Nieuw Prins Hoessain uitgeroepen tot koning van Jordanië V.S. bereid aan wijziging van de te dringen op Britse politiek PMA UN DE KABINETSFORMATIE Egyptisch leger oefent in het gebied van Cairo Gronings schip in brand op de Oosterschelde Siberische heuvel in Korea wisselt vijfmaal van bezetter Hotel-eigenaar door Faroek op Capri komt krap bij kas RATIS! centrale sltractor oon 2626 BERKUM R.K. half Sept. 0.69 ~098 1.18 2.95 ir niets! AN ZEE DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING nHd Opnieuw een koning af Ex-koning is geestesziek Voldoening in Londen Bewapening der N.A.V.O.-landen H. Vader lid derde orde St. Franciscus Uranium uit goud in Zuid-Afrika Mr. Donker ontmoette voor de derde maal prof. Beaufort Zware ontploffing in Oostzeebadplaats MOSSADEQ KREEG WAT HIJ WENSTE De positie van premier Mossadeq Communistische macht dient voor alles te worden gebroken In Februari 1953 verkiezingen Opvarenden gered FRANKRIJK WINT IN INDO-CHINA Besprekingen weer een week verdaagd om gratis een prima •nslang ge- SETTE of waarin wij 47.25 52.80 90.60 103.50 tie 39.50 13.50 en prijzen. ustus is dus is in verzc edeponeerd. ALKMAAR ;n 12.75 x 28 entoonstelling en onder no. het belanden ior gevestigde 25 jaar. I Neri >n dagelijks: kmaar Telef. 4634 (EKEN :wal. Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., vesp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. HET REIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pag. 1 Dinsdag 12 Augustus 1952 46e Jaargang No. 12550 Kantoren: HOORN, Draafcïngel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Gedempte Gracht 39. teL 459 K 2240 AMMAN, 11 Aug. (Reuter) Het parlement van Jordanië heeft vandaag in een geheime buitengewone vergadering de regering van de zieke koning Talal beëindigd en zijn zoon, Prins Hoessain, tot koning uitgeroepen. Na de parlements- zitting werden de telefoonverbindingen met Syrië verbroken. Men neemt aan dat dit gebeurd is, om 'vroegtijdige bericht geving naar het buitenland te voorkomen. leeftijd, zelf het bestuur in han den nemen. De nieuwe koning vertoeft op het ogenblik bij zijn moeder te Lausanne. De ziekte van zijn vader, Talal, is het afgelopen jaar ernstiger geworden. Naar verluidt lijdt hij aan een geestesziekte. Toen Talal in het begin van de vorige maand na een verblijf van zeven weken te Parijs en Lausanne, in zijn land was teruggekeerd, uitte hij de wens zijn volk weer te zien. Hij reed alleen in galop te paard door de hoofdstraten van Am man, nadat hij leden van het Arabische legioen, die hem wil den begeleiden, had teruggewe zen. Na een bezoek aan de pre mier kon men hem bewegen, per auto naar zijn paleis terug te keren. Tijdens zijn verblijf in Europa deed zich het volgende incident voor. Toen hij te Lausanne zijn vrouw, koningin Zain, en de toenmalige prins Hoessain wilde bezoeken, het de koningin we ten, dat zij hem niet wenste te zien, voordat de geestestoestand van Talal zou zijn verbeterd. Bij zijn terugkomst te Amman stelde Talal zich geheel ter be schikking van de premier. Brits commentaar Het bericht van de troonswisse ling in Jordanië is te Londen met algemene voldoening ont vangen. In de Britse hoofdstad bestond, aldus Reuter, enige on gerustheid over de toestand in Jordanië, veroorzaakt door do moord op de bekwame koning Abdoellah ruim een jaar geleden en de zwakke gezondheid van diens opvolger, koning Talal. De troonsbestijging van ko ning Hoessain betekent, dat do twee Hasjemietische koninkrij ken, Jordanië en Irak, zullen worden bestuurd door twee ne ven, die hun opleiding aan de zelfde Engelse school hebben ge had. Volgend jaar zullen beiden, bij het bereiken van de 18-jarige „Volledige rust" op Gamma ATHENE, 11 Augiustfas Een officiële woordvoerder van de Griekse regering heeft vanmor gen meegedeeld, dat er sinds Vrijdag op het eiland Gamma in de rivier de Evros „volledige rust" heerst. OORDEEL VAN RIDGWAY PARIJS, 11 Aug. (A.F.P.) De opperbevelhebber van de At lantische strijdkrachten in Euro pa, generaal Ridgway, heeft op een persconferentie te Parijs verklaard dat de middelen van de Atlantische gemeenschap „nog ernstig onvoldoende (zijn) wat betreft bepaalde belangrijke as pecten van haar verdediging". Over de duur van de militaire dienstplicht zei hij, dat deze in alle landen van de Atlantische gemeenschap uniform op twee jaar diende te worden vastge steld. De reden daarvoor was ,,'t aantal en de ingewikkeldheid van de moderne wapens". Tijdens een bijzondere audiën tie hebben de generaals der drie Franciscaanse Orden, de Con ventuelen, Franciscanen en Capu- cijnen, de H. Vader een kunstig bewerkt perkament overhandigd, als bewijs van de opneming van Paus Pius XII in de Derde Orde van de H. Franciscus van Assi- sië. BRUSSEL, 11 Aug. Naar Bei- ga uit Pretoria verneemt zal vol gende maand in Zuid-Afrika een begin worden gemaakt met de winning van ruw uranium uit goudertsen. Het hoge gehalte van uranium in deze ertsen wettigt de veronderstelling dat Zuid- Afrika binnen twee of drie jaar de Bel :ische Congo naar de kroon zal steken wat de productie be treft. Verscheidene bedrijven zijn nog in aanbouw. De financiering wordt verzekerd door een con sortium, waarin vertegenwoordi gers der Amerikaanse, Engelse en Zuid-Afrikaanse regeringen zete len. De formateur mr. Donker her vatte gisterenmiddag zijn bespre kingen. Voor de derde maal ont moette hij dr. Beaufort O.F.M., lid van de K.V.P.-fractie van de Eerste Kamer. Daarna ontving hij prof. dr. J. Zijlstra, hoogle raar in de staatshuishoudkunde in de faculteit der economie van de Vrije Universiteit te Amster dam en mr. J. W. Beyen, direc teur van het internationale mone taire fonds te Washington. Prof. Zijlstra is een figuur uit de A.R.-kringen, die als econoom gepolst kan zijn voor economi sche zaken. Het bezoek van mi- CAPRI, 11 Aug. Prins Faroek heeft vandaag bij zijn ontbijt tien eieren gegeten. Na vijf zacht gekookte eie ren geconsumeerd te hebben veegde de ex-koning zijn kin af en riep zijn kellner. „Zij zijn zeer goed", zei hij, ,maak er nog vijf klaar." Daarna voegde hij er, zach ter, aan toe: „Ik hou van eieren." Zijn ontbijt omvatte verder toast, marmelade, boter en 'n grote kop koffie. Nocola Farace, de eigenaar van het hotel, heeft inmiddels zijn rekening opnieuw met 50.000 lire per dag verlaagd, ten einde te trachten spoedige betaling te verkrijgen. Oorspronkelijk had Farace 250.000 lire per dag gevraagd voor Faroek en ziin gevolg. Maar toen Faroek gezegd had dat dit hem te veel was, ver- laagde hij de prijs met 50.000 lire per dag. Faroek weigerde ook 200.000 lire per dag te betalen voor de apartementen en de tuin, die voor hem en zijn gevolg ge reserveerd zijn. Farace heeft verklaard nog 50.000 lire te willen laten val len, indien Faroek hem spoe dig betaalt, daar zijn onkos ten dagelijks stijgen. De hoteleigenaar zei dat sedert Faroek aangekomen was, hij gemiddeld 20.000 lire per dag moest uitgeven voor drinkwater. Het eiland heeft geen drinkwater en moet het aanvoeren van Napels. Inmiddels krijgt de ex-mo narch dagelijks vele brieven van lieden, die land en villa's aan hem willen kwijtraken in vele delen van Europa. Een aantal zakenlieden is op Capri aangekomen met allerlei arti kelen die zij hem willen ver kopen. 11 DODEN, 19 GEWONDEN BERLIJN, 11 Aug. Het af gelopen weekeinde is in de Oost zeebadplaats Ahlbeck (Sovjet zone) een vrachtauto met gas- cylinders in de lucht gevlogen. Naar ooggetuigen melden, zijn de chauffeur en zijn vrouw, alsme de negen kinderen, die om de auto heen stonden, gedood. Ze ventien kinderen en twee vol wassenen werden zwaar gewond. Het gas in de cylinders was be stemd voor het vullen van kinder ballons. Er zou een feest gehou den worden ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van Ahlbeck. De feestelijkheden zijn daarna afgelast. Klein „telfout-je" m de Antilliaanse begroting WILLEMSTAD Het dag blad „Amigoe di Curacao" bericht dat de cijfers van afdeling III van de ontwerp-begroting voor 1953 niet kloppen. Er zou volgens dit blad een verschil van niet minder dan cf. 633.506 zijn, met gevolg dat het gemelde batig slot Bi werkelijkheid een tekort van ef. 608.109 betekent Op het vliegveld Soesterberg wordt een internationale vlié- gervijfkamp gehouden, welke georganiseerd is door de Ne derlandse Luchtmacht, onder auspiciën van de commissie „Intern. Militaire Sportwed strijden". Er wordt aan deel genomen door de beste vlier pers van Frankrijk, België, Italië en Nederland. Óok straaljagers nemen thans aan de ontmoeting deel. ENGELAND WERKT SAMEN MET PLAN-SCHUMAN LONDEN Het Britse Mini sterie ven Buitenlandse Zaken heeft Maandag medegedeeld dat Groot-Brittanrue 21 Augustus a.s. onderhandelingen zal openen met het Gezagsorgaan der Europese Steenkolen- en staalgemeenschap over de samenstelling der Britse delegatie, die met het Orgaan zal samenwerken. De voorzitter van het Gezagsorgaan,de Fransman Jean Monnet, zal zich op die da tum, op uitnodiging der Britse regering, naar Londen begeven, waar hij deze aangelegenheid zal bespreken met Sir Roger Makins, onder-minister van Buitenlandse Zaken, belast met economische aangelegenheden. TEHERAN, 11 Aug. De Per zische senaat heeft vandaag met een overweldigende meerderheid van stemmen (26-4), het wetsont werp goedgekeurd, waarbij pre mier Mossadeq zes maanden lang de volledige, vergaande bevoegd heden krijgt waarom hij had ge vraagd. Het wetsontwerp, dat reeds door de Majlis is aangenomen, wordt thans wet en geeft dr. Mos sadeq hetrecht om het eerstko mende half jaar het land middels decreten te besturen. Mossadeq heeft ingestemd met de eis van de aanhangers van de religieuze leider Kasjani, dat de staat van beleg in Teheran moet worden opgeheven. De aanhan gers van Kasjani vormen een machtige groep in het Nationale Front. nister van den Brink en moge lijk ook dat van prof. v. d. Grin ten, al kan deze ook voor mi nister zonder portefeuille zijn gevraagd, belast met de doorvoe ring van de P.B.O., scheen er op te duiden, dat mr. Donker „eco nomische zaken" niet zoals in de opzet Beel aan de A.R. wilde geven. Het onderhoud met prof. Zijlstra wijst echter in an dere richting. Misschien is het zo, dat de formateur gedwongen werd om zijn opzet te wijzigen als gevolg van verschillende be dankjes van A.R.-zijde, waaruit hem kan zijn gebleken, dat ook hij niet aan de bekende eis van dr. Schouten, invloed in de so ciaal-economische sfeer, voorbij kan gaan. Uiteraard zou de K.V.P. voor het verlies van „Economische Za ken" compensatie moeten ont vangen. In de opzet-Beel was dat het premierschap en sommige menen vanavond, te weten, dat Mr. Donker voornemens zou zijn om Prof. Rutten het premier schap aan te bieden. Dr. Drees zou dan vice-premier worden en tevens de portefeuille van Finan ciën gaan beheren, waarvoor tot nu toe in elk geval nog geen candidaat is genoemd. Voor het verlies van het premierschap zou de P.v.d.A. Justitie kunnen krij- Achttien Afrikaanse padvinders kampeerden in Groningen. Ze trekken met een vracht wagen door Europa. H. Mis in de openlucht aan het Winschoterdiep. WASHINGTON, 11 Aug. (A.P.) De Ver. Stalen zijn bereid, aan te dringen op een radicale wijziging in de Britse politiek ten aanzien van Perzië, indien blijkt, dat een derge lijke stap ertoe zou bijdragen het gevaar van een communis tische staatsgreep in laatstgenoemd land te verminderen. De Amerikaanse autoriteiten die deze week opnieuw met de Britten besprekingen zullen gen, waarvoor Mr. Donker zelf de v,oe;ren °Y.el' het Perzische vraag aangewezen figuur is. schijnen er niet zeker van Het hoofdkwartier van gene raal Naguib heeft Maandag te Cairo medegedeeld, dat eenhe den van het Egyptische leger deze gehele week oefeningen in het gebied van Cairo zullen houden. Maandag trekken, sinds het aanbreken van de dag, ge motoriseerde troepen door de straten van de Egyptische hoofd stad. Het hoofdkwartier van het le ger herhaalde zijn waarschuwing waarin het volk wordt gezegd, geen geloof te hechten aan valse geruchten. „Personen, die derge lijke geruchten zouden versprei den, zullen als verraders worden beschouwd en dienovereenkom stig worden gestraft", aldus het hoofdkwartier. Het hoofdkwartier van gene raal Mohamed Naguib heeft ver der bekend gemaakt, dat in Fe bruari algemene verkiezingen voor een nieuw parlement zullen worden gehouden. Op het motorschip Johanna 2 (101 ton), dat, geladen met vlas, van Halfweg op weg was naar Kortrijk (B.), is gistermiddag in de Oosterschelde onder de ge meente Stavenisse door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken. De twee opvarenden, schipper A. Haaima uit Groningen en zijn volwassen dochter slaagden er in zich in de roeiboot te redden. De dochter werd al spoedig over genomen door een voorbij va rend schip en te Wemeldinge aan wal gebracht, schipper Haaima bleef met zijn roeiboot in de buurt van het brandende schip om het verloop van het blus- singswerk af te wachten. Dit biussingswerk werd ver richt door de bergingsvaartuigen Assistent II en Walrus, die grote hoeveelheden water op de vlam men wierpen. Toen vastgemaakt kon worden heeft men de Johanna 2 op een plaat gezet. Het schip, dat eigen dom is van A. Bos uit Vlagt- wedde, is van binnen geheel uit gebrand. Schip en lading waren verzekerd, doch de inboedel van de schipper niet. EGYPTISCHE CENSUUR GEHEEL AFGESCHAFT CAIRO Officieel is medege deeld, dat, voor het eerst sinds Mei 1948, de in Egypte uitgeoe fende censuur op binnen- en bui tenlandse perstelegrammen is af geschaft. Premier Ali Maher had, zoals gemeld, Zondagavond in een radiorede reeds medegedeeld, dat de censuur op binnenlandse perstdegraniimen was afgeschaft. In de verklaring wordt gezegd, dat hiertoe in overeenstemming met premier Aly Maher is be sloten. De regering, de bestuurs organen en de politieke partijen zullen hierdoor tijd genoeg heb ben om haar zuivering te vol tooien ter verzekering van de politieke stabiliteit in een gezond parlementair leven, aldus de ver klaring. Teveng wordt gezegd, dat de strijdkrachten de regering drin gend een serie nieuwe wetgeven de maatregelen gevraagd heb ben: 1. beperking van het groot grondbezit; 2. verbetering van het lot der arme boeren; 3. ontwikkeling van de indus trie om de levensstandaard in het gehele land te verhogen; 4. geen indirecte belastingen, welke de lasten voor de armen vergroten. Premier Aly Maher verklaar de, dat Egyptes politieke stabili teit en binnenlandse eenheid een essentiële voorwaarde vormen voor het aangaan van onderhan delingen met Engeland over een regeling van het Brits-Egyptische geschil. Een woordvoerder van de Brit se ambassade heeft de buiten landse persberichten tegengespro ken, dat de Britse ambassadeur de Egyptische premier voorstel len zou hebben gedaan voor de terugtrekking der Britse troepen uit de Suez-kanaalzone naar het Palestijnse kustdistrict Gaza en naar Cyprus en andere delen van het nabije Oosten. SINGAPORE, 11 Aug. Mal colm Macdonald, de Britse Com missaris-generaal voor Zuid Oost Azië, heeft vandaag verklaard, dat de Franse en Vietnamese strijdkrachten in Indochina de oorlog tegen de communistenlei- der Ho Tsji Minh, winnen Macdonald, die juist terugge keerd is van een lange reis door de Indoohinese staten, heeft ge zegd, dat in plaats een massale aanval te doen op het bastion in de vallei van de Rode Rivier, de invallende legers er slechts in slaagden in de linies van de Fran se Unie te infiltreren. Deze geinfilfcreerde elementen worden nu opgeruimd zei hij. „De toestand is opmerkelijk goed". te zijn, of de politieke toestand in Perzië gelegenheid laat voor een doeltreffende actie van de Westelijke mogendheden. Zij hopen echter, dat er spoe dig enkele stappen ondernomen kunnen worden. Tijdens de besprekingen tot dusver, zijn Londen en Washing ton overeengekomen, dat men de intriges van de communis tische Tudeh partij en overige elementen, die de communisten in de kaart spelen, het best kan tegen gaan door de positie van premier Mossadeq te versterken. Maar hoe Hoe dit zou moeten gebeuren is een probleem. De Amerikaan se autoriteiten zijn persoonlijk van mening, dat wanneer Groot Brittannië een middel zou kun nen vinden, om de economische blokkade van Perzië eniger mate te verzachten en toe te staan, dat er Perzische olie op communistische invloed van Mos sadeq een grote stoot zou krij gen. HH zou dan immers niet alleen een politiek doel bereikt hebben, doch zijn land tevens een in komen van 20 tot 30 millioen dollar uit de opgeslagen olie be zorgen. Slechts wanneer de Briitten hun politiek drastisch wijzigen, zal het echter mogelijk zijn, dat de Perzische olie weer naar de wereldmarkt kan vloeien. Daar komt bij, dat dr. Mossa deq een man is, die vele onver wachte dingen doet en dat de fi guren rondom hem uiterst ex plosief zijn, zodat het moeilijk te voorspellen valt, wat de uit werking van de Westelijke stap pen zou zijn. COMPROMIS BEREIKT OVER MACAO MACAO, 11 Augustus Vol gens welingelichte kringen heb ben vertegenwoordigers van Ma- cao en China een compromis be reikt bij de besprekingen ter re geling van de jongste grensin cidenten. Binnen enkele dagen wordt een algehele regeling ver wacht. De grenswachten van Macao hebben volgens berichten die Hongkong Zondag bereikten, hun prikkeldraadversperringen verwijderd en zich ongeveer de wereldmarkt komt, de aniti- vijftig meter teruggetrokken. SEOEL, 11 Aug. De Chi nese communisten hebben zich vandaag ingegraven op de Si berische heuvel aan het Wes telijk front onder een ver schrikkelijk vuur van gealli eerde gevechtsbommenwer pers en druk van Amerikaanse mariniers die een dag lang duurde. De heuvel die ten Oosten van Panmoendjon ligt, is in 2 dagen vijfmaal van bezetter verwisseld. De communisten namen er Zaterdag voor het aanbreken van de dag het eerst bezit 'van. Geallieerde vliegtuigen maak ten 150 vluchten en gebruikten petroleumbommen. bommen en machinegeweren. Met uitzonde ring van het Westelijk front was het rustig. Vanmiddag hebben ongeveer 150 geallieerde toestellen aanval len gedaan op een chemische fa briek in Noord-Korea en op troe penconcentraties. Engelse bergbeklimmer bij Mont Blanc gedood TURIJN, 11 Augustus De Engelsman Roy Bumstead uit Londen is gisteren op de Zuide lijke helling van de Mont Blanc verongelukt. Het touw, waarmee hij aan zijn metgezel was verbonden, brak. Bumstead stortte 200 me ter naar beneden. Uit Moensan wordt inmiddels meegedeeld, dat de communisten het geallieerde opperbevel er vandaag van beschuldigd hebben te trachten de wapenstilstands besprekingen te „begraven", door de luchtaanvallen op Nood-Kó- rea te doen toenemen en door herhaaldelijk uitstel te vragen van de besprekingen. Een zitting van 35 minuten in Panmoendjon. de eerste sedert 'n week, heeft niets opgeleverd. Niettegenstaande hun protesten stemden de communisten toe in een nieuw uitstel tot 19 Augus tus. NED. HERV. PREDIKANT IN OOSTENRIJK VERMIST INNSBRUCK, 11 Augustus Ds. H. Janzen, Ned. Herv. predi kant te Tubbergen is sedert 7 Augustus in Oostenrijk vermist. Hij bracht zijn vacantie met familie door in Tirol. Pogingen van de politie om ds. Janzen in het bos, waar hij verdween, te rug te vinden, zijn zonder enig resultaat gebleven. De dagvaarding van li1.-kolonel Harjono Zoals Zaterdag bericht werd, is lt.-kolonel H. T. Harjono als getuige gedagvaard in de zaak tegen de beklaagden Meine Pot en P. Colson wegens de op hem gepleegde aanslag. Waar het hier echter een bui tenlands diplomaat betreft (die politiek onschendbaar is), is een dergelijke dagvaarding niet mo gelijk; derhalve heeft het Indo nesische Hoge Commissariaat van het ministerie van Buitenlandse Zaken later het verzoek ontvan gen, te willen mededelen of lt.- kolonel Harjono bereid is als ge tuige te verschijnen. Hendrik-Jan? „O ja „Da's krimme- 's vast als een r naar binnen, op. Ie mot d'r je nog es as dat ieskarretje ferm de boer- ;ekamer", waar x>s boer Knol van zijn knecht zat commissaris

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1