Geen verrassingen bij de standaardelftallen PASTOOR STEINBACH, de „vriend van de koning" Priesterstudenten bijeen in Heiloo's bedeoord Niet-Joden in Jeruzalem beroofd van rechten Mgr. dr. B. J. Eras overleden evallen ing Europese organisatie voor fotogrammetrisch onderzoek aar Torino if met sketten EN TOEN DE VRIJHEID KWAM Aanbeveling van O.E.E.S. Beroep op Verenigde Naties De moord op de Drummonds Accoord tussen V.S. en Israël Hij vertegenwoordigde van 1908 tot 1949 Nederlands Episcopaat bij de H. Stoel Indelingen aid. Noord-Holland g, Afdelingselftallen samengesteld Eerste programma's in de K.N.V.B. .Ik zal je sambal-oelekken PAGINA 3 Limburg is als bevrijding van Neubourg het p totdat Duits- zardinaal Spel- el uitgevaardigd, in de staatsscho- voorheen waren iet godsdienston- onderwijs in de lectiek dienen te t. >AM" BECON E REIS 11 Aug. Het .000 brt, metende van de Holland- irtrok vanmiddag eis uit Rotterdam Het schip was genheid gepavoi- an boord gaf een en een slingertje >en feestelijk aan- evonden zich o.a. ran de Holland- e heer W. H. de B. Wilton, direc- if. Dok- en Werf- Vilton- Fijenoord" bouwde. ist via Montreal- r thuis. ijden, Valkens- en Zeeland tel- f 24 gevallen: in ■n Maastricht tel- G en nep drie en rg en Terblijt, rrevenbicht, Lim- Bn, Meerssen, Ne- wstadt, Ottersum, binnen, Stevens- >urg-Houtihem en Ikens één geval. SE WAGONS RCENTINIË t. Vandaag Rotterdam het itende m.s. „Rio de Argentijnse lota Mercante del aan boord vier r N.V. gebouwde s, bestemd voor spoorwegen, inde bok „Arend" is gisteren aan schip gehesen, rijtuigen zijn de a order, die 485 s omvat tot een nan 200 millioen l af zullen de rij- ïder onderstel 37 ïgeld worden ver- de onderstellen met de „Rio Pri- wegen de rij- .1 is berekend op van 1676 mm (in. mm). De wagons één tweede klas) irier meter langer rlandse rijtuigen. de wagons zijn lat men altijd Hug. De Neder- ir Faas Wilkes van in Milaan is Torino". daag in Milaan be is Zaterdagavond it bedrag, dat „To- iten betalen is niet HAMBURG NEW-YORK Aug. (A.P.) ootschap, dat zich it raket-onderzoek, voor het eerst geëxperimenteerd die, naar de ver- >en, mettertijd in :ulien overbrengen naar New York. genomen proeven derzoekers teleur, red Puellenberg, het genootschap, liteit der raketten erd. uiteindelijk een tussen New York op het oog heeft, ierzoekers zich op ezig met de moge een raketpostver- Hamburg en het irdel ijker gelegen nd. e onder de invloed ink was, nog kans it van het politie- aan. gebleken, dat de 1 was van de Neu- In verband hier- ir de Utrechtse po- ziekenhuis gehaald le bewaring gesteld DINSDAG 12 AUGUSTUS 1952 PAGINA 5 In de woelige dagen van strijd rond het concordaat van Koning Willem I zag heel West-Friesland met ontzag op naar pastoor A. A. Steinbach van de statie uit de Achter straat in Hoorn en landdeken van West-Friesland. Men wist dat hij in een heel goed blaad je stond bij het koninklijk hof en men verwachtte van hem een verlossend woord in de kwestie van het herstel van het bisschoppelijk bestuur in ons vaderland. „Onze pastoor krijgt alles in Den Haag ge daan", zo zeiden de Hoornse katholieken. „Door zijn toe doen heeft de gemeente aan ons voor een bespottelijk lage prijs de gebouwen aan de Achterstraat verkocht om deze als kerk in te richten en het heeft ons niets gekost, want onze pastoor wist van de koning 6000 gulden los te krijgen, zodat we er nog van hebben overgehouden. Ik ben er vast van overtuigd, dat hij ook aan de koning alles mag voorstellen omtrent de bis schoppen." De Hoornse katholieken hadden het niet zover mis. Want de pas toor stond op de beste voet met de belangrijkste adviseur van de koning in kerkelijke aangelegen heden, de beruchte P. van Ghert. Deze man probeerde onder het mom van welwillende hulpvaar digheid tegenover de kerk het godsdienstige leven zoveel moge lijk te dwarsbomen. Hij had zelfs de opleiding van de geestelijk heid aan zich getrokken door de oprichting van het collegium philosophicum te Leuven, zoge naamd om het wetenschappelijk peil van de clergé te verhogen, maar in werkelijkheid om de echt katholieke geest geheel te laten verdwijnen. Ofschoon alle katho lieken een hekel hadden aan deze man, die, zoals de nuntius Capac- cini zeide tot de koning, alles be derft, wat hii aanraakt, was pas toor Steinbach zeer goed bevriend met hem en hij verdedigde door dik en dun zijn beleid. Candidaat voor een bisschopszetel Toen de plannen voor het con cordaat vaste vorm gingen aanne men. ging de pastoor eens praten met van Ghert. In België moes ten nieuwe bisschoppen worden benoemd en pastoor Steinbach voelde er wel wat voor om daar een van de bisdommen te bestu ren en daar de regering ook iets bij de aanstelling van de nieuwe kerkelijke gezagsdragers te zeg gen had. was pastoor Steinbach van mening, dat hij veel kans maakte. „Ik zal bil minister van Maanen voor U ten beste spre ken". zo verzekerde van Ghert hem. „en U kunt er haast wel zeker van zijn. dat U op de can- didatenlijst van de regering ge plaatst wordt." En v. Ghert had niet te veel gezegd: een van de eerste candidaten voor het bis schopsambt, die op de lijst van de regering werden gezet, was de pastoor van Hoorn. De kerkelijke autoriteiten zijn tegen hem Maar de kerkelijke autoriteiten, die zijn gezindheid kenden, wa ren hier niet over gesticht. Had aartspriester Gerving vanuit Alk- AMERIKAANS EXPERT BEZOEKT ONS GEWEST Donderdag zal een Ameri kaans expert op het gebied van rassenveredeling in d-e land- en tuinbouw, de heer J. C. Hackle man, een bezoek brengen aan de Coöperatieve Telersvereni ging Z.W.M. te Middenmeer en ook verschillende proefvel den te Schagen bezichtigen. De heer Hackleman maakt een reis door Europa in het kader van de economische samenwer king onder auspiciën van het Amerikaanse hulpprogramma voor wederzijdse veiligheid. Vrijdag zal te Parijs een rap port worden samengesteld, aan de hand waarvan kan worden nagegaan in hoeverre ook voor Nederland nog opvoering van de productie in de landbouw mo gelijk is. Zaterdag reist de heer Hackleman naar Denemarken. Vandaag bezoekt hij de Noord oostpolder, morgen enige mais- proefvelden in Groningen en 'n kweekbedrijf te Westpolder. maar hem niet herhaalde malen gewaarschuwd om al te grote ge meenzaamheid met de regering te vermijden? Had men vanuit Groningen zijn houding tegen over de beruchte adviseur van de koning geen lafheid genoemd? En daarom drong Capaccini er bij de onderhandelingen over de uit voering van het concordaat op aan om deken Steinbach voor een Belgische bisschopszetel te passe ren. „Het zou de gemoederen, die nu door de welwillende houding van de koning tot rust fekomen zijn, weer opnieuw verbitteren", zeide de nuntius en ofschoon men over het algemeen met de gevoeligheden van de katholieken geen rekening wilde houden, was dit te duidelijk: deken Steinbach werd gevreesd en gehaat door alle katholieken. En de regering schrapte hem van de lijst. Teleurgesteld Dit was een bittere tegenvaller voor deken Steinbach. Hij had gehoopt om door middel van deze regeringsambtenaren een belang rijke post in de nieuwe hiërarchie te krijgen en nu zet Capaccini hem de voet dwars. In een schrij ven aan van Ghert stort hij zijn hart uit: de koning is zwak ge weest en had op dit punt nooit mogen toegeven. Het zal hem daarom in de toekomst slecht vergaan. „Ik zeg U. zo verzekert hii met nadruk, „als de Koning zich door de zuidsche woelingen en Troyesche listen laat meesle- pom zijn getrouwe ministers en ambtenaren te verwijderen en zich myters laat opdringen door den overberger (hier wordt zeer oneerbiedig de nuntius en vice superior CaDaccini bedoeld, die van over de bergen naar ons land gekomen is) die niet met den aard van ons land overeenkomen, zou het de val ziin van het re gerend huis." Hij verwijt de nun tius dat hij steekpenningen aan neemt van de candidaten. die door zijn toedoen tot deze hoge waardigheid worden uitgekozen, vooral van Mgr. baron de Wy- ckersloot. die op allerlei manieren geheime staatsstukken in handen van Rome speelt. Hij verzoekt hem de Koning te bewerken, dat „hii geen bisschoppen meer zal nemen dan die hii verzekerd is goede denkbeelden jegens ziin huis te voeden. Dezen kunnen door hun gezag hun onderhorige geestelijken en leken in bedwang en aan de Koning onderdanig houden". De „vlucht" uit Hoorn De geestelijkheid van West- Friesland kwam spoedig op de hoogte van deze brief. En omdat zij hem niet al te graag mochten werd hij om dit schrijven vaak op de korrel genomen en door ziin collega's uitgelachen. Toen dan in Maart 1835 aan hem de opengevallen statie van de Post hoorn te Amsterdam werd aan geboden, aanvaardde hij deze be noeming. zo schreef aartspriester Gerving in zijn verslag. zeer gaarne ook al moest hii daardoor het ambt van landdeken prijsge ven. Ook hier ging het niet en daarom vertrok hij in 1838 naar Wateringen waar hii wel met grote ijver werkte maar „waar toch vele mensen waren, die hem niet mochten lijden, hetgeen wel licht aan zijn weinig vriendelijke houding jegens zijne kapelaans is toe te schrijven." Dit verhaal van deze vriend van de koning, die door dik en dun de anti-kerkelijke politiek van de regering steunde en de katholieken van Hoorn en omge ving aanspoorde om ook zo te handelen, leert maar al te goed, dat het land, waarin nog ver schillende priesters waren, die er ook zo over dachten, nog niet rijp genoeg was voor een hechte organisatie onder eigen geestelijk bestuur. De pers moest eerst nog, onder priesters en leken, de weg effe nen voor de komst van de bis schoppen. (Bijdragen van het Bisdom Haarlem deel XXXVIII (1918): Albers. Geschiede nis der Hiërarchie) B. Voets. Kapelaan Alkmaar Gistermorgen werden de eerste vier wagons, die bij Werk spoor gebouwd werden, met het Argentijnse schip „Rio Primero" te Rotterdam verscheept. De gehele order bestaat uit 485 wagons. Foto: de drijvende bok Arend hijst een der wagons aan boord, terwijl er reeds een aan boord is en de andere nog op de kade staan. Elke wagon weegt (zonder onderstel) 37.000 kg. De economische expansie van de deelnemende landen vereist zeer goede topografische kaarten, aangezien deze noodzakelijk zijn voor alle belangrijke civiele pro jecten (het verbeteren van wa terwegen, aanleggen van wegen en spoorwegen) en voor het openleggen van onontwikkelde gebieden (mijnontginningen, bos bouw, het in cultuur brengen van land). Fotogrammetrie (de kunst van meten van de afmetingen van ob jecten met behulp van foto's) biedt uitgebreide mogelijkheden voor de snelle vervaardiging van dergelijke kaarten. Vooral de luchtfotogrammetrie, die nog in JERUZALEM (K.N.P.) Niet- Joden in de Joodse sector van Jeruzalem hebben bij de Ver. enigde Naties geprotesteerd tegen de dwang, die op hen wordt uit geoefend om het Joodse staats burgerschap aan te nemen. In een brief aan Trygve Lie, secre taris-generaal der V.N., hebben vertegenwoordigers van hen stel ling genomen tegen de voorzie ningen van de nieuwe wet op het staatsburgerschap, welke 14 Juli van kracht is geworden. De brief was ondertekend door leidende personen uit de Katho lieke, Protestantse, Griekse, Or thodoxe, Armeense en Moham medaanse gemeenschappen in de Joodse sector. In hun brief verklaren zij, dat volgens de nieuwe wet alle per sonen, die ex-Palestijnse burgers waren, toen de staat Israël werd gevestigd, en voor 1 Maart 1952 als daar verblijfhoudend waren geregistreerd, en nog steeds daar vertoefden, toen de nieuwe wet in werking trad, automatisch staatsburgers van Israël worden. Zij wijzen er op, dat de wet niet voorziet in het geval van afwijzing van het staatsburger schap, tenzij de betrokken perso nen het staatsburgerschap van een ander land aannemen. De regering van Israël wordt er in de protestbrief van beschuldigd, in deze wet de beslissing van de Verenigde Naties, welke Jeru zalem tot internationaal gebied Koning Frederik van Denemarken, die een geestdriftig be oefenaar is van de kegelsport, volgt met gespannen aandacht de bal, welke hij zojuist naar de kegels heeft gerold. Deze foto werd gemaakt tijdens het bezoek, dat de Koning en zijn gemaling aan Groenland brachten. hebben verklaard, teniet te doen. „Wij wensen onder Uw aan dacht te brengen", aldus de brief, „dat de niet-joodse bewoners van Jeruzalem zowel als vele Jo den niet tegen hun wil het staats burgerschap van Israël wensen te aanvaarden. Daar Jeruzalem tot internationale zone is ver klaard, te besturen door de V.N., zijn wij van mening, dat aan de bewoners van de stad, die het staatsburgerschap van Israël niet willen aannemen, paspoorten of andere reisbescheiden dienen te worden verschaft door de V.N., zolang de beslissing van de Ver enigde Naties, voor wat betreft de internationalisatie nog niet van kracht is geworden. Het protest der niet-Joden richt zich tegen de vele onrechtvaar digheden en discriminaties je gens hen begaan en tegen het feit, dat de rechten van de mens voor hen niet blijken te bestaan. Voordelen onthouden „De niet-Joodse bevolking van Israël en Jeruzalem", zo vervolgt de brief, „krijgt niet dezelfde arbeidsmogelijkheden. Evenmin ontvangt zij dezelfde lonen. Vele voordelen van sociale aard en op het gebied van onderwijs worden aan de niet-Joden onthouden. Zij zijn beroofd van de elementaire menselijke rechten, zoals het recht op vrije besteding van be zit, het recht op vrijheid van spreken en beweging. Ofschoon deze rechten hun wel krachtens de wet toekomen, worden zij in feite onthouden door intimidatie en andere indirecte methoden van verdrukking." De niet-Joodse bewoners van Jeruzalem doen tenslotte een beroep op de Verenigde Naties om aan deze voor hen onwaar dige toestand een einde te ma ken, te meer daar Jeruzalem krachtens de beslissing van de Verenigde Naties internationaal gebied is. POLITIE-ELFTAL NIET NAAR SCHOTLAND De reis van het Ned. Politie elftal naar Schotland j- afgelast. De inschrijving van het elftal dat aan de internationale politievoet- balwedstrijden zou deelnemen, is n.l. te laat binnengekomen, FANG 10 IN GROTE PRIJS VAN ITALIË MONZA De Argentijnse coureur Juan Fangio zal met een 2 liter Maserati deelnemen aan de Grote Prijs van Italië op 7 Sept. a.s. Op ditzelfde circuit was aan Fangio, tijdens de Grote Prijs van Monza op 8 Juni, het on geluk overkomen dat hem lange tijd aan het ziekbed heeft ge kluisterd. DE ZEE EISTE EEN DODE CASTRICUM. Maandagmid dag is de 18-jarige mej. T. B. uit Wateringen bij het baden in zee in een kuil geraakt en verdron ken. Hoewel het meisje spoedig op het strand kon worden ge bracht. waar dokter van Nievelt trachtte door kunstmatige adem haling de levensgeesten op te wekken, kon geen hulp meer ba ten. Mei. B. behoorde tot een ge zelschap kantoorbedienden, dat 'n dagje aan het Castricumse strand vertoefde. Het stoffelijk overschot is per ziekenauto naar de ouder lijke woning vervoerd. een ontwikkelingsstadium ver keert, heeft reeds aanzienlijke resultaten geboekt, b.v: op het gebied van de cartografie, de landmeetkunde en de geologische analyse van gronden; er zouden op snelle wijze nog waardevolle re resultaten kunnen worden behaald, indien de diensten, die in de afzonderlijke landen de fo- togrammetrische werkwijze ge bruiken of verbeteren, zich niet behoefden te beperken tot eigen middelen, waardoor zij in de practijk niet in staat zijn het grootst mogelijke voordeel te trekken uit onderzoekingen, die buiten hun eigen land worden verricht. Teneinde in deze toestand ver betering te brengen, heeft de raad van de O.E.E.S. op voorstel van de commissie voor produc tiviteit en toegepaste research, onlangs de aanbeveling gedaan, dat de deelnemende landen een Europese organisatie voor experi menteel fotogrammetrisch onder zoek zouden oprichten, aldus een bericht van de organisatie voor Europese economische samenwer king. EGYPTE WENST MET WESTERSE DEFENSIE SAMENWERKING CAIRO, 11 Aug. (Reuter). De Egyptische opperbevelhebber, generaal Naguib, heeft aan ver slaggevers verklaard dat de mi litaire leiders in Egypte gaarne met de Westelijke mogendheden willen samenwerken op het ge bied van de defensie. Zij zijn van mening, dat zij met Groot- Brittannië, Amerika en Frankrijk tot overeenstemming kunnen ko men, zonder dat de nationale as piraties in gevaar komen. ONDERZOEK NAAR OLIE IN ZWITSERLAND BERN, 1 Aug. A.F.P. Se dert ruim een jaar worden prospecteer werkzaamheden verricht in het gebied van het plateau, dat de meren van Constanze en Genève met el kaar verbindt, teneinde te we ten te komen of zich in dit bekken petroleumlagen bevin den. Volgens het blad „Der Bund", te Bern. toont 'n twaalftal Zwit serse en buitenlandse onderne mingen belangstelling voor deze onderzoekingen, onder welke be langrijke maatschappijen, zoals de „Anglo Iranian Company", de „Shell", alsmede een Duitse Maatschappij. PEYRUIS, 11 Aug. (Reuter) - Boeren hebben Maandag drie Amerikaanse karabijnen ingele verd, die van hetzelfde type zijn als het wapen, waarmee de drie voudige moord op de Drummonds werd gepleegd. De ontdekking van deze geweren, die dezelfde kentekenen dragen als de kara bijn die de moordenaar gebruik te, heeft voedsel gegeven aan het groeiende vermoeden, dat iemand uit de streek de moorden heeft gepleegd. De Franse politie deed de laat ste dagen herhaaldelijk een be roep op de zwijgende, achter dochtige boeren van deze dorre streek om te helpen bij het on derzoek. Volgens de politie kan de inlevering van de geweren wellicht het einde betekenen van de passieve houding der plaatse lijke bevolking en voor anderen aanleiding zijn inlichtingen te geven. Een van de drie boeren, die de geweren inleverden, verklaar de, dat hij zijn karabijn van een Amerikaanse soldaat had gekre gen in ruil voor een fles cognac. WASHINGTON, 11 Augustus (A.F.P.) Het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Za ken deelt mede, dat een overeen komst met Israël is gesloten, op grond waarvan Israël oorlogsma teriaal in de Verenigde Staten kan kopen. Egypte en Saoedi-Arabië heb ben reeds een dergelijke overeen komst met de >V.S. HEILOO, 11 Aug. Aan de 26ste bedevaart van de priester-studenten uit het Bis dom Haarlem, die ook nu weer onder de bezielende lei ding stond van de missiepater L. A. v. d. IJssel M.S.F. van het Missiehuis „St. Anthonius" te Kaatsheuvel, namen Maan dag circa 350 studenten van seminaria en kloosterscholen deel. Minder dan het vorig jaar, toen er een kleine vijf honderd aan de bedevaart deel namen. Aan de stemming der pelgrims deed de mindere opkomst echter geen afbreuk. Met veel devotie werden de plechtigheden bijge woond en met merkbare belang stelling werd er naar de predi cates geluisterd. Om half elf werd een Solem nele H. Mis opgedragen door de Weleerwaarde Heer G. Rosenberg neomist, met assistentie van ka pelaan W. Cornel uit Bussum en de Eerw. Heer J. Kramer, pries terstudent te Warmond. Ceremo- marius was de Eerwaarde Heer J. de Graaf uit Heiloo. De Schola Cantorum van het Groot-Seminarie te Warmond zong de Gregoriaanse gezangen uit de Mis „In Festis Beatae LONDEN-COLOMBO PER COMET LONDEN, 11 Aug. (A.P.) Vanmorgen is van London Air- port het eerste Cornet straal- passagiersvliegtuig naar Colombo op Ceylon vertrokken. Het had 20 passagiers aan boord. Het vliegtuig maakt tussen landingen in Rome, Beiroet, Bah rein Karatsji en Bombay. De vlucht op Colombo wordt met 13 uur bekort. De Boac heeft reeds een Comet-dienst op Zuid-Afrika. SLACHTVEEMARKT ALKMAAR ALKMAAR, 11 Aug. 3 paar den f 575—909; 120 koeien 600— 1125; le kw. 2,852,95; 2e kw. 2,602,80; 4 graskalveren 180— 250; 50 nuchtere kalveren 4005 237 varkens, vleesv. 2,202,22; zwaar 2,18—2,20; lichte 2,12—2,20 zeugen 1,90—2,06. Niettegenstaande het fëit, dat er voor de koeien een flinke ani mo bestaat, verliep toch ook van daag de handel maar weer stug- De prijzen, die vandaag boven die van de vorige week uitgingen zijn en blijven voor een vlot ver loop te hoog. De allerbeste vlees koeien komen dan ook boven de hoogst gegeven notering te lig gen De nuchtere kalveren zijn tegen hoge noteringen vlug ver kocht. Het behoorlijk aantal var kens werd tegen hogere noterin gen dan de vorige markt, vlot verkocht. De grootste belangstel ling gaat uit naar de vleesvar kens, ofschoon de zware varkens wel te plaatsen waren. Het ver handelen van varkens geschiedt te Alkmaar met korting op 't le vende gewicht. ARNHEM, 12 Aug. In het Sint Elisabeth Gasthuis te Arn hem is gistermiddag geheel on verwacht overleden mgr. dr. Bern. J. Eras, oud-procurator van het Nederlands Episcopaat bij de Heilige Stoel en rector van het Nederlandse College te Rome. Mgr. Eras, die sinds enige maanden zijn verlof in ons land doorbracht en tijdens het afgelopen weekeinde onver wacht ziek werd. bereikte de leeftijd van bijna 76 jaar. IA: Alkmaar, Berdos, DREO, Eg- mondia, ODIZ, RCZ, SVA, Uit geest, Zaanlandia, Zeevogels. 1B: Berkhout, Blokkers, HOSV, KGB, RKDVO, RKEDO, SEW, St. George, Sijbekarspel, Valken, WW. IC: Hugo Boys, JVC, Kaagvogels, Koedijk, N.Niedorp, SRC, St. Vic tor, Vios, Vrone, WGW, Wieringer- waard. 2 A: St. Adelbert, St. Bavo, Beemster, Gr. Schermer, Knollendam, Jisp, Foresters, PSCK, Purmerland, RKSVS. WBSV, Zaanse Boys. DWB. HEO, MOC, LSVV, Spar tanen, Sporters, Strandvogels, SVW, Westfriezen, Woudia, Zwaagdijk. 2 C: Con Zelo, Duinranders, Flevo, Geelzwart, Hollandia T„ Kolping Boys, Oosterend, Petten, Schoorl, Tex. Boys, Wiron, Zeemacht. 3 A: Graftdijk. Kwadijk, Oosthuizen, Oudendijk, Purmer, SDOB, Ürsem, Westzaan, WVSV, Zuiderwoude. 3 B* ALC, KSV, Reiger Boys, RKVVS Schellinkhout, SSV, Twisk, VADA Witrood. WSW. 3 C* AGSV, Callantsoog, Dirkshorn, Cocksdorp, DWOW, De Koog, Sint Boys, Vesdo, Winkel, ZDH. Res. 1 A: IVV 2, Meerv. '31 2; OFC 2, Pur- mersteiin 2, RCZ 2, RKAFC 2, Volendam 4, VVZ 2, ZFC 4, Zilver meeuwen 3. Res. 1 B: Alcmaria 3, Alkm. Boys 3, GVO 2, KFC 5, KW 3, QSC 3, WSV 3, Westfrisia 3, Zaandijk 3, ZFC 5, ZVV 2. Res. 1 C: Alcmaria 4, BKC 2, Grasshopp. 2, Helder 3, Hollandia 3, Schagen 2, Succes 2. Texel 2, WW 2, West frisia 4. Res. 2 A: IVV 3, Monn.d. 2, Purmerend 2, Purmersteyn 3, OFC 3, OSV 5, De Rijp 2, RCZ 3, Zaanlandia 2, ZVV 3. Res. 2 B: Assendelft 3, GVO 3, IVV 4, KFC 6, Meerv. Z. 2, SVA 2, WFC 5 Zaandijk 4, Zaanlandia 3, ZFC 6. Res. 2 C: Alcmaria 5, Alkmaar 2, Berdos 2, CSV 2, Egmondia 2, HSV 2, R.K. AFC 3, Uitgeest 2, USVU 2, Zeev. 2 Res. 2 D: Hollandia T. 2, HRC 5, Kaagv. 2, Oudesluis 2, SRC 2, Vios 2, Vrone 2 VZV 2, Watervogels 2, WGW 2. Res. 2 E: "Alw. Forward 3, Andijk 2, DREO 2. DTS 2, Blokkers 2, Hol landia 4, SEW 2, St. George 2, Zouaven 2. EDEN GAAT TROUWEN LONDEN, 11 Augustus (A.P.) De Britse minister van Bui tenlandse Zaken Anthony Eden zal binnenkort in het huwelijk treden met mejuffrouw Clarissa Spencer-Churchill, een nicht van de Britse premier, aldus is vandaag officieel bekend ge maakt. De Britse minister is vijf en vijftig jaar oud en zijn toe komstige bruid, dochter van wijlen majoor John Spencer Churchill en wijlen lady Gwen doline SpencerChurchill is 32 jaar. Mg.r Eras werd op 21 Augus tus 1876 te Tilburg geboren. Hij studeerde achtereenvolgens aan het Jezuïeten College te Sittard, het Klein-Seminarie te St. Michielsgestel en het Groot seminarie te Haren. In Rome Studeerde Mgr. Eras aan de Pauselijke Universiteit S. Ap- poll'inaris Kerkelijk recht. Van 1908 tot 1949 was Mgr. Eras Procurator van het Nederlands Episcopaat te Rome en sinds 1931 Rector van het Pauselijk Ne derlands College te Rome. dat hij in 1929 oprichtte. Voorts was Mgr. Eras Huisprelaat van de Paus. Tot zijn dood was hij Protonotarius ad instar paci- pantium. Mgr. Eras is o.a. lid van de Centrale Raad' van het Werk tot Voortplanting des Geloofs, lid van de Centrale Raad van het St. Petrus Liefdewerk voor inlandse priesters in de missie landen, consultator van de Con gregatie voor Oosterse aangele genheden, Ere-kanunnik van het Kathedrale Kapittel van de 3t. Jan te Den Bosch, ere-kapelaan van de Souvereine Orde van Maltha, Honorair Gezantsehaps- raad van Nederland bij de H. Stoel, Commandeur in de Orde van Oranje Nassau en Ridder van de Nederlandse Leeuw. De Pontificale uitvaart wordt gehouden op Donderdag 14 Augustus om half elf in de pa- •rochiekerk van de H. Theresia te Tilburg, waarna begrafenis op het kerkhof van 't Goirke. Op Zaterdag 16 Augustus wordt op het terrein van de vv Schagen een wedstrijd gespeeld in net kader van net 50-jarig bestaan van de Afdeling. De wedstrijd vangt aan om 4 uur. De opstel lingen zijn als volgt: Afdelingselftal: d. Kugel (Kaag vogels) a. Beerepoot (Woudia) Bontekoning (Sijbekarstel) m. Vos (Berkhout) Scholten (Uit geest) Schoenmaker (Uitgeest) v. Bouma (Flevo) Stikkelman (EVC) Hoornsman (JVC) Bos (St. Victor) Schoutsen (Westfrie zen) Zaterdagmiddagelftal: d. Schou ten (Blauw Wit) a. Nauta (Din- dua) van Weelden (Dindua) m. van Til (Jong Holland) van Veen (Dindua) v. d. Vlugt (Zwalu wen) v. Mazereeuw (Dindua) Broertjes (Zwaluwen) Jansen (Blauw Wit) Petersen (Dindua) Goosens (Jong Holland). Mariae Virginis". Na de H. Mis hield pater Caecilius Timmer O.Carm. uit Zenderen een predi cate, waarin hij bij de priester studenten aandrong op het aan kweken van de geest van geloof en het streven naar de ware vrede des harten. Pater v. d. IJssel sprak tijdens een begroetingsbijeenkomst bij het Willibrordusbeeld en gaf als intentie van de dag op: „Een ge bed om meer priesterroepingen en om de deugd der volharding". Onder het plechtig Lof. dat in de middag door de Weleerw. Heer F. de Vette, neomist uit Wa teringen. werd gecelebreerd, hield kapelaan P. Heemskerk uit Cas- tricum een korte predicatie. De KNVB publiceerde gisteren in zijn officiële mededelingen de eerste programma's voor de nieuwe competitie. We laten hieronder de pro gramma's volgen voor de eerste drie Zondagen: 2e klasse A: 14 Sept.: SpartaanAlcmaria: KFC—HRC: Kennemers—ZFC. 21 Sept.: DWV-VVA. 28 Sept.: HRC—Hollandia: ZFC UVV; VVAKennemers; Alc mariaDWV. 2e klasse B: 1 14 Sept.: RapiditasVolendam; ZVVHFC: WestfrisiaSchoten: Helder—HVC. 21 Sept.: AFC—OSV; Schoten Zeeburgia. 28 Sept.: VolendamZeeburgia HFCRapiditas; SchotenZVV HVC—Westfrisia; OSV—Helder. 3e klasse C: 14 Sept.: BKC—DEM: Alkm. BoysGVO; VitesseKinheim; WSVVelsen Wijk a. ZeeZaan dijk; PurmersteijnAlw. Forward 21 Sept.: geen programma. 28 Sept.: GVO—BKC; Kinheim Alkm. Boys: VelsenVitesse; Zaandijk—WSV: Alw. Forward Wiik a. Zee; DEMPurmersteijn. 4e klasse A: 14 Sept.: TexelOudesluis: RandersLimmen: USVUWa tervogels: DTSSchagen: MFC Succes; HSV—ZAP. 21 Sept.: geen programma. 28 Sept.: LimmenTexel: Wa tervogelsRanders; Schagen USVU; Succes—DTS; ZAP—MFC OudesluisHSV. 4c klasse B« 7 Sept. MonnikendamRKAFC 14 Sept. Assendelft—VZV: Ber genPurmerend: Grasshoppers Meervogels '31; De RijpZouaven EVCMonnikendam. 21 Sept.: RKAFC—Andijk. 28 Sept.: PurmerendAssen delft; Meervogels '31Bergen; ZouavenGrasshoppers; Andijk —De Rijp: VZV—EVC. res. 2e klasse B: 28 Sept.: Westfrisia 2—O VVO 2 res. 2e klasse C: 14 Sept.: Blauwwit 3Alcm. 2 28 Sept.: Alcmaria 2DWV 3. res. 3e klasse A: 14 Sept.: Alw. Forward 2 Alkm. Bovs 2: WSV 2—Helder 2: HRC 3—KFC 4. 28 Sept.: Vitesse 2Alw. For ward 2: Hollandia 2WSV 2 OSV 3—HRC 3; Alkm. Boys 2— VVA 3. res. 3e klasse B: 14 Sent.: HRC 2—Zilvermeeu wen 2. 28 Sept.: WFC 3—HRC 2. res. 3e klasse C: 14 Sept.: Ai ax 4—HRC 4. 28 Sept.: HRC 4de Spartaan 4 SCHAKEN HET NEDERLANDS DAMES KAMPIOENSCHAP MAASTRICHT. Te Maastricht werd een aanvang gemaakt met het tournooi om het Nederlands kampioenschap schaken voor da mes. De uitslagen van de le ronde luiden: mevr. van der Veen, (Am sterdam)mevr. Beusekom, (Den Haag), 10. Mej. Bouwman, (Alk maar)mevr. Roodzant, (Rotter dam), 01. Mevr. Heemskerk (Amersfoort)mevr. Klein, (Wor- merveer) 1—0. Het Europese kolentekoit GENEVE, 11 Aug. (A.F.) De subcommissie voor de kolen- markt van de Economische Com missie voor Europa van de Ver enigde Naties is in Genève bij eengekomen onder voorzitter schap van de heer A. Picard, Frankrijk, om de aanvoer van vaste brandstoffen te bestuderen in het vierde kwartaal van het jaar. Men raamt, dat het tekort aan cokes ongeveer 1.300.000 ton zal bedragen. re' HEET VERHAAL Voor de Alkmaarse politie rechter, Mr. R. W. J. C. van de Wall Bake, verscheen Maandagmiddag een bewoon ster van het Ambonezen- woonoord te Medemblik, die in een boze bui het gezicht van een buurvrouw, met wie ze ruzie had gehad, met sam- bal-oelek ingesmeerd zou heb ben. 'S Nu is sambal-oelek, naar wij weten, .een onmisbaar ingrediënt voor de rijsttafel en wel zo pit tig van samenstelling, dat men het node zonder een koele dronk kan stellen. Doch tijdens de ruzie was alleen maar sambal-oelek. heet en wel, ter tafel gekomen, zonder een koele dronk. In het gezicht van welke tegenstandster dan ook moet het een pijnlijke geschiedenis zijn. De Hollandse dames gebruikten vroeger wei eens peper, hebben wii ons laten vertellen, als wapen! Hoe het zij, de rechter kon er eerst niet uitkomen, uit het rappe taaltje van de Ambonese mevr S. P.-F., die slechts Maleis sprak voor de rechter en Uw verslag gever onbekend. En ware het niet dat er op de griffie een ambte naar was. die Maleis sprak, dan hadden we al weinig van het schone verhaal op kunnen steken. De ambtenaar, die Maleis sprak, en die er gauw bij werd gehaald, kon er evenwel een aardig ver haal van maken, dat echter niet tot een goed einde gebracht kon worden, omdat er nog een paar bewoners van het kamp als ge tuigen moesten worden gehoord. Dat verhaal krijgen we dus nog! i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5