziek-' en Zangverenigingen, ofwel namens de kunstenaars met de kleine k, bood tenslotte nog de heer Henstra de welgemeende ge lukwensen aan. Men bleef hierna nog gezellig wat bijeen. PRINS BERNHARD OSTENDE NAAR OSTENDE, 7 Aug. (API. Prins Bernhard en drie Neder landse officieren zullen deelne men aan de paardenrennen die hier op 27 Augustus beginnen. Verwacht wordt, dat Britse. Franse. Amerikaanse. Mexicaanse en Chileense Olympische ploegen ook zullen deelnemen. LUXEMBURG (Belga). Zon dag a.s. wordt in de grote zaal van het stadhuis van Luxemburg 'de eerste ochtendvergadering van het Hoge Gezagsorgaan van de Euro pese steenkool- en staalgemeen schap gehouden. Jean Monnet, de president van het orgaan, zal een toespraak hou den in tegenwoordigheid van de leden van het corps diplomatique, de leden van de Luxemburgse re gering en het college van Burge meester en Wethouders v. Luxem burg. 's Middags zullen de regering en het stadsbestuur in dezelfde zaal een receptie houden ter ere van de leden van het Hoge Gezagsorgaan, in tegenwoordigheid van Prins Fe lix van Luxemburg, het corps di plomatique en anderen. Toespra ken zullen gehouden worden door Joseph Bech, de Luxemburgse mi nister van Buitenlandse Zaken en Emile Hamilius, burgemeester van Luxemburg. Daarna zal Jean Mon net, uit naam van zijn collega's een dankwoord richten tot de Luxem burgse overheid, 's Avonds zal de Luxemburgse regering een diner aanbieden aan de leden van het Hoge Gezagsorgaan. MARKT BARNEVELD BARNEVELD. 7 Aug. Pluim- veemarkt aanvoer ca. 25.000 stuks Handel redelijk, prijzen: oude kippen 1.751.95; jonge hanen 2.352.50; witte jonge hanen 2.50 2.65: N.H. blauwe kuikens 2.40 2.60 alles per kg. overige per stuk: tamme jonge duiven 0.55 0.75; tamme konijnen 37: oude hanen 3—4.75. Eiermarkt: aanvoer ca. 800.000 stuks, handel traag, prijzen 16 16.25, algemene prijs 16.15 per 100 stuks, kiloprijs 2.65, henneneier U13.50 per 100 stuks. Sedert vorige week Donderdag is de eierprijs gedaald. Op 24 Juli was de algemene priis van de kippeneieren nog 17.50. Deze daling wordt voor een groot deel geweten aan de heropening van de veiling te Arnhem. Deze her opening is naar te Barneveld verluidt bewerkstelligd door de veilingen te Roermond en Venlo met het doel de binnen landse eierprijs die voor de export te hoog scheen te zijn te drukken. Aan grote exporteurs werd Woensdag op deze veiling niet verkocht, terwijl de eieren niet opgehouden werden, zodat zc verkocht werden voor welke prij: dan ook. Dank zij de kwalitei' van de eieren te Barneveld ble ven de prijzen hier zowel op di markt als aan de veiling boven die van Arnhem, maar een daling kon niet voorkomen worden nu de binnenlandse markt zoveel meer eieren te verwerken krijgt dan enige weken geleden. Eierveiling BarneveldEde. Aanvoer ca. 450.000 stuks, han del kalm. prijzen: kiopeneier van 59/60 gram 15.84-15.95; hennen eier van 42/51 gram 10.60—13.40 kalkoeneier 18: parelhoendereier 10.93: eendeneier 12.7513.11. al les per 100 stuks. Varkensrharkt. Aanvoer ca. 140 stuks. Handel matig, prijzen: big gen 52- 64; 6 prachtige zeugen 325- 375 alles oer stuk.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7