Nederland ondervindt schade van de Belgische concurrentie „Wij hebben de eenheid ontdekt, maar meer ook niet Hervormingen in Egypte worden met kracht doorgezet Inbraak in Nederlandse toeristen bus CHINA STELT EISEN Amerikaanse mijnwerkers gaan tien dagen staken Henry J. Kaiser doelwit van moordaanslag? De textielhandel van de Benetuxlanden Liberalisme bevoordeelde in hoge mate Belgische macht óie wecelö vAn ons Brutaal stukje van Duitse dieven Sovjets worden uitgenodigd verplichtingen na te komen Oecumenische conferentie in Zweden Katholieken voor het eerst als waarnemers 75ste Duitse Katholiekendag Aipiniste stortte in 124 m. diep ravijn In een half jaar 334 doden Sluitende begroting bereikt; nieuwe veiligheidsdienst Als Amerikanen adverteren Hendrik Andriessen naar Nijmegen Sabotage in motorboten Gedurende de laatste weken zijn er in de Belgische en Nederlandse pers berichten uit Belgische bron verschenen, waarin wordt gesteld, dat de grote Nederlandse textielimpor- ten in België een bedreiging vormen voor de textielindustrie van dit land. Uit de invoerstatistieken van Nederland en Bel gië blijkt, dat in de eerste vier maanden van dit jaar de we derzijdse handel sterk in het voordeel van België is geweest. Van oudsher heeft de Neder landse textielindustrie ter aan vulling van de eigen te kleine productie relatief grote hoeveel heden garens geïmporteerd voor al uit België. Als zodanig zijn deze importen niet bezwaarlijk, doch de Belgische katoenspin ners hebben, om het hoofd te kunnen bieden aan hun liquidi teitsmoeilijkheden gedurende de eerste vijf maanden van 1952 ge tracht hun afzet te forceren, door tegen 15 pet. lagere prijzen hier te lande te verkopen dan de Nederlandse katoenspinners, die bij de bestaande afzetstag- natie reeds genoegen moesten nemen met prijzen, welke de kosten niet dekken. Volgens uit België afkomstige berichten ver kochten Belgische spinners op de Nederlandse markt tegen lagere prijzen dan in België. Aan gerede textielproducten, alsmede confectie, voerde België gedurende de periode van Ja nuari t.m. April 1952 uit Neder land 26 pet. van de totale Bel gische import in, terwijl in de zelfde periode Nederland uit België importeerde 3.385 ton, hetgeen 45 pet. van de totale Nederlandse import was. In de wederzijdse handel, val lend onder dezelfde statistiek- posten, is als regel de Belgische invoer in Nederland groter dan omgekeerd. Uitzonderingen hier op zijn: de Nederlandse invoer van rayonweefsels uit gladde filament garens (geen banden rayon), warvan de Nederlandse invoer in België echter slechts een derde is van de totale in voer, alsmede de invoer van wollen dekens en cocosvloerbe- dekking, waarvan in deze vier maanden België reeds resp. 81 en 19 meer van Nederland be trok dan omgekeerd. Als gevolg van de afzetstagna- 'tie op de eigen binnenlandse markt, heeft de Nederlandse in dustrie van tricotonderkleding de afzet in België krachtig ge pousseerd. Zij is daarbij ge steund door een veel gunstiger bedrijfsgrootte en mede daar door hogere bedrijfsrendemen- ten. De lagere prijs voor rayon garens in Nederland en in Bel gië is sinds kort sterk vermin derd en bedraagt niet meer dan 5 pet., hetgeen slechts een ge ringe rol speelt in de prijs van het eindproduct. In de tricot bovengoederen en in de kousen en sokken speelden de afzetmoei- lijkheden niet een dergelijke rol, mede tengevolge waarvan de Belgische import in Nederland groter was dan omgekeerd. De Nederlandse confectie-in-. dustrie is sterker ontwikkeld dan de Belgische en neemt, dienten gevolge in de wederzijdse han del een overwegende plaats in. De Belgische confectie-industrie kan niet in de totale eigen bin nenlandse behoeften voorzien. De textielindustrie van beide landen is een exportindustrie: het zwaartepunt in de export ligt ech ter verschillend, zowel wat de goe deren betreft, als de landen van bestemming. De export van de Belgische industrie is in grotere mate dan van de Nederlandse, ge richt op Europa. De door West- Europese landen in de loop van dit jaar genomen invoerbeperkende maatregelen hebben dientengevol ge de Belgische export ernstiger gedupeerd dan de Nederlandse, doch dit kan Nederland toch moei lijk verweten worden. Met een aandeel van 26 pet in de totale Belgische import neemt de Nederlandse textiel- en confectie- industrie geen overwegende plaats in op de Belgische markt. Uit de veel grotere importen van België in Nederland dan omgekeerd, blijkt, dat het Belgisch concurre rende vermogen zeker niet achter ligt bij Nederland. De afzetstagna- MA.LAGA Een alhier ge houden stierengevecht moest worden afgebroken, toen alle drie matadors ernstig gewond werden en naar het zieken huis moesten worden ge bracht. De Spaanse matadors, Tanillo de Rocla en Fernando Gimenez werden door de stie renhorens doorboord en de Venezolaan Joselito Torres werd door zijn eigen degen gewond toen hij trachtte zijn stier te doden. TALMADGE, NEBRASKA De gehele voorraad van 'n ijssalon in Talmadge is gratis aan de kinderen van het stad je uitgedeeld. Tengevolge van een storm was de electrici- teitstoevoer afgesneden, waar door alle ijsmachines buiten werking waren gesteld. MANILLA In de Philip- pijnen is de noodtoestand af gekondigd om te proberen de sprinkhanenplaag te bestrij den, die de rijst, het koren en andere gewassen heeft aange tast. MONTREAL Canada heeft in Juli 485.539 ton kran tenpapier geproduceerd, 33.084 ton meer dan in Juli van het vorige jaar. Er werd 483.250 ton geëxporteert, waarvan 't overgrote deel naar de Ver enigde Staten ging. WASHINGTON Het ge middeld inkomen van elke man, vrouw en kind in Ameri ka bedroeg vorig jaar 1.584 dollar, aldus een mededeling van het Amerikaanse departe ment van Handel. Dit bedrag is 10 proc. hoger dan het ge middelde van 1950. TOKIO Het Japanse mi nisterie van Sociale Zaken heeft een witboek uitgegeven, waarin het slechte voedsel ge durende de oorlogsjaren de schuld wordt gegeven van de weinig spectaculaire resulta ten van Japanse zwemmers en andere athleten tijdens de Olympische Spelen. tie in beide landen heeft uiteenlo pende prijzen tot gevolg gehad: in vele gevallen was België goedko per, in andere Nederland. Het zal wel degelijk voorkomen, dat sommige Belgische bedrijven driik ondervinden in bepaalde arti kelen van de concurrentie van Ne derlandse bedrijven, omgekeerd is dit niet minder het geval, zoals bij het sprekende voorbeeld van ka toenen garens. Het is echter in strijd met de Beneluxgedachte, om dan om beschermende maatrege len te roepen of eisen te stellen waaraan de regering in het ande re land moet voldoen. Liberalisatie De te vroege liberalisatie van de Belgische textielimporten in Fe bruari 1950 heeft de Belgische in dustrie. welke ook toen met afzet- moeilijkheden had te kampen, enorm bevoordeeld. De grote im porten, welke hiervan het gevolg waren hebben de Nederlandse markt overvoerd, waarvan een af- zetstagnatie van ruim één jaar het gevolg is geweest. Het behoeft geen betoog, dat de Nederlandse indus trie hiervan grote schade heeft on dervonden. Nationalrteitsbewijs en kentekenbewijs DEN HAAG Interdeparte mentale besprekingen hebben ge leid tot overeenstemming over de technische uitvoerbaarheid van het stopzetten van de uitgifte van nationaliteitsbewijzen en het verlenen van de hoedanigheid van nationaliteitsbewijs aan de na een bepaalde datum uit te ge ven kentekenbewijzen. Aanvragen van nationaliteits bewijzen voor auto's zijn in af wachting van de invoering van de beoogde vereenvoudiging overbodig, tenminste wanneer de belanghebbende het document niet nodig heeft voor een bui tenlandse reis. Deze aanvragen geven bovendien aanleiding tot stagnatie, aldus het Dept. van Financiën. De Noorse kunstschilder ProL Krohg vervaardigde het hier afgebeelde schilderij, waarover hij twee jaar deed. Het stuk, dat een oppervlakte beslaat van 6x9 meter, zal per schip naar de Verenigde Staten worden vervoerd, waar het geplaatst zal worden in het gebouw van de Veiligheidsraad in New York. „Het schilderij symboliseert de wereld in de toekomst', zegt Prof. Krohg. MOSKOU, 18 Aug. In Moskou zullen een dezer dagen belangrijke Chinees- Russische besprekingen wor den gehouden ter versterking van de militaire, economische en politieke banden tussen beide landen. De Chinese delegatie, on der leiding van de Chinese premier en Minister van Bui tenlandse Zaken Tsjoe-en-lai, is gisteren, per viegtuig in Moskou aangekomen. LUND, Zweden Op de derde wereldconferentie van „Geloof en Kerkorde" heeft de algemene secretaris van de wereldraad der kerken, dr. Willem Visser 't Hooft, op alle bedienaren des woords een beroep gedaan om de weg te wijzen naar een nieuwe christelijke eenheid. (Zoals bekend houdt de Katholieke Kerk zich hierin afzijdig.) „Geloof en Orde" aldus Vis ser 't Hooft heeft de moeilijk ste van alle oecumenische taken op zich genomen „de weg te wij zen. die. boven louter samenwer king uit, boven het huidige zeer onvolmaakte oecumenische pa troon uit, leidt naar een ware eenheid, die het de gehele we reld duidelijk zal makèn. dat zo als er slechts één lichaam van Christus kan zijn. er slechts een lichaam is, dat de Kerk van zijn volk is." Op de conferentie zijn 230 ge delegeerden van ongeveer 100 kerkgenootschappen aanwezig. Dr. Visser 't Hooft verlangde, dat men over de Kerk „in meer dynamische termen zou denken, wil men uit het slop komen, waarin de geschiedenis ons heeft gedreven." Dr. Edmund Schlink, profes sor in de dogmatische theologie te Heidelberg, heeft verklaard, dat „men niet telkens en telkens weer de eenheid kan proclameren en tegelijk verdeeld blijven." „Zonder enige daadwerkelijke vooruitgang in de richting van hereniging, worden de herhaalde betuigingen van eenheid voor het christendom en voor de wereld onbetrouwbaar." Een tweede spreker. Oliver Tomkins, geassocieerd secretaris NEDERLANDSE DELEGATIE Ook Nederland is bij de 75ste Duitse Katholiekendag, welke van 19 tot 25 Augustus te Berlijn wordt gehouden, vertegenwoordigd met een delegatie, welke door het Ka tholiek Genootschap voor Geeste lijke Vernieuwing te Bilthoven werd samengesteld in overleg met het „Centraal Comité voor de Duitse Katholiekendagen" en welke representatief kan worden geacht voor het Nederlandse Ka tholieke openbare leven. In deze delegatie hebben onder meer zit ting: Mgr Frans Op de Coul, direc teur van het Katholiek Centraal Bureau voor onderwijs en opvoe ding, burgemeester Matser van Arnhem, die de K.V.P. zal verte genwoordigen en Mr Höppener, afgevaardigde van de Katholieke Jeugdraad van Nederland. Van de andere organisaties en instellin gen, die een vertegenwoordiger naar Berlijn zenden, noemen wij o.a. de K.A.B., de Katholieke Werkgevers Vereniging, de Unie van Katholieke Studenten, de Ka tholieke Actie, het Katholiek Ge nootschap voor Geestelijke Ver nieuwing en het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut. De directeur secretaris van dit instituut, prof. G. H. L. Zeegers zal in de tiende werkgroep van de Katholiekendag, waarin vooral Duitsers en vele buitenlanders van gedachten zul len wisselen over samenwerking op velerlei gebied, een korte in leiding houden. van de Wereldraad van Kerken sloot zich bij deze woorden aan en verklaarde, dat de oecumeni sche beweging ,-.de grens had be reikt van wat met vrucht gedaan kan worden voor de opheldering over en weer van de positie van elke kerk." „Wij" hebben de eenheid ont dekt". zei hij. „maar nu moet er iets gebeuren om er vorm aan te geven". Katholieke waarnemers De delegatie bestaat verder uit de plaatsvervangende stafchef van de militaire raad, de opper bevelhebber van de Chinese luchtmacht, de plaatsvervangende commandant van de Marine en de plaatsvervangende comman dant van de artillerie. Verwacht wordt, dat de besprekingen ge baseerd zullen worden op het pact van 1950. De Chinezen zullen waar schijnlijk proberen verhoogde credieten voor Industriële, ver- keers- en agrarische doeleinden los te krijgen. Ook verwacht men, dat zij om meer technische hulp van Russische zijde zullen verzoeken. Het ziet er verder naar uit, dat het onderwerp, de uitbreiding van de Russisch-Chinese handel ter tafel zal komen. Tenslotte is het vrijwel zeker, dat de clausules van het pact van 1950, waarbij Port Arthur en de Mandsjoerijsé spoorweg door Rusland aan China worden te ruggegeven, besproken zullen worden. Krachtens het pact van 1950 moet deze teruggave name lijk voor het einde van dit jaar geschieden. BONN Twee onbekenden hebben Zaterdag de bagage van een Nederlands reisgezel schap in West-Duitsland ge plunderd. De diefstal werd Za terdagochtend uit de bus van de Nederlandse Reisvereni- ging, toen het gezelschap van 20 personen, op de thuisreis na een vacantietocht naar Oos tenrijk even buiten Keulen bij het restaurant Siegburg was uitgestapt om koffie te drinken. De chauffeurs hadden de bus afgesloten, doch. gezien de tem peratuur. het schuifdak enige decimeters op gelaten. Hierdoor zijn twee dieven naar binnen geklommen, die kenne lijk al enige tijd op de loer had den gelegen en hun motorfiets langs de kant van de weg gepar keerd hadden. In een grote kuil naast de weg hebben zij alle tassen die zij Uit de bus hadden gesleept onder zocht en er uit gehaald wat van hun gading was. Toen de Neder landers de kuil vonden lag deze bezaaid met geopende tassen, souvenirs. gebruiksvoorwerpen enz., die de dieven achter gela ten hadden. Slechts een leren citybag werd vermist, doch uit alle tassen waren waardevolle dingen verdwenen, zoals fototoe stellen, geld en horloges, met een gezamenlijke waarde van enige duizenden guldens. De recherche kan weinig an ders doen dan met een politie- HATTA PELGRIMEERT NAAR DJEDDAH DJAKARTA, (Aneta) De Indonesische vice-president, drs Moh. Hatta, vertrekt Woensdag met een constellation van de K.L.M. naar Djeddah voor de Hadjitocht. Hij wordt vergezeld door zijn echtgenote en enige ambtenaren van de ministeries van Buitenlandse Zaken en Godsdienstzaken. Uitbundige verloofde DEN HAAG Scherven bren gen geluk, moet de 32-jarige heer gedacht hebben, die in Den Haag zijn verloving vierde en met serviesgoed begon te gooien. Deze door drank veroorzaakte uitbundigheid, schrikte de ande re feestgenoten wel wat af. Zij brachten de verloofde naar een politiepost, waar de gestrengheid van een wachtlokaal voor de ontnuchtering zorgde. hond het spoor van de dieven volgen tot de plaats waar zii op hun motor gestart waren en weg waren gereden in de richtin» Frankfort. Op een na hadden al le deelnemers van de reis hun bagage verzekerd. Voor die ene is door zijn medepassagiers een inzameling gehouden die hem al thans gedeeltelijk schadeloos stelde. De reis werd na een uur opont houd voortgezet. BOLZANO, 18 Aug. Edel- traud Stiess, een 37-jarige berg- beklimster uit Ingolstadt in Bei eren, is gisteren in een 124 me ter diep ravijn gestort tijdens een poging de Catenaccio-toppen in de Dolomieten te bestijgen. De schreeuw, die zij uitstiet, toen zij naar beneden stortte, werd gehoord door een gids, die elders met een groep van vijf mensen de berg beklom. Hij waarschuwde de dichtstbijzijnde reddingsbrigade en ruim vijf uur later werd haar lichaam gevon den. Sinds 1 Juni hebhen in Italië al meer dan 28 Alpinisten het leven verloren. Burgemeesters benoem ir^jen Den HAAG, 18 Aug. Bij K.B. van 16 Aug. is met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd tot burgemees ter van Onstwedde, de heer S. R. Knottnerus, thans burgemeester van Scheemda. Tot burgemeester van Etten en Leur is m.i.v. dezelfde datum be noemd de heer J. P. Godwaldt, thans burgemeester van Hoge en Lage Zwaluwe. Jaarvergadering I.A.T.A. DEN HAAG Van 15—19 Sept. zal in Genève de jaarverga dering van de I.A.T.A. (Interna tional Air Transport Association) worden gehouden. Ongeveer 200 afgevaardigden (onder wie dr. Plesman) zullen de vergadering, die onder leiding zal staan van dr. Walter Berchtold, president van Swissair, bijwonen. Vier katholieke priesters wonen thodoxe Kerken. als waarnemers de conferentie bij zonder er actief aan deel te ne men. In de openingsrede werden zij door aartsbisschop Yngve Brilioth van Zweden verwelkomd. Er op wijzende, dat de Katholieke Kerk het niet mogelijk vindt actief deel te nemen aan een der oecume nische bijeenkomsten, verklaarde de aartsbisschop: „dat voor de eerste maal Rooms Katholieke waarnemers zijn aangewezen door een bevoegde instantie de Apos tolische Vicaris van Stockholm), is een belangrijk teken, dat de grote Kerk van Rome niet onver schillig staat tegenover hetgeen gedaan wordt om een betere verstandhouding tussen de Chris tenen van verschillende traditie te bevorderen. Slechts één land van achter het ijzeren gordijn, Hongarije, heeft gedelegeerden naar de conferen tie gezonden. De Wereldraad der Kerken is een internationaal lichaam, ge vormd uit 158 Anglicaanse. Pro testantse. Oud-Katholieke en Or- WASHINGTON, 18 Aug. John Lewis, voorzitter van de „Verenigde Mijnwerkersvak bond", 'heeft de leden van de Bond opdracht gegeven van 23 Augustus tot en met 1 Sep tember het werk neer te leg gen ter herdenking van de 'slachtoffers van mijnrampen. Deze rouwtijd is in het con- CAIRO, 18 Aug. Generaal Naguib heeft Maandag in een toespraak tot legereenheden ver klaard, dat zijn plan voor her vormingen op landbouwgebied „geen communisme, doch socia le rechtvaardigheid" is. Bezit ters, die grond moeten afstaan, zullen schadeloosstelling ontvan gen en boeren zonder land, die grond zullen krijgen, zul len deze moeten betalen; Vol gens de generaal zijn er per sonen met grote vermogens, die trachten de hervormingen tegen te werken. Hij waarschuwde, dat „wie meer gesteld is op zijn rijkdom dan op zijn land, niet in ons midden verdient te blij- De militaire actie is niet be ëindigd met het aftreden van koning Faroek, aldus Naguib. Hij waarschuwde de militairen voor „saboteurs, die een vijfde colonne vormen, en die tot het bittere einde toe moeten worden bestreden." Het leger streeft naar vernauwing - van de kloof tussen rijk en arm en „niet alle rijken zijn tegen dit streven," aldus de generaal. Naguib verklaarde voorts: „Wij allen willen een sterke strijdmacht opbouwen en een macht worden, waarmede reke ning gehouden dient te worden. Wij willen fabrieken en instal laties bouwen. Doch de begro ting kan niet aan al onze eisen voldoen en wij zullen moeten wachten tot het land opnieuw fi nancieel evenwicht heeft be reikt." Het Egyptische kabinet heeft Zondagavond een sluitende be groting ten bedrage van onge veer twee milliard gulden voor 1952-1953 goedgekeurd. In een verklaring over de be groting wordt gezegd dat het door de vorige begroting overge laten tekort van on.geveer 600 millioen gulden zal worden ge dekt door directe en indirecte belastingen, alsmede door bezui nigingen. Ken woordvoerder van het Mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft Maandag verklaard, dat Egypte een „Bureau voor de Veiligheid van de staat" vormt, dat gebruik zal maken van mo derne middelen, zoals pantser wagens en radiozenders, om het land tegen „ondermijnende ac tiviteit". te beschermen. De voornaamste taak van het Bureau zal zijn te strijden tegen communisme en zionisme en de openbare veiligheid te handha ven. Het'zou echter niet de metho den van de voormalige politieke politie gebruiken, zoals toezicht op personen, beschermin" van vooraanstaande personen en in menging in partij-aangelegenhe den. aldus de woordvoerder. Het zal in geheel Egypte afdelingen hebben en in Cairo zijn hoofd kwartier. Bij de hervatting van het pro ces tegen 29 textielarbeiders door de speciale Militaire Rechtbank te Kafr el Dawar heeft de rechtbank aan dr. Hafez Afifi, voormalig chef van het kabinet van Faroek. verzocht een ver klaring te geven voor zijn ..ge heim bezoek" aan Kafr el Da- war op de dag voor het uitbre ken van de onlusten aldaar. Mohamed Gamal, directeur van de verwoeste textielfabriek, die Zondag werd verhoord, is Zondagnacht gearresteerd. Het Militaire Hof wil verder Elias Andraos, economisch advi seur van. Faroek en directeur van de textielfabrieken te Kafr el Dawar, hoi;en. Aan Andraos, die na de abdicatie van Faroek werd gearresteerd, zal gevraagd wor den, inlichtingen te geven over de ververij te Beida, waar een staking aan de onlusten te Kafr el Dawar voorafging. De 20 jaar oude Moestafa Khamis is vandaag door het Hof veroordeeld tot de strop, wegens het ontkete nen van de relletjes op 13 Augustus, die aan 9 men sen het leven kostten. Het vonnis werd bekrachtigd door premier Aly Maher als Militair Gouverneur van Egypte en door de Op perbevelhebber van de Egyptische strijdkrachten generaal-majoor Naguib, teneinde „een voorbeeld te stellen". De terdoodveroordeelde zou nog heden op de plaats van zijn misdaad voor de ogen van zijn. kameraden worden terecht gesteld. Het vonnis werd uitgesproken tijdens een korte zitting op een voetbalveld en per luidspreker verstaanbaar gemaakt voor de duizenden belangstellenden. Met de armen over de borst stond Khamis ongeschoren voor zijn rechters. Nadat de lijst van tenlasteleggingen was voorgele zen. schudde hij enkele malen nadrukkelijk met het hoofd. De verdachte scheen zijn emoties volkomen de baas. tract tussen de maatschappijen en de Vakbond toegestaan. Lewis onderhandelt thans met de maatschappijen over een nieuw contract. Het huidige loopt 30 September af, daar het door de Vakbond niet is verlengd. Hoe wel de werkstaking van tien da gen geen directe druk op de maatschappijen uitoefent, dient zii toch als waarschuwing voor de gevolgen van een eventuele mislukking der besprekingen. Ongeveer 475.000 mijnwerkers zullen bij de staking van tien da gen betrokken zijn. Het noodza kelijke onderhoudswerk zal ech ter voortgang vinden. Dl een mededeling van de Vak bond wordt verklaard, dat van 23 December 1951 tot Juli 1952 334 mijnwerkers om het leven zijn gekomei) en bijna 20.040 verminkt. „Gedurende dezelfde korte periode zijn volgens gegevens van de Federale Mijninsoectie in totaal 52.256 inbreuken van de miindirecties op de Federale Vei ligheidsvoorschriften voorgeko men. yan dit aantal waren 29.007 herhalingen van vorige overtre dingen. Op 31 Juli 1952 beston den er 37.38? ongecorrigeerde overtredingen van de Federale Mijnvoorschriften". aldus de ver klaring. die deze iiist ontstellend noemt en verbetering der ar beidsvoorwaarden eist. De mijnmaatschapöiien worden beschuldigd van achteloosheid ten opzichte van mensenlevens. Aardbeving Utrecht Op Zondagmiddag om 12 minuten over vijf werd door de seismografen van het K.N.M.I. een buitengewoon ster ke aardbeving opgetekend, waar van de oorsprong was gelegen op een afstand van 7500 km, in het grensgebied van Tibet en Assam. NEWVORK De Ameri kaanse adverteerders hebben in 1951 het recordbedrag van 6.496.500.000 dollar uitgege ven, maar ten opzichte van 1950 vertegenwoordigt dit reusachtige bedrag al weer een stijging van 15 procent. De stijgende tendenz zet zich nog steeds voort. In het eerste half jaar van 1952 be steedden de adverteerders al weer negen procent meer dan in de overeenkomstige perio de van 1951. De dagbladen waren verle den jaar de voornaamste ad- vertentieibron. Zij legden be slag op 36,3 procent van vorengenoemde 6.496.500.000 dollar. Daarop volgden resp. de postreclame, radio tijd schriften ende televisie, welker advertentiebaten zich 93 procent boven het peil van 1950 bewogen. NIJMEGEN Het bestuurder St. Radboudstichting te Nijme gen heeft de heer H. Andriessen te Den Haag benoemd tot bui tengewoon hoogleraar aan de R. K. Universiteit met leerop- Merel", drie symphoniëen en ca- Hij zal in het bijzonder de muziekgeschiedenis en de aesthe- tiek der muziek onderwijzen. Hendrik Andriessen, directeur van het Koninklijk Conservato rium te Den Haag, werd 17 Sep tember 1892 te Haarlem gebo ren. Zijn eerste muziekonderricht ontving hij van zijn vader. Later studeerde hij aan het Amster dams Conservatorium bij Ber nard Zweers (oompositie) en 'J. B. de Pauw (orgel en piano). In 1937 werd hij benoemd tot organist van de kathedraal te Utrecht en tot hoofdleraar voor compositie aan het conservato rium te Amsterdam. In hetzelfde jaar werd hij directeur van het conservatorium der Maatschappij ter bevordering der toonkunst te Utrecht. Hendrik Andriessen schreef vele missen, orgelwerken, een vioolsonate, een pianosonate, een declamatorium „Ballade van de Merel", drie symphoniën en cap- pricio voor groot orkest enz. TAHOE CITY, Californië Volgens een verklaring van Henry J. Kaiser, de bekende bouwer van schepen en auto mobielen, heeft iemand een aanslag op zijn leven willen plegen door de twee snelle motorboten te saboteren waar mee hij deel zou nemen aan wedstrijden op het meer van Tahoe. Een half uur voor de aanvang van de races ontdekten monteurs dat de drijfas van een van de bo ten half was doorgezaagd, en dat de carburatorpomp was volge propt met stukken katoen, moe ren en bouten. In de andere boot die hijzelf had willen besturen. had men twintig liter brandstof uitgestort met het gevolg dat de len van de romp doorweekt wa ren. Een gedeelte van dit ont vlambare goedje had bergplaat sen in de wand gevuld. De heer Kaiser verklaarde er zeker van te zijn dat dit een aan slag op zijn leven betekende. „Het is een vdn de meest dui velse dingen waarvan ik ooit ge hoord heb", zeide hij. „een wer kelijke moordaanslag". De industriëel zeide niet te we ten wie hiervoor verantwoorde lijk moest worden gesteld, maar hij vermoedde dat het dezelfde lieden waren die „tot nu toe steeds getracht hebben alles te vernietigen wat hij wilde opbou wen." Hij gaf geen nadere, toelichting op deze laatste verklaring.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3