Dit jaar kwamen 799 gevallen van kinderverlamming voor Radio Boedapest praatte zich lelijk in het nauw Tentoonstelling- Opmeer De in Tsjecho-Slowakije ontsnapte Amerikaan „Regering onthoudt zich van iedere inmenging" Scherpe terechtwijzing aan de Bevan-groep Schadeloosstelling niet gewenst voor varkenspest Uitslagen der varkenskeuring Maar het aantal sterfgevallen is uiterst gering Geen tomaten meer naar Engeland toen bewezen moest worden dat er aodscüenstvriiheid is in Hongarije De Protestanten in Spanje VERKLARING VAN LABOUR rtje stapte dapper x voren, naar het /an de open plek, zagen ze allemaal hij helemaal geen nt bij zich had! ïijsbertje had geen istrument in zijn maar wel in zijn Hoe dat mogelijk .ister maar. rtje begon te flui- fijn en zo zuiver, en de vogels het Ja, Gijsbertje leek vogel, maar geen ook: de vogels had- a zelf les gegeven, er, als hij onder de doorstapte, waren tak tot tak meege- om hem lieve wijs- hoge trillertjes te wam het, dat Gijs- het ene moment s een sijsje en het moment weer zong leeuwerik of een aal. hij klaar was, bleef ;n stil in het bos. egonnen alle kabou- gelijk te roepen en ichen: „Gijsbertje ;ewonnen, Gijsbertje rinnaar zijn!" riepen nder nog aan hun instrument te den- ijjsbertje werd win- ïatuurlijk. Niemand ulke mooie muziek ct als hij, en dan nog ider instrument! iertje kreeg dus de •ssen moswijn uit de lijke kelder en de nderscheiding. Welke s? De koning hoefde t eens lang over te t: opperfluiter van labouterbos. dat werd Gijsbertje kreeg er een wapen n heel mooi wapen, i je een vinkje zag sijsje, een leeuwerik nachtegaal! voorgesteld (v. j. vorig jaar hebben egelmaligheden op ingen voorgedaan. >orzieningen oele- •e druk uit op de gaven, aldus het ig Lemboe" g geen transfer bber Cultuur Maat- lendeng Lemboe" de 1901 op de ex- idonesië een winst rp. 1.024.080. Daar geen transfer ver- irdt dit niet op ue ,o 1951 vermeld. De van het effecten en verlies veroor- 08.084, waardoor de verliesrekening zou :n nadelig saldo van ►edrag is echter af- ie reserves. Uit de ;ld dividend wordt voorgesteld van 5 >ct.). geoogst 1.464.877 kg i.444 kg koffie. Voor ramingen 1.665.000 755.000 kg kofiie. n geoogst 1.080.335 raarvan 987.691 kg in rp. 5.743^ per kg. luni zijn verkregen >ffie. Verkocht zijn en f2.00i/^ p. halve Estallen zijn tot dus- gebleven. De pluk later dan gewoonlijk. fandelsbank N.V. t. dividend se algemene verga- andeelhouders der ndelsbank zal wor- 1 op Donderdag 28 Aan de vergadering voorgesteld over het een dividend vast i 7 pet. tte eens en viel in de kachel neer. Zn anden bii de kachel viel het haar op dat door en door koud worden. 2, vertel nu eens. ging bij haar zitten, gezicht kan men nog ekere spanning afle sten. wat er aan de zwee". Maar toen is hard en verbeten liets aan de hand waarom zou ik er winden? het is liet meer." te. alleen omdat we iben verloren?" iten ze over? Over uitgaan, pretjes, al- m waaraan wii niet i denken." ïaar moeder, „pretjes en onze buitenlandse Dat kunnen wii van niet meer doen. Pa- jou en mii andere lar nu moeten wii itzeggen. Voor mil iets. maar voor ïou, sprong het meisje op m hadden dezelfde als straks in de kring vriendinnen: „Hele- arme Kate! En wan- t. dat ik er om treur U zich. U weet toch dat ik nooit verzot op bals. kransjes en s!" (wordt vervolgd) WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1952 PAGINA 5 's GRAVENHAGE. Het aantal aangiften van polyomelitis, dat thans uit de ergst door kinderverlamming getroffen gebieden dat zijn Oost-Brabant, Noord-Limburg en Zuid-Limburg per dag binnenkomt, is in verhouding tot de aangiften der vorige weken, dalende. Voor het eerst is uit Limburg geen enkel nieuw geval gemeld; dat het aantal dagelijkse aangiften min der hoog is dan enige weken terug, mag echter geen aanleiding geven tot optimisme. Wij constateren eenvoudig het feit. mingen voordoen, bedraagt 1 op de 5. In een groot aantal gevallen ver dwijnen de verlammingen spoor loos. Van de ziektegevallen eindi gen 10 a 15 procent met blijvende en dan uitsluitend lichamelijke invaliditeit. Uiteraard rees in 't onderhoud de vraag of er iets tegen deze ziekte is te doen. Wii nemen aan, dat het een be smettelijke ziekte is, zeide dr. Ban ning, en wij adviseren alleen wat het gezonde verstand bij besmette lijke ziekten aangeeft: weest zo zindelijk mogelijk op lichaam, voedsei en huis. En het tweede ad vies, gebaseerd op een ervarings feit, is: past op voor oververmoeid heid. Wanneer oververmoeide kin deren en volwassenen het krijgen,, is het ernstig. Ook bij het kampe ren in niet besmette streken moet geadviseerd worden zich niet te zeer te vermoeien, zo meent dr. Banning. Dit werd een redacteur van het A.N.P. medegedeeld tijdens een onderhoud met de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr. C. Banning te 's Gravenhage en de in specteur in algemene dienst, spe ciaal belast met het toezicht op de besmettelijke ziekten, dr. G. D. Hemmes te Utrecht. Natuurlijk vervult het optreden van de ziekte ons met zorg en bij tal van men sen bestaat er angst, die verklaar baar is, maar voor een paniekstem ming bestaat geen reden, zo werd er aan toegevoegd. Zo is er ook geen reden voor buitenlanders, om ons land op grond van het optre den van polyomelitis te mijden, hetgeen schijnt te zijn voorgeko men naar aanleiding van een waarschuwing in een Amerikaans blad. Niet in de winter. Op de werkkamer van dr. Ban ning hangt een grote kaart van Nederland, waarop zorgvuldig alle gevallen van de ziekte worden aangegeven sinds 1 Januari van dit jaar. We hebben steeds gevallen van kinderverlamming gehad, zei- de de hoofdinspecteur. Het was al tijd zo, dat het optreden der ziekte verdwijnt zodra de koude maanden komen en zodra het weer warm wordt komt ze weer opdagen. Van 1 Januari tot en met 3 Juni zijn er 98 gevallen geweest, dit in tegenstelling tot vorige jaren, toen practisch in winter en voorjaar zich in het geheel geen gevallen voordeden. Het aantal na 3 Juni is vroeger dan normaal pleegt te ge schieden, gaan oplopen. Van 4 Juni tot en met 11 Augustus zijn nl. 701 nieuwe gevallen opgegeven en wel in Juni 149, in Juli 369 en in Aug. (tot en met Maandag 11) 183, Op dit ogenblik zijn dus in totaal 799 gevallen opgegeven. Van het begin af heeft de ziekte zich min of meer geconcentreerd m Zuid-Limburg, Noord-Limburg en Oost-Brabant, midden-Limburg bleef practisch vrij. Van deze haar den uit is de ziekte langzaam over het gehele land gegaan, waarbij enige gebieden nagenoeg vrij zijn gebleven, zoals bijv. Zeeland én Drente. Over de wijze van verspreiding valt mets te zeggen, de eerste ge vallen hebben zich voorgedaan in afgelegen huizen en boerderijen, die vrijwel geen contact hebben met de dichter bewoonde streken. Het percentage goede nieuwe hui zen, waarin de ziekte in de getrof fen gebieden voorkomt, is zeer hoog, zodat men niet moet denken, dat het in die streken vuiler zou zijn dan elders. Blijkens de opgaven van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de kinderverlamming in de periode van 1 Januari tot en met Juni 1.1. negen sterfgevallen tenge volge gehad. Onder de patiëntjes beneden vier jaar kwamen merk waardigerwijs geen sterfgevallen voor. In de groep van 5 tot 14 jaar vier en in de groep boven 15 jaar vijf sterfgevallen. Betrekkelijk weinig mensen boven 15 jaar wor den door de ziekte aangetast. Het grootste contingent ziektegevallen treft men aan in de groep van 0 tot 4 jaar. Het aantal gevallen van polyo melitis, waarbij zich geen verlam- Geen staking om Lebaran-uitkering DJAKARTA 12 Aug (Aneta) De Sarbupri (Bond van arbeiders op landbouwondernemingen) over weegt geen actie, aldus heeft het hoofdbestuur diier organisatie me degedeeld naar aanleiding van 't bericht, dat er stakingen zouden worden uitgeroepen, indien de kwestie zou zijn opgelost. Een woordvoerder van de Sarbupri zeide, dat het bericht afkomstig was van een der afdelingen dier organisatie. Hoe kunt u de ziekte herkennen? Wat de verschijnselen van de op tredende ziekte aangaat werd me degedeeld, dat kleine kinderen hangerig worden en koorts krij gen; soms treedt braken, diarrhee en/of hoofdpijn op. Deze verschijn selen lopen dan weer terug. De patiënten moeten zich rustig hou den en men moet de dokter eerder waarschuwen dan normaal zou ge schieden. Men moet niet te vlug na de ziekte opstaan, doch echt uit zieken. Staat men te vroeg op, dan bestaat de kans op ernstige verlam ming. De heren Banning en Hemmes gaven als hun. oordeel te kennen, V.S. legerminister in joego-Slavië BELGRADO. 12 Aug. (Reuter). De Amerikaanse minister voor het leger, Frank Pace, is Dins dag voor een bezoek aan Joego- Slavië te Belgrado aangekomen. Donderdag zal hij te Kranj in Slovenië een onderhoud hebben met maarschalk Tito. Ook zal hij zomeroefeningen van het le ger bijwonen. Na Joego-Slavië zal de minister Griekenland en Turkije bezoeken. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Meervoudige Kamer van de Arrondissementsrechtbank te Alk maar deed Dinsdagmorgen uit spraak in de zaak tegen Nic. K. uit Hoorn, die wegens het bestu ren van een auto onder de in vloed van sterke drank veroor deeld werd tot 14 /Jagen gevan genisstraf en ontzegging uit het recht een motorvoertuig te be sturen voor de tijd van een jaar. Wegens diefstal in dienstbe trekking werd H. V. uit Hoorn veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van negen maanden met drie laar proeftijd en onder toezichtsteiling van het Ned. Genootschap voor Reclasse ring. De knaap werd onmiddellijk op vrije voeten gesteld. J. P. K. uit Hoorn werd tot een boete van f 300 of 60 dagen ver oordeeld en tot de ontzegging uit het recht een motorvoertuig te besturen voor de tijd van drie maanden wegens het in staat van dronkenschap berijden van een auto. Acht maanden met aftrek voor arrest werd B. C. K. uit Den Helder opgelegd voor een diefstal. Voor een zelfde feit werd A. S. uit Den Helder zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtsteiling van de Dienst voor Geestelijke Volksgezondheid te Alkmaar. De pensionhouder J. H. S. uit Heuoo. wien verduistering ten laste was gelegd ten nadele van een gast, werd door de rechtbank vrijgesproken. dat voor de patiënten met polyo melitis gezorgd wordt op een wijze, die de toets van elke critiek kan doorstaan. De samenwerking tus sen huisarts en specialisten in de ziekenhuizen, waar gevallen van deze ziekte worden behandeld, is uitstekend en de patiënten genie ten een uitnemende verzorging. Omtrent de frequentie van de ziekte werden ons nog de volgende cijfers verstrekt: In 1929 was het aantal gevallen per 100.000 inwo ners 6.6, in 1930 7.6, in 1938 7.9, in 1939 4.6, in 1941 4.9, in 1943 21.4 (epidemie te Amsterdam), in 1944 13.4. In alle hiervoor niet genoem de jaren lag het cijfer op 3 of la ger. Thans is het plm. 7.9. ONVOORZICHTIGE RIJDERS WIERINGERWERF. De kruideniersbediende J. W. uit Wieringerwerf hoorde Dinsdag morgen in de Alkmaarse rechts zaal een boete van f 40 of 20 da gen tegen zich eisen, omdat hij op 2 Juni j.l. met een bestelwa gen zo onhandig had gemanoeu vreerd, dat een zekere heer D„ die juist zijn nieuwe motorfiets aan het inrijden was, met de auto in botsing kwam en een ernstige hersenschudding opliep. Zonder signaal te geven was D. J. J. gemeente-ambtenaar te Den Helder, met ziin wagen ach teruitgereden waardoor een oude dame werd aangereden. Voor deze onvoorzichtigheid werd door de officier van Justitie een boete van f150 of .50 dagen geëist. Uit spraak m beide zaken over veer tien dagen. DRIJVENDE MIJN BIJ TEXEL DEN HELDER. 12 Aug. Twee en half mijl ten N.O. van Texel is hedenavond een drijvende mijn gesignaleerd. De scheepvaart is hiervoor gewaarschuwd. Schaken NEDERLAND WON MET 3'/2Va In aansluiting op hetgeen el ders in dit blad over het FIDE- landentournooi wordt gemeld, is thans bekend dat de wed strijd NederlandGriekenland in d<? derde ronde van groep 3 met 3viVa door onze landge noten is gewonnen. Gedetailleerde uitslag: PrinsGaitanaros 10 DonnerTiknoponlos 10 KramerAnagnostou 1—0 Barendregt—Zografakis >/a—V» PORTUGESE VERSTERKING NAAR MACAO NEW DELHI 12 Aug. (AP) Uit Portugees India zijn verster kingen onderweg naar de kleine Portugese kolonie Macao, waar botsingen tussen Chinese en Por tugese troepen hebben plaatsge vonden. Dit werd vandaag uit au thentieke bron in New Delhi ver nomen. Een gedeelte van het Portugese garnizoen van Goa is met grote spoed naar Macao gebracht, ter wijl het Portugese motorschip In dia naar Macao onderweg is met extra voorraden en uitrusting voor de kolonie. Nieuwe president van Ecuador QUITO, 12 Aug. (AFP). Het Ecuadoriaanse congres heeft Maandagavond bepaald, dat als resultaat van de 1 Juni j.l. ge houden verkiezingen, dr. José Maria Velasco Ibarra tot presi dent en Alfredo Chirboga tot vice-president is gekozen. ZEERIDDER J. VLIST OVERLEDEN In Vlissingen is, naar het Hbld. meldt, overleden de heer J. List, die in het begin van deze eeuw een groot aantal reddingen voor de kust van Vlieland, Texel en Terschelling heeft verricht. De heer List, die op Texel werd ge boren en jarenlang op Vlieland heeft gewoond, is ruim 91 jaar geworden. In totaal heeft hij meer dan 200 'mensen van in nood verkerende schepen in veiligheid gebracht De moeilijkste redding was wel die van de opvarenden van de Noorse bark Perlen, waarvoor achtmaal moest worden uitgeva ren. Voor deze daad werd hij door de Noorse regering onderscheiden. Thans is het secretariaat van de tentoonstelling „Ompeer en Om streken" in staat de uitslagen van de varkenskeuring der onlangs ge houden expositie bekend te ma ken. Het was niet mogelijk deze uitslagen eerder te publiceren, In verband met de vele beoordelingen voor de verdeling der geldprijzen, niet tengevolge van een geschil in de jury, zoals men ons verzoekt mede te delen. A. Beren, geb. vóór 1 Juni 1951: C. Borst, H.H.Waard, le prijs A met wisselbeker; C. Mayer, Heer- hugowaard, le prijs B- P. Nooy, Midwoud, ie prijs C; C. Borst, te H.H.Waard, 2e prijs Ac J, Scherin- ga, Beemster, 2e prijs B; P. J. Kla ver, Zwaagdijk, 2e prijs C; D. Oost- wouder, Beemster, 3e pr.; P. Nooy, Midwoud, 3e prijs. B. Beren, geboren na 31 Mei '51, doch vóór 1 Maart 1952: P. Beerepoot, Wognum, le pr. A; C. Borst, H.H.Waard, le prijs B; Jn. C. Borst, H.H.Waard, 2e prijs; P. N. Borst, H.H.Waard, 3e prijs. C. Fokzeugen, die voor de fokke rij bestemd zijn, ouder dan 2 jaar: D. van Kampen, Hoogkarspel, le prijs A met wisselbeker: Jn. C. Borst, H.H.Waard, le prijs B; S. Bakker, Aartswoud, 2e prijs A: C. Borst, H.H.Waard, 2e prijs B; C. Klaver, H.H.Waard, 2e prijs C; Wed. Jb. Stuyt, Ursem, 3e prijs A; C. Ligthart, Opmeer, 3e prijs B; ,S. Bakker, Aartswoud, 3e prijs C. D. Fokzeugen, die voor de fok kerij bestemd zijn, vanaf 14 maan den t.e.m. 2 jaar: C. Spaan, West-Graftdiik, le pr.; Jn. C. Borst, H.H.Waard, 2e priis. E. Fokzeugen, die voor de fok kerij bestemd zijn tot en -met 14 maanden oud: S, Borst, H.H.Waard, le prijs A; D. van Kampen, Hoogkarspel, le prijs B; D. van Kampen, Hoog karspel; 2e prijs A; S. Bakker, Aartswoud, 2e prijs B; D. Kay, Twisk, 3e prijs A; P, Donker, Hoog woud, 3e prijs B; S. Bakker, Aarts woud, 3e prijs C. F. Zeugen geboren vóór 1 Oct. 1950 met minstens 6 biggen, niet ouder dan 85 dagen: C, Borst, H.H.Waard, le prijs A met wisselbeker; P. Donker, Twisk le prijs B; D. van Kampen, Hoog karspel, le pr, C; C, Klaver, Heer- hugowaard, le prijs D; Jn. Lange- diik, De Weere, 2e prijs A; C. Ligt hart, Opmeer, 2e prijs B, G. Zeugen, geboren na 30 Sept. 1950, met minstens 6 biggen, niet ouder dan 85 dagen. C. Borst, H,H.Waard, le priis; Joh. Oostwouder, Beemster, 2e prijs A; J, Langedijk, De Weere, 2e prhs B; J. P. Schipper, Abbe- kerk, 2e prijs C. H. Twee- of drietallen fokvar- kens uit een toom van vier t.e.m. 6 maanden oud: S, Borst. H.H.Waard, le prijs. I. Twee- of drietallen fokvarkens uit eén toom, vanaf 6 t.e.m. 10 mnd. oud: C. Borst. H.H.Waard, le prijs A; Wed. Jb, Stuyt, Ursem, le prijs B; Joh. Oostwouder, Beemster, le pr. C: Idem 2e prijs A; P. Donker, Twisk, 2e prijs B; D, Haremaker, Beemster, 3e prijs A; Idem 3e pr. B. Vette varkensmarkt Leiden LEIDEN, 12 Aug. Aanvoer: 280 stuks, notering: zware 2.22 2.19, lichte 248—2.16, zouters 2.10, zeugen 2.002.07. Handel goed; enkele 1 cent hoger. VOOR LIEFHEBBERS VAN STERRENKUNDE Een hoogtepunt in de wereld van astronomen en amateur astronomen is de ieder jaar te rugkomende waarneming van de vallende sterren en meteoren uit de stroom der perseiden. Daarvoor maken we in Neder land veel gebruik van de hulp en medewerking van amateur-astro nomen. die in overleg met de lei der van de waarnemingen in 1952 op gezette uren en plaatsen waarnemen, hetzij met het blote oog. hetzij met behulp van kij kers. fototoestellen etc. Ieder jaar stelt de werkgroep meteoren tegen de kostende prijs een set kaarten beschikbaar aan hen, die waar willen nemen en aan hen. die gaarne eens kennis maken met een serie sterrenkaar ten van Nederland. Wie iets voelt voor waarnemen kan zich opgeven bij de heer H. van Woerden, sterrenwacht Kai- serstraat te Leiden. Wie gaarne een set kaarten heeft kan deze bestellen bii de heer Jos van Gemert-Smits Van der Meystraat 2 te Alkmaar. Wie nadere inlichtingen wil verkrijgen omtrent lidmaatschap etc. kan terecht bij de sterren wacht te Utrecht. Zonnenburg 2. Ook dit jaar rekenen we weer op hulp en medewerking van' ve len. COMMUNISTENWET IN INDISCH HOGERHUIS AANGENOMEN NEW DELHI, 12 Aug. (AP) Het Hogerhuis van het Indische parlement heeft vandaag de anti communistische wet op de pre ventieve hechtenis aangenomen, nadat de leider van de commu nisten, Sundarayya had gedreigd, dat de C.P. in India „de land heren, kapitalisten en zwarte handelaars zou neerschieten. In dien het volk dat wil, heeft het het recht dit te doen." Er viel een diepe stilte na deze woorden. 's GRAVENHAGE, 13 Aug. De Engelse regering heeft de import van Nederlandse tomaten m-t ingang van heden stopgezet. Deze maatregel is een uit vloeisel 'van de omstandigheid, dat het beschikbare contingent is uitgeput. Als gevolg van deze maatregel zullen de peilingen met ingang van morgen geen uitvoervergunningen voor toma ten met bestemming Engeland meer afgeven. Reeds verscheepte tomaten zullen in Engeland nog worden binnengelaten. DE SAARKWESTIE BONN, 12 Aug. (A.P.). De West-Duitse minister van buiten landse zaken Walter Hallstein, de belangrijkste onderhandelaar in het Saargeschil, is vandaag naar Zwitserland gevlogen om laatste instructies van Adenauer, die daar zijn vacantie doorbrengt, te verkrijgen alvorens de bespre kingen morgen in Parijs met Schuman te hervatten. Schuman heeft voorgesteld dat het Saarbekken „ge-europeani- seerd" wordt. Adenauer houdt er aan vast, dat, voordat hiertoe overgegaan wordt, er eerst vrije verkiezingen gehouden moeten worden. VATICAANSTAD Radio Vaticana heeft scherp commentaar ge geven op een uitzending van Radio Boedapest, waarin de communis tische spreker de volgende twee door hem zelf gestelde vragen beantwoordde: „Bestaat er godsdienstvrijheid in Hongarije, ja of nee?"; „Wordt artikel 54 van de Hongaarse grondwet, welke gods dienstvrijheid garandeert, inderdaad toegepast?" De Vaticaanse Radio wees op de eerste plaats op de brutaliteit van Radio Boedapest om deze vragen zelfs maar te durven stel len. Van de andere kant, zo er kent de Vaticaanse Radio, heeft de beantwoording der beide vra gen buitengewoon verhelderend gewerkt, ondanks de daarbij ge- lancéerde aanvallen op de Ka tholieke kerkelijke autoriteiten, „de slaven van de Amerikaans- Vaticaanse politiek". In zijn hardnekkige pogingen steeds meer bewijzen aan te voe ren, beweert de communistische spreker juist het tegendeel van hetgeen hij wilde betogen; d.w.z. MUENCHEN In Muen- chen heeft een Tsjecho-Slo- waakse journalist verklaard, dat hij tezamen met een jonqe Amerikaan, John Hvasta, op 2 Januari j.l. is ontsnapt uit de „speciale qevanqenis" te Leopoldow en dat Hvasta, een genaturaliseerd Ameri kaan die in 1948 naar Tsje cho-Slowakije terugkeerde voor studie, zich waarschijn lijk in het land schuil houdt. De journalist wilde zijn naam niet bekend maken uit vrees voor mogelijke vergeldingsmaat regelen tegen zijn verwanten in Tsi echo-Slowakije. Drie dagen geleden verklaar- ONDESKUNDIG VUURTJE STOKEN EIST EEN DODE Tijdens het kamperen van wel pen in Maarsbergen is een tra gisch ongeval geschied, dat aan eén kind het leven kostte. Om een echt kampvuur te imiteren werd een oud blik met zout en spiritus gevuld en aangestoken, zulks in strijd met de kampeer- verordening in Maarn, welke het aanleggen van vuren en het sto ken daarvan anders dan in be hoorlijke stookgelegenheden zon der toestemming van B. en W. verbiedt. Toen het vuur was uit gebrand werd het hete blik aan stonds weer met spiritus gevuld. Daardoor ontstond een ontplof fing, waarbij drie kinderen ern stige brandwonden opliepen. Eén hunner, een zesjarig jongetje van de familie M. uit Maarn, dat mede toekeek, bezweek aan zijn won den. De beide anderen maken het naar omstandigheden redelijk. VEEMARKT PURMEREND PURMEREND. In de eerste uren was de handel in vette koeien bijzonder goed. waardoor ook de prijzen iets hoger waren. Het aanbod hield echter nogai aan. zodat de gang wel iets stroe ver werd. Op de geldemarkt heerste een oplevende bedrijvig heid: de hoge prijzen hielden de kooplust echter nogal in bedwang. Verse melkkoeien gaven een trage handel te zien. Het aanbod van nuchtere kal veren wordt van week tot week minder; het werd vlug en voor hoge prijzen afgenomen. Fokdieren vonden wel niet zo veel kopers, maar daar de slacht- prijzen hoog waren, gingen de prijzen voor het fokvee ook de hoogte in. Het aanbod van zware stugge kalveren kon de vraag ruim voldoen; vandaar een stug gere gang. De wolveemarkt geeft een wei nig fleurig beeld. Lagere priizen voor de vette schapen en op een enkel lam na, dat nog boven de noterig komt, brengen de jonge dieren maar weinig op. Bokken en geiten waren meer gezocht. Het aanbod van vette varkens was niet groot, maar door de hoge vraagprijzen bleef de han del zeer kalm. De biggenmarkt toonde na een willig begin een stugge afloop, Fokzeugen konden bij een stugge gang lang niet allemaal geplaatst worden. Op de paardenmarkt heerste een zeer kalme handel. Pluimvee bracht weer lagere prijzen op bij een stugge handel. Slechts de jonge hanen trokken meer be langstelling en betere prijzen. PURMEREND Eieren 4000 kippeneieren f 1516, 1000 een deneieren -0,25, per 100 stuks. Veemarkt: runderen totaal 639 stuks. 292 vette koeien 2.30— tot f2.95 per kg. handel goed; 233 gelde koeien 610825 pst, kalm; 80 melkkoeien 6251075 kalm; 12 pinken 350530, stug; 24 stieren 6001600, goed, 8 graskalveren 140300, stug; 55 vette kalveren 150330, stug 242 nuchtere kalveren v d sl 42115, vlug; idem fokkerii 65120, goed; 105 vette var kens vd sl 2.002.26 p kg, kalm; 843 magere varkens 5292 pet stu, begin vrij goed afl stugger; biggen 44852 en 5480, idem: 26 fokzeugen 300485, stug: schapen vette 80120', stug; 692 schapen fokk en lammeren 50—75, stug; 23 bokken en gei ten 1060, vlug; 33 paarden 6251050, kalm, Totaal aantal 2658 dieren. Pluimveemarkt: 4700 oude kippen en hanen (witte en rode) 1.70185 p kg; 1100 Idem (blauw) 1.902.00 p kg; 350 jonge hanen (witte en rode) 2.202.45 pkg; 400 eenden 1.00 1.50 p st; 500 konijnen 1.00 7.50 per stuk. den functionarissen van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, dat de Tsjecho- Slowaakse regering had mede gedeeld, dat Hvasta in Januari uit een gevangenis was ontsnapt, waar hü veroordeeld wegens spionnage, een gevangenisstraf van tien jaar uitzat. Volgens de journalist verblij ven in de gevangenis waaruit hij ontvluchtte belangrijke politieke gevangenen als officieren, domi nees en buitenlanders. De ge vangenen moesten helpen bij het restaureren van de gevangenis muur en slaagden er in een gat hierin vrij te laten, waardoor zij in de namiddag van de 2de Janu ari ontsnapten, aldus de journa list. In een nabijgelegen dorp gingen de ontsnapten in kleine groepjes uiteen en de journalist slaagde er in, samen met een medevluchteling, na een tocht van -28 dagen over de Westduitse grens te ontkomen. Hvasta zou hebben meegedeeld, dat hij be vreesd was voor de grensover schrijding en dat hij meende een kans te hebben zich bij vrienden schuil te kunnen hou den. SCHAAKKAMPIOENSCHAP VOOR DAMES Weer nederlaag voor Mej, Bouwman MAASTRICHT, De 'tslagen van de partijen, gespeeld in de 2e ronde van het tournooi om het Nederlandse kampioenschap scha ken voor dames te Maastricht, luiden: Mevr. M. Hubert-van Beusekom (Den Haag)Mevr. C. P. Kleyn (Wormerveer) 10. Mevr. C. Roodzant (Rotterdam) Mevr. F. Heemskerk (Amers foort) 01. Mevr. A. van der Veen (Am sterdam)Mei. C. Bouwman (Alkmaar) 1—0. De stand na de 2e ronde is: 1 en 2 Mevr. Heemskerk en Mevr. van der Veen, ieder 2 pnt.: 3 en 4 Mevr. Hubert van Beuse kom x Mevr. Roodzant. ieder 1 p.: 5 en 6 Mevr. Kleyn en Mej. Bouwman, ieder 0 p. hij toonde zonder meer aan, dat de godsdienstige genootschappen in het algemeen en de Katho lieke Kerk in het bijzonder in Hongarije practisch gesproken zijn teruggebracht tot onderda nige slavernij aan de regering. De staat betaalt de salarissen: de staat bouwt de kerken, wanneer zij zulks nodig oordeelt; door middel van zijn gemachtigde voor Kerkelijke Zaken contro leert en leidt de staat als een soort super-bisschop iedere godsdienstige activiteit. Hieruit blijkt duidelijk, aldus Radio Va ticana, dat de kerken in Hon garije allesbehalve vrij zijn en alleen maar slaven zijn van de staat. Wat niet werd vermeld De spreker van Radio Boeda pest maakte bovendien geen melding van de verbanning van duizenden priesters en klooster lingen, van de confiscatie der kloosters, van de talrijke bis schoppen en priesters, die wer den gedeporteerd of gevangen gezet omdat zij het niet eens waren met de regering. Hij repte voorts met geen woord over de ontbinding van de Katholieke organisaties, over het tot zwijgen brengen van de Katholieke pers, of over de inmenging van de regering in het kerkelijk bestuur, de opheffing van de seminaries volgens een vooropgezet plan. Al dit werd afgedaan met de phrase: „vijanden van het volk en bondgenoten van het Ameri kaanse imperialisme". Eenieder, die in goed vertrou wen de uitzending van Radio Boedapest heeft gehoord, zo be sloot Radio Vaticana haar com mentaar, zal het armelijke be grip van vrijheid hebben gecon stateerd en hij zal beseffen, dat in het huidige Hongarije vrij zijn betekent: onderdanig buigen voor de wil van de staat. Zulk een vrijheid staat voor de be schaafde mens echter gelijk met slavernij en kerkvervolging. „JAPARA" HAD AANVARING IN STRAAT VAN GIBRALTAR GIBRALTAR, 12 Aug. Het Nederl. motorschip „Japara" is Dinsdagochtend in de straat van Gibraltar in dichte mist in aan varing gekomen met het Franse ss. „Djenne". De „Japara", van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, metende 9312 ton, voer de haven van Gibraltar binnen met een groot gat in de boeg. Er zijn geen ongevallen. De „Djenne is zwaar bescha digd in Tanger aangekomen. De „Japara is met een lading stukgoederen van Philadelphia op weg naar havens langs de Middellandse zee. INVOER TARWE DOOR ARGENTINIË BUENOS AIRES, 12 Aug. (Reuter). Argentinië zal voor ht eerst tarwe voor eigen ge bruik invoeren. Krachtens een alhier officieel bekend gemaak te driehoeksgraantransactie zal Argentinië 260.000 ton mais naar Frankrijk verschepen. Frankrijk zal 200.000 ton gerst zenden naar de Ver, Staten en de Ver. Staten zullen 200.000 ton tarwe leveren aan Argentinië De ver schepingen zijn reeds begonnen met een eerste lading van 8000 ton tarwe, die verzonden wordt van New Orleans naar Argen tinië. LONDEN „Het is een dwaasheid te spreken over een „ver volging" van Protestanten in Spanje, hetzij door de Kerk, hetzij door de Staat", verklaarde de bekende bisschop van Malaga, Mgr. Herrera, tijdens zijn verblijf in Engeland aan de jour nalist van de Catholic Herald, Andrew Bayle. Mgr. Herrera, die thans reeds in de gehele wereld bekend staat als een groot voorvechter voor vrijheid en sociale rechtvaardigheid, was vroeger lekenpresident van de Katholieke Actie en hoofd redacteur van het Madrileense dagblad „El Debate". Hij werd eerst op 53-jarige leeftijd priester gewijd, doch reeds zes jaren later benoemd tot bisschop van Malaga. „Het voornaamste punt, dat men steeds voor ogen moet hou den", zo verklaarde de bisschop, „is, dat de Spaanse Protestanten een zo te verwaarlozen minder heid vormen, dat zij bijna als niet bestaand kunnen worden be schouwd. Terwijl de regering te recht de positie van de ware Kerk erkent', onthoudt zij zich van iedere inmenging in de godsdienstige overtuiging en de godsdienstige practljken van de paar duizend niet-Katholleken". „Ik vrees, dat in dit opzicht ook grote schade is gedaan door de weinig overwogen en slecht gefundeerde critieken van som- LONDEN Het daqelijks ren van de verklaring van bestuur van de Britse Labour- T U C' wordt Rezien als partij heeft een tussentijdse verklarinq over de binnen landse politiek uitgegeven, getiteld „Laat ons de feiten onder de oqen zien". Hierin wordt de verklaring van het verbond van vakverenigingen, de T.U.C. goedgekeurd, vol- qens welke „de qrootst moge lijke mate van bewapening binnen de perken van de mid delen, die ter beschikking staan, moet worden bereikt". „De vrede kan niet worden gewonnen door zwakte" aldus de verklaring. Het bestuur wil, dat periodiek „met de bondgenoten" het b?- wapeningsprogram wordt her zien met inachtneming van En- gelands economische positie en de internationale toestand. Op het gebied van de industri ële politiek stelt het bestuur voor: hernieuwdè nationalisatie van het wegvervoer en de staal industrie, verlening van de grootst mogelijke voorrang aan uitbreiding van de kolen- en staalproductie, heruitrusting en reorganisatie van de voedsel- markten en uitbreiding van de sociale voorzieningen. Een toe komstige labourregering zou, al dus de verklaring, den mandaat zoeken om waar nodig het pu bliek eigendom uit te breiden en te verzekeren, dat de particuliere industrie haar plicht tegenover de verbruikers vervult. Waarnemers geloven, dat op de in September te houden jaar lijkse vergadering van de labour- partij voorzitter Attlee een be slissing over de Britse bewape ning zal trachten te forceren. Men verwacht, dat het tot hevige debatten met de aanhangers van Bevan zal komen. Het goedkeu- de een T.U.C. wordt gezien scherpe, officiële terechtwijzing aan net adres van Bevans aan hangers, die menen dat de Britse economie de huidige bewape- nings-inspanning niet kan dragen zonder verlaging van de levens standaard. Op de conferentie zal een nieuw dagelijks bestuur worden gekozen. In het huidige bestuur hebben, op een totaal van negen tien leden Bevan en drie zijner aanhangers zitting. mige Amerikaanse Katholieken, die eerlijk gezegd niet het min ste begrip schijnen te hebben noch van de leerstellige, noch van de geschiedkundige zijden van het probleem. Zij blijken zonder meer de vage deistische opvatting van God te aanvaar den. Deze opvatting is echter volkomen vreemd aan de Spaan se geest". Verhouding van Spanje tot andere landen Sprekende over Spanje's ver houding tot het Atlantisch Pact en de nabuurlanden, zeide de bisschop onverbloemd en met grote beslistheid: „Het Spaanse volk is er zich beter dan de anderen van be wust, wat er op dit ogenblik in de wereld op het spel staat en waarom het Westen gedwongen is zich opnieuw te bewapenen. Tenslotte waren wij de eersten in de strijd tegen de bedreiging ener communistische slavernij. Wij zouden het vanzelfsprekend op prijs stellen, indien wij met de anderen onze plaats zouden kunnen innemen bij de verdedi ging van het Westen, maar dit niet op ongelijke voorwaarden. De pogingen om Spanje in een kwaad daglicht te stellen en onze regering te boycotten is dwaas. Het enige resultaat ervan is, dat het de Spaanse solidariteit ver sterkt en dat de Spanjaard zijn sympathie verliest voor Uw zaak die toevallig ook onze zaak is. Alleen de Portugezen onder de Westerse landen betreuren werkelijk de vele misvattingen, die Spanje buiten het anti-com munistische bondgenootschap houden." 's GRAVENHAGE De minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, heeft het vol gende geantwoord op vragen van 't Tweede Kamerlid de heer Kik kert (C.H.) betreffende de be strijding en het vergoeden van schade door de varkenspest. Het is de minister bekend, dat in verschillende streken van ons land, „n met name op de zand gebieden, de gevreesde varkens ziekte, de varkenspest, zich voor doet- Het is de minister bekend, dat voor deze afgeslachte dieren geen enkele vergoeding wordt ge geven. De minister acht het niet gewenst dat een schadeloosstelling wordt gegeven. Wanneer op een bedrijf éen of meer dieren door de varkenspest wordt (worden) aangetast worden vanwege de veeartsenijkundige dienst de ge wone maatregelen van isolatie, 'n vervoerverbod, enz. ter voorko ming van verspreidt van smet stof genomen. Afslachten w 4t niet voorgeschreven Aangezien bii het voorkomen van deze ziek te meestal vrijwel alle varkens op het bedrijf, althans voot zover zij in dezelfde stallen z" i onder gebracht, ziek worden met de érnstige gevolg— daarvan (zeer hoog sterftecijfer etc-) wordt de eigerjaars in hun eigen belang aangeraden de nog -ezonde dieren te laten slachten, teneinde da schade tot een minimum te be perken. Een en ander moet als gewoon bedrijfsrisico worden gezien waar bij kan worden opgemerkt, dat voorbereidende entingen tegen deze ziekte op bedrijven, die nog niet zijn besmet, een zeer bevre digend resultaat geven. Men kan hierdoor bedoeld risico zo klein mogelijk houden. KIND IN WIEG GESTIKT Het bijna vier maanden oude dochtertje van de familie H. te Beesel is in haar wiegje gestikt. De moeder vond het kindje, dat zichzelf blijkbaar had omgewen teld, met het gezicht in het kussen gedrukt. De onmiddellijk gewaar schuwde dokter kon slechts dt dood constateren

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5