in Oostenrijk vermist Nederlandse officieren door Korea onderscheiden Nieuwe deviezen regeling voor invoer in Indonesië Europese conferentie landbouwonderzoek Wereldvrede voornaamste punt van mijn actie" LEVENDE PASTORALE VRAGEN Predikant uit Tubbergen ,,Woendi" nea terug no"-ballet luchttheater onderdduizend Kapitein T. de Haan uit Leeuwarden kreeg Warong-medaille met gouden ster Die wereld van ons Koeien pompen zelf water op Auto gestolen van Toon Hermans Naar wij vernemen n Eisenhower en de verkiezingsstrijd Vergeten ïamiliebind ingen? Bezuiniging op Westerse bewapening Harm Smits wint de zesde etappe Ook Griekenland onder Ned. juk door Vorig jaar verdween zuster uit Hengelo WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1952 PAGINA 3 RWACHTING ioor het K.N.M.I. ldig van Woens- Donderdagavond: 3 KANS jke bewolking en ijk morgen over- e buien, hier en onweer. Overwe- Ige Zuidwestelijke elijke wind. Vrij zon op 5.22, onder p 23.33, onder 16.53. - Het Openlucht- laats biedt aan 1100 nagenoeg geheel publiek dat dit ma op de juiste waarderen, zijn in al hun vor- Isher af beoefend. :lschapsdansen date- 2 eeuw waar zij aan hof werden uit- et in geheel andere en onder andere Musette, Menuet en )oor de nauwe kle- tijd met keurslijf- =n de dansen stati ns Op muziek van e Els Lindenheuvell ichreven wijze de [e dansen vroeger door amateurs en ioefend; Koning Lo- richtte in 166Ö een wonderlijk genoeg nannen. Pas 20 jaar ook de dames toe pasjes werden beh ing soepeler en gra- onder stijlvol danste Batiaens op muziek Ie wondermooie Pas- epunt van de dans eeuw, waarin men zo traditionele bal- n tule en puntige ls het ware door el- we eft. i lijn en kernachtig dansten Marysken iter Demaat op mu- ieg „De ontmoeting", re van de verbintenis mge mensen, exclusieve dans was ry Rose als Nar, en gaarse en Spaanse onberispelijke natio- rachten waren prach- ize werd het sprookje prinses" geheel in gevoerd. Een simpel k van inhoud, goede mvoud en harmonie, leeft gasten en in- n genieten van hoog- stgenot. reis is via Singapore, den, Suez-kanaal en voorspoedig verlopen, varenden zijn nu toch lelijk thuis te zijn. mers lang geen geheim iet verblijf in Nieuw- r burgers zowel als mi- t eenvoudig is, omdat moderne verbindings- normale levensgewoon- itbreken. Aan ontspan- ijkheden is voor de pio- or de militairen van emacht nog niet veel te laar gelukkig is de post- met Nederland aan- beterd sedert de K.L.M. regelde luchtverbinding eelt gebracht. Dit zal t aar aanzienlijk gemak- lken' „t enden van de „Woendi ndag nabij Hoek-van or de plaatsvervangend ïestaf Commandeur H. ens de bevelhebber der •achten in het vaderland d. En vanmorgen ston- e vroegte reeds de fa- langs de buitenhaven tot het ogenblik dat de laar binnen zou komen, is het hek dan ook let- de dam, want zii kre- gelegenheid om aan ïannen te begroeten, die dagen, wanneer het lijk uit dienst is gesteld, iverlof naar huis zullen zelfs drie vermoeiende en op het feest van gt. s voor zijn behoeftig weerhielden hem niet aar het Noorden voort v De Voorzienigheid im zijn brevier terug. :hop heeft een zeer erplichting tegenover tankte daarna niet ig uit de knipbuul van udenten. zodat, na een imend verhaal over een s met hindernissen in rneo, de trein naar n kon worden gehaald, ippertje. de jongens" deden het r goed: een pracht va- ting, gedirigeerd door óyssen en gestuurd door ford voor prijzen in zil- arons ten bate van de oet ons vermoeden, dat réunie er verder geen 5t bezorgdheid in de strie bestaat. En zo e uren, de kleine uren ernacht, tot Maandag it de wijde ruimten van ae land' de réunisten im jong en sterk hun l uitgezette levenspad te oderatïr. Father Rector oud-studenten van Mill i vol hoop de toekomst RAVENHAGE, 13 Aug. 5 vijfde klasse, 15e lijst 516e Staatsloterij is op mer 14560 een prijs van gevallen. De series van ijn verkocht door collec- Amsterdam, Rotterdam, en Tilburg. Bij K.B. is een wijzi- I ging gebracht in het vervoer van ontplof bare stoffen, waardoor een nieuw kenteken verplicht is gesteld. Behalve een rode vlag aan de linkervoorzijde van het voertuig zal voortaan aan de bo venzijde op de boven- achterkant een figuur moeten worden aan gebracht op wit vlak in rode kleur, voor stellende een sprin gende bom. (Van onze verslaggever) ROOSENDAAL, 12 Aug. Voor het front van het gehele garnizoen Korea-vrijwiiligers, dat gelegerd is in de Engel- brecht van Nassaukazerne van de Commandotroepen te Roo sendaal, hebben 6 officieren hedenmorgen een Koreaanse onderscheiding ontvangen, „wegens uitzonderlijke ver diensten in de strijd op Ko rea". Overste Eekhout reikte namens dr. Syngman Rhee, de president van de republiek Zuid-Korea, de versierselen uit. Hij noemde deze opdracht een groot voorrecht, zo al- hij het een eer rekende deze officieren onder zijn commando te weten. De overige militairen, die binnenkort zullen vertrekken, spoorde hii aan het hoge aanzien, dat onder meer door de onder scheidenen in internationale mili taire kringen is gewekt, te bewa ren. „Het ga U allen goed," be sloot de overste. Aan majoor G- N. Tack te Hil versum reikte hij de Ohung Mu medaille met zilveren ster uit. Majoor G. N. Tack heeft, aldus het rapport, „met ware helden moed in crètieke ogenblikken de leiding van zijn onderdeel in han den gehouden ondanks zijn ver wondingen. Later, toen de situatie volkomen onhoudbaar geworden was, had hij de troepen met vin dingrijke tactiek teruggeloodst, zodat er slechts een minimum aan verliezen te betreuren viel. De Warang-medaille met gou den ster werd verleend aan de kapitein T. de Haan uit Leeuwar den. die als officier van de In lichtingendienst belangrijke tac tische resultaten bereikt heeft in uiterst moeilijke omstandigheden. Aan de kapitein Clumpkens te Zoutelande, de Officier van Ge zondheid der eerste klasse A. J- van Meurs te De Bilt, de eerste luitenant C. O. Wilhelm te Nijme gen en J- Krijgsman te Zoeter- meer werd de WaTang-medaille met zilveren ster uitgereikt. Een aantgj hoge militaire auto riteiten, onder wie majoor Beets, Commandant van het Corps Com mandotroepen, en majoor L. van der Vrandg, de Aalmoezenier van het Korea-detachement, woonden de plechtigheid bij, die opgeluis terd werd door de drumband van het Regiment Johan Willem Friso te Assen. NOG EEN NEDERLANDER IN GROTE PRIJS v. NEDERLAND Naast Dries v.d. Lof, zal nog een Nederlander uitkomen in de Grote Prijs van Nederland, die a.s. Zondag op het circuit van Zandvoort zal worden verreden, dat was het grote nieuws, dat de sportcommissie van de KNAC gisteren wereldkundig kon maken. De bekende automobilist Maut Gatsonides heeft nl. de beschik king gekregen over een Mase- rati. Gatsonides is echter ziek geworden. Mocht hij niet kun nen deelnemen, dan zal majoor Flinterman zijn plaats innemen. DE DIENSTPLICHT IN ISRAËL TEL AVIV 12 Aug. (Reuter). Ben Goerion, premier en mi nister van defensie van Israël, zal Donderdag een wetsontwerp indienen tot verlenging van de militaire diensttijd van 2 tot 2"> jaar, aldus een regeringswoord voerder. VERMONT. Een zekere Edward Blackwell kreeg in 1879 nul op het request toen hij een levensverzekering wilde afsluiten. Zijn physieke toestand was volgens de maat schappij twijfelachtig. Giste ren vierde dezelfde man zijn 100ste verjaardag. EL PASO (Texas). Een zekere Willie Cobins werd door de politie wegens bede larij gearresteerd. Tot hun grote verbazing ontdekten de agenten, dat er om de hoek van de straat een Lincoln '52, compleet met chauffeur, op Cobin stond te wachten. Willie vertelde, dat hij ge middeld 65 dollar per dag „verdiende".'Aan loon voor de chauffeur en onkosten voor de auto was hij 143 dollar per maand kwijt. WASHINGTON. De Amerikaanse marine heeft meegedeeld, dat er een nieu we smeerolie is vervaardigd, waarmee électrische motoren continu kunnen draaien bij temperaturen van 300 graden Fahrenheit. Tot dusver was de maximum temperatuur onge veer 175 graden. CHARITON (Iowa). De politie hier zoekt naar een buitengewoon potige dief, die volgens een ooggetuige een brandkast van 135 kg uit een gebouw naar buiten heeft ge dragen en in het bagageruim van zijn auto heeft gestouwd. NEW YORK. Nw. Zee land heeft slechts 50 werk lozen op een bevolking van 1.947.000 zielen. Dit is een laagte-record voor de Weste lijke wereld, aldus het statis tische bulletin der Verenigde Naties. HONGKONG. De voor naamste steden van commu nistisch China tellen volgens een Pekings dagblad bij el kaar drie millioen werklozen. PUTTEN, 12 Aug. Bij al. Ie wonderen, die in en om het rundvee in de laatste eeuw zijn volbracht, voegt zich thans een nieuw apparaat, dat de koe in de weide zelf drink water op laat pompen. Een Duitse uitvinder construeerde een pomp met een holle zwen gel. Aan het einde van die zwengel zit een drinkbakje, waarin zich onder een roos ter een beetje water bevindt. Als een koe wil drinken, dan zal zij trashten dit water te bereiken. Daardoor wordt de zwengel naar beneden gedrukt Op deze manier opgepompt water loopt in het bakje en de lafenis begint. Een contra gewicht trekt de zwengel om hoog. Wil de koe dus meer water, dan zal zij, zoekende, opnieuw duwen en pompen. De koeien leren dit kunstje zeer gauw en gaan dan erg handig met de pomp om. Ge bleken is, dat rundvee op die manier water van, zes meter diepte op kan pompen. In dien een filter in de stijgbuis wordt toegepast, dan wordt die diepte geringer.» De koeienpomp wordt op een proefbedrijf onder Put ten toegepast. Slagen meer dere proeven, dan hoopt men daarmede te bereiken, dat door helder, fris drinkwater de gezondheidstoestand van het vee, zowel als de melk- winning gunstig zullen wor den beïnvloed. DJAKARTA (Aneta) Door middel van de Radio is Maan dagavond, over alle Indonesi sche zenders, door de minister van voorlichting een nieuwe deviezenregeling voor de import van goederen aangekondigd. De nieuwe regeling betekent dat alleen de invoer ten behoeve van de eerste levensbehoeften blijft geschieden op de huidige basis, waar bij de Nederlandse gulden gelijk is aan drie rupiah. Zogenaamde niet-vitale, doch nuttige import-goederen wor den belast met inducement-be- wi.jzen voor 100 procent van de prijs. Luxe-goederen, voor wel ke nog deviezen beschikbaar worden gesteld, krijgen een lijst opgesteld van luxe goederen, waarvoor geen deviezen meer beschikbaar worden gesteld. De maatregelen, die 12 Aug. zijn ingegaan, zijn genomen in het. raam van de versoberings- politiek. Aan de betreffende be sluiten is het volgende ont leend. Vanaf Disndag is de uit gifte van deviezenvergunnin- gen ten behoeve van de in voer van. buitenlandse goede ren, met uitzondering van die goederen voor de import waarvan geen deviezen worden verstrekt, verbonden aan de voorwaarde, dat de betaling van de deviezen- prijs voorgoederen, die niet behoren tot de primaire behoef ten van de maatschappij, ver gezeld zal moeten gaan van een betaling voor inducementsbe- wijzen, het bedrag, dat ver schuldigd is voor deze induce- mentshewijzen, is afhankelijk van de aard der goederen, nl. WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Ingevolge de aanhoudende stijging van onze deviezenvoor raad blijft de geldmarkt zeer ruim van middelen voorzien. Na de verlaging van het disconto tarief door de Nederlandsche Bank en van het disconto resp. de rente waartegen schatkistpro messen en biljetten worden af gegeven, is vorige week het call- geld verlaagd van 3/4 tot 1/2 percent. Uit de weekstaat per 11 Aug. blijkt wel, dat een be langrijk deel van de geldmidde len in de schatkist terecht komt. Het saldo van het rijk is aan gegroeid van f 573 millioen tot f 826 millioen als gevolg van het feit. dat aanzienlijk meer schat kistpapier wordt afgenomen dan komt te vervallen. De toneelspeler Toon Hermans heeft aangifte gedaan van dief stal van zijn personenauto. De wagen, een Ford ter waarde van f 11.000, is Zondag j.l. tijdens de Olympische revanchewedstrijden op het Stadionplein te Amster dam ontvreemd. ten eerste goederen, die nuttig, doch niet vitaal zijin, en ten tweede luxe goederen, waarvoor nog deviezen kunnen worden verstrekt. De minister van economische zaken heeft vier lijsten opge steld: 1 een lijst van de pri maire goederen; 2 een lijst van de minder nodige goederen; 3 een lijst van luxe goederen, en 4 van luxe goederen, waarvoor geen deviezen meer beschikbaar worden gesteld. De betreffende lijsten zijn nog niet ter beschik king van de pers gesteld. De minister van financiën heeft ten aanzien van de goede ren, vermeld in de lijsten sub 2 en 3, de grootte van het ver schuldigde bedrag voor de in- ducementsbewijzeh ten opzichte van de nominale „cific" prijs, als vermeld in de deviezenver- gunning, respectievelijk op 100 en 200 procent gesteld. wordt de Nationale Reclasse- ringsdag dit jaar op 4 October gehouden; keert de vogelkundige en ci neast Simon de Waard deze week terug uit Zweden en Lapland, waar hij honderden kleurenfoto's en een documentaire film in kleuren maakte; zal de boorinstallatie, die bij Franeker tevergeefs naar olie heeft gezocht, nu verhuizen naar Loon op Zand bij Tilburg; is pastoor W. J. C. Binck te Alphen (N.B.) benoemd tot rid der in de Orde van Oranje-Nas- sau. Hij is een vermaard heem kundige; zullen de festiviteiten in Bre- da-Oranjestad op 31 Augustus eindigen. Komend weekend wordt de 500.000ste bezoeker verwacht; wordt op 23 Aug. in Laren (N.H.) als inleiding op een ten toonstelling ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Ned. „Boerenwagenclub" een optocht met historische wagens gehouden, waarin o.m. meerijdt een oude postkoets Amsterdam-Parijs, met 8 paarden bespannen en door drie postiljons bestuurd. WASHINGTON, 12 Aug. (Reu ter). Twintig Europese landen zullen volgende maand drie da gen in Rome bijeen komen om te trachten te komen tot een betere coördinatie van hun individuele inspanningen op het gebied van landbouwkundig onderzoek. In een gisteren door het regio nale bureau van de voedsel- en landbouworganisatie (FAO) ge publiceerde verklaring wordt ge zegd: de 20 Europese landen van de FAO verwachten van de FAO, dat zij de internationale samen werking zal bevorderen teneinde spoediger voordeel te kunnen hebben van landbouwkundig on derzoek. De FAO heeft een vergadering over dit onderwerp bijeengeroe pen in het internationale hoofd kwartier te Rome, welke van 10 tot 12 September zal worden ge houden. Men hoopt, dat de be sprekingen zullen leiden tot het vaststellen van een systeem voor uitwisseling van inlichtingen op het gebied van landbouwkundig onderzoek in Europa. Een voor lopige bijeenkomst voor het orga niseren van dergelijke onderzoe kingswerkzaamheden werd in October j.l. in Londen gehouden. In September zal men zich bezig houden met de methodes, die reeds worden gebruikt voor DENVER, 12 Aug. (Reuter). De republikeinse candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, generaal Eisenhower, heeft op een Dinsdag te Denver gehouden pers conferentie verklaard, dat de wereldvrede het voornaamste punt zou zijn van zijn verkie zingscampagne. De generaal gaf geen recht streeks antwoord op de vraag van een verslaggever, of hij in stemde met de verleden week door John Foster Dulles, de voor naamste ontwerper van het pro gramma voor de buitenlandse politiek der republikeinse partij, afgelegde verklaring, dat de bui tenlandse politiek der democra tische regering de Verenigde Sta ten in de meest gevaarlijke posi tie heeft gebracht, die zij ooit in hun geschiedenis hebben inge nomen. Hij zeide slechts: „In het algemeen gesproken zouden de republikeinen het er, naar mijn mening, beter van af brengén dan de democraten". Oscar Ewing, hoofd van het Amerikaanse federale bureau voor de binnenlandse veiligheid, heeft, naar aanleiding van de Zaterdag j.l. door generaal Eisenhower te Denver afgelegde verklaring, dat hij het Amerikaanse programma voor maatschappelijk welzijn wil uitbreiden, opdat veertien mil lioen personen meer hier voordeel van zullen hebben, gezegd: „De generaal schijnt niet alle feiten van het politieke verleden te kennen. Toen de republikeinen de meerderheid in het Congres hadden, hebben zij ruim 750.000 personen van de lijst van voor deze hulp in aanmerking komen den afgevoerd". Barbara Pleyer, de Duitse studente, die bij de openings plechtigheid van de Olympische Spelen in Helsinki enige opschudding verwekte toen zij in het wit gekleed een vredesboodschap tot de in het stadion aanwezigen wilde richten, spreekt hier tot vacantiegangers in het Prinsregen- tenzwembad te München op verzoek van de eigenaar van het zwembad. Onze dogmatische geloofsover- wegingen met betrekking tot de schepping en het beeld Gods zijn vanzelfsprekend ook van levens gewicht voor de ethiek, het ze delijk, menselijk doen en laten. De Zwitserse theoloog van groot formaat Karei Barth, erkent met de Russische wijsgeer Berdjajev, dat in onze tijd van verregaande dehumanisering ontmenselijking het er om gaan zal in hoeverre de mens van deze tijd er nog prijs op wil stellen mens te zijn en mens te blijven. Ook Barth, erkent, dat daarom de Kerk zich vandaag bezig zal moeten houden met het probleem der humaniteit. Maar dat moet de Kerk niet doen door te vragen naar de uit spraken van een wijsgerige mens kunde (anthropologic) alleen. Ook dit is zaak van een dogma tiek, die nooit wil vergeten, dat zii als dogmatiek naar ethiek voert. Het beeld der humaniteit, dat de Kerk wezenlijk te verkon digen heeft, ligt in 't ideaal van de humaniteit Gods, de philan- tropia Gods, zodat deze zichtbaar is geworden in Christus, in Zijn goedertierenheid (Titus 3,4) Zijn mensheid en menselijkheid. Aldus is Christus in de concrete situa tie van heden het geldende ethi sche gebod: de Kerk zorgt voor humaniteit in deze, onze wereld door Jezus Christus te prediken en uit Hem te leven: Ecce Nomo, zie dè Mens- Voor de Katholieke gelovige is de Christusverbondenheid tevens KerkvePbondenheid en de Kerk- verbondenheid houdt Christus verbondenheid in. Te scheiden zijn deze niet. Het is een tweëen- heid of ze is niet. Onze binding aan en dus ge meenschap met de Kerk maakt niet primair een gemeenschap uit met mensen, alsof wij, gelovige mensen, de Kerkgernéente zou den vormen en bewaren. Neen, allereerst is zjj, de Kerk, een gemeenschap met Christus door de Heilige Geest, een gemeen schap van Christus met de Kerk, die Zijn Lichaam is. Van deze geloofsopenbaring zijn met name, Paulus' en Johannes' geschriften vol. In dit mysterieuze, mystieke Lichaam hebben wij gemeenschap met Hem, maar tevens met alle Engelen en Heiligen in de he mel, met alle geheiligd gestorve nen en tenslotte ook met elkan der hier in deze tussentijdse we reld. De voorhoede van de éne militia Tlhristi, die voorhoede van het éne Christus' leger is er, is binnen en aangekomen in 't Va- derhuis. De achterhoede trekt nog op, pelgrimeert nog, strijdt nog. Maar het is één leger, die vóór- en achterhoede, één in Christus- Higrom en hierom essentieel blijft de binding aan zijn Kerk gemeenschap voor een Katholiek verschillend van elke andere so ciale band. Zii komt niet tot stand deze binding, noch wordt ze in stand gehouden door een onder linge afspraak en zolang wij „het met elkaar eens zijn" (gelijk de volksmond soms praat). Evenmin geldt het hier een ver bondenheid, alleen het godsdiens tige rakend, alsof wij <ip alle ter reinen en in allerlei situaties van het z.g. profane leven vrij-man zouden zyi. Zolang we maar in acht nemen het geoorloofde. (Hebben onlangs èn de Welter- èn de roomse P. v.d. A. stemmers deze feitelijke verhoudingen niet jammerlijk en onverantwoordelijk vergeten.?) Juist deze binding aan de Hei lige Kerk ontstaat door zijn doop sel en is zonder meer voor elke Katholiek in elk opzicht de primaire en allesbeheersende bin ding bier tussen de mensen, ook in dit ondermaanse. Wij kunnen, helaas persoonlijk zonder daar om direct afvallig te ziin van deze verbondenheid vervreemden In die zin dat deze geestelijke band niet meer in het blikpunt van ons gelovige bewustzijn leeft. Scheiding kunnen we gaan maken tussen onze geloofs- en sacra- mentsgemeenschap enerzijds en onze, gelijk de liturgie o.a. de Miscanon zo prachtig en diepzin nig haar noemt, onze familiege meenschap: te mogen behoren tot het Katholieke „volk Gods," de familia Dei. Zeker, dat kan zich voor doen. Dergelijk onbehagen blijkt soms mogelijk. Men kan zich vreemd gevoelen, in een of ander „profaan" opzicht, onder onze geloofsgenoten en op zijn gemak, werkelijk thuis onder on gelovigen. Normaal is dat senti ment echter allesbehalve. Zelfs betekent het niet zelden en reëel gevaar voor het heilzaam behoud van de „sensr- catholicus," dat familiebesef uit de H Geest, welk besef meer intuitief bepaalbaar is dan verstandel:;k het scherp valt te omschrijven. In elk geval draagt deze senses catholicus een landeliike en tevens vaak een ge westelijke kleur, aangepast aan de roering der nationale en gees- •eliike Kerk. Brede lagen ook der Nederland se Katholieke christenheid lijken theologisch ondervoed. Lijkt dit enkel zó? Het wil ons vastelijk voorkomen, dat bii sterkere theo logische voeding ook op staatkun dig en sociaal terrein èn Weiter (als begrip) èn de arbeidshuma- nisten roeoenden in de woestijn waren gebleven. Met deze: be vriende buren m»ar geen familie! En Weiter? Een. zich vergissende halfbroer! Mortenshoek (Gr.) J. Westerman, pr. het registreren en classificeren van projecten voor onderzoek. De methodes zullen worden beschre ven, die thans in gebruik zijn in Denemarken, Nederland, Noor wegén, Engeland en de Verenigde Staten. Er zal dan een poging in het werk worden gesteld „minimum standaards" vast te stellen voor het registreren van inlichtingen, om de bijzondere behoeften van elk land te kunnen bevredigen en het gemakkelijker te maken voor de onderzoekers inlichtingen te verkrijgen over soortgelijk werk in andere landen. Jongen verdronken In de Binckhorsthavjyi Het blijft nog steeds een open vraag, of 't bewapeningsprogram ma van de N.A.V-O.-landen, dat op de conferentie van Lissabon in Februari van dit jaar werd opge steld, ook in werkelijkheid zal worden uitgevoerd Er werd des tijds afgesproken door de 35 mi nisters van de 14 landen, op het einde van 1952 een strijdmacht ter beschikking te hebben van 50 di visies en 4000 vliegtuigen. Nu was men er tijdens de besprekingen in de Portugese hoofdstad destijds niet helemaal gerust op, deze li miet te bereiken, omdat speciaal de economische situatie van de West-Europese landen nogal wat moeilijkheden opleverden. Op dit in Den is gistermiddag kwart over drie I f„Kre.nti.e- z',n iP h?4 bijzonder in ue oincxnorsmayen in oen „„.„kim, k=i* j Haag ter hoogte van de Maanweg L ii'L de negenjarige A. P. uit de Ko ningstraat verdronken. De tongen was pm te vissen op een meerpaal gaan staan. Blijkbaar heeft hij daar zijn evenwicht verloren. Hij is opgedregd en door de G.G.D. naar het ziekenhuis Zuidwal over gebracht. Kunstmatige ademha ling mocht niet meer baten. Oliemaatschappij in Israël opgericht HAIFA 12 Aug. (DPA..) Een groep Zwitserse, Amerikaan se en Israëlische beleggers heeft in Hajfa de United Petroleum Co. opgericht. De maatschappij heeft reeds installaties besteld voor de boorwerkzaamheden en men zal de lasten waar Frankrijk onder gebukt gaat en de minder roos kleurige financiële positie van Engeland, die de twijfel doen op leven aan een verwezenlijking van het eenmaal genomen besluit. Frankrijk heeft om een groter geldelijke steun van de V. S. gevraagd. Een kwestie, die tot riog toe niet is opge lost en zich in 't stadium van voorstu- Van het wereldtoneel die bevindt. Bij deze obstakels is de oppositie tegen de tweejarige dienstplicht gekomen. De socialis ten van ons nabuurland en Bene- luxpartner, België hebben daar de ----- primeur van. Volgens de laatste toestemming vragen voor het ver- berichten zijn de socialisten van richten vap boringen' zodra de nieuwe wetgeving op de oliewin ning in Israel van kracht gewor den is. Duitse lange-afstandszwemmer vermist HUSUM 12 Aug. (Reuter) Een Duitse lange-afstandszwem- mer, de 66-jarige Otto Kemmeridh wordt vermist bij een poging om van Esbjerg in Denemarken via de tussenliggende eilanden naar Husum (Sleeswijk) te zwemmen, een afstand van 200 kilometer. Tegen de adviezen van deskundi gen in had Kemmerich geweigerd zich door een volgboot te laten begeleiden. Er stond een hoge zee. RONDE VAN DUITSLAND FRANS VAN DER ZANDE WERD VIERDE WIESBADEN (A.P.). De zesde etappe van de Ronde van Duitsland is gewonnen door onze landgenoot Harm Smits. In het algemeen klassement behoudt de Belg Isidor de Rijck de eerste plaats. Deze etappe bracht de renners over een afstand van 206 kilo meter van Trier naar Wiesbaden. Smits legde de afstand af in vijf uur en 56 minuten. Tweede werd de Duitser Karla Weimar, derde diens landgenoot Guenther Pan- koke en vierde Frans van der Zande. Zij noteerden alle drie een tijd van 5.59.20. Lambrichs werd negende. In het algemeen klassement is na de zesde etappe de stand: 1. Isidor de Rijck (België) 39.56.41; 2. Marcel de Mulder (België) 40.00.45; 3. Rudi Theissen (Did.) 40.20.02; 4. Jean Kirchen (Lu xembourg) 40.25.32; 5. Raymond Impanis (België) 40.25.56. FIDE-SCHAAKTOURNOOI HELSINKI. Ook in de der de ronde hebben onze schakers, die toch zonder dr. Max Euwe spelen, een prachtige overwin ning geboekt. Griekenland kreeg met 2'''klop, terwijl een partij werd afgebroken. De uit slagen luidden: Groep I: ArgentiniëTs. Slowakije l1'»- 'I' (2 partijen afgebr.) W. Duitsland-Gr. Brittannië 2'/!-'/i (i partij afgebr.) Saar-Denemarken 1—0 (3 par tijen afgebr.) Cuba-Luxemburg 3'/«-'/i. Groep 3: Finland-V. S. 2'/>-lv.. Rusland-Polen 31 (1 partij afgebr.) NederlandGriekenland 2 (1 partij afgebr.) Israël-Zwitserland 10 (3 par tijen afgebr.) plan ook elders in West-Europa de strijd tegen de tweejarige dienst- plidht te beginnen. Blijkbaar schuilt hier de ouzet achter de communistische partijen de wind udt de zeilen te nemen. De socia listen zijn steeds verwoede tegen standers geweest van een bewa peningspolitiek en de partijleiders hebben blijkbaar moeite hun vol gelingen tot andere gedachten te brengen, nu de Sovjet-Unie nog steeds hèt grote gevaar betekent voor de wereldvrede. Zoals de zaken nu staan, is men geneigd te denken, dat er 'n kentering is ingetreden in de ge- dachtenwereld van de Westerse Staatslieden. Want behalve een noodzakelijke bezuiniging op de bewapening, wat met redelijke argumenten zeker is te verdedi gen, kan gemakkelijk de opvat ting veld winnen van een afne men van het agressiegevaar. Het is ontegenzeggelijk een feit, dat de Westerse bewapening hoe onvolmaakt overigens - toch 'n waarschuwing voor het Kremlin inhoudt om geen ondoordachte dingen te gaan doen. De angst de sociale vrede en het economisch bestel door een al te kostbare be wapening te ondergraven is van het begin af, ook in Lissabon, ter dege onder de loupe genomen. Wanneer men op dit stuk van za ken onverantwoord te werk zou gaan, zou het eveneens bij de grote massa een communistische sympathie kweken. Het blijft dus een tegen elkaar afwegen van mogelijkheden. Generaal Ridgway heeft op een persconferentie duidelijk gemaakt dat een verkorting van de dienst plicht funest zou zijn. Zijn groot ste bezwaar was, dat bii een kor tere oefentijd van 24 maanden, de soldaten onvoldoende op de hoogte zouden zijn van het han teren der nieuwe wapenen. Een redelijk argument. Niet alleen op grond vap louter strategische overwegingen, maar ook uit een veiligheidsoogpunt van de betrok ken militairen zelf, die deze wa penen zullen moeten hanteren. Veel kans van .slagen, of de twee jarige diensttijd gehandhaafd zal blijven bestaat er niet, omdat de Fransen zich er vierkant tegen hebben verklaard. Ook deze kwes tie is in studie en het zal er van afhangen, of de militaire deskun digen de tegenstanders kunnen overtuigen. Alles bij elkaar genomen, ziet het er naar uit, dat het program ma van Lissabon toch een wijzi ging moet ondergaan. Mocht blij ken, dat men hier eenvoudig niét onderuit kan, dan is het te hopen, dat. het gebeuren zal met een wijs beleid en in Tiet besef, dat al mo ge het Kremlin dan niet direct een „militaire wandeling" door West-Europa kunnen maken, de dreiging van een agressie aller- miingt uit de wereld is geholpen. Het zou van weinig inzicht ge tuigen, wanneer de Westerse de fensiemaatregelen werden opge offerd aan een enghartige natio nale politiek En deze mogelijk heid is in vele West-Europese lan den nog steeds aanwezig. Een gang van zaken, die Washington, niet zonder critiek gadeslaat (Van onze verslaggever) Zoals gisteren reeds gemeld is. is ds. H. Janzen, Ned. Herv. predikant te Tubbergen, sedert 7 Augustus tijdens een wandel tocht in Tisol verdwenen. Het ingestelde onderzoek is tot he den nog zonder resultaat geble ven. Ds. Janzen bracht zijn vacan- tie door in Innsbruck. Hij had zijn hotel in de vroege morgen van Donderdag verlaten, om volgens zijn gewoonte in zijn eentje een lange wandeling te gaan maken. Men weet echter niet in welke richting zijn voor genomen wandeling zich zou uit strekken, noch is hij door de streekbewoners tijdens deze wan deling gesignaleerd. Ds. Janzen is in Tubbergen een zeer ge zien persoon, die de algemene achting geniet van zijn geloofs genoten en ook van andersden kenden. Volgend jaar zou hij 25 jaar in Tubbergen gevestigd zijn. Vorig jaar vierde hij onder zeer grote belangstelling zijn zilveren jubileum als predikant. Ds. Janzen was ook een zeer be reisd man. Hij bezocht bijna al le landen van Europa en maakte vorig jaar als geestelijk verzor ger nog een reis naar Canada op een emigrantenschip mee. De vermissing van ds. Janzen her innert sterk aan het ongeluk dat vorig jaar omstreeks dezelfde tijd de Hengelose zuster mej. v. de Linde overkomen is. Ook zij verdween tijdens een wandeling (eind Juli) in deze omgeving. Nadat alle pogingen om haar te vinden reeds waren opge geven. werd 12 dagen later als bij toeval haar stoffelijk over schot door drie spoorwegarbei ders in een kijker waargerlamen. Zij was van de weg afgedwaald en van een rots naar benede* gevallen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3