12000 jongeren demonstreerden in Villach voor Europa De aanslag op overste Harjono Aanval op munitiefabriek bij de Mandsjoerijse grens Indonesië schrikt terug van hard werken Nederlandse deserteurs gingen bij de T.N.I. Wees a.s. Zondag zuinig op uw pleistertje! Zuster van Canadees minister betrokken bij visa-fraude? In de toekomst één Europese partij van Christen-democraten? Jonge Katwijker van trawler gedrost öie A weuelö ons Wapenstilstandsbesprekingen verdaagd Oud-minister Wibisono: Tweemaal zes jaar geëist Dodelijk getroffen door dorsmachine Zaak werd aangehouden Lt.-koloriel Harjono verscheen niet door een misverstand Franse landbouw gemoderniseerd Naar wij vernemen (Van onze verslaggever) ONDER HET MOTTO „Europa, Vaderland der Toekomst" is van 10 tot IS Atigustus in het Oostenrijkse stadje Villach een internationale sport- en cultuurweek gehouden, in het kader waarvan ook een congres van de Unie van Jonge Christen-democraten plaats vond. Deze samenkomst van jon geren uit hijna twintig landen bereikte haar hoogtepunt tn een geweldige jeugddemonstratie op Vrijdag 15 Augustus, toen 12000 jongeren in een imposante stoet met vaandels, vlaggen en muziekcorpsen opmarcheerden naar het Raad huisplein, waar zij werden toegesproken door Bondskanselier Figl, de Italiaanse Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Taviani en de Belgische Staatsminister De Schrijver. De Jongerenorganisatie van de K..V.P. was vertegenwoordigd door een delegatie van ruim 100 nersonen. terwijl dr. Ad. Knaa- nen en drs. J. P. de Heii uitge nodigd waren als rapporteurs op te treden, tezamen met de Frans man Farine (M.R.P.), de Belg de Groote (C.V.P.) en de Pool Edward Bobrowsky. De zes Ne derlandse stemgerechtigde gede legeerden bleken in dit interna tionale gezelschap een sterk team te vormen, want de vaak ingrij pende voorstellen van de beide rapporteurs wisten de eindstreep te halen en werden in de con gresresoluties vastgelegd. De jongeren zullen blijven vasthouden aan de federatiege dachte. hetgeen de overdracht van een deel der Souvereiniteit aan een bovennationaal Europees gezag inhoudt. De confederatie welke thans door sommige poli tieke kringen gepropageerd wordt is onaanvaardbaar. Langs die weg kunnen Europa's problemen nooit opgelost worden. De Chris telijke democratische nartiien dienen een permanente commissie in het leven te roepen die een program ontwerpt voor de poli tieke activiteit der Christen- Democraten in de Europese or ganen. zoals het Schuman-parle- ment. Uiteindelijk zal men tot een Europese Christelijk-Democrati- sche partij moeten komen, welke een van de fundamenten moet zijn, waarop het toekomstige Europese parlement is gebaseerd. Onderwijs in Europese geest Voorts werd nog een studie commissie opgericht welke de po sitie van de studenten in de ver schillende Europese landen, als mede hun plaatsingsmogelijkhe den zal bestuderen. WHITBY, 19 Aug. Een 14- jarige Niederlandse jongen, Teu- nis Schaart, wilde graag wat van de wereld zien en ging naar zee. Het beviel hem echter niet aan boord van de Wilhelmina V uit Katwijk, want hij zag alleen maar water. Toen de visserstrawler de haven van Whitby binnenliep, droste Teunis. De kapitein gaf zijn naam op aan de politie en voer zonder zijn jongste maatje weer uit. Gisteren is Teunis gevonden in een dorpje in de buurt van Whitby Hij was volkomen uitgeput, maar na een goed maal en een warm bed op het politiebureau knapte hii weer op en vandaag kwam de Wilhel mina V de hayen weer binnen om hem op te pikken. MOSKOU. Van de 200 millioen inwoners van de Sovjet-Unie zijn er maar 6 millioen lid van de commu nistische partij. Onder het motto: kwaliteit gaat boven kwantiteit, worden afdelings besturen berispt wanneer zij bij het aannemen van nieuwe leden niet critisch en Voor zichtig genoeg te werk gaan. HOLLYWOOD. Als u eens een Amerikaanse film ziet waarin het verschrikke lijk regent, kunt u er zeker van zijn dat het bij de opname droog was. Bij het vervaardi genvan een film waarin An thony Qnin en Hugh O'Brian een robbertje moesten vech ten in een somper moeras, regende het echt. De opname werd uitgesteld omdat anders de camera's nat zouden zijn geworden. De scène werd en kele dagen later gedraaid on der gloeiende zon. Regen machines zorgden toch voor het gewenste effect en de ap paratuur bleef droog. HOLLYWOOD. De be kende regisseur Cecil de Mille heeft zijn gouden bruiloft ge vierd. Hij zei: „In het huwe lijk is de man eigenlijk maar een tijdelijk geëngageerd ac teur voor een ondergeschikte rol. Het is de vrouw die maakt dat de boel rolt". MOSKOU. Aan twaalf Russische deelnemers aan de Olympische Spelen is de titel y,erkend sportheld" toegekend. MABRAS. In het hxm- gersnoodgebied Rayalaseema in Zuid-India leven 500.000 personen van de soep die hun door 1900 gaarkeukens wordt verstrekt. De commissie voor de Vakver enigingen. waarin de heren W. J. Spit en P. M. van Zeil. bestuur ders van de Transportarbeiders bond. Nederland vertegenwoordi gen. kwam met een resolutie uit de bus. waarin gevraagd werd om in het kader van de Raad van Europa een economische en sociale commissie op te richten waarin zowel representanten van de werknemers als van de werk gevers en de overheid zitting zul len hebben. De regeringen van de Europe se landen werd aanbevolen het onderwijs in al zijn geledingen van de Europese geest te door dringen. Tenslotte werd een resolutie aangenomen, waarbij de vier grootmachten werden uitgenodigd spoedig het vredes verdrag met Oostenrijk te sluiten. Persoonlijk contact belangrijkste Niet minder belangrijk dan het commissiewerk was echter het persoonliik contact tussen zoveel ionge Europeanen. Er ziin daar in Villach weer vele internatio nale vriendschappen gesloten of versterkt. De grootste manifestatie van 12.000 jongeren. het kleurig schouwspel van vlaggen en kle derdrachten uit zoveel verschil lende streken, hebben een onver getelijke indruk gemaakt. Een demonstratie van de Christen democraten. zoals wii Nederlan ders ons nooit hadden kunnen dromen, is werkelijkheid gewor den in de onmiddellijke nabii- heid van het IJzeren Gordijn. Daar moet iets van uitgegaan ziin. in het biizonder op de dui zenden ionge Oostenrijkers, die uit de Russische bezettingszone waren overgekomen en die dage lijks de voorpostgevechten moe ten leveren om het behoud van de Christelijke cultuur. De Europese jongeren, die in Villach tezamen zijn geweest, hebben getoond het woord van de Oostenrijkse Bondskanselier Figl begrepen te hebben: „Als één familie moeten wij aan het nieuwe vaderland der toekomst bouwen. Europa moet een vader land zijn voor ons allen, ook voor hen die hun vaderland geen vaderland meer kunnen noemen". „OM 'T BRUINE MONSTER" Onlangs is bij Kluitman Alk maar een alleraardigst jongens boek uitgegeven getiteld „Om het bruine monster" van Pieter Nie- rop. Het vertelt over een aantal jongens in een kleine plattelands- provincie, die de voetbalsport wil len beoefenen om de sport en niet om te winnen op de eerste plaats, en die tenslotte willen trachten, door een geest van sportiviteit in het dorp aan te kweken, verschil lende minder aangename toestan den te verbeteren. Zii stichten daartoe een nieuwe voetbalclub, die door een oud-international van hetzelfde kaliber idealisme tot grootse triom/phen wordt ge voerd. Een en ander gaat gepaard aan een dosis gezonde humor en gezonde spanning. Een boek, dat zich gemakkelijk en snel laat le zen en bijzonder onderhoudend en amusant is voor jongens, die lief hebbers zijn van de voetbalsport, en die de ideele kant van de sportbeoefening willen nastreven om zodoende zich de lichamelij ke eigenschappen te verwerven, die zij in staat is te bieden. SEOEL, 19 Aug. Veertien Amerikaanse Superforten van het type B 29 hebben gisteren avond, met zorgvuldige vermij ding van de tyfoon, die boven een gedeelte van Korea woedde, een aanval gedaan op een grote communistische munitiefabriek in Nakwon, vijf km ten Zuiden van de Mandsjoerijse grens. Het hoofdkwartier van de luchtmacht in Tokio deelde mee, dat het de eerste aanval van de Koreaanse oorlog op deze fabriek was en dat de burgerbevolking in de omgeving van de fabriek door middel van pamfletten was gewaarschuwd. Een communistische nachtjager viel één Superfort aan en het afweergeschut was uiterst actief, maar volgens de luchtmacht keerden alle 14 bommenwerpers veilig op hun bases terug. De bemanningen maakten bij het bombarderen gebruik van elec- tronische richtapparaten. In to taal plaatsten zij 140 ton bom men. De fabriek bestond uit 17 van staal en gewapend beton opgetrokken hoofdgebouwen, en tientallen bunkers en munitie opslagplaatsen, verscholen in de heuvels. De fabriek maakte naar schat ting 1.000 anti-tank granaten en 3.000 tot 5.000 handgranaten per dag, met daarnaast grote hoe veelheden munitie voor kleine wapens. Generaal-majoor William Har rison, de oudste gedelegeerde van het commando der Verenig de Naties in Pan-Moendjon, ver klaarde vandaag tijdens een persconferentie dat zijn inziens nog steeds een wapenstilstands overeenkomst uitgewerkt kon worden, maar dat hij er niet het flauwste idee van had wanneer. De onderhandelaars waren vandaag een uur lang in de con ferentietent bijeen na een on derbreking van een week zonder enige vordering te maken inzake het krijgsgevangenen-probleem. Voor de vierde maal besloten de delegaties de besprekingen voor de duur van een week op te schorten. Generaal Nam II, de communistische delegatieleider, protesteerde aanvankelijk tegen de beslissing om op 27 Augustus weer bijeen te komen, maar leg de zieh later bij het besluit neer. Harrison verklaarde: „Naar mijn mening verlangen de com munisten naar een wapenstil stand, maar het is alleen de vraag wat ze ervoor betalen wil len." Een hevige wervelstorm teis terde Zuid-Korea Maandagavond. Volgens mededelingen van de Zuid-Koreaanse politie zijn 10 personen verdronken en meer dan 110 huizen en honderden hutten door watermassa's weg gespoeld. Gevreesd wordt, dat latere be richten van grotere schade en meer slachtoffers zullen gewagen daar de verbindingen op vele plaatsen verbroken zijn. Blijkens de eerste berichten schijnen de troepen aan het front niet veel hinder ondervonden te hebben van de wervelstorm. Grote gebeurtenissen in het leven van de militairen van het Nederlandse detachement in Korea zijn de uitdeling van de post, het lezen van de brieven en het luisteren naar de gespro ken groeten uit Nederland. DJAKARTA, 19 Aug. (Aneta) De Indonesische oud-minister van Financiën, Jusuf Wibisono, komt in het blad „Mimbar Indonesia" tot de conclusie, dat Indonesië na bijna drie jaar vrij en souve- rein te zijn eerder achteruit dan vooruit is gegaan. In materieel opzicht is dit zichtbaar in de slechter wordende economische toestand van de Staat en op mo reel gebied is dit te bespeuren in de crisis op politiek, gezags- en moreel terrein. Er ziin leiders, die zich voor doen alsof zii een grote geest en 'n ruime krik hebben en die zeg gen dat men niet behoeft te vre zen dat deze toestand de Staat in het verderf zal storten. Zii noemen deze verschiinselen de kinderziekte van een ionge natie. Wibisono noemt een dergeliike philosophie gevaarlijk, daar zii elke drang naar verbetering in de kiem smoort. De materiële en geestelijke achteruitgang wordt volgens Wibisono ten dele ver oorzaakt door de houding van de politieke leiding en de vakbon den. die het verwerven van po pulariteit belangrijker achten dan het geven van leiding. Wibisono zegt in het vervolg van zijn artikel, dat het jammer is, dat er slechts weinig volks leiders zijn, die openlijk willen verklaren, dat de slechte toestan den in de Indonesische Staat het gevolg zijn van het feit, dat wij zelf terugschrikken voor hard en Bosbranden geblust aan de Riviera ANTIBES. 19 Aug. Aan de Franse Rivièra is vanmorgen vroeg de eerste regen sinds drie maanden gevallen. De stortbuien blusten de bos branden. die tot dusvèr 12 hui zen in de as hebben gelegd, 100 personen dakloos maakten en een gebied van ongeveer 100 vierkante kilometer tussen Can nes en Antibes platbranden. disciplinair werken. Zelden hoort met de leiders zeggen, dat de bron van welvaart niet anders is dan hard werken. Een dergeliike uiteenzetting zal niet met applaus ontvangen worden. Anders is de reactie, wanneer een leider betoogt, dat de slechte toestand niets anders is dan het gevolg van de aanwe zigheid van vreemd kapitaal en vreemde bedrijven en dat op de regeringskantoren nog buiten landse krachten de lakens uitde len. wanorde stichten en sabotage plegen. Het doen oplaaien van de volkssentimenten is niet moei lijk, aldus Wibisono. Het is ech ter erg moeilijk de sentimenten in toom te houden, wanneer zii eenmaal ziin opgelaaid. Wibisono besluit, dat de regering de durf dient te bezitten de radicale eisen van arbeiders af te wijzen, indien de eisen niet overeenstemmen met de algemene economische toestand, ook al zou de regering daardoor aan populariteit verlie zen. Het is beter bij deze groep niet populair te ziin. als de Staat maar gered wordt van ineenstor ting. aldus Wibisono. 'sGRAVENHAGE, 19 Aug. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft heden veroordeeld de soldaten K. de B. uit Papen- drecht en W. P. H. H. uit Brussel, die uit de Expedition- naire Macht deserteerden. Beide militairen hadden in Indonesië reeds een jaar ge vangenisstraf uitaezeten. Toen soldaat de B. aanzegging kreeg dat hij naar Ne derland zou gaan, om daar te worden gedemobili seerd, heeft hjj er was een meisje in het spel desertie gepleegd in Juli 1950 en is tot 30 December onder water ge bleven. De B. begaf zich naar de T.N.I. het Indonesische leger, waarin hij dienst wilde nemen. Hij werd in een garage te werk gesteld. Bij ziin desertie heeft De B. een diefstal van f 14.500.ge pleegd, om, naar hij zeide, in zijn onderhoud te voorzien. De soldaat H. deserteerde in Mei 1950. omdat hii geen toestemming "kreeg in Indonesië gedemobiliseerd t 'orden. Deze soldaat kon werk krijgen op het eiland Ceram, doch dit arbeidscontract achtte zijn commandant voor de toekomst van soldaat H. niet wenselijk. Ook H. kwam bij de T.N.I. terecht en GOES, 19 Aug. Gisteren tegen de avond is tijdens dors- werkzaamheden op het bedrijf van de landbouwer A. Steendijk te Kamperland een ernstig on geluk gebeurd, dat aan de ma chinist, de 49-jarige H. de Bruin, het leven heeft gekost. Enkele arbeiders troffen het slachtoffer in bewusteloze toestand bij de dorsmachine aan. Waarschijnlijk werd hij door een der bewegende onderdelen geraakt. Het slacht offer is in het ziekenhuis te Goes opgenomen, waar een her senbloeding en een schedelbasis- fractuur werden geconstateerd. Vannacht is hij overleden. De B. was gehuwd én vader van 8 kinderen. WASHINGTON, 19 Aug. Het Amerikaanse Ministerie van Jus titie noemde vandaag de zuster van de Canadese Minister van Volksgezondheid onder hen die betrokken zijn bij het onderzoek door het Ministerie van beweer de fraudes met visa voor immi granten. Zij is mevr. Aline Stei- gerwald uit Windsor (Ontario). Het ministerie heeft in een ver klaring meegedeeld, dat bekend werd lat zii is opgetreden als ad viseur voor Canadezen, die papie ren wilden hebben om de grens over te gaan. „ONDERGRONDSE" ACHTER IJZEREN GORDIJN BOEDAPEST, 19 Aug. In het Hongaarse Vijfjarenplan is de bouw van een nieuwe on dergrondse spoorweg in Boeda pest opgenomen. Het eerste, in 1954 te openen gedeelte van deze „ondergrondse" zal het „volks stadion", dat op het ogenblik in aanbouw is aan de Oostelijke rand van de stad. verbinden met een spoorwegstation in het uiterste Westen, een afstand van 8 kilometer. De lijn zal onder het drukke stadscentrum en de Donau doorlopen en 300.000 pas sagiers per dag kunnen vervoe ren. Kosten nog moeiten zijn gespaard om deze geheel naar het voorbeeld van de Moskouse ondergrondse opgezette verbin ding, gerieflijk, hygiënisch en aantrekkelijk te maken. In Boeda is een oud, bekend kloos ter door de autoriteiten aange ver. t orn te Worden verbouwd (Van onze verslaggever) 's GRAVENHAGE, 19 Aug. In de nacht van 21 op 22 Mei j.l. weerklonk omstreeks twaalf uur in een flat aan de Laan van Meer- dervoort in Den Haag een revolverschot en het gerinkel van een brekende ruit. Toegeschoten inwonenden troffen op de eerste etage de hoofdbewoner aan met enige bloedende hoofwonden. Het was luit.-kolonel M. Harjono, de 28-jarige militaire attache van Indo nesië. Luit. kolonel Harjono vertelde overvallen te zijn door twee jongemannen, die met de revolver in de hand „papieren" van hem hadden verlangd. Toen hij zich verzette, hadden zij hem met de kolf van hun revolver „bewerkt". Ook was er geschoten. De kogel miste hem echter en verbrijzelde een ruit. De twee mannen waren daarop weggevlucht. De daders van deze aanslag, die vooral door Indonesische zijde in verband 'met de zaak- Westerling werd gebracht, zaten binnen verrassend korte tijd achter slot en grendel. In de vroege morgen van de 24ste Mei arresteerde de politie één van hen, de 29 jarige M. P. op de hooizolder van een boerderij in Drente. Nummer twee, de 24- jarige F. A. C. werd diezelfde dag in Den Haag aangehouden ten huize van zijn verloofde. Verdacht van medeplichtigheid werden kort daarop nog ge arresteerd de 64-jarige voorzitter van de L.O.O.I.S. (Landelijke Organisatie van Oud-Illegale Strijders), C. A. van D., en twee leden van de L.O.O.I.S., de 55- jarige L. J. A. en de 46-jarige W. J. S., allen uit Den Haag af komstig. Hedenmorgen hadden de vijf verdachten in deze zaak zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden. De rechtbank werd gepresideerd door mr. De Jong. Officier van Justitie was mr. Maris. De belangstelling voor deze zaak was zeer groot. De publieke tribune was geheel bezet en ook de beschikbare ruimte in de rechtzaal was gevuld met advo caten en andere belangstellen den. Het Hoge Commissariaat was o.m. vertegenwoordigd door mr. Karni, de chef van de afde ling juridische zaken. De pers tribune was met bijna 30 jour nalisten overbezet. Er was voor een strenge bewaking zorg gedra gen. Behalve wachtmeesters der rijkspolitie zwierven verschei dene rechercheurs in burger door het gebouw. De 29-jarige M. P., zonder be roep, verscheen als eerste ver dachte voor de rechtbank. Hem was ten laste gelegd, dat hij luit.- kolonel Harjono onder bedreiging heeft proberen te dwingen tot afgifte van documenten in de zaak-Westerling, dat hij Harjono van zijn vrijheid beroofd en hem met de kolf van een pistool op het hoofd heeft geslagen. Com missaris G. Hanken van de cen trale recherche der Haagse Po litie als getuige gehoord, ver klaarde, dat Harjono na de aan slag M. P. van foto's had her kend. M. P., zo zei hij, had eerst ontkend schuldig te zijn aan de aanslag. Na het verhoor van deze getuige bleek, dat luit.-kolo nel Harjono geen gevolg had*ge geven aan het verzoek om als getuige te verschijnen. Het O.M. verklaarde af te wil len zien van zijn verhoor, doch mr. Veldhuis zei zeer veel prijs te stellen op het verhoor van Harjono en daar niet van af te kunnen zien. Na raadkamer deel de de president mede, dat de zaak op grond van de afwezig heid van luit.-kol. Harjono aan gehouden zal moeten worden. Tevens zei hij, dat de rechtbank overwoog of deze zaak niet naar de instructie verwezen zou moe ten worden. Het O.M. en de verdediger waren beiden voor schorsing maar tegen verwijzing naar de instructie. Na zich nogmaals in raadkamer te hebben terug getrokken, besloot de rechtbank tot aanhouding en tot nadere instructie door de rechtercom missaris om na te gaan onder welke omstandigheden verdachte tot zijn daad is gekomen. Tevens zal dan een onderzoek naar de geestvermogens van de verdachte worden ingesteld. Het zelfde werd besloten ten aanzien van verdachte C. Hierna verschenen achtereen volgens van D., S. en A. voor de rechtbank. Zij zouden de vuurwapens, waarmee de aanslag werd ge pleegd, ter beschikking van P. en C. hebben gesteld. Bovendien zouden zij de daders en de wa pens na de aanslag voor de po litie verborgen hebben gehouden. Conform het verzoek van het O.M. en de verdedigers van deze drie verdachten besloot de rechtbank ook deze zaken aan te houden. Misverstand Naar wij van de afdeling voor lichting van het Hoge Commis sariaat van Indonesië vernemen, moet het niet-verschijnen van luit.-kolonel Harjono voor de rechtbank, geweten worden aan een misverstand. Volgens de af deling voorlichting heeft het ministerie van Buitenlandse Za ken aan luit.-kolonel Harjono gevraagd of hij hedenmorgen om 11 uur dan wel hedenmiddag om 14 uur zou kunnen getuigen. Het antwoord van de militaire atta che luidde: Hedenmiddag om 14 uur. Uit een en ander had luit.- kolonel Harjono de conclusie ge trokken, dat de zaken tegen Col- son en Pot eerst hedenmiddag voor de rechtbank zouden dienen. Hij was voornemens hedenmid dag als getuige te verschijnen. De heer R. Westerling, die door de raadslieden van P. en C. als getuige a decharge was ge dagvaard, was wel verschenen. Hij kon, doordat tot aanhouding besloten werd, niet gehoord wor den. Haar broer is de minister van Volksgezondheid Paul Marti. Het ministerie doet een onder zoek naar de status van ongeveer 100 Canadezen, die geïmmigreerd ziin naar het gebied van Detroit. Tien dagen geleden werd mee gedeeld. dat een onderzoek uitge wezen heeft, dat velen visa ver kregen voor Amerika door hun fi- nancië'e toestand bij de Ameri kaanse consul te Windsor verkeerd voor te stellen. Tegsliik is de arrestatie bekend gemaaH van Lawrence Mac Kin non (Windsor), die dagelijks naar ziin werk in Detroit op en neer reisde. Hij is er van beschuldigd het land binnengekomen te zijn op een visum, dat hij door fraude verkregen had. Het ministerie deelt nog mede, dat de betrokkenen vervolgd zul len worden. PARIJS, 19 Aug. Het nieuwe Franse Vier-jarenplan, waarvan het ontwerp binnen enige dagen aan de Minister-president zal worden voorgelegd, zal investe ringen voorzien tot 1956 van 2 billioen francs. Het zwaartepunt zal worden gelegd op de moder nisering van de landbouw en der industrieën van gebruiksgoederen. Voor de landbouw zullen tot 1956, 600 milliard frs. beschik baar worden gesteld. Men hoopt hierdoor in de landbouw 20 pet. meer te kunnen produceren te gen prijzen, die 50pct. lager zijn dan de huidige. De resterende 1.4 billioen frs. zullen voornamelijk bestemd zijn voor de schoenen-, textiel-, meubel- en voedings middelen- alsmede voor de bouw- industrie kwam daar in aanraking met sol daat De B. Aangezien deze beide mannen wel voedsel, doch geen soldij ontvingen, vormden zii met enige Indonesische T.N.I.-soldaten een bende en gingen op roof uit. Soldaat De B. bleek daarbij als commandant te zijn opgetreden. De Indonesische autoriteiten maakten aan de afpersing en roof in de troep een einde en zetten de soldaten De B. en H. gevangen. Na een jaar werden zij uitgeleverd aan de Nederlandse autoriteiten en naar Nederland overgebracht. De Advocaat-Fiscaal achtte de in eerste instantie opgelegde straf van vier jaar te laag en wenste deze in zes jaar te zien omgezet. De uitspraak in deze beide zaken valt op 2 September. EEN „SCHADUW" STIERF WENEN In Wenen is Maan dag op 81 jarige leeftijd over leden „schaduw van, wijlen Keizer Frans Josef, Julius Wa- werda. begraven. Het was inder tijd zijn taak. de keizer te vol gen, zonder dat deze hem zag. Hij werd vele malen wegens zijn „verdachte" bewegingen door overijverige collega's, die hem niet kenden, gearresteerd bij de uitoefening van zijn functie. zijn gisteren de versierselen, behorend tot de Kroonorde van België door de Belgische ambas sadeur overhandigd aan vice- admiraal Jhr. E. J. van Holthe, die tot Grootofficier in, deze orde is benoemd; zal Senator Tom Conally, voorzitter van de Commissie voor Buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat van 18 tot 21 Sept. ons land bezoeken. Hij is nu in Scandinavië; is gistermorgen per K.L.M. de president van. de Nederlandse Bank, dr. M. W. Holtrop naar Suriname vertrokken. Hij zal ook een bezoek brengen aan Curacao en Mexico waar de jaarvergade ring van de Wereldbank en het Internationale Monetaire fonds wordt gehouden; gaan ook prof. A. M. de Jong, directeur-secretaris van de Ned. Bank en Jhr. mr. E. van Lennep, thesaurier-generaal van het Mi nisterie van Financiën naar Mexico; wordt op 23 en 24 Aug. in Am sterdam een internationale bij eenkomst van aquariumhouders gehouden. Hier zullen besprekin gen worden gevoerd over de op richting van een wereldfederatie op dit gebied. Er komen deelne mers uit 9 landen. Een van de markante gebou wen, overgebleven van de oude vestingwerken van het stadje Elburg, is de Vispoort aan de haven. Ook aan dit bouwwerk is de tijd niet ongemerkt voor bijgegaan en restauratie is dringend noodzakelijk geble ken. Deze is nu aan de gang. Wees a.s. Zondag bijzonder zuinig op dat simpele stukje pleister, dat U 's ochtends bij het verlaten van de kerk hebt ontvangen. U weet wel. dat ieder jaar één keer de Ka tholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. een beroep doet op het katholieke deel van ons volk. Dat geschiedt dan op de 12de Zondag na Pinksteren en wel door middel van een z.g. oleisteractie. Bij het uitgaan der kerk staan de E.H.B.O.- ers voor Uw neus met het kleine Hansaplast-envelop.ie. En de ervaring heeft bewezen dat practisch niemand het Evangelie van de Barm hartige Samaritaan, dat hem tijdens de H. Mis is voorgele zen. alweer zo ver vergeten heeft, dat hij de „pleisteraar" voorbijschiet zonder hem of haar aandacht te schenken. Goed dan. U hebt dus vanaf a.s. Zondagochtend zo'n enve lopje pleister in Uw bezit. Let nu op. Die pleistertjes zijn op het eerste gezicht allemaal hetzelfde, maar in feite ver schillen ze nogal. Hoe? Dat vertelt U 's avonds de K.R.O. Om 20.35 uur. vijf minuten over half negen komt de E.H.B.O. voor de microfoon om U te vertellen wat U met het pleistertje moet doen om te ontdekken of het een bij zonder pleistertje is. B.v. er gens in dompelen, een beetje verhitten of wat dan ook. Dat hoort U vanzelf. Is het een biizonder pleistertje, ren dan naar de telefoon en bel Hil versum. Want dan wordt U door middel van de radio de gelukkige bezitter van een vier-persoons Austin-auto. of van een scooter, 'n koelkast, een vliegreis naar Rome heen en terug, een autoreis heen en terug naar Lourdes, een jaar gratis wonen of een jaar gra tis roken. En als er nu toeval lig diezelfde Zondag in Uw gezin een baby is geboren, dan krijgt U een gratis kinderwa gen. mits U beschikt over een E.H.B.O.-pleister die op 24 Augustus werd ontvangen en U woont in de plaatsen, waar eep cadeau wordt uitgereikt Daarom: let Zondag op de ©leisters!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3