Waar vindtge namen als Fnidsen, Payglopen Ritsevoort? Afrikaans tot Grieks in Alkmaar Zaterdag begin van Alkmaarsé kermis Bruggetje hier bruggetje daar TUSSEN KAAS EN VICTORIE Me# Johnson, Jensen en Jansen op kleine kaas-U.N.O L. H. GTabak schreef in „Het Gooi en Omme land" over Alk maar De vlag in top op nieuwe u.i.o. WAT DE ZUID-AFRIKAAN OVER ALKMAAR SCHRIJFT deur Awie Labuschogne Meer dan negentig inrichtingen Kermisprogramma Het Gulden Vlies PAGINA 2 WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1952 \lOOR DE GOOIER krijgt Noord-Hol land eerst boven 't Noordzeekanaal zijn naam. Amsterdam is de stad waar zijn tocht „naar boven" meestal eindigt. Hij weet de weg naar de duinrand achter Haarlem, Zandvoort en Bloemendaal, vindt er vertier in het Utrechtse en vergeet daarbij dat een tocht naar het Noor den van de eigen provincie, waarvan het Gooi zich vrij onafhankelijk voelt, de charme heeft van een ontdekkingsreis. Het begint eigenlijk al daar, waar ge letterlijk met de deur in huis kunt vallen: bij de Hem- brug Ge ziet de deuren in stapels opeen, links van u, als ge uit de trein kijkt. Hier begint uw tocht door het Hollandse land. Dat land is als een wijd gespreid net. De mazen zijn de groene weivlekken, die langs u heen glijden. Ze worden bijeengehouden door de zilveren koorden van sloten, nu grachten en plassen. De vangst, die zich in de loop der jaren aan dat net gehecht heeft, is groot en goed. Het zijn de oude stedekes, haast onbe kend en onvindbaar voor de vreemdeling, stille stadjes, die als edele oesters hun parel ver bergen: Jisp en De Rijp, Groot Schermer en Graft, elk met een wondermooi raadhuisje, en tenslotte een stad, die de anderen in grootte verre overtreft, de stad met een kerk als een kathedraal, met een Waag, die verwondering wekt, met hofjes, met straatnamen, die ge nergens thuis kunt brengen. Een stad die de beste buit is, die ge in dit net kunt treffen, een stad als hart van het hele Noordhollandse land, waarvan ge goed dan vindt, dat het pas boven het IJ zijn naam krijgt, een stad, waarin op sommige ochtenden de hele wereld bijeen lijkt te komen. Dat is Alkmaar. In Alkmaar heeft de tijd niét stil gestaan. Alkmaar is geen Brugge, geen stad, waar ge van de ene ver wondering in de andere valt en tenslotte doodmoe van het zien wegtrekt. In Alkmaar dient ge Uw ogen le kost te geven. Deze stad in het hartje van de provincie, waar ge al of niet bij wilt horen, vraagt eigen initiatief als ge op ontdek kingstocht gaat. Het is er anders dan elders. Dat begint met de go- tieke Kerk, die men er in tijden van voorvaderlijke vroomheid neerzet te. Ze staat er als uit één blok steen gehouwen. Geen uitwassen zoals de bontgetooide Bavo in Haarlem. Alkmaar hield van orde. Diezelfde orde volgt het licht, dat koel langs de gevel strijkt, het licht dat door de hogs ramen binnenvalt in een ruimte waar iets van de eeuwig heid schijnt gevangen. En dan be gint plotseling een orgel te spelen. Eerst traag en tastend en dan ten slotte in volle omvang van alle re gisters. Alsof de kerk haar glorie uit zingt om eigen schoonheid die met een hoger doel werd ontworpen: symbool van de godsvrucht van een stad. Die kathedraal staat niet in het hart van de stad, maar juist iets beziiden de werkelijkheid. Het leven spoelt langs haar voet. Het vindt zijn weg langs straat en wa ter. Het bundelt en spli.jt. Maar alles echter komt samen in het hart bii de W aag. Daar heeft Alkmaar er werkelijk kaas van gegeten wat ze toeristen voor moet zetten. Te gen een hoog gebouw, dat vroeger kerk en ziekenhospitium was maar later vergroeide tot marktcentrum, ligt een klein huisje: een wrat op een hand. Hier kunt ge U laten verbinden met de oude tijd. Er hangt oen telefoon uit het experi mentele Bell-stadium, en ze hangt er om.iat het zo hoort. Daar zetelt Alkma3rs VVV, die de mensen van deze tijd verbindt met een andere tijd. Grijp waar ge wilt, uit alle tij den vindt ge immers resten in Alk maar. Die telefoon is nog niet zo'n dwaas symbool. Wandel langs de laat-middeleeuwse huizen, de wo ning van de gezeten burgerman in die dagen, wandel langs de kerk ruimten uit diverse eeuwen, kijk naar een toppunt van renaissancis tisch bouwkünnen tegen een kern uit vroegere tijd: de Waag met dat typische verdeelw'erk van vakken en ramen, van krullen en slingers, alles volgens een zo harmonisch schema, zo fijn en gaaf, dat ge zoudt menen, dat een schrijnwer ker door een vergrootglas U een edel sier aad liet zien. Ge dit hier echter niet voor lou ter steen gekomen, 's Is immers zwart van de mensen. .Vrijdag ochtend in 't zomerseizoen: Edward Taylor heeft New Castle upon Tyne verlaten, Mathilde Een paar minuten van de Kaasmarkt, waar het meestal krioelt van de mensen, ligt de Vismarkt, waar het haast steeds stil is. Renoir liet Parijs in de steek. John Saunders kwam uit Massasuchets in de States, er is een Erik Nilsson uit Zweden, ge loopt tegen Denen op, tegen Zwitsers, tegen wie ge maar wilt, waar ook vandaan. De lange witte mannen En daarboven zijn er de mannen met rode, gele en blauwe, met groene boeden in hel witte pakken. Ze zijn te groot om vissers van de Cóte d'Azur te zijn. Ze wandelen in eigen rhythme, korte gebroken loop, snel achter elkaar. Ge komt dichterbij en ziet tussen die man nen de draagbaar met de goudgele Edammer kazen. Dit is Alkmaars kaasmarkt. Elke Vrijdag weer. Elke Vrijdag met zijn vier groepen van kaasdragers. Meer ménsen dan kazen, zoudt ge wellicht zeggen, want ge dient te dringen om er wat van te zien. Dit is echter maar een deel van Alkmaar. Achter de vlag, waarmee ze meestal schermt, heeft deze stad nog tal van dingen, die ge nergens elders kunt vinden. Blader in een stratengids: namen als Payglop, Fnidsen, Luttik- Oudorp en Ritsevoort, ge zult ze vergeefs elders zoeken. Buig maar uw hoofd Ge zult niet trachten de beteke nis te achterhalen. Die is zelfs voor veel Alkmaarders duister. Ge aan vaardt dat als bet onwaarschijnlij ke in een sprookje. Onwaarschijn lijke dingen zijn er trouwens om zo maar aanvaard te worden. Evenals de schenking van Cornelis Wildeman, die een hofje voor oude dames schonk en er eén kerel met een knots voor liet zetten, waar ge nu nog scheuten van in de kuiten krijgt als ge er naar kijkt. Ge kunt er langs varen in een bootje, dat een rondvaart serveert. Nergens dient ge misschien zo attent te zijn als in Alkmaar. Telkens bij de bruggen krijgt ge het verzoek het hoofd te buigen. Niet als respect uiting voor het oude schadsschoon, maar louter om eigen lijfsbehoud, zó laag zijn de Alkmaarsé bruggen. Door de tijd afgesleten zoudt ge kunnen zeggen. Passend gemaakt aan het verkeer van deze tijd, dat de wég vlotter vindt dan het water. Middeleeuwen en renaissance ziet ge bijeen, als ge langs het „huis met de kogel", dat voor een groot deel van hout werd opgetrokken, naar het feestelijke bouwsel, dat „Waag" heet, kijkt. Ge zijt in Alkmaar. Ge zijt uit en iemand die uit is wil doen wat hem zint. Die wenst niet bij de hand te worden vastgehouden. Die wenst geen jaartallen te zien opgelepeld. Voor hem ligt de schoonheid boven de tijd en toch weer in alle tijden. Wij laten u los: wandel zeif door de wallen, kies zelf de straatjes en steegjes met sleer. Zoek „het huis met de kogel", zoek het Accijnhuis, de Kooltuin, waarin oude huizen nóg onder water staan, zoek in de Hogestraat het stadhuis, ga naar de Vismarkt. Steeds en steeds weer zult ge uitgaan van die Waag, op een Vrijdagmor gen, als anderen zich iri het hart van de stad verdringen om kaas. Maar ga eveneens op andere da gen. Ga om de eigen schoonheid. Die kraait in Alkmaar nog steeds victorie. Alkmaar laat zich in geen enkel opzicht de kaas van het brood eten. En gii vaart er wel bij. zélfs als ge per trein uit het Gooi komt. ALKMAAR Dinsdagmorgen omstreeks half twaalf ging de vlag in top boven de eerste dakspant, die gehesen werd boven het nieuwe gebouw van de R.K. U.L.O.-school St. Joseph, die door het bestuur van de R.K. Jongensscholen „St. Joseph" te Alkmaar wordt gebouwd. Het nieuwe schoolgebouw, dat gelegen is aan de Ferd. Bolstraat, werd bij deze gelegenheid, die 'bij iedere bouw een mijlpaal betekent, bezocht door het be stuur en enkele genodigden. De architect P. J. de Kort, leidde met de opzichter van het werk, de heer W. A. Loomans en de aannemer, de heer Joh. de Nijs het gezelschap rond, waarbij hij inlichtingen gaf over de bouw wijze, die in vele opzichten nieuw is en ontving daarna het bestuur in de opzichterskeet, waar de voorzitter van het schoolbestuur, de hoogeerw. heer J. Th. Jacobs, Deken van Alk maar, de architect en de aan nemer feliciteerde met de voor spoedige gang van zaken bij deze zo noodzakelijke scholen bouw en hoopte, dat de grote promotor van de bouw, de eerw. broeder Arsenius, nog lange tijd zijn krachten aan het onderwijs in hetnieuwe gebouw zou mo gen geven. Architect de Kort beantwoordde met enkele weiger kozen woorden de toespraak van de hoogeerwaarde deken, waarna broeder Arsenius, het hoofd van de ULO-school het schoolbestuur toezegde zijn beste krachten aan het onder wijs te zullen geven. De arbeiders, die aan het ge bouw werkzaam zijn, werden na afloop door de h.e. deken nog even hartelijk toegesproken, waarna er voor allen een trac- tatie en een extra beloning werd gegeven. SCHILDER J. BLEYS OVERLEDEN Te Amsterdam is de schilder J. Bleys overleden. Hij was een be kende hoofdstedelijke figuur en decoreerde onder andere het ge bouw De Bisschop en het Damho- tel. Bleys is te Hoorn geboren, als zoon van de architect A. C. Bleys, die de Sint Nicolaaskerk aan de Prins Hendrikkade tegen over het Centraal Station te Am sterdam en de kerk van de H.H. Cyriacus en Franciscus in zijn ge boortestad heeft gebouwd. Na zijn studies aan de Rijks academie voor Beeldende Kun sten te Amsterdam onder prof. Allebé te hebben beëindigd, ves tigde Bleys zich te Bergen N.H. Met H. van Bloem, Graadt van Roggen en Van der Hoef mag hij tot de „ontdekkers" van Bergen worden gerekend. IMPRESSIES UIT DE INZENDINGEN VOOR DE PRIJSVRAAG VAN ALCMARIAV.V.V. Wij geven op deze pagina vandaag een kleine bloemle zing uit hetgeen journalisten uit binnen en buitenland over Alkmaar schreven. De heer Ros schreef een luchtig verhaaltje over de Kaasmarkt en d« ruitertjes van de Waagtoren, een feest van kleur en gewoel, van traditie en folklore, over de vettige heerlijkheid van de tien tallen stapels kaas en het nijvere arbeiden der kaasdragers, de han delaren enz. Van de amateurfoto grafen die het beeld van de Kaas markt brengen naar alle uithoe ken van de aarde Mevr. van der Scheer behandelt meer de geschiedenis van de kaasmarkt en grote belang van het vreemdelingenverkeer, dat er mee gediend wordt. Hermann Tölle spreekt over de kaasmarkt als over een poëtisch onderwerp. De Duitse prozaschrij vers kunnen dikwijls met een zweem van weemoed en een tikje melancholie zo ontroerend schrij ven over hun onderwerpen, waar door zij oud en bekend, toch weer als nieuw wordenHij begint er al mee: Melodiën überströmen mieh, wenn ich an Holland denke. E,s übenkoiramt mioh wie ein An dante, das die Seele zur Ruhe führt. Dan geeft hij een beschrij ving van hetgeen hij in Alkmaar gezien en meegemaakt heeft, en hij besluit: Oft steigt Alkmaar aiiïf in meiner Seele. Ein Bdld mit dem Wohlklang der Geddegenheit. Atmend und stark steht die Stadt dann vor mir. Langsam Lösen sich die Formen. Waaghe, Türme, Giebel, Grachten und Gassen ver- schwinden wieder. Weit in der Feme üiber dem Wasser drehen sich noch eine kurze Weile laut- los vier Windmiihlen G. F. Göbel vindt Alkmaar een stad, waar de tijd stilstaat, waar de moderne haast nog geen toe gang heeft gekregen en waar le- vensvroliike meisies, wier make up door Moeder Natuur verzorgd wordt, hartelijk lachen met de kaasdragers. De straten zijn smal en de burgers gaan zo bedacht zaamHet spel van de klokken is een gewijde stem, dat een wel- komsroeu doet weerklinken over het vlakke land rondom de stad Dan vertelt hij van de traditione le gebruiken van het kaasdrafiers- gilde en de gehele kaashandel. Dan over de roemruchte geschiedenis van de Spaanse oorlog, en over de laatste oorlog.... Ocksa de tyske ockupatiionstruperna r9k- ïiade fel pa den frihetslangtan, som bor i „osthandlarnas" bröst dat is: Ook de Duitse bezet tingstroepen hadden zich vergist in de Vrirheodsdrang' van de „kaaskoppen"Ook haalt hij de striid teen de zee aan. die in de vesting Holland, zovele malen gestreden moest worden Hij be sluit met noc eén wondere groet aan de meisjes van Alkmaar, waarvan hij zegt, dat haar harten in deze stad zonder haast nog snel genoeg kloppen H. P. Jacobs heeft in De Post ziin reportage met enkele foto's opgefleurd. Allereerst een gTote kleurenfoto van r1/ Waagtoren, die sierlijk en stijlvol ten hemel rijst dan een foto van het Waag- plein, genomen vanaf de toren, een stemmige foto over Holland in zijn zuiverste gedaante, ergens op de Oude Gracht. Hii schrijft: Bruggetje hier, bruggetje daar, bruggetje ginds Statige huizen, waarvan sommige eeuwenoud zijn Wat olmen, later wat wolken, ia, dat is inderdaad Holland in zijn zuiverste gedaante. Verder nog een foto oveT de Hofjes en tenslotte nog een zeer stemmige foto op een vroege och tend genomen, langs het water en natuurliik een bruggetje met een paar meeuwen en hoge bo menoveral heerst de vrede van een vroege voorjaarsoohtend Hij noemt Alkmaar de me tropolis van het polderland, als de karakteristieke plaats van Hol land in zijn puurste vorm, dat in steden als Alkmaar zijn echte oude wezen heeft bewaard. En tenslotte was er dan nog de inzending van de Nord West Deutsche Rundfunk, (géén prijs winnaar). Heinz Gunther Deiters zegt daar: „Als men onderzoekt in welk rhythme de stad leeft en werkt, weent en lachtEin wenig eng ist das alles, finden Sie. Maar wat hij gevonden heeft: Gesch'ichte, die sich nicht unter einer Glasvitrine verst,eckte De Kaasmarkt was voor hem als een toneel. Alkmaar is trots op zijn geschiedenis en op alles wat zii bezit. Alkmaar geeft Duits land het voorbeeld, zo besluit hij, nicht mehr ausschlieszlich von le- bendiger Volkstumspflege zu spre- chen, sondern dieses Volkstum so selbstverstandlioh zu leben, wie die Menschen von Alkmaar es seit ein paai- hundert Jahren tun C-FMpA BIOSCOPEN: Victoria: „On der Narcose," 18 iaar: Har monie: Kontike, alle leeft.. Rex: Morgen is te laat. 14 i: Cinema: Het Boek der Wil dernis, 14 j. Aanvang 8 uur APOTHEKEN: Na heden avond 6 uur voor spoedge vallen bereikbaar Apotheek Wanna, Ritsevoort 5. Apo theker mej. C. Kamphuys. ENTOONSTELLINGEN: Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren": tot 1 Septem ber tentoonstelling wer ken van Jac. J. Koeman Stedelijk Museum Alkmaar „Tegels en Tulpen". KCB tot 23 Augustus a-s.: Gouaches en sepia's van Kees Jansen. Kunst zaal Hubers, Bergen: tot 1 Sept. werken van Jaap Min. HEILOO: Tintoretto: Dorps huis tot 25 Augustus. Donderdag: Hoog water 8 u. en 20.45; laag water: 2p5 en 14.55. ALKMAAR. Teken een mens in jou verbeelding 'n prentjie van een ou Nederlandse stadjie, die smal straatjies, gragte, gewels en die Europese atmosfeer, dan ien jy Alkmadr, ge lee in die Noord-Weste van Nderland. In meer as een opzig is dit 'n baken in die Nederlanse geskiedenis. Die stad se geskiedenis dateert terug na die negende eeu, maar dti was eers gedurende die tachtigjarige oorlog dat dit in die polder- landskap die aandag op hom gevestig het. Vandag is Alkmaar die sentrum van Noord-Holland, al woon daar maar 'n ietsie oor die veertigduïsend inwoners. Die skilderagtige stad kan eindlik as 'n vegstad bestempel word, 'n stad wat altyd goed verdedig is. Die stadsnaam Alkmaar is ontleen aan die stads wapen Alck en mare, wat 'n. verwysing is na die baie water rondom die stad. In die stryd teen^ die Westfriese het Alkmaar hom al met 'n sterk vryheidsdrang verdedig. In die Tachtig jarige Oorlog in die stryd teen die Spanjaarde het die stad hom oortref. Vandag staan Alkmaar bekend as die victorie- stad, die stad, waar die Spanjaarde moes stuit teen die stadswalle en teen diezelfde durf wat die voortrekkers aan die dag gelê het. Alkmaar was die eerste steen, wat met welslae gemessel is ge durende die godsdiensoorlog, en gedurende 'n heldemaand Okto ber vereer die Alkmaarders op 7-8 Oktober hulle helde en oor- winning van 1573. In die Victo riepark waar die heldestryd van die ontset grotendeels gelewer is is daar, 300 jaar na die roemryke gebeurtenis een monument op- gerig. Die Vrijheidsbeeld, een Engel met haar regterhand om hoog, getuig van die gebeurtenis. Op die voetstuk is die stads wapen en die woorde Alkmaria Victrix. Daar is seker honderde ge- skiedkundige geboue en plekke elkeen met 'n eie sfeer en verhaal daaraan verbonde. Die pragtige stadsaal, waarmee die aanbou al in 1509 mee begin is. Heel waarskynlik vandag die bekendste baken in Alkmaar, die Waaggebou met beroemde to- ring, die Grote of St. Laurens- kerk wat gedurende die beelde- storm van 1566 swaar gely het. Slegs twee beeilde het behoue gebly. Mens dwaal ure lank deur Alkmaar, die blom van Noord- Holland. Dis stad met sy water, sy windmeulens waat hier net soos baie gelede nog steeds pligs- getrou op die landskap 'n intieme prentjie vorm en lustig-lui sy arms om en om laat swaai. En die prentjie? Dit verander nie in die minste nie. Amster dam het sy nou strate en Den Haag sy uitgestrekte uitbreiding, maar Alkmaar herinner in alle opsigte aan die prentjie wat jy in jou verbeelding van 'n Neder landse stad ronddra. Die mo derne het hier nie so opmerklik teen die oue opgebotst nie. Die ou Alkmaar het behoue gebly iets in die atmosfeer van die omgewing herinner die verby- ganger telkens daaraan. Afgesien van die feit, dat Alkmaar, nadat die Bekende Afsluitdyk' in 1932 voltooi' is, as verkeer ssentrum toegeneem het, merk elke be- soeker die ou atmosfeer wat weerspieel word. Alkmaar is die millpunt van ongeveer 90 omliggende dorpe en sy winkels wedywer met die van elke provinciestad. Op on- derwysgebied alleen kan daar gespog word met 40 instellings. Groot name ut die Neder landse verlede, op meer as een gebied, baanbrekers, skrywers, digters, komponiste en selfs die eerste Oost Indiese vaardei', Dirk van Sonooy, kleef aan Alkmaar vas; Cornelis Drebbel, die uit vinder van die termometer en 'n persoon, wat talie belangrike ontdekkings gedoen het op die skeepvaartkundige gebied, die digteres Maria Tesselschade- Visscher, die skrywer A. L. G. Bosboom-Toussaint en dan begin jy dink aan 'n lang lys van fi gure, wat hulle stempel in Ne derland en elders afgedruk het. Op 'n beskeie wyse het Suid Afrika ook 'n paar bande met Alkmaar. As handelssentrum wordt daar vanselfsprekend ook 'n verbinding met die Unie in stand gehou. Een van die ver- naamstes is die firma Pels wat al vir baie jare orrels vir kerke oor die lengte en breedte van ons land bou. En dan die Kaasmark, wat vandag sekerlik die grooste rol speel in die instandhouding van die toeristeverkeer in Noord Holland. Elke somer van April tot Oktober, elke Vrydagoggend om sewe uur begin die kaas- draers met hulle werk, hoewel die mark amptelik eers om half tien geopen word. Die Alkmaarsé kaasmark da teer ook uit die Goue Eeu, 'n dankbare herinnering uit die geskiedkundige verlede. Die kaasdraersgilde wat nog baie van hulle gebruike uit die 16e eeu in ere hou, bestaan uit vier groepe van zes draers en 'n tas man wat almal in wit pakke ge kleed is. Die opsigter oor die agtentwintig kaasdraers is die kaasvader. Die enigste wyse waarop die vier groepe van me kaar onderschei kan word, is die verskillende kleure hoed en bande, wat hulle dra, groen, blau, rooi en geel. Die beroemde Edammer kase word in die oggenü voor die Waaggebou uitgestal, en wanneer die. .mark begin, is dit. die taak van de draers, om die kaas op hulle bak na die weegskaal te bring, waar dit geweeg en ver koop word. Hierdie kleurryke seremonie uit die dae van gister lok vanselfsprekend toeriste in hulle duisendtalle en gedurende die seisoen kan 'n opmerksame persoon Afrikaans tot Grieks op die mark hoor praat. Die kaasdraers het hulle eie ruskamer en daar word selfs 'n spesiale bier vir hulle gebrou. Sewe uur die oggend word die name van die kaasdraers deur die kaasvader afgelees en die laat slaper moet 'n klein boete betaal. Daarna word die weeg skaal in gereedheid gebring, en dan kan die draers huistoe gaan om hulle in wit pakke te gaan uitdos. Belangwekkend vir oud en jonk is die klokslag van die uur. Dan verskyn daar op die Waag- ALKMAAR Zaterdagmorgen 23 Augustus wordt de AlKmaarse kermisweek geopend, om pas Zon dagavond 31 Augustus te worden gesloten. Op het Hofplein komen weer de beide grote inrichtingen van K. Stuy Noels' Amusements paleis en A. van der Veen's Cock tail, een sneldraaiende grote kuip, waarin men door de middelpunt vliedende kracht omhoog glijdt en tegen de wand gedrukt wordt. Dit iaar echter is er met de Cock tail van de heer van der Veen nog iets bijzonders aan de hand. Er is tevens een vernuftig uitgevoerd vliegtuig, waarin men, hoewel men op een en dezelfde plaats blijft hangen, alle mogelijke vliegsensa- ties kan beleven. Op de Laat komt een kinderdraaimolentje te staan evenals op de Korte Nieuwesloot. Op het Canadaplein komt een Pa- rijzerketel. Dat is een grote in richting, waarin de mensen tot de nok toe naar boven moeten gaan, waarna zij in een overdekte glij baan, die de vorm heeft van eén kurketrekker, weer naar beneden suizen, om tenslotte in een kom terecht te komen, waarin zij nog enige tijd gezellig blijven rond draaien. Daarnaast komt een hoe platent te staan, waar men ringen om bepaalde voorwerpen moet zien heen te mikken, om ze in bezit te krijgen. Van de heer A. v.d. Pouw uit Leiden komt een voor Alkmaar geheel nieuwe inrichting de Tornado, waarin men in alle mogelijke richtingen kan rond draaien. Het is een zuil met een as aan de bovenkant daardoor heen; aan de as zijn 5 armen be vestigd, waarvan aan het einde gondels zijn aangebracht, waarin men plaats kan nemen. Als het ge hele geval, ofwel horizontaal of wel verticaal in de rondte gaat draaien, draaien ook de gondels nog eenmaal om hun lengteas. Van dezelfde firma is er voorts een grote kooi van bandijzer, waarin enkele motorrijders hun halsbre kende toeren verrichten. Van de fa C. M. Vermolen komt een Tête a Queu. Van de Wed. Roels, Ber gen op Zoom een kinderpaleis en van Janvier, ook "uit Bergen op Zoom, een electrische autorace baan. Op de Paardenmarkt zal weer van de heer van der Pouw de „Flying Cars" verschijnen, een grote cvlinder, waarin kleine auto- tjes op rails rijdend, bij het snel- ronddraaien van de cylinder, hele maal over de kop duikelen. Van de fa Elsinga uit Groningen komt daar de Octopus te staan. Voorts het variété-theater van C. Mul lens uit Den Haag en de autoscoo ter van J. Janvier. De heer J. Gro ninger uit Rotterdam zal op de Nieuwesloot een tent inrichten, waarin men apen en papegaaien kan bewonderen. En dan verder is over net gehele kermisterrein ver spreid een groot aantal kramen voor gebak, suikerwaren, zuurwa- ren en een aantal kleinere inrich tingen met allerhande kansspelen, zoals bumpersport, grijparmsport, pyramidensport, lucky star, vlieg- bomsport en duikbootspel, enzo voorts. Op de Steenenbrug zal men de poffertjeskraam van A. Beek- veld uit Groningen aantreffen. Uit het politierapport ALKMAAR Dinsdagmiddag om ongeveer half twee zijn een wielrijder die zich over het Waag- plein In de richting van de Mient begaf en een motorrijder die van de Houttil naar de Schaperbrug reed in botsing geraakt. De beide motorrijwielen werden bescha digd doch persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Even te voren was op de Laat een vracht auto bii het wegrijden in aanra king gekomen met een personen wagen die passeerde Ook hier werden beide voertuigen bescha digd. Gisteren werd aan de Om val een 7-jaTig jongetje aange troffen dat in Haarlem op de bus was gestapt en een reisje wilde maken. Om half acht is hij door de kinderpolitie te Haarlem afge haald. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Marga- retha C. dv N. Vreöker en M. C. Doffer: Erick A. H. zv J. Hopman en E. C Schermer. Gehuwd: J. v.d. Heyden en G J. Schumer. Overleden: D.J. de Bakker 38 j. toring die beroemde ruitertjies, wat al in die rondte- beweeg, 'n Gebeurtenis, wat hom nie in onbenullige woorde laat beskryf nie. 'n Sieraad vir die stad, 'n aantrekkingskrag vir die toeris met sy kameras wat hard poog om 'die taferele wat hy sien af speel in beeld vast te le. Die vader van die Kaasdraers gilde, mnr. Lutjeharms, is die vader van Prof. Lutjeharms van die Universiteit O.V.S. Vandag 'n band tussen Vader en seun, Afrikaner en Nederlander. Uur na uur is daar meer om te sien, meer om te geniet 'n stad so ryk aan weelde vir die fynproewer'n stad, wat her inner aan alles wat die verlede verteenwoordigmaar wét nogtans in die gees van moderne uitbreiding leef Die kaasmark vertolk in alle opsigte die sfeer, wat die Pre dikante skrywer Hildebrand in 1841 opgeteken het: „Kom op een Vrijdagvoormiddag in het Kaas seizoen te Alkmaar. De meer dan zeventig dorpen die in de Noord Hollandse metropolis liggen, heb ben hun contingent geleverd. Beemster, Purmer, Schermer, Waard, hebben zich leeggeschud in het kleine, nette stadje. Al de straten, die in een poort eindi- Êen, en vooral de zogenaamde •ijk, staan vol met hun groen en geel afgezette wagens, op het krat beschilderd met bloempot ten, krulletters en gedichten," WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Btil't, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. NOORDELIJKE WIND. Wisselende bewolking met en kele verspreide buien. Matige en in het Westen en Noxrden van het land tijdelijk krachtige Noorde lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 21 Augustus zon op 5.33, onder 19.51: maan op 6.21, onder 19.57. Alkmaarsé Schaakclub V.V.V. Kampioenschap 1952 ALKMAAR Daar de wed strijd E. J. KaiserC. P. Wouter sen, eindigde in remise is Kaiser weer kampioen geworden voor de Hoofdklasse evenals in 1951. In de finale behaalde Kaiser 1% Appel 1 en Woutersen een i/£ punt. De strijd om de zilveren Toren werd ook beslist; in de finale kwamen uit mej. Bouwman en P. Groenenberg. Mej. Bouwman was bepaald goed getraind in Maastricht, want zij wist in een gelijk opgaande, en langdurige partijGroenenberg te verslaan l»-0. Voor de zilveren Dame werd gespeeld tussen A. Beemsterboer, G. F. v. Brenk 10. Voer de volgende week is P. Seewald vrijgeloot, en moet dan gespeeld worden Beemsterboer- Kaiser. ALKMAAR De directie van „Het Gulden Vlies" heeft voor de a.s. kermisdagen gezorgd voor een attractief programma. Het begint al op- Zaterdagmiddag 2 uur met een vrolijke kinder voorstelling „Jopie Slim en Dikkie Bigmans" door het Rot terdams Kindertoneel. Op le beide kermiszondagen komt het gezelschap Johan Kaart met het blijspel „In pyama" met als hoodffiguren Johan Kaart en Johan Boskamp. Maandag 25 Aug. zal de Ned. Comedie (Johan de Meester, Guus Oster, Han Bentz van den Berg) de „Bruiloft van Figaro' Aan het eind van het toneel seizoen heeft het Rotterdams Toneel in Rotterdam nog een premiere gebracht van „Het ge heim van Dr. Spencer". Het is een thriller, die op dit program ma niet mocht ontbreken. Onder regie van Jan Teulings wérken hieraan mee 'Coba Kelling, Jan van der Linden, Lucas Wensing, e.a. op Dinsdag 26 Aug. en Woensdag 27 Aug. Ook Louis Saalborn komt naar Alkmaar. Hij komt met o.a. Mary Smithuizen, Mies Hagens, Johan Schmitz, Hans Tiemeijer, Ben Groenier, Edwin Thomas en Jenny van Maerlant op Don derdag 28 Augustus een voor stelling geven van „De inge beelde zieke". De overige drie avonden, 29, 30 en 31 Augustus zijn gereserveerd voor Johan Kaart. Vrijdags in „Potasch en Perlemoer". Zaterdags kan men Enny Mols de Leeuwe weer zien in „Appels van Eva" en Zon dags komt Johan Kaart het programma besluiten met een voors,telling van „In Pyama". Zaterdagavond a.s., de eerste kermisavond, treedt in het Gul den Vlies het „Langedijker Ca baret" op en wel voor de eerste keer in het openbaar. Reeds werden verscheidene voorstel lingen gegeven, doch alléénin besloten verenigingsverband. Het succes was groot. Vooral de opvoering van het buitengewoon goed verzorgd programma, t.g.v. het Koninklijk bezoek aan Alk maar, door de Oranjevereniging, trok zeer de aandacht. A.O.C.-Zeevogels ALKMAAR Hedenavond wordt de beslissingswedstrijd AOGZeevogels gespeeld om 7 uur op het HSV-voetbalterrcin aan de Mallevoortsdijk. Vertrék- tij d vanaf de Heilooerbrug om half 7 precies. Hierdoor vervalt de training van hedenavond meisjes. Voortaan begint de bui tentraining om 7 uur in verband met de 'invallende duisternis. De vergadering van heden gaat niet door.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2