Nieuw Speurtocht naar loterijwinnaar Met ƒ21.000,- achter ijs-sorbet Militaire diensttijd in België tot 21 maanden beperkt 1 Jk w Wilde een hofkliek Naguib vermoorden? Formatie schijnt nu vastgelopen op onbevredigdheid van K.V.P. Scherpe Republikeinse aanval op Democratische candidaat Ier PER EEK ckers- rling DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Maria ten Hemelopneming Wie kan ik gelukwensen?" en een hol gelach weerklonk OOK EEN PREMIE VAN 50.000,- IN GRONINGEN Desorganisatie Belgische strijdkrachten Andere Europese landen zijn in gebreke gebleven Morgen geen krant ar FILM Newsweekover Egyptische staatsgreep DE LAATSTE LOODJES VOOR MR. DONKER Compensatie te gering Bevelhebbers blijven alleen over. De verkiezingscampagne in de VS. Democraten zouden staatsgeld gebruiken voor verkiezingsactie Gevechten bij Alexandrië Bulgaars vuur op Griekse patrouille eigh. middel middel 10,40 dr. 40—56; stamsnijbo- jonen 1319; 32; komkom- en A 5(1—59; •ode kool 7 sla 25; an— r 4; rode bie- 13—24; uien n 3676; per- >ntihalers 90 blauw 718; 10; Erley Vic- krode Zomer- le tulp 310; I 18—32; Zi- Cruidenier 8 .1; Précose de A.u>g 25.500 10il,70; mid- ode kool 7509 ig bieten rond -5; 90.000 kg III 14—15,40; i grof 42,60 J; stek 34,90; kg slabonen I in 37—41. - 20.000 kg. i10; blauwe 8.000 kg. rode 3—3.30; 15.000 10—9.40: B 3— tte kool 3.40- n A 6.30—6.70; 6.50; 2000 kg. ep 24.50—26.50 37.20—46.60; V 39—43; 31: loemkool AI 1—27.80. WOUDE it. 10.50—11.10; eigenh. 8.50 ;nh. 9.50—9.90; IJselgter 8; bonken 8.11 9; kriel 4,30 >nen 41J48; II roten A 6.20 '0 kg zivernep i 3; 2000 kg .50; C 14.20— ie kool A 5.70 ;le kool A 4.90 1.10; 24000 kg 440 st. bloem- afwijkende 17 1STREKEN rsbedrijf te Dorpsstraat DP UIT.... >illijk huren e tarieven, - Tel. 4287 eet gevraagd: gevorderd boven 18 jaar. J. SMIT, •hugowaard (C.) B.S.A. de Luxe cc kk zeer goed Verdronkenoord tmaar. ouw m. kindje r. zoekt met sp. 1 kosth. te Scha- no. 43492. NHD. e Alkmaar gem. ertje, liefst met I. Br. no. 10506, JELLEMA tr. 3, Den Helder >on 2182 i. slaapkamer 1 of gestoff of gem. nst. Alkm. C. Br. 18 bur. v. d. bl. Illlllllllilllllllllllll.nl!- van overtuigd, dij nam daarom d het natuurlijk en wel weten, le grens over. id vervuld, nam - „Hendrik-Jan, H ij voor mij dat rijden? Ik kan k-Jan wilde dat tie het onmoge- i hij op weg en iten van de stad ikelburgse lieve ien had. lllllllllllllilllllllllllINlÊ Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.— familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. HET REIT STADSEDITIE Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Donderdag 14 Augustus 1952 48e Jaargang No. 12552 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN. Gedempte Gracht 39. tel. 459 K 2240 Het feest van Maria ten He melopneming is het grootste feest ter ere van de allerzalig ste Maagd en Moeder Gods Maria. Dat Maria, met ziel en li chaam ten hemel is opgenomen is op 1 November 1950 plechtig als dogma afgekondigd, waar mee een oude waarheid beves tigd werd. Reeds eeuwen lang vierde de Kerk dit feest. De grote en hoge gloriedag van Maria was daarmede geworden de grote feestdag in de rij der Maria- feesten voor de katholieke we reld. De opneming in de hemel, met ziel en lichaam, was wel een daad van bijzondere uitverkie zing, zo uitzonderlijk, dat zij alleen past aan de Moeder van God. De Apostolische Constitutie van het dogma van 1 Novem ber verklaart, dat de Zalige Maagd Maria krachtens een heel bijzonder voorrecht de zonde heeft overwonnen door haar Onbevlekte Ontvangenis en daarom was zij niet onderhevig aan de wet om in de staat van ontbinding in het graf te blij ven, noch behoefde zij tot het einde der tijden te wachten op de verlossing van haar lichaam. „Zodra dus plechtig bezegeld was, dat de Moeder Gods van de erfzonde is vrijgebleven, gingen de christengelovigen in hun hart een innige hoop koesteren, dat het hoogste leergezag der Kerk ook het geloofspunt der licha melijke Tenhemelopneming van Maria zo spoedig mogelijk zou vaststellen". Tot vreugde van de Kerk, dat zijn dus ook de gelovigen, is dat gebeurd en sindsdien zien wij het grote feest van Maria's Heerlijkheid in een nieuw licht. Zij is in de hemel, met ziel en lichaam, en zij is daar ge kroond tot Koningin van alle engelen en heiligen. Zij, de Moeder van God, die ook de Moeder der mensen is. Wat al titels zijn er, om Maria te eren en Haar aan te roepen. Zeker is het feest van 15 Augustus een aanleiding, om ons weer eens bijzonder tot Maria te wen den, om haar voorspraak te vragen voor zovele moeilijkhe den en zorgen in deze tijd. Maar het meest toch moeten wij nu, op dit feest, op deze dag van Maria's grote heerlijk heid, in Haar God prijzen en Haar onze liefde geven. Hoe kunnen wij dat beter dan door het gebed, dat Paus Pius XII zelf ons bij de Dogma-verkla ring heeft geschonken en dat aldus luidt: „O, Onbevlekte Maagd, Moeder van God en Moeder der men sen, wij geloven met al de vu righeid van ons geloof, dat Gij triomferend maar ziel en lichaam ten hemel zijt opgenomen, waar Gij tot Koningin zijt uitgeroe pen door al de koren der enge len en door al de scharen der Heiligen en wij verenigen ons met hen, om de Heer, die U bo ven al de andere louter gescha pen wezens heeft verheven, te prijzen en te zegenen en wij bieden U aan de vurigheid van onze toewijding en onze liefde". (Van onze verslaggever) GRONINGEN. Gistermiddag is de honderdduizend er uit gegaan. De prijs was gevallen op lot nr. 14560, op welk nummer een der verzekerden bij de Haagse Levensverzeke ring Sociëteit in de Staatsloterij voor een kwart lot mee speelde. Aldus vond een Groninger aannemer, bij zijn terug keer van vacantie, een brief in de bus, waarin hem verzocht werd zich tegen half drie op het Groningse bijkantoor van deze Sociëteit te vervoegen, teneinde het bedrag in ontvangst te nemen. toorartikel slechts één vergade ring, en wel in restaurant De Faun. Obers van deze inrichting be vestigden dat er in zaal 2 een vergadering bezig was plaats te grijpen, maar of er onder de aan wezigen een prijswinnaar school, was hen niet bekend. Ook uw verslaggever had er de lucht van gekregen en verscheen juist op tijd in de Jacobijner- straat om te vernemen, dat de gelukkige zo juist vertrokken was. Toen wij de heer Frinking verzochten 's mans naam bekend te maken, werd ons duidelijk ge maakt dat zulks niet mogelijk was, omdat de aannemer uitdruk kelijk gevraagd had geen rucht baarheid aan de zaak te geven. Het enige wat men ons kon mede delen was, dat de aannemer zich onmiddellijk na het in ontvangst nemen van het bedrag naar een vergadering gehaast had, maar aard noch plaats van de bijeen komst waren bekend. Verrijkt met deze schaarse in lichtingen toog uw verslaggever wederom naar zijn courant en raadpleegde de agenda. Op 13 Augustus van het jaar 1952 ver meldde dit verdienstelijke kan- Uw verslaggever besloot alles op één kaart te zetten, stormde de trap op en wierp zonder voor afgaande waarschuwing de deur van zaal 2 wagenwijd open. In het vertrek bevonden zich een dame en een zestal heren, die achter groene tafels ijs-sorbets consumeerden, sigaren rookten en onderwijl genoeglijk conver seerden. Op het moment, dat de deur opengeworpen werd, ver stomde het gesprek en toen uw verslaggever uitriep: „Wie van de heren kan ik gelukwensen?" verslikten ze zich in hun ranja- met-ijs en begonnen schokkend te hoesten. Het duurde geruime tijd voor de aanwezigen zich her steld hadden en toen barstte men uit in een hol gelach. De meneer links van de dame bleek het eerst in staat om iets verstaanbaars uit te brengen en informeerde kreunend: „Waar mee gelukwensen? Ho, ho, ho". „Met de honderdduizend bij voorbeeld", opperde 1 uw verslag gever, die nu dwars door alles heen was. De verenigde aannemers sloe gen zich op de dijen van pret en een van hen, die verklaarde het te zullen begeven, vermeldde tevens: „Hij zit er wel tussen. Zoek hem er zelf maar uit". Wij monsterden stuk voor stuk de aanwezigen, maar zij schenen ons allemaal gelukkig. Uw verslag gever begon dan ook reeds te wanhopen, toen iemand humaan opmerkte: „Zeg het maar, jon gens". Als betrapt stond een der aan wezigen op en bekende met te genzin: „Ik ben het". Het bleek de heer R. Kremer te zijn, uit de Prof. Rankenstraat 48. Op onze vraag wat hij met het zo juist verworven vermogen na aftrek der belasting nog altijd f 21.000 dacht aan te vangen, kregen wij geen onmiddellijk antwoord. De heer Kremer dacht zicht baar diep na, toen verklaarde hij: „Ja ziet u, i k weet het wel". En toen aarzelender: „Maar 't hangt er maar helemaal van af wat mijn vrouw er van denkt. De 2V= pet. premielening van de gemeente 's-Gravenhage is ook uitgeloot. Dit bedrag, groot f 50.000, is door de Amsterdamse Bank te Groningen uitgekeerd. De naam van de gelukkige blijft echter angstvallig bewaard ach ter de tralies van de safe-loket ten. Voor zover wij weten was hij niet op de vergadering In verband met de feest dag van Maria Hemelvaart zal ons blad morgen, Vrijdag 15 Augustus, niet verschij nen. Onze bureaux zullen de gehele dag gesloten zijn. Advertentiel BIJ AANKOOP' VAN gen aardige brochure met waardevolle gl^tlS foto-adviezen Vraag er Uw fotohandelaar om I NEW YORK, 13 Aug. (Reu ter). Volgens het Amerikaanse weekblad „Newsweek" is niet generaal Naguib de leidende fi guur bij de voorbereiding van de Egyptische staatsgreep geweest. De staatsgreep werd georgani seerd door een groep van 24 lagere officieren, geholpen en aangespoord door Duitse militaire raadslieden, aldus het blad. Ge neraal Naguib werd pas op het laatste ogenblik verzocht de lei ding te nemen. Achter het gedwongen aftre den .van koning Faroek school de ontdekking van een paleiscomplot om generaal Naguib te vermoor den. De generaal was aanvanke lijk niet van plan' geweest Faroek af te zetten, doch deze ontdek king en een uitnodiging van Fa roek aan Engeland om tussen beide te komen, leidden tot zijn val, aldus Newsweek. NEDERLANDS SCHIP MELDT MljN PLYMOUTH, 13 Aug. (Reu ter) Het Nederlandse motor schip „Capo" (494 ton) heeft gepield een mijn waargenomen te hebben in het kanaal gebied, waar gewoonlijk de vissers van Zuid-Devon vissen. Een mijnen veger en een motortorpedoboot zijn van Plymouth uitgevaren, om de mijn op te sporen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 14 Augustus Het was gisteren stil rond de kabi netsformateur. Prof. Dr. Beaufort O.F.M., het katholieke eerste kamerlid, dat het contact onderhoudt tussen mr. Donker en het K.V.P.-kamp, zorgde er echter in de middag voor, dat de dag toch niet geheel zonder aanknopingspunten voorbijging. BRUSSEL, 13 Aug. De werkelijke militaire diensttijd in België is vandaag bij regeringsbeslissing verkort van 24 tot 21 maanden. In een regeringscommuniqué wordt gezegd, dat alle dienstplichtigen voorshands na een-en-twintig maanden met verlof zullen gaan. De beslissing werd genomen na een kabinets-bijeenkomst van zes uur, die vanochtend begon en vanmiddag werd voortgezet. De regering weet het feit, dat zij deze beslissing moest nemen, aan haar deelgenoten in de Euro pese defensie-gemeenschap. Vier-en-twintig maanden, al dus het communiqué, zal nog steeds de wettelijke dienstplicht termijn zijn, maar gebruik ma kend van de bevoegdheden die haar door de wet gegeven wor den, heeft de regering beslist de dienstplichtigen na 21 maanden naar huis te zenden. Einde October zal de eerste groep van 10.000 recruten naar huis gaan. De dienstplichtigen, die thans 18 maanden onder de wapenen zijn, zullen dus nog deelnemen aan de grote manoeu vres, die binnenkort zullen wor den gehouden. In het communiqué, dat voor gelezen werd door premier Jean van Houtte, wordt uiteengezet, dat de regering reeds de nadruk had gelegd op de onmogelijkheid voor België, voort te gaan natio nale militaire verplichtingen op te, leggen, die groter waren dan die van alle andere leden van de E. D. G. (Frankrijk, Nederland Italië, België, Luxemburg en W._ Daitsland). De C.V.P.-regering, die onder zware druk was gezet door haar eigen partij en door de commu nistische en socialistische oppo sitie en die niet voldaan is over de inspanning, die haar deelge noten in de E.D.G. zich geven, had verleden week reeds bekend gemaakt, dat zij de periode zou verkorten tenzij andere deelge noten in de E.D.G. hun dienst plichttijd zouden verhogen tot 24 maanden. Gisteren was in Parijs op een bijeenkomst van deskundigen in déze aangelegenheid geen over eenstemming bereikt. Een woordvoerder van het Ministerie van Defensie heeft er op gewezen, dat bij sommige aan- en afvoer-eenheden alleen maar de bevelhebbers zouden overblijven met hun vrachtwa gens en geen soldaten om ze te onderhouden of te besturen. Ieder uur spuit een machtige waterstraal uit de bodem nabij de Greenrivier in Utah (Ver. Staten). Deze koudwater gei ser, die gestuwd wordt door gassen, welke zich diep in de aarde bevinden, bereikt soms een hoogte van 45 meter. „Dit betekent een volledige desorganisatie van onze strijd krachten," aldus deze woord voerder. Minister van Defensie, Eugène de Greef, heeft er herhaaldelijk voor gewaarschuwd dat een der gelijke verkorting van de dienst tijd een onmiddellijke herziening van de Belgische bijdragen aan de Nato zou vereisen. België is verplicht een infan- terie-divisie en een gepantserde divisie gereed te hebben voor onmiddellijke actie, terwijl een andere divisie voor 75 pet. ge reed moet zijn. Het is ook ge houden aan twee reserve divi sies en een luchtmacht van 20 squadrons (ongeveer 350 toestel len). Want uit zijn bezoek zou kun nen worden opgemaakt, dat de formatie thans inderdaad vast zit op de K.V.P., zoals dezerzijds ook al eerder werd veronder steld. De Anti-Rev. schijnen nu wel aecoord te zijn met de nieu we opzet-Darker, waarbij hen,, zoals bekend, „economische za ken" en een wellicht wat ver kleind „verkeer en waterstaat" zouden worden toebedeeld. K.V.P. weigert De K.V.P. heeft echter wellicht veel minder reden om enthousi ast te zijn. Het staat nog niet vast of mr. Donker zich inder daad bereid heeft verklaard om de K.V.P. het premierschap te geven, evenals prof. Beel wenste te doen, als compensatie voor het offer van „Economische Zaken". Maar ook al zou dat zo zijn. dan dient nog in het oog te worden gehouden, dat prof. Beel daar naast „Sociale Zaken" in twee Departementen wilde splitsen en er ook van uit was gegaan, dat er aan „Economische Zaken" een K.V.P.-figuur als staatssecretaris zou komen. In de kring van de K.V.P. werd dit toen de uiterste grens ge noemd tot welke men wenste te gaan en in dit licht bezien kan 't allerminst onverklaarbaar voor komen, dat een als geheel wel licht geringere compensatie-opzet nu bij de K.V.P. op weerstanden is gestuit en tot tegenstellingen aanleiding heeft gegeven. In dit verband blijft de mening, dat de K.V.P. thans als compensatie niet het premierschap maar Buiten landse Zaken zou verlangen, stand houden. In dat geval zou den er dus twee K.V.P.-figuren aan „Buitenlandse Zaken" moeten komen, want bij de formatie is steeds uitgegaan van een tweede minister zonder portefeuille aan dit Departement en deze post zal in de opzet-Donker al <wel aan de K.V.P. zijn toebedacht. De verdeling Later op de avond werd mede- gedeeld, dat de formateur nog een ezoek had gebracht aan prof. dr. Beel on het ministerie van „Bin nenlandse Zaken" en vervolgens ontving hij op het ministerie van Financiën de heer J. v. d. Kieft, oud-lid van de Eerste Kamer. De socialistische oud-senator v. d. Kieft werd reeds vroeger genoemd als candidaat voor de portefeuille van „Financiën", eventueel te as sisteren door het socialistische Tweede Kamerlid Hofstra als Staatssecretaris. Indien de heer v. d. Kieft inderdaad voor deze portefeuille is gepolst wordt daar door de theorie omver geworpen, dat mr. Donker dr. Drees voor „Fi nanciën" zou hebben bestemd. Wellicht is het de bedoeling, dat dr. Drees dan toch premier zal worden. In dat geval zou de opstel ling wat de P.v.d.A. betreft er als volgt uitzien: Mimster-president (dr. Drees), Financiën (v.d. Kieft) Landbouw (Mansholt), Wederop- De republikeinse senator Richard Nixon, die o.m. candidaat is voor het vice-presidentschap, heeft een scherpe aanval ondernomen op de candidaat der democratische partij, Steyenson. Nixon heeft ver klaard, dat Truman en Stevenson een onderhoud hadden gehad, waarbij vooral de aandacht zou zijn geschonken aan een voort zetting van de politiek van president Truman en hoe dit op de beste wijze zou kunnen geschieden. Nixon sprak de beschuldiging uit, dat Stevenson er op uit was „voor zijn campagne de grote bronnen van de federale rege ring, die het Amerikaanse volk toebehoren en niet een politieke partij, te gebruiken". Hij zei dat dit de enig mogelijke uitleg was van wat hij noemde „de stap zonder weerga" van de bijeen komst van Truman en Steven son. In een rede voor een vergade ring van de republikeinse partij in Springfield (Illinois) hamerde Nixon op het thema, dat Steven son de „gevangen candidaat van de bazen" was. De senator, die Stevenson met Eisenhower ver geleek, zei: „De bewijzen hopen zich steeds meer en meer op, dat Stevenson de man is, die ongeacht zijn uitdrukkelijke plan nen, een hulpeloze gevangene is van hen, die zijn benoeming mo gelijk maakten. Stevenson is een zorgvuldig uitgezochte candidaat en degeen die hem uitzocht was Harry Truman". Eisenhower daarentegen heeft zijn benoeming louter en alleen te danken aan het feit, dat hij de keuze was van millioenen Amerikanen tijdens vrije voor verkiezingen. Nixon betoogde, dat de kiezers een doeltreffender buitenlandse politiek verlangen dan tot nog toe tijdens het 7-jarig bewind van Truman werd gevoerd. Hij pleitte voor een opruimen van de corruptie in Washington en voor bevrijding van de hoge be lastingen en hoge prijzen. Tritman houdt 6 toespraken President Truman zal waar schijnlijk slechts zes redevoerin gen houden tijdens de politieke campagne voorafgaande aan de verkiezingen die op 4 November plaats vinden, aldus werd van daag op het Witte Huis meege deeld. Zij zeiden, dat de redevoerin gen gehouden zullen worden in de gebieden waar de „geef 'em van katoen"-stijl het meeste goed zal uitrichten voor de candida- ten voor Senaat en Huis die Truman gekozen wenst te zien. TUSSEN POLITIE EN STAKERS Stakende arbeiders in een tex tielfabriek te Kafrel Dawar nabij Alexandrië en politie zijn Woens dag met elkaar slaags geraakt. Versterkingen van het leger zijn naar Kafrel Dawar overgebracht. Verscheidene arbeiders werden gedood en tientallen gewond door het vuren der politie. Legerver- sterkingen richtten wegversper ringen op in het gebied rondom de textielfabriek, die door de stakers in brand zou zijn gesto ken en sloten de weg van Alexan drië naar Kafrel Dawar af. Vólgens de berichten keerden de arbeiders, die twee dagen ge leden in staking wdren gegaan, Woensdag naar de fabriek terug, vernietigden op een gegeven te ken de weefstoelen en staken de fabriek in brand. bouw (In 't Veld) en Soc. Zaken (Suurhoff). De A.R.-portefeuilles zouden waarschijnlijk zijn: Economische Zaken (prof Zijlstra) en Ver keer en Waterstaat (mr. J. Algra) Voor de C-H.: Oorlog en Marine (ir. Staf en Overzeese Rijksde len (prof. Kernkamp). Blijft over de vraag hoe mr Donker voor nemens is de KVP te bevredigen. Indien dr. Drees Minister-presi dent wordt is het waarschijnlijk, dat mr. Donker prof. Beel het vice-premierschap heeft aange boden. Verder O.K. en W. (prof. Rutten) en dan wordt de specu latie onzeker. Er blijven nog over „Buitenlandse Zaken',, een Mi nister zonder portefeuille binnen de werkingssfeer van dit depar tement, Justitie en een Minister zonder portefeuille belast met de doorvoering van de PBO. Van de ze vier portefeuilles zouden er nog drie aan de KVP moeten ko men De Hertogin van Windsor ver laat haar hotel te Monteca- tini in Italië in gezelschap van professor Santi Pisani (rechts) en de Engelse geneesheer Sir Daniël Davis. De beide spe cialisten hadden de Hertog van Windsor, die over maag stoornis sen klaagde, in zijn hotelkamer onderzocht. Sir Davis, geneesheer van de Britse koninklijke familie, adviseerde de Hertog om een dag of tien rust te nemen. ATHENE, 14 Aug. (AP) In een communiqué van de Griekse generale staf wordt verklaard, dat Woensdag te 15 uur, 30 (Ned. tijd) door Bulgaren het vuur ge opend is op een Griekse pa trouille, die zich op Grieks grondgebied bevond. De Grieken beantwoordden het vuur, zo werd hieraan toe gevoegd. De V.N.-sub-commissie voor de vrede heeft zich naar het berggebied begeven, waar het incident zich voordeed. GEVECHT Bij KUNINGAN DJAKARTA, 13 Aug. (Reuter). Heden is bekend gemaakt, dat 58 opstandelingen en 17 Indo nesische militairen üijn gedood bij een tweedaags gevecht (van 8 tot 10 Augustus) bij Kuningan in West-Java. De opstandelingen werden teruggedreven. 8000 dessabewoners werden ge durende de gevechten geëva cueerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1