Onderwijs bij de middengroepen „voordeligst" voor gemeenschap De lichting 1952 in cijfers Wijziging en verbetering van de pensioenen Financiën en Economie lil EEN BELANGRIJK RAPPORT (II) Zij zijn ook het meest bereid er offers voor te brengen RADIO Zo... Westduitse actie tegen dure boter Rapport P.v.d.A. over Ziekenfondsen SBi Sociale verzekering voor minder validen DE BEURS H/WJffVA 4 WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1952 (Van een onzer redacteuren) NADAT DRS. PLATENBURG in zijn studie getracht heeft de invloed te schetsen van het milieu als drager en overdrager van de natuurlijke begaafdheid en de verworven ontwikkeling, stelt hij een onderzoek in naar het schoolbezit: het onderwijs zoals men dat in verschillende bevolkingsgroepen op de ver schillende soorten scholen heeft gevolgd. Want de opvoeding in het gezin begonnen wordt op school voortgezet. „En in zekere zin mag zelfs gezegd worden, dat de school meer direct de opvoeding tot lid van de Nederlandse volksgemeen schap ten doel heeft dan hef gezin. Slechts hij die ontvangen heeft zal immers in staat zijn te bewaren, door te geven en te vervolmaken." Het rapport heeft zich slechts bezig gehouden met de voor naamste vormen van meer alge meen vormend dagonderwijs. Het V.G.L.O. staat daar niet bij; het universitair onderwijs is zelfs met opzet buiten beschou wing gelaten, gelet op de leef tijd van de 65000, van wie het grootste percentage aan de uni versiteit nog niet toe is. Door iedere vorm van onderwijs een waarderingsfactor van 1 tot en met 15 te geven en nog enkele andere berekeningen uit te voe ren komt het rapport tot een waarderingsquotient voor het schoolbezit per groep. En waar het gemiddelde voor Nederland 6,37 bedraagt komen de geza menlijke middengroepen daar ver boven uit: 9.73. De onder nemers komen niet verder dan 5.84 en de gezamenlijke arbei ders tot 5.54. Naar verhouding de laagste schoolontwikkeling krijgen de zoons van landarbei ders: 4.58, de hoogste de zoons van onderwijzend personeel: 11.96. Drs. Platenburg heeft dat in een andere grafiek nog eens nader toegelicht, waaruit blijkt, dat terwijl van de zoons van onderwijzend personeel slechts 4.33 pet. het alleen maar met lager onderwijs moet doen, dit percentage bij de boeren op 72 ligt. Helemaal juist is dat echter niet, omdat b.v. de lagere land bouwschool, de ambachts school voor de boeren niet in het onderzoek is betrokken. Wat het onderwijs aan H.B.S. en gymnasia betreft: hier staan de vrije beroepen met 55 pet onbetwist bovenaan en de land arbeiders komen met 0.97 pet. op de laatste plaats. In de mid dengroepen zijn er overigens nog vele variaties: van de 55.51 pet van de vrije beroepen tot 17)73 t>ct bij de bedrijfsleiders. Winke liers en bedrijfshoofden volgen PROGRAMMER DONDERDAG 21 Aug. 1952 HILVERSUM I 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gra mofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofootnmuziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.44 Gramofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 ,De Zangpaedagoog", opera. 11.45 „Sydney en Melbourne", cause rie. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In t spionnetje". 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gramofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededeling en of gramo foonmuziek. 13.20 Dansmuziek. 13.55 „Tranen over Johannes burg", hoorspel. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Radio Philharmo- nisch Orkest. 17.00 Klein kooi en solisten. 17.20 Strijkorkest, fagot en slagwerk. 17.30 Mili taire causerie. 17.40 Gramofoon muziek. 17.45 Regermgsuitzen- ding: L. Hanekroot: „Indonesië, een natie in de maak". 13.00 Nieuws. 18.15 Sportprobïemen. 18.25 Lichte muziek. 19.00 Ge sproken brief uit Londen. 19 05 Orkestconcert. 19.30 Gramofoon muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest en solisten. 21.05 „Pension Zonneweelde", hoor spel. 22.05 Zang en gitaar. 22.20 Gramofoonmuziek. 22.40 Amuse mentsmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 Gramofoonmuziek. 23.4024.00 Zang, viool en orgel. HILVERSUM II 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Och tendgymnastiek 7.30 Gramofoon muziek. 7.45 Morgengebed en Liturg, kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramo foonmuziek. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Gramofoonmuziek. NCRV: 10.00 Arnhemse Orkest vereniging. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 v d zieken. 11.45 Gram. muz.; 11.50 Als de Ziele luistert, causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmede delingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Promenade orkest en so listen; 14.00 Metropole orkest; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gr. muz.; 15.25 Strijktrio; 16.00 Bij bellezing; 16.30 Tenor en piano; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Ge varieerde muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Koorzang; 18.40 Op de stelling; 18.50 Gramofoonmu z. 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord: 19.20 Geestelijke liederen; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Zomer- avondconcert; 20.50 Wat ga je worden?, interviews; 21,10 Ka mermuziek; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws en SOS- berichten; 23.1524.00 Gr.muz. op 14.54 en 13.97 pet., terwijl ongeschoolde en geschoolde ar beiders de 5 pet. nog niet halen. Let wel dat dit alles om percen tages gaat: wat de werkelijke aantallen leerlingen betreft de feitelijke bevolking van de scholen dus hadden van 4605 leerlingen uit deze lichting in totaal, 1010 zoons uit arbeiders kringen H.B.S. en gymnasium gehad tegenover b.v. 574 jongens wier vader een vrij beroep uit oefent. Percentsgewijze komen echter ook hier de middengroepen zo hoog uit de bus, dat speciaal z ij de overdragers blijken van ons onderwijsbezit. Drs. Platenburg verbindt hieraan de conclusie dat uit deze cijfers heel zeker nog niets blijkt van een democra tisering van het middelbaar on derwijs, zoals in onderwijskrin gen wel wordt beweerd mis schien omdat de feitelijke bevol king der scholen voor zo'n groei end deel uit kinderen van arbei ders bestaat?) Ook bij het middelbaar nij verheidsonderwijs staan de mid dengroepen percentsgewijze bo venaan, al komen van 785 leer lingen er ook 260 uit arbeiders kring en 189 uit de onderne- mersgroep. Het lager nijver heidsonderwijs noteert zijn hoog ste percentages onder de arbei ders hoewel de cijfers er op wij zen dat ook meer en meer ouders van minder begaafde kinderen uit de kring van bedrijfshoofden en middengroepen hun zoon lie ver een ambacht laten leren, dan hem in een administratief baan tje onder te brengen. De M.U.L.O. werd bezocht door 25 pet. van de kinderen uit de mid dengroepen, door slechts 15 pet. van de kinderen van bedrijfs hoofden, winkeliers en boeren en maar door 5 pet. van de arbei derskinderen. Een merkwaardig cijfer le verde tenslotte het onderzoek naar de manier waarop leerlin gen uit de verschillende groepen de lagere school hebben doorlo pen. Gemiddeld blijft 62 pet. van de leerlingen in geen enkele klas op de lagere school zitten. Helaas ontbreken in het rapport de volledige statistische gege vens, maar uit de beeldgrafiek blijkt dat van de kinderen van ongeschoolde en landarbeiders bijna 50 pet. een of meerdere malen blijft zitten, tegen slechts 23.6 pet. van kinderen uit de middengroepen. Het beste staan de zoons van onderwijzend per soneel er voor en dat ligt ook wel een beetje voor de hand: er blijft er maar één op de tien ooit eens een keer zitten. Drs. Platenburg komt tot de conclu sie: wat de resultaten voor de gemeenschap betreft die met het lager onderwijs worden verkre gen, zijn de middengroepen be duidend „voordeliger". Een uiterst gewichtig onder werp wordt in een volgend hoofdstuk van de studie van drs. Platenburg aangesneden. Dat de opvoeding van de kinderen de ouders zorgen baart niet in het minst financiële wordt natuurlijk door niemand betwij feld, en evenmin, dat de kinde ren verplicht zijn die ouderzor gen te helpen verlichten zodra zulks in hun vermogen ligt. In hoeverre dat in werkelijkheid geschiedt, hangt natuurlijk in belangrijke mate van de ouders zelf af; zij kunnen hun kinderen laten verdienen zodra de leer plichtige leeftijd voorbij is, maar zij kunnen ze ook verder laten leren. De leeftijd waarop de Neder landse mannelijke jeugd buiten algehele financiële zorg der ouders komt, varieert normaal van 14 tot 25 jaar. „Het is heus geen teken van bijzondere kapitaalkrachtigheid wanneer ouders in Nederland hun kinderen laten „studeren", zegt het rapport. Integendeel: in zeer vele gevallen is het zó, dat de ouders zich letterlijk al het niet strikt noodzakelijke gedu rende jaren ontzeggen, om hun kinderen in de rijen der acade mici opgenomen te zien. Dat is niet altijd een kwestie van op offeringsgezindheid noch van de drang om de kinderen „hoger op" te zien gaan. Vaak is het harde noodzaak, eenvoudig omdat men zijn kinderen niets anders heeft aan te bieden." Zoals uit de cijfers blijkt dat veel zoons van ondernemers in vaders zaak of op vaders boe renbedrijf tewerkgesteld zijn, zoals veel zoons van winkeliers winkelbediende worden en zoals de helft van de arbeiderszoons het beroep van vader kiest: zo ligt het ook voor de hand dat van de zoons uit de midden groepen zo'n hoog percentage studeert: 60 pet. bij zoons van leraren, 54 bij die van onder wijzers, 52 pet. bij die van be oefenaars der vrije beroepen. De vaders uit de middengroe pen immers hebben hun zoons in feite niets anders aan te bie den dan een functie binnen de middengroepen, waarvoor nu eenmaal meer een langere studie wordt vereist dan voor de onder nemers of arbeidersfuncties. Dat brengt ook mee dat in het algemeen in de kring van on dernemers waartoe de boe ren behoren, zoals reeds eerder gezegd en van arbeiders de zoons op veel jeugdiger leeftijd zelf verdienen dan jongens uit de middengroepen. Op de leeftijd van 19 jaar zijn van iedere tien zoons van on derwijzend personeel er slechts twee zelfverdienend, maar 9 op de 10 zoons van landarbeiders. Van de middengroepen in hun geheel is slechts de helft van de jongens zelfverdienend; bij de ondernemers is dat 84 en bij de arbeiders 86 pet. Uit deze vergelijkende cijfers voor alle groepen blijkt o.i. duidelijk, dat het hier niet alleen maar een kwestie is van „het beter kunnen betalen". Veeleer is het zo dat men in de midden groepen eerder bereid en ook gedwongen is, zich de finan ciële offers te getroosten die de studie plus de derving van in komsten van zelf-verdienende kinderen meebrengen, dan in andere groepen. Voor de volks gemeenschap als geheel tekent ook deze bereidheid de bijzon dere waarde van de midden groepen. Het eerste artikel over het rapport van drs. Platen burg verscheen in ons blad van 16 Augustus. Advertentie «Ven ui&Êakesv! Er» nu een lekkere sigaret. Na tuurlijk Strand I Daar haalt geen andere bij, dat is de sigaret voor de fijnproever. Plechtige Requiemmis voor Eva Peron Dinsdag 26 Augustus zal er in de dekenale kerk van Sint Jacobus aan de Parkstraat te Den Haag, een plechtige H. Mis van Requiem wonden opgedra gen voor de zielerust van me vrouw Eva Peron, de overleden echtgenote van het Argentijnse staatshoofd. Tal van autoriteiten en de le- dën van het corps diplomatique zijn door de Argentijnse gezant in ons land, de heer R. valen- zuela, tot het bijwonen van deze plechtige rouwdienst uitgeno digd. U et rapport van drs. Th. Platenburg baseert zich zoals reeds vermeld, op ge gevens over de in 1932 gebo ren jongens. In totaal wa ren dat er 92004. Daarvan stonden er op 1 Januari 1952 nog bijna 83.000 in de bevolkingsregisters inge schreven. De ontbrekende 9000 waren dus overleden of geëmigreerd. Voor de militaire keuring versche nen er ruim 80.000. De ove ngen waren daarvan vrij gesteld, verbleven in het buitenland of in gestichten etc. Bij de keuring werden bijna 15.000 jongemannen zonder meer afgekeurd. Van de 65313 goedgekeur- ien studeerden er nog 15.099 waaronder tenminste 3853 arbeiderskinderen. On- ier de goedgekeurden be vonden zich voorts slechts 11 onderwijzers, 1137 em ploye's, 5029 jongemannen met een administratief baantje, 1409 winkelbedien- ien, niet minder dan 1928 loopknechten, 731 chauf feurs, 578 leden van hotel- ztc. personeel, 3639 arbei- iers in land- en tuinbouw, 724 grondwerkers en 28.787 arbeiders in overige be drijfstakken. „Zelfstandig" waren er onder de ruim 65000 slechts 6241. „Enig zoontje" waren er 3054, uit gezinnen met tien of meer kinderen kwamen niet min der dan 7843 jongens en de gezinnen met 5 of meer kinderen leverden in totaal 35.160 man voor de lichting 1952: meer dan de helft. Van 15.222 jongens was het beroep van hun vader onbekend onder de ruim 50.000 overigen bevonden zich 9761 boerenzoons, 1017 zoons van on derwijzers waarvan er totnogtoe nog maar één zelf onderwijzer was geworden: 814 studeerden er nog), 4014 kinderen van landar beiders, 8198 van onge schoolde arbeiders nog studerend: 11271 en 15.333 van de overige arbeiders, waarvan ër 2363 nog stu deerden en 86 zelfstandig waren geworden. Van de 65313 goedgekeurde jonge mannen hadden er 30.661 niet méér onderwijs gehad dan de lagere school: 12.449 man hadden ook de am bachtsschool doorlopen; M.U.L.O.-onderwijs hadden 11.757 man genoten. BERLIJN In West-Berlijn en vele steden van West-Duits- land wordt op het ogenblik een protestactie gevoerd tegen de bo- terprijzen, die de laatste tijd sdhero zijn gestegen. De actie gaat "uit van de winkeliersorgani saties en de vakbonden, die de huisvrouwen verzoeken een ko pers-staking te beginnen en in- plaats van boter andere vetten te kopen totdat de boterprijs, die thans 7,20 Duitse Marken per kg bedraagt, tot een redelijk peil zal zijn gedaald. De critiek richt zich voorna melijk op de invoer politiek van de Bondsregering, die, naar men zegt, de prijs heeft opgedreven- Aangedrongen wordt op onmid dellijke invoer van boter uit Ne derland, Scandinavië en Nieuw- Zeeland. In antwoord op deze critiek heeft het Westduitse ministerie van Voedselvoorziening echter medegedeeld, dat alleen uit Noor wegen en Zweden binnenkort bo- terimporten te verwachten zijn. Denemarken 'heeft geen boter voor uitvoer naar West-Duitsland beschikbaar en de Nederlandse boter is te duuT. Ook invoer uit Nieuw-Zeeland is volgens het Ministerie voorlopig niet "moge- Hik. KANTOOR VERNIELD VAN COMMUNISTEN IN BONN BONN, 19 Aug. Heinz Ren ner, de fractieleider van de West-Duitse communistische par tij, heeft de Duitse Jeugdorgani satie, een anti-communistische beweging, die, voor zover be kend. niet met een politieke partij verbonden is, beschuiuigu van plundering van het plaatse- Hik kantoor van zijn partij in Bonn. Naar D.P.A. meldt zijn, Maan dagnacht onbekenden net kan toor binnengedrongen. Zij ver nielden ramen en deuren, ruk ten schilderiien van Marx en Engels van de muur, besmeur den en verscheurden boeken van de bibliotheek en verdwenen met medeneming van de post- zegelkas. PASTOOR SPIERTS ONDERSCHEIDEN Bij Koninklijk Besluit is be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau: C. J. H. Spierts, pastoor te Terwinselen. AMSTERDAM. De Dr. Wiardi Beekman Stichting, het weten schappelijk bureau van de PvdA, heeft een rapport gepubliceerd, dat „Volksgezondheid in het ge ding" heet en waarin een beschou wing over en voorstellen tot een hervorming van het ziekenfonds wezen worden gegeven. Voorge steld wordt een stelsel van uni forme verzekering met verplichte premiebetaling voor loontrekken- den. zelfstandigen en hen die niet meer aan het productieproces deel nemen. Het onderscheid tussen verplichte en vrijwillige verzeke ring dient te verdwijnen: de ver zekering dient het gehele volk te omvatten, aldus het rapport, dat voor de verstrekkingen een ver deling in twee groepen voorstelt, waarbij een inkomen van f 6000. als grens wordt aangenomen. De groep met recht op volledige ver strekkingen (minder dan f 6000. per jaar inkomen) zou 90 pet. van de bevolking omvatten; zij die een hoger inkomen hebben, zouden recht hebben op beperkte ver strekkingen. De kosten voor een dergelijke verzekering zouden meer dan 400 millioen gulden per jaar bedragen. Voor het overgrote deel betreft het hier echter een doelmatiger verdeling van de kos ten die ook thans reeds op de volksgemeenschap drukken, aldus het rapport. De premie-heffing zou moeten worden gebaseerd op het draagkrachtbeginsel. Het rapport acht een belangrijke mate van de centralisatie bii de uitvoering van de ziekenfondsverzekering nood zakelijk. De staatscommissie voor de Sensioenwetgeving heeft H.M. de ioningin 'n interimrapport aan geboden betreffende enige pen- sioenrechtelijke vraagstukken, waarvan dé afdoening dei-mate dringend wordt geacht, dat daar mee niet kan worden gewacht tot de arbeid der commissie is voltooid. De kwestie van het ver vroegd ouderdomspensioen acht zij nog niet rijp voor nadere wet telijke regeling. Naar het oordeel van dc staats commissie behoren arbeidscon tractanten onder de pensioenwet te worden gebrache. Het rapport stelt hen in het algemeen gelijk met ambtenaren in tijdelijke dienst. Na een diensttijd van twee jaar zullen zij de hoedanig heid van ambtenaar in de zin van de pensioenwet verkrijgen. De in koop van diensttijd is dan verp licht volgens de pensioengrond slag op dat tijdstip. De commissie adviseert wij ziging te brengen in de regel, dat eerst na een diensttijd van zeven jaar aanspraak kan worden gemaakt op invaliditeitspensioen Zij meent voorts, dat alle wacht tijden korter moeten worden, met uitzondering van die voor vervroegd ouderdomspensioen. De nieuwe wachttijden zullen ook van toepassing zijn op degenen, die de dienst reeds hebben ver laten, voor zover zij op het tijd stip van inwerkingtreding der wet de leeftijd van 65 jaar waarop het recht op uitgesteld pensioen ontstaat nog niet heb ben bereikt. Ten aanzien van de maxima der pensioenen stelt de commissie een aflopend berekeningspercen tage voor. De vermindering zal daarbij echter niet intreden voor dat hét thans geldende maximum van 4800.is bereikt. Voor hen, die reeds pensioen genieten is met het oog hierop gedacht aan een evenredige verhoging boven de oude maxima. Voor de nieuwe regeling ten aanzien van de be perking van gelijktijdig genot van pensioen en inkomsten uit of in verband met arbeid of bedrijf zijn bepaalde grondslagen gesteld. Geen cumulatiebeperking zal gelden voor de weduwen van mi- litairen.De grens waaronder geen vermindering op het pensioen wordt toegepast op de pensioe nen van oorlogsinvaliden dient te worden verhoogd van 1500 tot 2500 gulden. De gemiddeld jaarlijks uit de voorgestelde maatregelen voort vloeiende lasten worden geraamd 63.265.000.. Van dat bedrag nft ongeveer ,f 28 millioen on gedekt,dat is ruim anderhalf pet. van het totaal der pensioengrond slagen. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN LEIDEN, 19 Aug. Aanvoer 23 vette varkens. Notering 2.29 2.25; lichte 2.192.21; zeugen •2.10—2.14; handel: stroef, af loop minder. ADVIES VAN S.E.R. DEN HAAG. De Sociaal- Economische Raad heeft aan de Staatssecretaris voor Sociale Za ken advies uitgebracht over de wijze waarop blinden en andere groepen minder validen onder de werking van de sociale verzeke ringswetten kunnen worden ge bracht. De Raad ziet een oplossing in 't sluiten met blinden etc., die in werkinrichtingen werkzaam zijn, van arbeidsovereenkomsten die aan het oordeel van Rijksbemidde laars dienen te worden onderwor pen. Oo basis van deze arbeids overeenkomsten vallen de betrok kenen dan onder de betrokken wetten. Dit zou overigens voor de werkplaatsen van minder-validen nieuwe en wellicht belangrijke fi nanciële consequenties met zich brengen, welke de meeste dier in richtingen waarschijnlijk niet kunnen dragen. De Raad acht het wenselijk, dat de regering de werkplaatsen in deze extra lasten sub Udicert. BOTSINGEN IN TEHERAN TEHERAN, 19 Aug. Aan hangers van de Perzische com munistisch gezinde Tuedeh-partij zijn vandaag in de voornaamste winkelwijk van Teheran slaags geraakt met leden van de fascis tische „Soemka"-partij. Nadat de politie de vechtenden had ge scheiden, werden alle winkels in de wijk gesloten. De poiitie, die tien dagen ge leden na de opheffing van de staat van beleg was teruggetrok ken, patrouilleert thans weer in de straten. VERDEELDE MARKT AMSTERDAM 19 Aug. De flauwe stemming voor oiiewaar- den in Wallistreet, waar Shells bijna drie punten gezakt zijn, is niet zonder invloed gebleven op de Amsterdamse effectenbeurs. Olies stelden zich bij opening on middellijk vier punten lager en zette daarmee een domper op de gehele industrie markt. In het verder verloop wijzigde Konink lijke zich nauwelijks, de koers fluctueerde tussen 319 en 319 J4, welke uiterste kleine marche wêi een bewijs is, dat de handel niets te betekenen had. Unilever open de in navolging van het hoofd fonds drie punten lager, maar wist zich te herstellen tot 170% (17214). Bij de overige indus triepapieren was het van het zelfde laken een pak, merendeels kleine verliezen. Het lang verwachte dividend van de Deli Mij. is eindelijk ge komen, zes procent interim over 1950 - '51 terwijl geen slotdivi- dend te verwachten is. „Het valt niet mee en het valt niet tegen, maar er wordt in ieder geval iets uitgekeerd", was het .commen taar ter beurze. Het optimistische geluid overheerste eenter, zodat Deli aantrok van 73 tot 74 Y-. Ook de overige leidende cultuur fondsen boekten een kleine winst. Van de Indonesische banken stelde de Nationale Handelsbank zich aanvankelijk 'drie punten lager. Dit fonds wist zich echter later te herstellen tot 100y2 (101) Escomptobank zette de stijging van gisteren niet voort en gol den onveranderd 54. De scheep vaartpapieren wisten zich van daag vrijwel te handhaven, van een levendige handel was hier evenmin als in de andere hoe ken echter geen sprake, scheep vaartunie verloren een kleinig heid. De guldensbe'eggingen ver toonden evenmin grote afwij kingen, investeringscertificaten en de conversielening lagen iets luier. INTERIM-DIVIDEND DELI-MAATSCHAPPIJ De directie maakt bekend, na daartoe verkregen machtiging van commissarissen, dat over 't boek jaar 1950/51 een interim-dividend zal worden uitgekeerd van 6 pet. Het is niet de bedoeling van het bestuur t.z.t. aan aandeelhouders voor te stellen, behalve dit inte rim-dividend nog een slotdividend uit te keren. BRAAT HEEFT BEVREDIGENDE ORDERPORTEFEUILLE De exploitatieresultaten over 1951 van de Machinefabriek Braat N.V. zijn, ondanks de stijging der onkosten, alleszins bevredigend geweest. Zij steken, als gevolg van de toegenomen werkbezetting zelfs gunstig af bii die van 1951. Niettegenstaande het verlies op de 3 procent R.I. obligatiën ad f 155.286 en de hogere afschrijving en reservering kan een onveran derd dividend van 7 pet. op de aan delen A en B worden uitgekeerd. Het saldo der exploitatie-1951 be liep f 1.034.460 (f 589.854). Alle in Indonesisch courant luidende boekwaarden zijn gewaardeerd op basis 3:1. Over het algemeen was de or derreserve per ultimo 1951 alles zins bevredigend. Indien geen on berekenbare factoren optreden, is de verwachting gerechtvaardigd, dat 1952 niet bii 1951 ten achter zal bliiven. In het thans lopende boekjaar hebben zich wederom moeilijkhe den voorgedaan, voortspruitende uit de steeds verdergaande eisen van de vakverenigingsleiders. GEMEENTELENING TIEL Ook de gemeente Tiel is overge gaan tot de uitgifte van een z.g. „Guichetlening'. Op Dinsdag 26 Aug. a.s. staat de inschrijving open op f 900.000 41/4 pet. 30-jarige obligatiën tot de koers van 100 pet. De iening is totaal groot f 1.500.000 Op inschrijvingsvoor waarden is f 600.000 reeds geplaatst. De op brengst dient voornamelijk voor de woningbouw. INDUSTRIEDIAMANT NAAR WEST-DUITSLAND De West-Duitse autoriteiten heb ben Dinsdag een bedrag van 1.680.000 mark beschikbaar ge steld voor de invoer uit Nederland van industrie-diamanten en van 200.000 mark voor de invoer van poeder van edelstenen, eveneens uit Nederland. STIJGENDE KOSTEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN De stijging van de kosten heeft de winst van de N.V. Ned. Spoor wegen doen verminderen van f 1.382.167 in 1950 tot f 99.696 in 1951. Want hoewel de totale in komsten in 1951 met f 331.9 mill, een nieuw hoogtepunt bereikt hebben (v.j. f 317.2 mill.) werd deze stijging overtroffen door de toeneming der kosten, welke incl. afschrijvingen en interest f 331.8 mill, tegen f 315.8 millioen in 19o0 bedroegen. De kostenverhogende werking van de in 1951 opgetreden prijs stijgingen konden slechts ten dele gecompenseerd worden door de voortgezette bezuinigingsmaatre gelen en de half Aug. 1951 inge voerde verhoging van de goede rentarieven. Door de Wet tot voor ziening in de kapitaalbehoefte der N.S. en toekenning van bijdragen ter vergoeding van oorlogsschade is in de fundering van het bedrijf een aanzienlijke verbetering ge bracht, hoewel het toegekende be drag van f 324 millioen de directie is tegengevallen. Zij acht f 709 millioen redelijker en meer in overeenstemming met de geleden verliezen. Ter voorziening in de kapitaalbehoefte werd het aande lenkapitaal van f 10 millioen op f 300 millioen gebracht. De nieu we aandelen werden alle door de Staat overgenomen. De moderni sering zal daardoor in de komen de jaren kunnen worden voortge zet. De* omvang van het reizigersver- voer was nagenoeg gelijk aan die van 1950. Het goederenvervoer nam wederom toe. Het vervoerde gewicht steeg van 21.2 millioen ton in 1950 tot 22.6 millioen ton in 1951. FEUILLETON \m mm DOOR DOROTHEE COEBELER 13. Alfons, zou zij toch veel gelukkiger zijn met hem, dan met iemand, die in de toekomst mis schien nog wel eens gezant in een of andere onmogelijke plaats wordt. Maar driehonderd mark voor onze japonnen heb ik toch wel nodig". „Enfin, voor mijn part; Hier zjjn ze. Hij gooide de bankbiljet ten oo de tafel. „Maar het is voor de laatste keer. Begrepen?" „De laatste keer!" Ze moest eens achter zijn rug lachen, toen de deur in het slot was gevallen. Onverschillig stopte ze het geld in haar handtasje, leunde weer achterover in haar stoel, nam een modetijdschrift en bladerde ver der. HOOFDSTUK VII Georges Hendrich zal in zijn werkkamer. In werkelijkheid was deze kamer met de hoogdraven de naam maar een doodgewone dienstmeisieskamer. Hij had haar echter al werkkamer genoemd, toen hij nog on school was. En hij was blij dat hij deze kamer nog altijd had. Het ging er in het huis van de familie een beetje krap aan toe. Het kleine pensioen, dat de over leden secretaris bii de Spoorwe gen ziin vrouw had nagelaten, was weliswaar voldoende om er netjes van te leven, maar buiten gewone sprongen konden er niet van worden gemaakt. De studie van haar zoon was slechts moge lijk geweest dank zij een uiterste zuinigheid, een herhaald beroep op familieleden en talrijke ver zoekschriften om studiebeurzen. De mooie Geo die helemaal geen recht had op deze bijnaam, die spotlustige meisjes hem had den gegeven zat in een oude afgedragen huisjas en met afge trapte pantoffels voor zijn bureau en werkte. Hij had een grote stapel stukken voor zich liggen en hij was zo in zijn werk ver diept dat hij nauwelijks hoorde hoe de deur achter hem werd opengedaan. Mevrouw Hendrich bracht hem zijn avondeten: een paar sneetjes brood met worst en kaas en een half flesje bier. „Nou Geo, zo verdiept in ie werk dat je niet eens merkt dat de lamp staat te walmen. Eet nu eerst maar eens". „Nu al?" Hij lachte haar eens toe en dat lachen hoorde bii dat opgewekte vrolijke gezicht. Hij schoof de stukken opzij; „Ja. er is op 't ogenblik veel werk; ik zal nog lang moeten bliiven zit ten". „Zeker weer de hele nacht, hè? Je zult nog eens ziek worden" „Nou. nou, zo erg is het niet. En denk eens even: ik kriig dit extra betaald". „Ja. dat is inderdaad belang rijk". Ze zuchtte zachtjes en ze streek hem eens over zijn haar. „Wat brengt U me daar?" Hij zette grote ogen op. „Zo maar brood met ham? Maar moeder, dat is toch te duur? En ook nog bier!" „Ach. dat betekent toch niets! En die halve fles bier is nog van gisteren". „En wat eet U dan vanavond, moeder? Je moet me niet van al les toestoppen en niets voor je zelf houden". „Maar ik heb ook wat, jongen. Ik heb zelfs iets fijns! Gebakken aardappelen en ook nog bonen van vanmiddag. Je weet toch hoe graag ik 's avonds opgewarmd eten heb". „Ja, ja, dat weet ik." Hij pakte haar hand. „Maar nu neem je hier 'n sneetje met ham. En je drinkt ook een slokje bier". „Neen. heus niet, Geo!" Ze weerde met haar hand af. Maar hij duwde haar eenvoudig 'n stuk brood met ham in de mond. Toen moest ze wel eten en ze moesten allebei lachen. Maar dat duurde maar een ogenblikje. „Moeder, wanneer vader was blijven leven, zoudt U het heel wat gemakkelijker hebben ge had". „Ach, jongen, ik kom niets te kort en met jou zal het in de toekomst wel beter gaan". „Ik moet beslist naar de kolo niën gaan." Hij staarde voor zich uit. „Daar zou ik snel vooruit ko men en U zou met uw geld een heel wat gemakkelijker leventje hebben. Ik heb op het ministerie hier en daar al eens gepolst". „Neen Geo" ze liet hem niet uitpraten „geef in 's hemels naam dit plan op. Iedere keer begin je er weer over". Ze begon te huilen. ..Moet ik hier dan al leen overblijven on mijn oude dag? Je zult hier ook heus wel wat bereiken". „Maar denk toch eens even na. moeder, hoe lang dat kan duren. U weet toch ook wel dat een ju rist lang moet wachten voordat hij iets kan bereiken". „Maar wanneer ie trouwt en wanneer je met een riike vrouw trouwt!" „Dat is uw droom en eens speelde Kate Scholz in die droom de hoofdrol". „Het is gelukkig, dat je je daar niet hebt vastgelegd voor de grote ramp kwam". „Dat zou ik anders toch niet hebben gedaan, moeder". Hij werd ineens zeer ernstig. „Kate Scholz en ik passen hele- mal niet bii elkaar. Ze is een lief meisje, maar zü is niets voor mij en ik ben niets voor haar". „Maar Hilde Dehn zii zou toch wel wat voor je zijn. Hij kreeg even een kleur. Hij keerde zich snel om en begon in zijn stukken te zoeken. „Zii vraagt altijd naar jou, als ik haar zie". Ze vatte vlam: „Ja, Geo. dat doet ze. En ze infor meert ook altijd naar de kolo niën en ze vraagt zich af wat Ui daar zoekt. Maar daar praat ik altijd over heen en ik zeg maar dat dat maar een beetje geklets van jou is". „Maar moeder!" „Ach Geo." ze klopte hem kalmerend op de schouder „ik weet heus wel wat ik doe. Op Het grote bal zal je bij haar zijn en dan zal je het zelf zien. Geo. je hebt je kansen nu zelf in de hand". „Zo.... en U denkt dat dat voldoende is en dat de rijke fa brikant Dehn zo maar zonder meer zijn enige dochter aan mii. een arme drommel, zal geven?" „Dat doet hij heus wel. Geo. als je immers een toekomst hebt. Wanneer jij het goed speelt is na het bal het succes verzekerd". „Maar moeder, U weet toch wat het bal kost? Ik zou dat geld toch beter kunnen bewaren?" „Nou. het toegangsbewijs heb je bijna voor niets: dat krijg je toch goedkoper, omdat je lid bent van de juristenvereniging?" „Alsof het daarmee te'doen is. Er komen nog heel wat uitgaven bii. Men moet daar wiin drinken en tijdens de pauze moet je toch ook wat gebruiken". (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4