Nieuu/ NIEUW KABINET-DREES is zo goed als gereed Wie worden K.V.P.-ministers? Grotonderzoeker stierf, juist toen de redding daagde DAGBLAD VOOR ALKMAAR Wonderlijk geval Het kabinet- op-zicht Voor K.V.P. (als compensatie) 6 ministersvoor P.v.d.A. 5 Ridder de van der Schueren voor Binnenlandse Zakende Bruijn voor P.B.O.? Twee dagen met gebroken rug aan rotspiek gehangen EN OMGEVING DEN HAAG, 15 Aug. Het nieuwe kabinet is op komst! Deze mededeling werd van daag gedaan op de vijftigste dag van de for matie. Eerder werd gehoopt, dat het door mr. Donker gevormde team zich nog vóór Zondag zou kunnen voorstellen, maar alle moeilijkheden zijn nog niet overwonnen hoe wel deze blijkbaar niet meer van die aard zijn, dat zij de formatie als zodanig nog in gevaar zouden kunnen brengen. Chemische fabriek „Gembo" in brand Helderse visser Haalde lijk op Drama 400 meter onder de grond Lijk van dominee Janzen gevonden? 4 Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. HET REIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 16 Augustus 1952 48e Jaargang No. 12553 Kantoren; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 MET DE KABINETSFORMATIE is het een wonderlijk geval. Mr. Donker, de formateur, heeft nu bekend laten maken, dat hij „de mogelijkheid ziet voor de vorming van een extra-parlementair kabi net met indirecte medewerking van vier partijen". De twijfel, wel ke aan het welslagen van zijn po gingen 36 uur geleden nog werd geuit, kan in zoverre als opgehe ven worden beschouwd, dat de vergadering van de K.V.P.-fractie, welke Donderdagmiddag j.l. is ge houden, blijkbaar geen overwe gende bezwaren meer ziet in deel neming van K.V.P.-leden aan de te verwachten combinatie. Het kabinet, dat er nu dan schijnt te komen, zal intussen na drukkelijk er een van extra-parle mentaire karakter zijn, omdat er geen nader overleg meer gevoerd is met de fracties over het pro gram en zeker niet over de perso- nen, welke zouden worden aange zocht. Een dergelijk overleg heeft al thans niet officieel, noch recht streeks plaats gehad. De C.H.U. schijnt door dik en dun met elke mogelijke formatie van te voren accoord te gaan. De P.v.d.A. zag haar eigen fractievoorzitter bij het wonderlijke geval betrokken, en er is bovendien, naar later is uit gelokt, enige dagen geleden op enigszins geheimzinnige manier 'n informeel contact geweest tussen formateur en socialistische kop stukken. De A.R. schijnen geen bezwaar meer te hebben tegen deelne ming van min of meer prominen te figuren uit de partij en ook dit moet toch wel enigermate de goedkeuring. althans toelating van de A.R.-leiding hebben. En met de K.V.P. is er het altijd ook nog wonderlijke contact ge weest via het Eerste Kamerlid, pater dr. Beaufort, wiens rol. wel gekenschetst is als die van politiek biechtvader van mr. Donker Niet het extra-parlementaire karakter van het te verwachten kabinet is het meest-wonderlijke in deze zaak. maar wel is het wonderlijke dit. dat nu op de eer ste plaats toch nog zo iets als een vier-partijen-kabinet uit de bus zal komen, dat in wezen niet zo veel verschillen zal van het fei- teliik-parlementaire kabinet, dat dr. Drees en aanvankelijk ook npg prof. Beel voor ogen stond. Men kan terecht de vraag stel len. waarom toen niet mogelijk was. wat nu in de grond der zaak wél gelukt! Op de tweede plaats is de vraag waard gesteld te worden, waarom nu niet meer een extra parlementair kabinet „een ver slechtering betekent voor de P.v.d.A.". terwijl dat in de op- zet-Beel wel het geval was. In de derde plaats doet zich de vraag voor. waarom de A.R. nu geen bezwaren meer hebben te gen de opzet van het extra-par lementaire kabinet, zoals mr. Donker dat ontwierp, terwijl de bezwaren, in de zelfde positie voor de A.R. als nu, er wel wa ren tegen de opzet van prof Beel. En eindelijk is voor ons de grote kwestie deze. hoe het nu precies staat met de positie van de K.V.P. Wonderlijk is het ook al. dat de katholieken, die jaren terug moeten gaan in de geschie denis. om een katholieke minis ter van Buitenlandse Zaken te vinden, thans plotseling verrijkt worden met twee ministers op deze post. waaromtrent de per sonele moeilijkheden edhter nog moeten worden opgelost. Dat is trouwens ook met enige andere departementen het geval, o.a. met Binnenlandse Zaken en Ju stitie. Aangenomen, dat de formatie- Donker ook verder haar grond slag zal vinden in het program, dat zowel dr. Drees als prof. Beel aanhielden, zal het interessant zijn. nu dezer dagen eindelijk eens iets te vernemen over de inhoud en de strekking van het program. Wij weten er nog niets van. Verder zal het interessant zijn te aanschouwen, hoe een werk bare Kamermeerderheid het zal rooien met de nieuwe socialisti sche minister van Financiën, die er hoewel de „P.v.d.A. niets extra's zou verlangen" nog 'n progressieve, lees agressieve staatssecretaris voor de belastin gen biikriigt in de persoon van de stellig zeef kundige, maar stellig even socialistische heer Hofstra. En dan komt aan Sociale Za ken de heer Suurhoff, lid van de Tweede Kamer en vice-voor- zitter van het N.V.V. Hij komt daar niet als vertegenwoordiger van de vakbeweging, wordt er bijgezegd en dat nemen wij dan maar zonder meer aan. Intussen is ook de heer de Bruyn, lid van de Eerste Kamer en voorzitter van de K.A.B., aangezocht, voor het portefeuilleloze departement van P.B.O. en middenstand. Wij juichen die keuze op zichzelf on voorwaardelijk toe in de hoop. dat de formateur zich niet op het standpunt stelt van het „Vrije Volk", dat zo iets laat uitkomen dat het toch maar lekkertjes een P.v.d.A.-formateur is. die een K.A.B.-man minister maakt, als of het hier meer om een propa gandastunt gaat dan om zake lijke politiek. Ons commentaar kan op het ogenblik niet verder gaan. Want er is over een aantal departe menten nog te weinig zekerheid, dan dat men een afgerond oor deel kan geven. Wij hopen op recht. dat mr. Donker spoedig zal slagen, temeer, daar het ten slotte een door ons steeds bepleit vier partij enkabinet is. dat te voorschijn zal komen. Maar een wonderlijk geval blijft het alles bij elkaar, vooral om de manier, waarop het gegaan is Een en ander valt af te leiden uit het feit, dat mr. Donker zich vanmiddag om 2 uur naar het paleis Lange Voorhout begaf om H.M. de Koningin verslag uit te brengen, een verslag, dat een op timistisch karakter moet hebben gehad, want daarna werd van de zijde van de Regeringsvoorlich tingsdienst een communiqué ge publiceerd, waarin de formateur WINSCHOTEN Vrijdagmor gen om ongeveer half acht brak brand uit in de mengerij van de afdeling Valspar lakken van de N.V. Chemische Fabriek „Gem bo". alhier. Een felle steekvlam, gevolgd door een groot aantal ontploffin gen. zette het gebouw waarin 'n grote hoeveelheid collodionwol aanwezig was. in een ommezien in lichter laaie. De Winschoter brandweer, die onmiddellijk werd gealarmeerd, was spoedig met groot materiaal ter plaatse. Door de geweldige hitte viel de vuurhaard vooreerst niet te bena deren. zodat alle aandacht werd besteed aan het beveiligen van de belendende fabrieksgebouwen. Na ruim een uur was het vuur bedwongen, doch van de overige fabrieksafdelingen stonden toen nog slechts de muren overeind. Met de opgeslagen grondstoffen gingen ook nog twee fietsen van in de fabriek werkzame arbei ders verloren. Het werk in de lakfabriek moest worden stilge legd. De oorzaak van de brand moet vermoedelijk gezocht worden in zelfontbranding. De geraamde schade bedraagt f 20.000.wel ke door de verzekering wordt ge dekt. IJMUIDEN, 15 Aug. De Hel derse kotter H D 135 (schipper Kramer heeft Donderdagmiddag zeven miil uit de kust, ter hoogte van Egmond, het lichaam van een ong. 30-jarige man in de netten gekregen. Het scheepje is naar IJmuiden doorgevaren, waar de politie het stoffelijk overschot in beslag heeft genomen. De Commissaris van politie te Velsen verzoekt bekend te worden gemaakt met de identiteit van 't slachtoffer. Het vermoeden bestaat, dat de man opvarende was van 'n schip. Toen het lijk aan boord van de kotter kwam, vertoonde het o.m. een wond aan het achterhoofd. Een misdrijf wordt niet uitgeslo ten geacht. MR. DEN DAAS VERLAAT DE A.V.R.O. 1- YTE^SUM' 15 Aug Naar het A.N.P. van bevoegde zijde is medegedeeld, is de arbeidsver houding tussen de A.V.R.O. en mr. J. den Daas met wederzijds goedvinden ontbonden. Mr. den Daas was onderdirecteur van deze omroepvereniging. meedeelde „de indruk te hebben, dat thans de vorming van een extra-parlementair kabinet moge lijk is, waarin personen van vier "'en (P.v.d.A., K.V.P., A.R. en ,H.) zitting hebben. Hij ver moedt evenwel, dat de besprekin gen over de bezetting der ver schillende posten nog enkele da gen in beslag zullen nemen". De in dit communiqué aange duide moeilijkheden moeten de door de K.V.P.-figuren te bezet ten departementen gelden. Deze zijn: Buitenlandse Zaken, een minister zonder portefeuille in de werkingssfeer van dit departe ment, Binnenlandse Zaken, On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen, justitie en een minister zon der portefeuille belast met de doorvoering van de P.B.O. en die wellicht ook zijn aandacht naar het vraagstuk van de bezitsvor ming zal laten uitgaan. Of onder deze minister zonder portefeuille ook de middenstandsvraagstukken zullen ressorteren, zoals tot nu toe onder minister Albregts het geval was, zal nader moeten blij ken. Het is niet onmogelijk, dat hiervoor nu een speciale staats secretaris aan Economische Za ken zal komen. De compensatie Maar in elk geval zullen er dus zes K.V.P.-ministers komen tegen vijf van de P.v.d.A. en dat is dan „de steen der wijzen", die ge vonden moest worden om de K.V.P. een voldoende compen satie te bieden voor het verlies van Economische Zaken, een of fer dat gebracht moest worden om de medewerking der A.R. te verkrijgen. De K.V.P.-fractie, die gistermiddag vergaderde, schijnt zich met deze opzet -wel verzoend te hebben en zij schijnt ons ook redelijk, hoewel de P.v.d.A. tij dens de formatie wel zeer hard nekkig is blijven vasthouden aan de reeds verkregen invloed in de sociaal-economische sfeer. De uit slag van de verkiezingen kan haar hierin echter hebben gesterkt, evenals diezelfde uitslag de KVP tot een minder sterke tegenspe ler maakte. Met twee zetels meer zou de oplossing ongetwijfeld een andere hebben kunnen zijn. Het nieuwe, door mr. Donker te vormen kabinet-Drees zou er als volgt moeten uitzien: Minister-president (Algemene Zaken): dr. W. Dre. Buitenlandse Zak.-'i. prof, dr. L. J. C. Beaufort. Andere candi- daat: drs. Speekcnbi .nk. Minister zonder portefeuille: Aan Buitenlandse Zaken: als candidaten worden genoemd drs. A. B. Speekenbrink en mr. P. A. Blaisse. Justitie: als candidaten worden genoemd mr. J. Cals en prof. v. d. Grinten. Binnenlandse Zaken: Ridder de van der Schueren. Onderwijs, Kunsten en Weten schappen: prof. F. J Th. Rutten. Financiën: J. v. d. Kieft. Oorlog en Marine: ir. C. Staf. Verkeer en Waterstaat: mr. J. Algera. Wederopbouw en Volkshuisves ting: mr. J. in 't Veld. Economische Zaken: prof. J. Zijlstra. Minister zonder portefeuille: (P.B.O.): A. C. de Bruijn. Landbouw, Visser- en Voedsel voorziening: S. L. Mansholt. Sociale Zaken: J. G. Suurhof. Overzeese Rijksdelen: prof. W. J. A. Kernkamp. Tijdens de plechtige H. Mis van Requiem in de kerk van St. Franciscus Xaverius Enkhuizen, stond het stoffelijk overschot van kapelaan Th. Dekker opgebaard. te De aangeduide moeilijkheden bij de formatie liggen nu nog in het vinden van K.V.P.-figuren voor enkele van de bovengenoemde zes portefeuilles en het is ook niet zeker, dat de wensen van dè formateur en die van de K.V.P.-fractie in dit opzicht reeds geheel met elkaar overeenstemmen. Maar, zoals gezegd, deze moeilijkheden zijn kennelijk niet meer van dien aard, dat zij de formatie-Donker alsnog wezen lijk zouden kunnen bedreigen. Voor twee van de K.P.V.-pos- ten schijnt de bezetting geen moeilijkheden meer op te leve ren. Prof. Rutten zal terugkeren aan Onderwijs, Kunsten en We tenschappen en de heer A. C. de Bruijn, de voorzitter van de Katholieke Arbeidersbeweging, die gisteren door de formateur werd ontvangen en daarna nog met prof. Romme in het Kamer gebouw sprak, moet aangezocht zijn als minister zonder porte feuille belast met de doorvoering van de P.B.O. Het zal een groot moment zijn voor de katholieke arbeiders om ook een der hun nen tot het ministerschap geroe pen te zien. Voor de overi; er vraagtekens, politieke kringen verluidde was het nog geenszins zeker, dat prof. >rige posten blijven s. Naar gisteren in Beel bereid zou zijn om de porte feuille van Binnenlandse Zaken te behouden. Anderen gingen er al van uit,, dat zulks bepaald niet het geval zou zijn. In dit verband werd dan ook reeds een nieuwe naam genoemd, nl. die van mr. Loeff, burge meester van Den Bosch. Maar uit het bezoek dat ir. Ridder de van der Schueren hedenavond aan de formateur gebracht heeft, zou men geneigd zijn af te leiden dat de tegenwoordige Commissaris der Koningin in de provincie Overijsel (een katholiek) gepolst is omtrent zijn bereidheid de por tefeuille van Binnenlandse Zaken op zich te nemen. LICQ ATHERY, 15 Aug. Op vierhonderd meter onder de grond, in een reusachtig grottencomplex vlak bij de Spaans- Franse grens heeft zich een drama afgespeeld. Een expeditie was hier afgedaald om de structuur der grotten te onder zoeken. Een van de vijf mannen, die naar beneden was ge gaan, leeft niet meer. Twee dagen heeft hij met een gebroken ruggegraat en een verbrijzelde kaak aan een rotspiek ge hangen na een val van veertig meter. Marcel Loubens, 33 jaar oud, had de bodem van de grot be reikt en meldde, dat men hem omhoog kon trekken. Toen hij veertig meter opgetakeld was, brak de stalen kabel. Hij viel op een vooruitspringende piek en werd dodelijk gewond. Max Cosijns, de leider van de expeditie, vroeg per radio medi sche hulp aan. Een vliegtuig wierp voor de ingang van de grot bloedplasma af. Een dokter pro beerde via een metalen ladder de gewonde te bereiken; dat ge lukte hem na een gevaarlijke af daling van twee en een half uur. Toen de redding zo goed als ze ker was en voldoende hulp hem had bereikt, overleed de onge lukkige. Zijn collega's waren zo uitge put, dat zij naast hun dode kame- Hier zien we Marcel Loubens raad in slaap gevallen zijn. Zij gereed om af te dalen in de ^"bovfn ^Trëngem Dc diepe spelonk, welke tocht schacht, die naar de begane grond voor hem zulk een noodlottig .j,s ®cht®r zo nauw en zo vol uitstekende rotspunten, dat einae naa. zij hun voornemen niet konden uitvoeren. Marcel Loubens werd in de grot van Pierre St. Martin, op een ijzig-koude diepte van 398 meter, onder een stapel grote stenen ter aarde besteld. Zijn kameraden zullen met een lier worden opgehesen. PONTIFICALE UITVAART MRG. DR. B. ERAS TILBURG, 14 Aug. Heden morgen om half elf werd in de parochiekerk van de Heilige The- resia te Tilburg de pontificale Mis van Requiem opgedragen voor mgr. dr. B. Eras, die Maan dag j.l. op biina vijf en zeventig jarige leeftijd te Arnhem plotse ling overleed. De overledene werd in Tilburg geboren. Verscheidene kerkelijke en wereldlijke hoog waardigheidsbekleders woonden de uitvaartdienst bij. LOU BANDY TROUWDE 's-GRAVENHAGE. 15 Aug. Hedenmorgen trad ten stadhuize alhier in het huwelijk de 62-ja- rige artist Lou Bandy met de 18- jarige Carla van den Hurk. PATER HYACINTH HERMANS O.P. VIERDE DUBBEL GOUDEN FEEST ROTTERDAM, 15 Aug. - Van daag vierde pater Hyacinth Her mans O.P. zijn 50-jarig priester feest en tevens zijn 50-jarig „iournalistschap" als redacteur van „De Maasbode". Hedenmor gen droeg hij in de kerk van O.L. Vrouw van de H. Rozen krans aan de Provenierssingel 'n stille H. Mis op, waarna hij in intieme kring met familieleden het ontbijt nuttigde, 's Middags recipieerde de jubilaris. Er was zeer veel belangstelling. INSBRUCK, 15 Aug. De Oostenrijkse berggids O. Schmid- huber heeft hedenmiddag het lichaam van een man op een berg ten noorden van ïnsbruck ont dekt. Men vermoedt dat het hier het stoffelijk overschot betreft van ds. H. Janzen uit Tubbergen, die sedert 7 Augustus vermist wordt. Een reddingsploeg is uit gerukt om te trachten de stoffe lijke resten te bergen. Vrouw viel van trap GRONINGEN Mevr. A. L. K. viel van de trap in een woning aam de Paterswoldseweg. Geluk kig hoorde haar man dat er iets niet in orde was. Hij waarschuw de onmiddellijk een arts, die een schedelbasisfractuur constateerde. Het slachtoffer werd op zijn ad vies naar 't R K. Ziekenhuis over gebracht. Haar toestand is zeer ernstig. Indien prof. Beel dan dus niet zou terugkeren, zou er ook op andere wijze in het vice-premier- schap moeten worden voorzien. Voor Justitie meent men, dat mr. Cals, de huidige staatssecre taris van O.K. en W„ in aanmer king zou komen, maar ook wordt voor dit departement aan prof. v. d. Grinten, gedacht, de vroe gere staatssecretaris van Econo mische Zaken, die reeds eerder door de formateur werd ontvan gen, maar waarschijnlijk niet in verband met deze post. Tenslotte Buitenlandse Zaken. De hoofdcandidaat voor deze por tefeuille blijft prof. Beaufort, de priester-senator en erkend expert op buitenlands terrein en waar mee dan voor het eerst een pries ter het ministerschap zou gaan bekleden, waaraan uiteraard spe ciale moeilijkheden verbonden zouden zijn. „Trouw" meende gisteravond te weten, dat in dit verband ook nog gewacht zou moeten worden op de toestem ming van pater Beaufort's geeste lijke overheden. Als tweede can- d'idaat wordt de naam genoemd van drs. A. B. Speekenbrink, financieel adviseur aan het Ned. Hoge Commissariaat in Indone sië. Misschien zou deze figuur ook in aanmerking kunnen ko men voor minister zonder porte feuille in de werkingssfeer van Buitenlandse Zaken, maar voor deze post blijft in politieke krin gen ook mr. Blaisse, het nieuwe lid van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, candidaat, die tot voor kort directeur was van de buitenlandse economische betrek kingen van het ministerie van Economische Zaken. Ook een vrouw in het kabinet? Gisteravond werd nog medege deeld, dat de formateur achter eenvolgens had ontvangen mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris aan Sociale Zaken, Ridder de van der Schueren, mr. Kranenburg, thans staatssecretaris van Oorlog, mr. J. M. L. Th. Cals, staatssecre taris aan O.K. en W. en mej. mr. M. Tjeenk Willink, lid van de P.v.d.A.-fractie in de Eerste Ka mer. Mr. van Rhijn zal gepolst zijn in verband met zijn huidige functie, mr. Cals mogelijk ook, maar hij wordt, zoals reeds ge zegd, eveneens genoemd als can didaat voor de portefeuille van Justitie. Het bezoek van mej. Tjeenk Willink is een verrassing. Enige tijd geleden heeft de partij genote van de formateur, het Tweede Kamerlid mej. Tendeloo, tot de toenmalige formateur dr. Drees het verzoek gericht om dit maal ook een vrouw in het kabi net op te nemen. Het bezoek van mej. Tjeenk Willink schijnt er op te duiden, dat mr. Donker als nog aan dit verzoek gevolg zal willen geven. Voor de portefeuille die zij zal moeten bekleden, moeten wij waarschijnlijk teruggaan tot de formatie-Beel. Prof. Beel wilde „maatschappelijke zorg en volks gezondheid van het departement van Sociale Zaken afsplitsen. Deze afsplitsing gaat in de opzet- Donker niet door, maar het, ware denkbaar dat mr. Donker nu voor dit terrein een staatssecretaris zou willen aantrekken en deze zou dan mej. Tjeenk Willink kun nen zijn, die in verschillende functies veel ervaring heeft kun nen opdoen met de maatschappe lijke zorg. MILITAIR VERDRONKEN ZAND VOORT, 15 Aug. He denmiddag is te Zandvoort ver dronken de 21-jarige W. A. van Staveren uit Haarlem, militair. Toen hij op een gegeven moment bij het baden ziin handen opstak, dacht een familielid dat hij een grapje maakte, doch direct hierna verdween de militair in de diep te. Uitgebreide reddingspogingen faalden. Twee uur later is ziin lijk ten Zuiden van de badplaats aangespoeld. 104-JARICE OVERLEDEN NIJMEGEN. 15 Aug. Te Nij megen is overleden de ruim hon derd en vierjarige mejuffrouw Ernestina Schultz. Zij was gebo ren Poolse, doch verliet reeds op jonge leeftijd haar vaderland. Op 85-jarige leeftijd werd zij opge nomen in het Tehuis voor Chris telijke ouden van dagen „Le vensavond" op Berg en Dal bij Nijmegen. Zij was een der oud ste inwoonsters van Nederland. HET FIDE-SCHAAKTOURNOOI Nederland thans vierde HELSINKI Een onverwach te nederlaag tegen Israël heeft de fraaie tweede plaats van Ne derland in gevaar gebracht. Ver. Staten. Finland en Nederland hebben thans ieder twee partijen verloren en drie gewonnen. Ne derland moet nog spelen tegen Zwitserland en Polen, terwijl Amerika de zware strijd tegen de Russen nog voor de boeg heeft. Er is dus een behoorlijke kans. dat ons gehandicapte team zonder dr. Euwe toch in de finale zal doordringen. Deze fotu geeft een beeld van de nieuwe veilinggebouwen der R.K. Tuinbouw Vereniging ,,Ons Belang" te Castricum, die Donderdagmiddag onder grote belangstelling in gebruik zijn genomen. (Foto Van Roon, Beverwijk)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1