Verstandelijke wezens mogelijk buiten de ons bekende wereld Brutale diefstal in de R.K. kerk van Akersloot Laatste dader Gearresteerd Drievoudige Belgische zege in de Ronde van Duitsland UW PUZZLE voor vandaag In het kielzog van de vliegende schotels Een interessante discussie geopend door theologen Scheepsberichten Zes jaar voor overval in Bergen Buit bestond uit vier antieke kandelaars Een dader gegrepen, andere voortvluchtig Zweefvfiegsport in het duin Tuinder na overval overleden Markt en beurs WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1952 PAGINA 5 WASHINGTON. De veron derstelling door sommige geleer den gedaan, dat de z.g. vliegende schotels een soort van ruimte schepen zijn, afkomstig van an dere planeten, heeft een oud theo logisch vraagstuk opnieuw aan de orde gesteld. De discussie daar over wordt door pater Fr. J. Con- nell CssR, deken van de theologi sche faculteit aan de Katholieke Universiteit te Washington, in het tijdschrift „American Ecclosiasti- cal Review" geopend. „Kan de katholieke theologie een of misschien meer werelden, buiten de onze, aannemen, die be volkt is of zijn met wezens, gelijk aan de mensen op aarde. Of moe ten wij besluiten uit het feit, dat de H. Schrift iedere vermel ding van een andere wereld, be woond door redelijke schepselen, achterwege laat dat alleen de aarde v ezens herbergt, geschapen met een stoffelijk lichaam en geestelijke, intellectuele en on sterfelijke zielen?" Het antwoord van de theologie is: Noch de openbaring, de alge mene leer der Vaders, de tradities, noch ie plechtige uitspraken der Pausen, schakelen de mogelijkheid uit van leven op een andere pla neet, dat gelijk is aan het onze. Aan dit probleem hebben theo logen beschouwingen gewijd lang voordat radio-drama's als „Men sen van Mars" en ruimte-schepen de geijkte fantasieën werden van de Zondagsbladen. Meer dan 70 jaar geleden is de kwestie behandeld door pater An- gelo Secchi S.J., een Italiaanse astronoom en pater Jacques Mont- sabre 9.P., een vooraanstaande Franse redenaar. Beiden hebben de mogelijkheid erkend, dat er redelijke schepselen op een an dere planeet voorkomen. Geen erfzonde? De opvatting van een modern Nederlandse theoloog dr. Gerard van Noort, wordt dan in het Ame rikaanse tijdschrift als gezagheb bend aangehaald. „In 1920", zo zegt .iet blad, „stelde v. Noort vast. dat men niet tegen het ge loof in zou gaan met aan te ne men. dat er zekere redelijke we zens op andere hemellichamen voorkomen." Theologen hebben het nooit ge waagd de Almacht Gods te beper ken tot de schepping van de we reld, welke wij kennen. Maar, in dien er andere werelden of andere redelijke wezens bestaan, dan be hoeven zij niet onder dezelfde be deling van de Genade te staan als de nakomelingen van Adam en Eva. Zjj zouden niet met de erf zonde zijn besmeurd tengevolge van de val van Adam in het Para dijs. Bijgevolg zouden zij ook de Verlossing niet nodig gehad heb ben, welke Gods eigen Zoon door Zjin dood op het kruis aan ons mensdom heeft gebracht. Onsterfelijkheid. Het Amerikaanse tijdschrift houdt zich vervolgens bezig met de verschillende toestanden, waar in deze redelijke schepselen wel kunnen verkeren, indien God deze werkelijk heeft geschapen. Vooreerst is 't mogelijk, dat deze veronderstelde wezens even als onze eerste voorouders van God de bovennatuurlijke bestem ming hebben ontvangen tezamen met buitengewone buitennatuur lijke gaven. En het is mogelijk, dat God 'a vruchten van de Verlos sing van Christus tot hen heeft uitgestrekt, ofwel dat Hij een an dere weg voor hun verlossing heeft gekozen. Volgens een stelling, neergelegd in de Summa van St. Thomas (III, 3 art. 7) is het mogelijk, dat de tweede Persoon van dé H. Drie vuldigheid de natuur van rede lijke wezens van een andere we reld heeft aangenomen, even goed als de menselijke natuur op aarde. Ofwel een van de andere Godde lijke Personen kan een geschapen natuur hebben aangenomen op een andere planeet. Een ander paradijs. 2. Een tweede mogelijkheid is, dat God deze wezens in een zuiver natuurlijke staat geschapen heeft zonder enige bovennatuurlijke of buitennatuurlijke gaven en met 'n louter natuurlijke, maar eeuwige bestemming. Deze schepselen zouden sterfe- i lijk zijn en enigszins gelijk aan de mensen op de aarde, doch zonder de hulpmiddelen van de bovenna tuurlijke genade. Hun verstand kan meer of minder volmaakt zijn dan het onze. 3. Een derde mogelijkheid is, dat deze veronderstelde buitenwe- reldlijke wezens zowel de boven natuurlijke als de buitennatuur lijke gaven van Adam en Eva heb ben ontvangen en deze niet door zonde verloren hebben, In dat geval zou het zeer wel mogelijk zijn, dat zij nog steeds leven in de toestand, zoals deze was in het „aards paradijs" vóór de zondeval. Zij zouden dan verstandelijk en lichamelijk ver boven ons uitste ken. Interplanetair Met hun buitennatuurlijke ga ven zou het redelijk zijn aan te nemen, dat zij ver op ons voor liggen op technisch gebied. Met hun superieur intellect is het niet uitgesloten, dat zij het interplane tair verkeer beheersen. Aangeno men de veronderstelling, dat zulk een wereld van verlicht verstand en van een wil, die geheel op God gericht is, is het ook redelijk aan te nemen, dat zulke wezens nim mer een oorlog zullen willen ont ketenen tegen de bewoners der aarde of ons op welke wijze dan ook schade willen berokkenen. Het zou feitelijk onwaarschijnlijk zijn, dat zulke wezens onderling conflicten zouden hebben of wa penen zouden hebben uitgevon den om elkander te vernietigen. Indien deze veronderstelde we zen ds de onsterfelijkheid zouden bezitten, zoals eens Adam en Eva deze genoten, zou het waanzinnig zijn voor onze super-jet- of raket piloten, om te proberen hen neer te schieten, omdat zij niet gedood kunnen worden. Kwade genii. 4. Een vierde mogelijkheid is 'n wereld van verstandelijke wezens, die evenals de gevallen engelen, tegen God hebben gezondigd en die nimmer de kans hebben gekre gen in Gods genade te worden hersteld. Deze suppesitie opent voor onze ogen een wereld van kwade genii, schepsels met helder verstand maar van kwade wil.Van dergelijke wezens is het vanzelf sprekend onwaarschijnlijk iets goeds voor de mensheid te ver wachten. „Ik ben in het geheel niet van plan zo zegt de schrijver pater Connell, „van hier het feitelijke probleem te bespreken of de z g vliegende schotels als dan niet ruimte-schepen van andere plane- Europees kampioenschap Hardrijden op 31 Januari en 1 Februari De data voor de verschillende kampioenschappen hardrijden zijn thans vastgesteld. De Europese kampioenschappen voor heren zijn op verzoek toegewezen aan de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond. Ze zullen op 31 Januari en 1 Februari te Amsterdam of te Hamar (Noor wegen) worden gehouden. De Wereldkampioenschappen vinden op 14 en 15 Februari te Helsinki plaats. Op dezelfde data worden de Wereldkampioenschappen voor dames gehouden en wel te Lille- hammer. Duivendrecht 26 Aug. te Londen verw.: Heemskerk 17 te Fremantle 7 mnewijk 18 te Montreal; Arkel- f ijk 19 te New-York; Breda 19 te 7 ntofaeasta; Roebiah 19 te Penang "erw.: Sibajak 18 510 WNW an derhalf graads kan. Aden; Veen- dam, 18 van Bermuda naar New- ""brk: V aterman 18 730 ZZO Kaap -almas: Kota Agoeng 19 24 uur te Hoek van Holland; Kota Baroe, 18 - an Po -t Said naar Hamburg; Kota 'iten oass. 19 4 uur Quessant: Nel- 1 18 'e Melbourne; Nieuw-Am- erdam 19 SouthamptonLe Ha- -•re; Roepat 19 Genua; Rijnland 18 t® Santos: Willem Ruys 19 te Sin gapore; Zuiderkruis 20 4.00 uur te H'ek van Holland; Ceram 19 te Aden; Clavella 19 te Port-Said; 'Hmina 19 te Cotonu; Grote Beer 18 op Race; Kedoe 19 te Tjilatjap v Polydorus 19 van Suez Aden: Kotti 19 te Belawan verw.; ^intang 17 te Chalna; Blitar 20 te f^enua verw.: Edam ca. 27 te R'dam verw.: Étrema 19 van Stan- low naar Curappao; Friesland Krl. 22 te Aden verw.; Kliofontein 19 van Kaapstad naar Pt. Elisabeth; Langkoias 20 te Genua verw.; Oranje 19 van Ti.-Priok te A'dam verw.; Salawati 19 te Bahrein; So mersetshire pass. 17 Pantellaria: Tosari 23 te Singapore verw. Demonstratie Alkmaarse Reddingsbrigade ALKMAAR De Alkmaarse Reddingsbrigade zal Zaterdag 30 Augustus a.s. des middags tussen 3 en 4 uur een demonstratie red dend zwemmen geven in 't Noord Hollands Kanaal, tegenover de chocolad'efatn-ieik van de Fa. Rin gers. Hierdoor wordt aan het pu bliek gelegenheid gegeven kennis te maken met het werk, dat de le den van de reddingsbrigade ver richten, LAATSTE SEIZOEN REISVERENICING VOOR R.K. ALKMAAR. Waar gebleken is. dat er ook in het na-seizoen nog belangstelling bestaat voor de reizen, die deze zomer door de afdeling Alkmaar van de Nederlandse Reisvereniging voor Katholieken met zoveel succes werden uitgevoerd, heeft het be stuur besloten om begin Septem ber nog enkele reizen te organi seren, om ook degenen, die deze zomer niet in de gelegenheid waren op reis te gaan, de kans te bieden aan een van de succes- reizen deel te nemen. Zo start op 1 September een drie-daagse tocht langs de Duitse Rijn. waar bij de mooiste plekjes zullen worden bezocht en waarbij men tevens de eerste indrukken van de wijnoogst op kan doen. Op 10 September wordt de mooie ArdennenBrussel-tocht gehou den. langs de imponerende Bel gische heuvellandschappen en naar de monumenten-rijke hoofd stad van België. Tot slot dan op 17 September nog een drie daagse reis door het Ahrdal, een der centra van de wijn- en drui venoogst. AI deze reizen zijn weer uit stekend verzorgd en zullen bij voldoende deelname zeker door gaan. Met deze tochten besluit dan de afdeling Alkmaar het reisseizoen. dat dit iaar welis waar bijzonder veel werk heeft gevraagd, doch uitstekend ge slaagd mag heten. Nadere bijzonderheden over prps en dergelijke zijn te vinden in de advertentie in dit nummer. R.K. SCHOOL OP TEXEL VERBOUWING TEXEL Dezer dagen heeft de aanbesteding plaats gevonden van de verbouwing van de R.K. school aan de Hollewaiweg. Timmerwerk: Fa. Bot, Medem- blik f 11 820; Veul, 't Zand f 11.500 (gegund); Bakker en Koorn, Den Burg f 13.635. Metselwerk: G. J. Witte, Den Burg f 10.535; Voogd, Den Burg f 10.100; Bot, Medemblik f 11.635; Gebr. Bruin, Den Burg f 10.925; D. J. Boon, Den Burg f 10.600; B. Trap, Oosterend f 9.100. Lood.gieterswerikzaamheden Oehle, Den Burg f 1539; fa. Z. Graaf, Den Burg f 1485; fa. Vonk Den Burg f 1375- E'lectriciteit: Fa. M. Bakker, f 1048. Timmer en metselwerk: Fa. Bot Medemblik f 23,460; fa. J. de Jong f 21.880- ten zijn. Integendeel, ik ben ge neigd aan te nemen, dat er spoe dig een meer prozaische verkla ring over de oorsprong van deze verschijnselen gegeven kan wor den. Maar het is voor de katholieken wel goed te weten, dat hun ge loofsbeginselen volkomen -te ver enigen zijn met zelfs de meest ver bazingwekkende mogelijkheden van leven op andere planeten. In elk geval is er volgens de leer van de Katholieke Kerk een grote menigte verstandelijke wezens buiten de mensheid. Er ztin enge len in de hemel en duivels in de hel. UITSPRAAK GERECHTSHOF Het gerechtshof te Amsterdam heeft gistermorgen het vonnis van de rechtbank te Alkmaar zes jaar gevangenisstraf met aftrek tegen de 40-jarige radiomonteur G. J. H. uit Alkmaar, wegens dief stal met geweldpleging, beves tigd. H. werd er van beschuldigd, hetgeen hij voor de rechtbank ontkende, tezamen met de tot vijf jaar veroordeelde en in dit von nis berustende 24-jarige elecfcri- ciën van der V. eveneens uit Alk maar, op 4 Maart van dit jaar de alleenwonende 67-jarige veehou der Akkerman in zijn woning te Bergen (N.H,) te hebben neerge slagen en beroofd van een porte feuille met f 3000. De procureur- generaal had bevestiging van het rechtbamikvoonis gevraagd. VAN INBRAAK IN VEILING TE WOGNUM WOGNUM De Rijkspolitie van de groep Hoogwoud heeft op nieuw een belangrijk succes ge boekt. Zoals reeds eerder werd vermeld, waren in de loop van de vorige Zaterdag 2 personen aan gehouden die betrokken waren geweest bij de inbraak in het kan toor van de Veilingsvereniging De Volharding. Ook de derde, even eens een Amsterdamse zware jon gen, zit thans achter slot en gren del. Naar de groepscommandant te Hoogwoud mededeelde, is 't laat ste bedrijf van deze zaak, wat het politionele gedeelte betreft, ten einde. De laatste dader, die van nacht naar de cel in 't Gemeen tehuis van Woignum werd over gebracht, omdat het groepsbureau te Hoogwoud geen plaats meer bood., is aangehouden te Nieuwe- schans (Gr.) waar een wacht meester der Rijkspolitie hem zwervende aantrof. Vermoedelijk was de man op weg naar Duits land. Enkele vragen die de wachtmees ter hem stelde waren voldoende om 'n voorlopige in verzekerings- s'lsllinig te rechtvaardigen. Het te- lef oor gesprek met de politie te Wognum bevestigde dat de man die was aangehouden bij de kraak in de veiling betrokken was ge weest. BENOEMINGEN PATERS MONTFORTANEN HEILOO Op voordracht van de Provinciaal der paters Mont- fortanen heeft Mgr. J. P. Hui- bers, bisschop van Haarlem be noemd tot rector van de Kapel O- L. Vrouw ter Nood te Heiloo pa ter A. Ubaghs; tot assistent van de parochie te Egmond aan Zee pater L, Godefroy Pater W. Toebosch (voorheen te Heiloo) werd belast met de bouw van de Apostolische School te Voorschoten. HANDBAL-TOURNOOI HEERHUGOWAARD-NOORD - De weersomstandigheden waren j.l. Zondag nu niet direct gun stig voor het handbaltournooi dat de Hugo-girls organiseerden. On danks dat wel eens gestopt moest worden voor de regenbuien, heb ben we mogen constateren dat de wedstrijden een goed verloop hadden. Begonnen werd met de wed strijd Hugo-girlsV.Z.Z. uit 't Veld. Onder deze wedstrijd waren de regen-goden niet zuinig met het water waardoor de bal erg glad was. Na verlenging werd de uitslag 52 voor Hugo-girls. De tweede wedstrijd ging tus sen de kampioene F.S.A. en Con Brio. Het was een zeer spannen de wedstrijd die door de Span- broeksters met 53 werd gewon nen. Als intermezzo kregen we Hugo girls 2 tegen Con Zelo uit het Waarland. Het werd een over winning voor Con Zelo met 43. De verliezersronde ging nu tus sen Con Brio en V.Z.V. Er is van het begin tot het einde hard gewerkt en nadat men om beur ten had voorgestaan werd het toch een overwinning voor V.Z.V. met 87. De finale ging dus tussen F.S.A. en Hugo-girls 1. We waren allen wel van mening dat deze opgaaf te zwaar zou zijn voor de Hugo- meisies en ze hebben verloren, maar met ere. Met oneven goal (21) won F.S.A. KORPSKOLVEN LANGEDIJK Op de a.s. Na tionale kolfwedstrljden te Krom menie zullen voor de sociëteit „Gezellig Samenzijn" als korps kolvers uitkomen de heren G. Mettes, P. Woestenburg en N. Rijper. Voor de sociëteit „Vrien denkring" zijn dit de heren G. Dfeutekom, G. Hop en G. Lange- diik. Overdracht van zaken WAARLAND. Naar wij ver nemen is het metaalbedrijf van de heer C. Jaspers, die binnen kort naar de Verenigde Staten van Amerika gaat emigreren, bij onderhandse verkoop in eigen dom overgegaan aan de firma D. van der Gulik en Zonen, al hier. Dr. J. M. A. H. Luns (Nederland) is gedurende deze maand voorzitter van de Ontwapeningscommissie van de V.N., welke te New York haar achttiende zitting houdt. FRANKFORT, 19 Aug. Isidor de Rtjck (België) heeft vandaag de Ronde van Duitsland (2772 kilometer) gewonnen. Marcel de Mulder en Raymond Impanis werden tweede en derde, waardoor deze Ronde een drievoudige Belgische zege op leverde. De winnaar van verleden jaar, Guido de Santi (Italië) werd vijfde in de eindstand achter de Duitser Heinz Müller. De Rijck werd eerste in het algemeen klassement na de der de etappe en bleef daar staan tot het einde toe. Na de zevende etappe was het geheel een Belgische aangelegen heid en onder de eerste zes kwam practisch geen verande ring meer voor. De Rijck legde de Ronde af in 80 uur 12 min. en 40 see., vier minuten minder dan De Mulder. Zijn prijs bestaat in premies van in totaal ongeveer 10.000 mark. De laatste en langste etappe van vandaag, van Neurenberg naar Frankfort, 290 km. werd gewonnen door de Belg Ward Peters, die deze aflegde in 8 uur en 11 minuten. Hij werd gevolgd door drie Duitsers en de Belg Jozef de Feyter. De einduitslag is; 1. Isidor de Rijck (België) 80 GROEIENDE BELANGSTELLING ALKMAAR Jl. Zondag zijn er door de Zweefvliegers weer 23 starts gemaakt. Met af en toe een regenbuitje er tussendoor nog geen slecht resultaat. De E.Z.Z.C. maakte deze dag n.I. 9 Gr. Baby starts en 10 E.S.G.- lesviuchten, terwijl de K.Z.C. 4 baby-starts maakte. De twee Zondagen daarvoor was liet vliegen door het slechte weer afgelast. De Kennemer Zweefclub. met domicilie in Haarlem, maakt nu ook gebruik van het Zweefvlieg- terrein „De Brabantse Land bouw" te Castrieum-Heemskerk. De K.Z.C. was aanwezig met de Lier en Grunau-Baby Ph-187. De E.Z.Z.C. werkte met twee Zweefvliegtuigen, welke na el kaar startten, n.I. het „Arends jong", Type Grunau-Ba.by, en het open E.S.G.-lestoestel, ter wijl de starts verzorgd werden door lier en terreinwagens. Ook het uittrekken van de KZC lier- kabel werd nog door de EZZC verzorgd. Er werd gestart in Noordelijke richting op de 1000 mtr baan.. Ondanks het niet al te mooie weer was er toch wat thermiek hetgeen tot uiting kwam door enige vluchten van de oude rotten die kans zagen de schaarse thermiek aan te boven De hoogte die aan de lierstart bereikt werden was heel be hoorlijk en varieerde van 400 475 meter. P. Booy maakte twee j starts de lesvlucht 14 min. en daarna tijdens passage van een bui in de namiddag nog een 1 start van 18 min. Ook Bouw- knegt met de le start bleef II min. boven. De tamelijk sterke wind dreef hen echter snel te ver van de vliegbasis af, zodat met het lichte stijgen de hoogte in verhouding met de afstand van het zweefvliegveid te klein was om verder gaan te riskeren. Voor 3 EZZC-ers waren deze vluchtjes evenwel voldoende ge weest voor hun C Brevet. In het Bouwlokaal der EZZC worden nu reeds voorbereidin gen getroffen voor een te ver wachten omvangrijk werkpro gram. GROOT SOLISTENCONCOURS Bij jubileum fanfare Dit jaar zal het 40-jarig jubi leum van het fanfarecorps „Eens gezindheid" te Egmond herdacht worden. Om dit feit luisterrijk te vieren, wordt een groot instru mentaal Solistenconcours georga niseerd. Dit concours wordt ge houden 2e Kerstdag en Zondag 28 December d.a-v., in de voor dit doel uitstekend gev'hikte Concert zaal van de heer Th. Swart te Egmond-Binnen. Als juryleden zijn aangezucht de heren W. Steyn en P. Joosen J en een prima pianist, de heer Ber Joosen, zal voor de begeleiding zorgdragen. Iedere prijswinnaar ontvangt een fraai diploma, ter wijl no.; extra prijzen beschikbaar worden gesteld. Alhoewel „Eensgezindheid," we gens gebrek aan een geschikt terrein, met kan overgaan tot 't houden van een bui ten-concours, gelovep wij toch zeker, dat „Eens gezindheid", welk corps toch 40 jaar lang aan vele concoursen etc. deelnam, zich over een grote deel name zal mogen verheugen. u. 12 m. 40 sec.; 2. Marcel de Mulder (België) 80.16.44; 3. Ray mond Impanis (België) 80.-38.34; 4. Heinz Müller (Duitsland) 80.3.46; 5. Guido de Santi (Italië) 80.39.59; 6. Jean Kirchen (Luxemburg) 80.41.31. Smits is de best-geplaatste Ne derlander. Hij werd achtste in 80 uur 43 minuten en 8.9 sec. Lam- brichs is elfde in 80.44 en van der Zanden 15e met een tijd van 80 uur 51 min. 6.5 sec. BUSSUM 20 Aug. Vanmor gen vroeg is de 70-jarige tuinder Manus Verheul uit Bussum, die aan het werk was in een tuintje aan de Keizer Ottoweg te Naar- den, overvallen. Een andere tuinder, zekere van der Berg uit Naarden, die in zijn eigen tuin aan dezelfde weg wil de gaan werken, trof de oude man in zwaar gewonde toestand op de grond liggend aan. Hij waarschuwde de politie uit Naar den, die het slachtoffer naar het Diaconesseniziekenhuis te Naarden liet pverbrenigen. Tijdens 't ver voer naar dit ziekenhuis -blies de tuinder echter de laatste adem uit. LANGEDIJK 10.000 kg aard. eigenheimers 10.60. blauwe eigenh. 10.1010.60. 20.000 kg rode kool A 7.50—11.80. B 4.60—6.30. 27.000 kg gele kool A 9—12.70. B 3.20—6.50. 50.000 kg witte kool 4.806.30. 1000 kg bieten A 6.306.40. 1500 kg uien binnenland 9.20. 7500 kg sla- bonen 36.1046.50. 3000 kg bloem kool (Al) 44—57.30. (A 2) 18— 31.90. WOGNUM, 20 Aug. Vroege aardappelen 10.2010,50. slabonen (I) 4348. (II) 28—45 aanvoer 6000 kg. knolbieten (A) 56.30. (B) 4.104.40. komkommers 8—11. snijbonen 2142. waspeen (a) 8 19. (b) 6-14. tomaten 1620. net- meloen 3647. augurken 67. andij vie 512. alicanten 106. franken- thaler 7593. blauwe pruimen 12 19. boerenwit 614. gele pruim 79, reine claude 1126. rode bes sen 38. rode kool 5.3010.70. groe ne kool 11. sla 26.60. perziken 1 11. zigeunerin 831. reine victoria 18-26. suikerpeer 79. benonie 13 22. erley victoria 612. jaques lebel 715. clapp's favorite 919. precose 618. WARM ENHUIZEN 27000 kg aard. bintjes 10.8011.20. grove 10.80—11.10. eigen.h 10.60—11.30. blauwe eigenh. 10.6011.40. koopm.. blauwen 10.50. 1800 kg sla- bonen 4249. 2000 kg bieten A 6. B 4. Nrd. SCHARWOUDE 25.000 kg aard. eerst. 11.2011.70. eigenh. 10.6010.70. blauwe eigenh. 10.40 10.70. bintjes 10.50. koopm. blau wen 10. Yselster 8.90—9. grote 8.10 10.80. drielingen 77.40. kriel 4.80. 1100 kg bieten A 6.40—7.30 B 4.10. 600 kg uien 12.50. drielingen 16. nep 21. 20.000 kg slabonen I 40 46. II 35-43. afwijkende 3439. 12.000 kg gele kool A 10.20—11.80. B 3.909. 50.000 kg witte kool 5.30 10.80. 600 st. Bloemkool (A 2) 37—40. afw. 3—17. PURMEREND, 19 Aug. Eieren: 4000 kippeneieren f 15.50 16.50 per 100 stuks, 1000 een deneieren f 10.50 per 100 stuks. Veemarkt: runderen, totaal 707 stuks, 321 vette koeien f 2.30 3.00 per kg, handel goed; 262 gelde koeien f 6.008.50 per st., kalm; 76 melkkoeien 1*6501050 stil; 14 pinken f 340—550, kalm: 34 stieren f 6251650, matig; 44 vette kalveren f 165350, goed; 175 nuchtere kalveren vdv slacht J f 50—120, idem fokkerij f 70 135, vlug; 124 vette varkens vd slacht f 206227,. begin vri.igoed afl. minder: 561 magere varken0 f 5296, f 4854, biggen f 56 92, stil; 25 fokzeugen f310490, stil; 680 schapen f80120, vlug; lammeren f 5075, stug; 30 bok ken en geiten f 1060, stug; 28 paard f6501075, kalm; 6 veu lens f 275350, kalm. 2380 totaal aantal dieren. Pluim veemarkt: 6300 oude kippen en hanen (witte en rode) f 1.701.80 per kg; 500 oude kippen en hanen (blauw) f 1.90 2.05 per kg; 450 eenden fl.00 1.50- per stuk; 400 konijnen f 1.007.50 per st. AVENHORN. 19 Auoustus. 22.000 kg aardappelen: grove schot 9.8011.00, middel 11.00 12.40, 19.000 kg witte kool 3.00 5.00. 10.000 kg rode kool 5.00 12.70. 500 kg Chinese kool 9,00 5.70—7.10. II 4.20—5.00. 38.000 kg peen II 12.00—13.20. III 10.60— 12.00, 31.000 kg augurken grof 12.50. 20.000 kg ronde bieten I 34.1044.00, basterd 46.00. stek 26.3027.00. bommen 12.20 12.40. 11.000 kg slabonen I 42.00 —50.00. II 35.00—47.00. PURMEREND, 19 Aug. Aan voer 38.000 kipeieren A 17.30 17.40. B 16.10—16.20, 61.000 een deneieren 11.3011.40, als per 10 deneieren 11.30—11.40, alles per 100 stuks, 1 AKERSLOOT Maandag heeft in de R. K. Kerk op klaarlichte dag een diefstal plaatsgevonden, die een grote consternatie in het dorp heeft teweeggebracht. Om ongeveer 12 uur zwierven er twee individuën rond dc kerk, waar van er één liet gebouw binnen- ging om na een poosje met een pakje terug te keren, dat hij aan zijn kameraad ovérhandigde. Zij werden echter gesignaleerd door de pastoor van de parochie, die onmiddellijk argwaan koesterde. Persoonlijk stelde hii zich op de hoogte van wat er in de kerk ge beurd kop zjjn en al spoedig miste h;j 4 antieke kandelaars. Door de heer J. Velzeboer werd de politie van het gebeurde in kennis ge steld en tezamen met de heer van Soest ging hii achter de beide manneii aan. Blij de pont vond men een man, die rustig zijn mid- dagboterham zat te verorberen. Hij probeerde te ontsnappen, maar werd gegrepen en naar de cel in de brandweerkazerne over gebracht. Bij het verhoor dat in de middaguren plaats vond, ontken de hij iets met de diefstal te ma ken te hebben. Inmiddels had de groepscom mandant van de Rijkspolitie te Akersloot een hondengeleider van de Rijkspolitie uit Zandyoort ont boden, die reeds tegen de avond aan het werk toog. Men veronder stelde, dat de buit was verborgen ongeveer op de plaats, waar men de vermoedelijke dader had aan getroffen. MEDEMBLIK. 19 Aug. Aan voer 27.000 kg aardappelen: eer steling grof 11.5011.60. groot 10.7011.30, bintje grof 11.20 11.30, groot 10,9011.10, eigen heimer grof 9.009.40, groot 9.70 10.70, saskia grof 11.20, meer- lander grof 9.70, groot 9.40, 2830 stuks bloemkool Al 48.0055.00. A2 39.00—46.00, BI 32.00—37.00. B2 22.00—28.00. 11.700 kg sla bonen 31.00—44.00. 17.000 kg ronde bieten A 5.807.00, B 4.00 4.30. peen B van 11.5011.90. C 9.0010.00, snijbonen 38.0044.00. GROOTEBROEK 19 Aug. '52 Eersteling grof 11.60 11.70, groot 11.30 11.70, v.v. 3.60 3.70; Saskia grof 11.30 11.60, groot 11.30; Blw. Eigenh. grof 5.40 8.70, groot 10.50 10.60; Eigeh. grof 8.70, groot 10.00 10.50, 265.00 kg. Bieten A 5.00 5.60, 2.000 kg; Rodekool 8.10 9.00, 500 kg; Bloemkool A 48.00 63.00, All 28.00 39.00, B 37.00 51.00, Bil 22.00 32.00, stek 8.00 10.00, 3.000 stuks. Veiling pootaardappelen NRD-SCHARWOUDE. Dins dagmorgen werd de tweede vei ling van pootaardappelen gehou den. Aangeboden werden pl.m. 150.000 kg aardappelen. De prijzen waren voor eerste lingen A 28—35 31.10 per 100 kg. eerstelingen 3550 17.0017.10; A 2875 (met lichte pok) 29.40; AB 28—35 29.60; B 28—35 28.60; blauwe Eigenheimers B 2835 34.00 en B 35—45 26.10; Noorde lingen AB 28—35 32.70 en AB 35 -75 25.20. Tevens werden aange boden 4500 Gis en 3200 Gr. Bintje verkocht resp. voor 11.50 en 11.30 per 100 kg. Onverkocht bleven Eerstelingen A 3550 met lichte pok. AB 35—50; B 25—28 en B 35—50. VEEMARKT PURMEREND 19 Augustus De handel in de vette koeien, waarvan een flink aanbod was, ging in de vroegte heel gqed; vooral de prima dieren waren goed gezocht, hoewel later op de dag de gang iets stroever liep. De gelde koeien gaan kalm van de hand maar blijven vrij vast op prijs voor wat betreft een goed gebruiksbeest. Op de verse markt, waar de aanvoer maar gering was blijft de gang heel rustig. Nuchte re kalveren blijven favoriet, daar naar blijft veel vraag bestaan en de prijzen worden van week tot week hoger. Ondanks de geringe vraag blijven de fokkers ook duur, daar het aanbod gering is. De vette kalveren waren ook weer goed gevraagd en ook iets ho ger in prijs. Op de wolveemarkt vlot het nog maar slecht; er is maar weinig vraag; de export laat no® maar steeds op zich wachten, en indien dat niet beter wordt ziet het er naar uit, dat de prijzen da lende blijven. Het was vandaag dan ook heel stug. Ook de bokken en geiten gaven een stugge gang te zien. Met de vette varkens ging het in de vroegte aardig goed, maar later overtrof het aanbod de vraag waardoor de prijzen een inzinking te zien gaven. De beste vette zeu gen kwamen boven de f 2,- uit, de prima 10 a 14 centen. Op de big- genmarkt was het vrij stil; er was maar een kleine aanvoer, maar de gang was maar stug. Het vervoers- verbod belemmert de goede gang. De paardenmarkt was ook kalm; ook naar de veulens was de vraag heel kalm. De pluimveemarkt muntte ook niet uit. wel kon men zien aan het aanbod dat de oude kippen worden geruimd; daar was een flink aanbod van. Graanbeurs Groningen GRONINGEN 19 Aug. Rode tarwe 22.2524.75; witte tarwe 22.2525; inlandse rogge 25.25 27.75; wintergerst vrij 28.50 30.60; wintergerst inlevering 20.2523; zomergerst vrij 30.25 32.50; zomergerst inlevering 20.2524; witte haver 24.25 29.75; aureool-kapucijnen 38.30 42.80; groene erwten 40.35 48.55; koolzaad 35.3558.35; kar- wijzaad 50.5059. Veemarkt Groningen GRONINGEN Zomer kal vende koeien 850 -925, 725 - 800; vare koeien 750 - 850, 550 - 700; stieren 2.62 -2.68, 2.38 - 2.45 per kg sl gew; kalveren en pinken 150 -550; slachtvee 2.70 -2.74, 2.58 - 2.64, 2. - 2.10; nuchtere kal veren 40 - 65; weideschapen 85 - 105; vette lammeren 65 - 76, 100 - 115; loopvarkens 65 - 90; biggen 50 - 52, 38 - 44; vette varkens 2.10 - 2.16, 1.75 - 2.08, per kg levend gewicht; zouters 2 - 2.06, per kg levend gewicht. Aanvoer: 689 runderen, 228 kalveren, 359 schapen, 386 var kens, 688 biggen, 45 paarden, 29 bokken en geiten. Totaal 2424 st. Reeds na twintig minuten ijve rig zoeken had de hond de buit opgespoord, tussen rietkragen langs het Noord Hollands Kanaal Vervolgens werden op de stoep van de kazerne een aantal sleu tels neergelegd, waarvan er één aan de gearresteerde toebehoorde. Onmiddellijk haalde de hond er deze sleutel tussenuit en ditzelfde herhaalde zich met verschillende andere voorwerpen, die aan de man toebehoorden. Hij bleek af komstig van Amsterdam. De kan delaars hadden een gezamenlijke waarde van f 1.500. Naar wij ver nemen, zijn ook kandelaars ver dwenen uit de R. K. Kerken te Velsen en Hilversum, doch men heeft nog niet kunnen nagaan, of de dader met deze diefstallen iets heeft te maken. Zelfs na het overtuigende be wijs dat de politiehond had ge leverd, bleef de man hardnekkig ontkennen. Zijn handlanger is nog voortvluchtig. De burgemeester van Akersloot heeft zijn grote tevredenheid uit gesproken over het werk van de Rijkspolitie, dat zo spoedig na de diefstal reeds tot aanhouding van een der daders heeft kunnen leiden. Directeur scheeossloperij in arrest DORDRECHT, 19 Aug. Naar wij vernemen is de directeur van een scheepssloperij in Hen drik Ido Ambacht gearresteerd en opgesloten in 't Huis van Be waring te Dordrecht. Hij wordt er van verdacht aanzienlijke be dragen voor de fiscus verzwegen te hebben. Dr. H. M. Hirschfeld in bestuur Unilever 's GRAVENHAGE, 19 Aug. In de op 19 Augustus 1952 ge houden vergadering van de Raad van Bestuur van Unilever N.V. te Rotterdam is tot advi serend lid van deze raad be roemd dr. H. M. Hirschfeld te 's Gravenhage. Prof. Zeegers spreekt niet op Duitse Katholiekendag WENEN, 19 Aug. Uit Wenen is bericht ontvangen, dat prof. dr G. H. L. Zeegers, directeur van het Katholiek Sociaal Kerkelijk Insti tuut te Den Haag, niet, zoals eer der was gemeld, tijdens de 75ste Duitse Katholiekendag te Berlijn als spreker zal optreden. Prof. Zeegers verblijft momen teel in Oostenrijk in zijn functie van secretaris-generaal van het Katholiek Internationaal Sociolo gisch Instituut van Vluchtelingen problemen. Hij kan wegens zijn werkzaamheden in Wenen niet op tijd in Berlijn aanwezig ziin. Horizontaal; 1, nobel 5. langzaam 9. allerlei 11. adell. titel 12. en dergelijke 13. onmeetbaar getal 14. maanstand 15. zangnoot 16 opstootje 18. herkauwer 19. listig; geslepen 21. opera 22. ijzerhoudende aarde 23. einde der aardas 25. vochtig 28. rekenkundige opgaaf 29. boom 31. laatst leden 32. voorzetsel 34. zangnoot 36 zangnoot 37. gebied in O. Europa 39. deel van een schip 41. uniek 42. vaartuig Verticaal: 1. zwiin 2. zuidvrucht 3. bijwoord 4. deel van de mond 5. vernis 6. slede 7 aziat. schiereiland 8. wondje 10. tandeloos zoogdier 11. welwillende lezer (lat.) 17. soort onderwijs 18. eerwaarde heer (lat.) 20. zangnoot 21. woonschip 23. land in Europa 24. voorzetsel 26 de somma van 27. aanleg®en 28. water in Zeeland 30. wreed heerser 32. dag (duits) 33. stofmaat 34. naaml. vennootschap (fr.) 35. schrijfbehoefte (eng 38. het romeinse rijk 40. vogel OPLOSSING 72 Horizontaal; 1. relaas; 5. band; 8. ora; 9. eer; 10. waranda: 12. eg; 14. dik; 15. e.d. 16. eva; 19. snee; 22, aa; 23. te; 24. elan; 27. ave; 29. nel; 30 aan; 42. ent; 34. not; 35. ale; 36. lei; 37. mr; 38. re: 40. lama; 31. gordijn. Verticaal: 1. rede; 2. low; 3. ara- 4. aard; 5. bed; 6. ara; 7. delden; 9. enk; 11. air; 13. ge: 15. ee; 17. vaalt; 18. aan; 19. sta; 20. nevel; 21. kennel; 25. leo; 26. tal; 28. ene; 30. aar; 31. nero; 33. tien; 37. ma; 39. er;

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5