Bouwvakarbeiders bijeen Schatgraven op het strand van Callantsoog De geest van het kader ALKMAAR EN OMSTREKEN Bespreking over sociale wetten AGENDA Tentoonstelling „Tintoretto" Gemeenteraad Oudorp Belangstelling voor puzzlerit PAGINA 2 DINSDAG 19 AUGUSTUS 1952 ALKMAAR Het bestuur van de Kath. Bouwvakarbeidersbond St Joseph verzoekt ons opname van het volgende: Katholieke Bouwvakarbeiders. Let vooral goed op de adverten tie in de krant van a.s. Donderdag. Daarin komt een oproep voor, aan alle R K. Bouwvakarbeiders, wel en niet georganiseerd, om 'n verga dering te bezoeken, waarin bespro ken zal worden de werkloosheids- en wachtgeldverzekering en speci aal in verband met de bedrijfsver- zekering, Sociaal Fonds, Bouwbe drijf. Het is zo, en vergeet dat niet, dat iedere bouwvakarbeider, als hij werkloos wordt, zijn uitke ring Zaterdagmorgen in ontvangst kan nemen bi.j de penningmeester van de bond, ook de ongeorgani seerden, maar iedere bouwvakar beider ook is verplicht zich bij werkloosheid binnen 24 uur bij de penningmeester te melden en wel bij J. Dekker, Eikelenbergstraat 36 CONSTERNATIE IN SPLINTERHOFJE Oude dame door gas bedwelmd ALKMAAR Dank zij de op lettendheid en de activiteit van een bakker en een schooljongen, die mét deze meeliep om een hand je te helpen in de vacantiedagen, is de 81-jarige bewoonster van het Splinterhofje, mej. G., kennelijk aan een groot onheil ontsnapt. Toen de bakker S. Maandagmor gen omstreeks tien uur het hofje betrad, nam hij, evenals de hem vergezellende schooljongen, een sterke gaslucht waar, in de omge ving van het huisje van mej. G. De bakker toog direct op onder zoek uit en vond de vrouw bijna bedwelmd door gaslucht in haar huisje. De man draaide direct de gaskraan dicht, en waarschuwde de GGD, die direct ter plaatse was en de oude dame, die er nog goed van af is gekomen, ter controle gaar het Centraal Ziekenhuis mee eeft genomen. Het gas was blij ven branden onder een ketel met wasgoed en is waarschijnlijk bij drukverlaging op de leiding uitge gaan. Enige maanden geleden is in dezelfde woning ook al een derge lijk ongeval gebeurd. VERANDERING OP RAAD VAN ARBEID ALKMAAR Zoals men wel licht weet, is de nieuwe wet op de organisaties onlangs tot stand ge komen waarbij werd bepaald, dat de bedrijfsverenigingen de uitvoe ring van de werkloosheidswet, de wet op de kinderbijslag en de ziek tewet ter hand zouden nemen. De meeste bedrijfsverenigingen heb ben de administratieve werkzaam heden, echter overgedragen aan Centraal Beheer, zodat dit een in krimping en uiteindelijke ophef fing betekent dan deze afdelingen van de Raad van Arbeid. In ver band met deze overgang is momen teel extra personeel door de Raad van Arbeid aangenomen, teneinde de afwikkelingswerkzaamheden, die uiterlijk op 31 December a.s. beëindigd zullen moeten zijn, te verrichten. De meeste ambtenaren van de Raad van Arbeid, die op genoemde afdelingen werkzaam waren, worden of zijn overgeno men door Centraal Beheer of door de Bedrijfsvereniging. die op 1 Jan. 1953 geheel met de uitvoering van de sociale verzekeringen zijn be last. Duitse renners verwacht op la ngebaan-wedst rijden ALKMAAR Tijdens de lange- baan wedstrijden, die op Zondag 31 Augustus a.s. in het Sportpark te Alkmaar zullen worden verreden wedstrijden die staan in het teken van de finale om het K.N.M.V - kampioenschap van Nederland 500 c.c., zullen ook verschillende be kende Duitse motorrenners aan de start verschijnen. Walter Buttler uit de tnd.van voor de oorlog een bekende figuur, die hier vele tri- omphen vierde, is reeds geënga geerd, terwijl ook Gerhard Hofe- Karl Schmidt, beiden uit Munchen, renners met wereld- 1 *est-e van Duitsland van de laatste jaren, verwacht worden. BEDRIJFSSPORT ALKMAAR Uitslagen van de deze week gespeeelde wedstrijden in de Alkmaarse Bedrijfsvoetbal- com.p titie: Afdeling A. Povay I—Ringers I 1—2 SUVALich tbedrij ven 33 Chevroletboys—iHulskampb 00 BEC I-'t Hooge Huys 2—0 Afdeling B. Stoel ITelefonia 25 NotenkrakersNOC 12 KromAPSV II 3_i VTVO-boysMelkboeren 11 KromTelefonia 03 CentraSlagers io Afdeling C: KofaboysAlkm. Courant o0 Perzifo—Nagengast 31 Stoel nPOA o5 De standen zijn: Afdeling A; SOVA 8 6 2 0 22— 7 Liohtbedrijven 9 6 2 1 26—10 BBC I 8—6 1 1 16— 8 Ringers I 10 6 1 3 16— 8 Povay I 8 4 3 1 19—12 Postiljon 8 2 3 3 12—12 Black'boys 8 3 1 4 9—10 Ohevroletb. 10 3 1 6 8—16 Reiniging - 't Hooge Huys 9 2 1 6 8—23 9 0 3 6 4—18 Hulskampboys 9 0 2 7 3—22 Afdeling B: Centra - 8 7 0 1 27—10 Stoel I 10 6 1 3 20—20 NOC 7 5 2 0 22— 8 Telefonia 8 4 2 2 20—10 VTVOboys 8 3 2 3 16—15 Krom 8 3 2 3 16—17 APSV H 8 2 3 3 11—11 Slagers 9 2 2 5 8—17 Melkboeren 8 1 3 4 6—16 Rhodesia 8 0 3 5 9—24 Notenkr. (x) 8 1 2 5 10—17 ring. Afdeling C: Alkm Courant 9 5 4 0 153 POA 7 5 2 0 22— 3 Lastinaiboys 8 5 2 1 287 Kofaboys 8 3 3 2 20—17 Perzifo 8 4 13 17—16 Nagengast 8 3 14. 1713 Ringers II 7 1 3 3 718 BBC H 8 2 15 10—20 Povay II 9 1 3 5 9—18 Stoel- n 8 1 0 7 6—36 's avonds van 7 uur tot 7.30 uur. Speciale on tslagbe wijzen zijn verkrijgbaar bij hem, indien zijn werkgever ze tenminste niet heeft, want elke bouwvakpatroon kan en moet ze in zijn bezit hebben. Men meldt zich met een derge lijk ontslagbewijs op het Gew. Ar beidsbureau en 's avonds bij Dek ker. Vrienden, er zit nog meer aan vast, maar bovenstaande moet men toch in ieder geval weten en doen, en wilt u er meer van weten," komt dan a.s. Vrijdagavond om 8 uur bij Beemster, Waagplein. NIEUWE TONEELSERIES IN HET GULDEN VLHES Ook dit jaar heeft de directie van het Gulden Vlies voor het ko mende seizoen een drietal series toneelvoorstellingen vastgesteld, ieder van vier opvoeringen. Deze abonnementsvoorstellingen zij n, zoals dat reeds meerdere malen het geval is, bijzonder geschikte gelegenheden om tegen een matige vergoeding goed toneel te zien en gezien de belangstelling, die er steeds werd betoond, vallen deze abonnementen ook zeer in de smaak van het toneelminnend pu bliek. Dit seizoen komen weer de grote gezelschappen op het Alkmaarse podium. Er werden reeds contrac ten afgesloten met het A.T.G., de Haagse Comedie, de Nederlandse Comedie, het Rotterdams Toneel en het Vrije Toneel. Zoals gebrui kelijk zal om de plaatsen weer ge loot worden. Teneinde deze loting vlot en snel te kunnen doen ver lopen, verdient het echter aanbe veling, dat men zich voor 1 Sept. a.s. voor de diverse series opgeeft. Geen publiek bij training ALKMAAR Op verzoek van het bestuur van R.K.A.F.C. en de trainer, delen wij mede, dat het ter bevordering van de training van de elftallen gewenst wordt geacht, geen publiek toe te laten op de trainingsavonden van A.F.C. op Dinsdag en Donderdag, die tot voor kort nog wel eens door voet- bal-liefhebbers werden bezocht. Dit geldt ook voor de spelers zelf, zodat degenen, die ojp Dinsdag trainen, niet meer op Donderdag avond kunpen worden toegelaten en omgekeerd. V.C.L.O. EN AMBACHTSSCHOOL ALKMAAR Naar wij ver nemen is op het verzoek van 'de Vereniging St. Joseph om voor een bepaalde groep van leerlingen der St. Laurentius- school een samengaan met de Ambachtsschool aan te gaan, welwillend beschikt. De bedoeling van de Am bachtsschool is om de leerlingen van de lagere scholen, die vol gens aard en bekwaamheid ge schikt zijn om een vak te leren ook inderdaad naar haar school toe te trekken. Het ligt dan ook in de bedoe ling om alle leerlingen van de 7e klasse der v.g.l.o. te doen deelnemen o-m de selectie zo al gemeen mogelijk te .doen zijn. Door roostermoeilijkheden en mede door het verzoek van het hoofd der St. Laurentiusschool, die meende eerst eens een proef te nemen met die leerlingen waarvan de ouders deze sshool voor hun kinderen wensen, wordt voor het schooljaar 1952- 1953 een groep van 24 leerlingen aangewezen, die voor vier les uren op Vrijdagmiddag van 1.15 4.45 uur de Ambachtsschool gaan bezoeken. De ouders dit dit uitdrukke lijk voor hun kinderen wensen, doen er goed aan zich met het hoofd der school, de heer L. Rietveld, in verbinding te stel len opdat hij de groep tijdig kan vormen. Voor het volgend jaar kunnen weer meer groepen in geschakeld worden. Gevonden voorwerpen ALKMAAR Gevonden over het tijdvak van 7 tot en met 13 Aug. 1952 en te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar van 17—18 uur op kamer 14, le etage, alleen op Maandag, Woensdag en Vrijdag. Armbandje, portemonnaie's (met en zonder inh.), shawls, ceinturen, broche, handschoenen, motormuts, motorhandvat, pakje met inhoud, horloge, zaag, kinderbroekjes, hen gel, halsketting, rozenkrans, bad- goed, benzinedop, klapper-pistool tje, slipp-over, sleutels, oorbel, poulie, wieldop, poppen wagentje, regenhoedje, jongensjasje, blad, ballpoint, tang met band, kinder zonnebril, steunzool (kind). Vijf paar nylons gestolen bij V. D. ALKMAAR Tijdens de Braderiedrukte die op de eerste etage van V. D. geheerst had, had een 67-jarige dame uit Am sterdam ,die toen bij familie alhier logeerde, vijf paar nylon kousen uit een vak gehaald. Zij werd echter op heterdaad be trapt door iemand, die in de etalage een demonstratie gaf en die op dat moment toevallig naar binnen keek. Eenzelfde feit had zij ook eens te Amsterdam gepleegd in 1938. Sindsdien was zij nimmer meer in grote waren huizen geweest. De politierech ter gaf haar op de zitting van gistermiddag een boete van f 25 subs .10 dagen en een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Anieta M.. dv T. L. Liefting en A. M. Slen ters: August C„ zv G. H. J. Schweigmann en M. E. Vergnes; Inneke, dv R. Prins en G. Bruin. Gehuwd: D. den Opper en J. Schipper. Bal champêtre CALLANTSOOG Naar wij vernemen zal a.s. Zaterdagavond op 't Dorpsplein bij goede weers omstandigheden een bal champê tre worden gehouden. Gevonden en verloren voorwerpen CALLANTSOOG Gevonden: een badpak en en handdoek. Verloren: 1 kindervestje; 1 kampmes; 1 trainingsbroek; 1 da meshorloge. Inlichtingen ter ge meente-secretarie. BIOSCOPEN1: Victoria: „On der Narcose," 18 jaar; Har monie: Kontike, alle leeft.; Rex: Morgen is te laat, 14 j; Cinema: Het Boek der Wil dernis, 14 j. Aanvang 8 uur. APOTHEKEN: Na heden avond 6 uur voor spoedge vallen bereikbaar Apotheek Wanna, Ritsevoort 5. Apo theker mej. C. Kamphuys. TENTOONSTELLINGEN Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren": tot 1 Septem ber tentoonstelling wer ken van Jac. J. Koeman. Stedelijk Museum Alkmaar „Tegclg en Tulpen". KCB tot 23 Augustus a.s.: Gouaches en sepia's van Kees Jansen. Kunstzaal Hubers, Bergen: tot 1 Sept. werken van Jaap Min. HEILOO: Tintoretto: Dorps huis tot 25 Augustus. Woensdag hoog water 7.30 en 20.10; laag water om 1.30 en 14.20. VEERTIEN DAGEN VOOR WEDERSPAN N IGH El D BERGEN De Officier van Justitie, Mr J. C. V. Meischke heeft gisterenmiddag op de zitting van de Alkmaarse Politierechter Mr R. W. J. C. van de Wall Bake een ge vangenisstraf van zes weken geëist tegen zekere C.B. die op 26 Juli in een café te De Beemster in verregaande laveloze toestand een agent van de Rijkspolitie bij de keel had gegrepen. Hij stond te recht wegens opzettelijke weder- spannigheid t.o.v. een ambtenaar in functie. Dit feit werd nog ver ergerd door de omstandigheid, dat de man op 15 Juli daaraan vooraf gaande, voor de Meervoudige Ka mer had terechtgestaan, óók al voor dronkenschap. Mr P. A. C. Bondam, die als verdediger op trad, vroeg vrijspraak voor zijn cliënt, omdat hij daar de verd. werkelijk niet meer wist wat hij deed, zo dronken was hij opzet uitgesloten achtte. Waarop de po litierechter later antwoordde, dat dat wél het geval was geweest, want anders zou de wederspannig- heid niet eens zijn gepleegd. Hij legde B. een gevangenisstraf van veertien dagen op. Laatste tentoonstelling BERGEN De tiende en laat ste zomer-expositie van het Kun stenaars Centrum Bergen wordt op Zaterdag 23 Augustus a.s. om 4 uur in de Kunstzaal van „De Rustende Jageir" geopend door de voorzitter. lp tegenstelling tot de meeste exposities gedurende wel ke één kunstenaar met zijn werk de wanden van het zaaltje vulde, zal thans een aantal werkende leden schilderijen, aquarellen en gouaches exposeren De tentoon stelling blijft geopend tot en met Zondag 31 Augustus a.s. HEILOO De kunstsehilder3- vereniging „Tintoretto" heeft in een der benedenzalen alsook op het atelier op de zolder, van het Dorpshuis een tussentijdse ten toonstelling ingericht van olie verven, aquarellen en tekenin gen, die alle betrekking hebben op de schoonheid van Heiloo en onmiddellijke omgeving, dit om in lijnen en kleuren aan de vreemdelingen', die Heiloo be zoeken, te doen weten, dat zij een uitstekende keus hebben ge daan, door hiun vacantie in of rond Heiloo door te brengen, hopende, daarmee in andere jaren nog meer bezoekers te trekken. Heiloo is om haar kost bare schat aan natuurschoon voor de schilder en de tekenaar een uitermate dankbaar onder werp en zo bevreemdt het dus niet, dat er aantrekkelijke schil derijen zijn tentoongesteld, die zeer zeker de moeite van het bekijken waard zijn. De ten toonstelling is geopend van Zon dagochtend 17 tot en met Zon dag 24 Augustus. Op de Zonda gen is het gebouw geopend van 1012 en van 25; op de werk dag van 810 's avonds. De toegang is vrij, maar in de benedenzaal staat op de schoor steen een aardig kartonnen huis je, dat het Dorpshuis in opge knapte vorm moet voorstellen. Maar in het dak van het kar tonnen huisje zit een verrader lijk gleufje. Men hoopt nu maar, dat het door dat gleufje verschrikkelijk zal lekken, nl. geld om daarmee een crediet te vormen om het pand eens degelijk te kunnen restaureeren. Heiloo kan dus de sluizen der middaddgheid openzetten. Op bet atelier vindt men al lereerst de in ballpointinkt ge maakte tekeningen van een reis in de omgeving van Londen, door de heer C. N. Troostheide. Deze heeft met zijn „nieuwe vinding' aardige effecten kun nen bereiken. Naast al de attri buten, die bij de schildersvereni ging in gebruik zijn kan men het werk van een tweetal recla meschilders ,P. Veen en F. J. de Vries bewonderen, die pas lid van de vereniging, hun collega's met hun werk en een fikse dosis nieuwe ideëen verschaffen: affiches, advententies en druk werk, meestal in de humoristi sche trant en dan nog enkele kostelijke caricaturen. Op de grote tafel in de benedenzaal liggen de olieverven, aquarellen en tekeningen van de leden. De heer K. van Til is vertegen woordigd met enkele aquarellen, de heer P. Schouten met een houtskooltekening en een olie verf, de heer J. Erkelens (geen lid) en de heren J. Dekker, W. Jansen (goede lichteffecten!) de leider J. C. Heeck, C. J, W. Baan, de nestor, 93 jaar, M. Boot en de dames L .v.d. Vis en J. Hollander exposeren met aller lei in schitterende kleuren ge vatte mooiste plekjes van dorp en polderland, in talloze varia ties en opvattingen natuurlijk, naar gelang de eigen schilders- taal zich heeft weten uit te drukken. Over het algemeen staat het geexposeerde op een behoorlijke peil en wij sturen onze lezers er dan ook gaarne heen DE M.C. PERKAM GING EEN DAGJE UIT DE BEEMSTER. Vrijdag 15 Augustus ging de Motorclub PER- KAM een dagje uit met de leden en dames. Om half zes in de mor gen ging men van start. De reis ging via Schagen, Wieringermeer naar hit monument op de Afsluit dijk. Na de inwendige mens te heb ben versterkt, ging de motorclub naar Sneek, Heerenveen en via Steenwiik naar Giethoorn. Het uurtje varen was spoedig om ter wijl het weer niet mooier kon zijn. Hit..werd koers gezet naar de Noord-Oost Polder. Via Kampen, Harderwijk, Nijkerk en Amers foort, waar het warme prakje werd gebruikt, werd de reis vervolgd naar Amsterdam, 's Avonds 10 uur kwam men rijk voldaan in de Beemster terug. Vuurwerk op het strand EGMOND AAN ZEE Zaterdag avond hebben weer tienduizen den stadgenoten genoten van het grote vuurwerk, dat o.p het strand werd afgestoken. Dank zij het feit dat de harde wind van overdag was gaan liggen, kwamen de num mers ten volle tot hun recht. Jammer, dat een buitje in de omgeving van Egmond velen niet naar Egmond had doen komen, niettegenstaande in Egmond na genoeg geen regen gevallen was. Herhaalde malen werden diverse adressen van de VW en de Naco opgebeld of het vuurwerk nog zou doorgaan. Men was dan verwonderd "te horen, dat in Eg mond de straten nog droog waren en het vuurwerk doorgang zou vinden. Door de aanwezigen, die toch nog in dikke rijen langs de Boulevard stonden en ook de gro te menigte, die op het strand een plaatsje had gevonden is bui tengewoon genoten. Als nieuwe nummers waren een verlichte ka meel en in kleuren uitgevoerd 't wapen van Egmond. Ng afloop begaf zich een brede stroom van - voetgangers door de Voorstraat huiswaarts, die dank zij de goede verkeersregeling door de politie geen hinder ondervon den van het auto-verkeer. Dit werd buitenom, langs de Wrlhel- minastraat geleid. De Naco zorgde voor extra materiaal, tot de laat ste dienst toe. Wielrennen op de Boulevard EGMOND AAN ZEE Liet 't weer zich aanvankelijk niet zo best aanzien, toch is er in Egmond aan Zee nagenoeg geen regen ge vallen en is de wie-lrace op de Boulevard een groot succes ge worden. Ruim 50 renners versche nen aan de start. Uitlooppogingen werden niet ondernomen. Wel probeerde een koppel van 4 een voorsprong te krijgen, doch tel kens werd het door het peloton weer ingehaald. Bruggenkamp uit IJmuiden kreeg een achterstand van ongeveer een halve ronde, die hij op een schitterende manier wist in. te halen.. Hii mocht dan ook de prestatieprijs in ontvangst nemen. Te ongeveer half negen waren de 70 km afgelegd, met de volgen de uitslag: 1. H. Wiese uit Am sterdam in de tijd van 1 uur '55 min.; 2. K. Kayer uit Zuidermeer; 3 A. Kleyn, Zaandam; 4. D. Wal let, Leiden; 5- T. Hofland, Bever wij kj 6. P- Sieveking, Amsterdam 7. A. Rijnders, Amsterdam; 8. Jn. Ottebros, Alkinaar; 9. H. Haan, OUDORP Deze dagen kwam de raad van Oudorp in verga dering bijeen. Van het R. K. Schoolbestuur was een verzoek ingekomen, om een afscheiding van het schoolplein. De voorz. zei, dat dit verzoek niet in be handeling kon worden genomen, aangezien reeds in 1950 mede werking ingevolge art. 72 voor dit plan was verleend. Het schoolbestuur heeft toen geen uitvoering aan het plan gegeven en liater werden de kosten steeds hooger. Verschillende leden be toogden, dat het hek nodig is voor de veiligheid van de kin deren. Er zal met het school bestuur in overleg worden ge treden. Van de woningbouwver eniging was er een verzoek, om bouwgrond beschikbaar te stel len teneinde daarop twee wo ningen te bouwen. De voorz. meende, dat. het 't voordeligst zal zijn, wanneer de gemeente een terrein beschikbaar stelt, de woningen bouwt en dan over draagt aan de vereniging. Deze kwestie zal met de vereniging worden besproken. B. en W. stelden voor gebruik te maken van een aanbieding om f 19.250 te lenen voor woningbouw, a 4 1/4 pCt., af te lossen in 25 jaar. Het voorstel wordt aange nomen. Besloten werd van de heer J. Schaper een stukje bouwterrein te kopen voor f 9.80 per m2. De heer Buren tenslotte vond de vergoeding, die de brandweerlieden krijgen van f 1 per uur te laag, speciaal voor de nachturen. De voorzitter zeide, dat hieromtrent richtlijnen zijn gegeven en de brandweer „vrij willig" is. Herdenkingsplechtigheid OUDORP Zondagmiddag vond de herdenking plaats van de ge vallen clubgenoten van de voet balvereniging St. Louis uit Am sterdam bij het monument aan de spoorwegovergang te Koedijk (Z.) Nadat het gezelschap waaronder enige dames zich op de plaats hadden opgesteld, sprak de voor zitter van Kolping Boys, de heer K. van Baar de aanwezigen toe, waarbij hii zei, dat de slachtoffers die hier vielen, hadden gestreden "voor recht en vrijheid. Hij spoor de de aanwezigen aan naar hun voorbeeeld de vrijheid, liefde en rchtvaardigheid te betrachten. Hierna sprak broeder Leonardus, die zei, dat men hierheen geko men was om zich hetgeen hier gebeurde te realiseren dat een aansporing moet zijn om de ge vallen broeders te gedenken en te eren. Na een gebed werden, alvorens tot een ogenblik stilte over te gaan, bloemen bij het monument geplaatst. Vervolgens begaf men zich naar Oudorp, waar de traditionele be kerwedstrijd zou worden gespeeld Als voorwedstrijd werd gespeeld door de Junioren van St. Louis en Kolping Boys die door de Junio ren van Kolping Boys met 31 werd gewonnen Bij de wedstrijd tussen de le elftallen bleek Kol ping Boys overwegend sterker en bleef in bezit van de wissel-beker. Met de rust was de stand 30, eindstand 101. Succes voor Fanfarecorps OUDORP Het fanfarecorps „Wilhelmina" heeft op het Con cours uitgeschreven door de zang vereniging „Batavodureffi" te Wijk hii Duurstede een eerste prijs met 323 punten behaald. In het schitterend gelegen park „Duurstede" werd als verplicht nummer uitgevoerd „Une Corbeil- le de fleurs" van Radalphe en als vrij nummer de Neerlandia- Ouverture van Ant. van Leest. De prestatie van ons fanfarecorps is des te meer te loven, daar ons verplichte nummer, volgens t oor deel van de jury zeer moeilijk was. Ook het vrije nummer werd onberispelijk uitgevoerd. Hulde aan de dirigent de heer Peetoom, die zijn moeite met dit mooie succes bekroond zag en aan alle leden voor hun toewijding en uit stekende prestaties. MELKERSEXAMEN URSEM Een dezer dagen werd op het Veehoudersbedrij f van de heer C. Tessel te Noor- dijk, gem. Ursem, een melkers- exarrjen afgenomen dat georga niseerd was door de N.V. Zui velfabriek De Prinses" te Ursem. Voor dit examen was deze keer buitengewoon veel belang stelling, omdat door de N.H. Melkcommissie uitgenodigd wa ren de Friese Melkcommissie en tevens enige heren van de Rijks- Zuivelschool te Bolsward. „De juryleden waren de heren Mol, Pijper en ir. Verschoor, Rij ks-zui velconsulent te Hoorn. Voormelker was de heer Th. Schipper te Zandwerven. Door de cursisten werden de volgende punten behaald: A. J. Stuvt, Ursem 182 pnt C. Tessel, Ursêm 181.1/,, Joh. Tessel, Ursem 181, mej. J. C. KoeChoven, Ursem m/2, N. C. Stam, Ursem 175%, Na afloop werden door de voorzitter van de N.H. Melk commissie, de heer Pijper, aan alle cursisten het diploma uit gereikt met de wens, dat zij het behaalde succes van goed en 'hygiënisch melken steeds in de praktijk zouden handhaven. Hierna werd gesproken door de heer Velkers, als afgevaar digde van de Zuivelfabriek „De Prinses te Ursem, die alle cur sisten bedankte voor de deel name, de heer en mevr. Tessel voor het beschikbaar stellen van het bedrijf en de zeer grote gastvrijheid aan alle genodigden aan dit examen. Ook werden nog zeer waar derende woorden gesproken door de heer Schipper, ir. Verschoor en door een van de leden van de Friese Melkcommissie. Als laatste spreker bedankte een van de cursisten, de heer A, Stuyt, allen hartelijk in het bijzonder de heer ,en mevrouw lessel met een geschenk. V.I.O.S.-V.Z.V. 1—1 W ARMENHUIZEN Zondag speelde VIOS tijdens de kermis een wedstrijd tegen VZV met als prijs U worsten voor het win- uTr\oe 0,111 drie bracht VIOS de bal aan het rollen op 'n vrij glad terrein- Bij een gevaar lijke aanval van de gasten .kwam zelfs de arbiter te vallen. Toen kreeg VIOS de eerste hoekschop te nemen en keurig werd- de bal ingekopt 1—0. Dit was het sein v0or VZV om beter aan te pakken; even late™ gebeurde het dat de linksbinnen juist over de lat van het VIOS- doel kopte. Hoekschop op hoek schop volgde, maar de VlOS-ver- oed'iging wankelde niet. Zeifis 'n vliegend schot werd door doelman Roozendaal schitterend gehouden Toen was het weer de beurt van VIOS om steviger aan te pakken, maar tot de rust bleef het 1—0. Door de regen tijdens de rust was het terrein er niet beter op geworden. Het spel werd daar door in ongunstige zin beïnvloed. Tooh kwamen om beurten de doe len in gevaar, maar doelpunten bleven uit, totdat plotseling de VZV-midvoqr de bal in vrije po sitie kreeg toegespeeld en on houdbaar doelpuntte 11. Hóe VIOS ook zwoegde om de worsten in de wacht te slepen in de stand kwam geen verandering, zodat Leegwater en zijn mannen, met de worst in de voetbalkoffer huiswaarts keerden. Burgerlijke Stand HARENKARSPEL— Geboren: Gerardus V. M. zv S. M. Houten- bos en M. C. Slagter. Johannes P. zv G. M. Tijm en C. Boekei. Petrus C. G. zv J. W. Bruin en A. E. Kla ver. Gehuwd: Th. Beemsterboer 29 j. en C. C. Schrama, 23 j. Overleden: Th. V. M. de Vries, 6 j., te Oude Niedorp zv J. N. de Vries en H. L. Venselaar. HEERHUGOW AARD-NOORD De Motorclub Huygbenwaert organiseerde Zondagmiddag een puzzlerit over ongeveer 100 km. Belangstelling bleek er voor deze rit voldoende te bestaan. Behalve uit Heerhugowaard ont dekten wij rijders uit de ge meente Langed'ijk Nieuwe Nie dorp, Oterleek, Sijbekarspel enz. Deze rit was tevens een derde rit voor het kampioenschap van Heerhugowaard. Alle deel nemers spraken bun voldoening uit. over de rit en de organisa tie, ïn de A klasse startten moto ren boven de 200 cc en de win naars hiervan waren: 1 S. de Boer, Sijbekarspel, 13 strp.; 2' S. Wit, Nieuwe Niedorp, 15 stp.; 3 P. J. Beers, Heerhugowaard, 16 strp. en T. de Waal .Koedijk, 20 strp. Ih de B klasse (onder de 200 cc) werd J. van Herwerden, Nieuwe Niedorp eerste met 12 strp.; 2 Jac. de Boer, Sijbekar spel, 14 strp en 3 C. Smak, Winkel 19 strp. Na deze wedstrijd is de stand voor het kampioenschap van Heerhugowaard, als volgt: 1 P. J. Beers, 16 winstpunten; 2 Th. Smit, 16 winstp.; 3 J. Rietber gen, 15 wp.; 4 J. v. d. Gulik, 12 wp; N. Praat, 11 wp; Jn. Jong kind 10 wp. en A. C. Groen 6 winstpunten. Dezé rit leidde door vele -kleine plaatsjes in Noordholland, terwijl ook Ber gen werd bezocht. Hoewel niet moeilijk, werd aldaar toch enig opletten van de deelnemers ge vraagd. De uitermate duidelijke routebeschrijving verhielp alle schijnbare moeilijkheden. GARDIAAN VAN KLOOSTER NIEUWE NIEDORP NIEUWE NIEDORP. Tot Gar diaan van het Minderbroeders klooster te Nieuwe Niedorp is be noemd pater Albertinus Potveer. PASTOOR VERHAAR GAAT WAARLAND VERLATEN WAARLAND Pastoor A. Ver haar, die door de bisschop is be noemd tot pastoor te Wormerveer, gaat binnenkort de parochie van St Wulfram te Waarland verlaten. Op 31 Mei 1947 werd hij te Waar land benoemd en op de 13 Juni daaropvolgend als pastoor geïn stalleerd. Pastoor Verhaar heeft in die zes jaren de harten van al zijn parochianen veroverd om zijn een voud en zijn onvermoeide arbeid. Hij was een geziene figuur in het Waarlandse en de parochianen zien hem dan ook slechts node ver trekken. Met grote dankbaarheid brengen zij zich in herinnering de stichting van het Jeugdhuis, dat als een unicum voor de wijde omge ving mag gelden en van welke stichting Pastoor Verhaar de pro motor is geweest. Zijn plaats zal worden ingenomen door de zeer- eerw. heer S. Mol uit Amsterdam. Vernuft in de vogelwereld SCHAGEN. Zwaluwen kun nen in hun kleine kopjes blijk baar nog vernuftige plannen uit broeden. Menigmaal ziet men met verbazing op welke wijze zij hun aartsvijand, de huiskat, te slim af zijn. Zij bouwen hun nest namelijk precies daar waar geen kat kan komen. Maar het paar dat het schuurtje achter de woning van Ruig in de Rog geveenstraat als broedplaats had uitverkoren, ging nog een stap le verder, door hun nest te bou wen op het gladde zijvlak van een petroleumstel dat midden aan een balk aan een spijker was opgehangen. Daar komt ge kat bij. Overigens vinden ze het blijkbaar niets erg dat Ruig het stel er met nest en al af neemt om de jongen te bekijken, want ze blijven even rustig voedsel voor hun schier onver zadigbaar kroost aandragen. Bo vendien is dit al het tweede viertal, dat dit iaar op deze wan kele maar veilige plaats wordt grootgebracht. EEN VERLOF B. SCHAGEN Door burgemees ter en wethouders is aan N. A. Tuinman, alhier een verlof B ver leend voor het perceel Gedempte Gracht 67. Ceel Zwart ll-Z.A.P, III 73 't ZAND Jammer dat ZAP maar met negen man moest spe len, anders was de uitslag wel licht anders geweest, maar toch was het een sportieve wedstrijd. De doelpunten werden gemaakt door 4 verschillende spelers, n.l. P. Smit 4, P. Johannes, L. Baltus en P. van Dam elk één. De rust stand was 21. Dienstplicht' CALLANTSOOG Aan de dienstplichtige van de lichting '52 J. Zwaan te Groote Keeten, is voor één jaar uitstel van eerste oefening verleend, wegens per soonlijke onmisbaarheid. Lampion-optocht CALLANITSOOG Zaterdag avond hadden de neringdoenden te Callantsoog een lampion-op tocht georganiseerd voor de kin deren. Deze optocht is volledig geslaagd, mede ook dank zij het fraaie weer. Er Werd door onge veer 150" kinderen aan deel geno men. He< plaatselijk harmonie orkest ging vooraf. Het was een fantastisch gezicht, de lange stoet lichtjes langs de weg te zien kronkelen. De kinderen werden na afloop op snoep getracteerd, terwijl de muziek nog enkele nummers op het Dorpsplein ten beste gaf. Om zeven uur des avonds had de harmonie reeds een concert gegeven voor de badgas ten in Groote Keeten FRANSE KAJOTTERS BESTAAN 25 JAAR In September is het 25 jaar ge leden, dat in Frankrijk de Katho lieke Arbeiders Jeugd werd opge richt, Dit jubileum wordt gevierd door een congres te Versailles in het Collége St Jan-de-Béthune op 15, 16 en 17 September. Tijdens dit congres zullen alle belangrijke problemen, die ver band houden met de arbeiders stand, worden behandeld. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. VERSPREIDE OPKLARINGEN. Enkele buien, maar ook ver spreide opklaringen. Matige Noor delijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur. 20 Augustus zon op 5.32, onder 19.53: maan op 5.10. onder 19.46. K.A.B. BEZINT ZICH tater Engelbertus o.f.m. Cap., leider van het Credo-Pugnowerk, legde aan het slot van de K.A.B.- studiedagen te Voorhout de na druk oa de sociale rechtvaardig heid, die moet gedragen worden door een bovennatuurlijke liefde. We kunnen de bisschoppen er niet dankbaar genoeg voor zijn, dat dit van het begin van het herstel der hiërarchie in Nederland af, steeds is gepropageerd. De arbeidersstand vraagt volle dige emancipatie, wat redelijk is, omdat dit wordt verklaard uit de natuurlijke drang om verantwoor delijkheid te dragen. Het is de taak van het kader daar vorm en ge stalte aan te gevën. Het kader heeft daartoe nodig een diepe geloofskennis en waar achtige geloofsbeleving. Daarnaast een degelijke kennis van de soci ale leer en tenslotte een apostoli sche gezindheid. Het laatste moet in de Credo-Pugnoclubs worden aangekweekt. Het leggen van con tacten, het bevorderen van scho ling en vorming dienen de midde len te ziin om dit apostolaatswerk te propageren. De bestuurderen moeten ruim baan geven voor het Credo-Pugnowerk, waar de gehele beweging van zal profiteren, al dus besloot pater Engelbertus zijn betoog. WONINGBOUW „VRIJE SECTOR" DEN HAAG, 18 Aug. In de „Vrije Sector" werden in 1950 8413 woningen goedgekeurd, in 1951 4525. In Mei 1952 werden 157 woningen in de vrije sector goed gekeurd, in de eerste vier maan den van 1952 1057. Geraamd is, dat 6000 woningen zonder over heidssteun in het lopende jaar worden gebouwd. DUPLEXWONINGEN DEN HAAG, 18 Aug. In 1948 kwamen 646 duplexwoningen ge reed, in 1949 1249, in 1950 4729, in 1951 4392, in Januari 1952 145, in Februari 155, in Maart 243, in April 131 en in Mei 174. Tot 1 Juni 1952 zijn dus in totaal 11.864 du plexwoningen gereed gekomen. Hierin zijn de particuliere duplex woningen begrepen. Het duplex- woningbouwprogramma voor 1951 omvatte 5000 duplexwoningen, ter wijl voor 1952 op de bouw van 8000 duplexwoningen wordt gere kend. Eind Mei 1952 waren 1405 duplexwoningen in uitvoering. NOODLOTTIGE ZEILTOCHT .FRESHWATER BAY (West- Wales) (Reuter). De familie Sleney, vader, moeder-, twee zoons.van 12 en 21 en twee doch ters van 16 en 18 jaar, vertrok ken welgemoed met een motor boot uit de haven van Fresh water Bay, in het Westen van Wales, om een weekeinde op zee door te brengen. Maandag meld de een gekneusde en uit verwon dingen bloedende twaalfjarige jongen zich bij de politie. Hij ver telde Anthony Sleney te zijn, met zijn broeder Robert de enige overlevende van het gezin, dat verongelukte toen de motor van de boot het begaf en het vaartuig bij hoge zee op de rotsen van Wales te pletter werd geslagen. De l'ijken van de vader en een der zusters zijn geborgen. Bespreking van Bulgaars-Grieks incident SALONIKI, 18 Aug. (Reuter). Griekse en Bulgaarse officieren hebben Maandag het grensinci dent van 13 Aug. in Centraal- Macedonië besproken, waarbij twee Griekse soldaten werden gedood. De Bulgaren hebben toe gegeven, dat zij de twee Grie ken hebben gedood, zo deelt de Griekse generale staf mede. CALLANTSOOG. In het jaar 1799 strandde in de buurt van Callantsoog een Russisch fregat, de Broslowsky. Dit fre gat was 't goudschip voor de En. gelse en Russische troepen, die in dat zelfde jaar een landing waagden op de Hollandse kust in de onmiddellijke nabijheid van het dorp Callantsoog. Aanvanke lijk slaagde de inval van deze troepen en werden de Fransen, die ons land bezet hadden, te ruggeslagen. Het Franse leger hield echter stand bij Castricum en toen de Fransen versterkin gen hadden gekregen werden de Engelsen en Russen verslagen en moesten hals over kop de voor de kust liggende landings- vloot weer opzoeken. Vele zeil schepen werden toen door het Franse geschut in de grond ge schoten, waaronder ook het fre gat de Broslowsky. Dit fregat had voor een aanzienlijk bedrag gouden en zilveren munten aan boord. Van deze goudschat is letter lijk niets gevonden, hoewel het wrak indertijd vaak door de Cal- lantsogers met een bezoek werd vereerd. Vermoedelijk heeft de kapitein in die kritieke dagen opdracht gegeven de geldkist in 't duin te begraven en het ge heim meegenomen in zijn graf. Vele verhalen deden hierom trent de ronde, maar niemand kon iets met zekerheid zeggen en naar de jaren verstreken, ver bleekte de herinnering aan deze goudschat. En nu, in 1952, doet deze schat door een bioot toeval weer var. zich spreken. Wat is n.l. het geval. De strandexploi- tanten Vos en De Haan heb ben enige tijd geleden een watertank geplaatst op het strand. Tevens sloegen zij een pomp. Bij de graafwerkzaamhe den werden enige gouden en zilveren munten gevonden met de beeltenis van Alexander, Czaar aller Russen in de Na poleontische tijd. Had men hier te doen met de goudschat? Een bekend Callantsoger wichelroede loper werd in de arm genomen. Met kloppend hart volgden de strand-exploitanten Vos en De Haas zijn bewegingen. Men kwam tot de conclusie dat om en nabij paal 13 goud in de grond zit. Dat kan niet missen. U begrijpt Vos en De Haan sloegen elkander op de schou ders van vreugde. Het werken zou voorgoed uit zijn. Zij zijn pachters van het strand, dus eigenaars van, een aanzienlijk bedrag. Verschillende badgasten, die een strandtent hebben ge huurd, beweren evenwel reent te hebben op de schat, indien zij gevonden wordt op de plek waar hun tentje staat. Daar men is uitgegaan van at gedachte „In Callantsoog zijn de gasten ko ning", kwam men tot de vol gende uitspraak. Zondag 17 Augustus mogen alle badgasten en ook Callantsogers een be paald aantal uren naar de goud schat graven. Eft aldus geschied de. Zondagmiddag om drie uur begon een groot aantal deel nemers te graven; dit duurde tot des avonds 7 uur. Maar de eerste prijs f 25.kwam niet te voorschijn. De 2e prijs een blik Verkade-biscuit, werd gewojn- nen door een onbekend geble ven badgast, terwijl de 3e prijs werd gewonnen door C. Kruit en K. Rietvink. De vierde prijs werd gewonnen door mevr. Eikel.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2