Drievoudig, jubileum werd echte hoogtijdag voor St Laurentius Prijsvraag voor Journalisten bracht voor V.V.V. enorm succes De E de Deze week in de bioscoop De Belgen op de drempel van Heiloo De naam van Alkmaar ging de hele wereld over Deken Jacobs jubilaris in Alkmaars kerkgemeenschap Stoffelijk overschot kap. Dekker ter aarde besteld Hernieuwd Con Zelo-terrein werd Vrijdag ingewijd V AGENDA VA MI-IJ S Kaasmarkt trok weer enorm bezoek Ook het N.H.D. in de prijzen! Een juweeltje van een veld Van harte welkom öie weReLö 1 PAGINA I ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1952 ALKMAAR Het drievoudig jubileum van de Hoogeer waarde Heer J. Th. Jacobs, de geziene Deken van het Alk- maarse dekenaat, is op de feestdag van Maria Hemelvaart een echte hoogtijdag geworden. Hoewel er van uiterlijk feest betoon weinig in Alkmaar viel te bemerken, hebben de paro chianen van St. Laurentius in samenwerking met de geeste lijkheid en het kerkbestuur toch aan deze viering een waar dig cachet weten te geven. In wezen is het jubileum van Deken Jacobs een echt kerke lijke viering gebleven en dat is ook in de geest van de jubilaris geweest. Deze droeg Vrijdagmor gen in de dekenale kerk een plechtige H. Mis van dankbaar heid op, geassisteerd door pater C. Breed van de Congregatie van Mill-Hill als diaken en de Wel- eerw. Heer K. Kraakman, van het Groot-Seminarie te Warmond als subdiaken. Als ceremoniarius fungeerde de Eerwaarde Heer J. van Rooden, student aan het Theologicum te Warmond. Onder grote belangstelling van de kerkgangers werd Deken Jacobs voor de H. Mis uit de pastorie afgehaald door een schare bruid jes, getooid met rose anjers. Na dat net zangkoor o.l.v. de heer C. Hof het meerstemmig „Veni Creator" van Jan Nieland had gezongen, droeg de jubilaris het H. Misoffer op waaronder het zangkoor de 3 "stemmige „Missa Sancti Alphonsi" van Hubert Cuypers uitvoerde. Onder de uit reiking van de H. Communie zong het koor nog het 4-stem- mige „In Nomine Jesu" van Gal lus. Het orgel werd door de heer G. Kiebert bespeeld en het knapenkoor verleende aan de kerkelijke gezangen een echt feestelijk cachet. Na de H. Mis, die door ver schillende geestelijken uit de omgeving en enige oud-kape laans werd bijgewoond, speelde de organist het toccata uit de 5de symphonie van C. M. Widor. Tijdens een druk bezochte receptie in de pastorie gaven vele parochianen en vrienden van de St. Laurentius-parochie uiting aan hun waardering voor de priesterlijke arbeid van de jubilaris en werd het cadeau van de parochie aangeboden. Daartoe kwam het college v.an kerkmeesters in de pastorie bij een, dat bij monde van het oud ste lid, de heer S. Keesom, de jubilerende Deken een feestgave onder couvert overhandigde, een som van ruim f4000,waarmede de door de Deken zo zeer ge wenste aanschaffing van kniel- kussens, waarvan er duizend no dig zijn, kan worden bekostigd terwijl het bedrag verder besteed zal worden voor de bestrijding van de onkosten, die gemaakt werden voor de aanschaffing van een geheel nieuwe rouw- bekleding van het hoog-altaar, geleverd door een der Alkmaarse firma's en ontworpen en uit gevoerd door het atelier P. P. Rietfort te Haarlem. Deze rouw- bekleding was reeds aangebracht, zodat belangstellenden een en ander konden bezichtigen. Woord van Dank De feestdag werd besloten met een plechtig Lof, dat door de Deken werd gecelebreerd met assistentie van pastoor van Leeu wen en Rector van Buuren als diakens en de Zeereerw. Heer D. de Wit en kapelaan Zoutenbier als troondiakens. Ceremoniarius was ook nu weer de Eerw. Heer J. van Rooden. Tijdens een kort dankwoord, door de jubilaris vanaf de preekstoel gesproken, bracht de Hoogeerw. Deken allereerst lof en dank aan God voor de genade van het H. Pries terschap, waarna hij het feit memoreerde, dat van de 21 priesters, die in 1907 gewijd werden, er 9 zijn overleden en 9 nog in de zielzorg werkzaam zijn, de overigen zijn in ruste. Deken Jacobs dankte zijn paro chianen voor de volgzaamheid, hem bewezen en voor al het me deleven, in zijn Alkmaarse jaren betoond. Hij herinnerde aan de verbeteringen, die mede dank zij hun hulp in de kerk konden worden aangebracht, zoals altaar en orgel en was vooral dank baar voor de feestgave op deze dag. Hij hoopte dat de band tus sen geestelijkheid en parochie weer vaster gesmeed zou zijn en de godsvrucht van de parochia nen mede door dit feest weer verlevendigd zou worden. Met de bede, dat de devotie tot het H. Sacrament en de H. Maagd nog meer zou mogen toenemen besloot de Deken zijn toespraak, waarna het Lof be ëindigd werd en voor de St. Lau rentius-parochie de jubeldag van een ijverig en goedwillend her der ten einde was. ONGEVAL HEILOO. Gistermorgen om streeks 10 uur is tegenover het oude postkantoor op de Kenne- merstraatweg te Heiloo de plm. 50-jarige Mevr. F. uit Heiloo ko mende van de Oude straatweg en die zich per rijwiel in de rich ting van Limmen begaf plotseling de rijweg overgestoken in bot sing gekomen met een luxe wa gen uit de richting Alkmaar. De auto die krachtig remde en naar links uitweek kon vanwege de korte afstand een aanrijding niet meer voorkomen. De dame werd door de linkervoorziide van de auto gegrepen en tegen de weg gesmakt waar zii met 'n hevig bloedende hoofdwonde bleef lig gen. Met een zware hersenschud ding moest zii naar het Centraal Ziekenhuis worden overgebracht. De auto ramde nog een lantaarnpaal alvorens tot stilstand te komen. In de wagen bevonden zich 4 artsen die haai de eerste hulp verleenden. K.F.C.-KEU RINGEN DEN HELDER: Tivoli: David en Bathsheba (18); In 's Hemels naam (18); Witte: We gaan naar Monte Carlo (18); De slagboom (18). TEXEL: De zoon van de Kalief (18); Zij die wij vereren (14). ENKHUIZEN: De Munt: Met een neuslengte (afg.); Geschaduwd (14); Schipper naast God (14). WIERINGEN: Mensen, die men schuwt (18); Millionnairs ge vraagd (18). ZATERDAG 16 AUG. BIOSCOPEN: HARMONIE: KON Tiki, alle leeft. VICTORIA: Klopjacht, 18 jr. REX: Morgen is te laat, 14 jaar. CINEMA: Het boek der wil dernis, 14 iaaT. Aanvang 7 en 9.30 uur. APOTHEKEN: Na heden avond 6 uiur voor spoedge vallen bereikbaar Apotheek Wanna, Ritsevoort 5. Apo theker mej. C. Kamphuys. MEDISCHE HULP: Alkmaar: De artsen A. H- P.M. Corthals, Nieuwlan- dersingel 59, tel. 3193; en H. C. A. Koppejan, Oude- graebt 200, tel. 2382. Schermer en Beemster: J. Wegdam, De Rijp, K 2997- 455. Heiloo: van Oppen, Rijks weg 118; tel. K 2205-272. TENTOONSTELLINGEN: Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren": tot 1 Septem ber tentoonstelling wer ken van Jac. J. Koeman. Stedelijk Museum Alkmaar „Tegeis en Tulpen". KCB tot 23 Augustus a.s.: Gouaches en sepia's van Kees Jansen. Kunstzaal Hubers, Bergen: tot 1 Sept. werken van Jaap Min. r-TEILOO: 4 uur Zevenhuizer- laan bobk Kennemerstraat- weg: Aankomst Belgen. Ontvangst in het clubhuis 18.30 uur: Voetbalwedstrijd HSV 1—Rapid. ZONDAG 17 AUG. Bioscopen (aanvang 2, 4.30 7 ,en 9.30. uur) en Apotheken zie boven. HEILOO-: 13.45 u.: Tourtocht Belgische gasten en HSV- leden. WATERSTAND: Zondag: Hoog-water: 5.15 en 18.00. Laag water: 11.40. Maandag: Hoog water: 6.15 en 18.55. Laag wateT: 0.00 en 12.50 Nadat in Enkhuizen, de laatste standplaats van kapelaan Th. Dekker, de plechtige uitvaart was verricht, is het stoffelijk over schot van de overleden priester naar zijn geboorteplaats Alkmaar overgebracht, waar het op het St. Barhgra Kerkhof in het familie graf werd bijgezet. De begrafenlsplecibtigheid, welke door de Deken van Alkmaar, de HoogEerw. heer J. Th. Jacobs werd verricht, werd bijgewoond door de HoogEerwaarde Deken A. H. Harst uit Den Helder; de Vloobaalmoezemieir te Den Helder B. J. Wilmink, Pater H. Hoekstra OFM, vroeger assistent in de pa rochie van de HH. Petrus en Paul us te Den Helder; leden van het Kerkbestuur dezer parochie: de heren P. Th. Luyckx, C. M. Schneiders, J. D. Mahien en dr. Thorbecke en andere bestuurs leden van de door kapelaan Dek ker opgerichte Katholieke Sport Centrale te Den Helder; de Z.E. heer Pastoor Jongmans uit Enk- huizen en een van de leden van het Kerkbestuur van diens paro- Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR Aardappelen, 8 9,50; slabonen 3649; snijbonen 2349; pronk 2430; komkom mers 817; tomaten A 2543; bonken 17—24; druiven 781,48; bloemkool I 28—49; II 1225; rode kool 510; groene kool 11 17,50; augurken fijn 711,42; B en bom 2053; spinazie 819; sla 2.509; postelein 1031; andijvie 8—19,50; bieten 59,50; bospeen 1023; waspeen 1028; uien 6- 8,50; soepgroenten 24; peterse lie 2—3,50. chie, de heer Molenaar.; ver schillende bestuursleden van de afdeling Den Helder van de KAB, bestuursleden van de NKJB afd. Den Helder, waarvan de over ledene Moderator is geweest; de secretaris van het afdelingsbe stuur van de KAB te Enkhuizen, de heer Fijma; bestuursleden van WgW te Den Helder en leden van de afdelingen voetbal, gym nastiek en handbal in uniform, die op het kerkhof een erehaag vormden en Kapelaan J. Buffing van de Dekenale kerk te Alk maar. De gezamenlijke priesters ba den mét de HoogEerw. Deken de begrafenisgebeden, waarna de meisjes van WGW de kist met bloemen bestrooiden. De Wei- Eerwaarde heer Kapelaan Ruihe uit Haarlem dankte alle aanwe zigen voor hun belangstelling. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.M.N.I. te de Bilt. geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond. WISSELEND BEWOLKT Wisselende bewolking met vannacht nog sporadisch on weer, maar morgen slechts enkele verspreide regenbuien Matige tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Ongeveer dezelfde tempera turen. 17 Augustus zon op 5.27, onder 20.00; maan op 1.34, onder 18.56. 18 Augustus zon op 5.29, onder 19.58; maan op 2.45, onder 19.17. (Advertentie) M Regenu/itiUzoJinadcJuttt SMAAKT ALTIJD FIJN (Advertentie) *,JS£\2AC.M7 WASWATK»! ALKMAAR Het was giste ren niet zo druk op de Kaasmarkt aJs de vorige week, maar toch nog druk genoeg, zodat men in de nauwe slaatjes rond de Kaas markt slechts voetje voor voetje vooruit kon komen. Waren de vorige week de Franser. in de meerderheid, gisteren voerden de Engelsen weer de boventoon Er waren niet minder dan zes spe ciale gezelschappen, die in de touringcars naar de Kaasmarkt waren getogen en elke groep kreeg van de WV een gids mee, die hun de mooiste plekjes van Alkmaar toonde. Voorts was er een vertegenwoordiger van het Synd'icat d'Initiative uit Frank rijk, die zich uitvoerig omtrent 't werk van de Alkmaarse VVV liet inlichten en die voldaan over de talloze goede en bruikbare tips, die hij had meegekregen, weer naar Frankrijk terugkeerde, om ze daar ten behoeve van het vreemdelingenverkeer uit te bui ten. Ook troffen wij op de Kaas markt 'n katholieke priester uit India, die onwillekeurig een ver gelijking trok tussen de mengel moes van vreemdelingen op deze Alkmaarse Kaasmarkt en het fleu rige leven in de g-rotere steden van zjjn land. Maar de rijkdom van ons volk was wel iets dat hem verbaasde. zei hij ons De katholieke feestdag van O.L. Vrouw Tenhemelopneming, welke talloze zaken gesloten hield, ver leende het karakter van deze door de weekse dag een feestelijke Zondag. Nu konden talloze Alk- maarders gelijk vacantiegangers door hun eigen stad lopen dwa len, om rustig hun ogen de kost te geven aan al dat vrolijke ge doe, dat zii anders in de nuchtere alledaagsheid van iedere dag in haast voorbii moeten gaan. Een verrassing voor de vreem delingen voTmde 't omreden van de SchermeT da.nsgroe i. die op de Kaasmarkt en later op het Hof plein een demonstratie van West- friese volksdansen gaf, welke zeer geapprecieerd werd. De kaasmarkt zelf maakte, wat de handel betrof, een wat stugge indruk. Er werd rond de 39 000 kg kaas aangevoerd. 12 stapels fabriefcskaas, die f 2,15 per kg deed en 4 stapels boerenkaas, die voor f 2,16 van de hand ging. VICTORIA THEATER Klopjacht De strijd tussen de politie en een AmewKaanse gangster, welke zichin P»rijs afspeelt en het on derwerp voor deze film is gewor den, is niet erg opwekkend en heeft een weerzaniwekikend en luguber karakter. De toeschou wer zal moeilijk in de begeeste ring raken voor de schietpartijen, de ontsnapping en het gevecht op leven .en dood, dat hem wordt voorgezet, temeer niet omdat er weinig positiefs is te vinden in dq wijze, waarop een misdadiger zijn vrienden jn zijp val mee sleurt. Een wrede film, die men gerust mag missen- Het voorpro gramma is opwekkend van aard en geeft in de film „Vergeten Aarde" een interessant beeld van het leven en werken op NieuW- Guin-ea. CINEMA AMERICAIN HET BOEK DER WILDERNIS Deze film, weïke zich in 't oer woud afspeelt en waarin Sahu de hoofdrol speelt als Mowyli, en niet rust voor hij zijn doods vijand Shere Rann heeft geveld, is lang niet zonder spanning, al zijn hier het sprookje en de wer kelijkheid goed vermengd Veel wilde dieren komen zich verto nen en tot slot wordt de wilder nis door een grote brand ver woest. En dit alles speelt zich af in de prachtige matuur-taferelen van het oerwoud. Een ieder kan deze film gaan zien. HARMONIE THEATER KON-TIKI Deze film is de authentieke weergave van de expeditie, waar bij gedurende een tocht van ruim 1Ö0 dagen zes mannen op 'n zeer primitief vlot, .genaamd naar de Zonnegod „Kon-Tiki", de Grote Oceaan overstaken van Zuid- Amerika naar de Polinesische eilanden. Dit om de theorie te be wijzen, dat de bewoners van de Zuidzee-eilandcn uit Zd. Amerika afkomstig waren en niet uit Azië, zoals algemeen werd aangenomen. Welke avonturen deze expeditie van zes Scandinavische geleer den, onder leiding van de schrij ver van het boek Kon-Tiki, mee maakte, overgeleverd aan passaat winden en zeestromingen en aan vallen door zeemonsters, laat zich niet gemakkelijk beschrijven. Daarom moet men dit boeiend reisverhaal, dat door de dappere mannen zelf en dikwijls onder zeer moeilijke' omstandigheden werd gefilmd, gaan zien. We kun nen het van harte aanbevelen. REX „MORGEN IS TE LAAT" Deze film behandelt het pro bleem der sexuele voorlichting aan de jeugd, die in 'n gedegene reerde wereld komt waar ze veel kwaad kan leren en dan vooral begrijpende ouders en opvoeders behoeft. Het thema van deze rol prent beperkt zich voornamelijk tot het hekelen van de ouder wetse en onnodig en onnuttig- strenge opvoedingsmethodes, die het kind in de verkeerde richting sturen endoen volharden in het minder goede. Dat alles op Italiaanse temperamentvolle wij ze. Na weken van prolongatie, die deze film hier in Alkmaar al te beurt viel, was het Rex-the-ater ook Vrijdagavond weer tot de nok gevuld. Aanbevolen. HET FILMJOURNAAL Polygoon Wereldnieuw.s begint deze week met een opname van de protest-betoging in Brussel te gen de 24 maanden dienstplicht; dan volgen beelden van de expe ditie in de Pyreneeën, waar Max Cosijns geologische waarnemin gen verricht. Voorts wordt de toe schouwer naar Nürnberg ge bracht, waar hij de motorraces om de grote prijs van Duitsland i kan bijwonen, om vervolgen,g de 1 sierlijke vlucht te volgen van 'n Frans zweefvliegtuig. Men ziet ook de verrichtingen van de Amerikaanse doedelzak band uit Iowa, waarna enkele po litieke flitsen volgen, o.a. van de staatsgreep in Egypte. In het Nederlands Nieuws ziet men enkele opnamen van de ont werpen voor een Nationaal monu ment voor de Koopvaardij. In Rhenen is een oud treinstel in ge bruik als kampeerverblijf en men, ziet hoe jongens en meisjes hun vacantié "hier onbezorgd -door brengen. Te Roosendaal werden enkele Korea-vrijwilligers onder scheiden, de Victoria Regia in de Hortus Botanicus te Amsterdam staat in bloei en het journaal eindigt met spannende momenten uit de athlei.iekwedstri.jden in het Olympisch Stadion. Affaire Sfad en Land voorgoed van de baan ALKMAAR. Met het in kracht van gewijsde gaan van het vonnis van de Alkmaarse recht bank waartegen door de officier van Justitie geen hoger beroep is aangetekenden waarbij de heer J. P. is vrijgesproken, is de af faire stad en land voorgoed van I de baan. De heer P. is daardoor gerehabiliteerd hetgeen voor B. en W. van Alkmaar aanleiding is geweest hem weer in ziin functie van directeur van Sociale Zaken te herstellen. De heer P. heeft in middels ziin werkzaamheden als directeur van deze gemeente dienst hervat. GROOT KLAVERJAS- TOURNOOI AKERSLOOT. Zaterdagavond a.s. zal een klaver.ias-tournooi ge hóuden worden in Café Mienis, ten bate van ouden van dagen uit Akersloot. De'genen, die hieraan willen meedoen, kunnen zich totZater dagavond'opgeven bij KI. Mienis. Men behoeft helemaal geen vol leerd klaverjasser te zijn. Iedereen, die het spel kent, kan meedoen en wordt verzocht precies op ttid aan wezig te zijn en zich op tijd op te geven, cm onderbreking tijdens 't tournooi te voorkomen. De aan vang is gesteld op 8 uur. SPREEK TOCH HOLLANDS Als men over de Alkmaaise Kaasmarkt loopt, heeft men onwillekeurig de neiging om Engiels te gaan praten. Dit ondervond een van onze beste kennissen, die. hoewel hij een aardig mondje over de grens spreekt, toch niet geheel geroutineerd is. Hij sprak een Belg aan, een man van 75 jaar, een vriendelijk oud heertje met een punt baardje, die zich beleefd haastte in het Engels te ant woorden. Er kwam een stot terend en struikelend gesprek met hier en daar een dérail lement op Duits gebied, zo maar een praatje over de vaoantiereis, die de Belg maakte, totdat deze vertelde, dat hii 75 jaar oud was. „Seventy five years old Hij zei het werkelijk een beetje onverstaanbaar en on ze vriend fluisterde ons in 't oor: Ik snap het niet. Wat zegt ie nou zo gauw: waarop wjj ons haastten te zeggen, dat de man bedoelde, dat hij, 75 jaar oud was en dat zou je zo aan hem niet afzien, enz. Toen de man ons Hollands hóórde praten, tuitten ziin oren ervan.Hij was -in- de veronderstelling, dat hij met Engelsen te doen had en hij was de koning te rijk,«dat hij weer de Hollandse taal kon gebruiken Toen wilde het gesprek weer vlotten ALKMAAR Donderdag j.l. heeft Alcmaria V.V.V. de uitslag bekend gemaakt van de door haar onlangs uitgeschreven prijs vraag voor Journalisten, welke was opgezet, met het oogmerk via dag- en weekbladen en tijdschriften in binnen- en buiten land aan de historische stad Alkmaar een bijzondere bekend heid te geven. Aan het doel is, aldus vertelde ons de directeur, de heer Spaanderman, volkomen beantwoord. Enige tijd ge leden mochten wij trouwens reeds publiceren, hoe Alkmaar onder de aandacht is geweest van de millioenen gezamenlijke lezers en lezeressen van de deelnemende bladen. Vanzelfspre kend is de V.V.V. daarmee zeer in haar nopjes en deze publi citeit heeft haar waarde trouwens ook wel bewezen door de enorme drukte, die de Kaasmarkt en geheel de stad in de laatste weken hebben getrokken. Vooral Fransen, Duitsers en Engelsen hebben de boventoon gevoerd bij het bezoek, want het zijn vooral Franse, Duitse en Engelse bladen geweest, waarin over Alkmaar is geschreven. Toen de tijd van inzending voorbii was. is de jury aan het werk gegaan. Hierin zaten de burgemeester van Alkmaar. Mr. H. J. Wytema, en de heren Mr. M. Rooy. Fred Thomas. P. Balasz Fr. Otten, die op de avond van de zesde Augustus onder voorzitter schap van de heer Wytema ten stadhuize bijeenkwamen om de inzendingen te beoordelen. Deze beoordeling geschiedde met in achtneming van de volgende pun ten: 1. De inhoud welk begrip toont de inzender van ziin onder werp? 2. De vorm op welke wijze heeft de inzender de op gave. waarvoor hii zich stelde, uitgewerkt? 3. De taal en stijl kundige kwaliteiten. Na breed voerige besprekingen is de jury tot de conclusie gekomen, tot haar grote teleurstelling overigens dat het peil van de Nederlandse inzendingen van dien aard was, dat het niet verantwoord moest worden geacht, aan enige Neder landse inzending de eerste prijs van f 500 toe te kennen. Het be stuur heeft nu. op advies van de iury, de tweede nriis van f 250 toegekend aan de heer L. H. G. Tabak. Pauwenstraat 32. Hilver, sum. Redacteur van „Het Gooi en Ommeland", die zijn artikel over, Alkmaar schreef onder de ..titel: Tussen Kaas en Victorie". Een derde prijs van collega, de heer Joh. J. Ros, Lin- denlaan 99. Alkmaar, die, zoals men zich nog zal weten te herin neren, in het Noord Hollands Dagblad van Donderdag 19 Juni een luchtig verhaal over Alkmaar schreef „Kaasmarkten genoeg in Nederland, maar De Kaasmarkt is van ons, zeggen ze in Alkmaar" Met deze inzending is het nogal merkwaardig toegegaan. Onze collega had van de prijsvraag nauwelijks enige notitie genomen en ziin verhaaltje ovèr de Kaas markt schreef hii uit pure, inner lijke drang, om het zo maar eens te noemen, gegrepen door wat hii zag.... En omdat de journalist onrustig is. zolang zijn ontroering niet in gedrukte letters bevrij ding is gegeven, schreef hii. La ter. toen men hem op de prijs vraag attent maakte, antwoordde hij: Och, laat ik het maar instu ren, ie kunt nooit weten, hoe een koe een haas vangt De tweede derde prijs van f 125 is toegekend aan Mw. Dorothé L. v. d. Scheer. Leidsegracht 12 hs. Amsterdam, die Alkmaar in De Telegraaf beschreef onder de kop: „Voortbestaan Alkmaarse Kaas markt aan zijden draad". Wat de buitenlandse inzendin gen betreft: Het speet de iury, dat men zich moest houden aan de bepaling, dat de bijdragen moesten ziin gepubliceerd in een dag- of nieuwsblad, anders had men'zeker de eerste prijs van f 1000 toegekend aan de reporta ge van Heinz Günter Deiters tfe Hamburg Altona. uitgezonden f125 werd toegekend aan onze voor de Nord West Deutsche Rundfunk, daar deze reportage verreweg de beste inzending was. De buitenlandse inzendingen stonden naar het oordeel van de jury op een beduidend hoger peil. De eerste prijs (f 1000) was voor de heer Awie Labuschagne. Boomberglaan 4. Hilversum, een Zuid Afrikaan, die in Ekstra. bij lage van Die Vaderland te Zuid Afrika over Alkmaar schreef on der de titel: Afrikaans tot Grieks in Alkmaar De tweede prijs van f 300 was voor de heer Herman Tölle, Lede- burstrasse 14. III Paderborn. Deutschland. met zijn artikel „Der Klang einer Stadt' Alkmaar ein weltberühmter Markt, opge nomen in Der Tag. de Sonntags- beilage zum Westfalisches Volks- blatt te Paderborn. De derde prijs ad f 250 werd toegekend aan de schrijver van het artikel Alk maarOststaden Besök i en liten hollandsk idyll (Alkmaar, stad zonder haast) opgenomen in het orgaan van de Zweedse reis- vereniging RESO, Fritiden, dhr G. F. Göbel, Humlegardsgaten 1416. Stockholm, Zweden. En de vierde prijs van f 200 ten slotte ging naar de heer Jean H. P. Jacobs. St. Annalaan 18 Maas tricht, met ziin artikel „Alkmaar, Metropolis van het Polderland", afgedrukt in het Weekblad „De Post" te Antwerpen. Er waren nóg enkele inzendin gen. die eerst na het oordeel van de jury waren binnengekomen en vanzelfsprekend niet aan bot kwamen. Hieronder bevond zich een bijdrage in La Defance,dat te Brussel verschijnt. Binnenkort krijgt men op het V.V.V.-bureau ook nog een te late Itali aanse inzending. Hulde! Op Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Augustus zullen de prijswinnaars de gasten zijn van Alcmaria V.V.V. Na de ontvangst op de Vrijdag volgt eerst een bezoek aan de Kaasmarkt, des middags wordt er een speurtocht georga niseerd naar de klompendans te Broek op Langediik en het aat in de Dijk te De Wieringermeer; in Café Smit te Middenmeer zal men koffietafel houden. Langs de kust van de Zuiderzee keert men naar Alkmaar terug en des avonds volgt een gezellige bij eenkomst ergens in Bergen.- Op 30 Augustus volgt eerst een ex cursie naar de Kaasmakerij van de heer Frans te Heiloo, daarna zullen de journalisten door het Gemeentebestuur ten Stadhuize worden ontvangen. Om 1 uur in de middag. Daar zal hun de prij zen worden overhandigd, waarna hun door het gemeentebestuur een lunch zal worden aangeboden waaraan ook door het V.V.V.- bestuur, en de juryleden zal wor den aangezeten. t WAARLAND Er wordt wel eens beweerd dat men in Waar land alleen maar interesse voor kool heeft. Hij, die dergelijke uitlatingen lanceert, zouden we willen uitnodigen eens een kijkje te giaan nemen in de omgeving van de kerk. Daar is een jeugdhuis gebouwd wat ieders bewondering moet afdwingen. Daar achter lag vanouds het Con-Zelo terrein, waar met een grote dosis goodwill nog wel een wedstrijd op te spelen was, maar eigenlijk van alles aan mankeerde. Het is thans omgeto verd in een juweeltje van een veld, beschut door een hout- beplanting waar menige club jaloers op is. Als een „cultuurmonument" rijst achter het terrein de oude Hollandse watermolen welke trots zijn wieken verheft. Door de gemeentelijke autoriteiten is deze „reus op non actief" yan de polder overgenomen om hem te behouden voor het nageslacht. Nabij deze lommerrijke omge ving nog een zwembad! Pluimen op de hoed Het was voor de actieve voor zitter van Con Zelo dan ook een behoefte om, alvorens het terrein officiëel in gebruik genomen werd, zijn hart eens uit te stor ten. In het Jeugdhuis waren voor de aanvang van de wed strijden enige eregasten uitgeno digd o.a. de zeereerw. heer Pas toor Verhaar, burgemeester No- let, de ruilverkavelingscommissie en opzichter en uitvoerders der Ned. Heide Mij. Voorzitter Kuis memoreerde in enkele rake opmerkingen de be speelbaarheid van het terrein in zijn oude toestand en hoe brood nodig het was dat er Verandering kwam. Dank zij de spontane me dewerking van de ruilverkave lingscommissie is door de goede zorgen, van de Ned. Heide Mij. een veld tot stand gekomen waar Con Zfilo. niet. alleen trots, maar ook zeer dankbaar voor is. De heer Hoebe roemde hierna de prima verstandhouding tussen besturen, commissie en uitvoe rend lichaam. Bij zulke goede samenwerking zijn ook de resul taten goed en plukt de gemeen schap hiervan de vruchten. Z.A.P.Grasshoppers Deze ontmoeting, waarvoor een pracht van een lauwertak be schikbaar was gesteld heeft niet aan de (misschien te hoog ge spannen) verwachtingen beant woord. Verschillende oorzaken zijn hiervoor aan te wijzen. Vooreerst het stralende zomer zonnetje wat nogal erg op de spelers werkte. Dan was Z.A.P. met een hele serie invallers wat tevens zijn invloed uitoefende op het bijna voltallige Grasshoppers, waar de traditionele strijdlust ten enenmale ontbrak. Beginnen de met een gelijk opgaande match waren het de Poldersen die na tien minuten goed samen spelend profiteerden van een dekkingsfout in de verdediging en Mulder lieten vissen, 10. Het zou ook hun enigste doel punt blijven. Ofschoon hun ta melijk korte spel technisch even beter was dan van hun tegen standers kregen zij gei meer aan de grond. Te Grasshoppers net naar de ;een been 'er wijl de 'zin van het" publiek en vooral van hun supporters, veel te kalm op namen, wisten zij toch hun meerderheid uit te drukken en de score geleidelijk op te voeren tot 14. Jammer dat de verhou dingen zo ongelijk lagen. De voetballiefhebbers zouden anders zeker meer waar voor hun geld gekregen hebben. Con ZeloDuinranders Een geheel ander beeld bood deze wedstrijd. Het was twee klassen lager maar honderd pro cent aantrekkelijker. Wat aan techniek minder geboden werd, werd ruimschoots vergoed door enthousiasme. Twee tegenstan ders die elkaar geen duim breed toegaven en volhielden tot het uiterste. Hier waren de Duinran ders technisch iets in de meer derheid. Het duurde echter bijna een half uur alvorens zij dit tot uitdrukking konden brengen. Con Zelo wist ook diverse goede kansen te scheppen maar Vrou we Fortuna was niet met hen. Ofschoon de ruststand met 0-2 inging hield de thuisclub dapper stand en wist zowaar tot een gelijk spel, 22 in te lopen met nog een kwartier spelen voor de boeg. Alles kon nog gebeuren en weer was het Duinranders dat scoorde, 32. Nogmaals zet ten de roodhemden alles op alles, forceerden corners, maar het resultaat was steeds nihil. Nog eenmaal scheen hun ster te rij zen toen scheidsrechter van den Berg voor een overtreding in het beruchte gebied een penalty toewees. Deze vloog echter hoog over. De voor deze wedstrijd uit- ëeloofde trophee werd door luinranders (zwaar verdiend) geïncasseerd. Als Con-Zelo deze strijdlust handhaaft, kan zij een goede competitie tegemoet zien. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Jo hanna P. A. d. v. G. van de Kuijp en C. W. Zandbergen; Wiebe P. z. v. P. J. Hobbelen en G. de Jong. Gehuwd: Hendrik Efferen en Johanna Knijpstra; Harm Vroo- me en Jantje Zandbergen. Ondertrouwd: Jan D. Beets en Aafje van den Berg; Jan Moor en Johanna Charmant; Pieter Weman en Anna H. C. Schipper; Oebele Raukema en Anna C. Duin; Franciscus Koo- men en Grietje Dol; Harrie W. Helsingen en Niesje Compas; Adelbertus J. Jansen en Marga- rethe R. Hirschman. HEILOO Aanvankelijk was door het bestuur van H.S.V. en van Rood Geel bekend gemaakt, dat locoburgemeester J. Rus op Zaterdagavond tijdens de inter landwedstrijd in het stadion de aftrap zou verrichten, omdat de Burgemeester wegens ziekte ver hinderd zou zijn. In het begin van deze week echter konden wij de verheugende mededeling doen, dat Burgemeester J. Kalff geheel hersteld naar zijn dorp was te ruggekeerd. Dezer dagen liet hij, op n verzoek van het bestuur weten,, dat hij gaarne persoonlijk de aftrap zou verrichten. Dus ook van de zijde van het ge meentebestuur blijkt grote be langstelling voor deze gebeurte nis te bestaan. En terecht. Heiloo komt voor anderhalve dag in het brandpunt van de belangstelling te staan, belangstelling uit ge heel de omgeving. Er zijn er, die het betreuren, Zaterdagavond niet in Heiloo aanwezig te kunnen zijn. Een van die velen is Kapelaan van der Ploeg, die momenteel in Duitsland vertoeft en op 26 Augustus naar Nederland zal terugkeren. Kapelaan van der Ploeg draagt de sport en de Ka tholieke Sportvereniging een goed hart toe; inmiddels is hem een nummer van ons blad toe gezonden, waarin over de grote gebeurtenis stond geschreven. Als antwoord daarop schreef hij, dat hij in de geest zou mee leven Intussen zit het bestuur van H.S.V. en 'van Rood Geel in zak en as. Werkelijk. Gelijk automo bilisten, die bij hoge snelheid op eenzame wegen door hun eigen snélheid worden gehypnotiseerd, gelijk vliegeniers van bombarde mentsvliegtuigen, die zodanig door hun doel gegrepen zijn, dat zij min of meer versuft, hun re actievermogen kwijtraken, zo zijn ook de .besturen van H.S.V. en Rood Geel gegrepen en ge hypnotiseerd in hun eigen orga nisatie. Dat wil. dit zeggen: Zij hebben elkander al zoveel ver teld over de geweldige drukte, die er gaat komen, en over de intensiteit van de feestelijk heden, die aan deze ontmoeting gepaard gaan, dat zij in bange vertwijfeling naar het hoofd grijpen en zichzelf en anderen afvragen: Gaat dit werkelijk ge beuren? Komen de Belgen wel? Is er wel een interlandwedstrijd? Komen er zoveel belangstellen den? Zijn wij werkelijk bezig, dit alles te organiseren? Zijn wjj het zelf, die dit alles teweeg brengen? Zij zijn thans gefasci neerd door hun eigen luchtkaste len. En gelijk de vrees, die een jong scholier in het harte treedt, als hij de uitslag van zijn exa men afwacht, zo is de reactie op het drukke werk van deze be sturen, dat zij op het laatst aan alles gaan wanhopen. Als dit blad echter verschijnt, zitten we al midden in de wer kelijkheid der tastbare gebeurte nissen. En de drommen van be langstellenden zullen dan mrt eigen ogen kunnen zien, dat de organisatie perfect verloopt en dat al die deftige heren in het zwart, daarvan de ziel zün Hulde! „KEI BOVEI Met een van een bekend woord kunnen spreken van ven kei", want vaarte, dat een speciale tr is niet zot uit de naam wagen zou me te maken - de foortse Kei, dt bijna tweemaal broer, die onlt ontginningswei heden in het gerveld in de is met de nod\ het recht voor land& bewoner. fNE verwerping "'door de Eersti wetsontwerp tot de Tweede, heeft eens in beweginc ageren tegen on: bekend mag wori de samenstelling Generaal in de de Tweede Kan breiden moet de den gewijzigd. Grondwet, dat wijziging eerst a wetsvoorstel moe deld. Dat noemt lezing. Na deze ei ten de beide Kar Generaal worder worden door mie zingen nieuwe De nieuwe Kami vervolgens het als het in eersti aanvaard, opnie doch voor aanne tweede lezing heid van tweede: ontwerp tot uitb: aantal leden van nier werd door tweede lezing 76 tegen 15 sten- tweederde meerd Eerste Kamer e( het voorstel me voor en 17 stem was dus in de Eet tweederde meerd< ontwerp. En na begon de agitatie was wel de criti kende Amsterdam prof. mr. dr. G. die in Het Vrije artikel schreef o Eerste Kamer ga meerderheid van ODESSA. Russische kranti ven woont alh jarige man, Luk jongste dochter houding voor hi Lulca heeft nege r kleinkinderen ei kleinkinderen. LONDEN. Motor Compagni grootste Britse fabrieken, heeft men op een stra automobielen. NEW YORK. jarige mevrouw in Leng Beach l reldrecord pijpro mes op haar na Zij wist 3,3 gram rende' 47 minuter den brandende tt BERLIJN. Arbeidsdienst in land zal beginnt brigades van iedi uitgerust met spc welen, maar ook Zij zullen een oj gen voor arbeide Jongens die zich beidsdienst gemei beloofd, dat zij na van zes maanden king zullen komi officiersplaats in democratische po NEW YORK. - restaurants van voornaamste luc, Guardia is vei wachtkamer voor die er alles kur wat hun hartje bi MADISON. her was al herhi slachtoffer gewor inbreker. Hij be paald genoeg var en ontwierp eei systeem om de i minste zijn sign snappen. Overal hij verdekt f plaatsen die door schuwings-apparac king werden geste trouwen begaf h ruste, in de hoop weer zou komen o hoop werd vervul gens waren alle f verdwenen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2