De winkelsluiting Stichting R.K. Gezinszorg Zeer mooi orgelconcert in de Grote Kerk Steekpartij in Den Helder voor de rechtbank Burgemeester weer terug na langdurige ziekte Thuisfront van Mill-Hill koos Hoorn als basis Nede door K Hr. Ms. landingsschip „Woendi" kwam uit Nieuw-Guinea terug Financiële positie niet rooskleurig AGENDA Drank maakte huwelijk kapot RAAD HEILOO Crediet van 3375 aulden voor restauratie toren Witte Kerkje ,Scapino"-ballet in Openluchttheater De honderdduizend Kapitein kreeg Wan Die wereld PAGINA 2 WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1952 ALKMAAR Dezer dagen is uitgekomen het jaarverslag over 1951 van de Stichting R.K. Gezinszorg Alkmaar. De baten en lasten sluiten over 1951 op een bedrag van f 15.552,51. De financiële positie per 31 Decem ber 1951 wijst een nadelig sal do aan van f 14.429,211, Op het eind van het verslagjaar werk ten zeven gezinsverzorgsters bij de Stichting. Drie ongediplo meerd en zijn thans in opleiding. Door de gezinsverzorgsters werden in totaal 92 gezinnen geholpen, waarvan twee a-socia le gevallen. De ongediplomeerde gezinsverzorgsters hielpen 20 ge zinnen, terwhl hulpen en een enkele losse kracht 34 gezinnen voor haar rekening namen. De maandelijkse godsdienst cursus voor alle gezmsverzorg- sters en hulpen uit Alkmaar en omgeving werd regelmatig be zocht. Bijna iedere maand kwa men de meisjes bjjelkaar om eens van gedachten te wisselen en de eventuele moeilijkheden in de gezinnen te bespreken. Begin April werd van de ge meente een voorstel ontvangen om toe te treden tot een Stich ting, waarin zitting zouden ne men alle organisaties die in Alkmaar de gezinszorg beoefe nen en waarin de gemeenschap pelijke belangen van al deze verenigingen behartigd zouden worden. Door toetreden echter zou de zelfstandigheid van de eigen Stichting verloren gaan, en daarom was o.a. ook voor deze Stichting een toetreden onmogelijk. Uiteindelijk is men gekomen tot een Federatie, waarin iedere vereniging vol komen zelfstandig blijft en tot niets wordt gebonden. Gezien de steeds toenemende financiële moeilijkheden is in het verslagjaar door de sociale werkster meer contact opgeno men met de werkgevers van de geholpen gezinnen om een ge deeltelijke of algehele bijdrage van hun kant. Verschillende malen gebeurde dit met succes. Door het bestuur werd aan het R.K. Armbestuur gevraagd een bijdrage voor die gezinnen die door hen gesteund worden en die van de Stichting hulp ont vangen. Het bestuur stemde hier in toen en tot nog toe is de samenwerking steeds prettig verlopen. De financiën De post salarissen en sociale lasten, overtrof het begrote be drag van f 11.566,78 tot een be drag van f 14.767,35. De Ge zinsbijdragen begroot op f 3.250 bedroegen f 3.784,55. De collec ten, waarvan de opbrengst op f 750.was begroot, brachten f 1.412,14. De gezamenlijke uit gaven bedroegen f 15.552,51, waartegenover aan eigen inkom sten stond f 7.052,40, zodat het deficit over 1951 f 8.500,11 be droeg. Terwijl de begroting een te kort aanwees van f 6.713,68. De BEDRIJFSVOETBAL wedstrijdprogramma 18 t.ejm- 29 Augustus ALKMAAR Afdeling A: 16e week: Ma. 18 Aug. Fovay X —Black Boys; Ma. 18 Aug. Licht- bedrijven.Postiljon; Do 21 Aug. SOVA—BBC I. Afdeling B: Ma. 18 Aug. AFSV IIVIVO Boys; Do. 21 Aug. Cen tra—APSV II; Vr. 22 Aug. NOC Slagers. Afdeling C: Ma. 18 Aug. Per- foiRingersII; Di. 19 Aug. Lasti- na BoysKofa Boys; Di. i9 Aug. BBC II—POA. 2e bekerronde: BH Ma. 18 Aug- Notenkrakers—'Telefonie. 3e bekerronde: C2 Ma. 18 Aug. SOVA—Slagers. Indien Notenkrakers 'de op Ma. 1-8 Au£, 1952 vastgestelde beker wedstrijd tegen Telefonia wint, dan speelt Notenkrakers op Vrij dag 22 Aug. tegen Reiniging op hei terrein Zegüs om 7.00 uur- He week: Afd. A: Ma. 25 Aug. Black Boys Hulskamp Boys; Do. 28 Aug, BBC IPostiljon; Vr. 2® Aug, Povay I Reiniging, Afd. B: Ma. 25 Aug. VIVO B.— Notenkrakers; Di. 26 Aug. Tele foniaCentra; Di. 26 Aug. Krom Melkboeren; Do. 28 Aug. Rho desiaTelefonia. Afd. C: Vr. 29 Aug. POA—Na- gengast. 4e bekerronde: Ma. 25 Aug. D2 NOC—BBC I; Ma, 25 Aug. Dl Winnaar ClWinnaar C2. St. Laurentius Knapenkoor ALKMAAR De laatste re petitie wordt gehouden Donder dag a.s. om half acht in het Jeugdgebouw aan de Nieuw- straat. Niemand mag ontbreken. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Anna M. H. d. v. Corn. Putter en H. Hollenberg; Johannes D. z. v. D. J. A. Put en J. C. Cools. Overleden: Jannetje Beek, 71 jaar, weduwe van J. v, d. Molen. K.A.B. HOEKJE ALKMAAR Wij beginnen met een prettige mededeling, n.m. onze toneelclub „Vondel7' zal voor de leden van K.A.B. een toneelstuk opvoeren op 12, 13 en 1-4 October. Afdelingen, op die avond geen vergaderingen beleggen! Bij het secretariaat worden opgaven ingewacht van deelne mers aan de half September te beginnen Verbondseursus. Zaterdag 16 Augustus a.s. is er weer viswedstrijd. Alle vissen zijn ondergedoken uit angst voor de vissers vain de K.A.B Deelname opgaven bij J. Hoe ben, Westerweg 113, die alle inlichtingen verstrekt. Verwacht wordt dat Vrijdag 12 September alle vacanties voorbij zijn! Dan vangt het Win- terprogram aan met een grote Kaderbijeenkomst, waarop het bestuur precies uitstippelt wat er deze winter zal worden ge daan. Aanvullingen worden dan tevens verwacht van het Kader. financiële positie van de Stich ting is kwetsbaar. Eigen inkom sten zijn onvoldoende. Het is noodzakelijk, de eigen inkomsten op toe voeren op het peil, waar op tezamen met de overheids subsidie de uitgaven volledig kunnen worden bestreden. Mocht de financiële positie nog slechter worden, dan wordt het werk der gezinsverzorging di rect bedreigd. Dan zal 'n dras tische inkrimping van 't aantal gezinsverzorgsters of beëindiging van de werkzaamheden der Stichting, hoezeer uit sociaal oogpunt ook te betreuren, on vermijdelijk zijn. Dit zij dus voor de Katho lieken van Alkmaar aanleiding zich op dit terrein te activeren. De leden kunnen bijvoorbeeld hun contributie verhogen en wanneer er collecten zijn, moet aan onze edgen Stichting R.K. Gezinszorg eens wat meer ge dacht worden WOENSDAG 13 AUG. Bioscopen: REX: „Wij gaan naar Monte Carlo," volw HARMONIE: „On Moonlight Bay," a.l.; VICTORIA: „Muiterij op het Goudschip," 14 j-; CINEMA AMERICATN: Telefoon voor U, 14 jaar. Voorstellingen: 8 uur. Tentoonstellingen Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren": tot 1 September tentoonstelling werken van Jac. J. Koeman. Stedelijk Museum Alkmaar: „Tegels en Tulpen". K.C.B. tot 16 Aug. Beeld houwwerk en edelsmced- werk van Marycke Visser, etsen, tekeningen en aqua rellen van Jan Ponstijn en schilderijen van Jan de Leeuw. Donderdag hoog water 1.35 en 14.00 uur, laag water 7.40 en 20.15 uur. ALKMAAR Met grote vol doening konden we voor dit kerk-concert een zeer grote be langstelling constateren, de vo rige concerten schijnen de be langstelling voor dit kunst-genre te hebben gestimuleerd. De con certgevers Jaap Stotijn en Piet Kee hadden voor deze gelegen heid een wei zeer interessant programma samengesteld. Het z.g. kleine orgel in de Grote Kerk dat wel een bijzon der karakteristiek timbre Dezit, werd het eerst bespeeld. De or ganist koos hiervoor „Serband" van G. Steenwick, gest. 1679, en Pavana Hispanica van J.P. Swee- linck 15321621. De rijke colo ratuur in Sweelinck's werk kwam door juiste registratie prachtig tot uitdrukking. Hierna speelde de hoboïst Jaap Stotijn de Sonate in C gr. t. van J. B. Loeillet 11680—1730). Een werk dat als het ware een Han- delse sfeer heeft, vooral in de langzame delen. Dat de meester- hoboist er weer een zéér arti stieke interpretatie van gaf be hoeft wel geen betoog. Het was goed ook eens van 'n minder gespeelde componist een stuk absolute muziek te doen horen. De organist bracht ons vervolgens een Praeludium en fuga in fis kl. t. van Buxtenuae (.16371707) een meester onge veer ten tijde van Bach Min der streng van structeuur maar met een rijke fantasie, en voor die tijd zelfs gedurfde harmo nieën. Het werd een boeiende vertolking, met opvallend een smaakvolle wijze van registreren Met de volgende stukken voor hobo en orgel van Rachmaninow en de Franse compomst Piernè, kwamen we weer meer in de ro mantische regionen van het rijk der tonen. Rachmaninow's me lodie en de Fantasie Pastorale van Pierné kregen het juiste mu zikale accent, waar aeze wer ken om vragen. Het concert is besloten met een „Chiaconna" voor orgel van Piet Kee. Het be langrijke van dit concert was wel dat men een programma ha samengesteld uit werken welke men althans hier ter stede niet of zelden te horen krijgt. Aan de gisteravond gespeelde com posities, wordt in de muziekge schiedenis wel niet zo'n grote plaats ingeruimd als voor Bach, Mpzart, Beethoven, maar 't zijn niettemin grote meesters; dit in de klinkende taal der muziek te horen, verruimd het muziekbe- sef van de luisteraar. De orgelbegeleidingen bij het solo-spei van Stotijn door Piet Kee gespeeld, waren voortreffe lijk. We zijn er van overtuigd dat de toehoorders zeer erkente lijk zullen zijn geweest voor dit uitnemende kerk-concert. Repetities St. Caecilia HEILOO. Op Donderdag 13 Augustus a.s. beginnen de repe tities van het fanfare-corps St. Caecilia weer. Aller opkomst wordt dringend gewenst, mede in verband met de komende feeste lijkheden, die in de volgende weken in onze gemeente op het programma staan. Welk een ellende de drank In sommige gezinnen teweeg kan brengen werd tijdens de rechtszitting van Dinsdagmorgen in Alkmaar, waar een poging tot doodslag werd berecht, in tal van trieste bijzonderheden geschetst. Het was de 53-jarige koopman G.B. uit Delft, die voor de Arrondissementsrechtbank moest verschijnen omdat hij op 9 Juni j.l. op de kermis te Den Helder zijn vrouw, met wie hij ruim 26 jaar gehuwd was, enige mes steken in de arm had toegebracht. De yrouw. die al meer van de man vandaan was gelopen we gens het feit. dat hii zeker twee a drie maal in de week dronken thuis kwam, verbleef bii haar dochter en schoonzoon te Den Helder, waar de koopman haar op kwam zoeken. Hem werd ech ter te kennen gegeven, dat zlin bezoek ongewenst was. waarna de man zo kwaad werd. dat hij later op de dag zlin vrouw op de kermis met een roes te lijf ging. Dank zij het kordate ontreden van een adspirant-agent van de Helderse gemeentepolitie kon er ger worden voorkomen en kwam de vrouw er met een paar be trekkelijk lichte verwondingen van af. Maar de dader schreeuw de tot de omstanders: „Ik moest haar beter geraakt hebben. En op het bureau verklaarde de dader nog: ..Ik krlig haar nog wel!" Tijdens de behandeling van deze zaak kwam vast te staan, dat de vrouw een niet prettig huwelijksleven had gehad, slechts een keer had ze zelf nieuwe kle ren mogen en kunnen kopen. Voor de rest had ze het altijd met afdankertjes van een ander moeten doen terwijl de man ge regeld de café's bezocht! De officier van Justitie, Mr. J. C. V. Meischke, was over de hou ding van verdachte al heel wei nig te spreken. Het was nog een wonder dat de enige dochter uit grijpen, dat de vrouw van ver dachte als enige afleiding in het verstoorde huiselijke geluk er af en toe, als het haar te machtig werd. tussen uit liep. Dat was ze ker geen reden tot ernstige mis handeling. De officier eiste daar om tegen de koopman een gevan genisstraf van anderhalf jaar. Mr. F. Sinnecker uit Den Hel der wilde de zaak niet zo duister in zien. Hii achtte de opzet van zlin cliënt niet aanwezig en meende dat de fatale ontmoeting tussen het echtpaar louter op toeval berustte. De schuld lag volgens hem meer bij de dochter en de schoonzoon, die de vader door hun uitwijzing verbolgen hadden gemaakt. Doch de vrouw van de dader der aanslag 'gaf voor de rechtbank onomwonden te kennen, dat zü niet meer terug wilde! Uitspraak over veertien dagen BLOEDDORSTIG DIER TUITJENHORN De hond van de heer M. Dekker te Kerk buurt heeft onder de konijnen dn deze omgeving een ware slachting aangericht. Toen de heer H. Dekker te Kalverdijk in de late avond nog een kleme wandeling maakte met zijn echt genote merkte hij een hevig spektakel op achter de woning van de heer S. Tesselaar. Even daarna verscheen de hond van de heer D. te Kerkbuurt, die zich spoedde naar de konijnen hokken van de heer D. Natuur lijk werd het dier op de voet gevolgd door de heer D. en zijn echtgenote. Ze kwamen echter te laat, want de flink gebouwde hond scheen over een ongeken de kracht te beschikken. Van de 32 ijzeren tralies die ieder met twee krammen in het hout waren vastgeklonken, had het monster er reeds 28 weten los te wringen, terwijl de konijnen waren doodgebeten. De hond koos, toen net echtpaar op het toneel van de strijd was ver schenen, het hazenpad. Over ak kers en sloten snejide hij in de richting Tuitjehiom, waar in middels weer een paar langoren werden koud gemaakt. De eige naar van de hond werd van de febeurtenissen in kennis gesteld. 'oen begon er midden in de nacht een wilde jacht op het on dier, die tenslotte resultaat op leverde. De politie heeft de zaak in handen en is bezig de schade vast te stellen. Dat is geen gemakkelijke taak, want de hond heeft heel wat onheil aangericht. dit gezin nog zo goed was opg'e- W. SCHREURS groeid. En hij kon het best be- HEILOO. Ondanks de enorme hitte in de raadzaal heeft de raad van Heiloo gis- steravond behoorlijk op zijn praatstoel gezeten. De ver schillende agendapunten ble ken toch nogal wat stof tot discussie op te leveren, al werden verder alle voorstellen conform aangenomen. De he ren Zuurbier en van Nek wa ren afwezig. De vergadering werd gepraesideerd door loco burgemeester J. Rus, die tot verheugenis van eenieder kon meedelen, dat de burgemees ter Maandag is teruggekeerd uit de Ursul'akliniek te Wasse naar en dat hij zijn werk zaamheden spoedig hoopt te hervatten. Besloten werd de Burgervader een „welkom thuis" toe te roepen in de vorm van een bouquet bloe men, wat voor de burgemees- niet opnieuw, zij het dan een ge ring bedrag, voor het verwerven van het eigendomsrecht behoorde te worden betaald. De eigendoms overdrachten zijn echter nog niet alle op papier gesteld en behoor lijk geregistreerd. Dit was voor de heren Groot. Bolten, Robert en Bosma aanleiding tot critiek. De heer Groot, ondersteund door de heren Bollen.en Robert (KVP) stelde voor. 'niet deze mensen een minnelijke schikking aan te gaan en zeker geen bravourhouding aan te nemén. Dit als antwoord op de uitspraak van de heer Rus, dat zii „hun hart dan maar op moeten halen", zo zii de gemeente een proces zouden willen aandoen welke mogelijkheid door de heer Vahl (prot. Chr.) naar voren was gebracht. Maar dit voorstel werd afgeketst omdat geheel de raad het voorstel van B. en W. aan nam. behalve dan de heren Groot Bolten en Robert. Het voorstel om nog f 3375 be schikbaar te stellen voor herstel werkzaamheden aan de toren van het Witte Kerkje, werd goedge keurd. De heer Bosma kwam hierbij ter,/toen hij tijdms de verga- SeT isTameliiS z^Min het interieur van de toren het Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Veronica Tecla d. v. A. G. J. dep Broeder en T. W. Bosch; Margaretha Jo hanna d. v. J. Gersonius en J. - van Weerden; Wijnanda Lucia i sen behandeld en waar er geen Maria d. v. J. Wittebrood en A. aanleiding tot_ discussie^ bestond. G. van Veen. Ondertrouwd; Petrus Mulder en Maria Johanna de Vos. Overleden: Otto Johannes Ver kerk, oud 67 jaar, echtgen, van van Wachem; Gerrit Bakker, oud 76 jaar, echtgen. van Pijper. JAAP MIN EXPOSEERT BERGEN. In de Kunstzaal IlcllllI1E luao, Hubers, Sluislaan 3, wordt van 12 niet ver gènoeg gaat. Hoewel de 5 Sept. een tentoonstelling voorzitter hem van het tegendeel gehouden,van de Bergense schilder trachtte te overtuigen, bleef en glazenier Jaap Min. De tentoon-op het standpunt staan, dat stelling is iedere middag van half 2 i„i»t urne vptwi tot 6 uur te bezichtigen, behalve op Maandag, RAADHUIS WORDT VERBOUWD EGMOND AAN ZEE Gede puteerde Staten hebben 't raads besluit tot verbouwing van het dering nog van' dit besluit op de hoogte was gebracht, aan leiding werd, zich terstond naar het Raadhuis te begeven om voor deze geste zijn er kentelijkheid te betuigen. Verschillende voorstellen heb ben wii reeds in de afgelopen da- ihandeld discussie b laten wij deze dan ook achter wege. Dé discussies begonnen met het voorstel tot verhoging van de lonen voor de schoolschoon- makers Voorgesteld werd het basisloon op f hper uur te brengen, zo dat derhalve oer schoon te ma ken locaal f 130 moet worden be taald. De heer de Vries (arb.) vond dit wel een stap in de goe de richting, maar dan een die nog niet ver genoeg gaat. Hoewel de voorzitter hem van het tegendeel bleef hu in deze bedragen niet was verwerkt de beloning voor het schoonma ken van ■'angen etc.. omdat de tij die voor het schoonmaken van localen werd gesteld, niet lang genoeg was, om de tijd voor het schoonmaken van gangen etc. in te sluiten. Hij maakte er dan ook een voorstel van. om het schoonmaken van die nevenruim ten extra te honoreren. Dit voor gemeentehuis goedgekeurd. Hetstel werd niet ondersteund. De werk zal binnenkort aanbesteed heer Bosma wilde de wiikver- ^?len, Aet ?roIeSSop hetChschoonnhouken der zullen 3 a 4 maanden gemoeid zijn, zodat verschillende gemeen tediensten elders zullen dienen te worden ondergebracht. Na deze verbouwing zal onze gemeente een raadhuis hebben, dat tenminste enigszins aan de eisen voldoet. De voorgevel wordt opgetrokken, zodgt het uiterlijk aanzien zal verbeteren. Het trap penhuis, dat nu zeer bekrompen is, zal royaal worden verbeterd, waardoor mede, zowel beneden als boven een behoorlijke ruimte voor het publiek zal worden ver kregen. Op de benedenverdieping komt de raadzaal, de secretarie en een kamer voor de secretaris. Boven komt een kamer voor de burgemeester, voor de ontvanger en voor de directeur van gemeen te-werken, terwijl daar tevens kantoren komen voor de afd. So ciale Zaken en gemeentewerken. Ook het archief zal daar 'n plaats vinden. Er zal dan geen plaats meeT zlin voor het gemeente-mu seum, zodat dit elders zal moeten worden ondergebracht. Een op lossing is daarvoor nog niet ge vonden. scholen, om te voorkomen, dat mede door onhygiënsche toestan den gevaar voor kinderverlam ming zou ontstaan. De voorzitter vond dit een taak voor het on derwijzend personeel zelf en voor de schoolarts. Het gehele voorstel van B. en W. werd tenslotte con form aangenomen, met de heer Bosma tegen. Het maximum van de bijdrage, waarqp ambtenaren van de ge meente aanspraak kunnen maken krachtens de tijdelijke ziektekos tenregeling werd verhoogd van f 50 tot f 60. De raad beschikte afwijzend op het verzoek van enkele eigenaren van percelen grond, waarvan een gedeelte in eigendom aan de ge meente zal komen voor het ver breden van wegen. n.l. om alsnog de hun toebehorende strookjes grond tegen een nader overeen te komen prijs van hen aan te kopen. De raad meende, dat deze eigenaren behoorlijk schadeloos zijn gesteld omdat zii voor hun voortuin een nieuw hekwerk hebben gekregen, dat doorgaans meer gekost heeft dan de strook grond, die men heeft moeten af staan, zodat door de gemeente pleisterwerk op de muren, die uit tufsteen zijn opgetrokken, los laat. met als gevolg, dat stukken tufsteen meekomen, verweerd als deze is. na lange tijd van de lucht afgesloten te zlin geweest. Pleis terwerk is voor een tufstenen muur allerminst geschikt. Gaat dit proces nog iaren door, dan zal de gehele toren in gevaar komen. Vanzelfsprekend zal hieraan de nodige aandacht worden besteed. Tot onderwijzer aan de Von- delsschool werd benoemd de heer G. H. J. v. cj. Horst te Hilversum. Tussen de bedrijven door be loofde de voorzitter de heer Bos ma, dat van de zijde van het ge meentebestuur nog eens geducht bij de Regering aan de hel ge trokken zal worden wat betreft de vorderingen, die de gemeente nog tot niet onbelangrijke be dragen heeft bij verschillende Riiksinstanties. Dan besloot de Raad nog, voor rekening van de gemeente enkele percelen grond aan te kopen aan het verlengde van de Butterlaan en aan de Holleweg, resp, ten be hoeve van de woningbouwvereni ging St. Willebrordus en de Ver eniging voor Volkshuisvesting. Deze gronden zijn voor volkswo ningbouw bestemd en telkens als er gebouwd zal kunnen worden, zullen de gronden aan de betref fende bouwverenigingen worden overgeheveld. Burgerlijke Stand LANGEDIJK Geboren: Pe- 1 trus C. N. z. v. P. de Nijs en C. A. Sneekes. Gehuwd: J. Okkersen en J. A. v. d. Vliet; P. Lak en G. Barten; D. Kroon en Tr. Glas. Ondertrouwd: S. Koedijk en B. de Groot; J. Schouten en G. van Zomeren; C. Zwart en Gr. Bruin; G. Oliemans en B. de Leeuw. Burgerlijke Stand EGMOND A/D HOEF Ge boren; Johanna C. d. v. E. van der Molen en A. - E. de Waard; Catharina M. d. v. E. Zwaan en H. Kuiper; Johannes A. z. v. J. M. Pepping en M. Koning; Cor nells J. z. v. J. Glas en Chr. Braak; Franciscus A. M. z. van P. L. de Waard en G. M. Morsch; Hendrica C. M. d. v. H. J. Roe- kens en H. Lute; Jozef A. z. v. G. St. Apeldoorn en A. Schuit. Overleden: Catharina Zent- veld, echtgen. van J. Kool, 62 j. Gehuwd: J. N. Pepping en J. M. Marx; N. Strooker en W. van Bruggen, Hilversum; H. C. Morsch, Haarlemmermeer en M. Zwaan. HEILOO In de gemeenteraads vergadering ven gisteravond heeft de Raad van Heiloo de nieuwe Winkelsluitingswet, welke op 1 1 October a.s. van kracht wordt rn behandeling genomen. In het algemeen zullen alle winkels op Zondag gesloten moeten zijn, ter- WJjl ook de straatverkoop op die dag is verboden. De algehele Zon dagsluiting is niet van toepassing op winkels, welke uitsluitend con- sumptieijs en patates frites ver kopen. De straathandel is op Zon dag losgestaan voor consumiptie- jjs, patates frites en andere gerin ge eetwaren. Op werkdagen geldt ais algemeen sluitingsuur' 6 uur- des avonds en de straathandel is toegestaan tot des avonds 7 uur. De dagen, waarop geen sluitings uur zal gelden en waarop de straat- en markthandel onbeperkt is toegelaten, zijn de verjaardag yan HJVI. de Koningin, de dagen, .waarop de bevrijding wordt ge vierd, de dagen voor de eerste Kerstdag, eerste Paasdag en eer ste Pinksterdag, de Zaterdag, voorafgaande aan de tweede Zon dag in Mei, alsmede 5 en 31 Dec., wanneer die niet op een Zondag vallen. Gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus is het sluitings uur voor winkels, waar uitslui tend of in hoofdzaak brood, ban ket, suiker-werk en chocolade worden verkoeht, vastgesteld op werkdagen te 19 uur, des Zater dags te 20 uur; van deze winkels uit of een hunner aanhorlghe- den mogen waren ter aflevering aan het publiek worden uitge zonden op werkdagen tot 20 urn en des Zaterdags tot 21 uur. Oip de Zondagen in deze maan denmogen genoemde winkels ge opend zijn van 1014 uur; gedu rende de maanden Juni, Juli en Augustus is het sluitingsuur voor winkels in rookartikelen, vis eij fruit, alsmede voor die waarin 't bedrijf van portretfotograaf pleegt te worden uitgeoefend tijdens de werkdagen vastgesteld op 22 uur; op Zondagen in deze maanden mc_n deze wekelg geopend zijn vaii 1018 uur; op de Zondag der jaarlijkse kermis mogen alle winkels geopend zlin van 1023 uur. Verboden is, dat winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak vis en fruit, textiel, meubelen en electrotechnische artikelen wor den verkocht, winkels behorende tot de boek- en kantoorboekhan del, alsmede winkels, waarin 't bedrijf van .portretfotograaf pleegt te worden uitgeoefend, op Maan dagen, voor 13 uur geopend zijn en groenten worden verkocht op Woensdagen na 13 uur geopend zijn en wfrkels, waar drogisterij artikelen verkocht worden, op Donderdagmiddagen na 13 uur- geopend zijn. Dit alles, behalve de aanwijzing van de dagen, waarop geen sluitingsuur zal gel den en waarop straat- en markt handel onbeperkt is toegestaan, zal eerst definitief kunnen wor den vastgesteld, wanneer de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor N.H.N.K. is gehoord. Puzzlerit L.T.J, BEEMSTER. Zaterdagavond organiseerde de L.T.J. van de afd. Beemster een puzzlerit op de fiets. Ondanks 't minder gunstige weer was de animo groot. Het is wel een grote puzzletocht voor de 33 deel nemers geworden. Naar later bleek klopte de op papier staande route niet met de eigenlijke route. De rit wordt nu opnieuw verreden op Zondag 24 Aug. en deze zal nu ongetwijfeld een succes worden. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: TOENEMENDE KANS OP BUIEN Veranderlijke bewolking en hoofdzakelijk morgen over dag enkele buien, hier en daar met onweer. Overwe gend matige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind. Vrij warm. 14 Augustus zon op 5.22, onder 20.06; maan op 23.33, onder 16.53. BERGEN Het Openlucht theater, dat plaats biedt aan 1100 personen was nagenoeg geheel gevuld met publiek dat dit kunstprogramma op de juiste wijze wist te waarderen. De dansen zijn in al hun vor men van oudsher af beoefend. Doch de gezelschapsdansen date ren uit de 16e eeuw waar zij aan het Italiaanse hof werden uit gevoerd zij het in geheel andere stijl dan nu en onder andere namen, zoals Musette, Menuet en Sarabande. Door de nauwe kle ding van die tijd met keurslijf jes etc. waren de dansen stati- êer dan thans. Op muziek van orelli danste Els Lindenheuvell op bovenomschreven wijze de Sarabande. Werden de dansen vroeger voornamelijk door amateurs en edellieden beoefend; Koning Lo- dewijk XVI richtte in 1660 een instituut op, wonderlijk genoeg alleen voor mannen. Pas 20 jaar later werden ook de dames toe gelaten. De pasjes werden lich ter, de houding soepeler en gra cieuzer. Bijzonder stijlvol danste Mary Rose Batiaens op muziek van Gretry de wondermooie Pas- Het hoogtepunt van de dans was de 19e eeuw, waarin men in de thans zo traditionele bal- costumes van tule en puntige schoentjes als het ware door el kaar heen zweeft. Strak van lijn en kernachtig van inhoud dansten Marysken Doom en Peter Demaat op mu ziek van Grieg „De ontmoeting", een weergave van de verbintenis van twee jonge mensen. Een zeer èxclusieve dans was die van Mary Rose als Nar, en ook de Hongaarse en Spaanse dansen in onberispelijke natio nale klederdrachten waren prach tig. Na de pauze werd het sprookje „De Tijgerprinses" geheel in dansstijl opgevoerd. Een simpel fegeven, rijk van inhoud, goede ansstijl, eenvoud en harmonie. „Scapino" heeft gasten en in woners laten genieten van hoog staand kunstgenot. DEN HELDER. Onder com mando van de Luitenant ter Zee Ie kl. A. van Altena is H.M. Landingsschip „Woendi" uit Nleuw-Gulnea in de haven van Nieuwediep thuis gevaren. Dit be tekent voor dit ruim 5000 ton me tende schip, na een reis van ruim 2 maanden, vanaf Sorong, de eerste komst naar Nederland, waar de „Woendi" voorlopig in onderhoud zal gaan Het landingsvaartuig heeft tij dens de oorlog bij de Amerikaanse Marine in de Pacific dienst gedaan. Heeft de sprongen van eiland tot eiland meegemaakt, die uiteinde lijk leidden tot de overgave van Japan en werd na de oorlog aan de Nederlandse Marine overgedra gen. Onmiddellijk werd het schip in dienst gesteld in Indonesië, waar het heeft dienst gedaan als transport-schip en moederschip voor mijnenvegers te Soerabaja. Na de oorlog heeft de „Woendi" duizenden vrouwen en kinderen uit verschillende kampen naar be woonbaarder oorden geëvacueerd, waarbij zelfs in 2 dagen tlid 3000 kampbewoners, die naar Soerabaja werden overgebracht. In Nieuw- Gulnea heeft het schip hoofdzake lijk dienst gedaan als wachtschip te Hollandia, gedurende de periode van Augustus 1951 tot Juni van dit jaar. Op 6 Juni begon de grote oversteek naar Nederland, waarbij dat winkels, waar uitsluitend of de 95 opvarenden een reis van - in hoofdzaak kruidenierswaren ruim 2 maanden voor de boeg had- gaan. den. Deze reis is via Singapore, Colombo, Aden, Suez-kanaal en Gibraltar voorspoedig verlopen. Maar de opvarenden zijn nu toch wel blij eindelijk thuis te zijn. Het is immers lang geen geheim meer, dat het verblijf in Nieuw- Guinea voor burgers zowel als mi litairen niet eenvoudig is, omdat alle comfort, moderne verbindings middelen. normale levensgewoon ten, daar ontbreken. Aan ontspan ningsmogelijkheden is voor de pio nier en voor de militairen van land- en zeemacht nog niet veel te bereiken, maar gelukkig is de post verbinding met Nederland aan zienlijk verbeterd sedert de K.L.M. er een geregelde luchtverbinding tot stand heeft gebracht. Dit zal 't verbllif aldaar aanzienlijk gemak kelijker maken. Do opvarenden van de „Woendi" werden Zondag nabij Hoek-van Holland door de plaatsvervangend Chef-Marinestaf Commandeur H. j. Bos namens de bevelhebber der zee-strijdkrachten in het vaderland verwelkomd. En vanmorgen ston den in alle vroegte reeds de fa milieleden langs de buitenhaven te wachten tot het ogenblik dat de „Voendi" naar binnen zou komen. Daarna was het hek dan ook let terlijk van de dam, want zij kre gen volop gelegenheid om aan boord de mannen te begroeten, die over enige dagen, wanneer het schip tijdelijk uit dienst is gesteld, met tropenverlof naar huis zullen V.' Mgr. J. Buis bezocht de reünisten Hoorn toonde op het feest van St. Laurentius haar gulle gast vrijheid. Oud Mill-Hillers kwa men te gast in het St. Bonifacius Missiehuis. Een réunie voor de oud-studenten-Mill Hillers uit de provinciën Noordholland, Gro ningen, Friesland en Zuidhol land. Ook hier werd de basis verstevigd voor verantwoord Ka tholiek Sociaal Werk. Wederzijd se hulp in vele vormen kan wor den geboden. Men moet ook in zien, dat de réunies van oud studenten van alle Orden en Congregaties een middel kunnen zijn om een Thuisfront voor de missionarisscn-stoottroepers tot een werkelijkheid te maken. Openingslof op Zaterdagavond. Een Solemnele Hoogmis Gecele breerd door Father W. Bruyns, moderator, met assistentie van Father N. Konings en de Eerw. Heer F. Hofland uit Frankrijk. Aan het gezellig samenzijn werd niet te kort gedaan, door de of fervaardige medewerking van de K.A.J.-club, onder vaardige leiding van hun regisseur. Het spel in schetsen en dans van deze kleine, maar beste groep, gaf allen veel voldoening. De dames toonden, dat Zelatrices voor Father Thyssen goud, zil ver en brons kunnen behalen op allerlei gebied. De oud-studen ten van het St. Bonifacius Mis siehuis dispereerden intussen geen ogenblik, want werk in Gods Tuin kan in alle variaties van gezonde vrolilkheid worden verricht. De band werd weer hechter bij dit samenzijn en vele oud-studenten, thans „papa" van gezonde Katholieke gezin nen, lieten luidruchtig blijken, dat in hun zielen de vriendschap voor Mill Hill niet zal verdorren. Mgr. Buis, titulair Bisschop van Astypalaca en Apostolisch Vicaris van Jesselton (Noord Borneo) toonde zijn medeleven met dit sociaal belangrijk stuk werk en zelfs drie vermoeiende bedelpreken op het feest van £t. Laurentius voor zijn behoeftig vicariaat weerhielden hem niet de reis naar het Noorden voort te zetten. v De Voorzienigheid bracht hem zijn brevier terug. Een Bisschop heeft een zeer zware verplichting tegenover- God. Mgr. tankte daarna niet onvoordelig uit de knipbuul van de oud-studenten, zodat, na een adembenemend verhaal over een begrafenis met hindernissen, in Noord-Borneo, de trein naar Groningen kon worden gehaald, op het nippertje. De „oude jongens" deden het toen weer goed: een pracht va riétéverloting, gedirigeerd door Father Thyssen en gestuurd dooi de heer Ford voor prijzen in zil ver en brons ten bate van de Missie, doet ons vermoeden, dat na deze réunie er verder geen reden tot bezorgdheid in de koekindustrle bestaat. En zo vlogen de uren, de kleine uren na middernacht. tot Maandag de zon uit de wijde ruimten van dit schone land de réunisten wekte, om jong en sterk hun door God uitgezette levenspad te gaan. Moderat» Father Rector en alle oud-studenten van Mill Hill zien vol hoop de toekomst tegemoet. 's GRAVENHAGE, 13 Aug. In de vijfde klasse, 15e lijst van de 516e Staatsloterij is op het nummer 14560 een prijs van flOO.OOO gevallen. De series van dit lot zijn verkocht door collec teurs in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Tilburg. (Van onze ve ROOSENDAA Voor het front v garnizoen Korea dat gelegerd is brecht van Nassi de Commandotn sendaal, hebben hedenmorgen e< onderscheiding „wegens uitzon diensten in de rea". Overste Eekhout dr. Syngman Rhee van de republiek 5 versierselen uit. H opdracht een grooi al? hij het een eer olxicieren onder te weten. De ove die binnenkort zul spoorde hij aan he dat onder meer c scheidenen in inter taire kringen is ge ren. „Het ga U al sloot de overste. Aan majoor G. T versum reikte hii medaille met zilv Majoor G. N Tac het rapport, „met moed in criitieke oi leiding van zijn oni den gehouden on< wonddngen. Later, 1 volkomen onhoudb was, had hij de trc dingrijke tactiek zodat er slechts eer verliezen te betreur De Warang-meda den ster werd ver kapitein T. de Haa den, die als officie Iichtingendienst be tische resultaten bi uiterst moeilijke on Aan de kapitein Zoutelande, de Off: zondheid der eerst van Meurs te De B VERMONT. Edward Blackwt 1879 nul op het hij een leven wilde afsluiten. Z toestand was volg schappij twijfelat ren vierde dezelf 100ste verjaardag EL PASO (Tea zekere Willie C door de politie u larij gearresteerc grote verbazing c agenten, dat er van de straat een compleet met cl Cobin stond te w Willie vertelde, middeld 65 dolh „verdiende".Aan chauffeur en on de auto was hij H maand kwijt. WASHINGTON Amerikaanse nu meegedeeld, dat we smeerolie is waarmee electrise continu kunnen temperaturen van Fahrenheit. Tot di maximum temper veer 175 graden. CHARITON (Io politie hier zoek buitengewoon poti volgens een- oog brandkast van 135 gebouw naar buit( dragen en in het van zijn auto heej NEW YORK. - land heeft slecht: lozen op een bei 1.947.000 zielen, laagte-record voor lijke wereld, aldui tische bulletin dei Naties. HONGKONG. - naamste steden n nistisch China tel een Pekings dagl kaar drie millioen

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2