Heel Nederland viert een jaar lang kermis Mer Op de Alkmaarse kermis kan men echt vliegen Amerikaanse plattelandsjongeren bezochten Alkmaar en Hoorn KERMIS PROGRAMMA D.A.W.-PLOEG Gemeenteraad Bergen over electriciteitsprobleem öie weReló In de Cocktail op het Hofplein agenda Getroffen door schoonheid in de Alkmaarse bioscopen ALKMAAR EN OMSTREKEN Oude en nieuwe attracties BREIM0DELLEN-SH0W, gratis bij te wonen. VROOM ORKKSMVW Men verwachtte mensen te zien in Volendammer costuum JACOB STUVé's Nougafkraam reclame Nougat 'n Volksvermaak in cijfers eerste in series ■VAMI-IJ Marktberichten FACINA i ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 ALKMAAR De Alkmaarse j Kermis biedt dit jaar een bijzon dere attractie. In de „Cocktail" van de heer van der Veen uit Purinerend zal men iets vinden, wat nog nooit op een Alkmaarse kermis vertoond is en wat tot nogtoe slechts drie plaatsen in Nederland gezien hebben: Leeu warden, Beverwijk en Tilburg, waar dit nieuwe kermis-instru- ment een eclatant succes heeft gehad. De heer van der Veen, die 'n technische knobbel bezit, heeft namelijk gespeculeerd op de ge weldige belangstelling van 't Ne derlandse publiek voor de lucht vaart. Men kan het navragen: ve le mannen zouden graag vliege nier geworden zijn, als zij er de capaciteiten maar voor gehad zou den hebben. Welnu: capaciteiten of geen ca paciteiten: in de „Cocktail" o.p het Hofplein, de grote kuip, waarin men snel kan ronddraaien, terwijl men als vliegen tegen de wand geplakt wordt, kan men ook zelf vliegen in een écht vliegtuig, met échte instrumenten, terwijl men, hoewel men toch op één plaats (blijft, alle mogelijke vliegsensa- ties kan beleven. Heel wat be zoeken aan verschillende vliegvel den heeft de heer van der Veen moeten brengen, om zijn toestel tot in de perfectie te doen func- tinoneren. In vernuftig werkende beugels hangt een vliegtuig, dat zich precies als elk ander vlieg tuig laat besturen. De lengte is ongeveer 5 meter, de spanwijdte van de vleugels meer dan 6 meter. Aan de voorzijde veroorzaakt een motor met prepeller een geweldi ge luchtstroom waarvoor men zijn netje af moet nemen (letterlijk) want anders wordt dat weggebla zen- Deze luchtstroom wordt met de verschillende stuurinrichtingen in verbinding gebracht, zodat men allerlei capriolen kan maken: da len, stijgen, linkse en rechtse ZATERDAG 23 AUGUSTUS Bioscopen: REX: Weense operette. 14 CINEMA AMERICAINAra bische nachten. 14 iaar. HARMONIE: Jong. knap en riik. 18 jaar. VICTORIA: Golden Girl. 18 jaar. Voorstellingen: 7 en 9.30 uur. Apotheken: Na hedenavond zes uur is voor spoedgevallen te be reiken apotheek Kruisinga, Koorstraat 59 (apotheker G. Kruisinga). Medische hulp: ALKMAAR: Artsen: J. De- genaar. Emmastraat 95. telefoon 2310. en H. J. B. Hoek. Kennemerstraatweg 63. telefoon 3117. SCHERMER en BEEMSTER: K. J. v. Welsenes Midden- Beemster. telefoon K 2998 —455. HEILOO: D. W. L. Hoekstra. Kennemerstraat 380, tele foon K 2200—3480. CASTRICUM: Dr. de Jongh. Koningin Julianastraat 24. Meihuyzen. Tentoonstellingen Tot 1 September: Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren" te Bergen: werken van Jac. J. Koemém. Tot i September: Stedeliik Museum Alkmaar: Tegels en Tulpen. Tot 31 Augustus: K.C.B. Ber gen: schilderijen. aquarel len en gouaches van wer kende leden. Tot 1 September: Kunstzaal Huibers. Bergen: werken van Jaap Min. Tot 25 Augustus: Dorpshuis te Heiloo: werken van leden van Tintoretto. Zaterdag eerste kermisdag te Alkmaar. Opening 14 uur. Sluiting 1 uur des nachts. Vergunnings- en verlof s- localiteiten sluiten 1 uur des nachts. SPORTPARK: 1.30 uur: Paardencourses. GULDEN VLIES: 8 uur: Cabaretavond Langediiker Cabaret. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Balavond met mu ziek van dans- en show orkest van de fam. Kok. ALKMAARDER MEER: Nationale zeilwedstrijden. Aanvang 15.05 uur. ZONDAG 24 AUGUSTUS Bioscopen: Aanvang 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. Apotheken: Zie boven. SPORTPARK: 1.30 uur Paardencourses. Vanaf 16 uur is de kermis geopend tot 1 uur des nachts: ver lof s- en vergun- ningslocaliteiten eveneens tot 1 uur des nachts. ALKMAARDER MEER: Zeil wedstrijden. Aanvang 11.10 uur tot na 15.40 uur. GULDEN VLIES: 8 uur: Ge zelschap Johan Kaart: In pvama. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Balavond met mu ziek van dans- en show orkest van de fam. Kok. ALK. BOYS-TERREIN: Kaas- stad-tournooi (2 en 4.15 uur). MAANDAG 25 AUGUSTUS Bioscopen: 7 en 9.30 uur. Apotheken: Zie boven. Zeilwedstrijden ALKMAARDER MEER: Zie boven. Kermis Alkmaar open van 16 uur tot 1 uur 's nachts. GULDEN VLIES: 8 uur Ne derlandse Comedie met: De bruiloft van Figaro. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Radio Cowboy Trio: De Chico's. Hoogwater: Zondag 9.25 en 22.00 uur: Maandag 9.55 en 22.25 uur. Laag water: Zondag 3.40 en 16.20 uur: Maandag 4.05 en 16.45 uur: bochten etc. Eén trap op een pe daal, en 't vliegtuig gehoorzaamt onmiddellijk. Op verschillende in strumenten kan men controleren in welke stand het vliegtuig staat. De Nationale Luchtvaartschooi heeft veel interesse voor deze vin ding van de heer van der Veen, die vooral jongeren ondeT het pu bliek spelenderwijs met het vlie gen vertrouwd zal kunnen maken Men hoopt dan ook dat dit speel- vliegtuig. vervaardigd van triplex en spandoek aanleiding zal zijn tot, wie weet, aanmeldingen voor de luchtvaart. Natuurlijk is er enige handigheid voor nodig, om met dit vliegtuigje om te gaan. Men kan er werkelijk 'n looping mee ma'ken, een „rolling" of een slipbeweging, en dat eist natuur- Hiik enige kennis van dg werking van het toestel. Daarom zal de zoon van de heer van der Veen, gekleed in een soort vliegercos- tuum, demonstraties geven en la ten zien. op welke wijze men alles uit het toestel kan halep wat er in zit. Er is aan het geheel nóg een andere attractie verbonden. De gene, die naar het oordeel van het publiek het best gevlogen heeft, krijgt een herinnering: voor de dames een broche, voor de heren 'n speldje, voorstellend een vlieg tuigmotor met propeller, een ste vig en goed afgewerkt ornamentje dat men met gepaste trots op ja pon of revers kan dragen. In de „Cocktail" is een applaus- meter aangebracht, die is- aange sloten op een wijzerplaat. Aan de stand van de wijzer kan men de intensiteit van het applaus afme ten. Bovendien heeft de heer van der Veen nog voor een speciale reclame gezorgd. Boven de kassa heeft hij een échte vliegtuigmotor laten aanbrengen, die nu en dan draait. Het ontzettende lawaai en de luchtdruk, die de propeller veroorzaakt, zullen de beste trek pleister blijken te ziin. ALARM IN SCHOOLGEBOUW ALKMAAR Vannacht werd de politie gewaarschuwd omdat er onraad zou ziin in de meisjes- school aan de Emmastraat. Bil nader onderzoek bleek dat hier 2 monteurs nog werkten aan de centrale verwarmingsinstallatie. Tegen de monteurs is proces verbaal opgemaakt omdat zii het werktijdenbesluit hadden over treden. KERMIS ARBEIDER GEVALLEN ALKMAAR Gistermorgen is bii de opbouw van de aluminium- constructie van een auto-racebaan een van de daar werkende arbei ders, de 21-jarige S. van een ca. 6 meter hoge installatie naar be neden gevallen. De man was tij dens ziin werkzaamheden duize lig geworden en wilde juist even gaan zitten toen hii ziin even wicht verloor. Hii is döoi" de Ge neeskundige Dienst naar het Cen traal Ziekenhuis overgebracht. OP ALKMAARSE KERMIS ALKMAAR Op de kermis die enkele uren geleden is begonnen, zijn verschillende oude en nieuwe attracties te zien. Tot de meest verrassende behoort de Tornado, iets nieuws voot Alkmaar. Een toestel, waarin men zich in alle windrichtingen kan laten draaien, wentelen en keren. Het is een toestel van de heer Van der Pouw Kraan uit Leiden, die ook met de Flying Cars' en de .Globesport' op de kermis staat. Maar die Tor nadoHet instrument doet zijn naam eer aan. want met een duizelingwekkende vaart kan men in de gondel luchtreizen maken, waarover men nog dagenlang zal kunnen vertellen. Ook de halsbre kende toeren die motorrijders in een grote stalen kooi verrichten, zullen een sensationeel kijkspel opleveren. Men zal de rijders on dersteboven door de kooi zien rij den in duizelingwekkende snel heid. Bij de „Flying Cars" gaat het om een metershoge houten cy linder, waarin vijf autootjes rijden die door middel van een pedaal aan de rails kunnen worden vast geklemd. Als de cylinder gaat draaien, gaan de autootjes natuur lijk mee, doch wanneer men de pedaal loslaat, schiet men met jfrote snelheid weer naar beneden. Als men de pedaal ingedrukt houdt, gaat men met de draaiende beweging van de cylinder mee over de kop. Men kan er draaierig van worden. De moderne techniek heeft de kermis in staat gesteld, telkens nieuwe attracties te bren gen. En het is voor het publiek noodt gek genoeg BREI WEDSTRIJD „'NAALDKUNST'' ALKMAAR „Naaldkunst" (naast V D) heeft een breiwed- striid georganiseerd, die voor de huisvrouwen, die vaardig de pen nen kunnen hanteren, een buiten kansje kan opleveren. Wat men ervoor doen moet is dit: men maakt een plan, om een of ander kledingstuk of gebruiksvoorwerp te breien, het hindert niet wat: een sok, een vest, een jumper, een pannelap; alles komt voor de wed strijd in aanmerking. Men koopt wol bij „Naaldkunst" en bewaart de cassabon zorgvuldig. Dan breit men, wal men te breien heeft en dat moet bij „Naaldkunst" worden ingeleverd. Natuurlijk krijgt men kort daarna het breiwerk weer on geschonden terug. Een jury van deskundigen zal het breiwerk be oordelen op technische kwaliteiten en afwerking. De binnengekomen goederen worden in verschillende rubrieken zoals boven opgenoemd, verdeeld en elk tiental deelnemers in een rubriek komt in aanmerking voor een prijs: terugbetaling van hel geld, dat men voor de wol heeft betaald. Van telkens tien inzen dingen wordt de beste bekroond. De keuze van de temaken goede ren is natuurlijk volkomen vrij. Gemengde Zangvereniging der K.A.J. ALKMAAR Zondagmorgen half twaalf zal de laatste hand worden gelegd aan de samenstel ling van het programma van onze kermisavond die gehouden zal worden op Woensdag 27 Augustus a.s. 's avonds 8 uur in café „Cen traal" Hofplein (bovenzaal). De medewerkenden aan het pro gramma worden verzocht Zondag half twaalf aanwezig te zijn in het K.A.J.-huis. (Advertentie) organiseert op 25, 26 en 27 Augustus een grote waar vele bekroonde mo dellen van de Nationale Breiwedstrijd U door vier mannequins getoond zullen worden, met een toelich tend woord van Mej. Emmy Huf. Wij nodigen U allen hierbij gaarne uit, deze show Inlichtingen en kaarten zijn aan de Cassa op de par terre verkrijgbaar ONFORTUINLIJK BEZOEK ALKMAAR Op de Kaas markt hebben 2 dames, een uit Deventer en een uit Den Haag hun portefeuille verloren. In de een bevond zich een bedrag van ca. 27 gulden, in de andere ruim 50 gulden. Ongeveer dertig Amerikaanse plattelandsjongeren brachten gisteren een bezoek aan Alkmaar en Hoorn, in welke laatste plaats het Westfries Museum bezocht werd. De groep, waar van veertien meisjes en tien jongens deel uitmaken, is haar bezoek aan Europa in Engeland begonnen, vanwaar zij op 11 Augustus als onderdeel van het buitenlandse ontwikkelings programma van de „American Farm Bureau Federation", een zusterorganisatie van de Stichting voor de Landbouw, een reis door zeven West-Europese landen zijn begonnen. Advertentie bekende staat dit jaar wederom Ged. Nieuwesloot t o. de Brandweer Vraagt ook onze speciale 250 gram f 1. Woensdag j.l. werden deze lei dinggevende vertegenwoordigers van de Amerikaanse plattelands- jeugd door enige vertegenwoordi gers van de Amerikaanse ambas sade en het Mutual Security Agency in Den Haag ontvangen. Donderdag bezochten de Ameri kaanse gasten een druiventeeltbe- 'dnjf te Honsèlersdijk in het West- land en een akkérpouwbedrijf te Hoofddorp in de Haarlemmermeer De nacht brachten zii op verschil lende boerderijen in de omgeving van Hoofddorp door. Gisteren hebben zij een bezoek gebracht aan de bloemenveiling AalsmeeT en Volendam en vertrokken van daar naar Hoorn. Ongeveer een uur werd in het museum doorge bracht. Rijke winkels. Op hun reis door het vlakke Nederland, zo verklaarden zij, hebben zij talrijke dingen ont moet, die hun volkomen vreemd waren. Veelal blijkt, dat 'n Ame rikaan- met eigen ogen Nederland moet aanschouwen, vo-oraleer hij zich een denkbeeld kan vormen o-ver de toestanden hier en hij zich een oordeel over ons kleine landje aan de zee kan aanmeten. Ook in dit gezelschap bleek weer dat men verwachtte hier meestal echte bo-erenitype mensen aan te treffen, mensen in Volendammer costuum, of iets van dien aard. Voorts verwonderden zij zich over de rijkdom van onze winkels. Zij veronderstelden dan -ook, dat Ne derland zelf de goederen, die het voor eigen gebruik nodig heeft, produceerde, dat de bodem alle levensmiddelen en grondstoffen voortbracht, die voor het eco nomische en industriële leven be nodigd zijn. D-e ou-de historische bouwwerken, zoals zij die te Hoorn en Alkmaar aantroffen, frappeerden hun door hun schoonheid. Van Hoorn vertrok het gezel schap naar Alkmaar, waar over nacht werd. Vandaag wordt een kruistocht door de Wieringermeer ondernomen. Zondag en Maandag wordt Amsterdam met een be zoek vereerd. Dinsdagmorgen ver trekken de gast-en met de Scandi navia Express naar Kopenhagen. Na terugkeer een rapport. Het Centraa-l Comité vo-o-r Uit wisseling van Jonge Boeren en Tuinders in Den Haag heeft zich belast met de voorbereiding van het programma, voor zover dat in Nederland zal worden afgewerkt. De American Farm Bureau Fe deration is een vereniging, waar bij ongeveer 1.500-000 families uit de 47 Amerikaanse staten zijn aan gesloten. Het is de bgdoeling dat de bezoekers na hun terugkeer in de Verenigde Staten rapport uit brengen over hun reis, zodat een zo groot mogelijk aantal leden van de A.F.B.F. kennis zal kun nen nemen van de ervaringen die de uitverkorenen aan deze zijde van de Oceaan hebben opgedaan.- Victoria Golden Girl Liefhebbers van show, zang en dans kunnen deze kermisweek in Victoria hun hart ophalen. Golden Girl is Mitzi Gaynor, die de gehele film door haar liedjes en dansen brengt. Zij maakt met haar vrien den een tournée door de Noorde lijke Staten van Amerika, juist ten tijde van de burgeroorlog. Dat haar verloofde officier is van het Zuidelijke leger brengt allerlei verwikkelingen mee, gebundeld in een verhaal, dat deze keer nu eens niet ongezond aandoet. „Golden Girl" is van begin tot eind een charmante film die in deze week van de kermis een goed amuse ment biedt. Echter is voor jonge ren voorbehoud gewenst, daar sommige momenten verkeerd kun nen worden uitgelegd. Harmonie Theater: Jong, knap en rijk In deze gekleurde rolprent wor den deze drie begerenswaardige zaken, al ziin ze dan niet de voor naamste des levens, op een zeer charmante wiize voorgesteld in een showsfeer vol aardige vond sten en melodieuze liedjes. Daar doorheen loopt dan een roman tisch verhaaltje dat het nodige sen timent accentueert. Een film die het in de komende dagen wel zal doen. Cinema Americain; Arabische Nachten Hoewel de titel niet helemaal op de inhoud slaat, nachtelijke avon turen zijn er althans niet aan de orde, geeft deze in technicolor op genomen avonturen film een avond vol spanning door de esca pades van een Bedouïenensheik, die in een prachtig landschap tracht een beroemd paard meester te worden. Bii die bemoeienissen ontmoet hii eën prinses, die door haar onhandigheid hem de kans op het paard doet verkijken. Als de sheik later in Tunis een paard verkoopt, krijgt hii het aan de stok met machtige roverhoofdlieden, die de prinses willen huwen en daartoe de medewerking van een onbetrouwbaar familielid hebben gekregen De geschiedenis, waarin tal van spannende races, gevech ten en romantische momenten voorkomen, eindigt natuurlijk met „happy end", waarbij de rovers moeten toekijken. Een voor de kermisdagen zeker attractieve film. In het voorprogramma nog een muziekfilm uit het verre Westen, met knappe acrobatiek en een aar dige technicolor. In Rex en Cinema bovendien nog een filmpje over de kanker bestrijding. Rex-theater: Küssen ist keine Siind Een kostelijke, geestige Weense operette-film, met de gezellig ouderwetse Hans Moser in een van de hoofdrollen, behandelt de avon turen van een jonge-zangeres, die uit een berghotelletje plotseling in Salzburg terecht komt en door een misverstand wordt uitgeno digd bü een beroemd zanger. Daar bliikt dat het meisje ook wel wat van zang af weet en dank zij de hulp van de tenor, mag zij optre den voor de radio, uitgerekend op Moederdag. Het misverstand komt uit, waarbij nog een andere dame betrokken blükt, en dan lijkt het de zangeres beter van het toneel te verdwijnen, zeer tot ongenoegen van de tenor Alberti, die haar weer terug vindt tijdens een opvoering waarbij een hoeste-proestende rivaal met geweld van het podium wordt gehouden. Een opmerkelijk frisse film met veel goede zang en uitstekende muziek. In het voorprogramma een kos telijke teken-reclamefilm, door Joop Geesink vervaardigd voor de Philips. DE WEEK IN BEELD De buitenlandse journaals bren gen de laatste acte van het drama- Cosijns, de expeditie in de Franse grotten. Luchtopnamen van de ge teisterde gebieden in India, waar de Brahmapoetra buiten haar oevers is getreden en van de over stromingen in Engeland. Voorts opnamen van het Deense konings paar, iet huwelijk van Minister Eden en de nieuwe koning van Trans-Jordanië, de 17-jarige Hoessein Uit eigen land een herdenking van de souvereiniteits-overdracht aan Indonesië, de nieuwe bewa kingsmethoden bij de luchtmacht, opnamen van het gerestaureerde Rijksmuseum van Oudheden in Leiden, een concours-hippique en tot slot de autoraces in Zandvoort. (Van onze verslaggever) Het langste seizoen dat we in ons land kennen is wel het kermisseizoen, want dat duurt, op enkele dagen na, een heel jaar lang. Daar kan geen voet- halseizoen, geen toneelseizoen of welk seizoen dan ook tegen op. Bij ons, boven de Moer dijk, zijn we gewoon de ker missen slechts in de zomer te denken, maar onze Zuiderbu ren beginnen er al heel vroeg mee en op hen oefent, wat de vreugde betreft, het jaarge tijde geen enkele invloed uit tijdens de kermis, of het zou pijpenstelen moeten regenen. Iedere dag feest. En zo zien we dan in de „Reis wijzer" de dienstregeling van de Vakgroep Kermisinrichtingen, het handboek en vademecum voor iedere kermis-exploitant, dat de eerste kermis van het jaar al kort na Nieuwjaar, op 3 Januari in Epen. Limburg, begint. En die duurt dan al direct drie dagen. Met tussenpozen van enkele da gen zijn er in deze koude maand toch nog zeven plaatsen in Lim burg, die drie dagen kermis vie ren. In Februari is het iets druk ker met negen Limburgse ker missen, maar April is de eerste volwaardige kermismaand met kermissen ook in het Noorden van het land. En zo gaan we dan het hele voorjaar en de zomer door, met Juni als de drukst bezette maéind, waarin op één dag wel 39 verschillende plaatsen kermis vie ren. Op 1 November, Allerheiligen zal men tevergeefs naar de ker mis zoeken, evenals op St. Nico- laas, Kerstmis en de dagen rond Oud en Nieuw. Maar dat zijn dan ook vrijwel de enige stille dagen, want zelfs in de maand December zijn er nog verschillende plaatsen die het kermisrumoer kennen. Zelfs op Tweede Kerstdag, en wel in het 590 zielen tellende Sibbe, een buurtschap van Valkenburg. Kort of lang. Er zijn maar weinig plaatsen, waar de kermis slechts één dag duurt Als we het wel hebben, dan zijn die aan de vingers van beide handen wel te tellen. Op de mees te kleinere plaatsen wordt toch al gauw 'n dag of twee, drie, ker mis gevierd!" Grotere plaatsen doen er naar verhouding wat langer over. De practijk heeft dat gebruik doen ontstaan en enkele der allergroot ste plaatsen of centraal gelegen steden hebben een kermis van een dag of negen, tien. zoals b-v- Alkmaar en Hoorn, om ons maar tot deze gewesten te beperken. Bergen op Zoom, dat wel niet veel achterland heeft, maar een ras- kermisstad is_ (tal van onderne mers komen uit die stad) heeft als uitzondering een kermis van ne gen dagen. Amsterdam staat aan de spits met een kermis van in totaal 79 dagen, bijna twee en een halve maand. Doch die is ver deeld over verschillende stadsde len, die ieder zo'n acht tot 13 da gen feest hebben. In Amsterdam kan men van April tot October op acht verschillende pleinen voor de kermis terecht. Tot vijf maal toe. Wie meent dat de kermis een jaarlijks terugkerend evenement is, vergist zich deerlijk We heb ben het al in Amsterdam gezien, dat er plaatsen ziin, waar de ker mis meer dan eens per jaar terug komt. In de meeste Brabantse en Limburgse dorpen is het dan ook tweemaal per jaar kermis, in het voor- en in het najaar. Doch in tal van plaatsen komt de kermis zelfs tot drie keer terug, zoals in Ca- dier en Keer of Buchten (gem- Born). In Helden-Parmingen is 't zelfs vier maal per jaar kermis, evenals in het veel Noordelijker gelegen Coevorden. En in Heer- hugowaard komt de kermis, wel iswaar in andere gedeelten van het dorp, tot vijf maal per jaar terug. Vaste traditie. Nederland is dus wel erg ker- mis-gezind! Dat blijkt trouwens ook nog uit andere cijfers, die we allemaal uit de „Reiswijzer" kun nen putten. In 1110 Nederlandse gemeenten is de kermis tot een vaste traditie geworden, die door rond 6 millioen burgers, jong en oud, wordt levendig gehouden. Slechts een kleine drie millioen inwoners van ons land verkeren ieder jaar weer, wat de kermis betreft, in een onzekerheid. Want in 38 gemeenten is geen vaste da tum voor de kermis vastgesteld. Daarnaast zijn er dan nog de bui tengewone festiviteiten, zoals Eeuwfeesten, tentoonstellingen e. d. waaraan nog wel eens de at tractie van een kermis wordt ver bonden. Bat waren er in de jaren '47 en '48 nog zoal wat, doch de laatste tijd gaat het aantal van deze buitengewone kermissen de tien per jaar zeker niet te boven. Kleinste en grootste klant. Dat de kermis-exploitant zeilfs 't (Eigen bericht). ROTTERDAM Gisteravond werden de eerste series van de Nederl. Z wemkampioenschappen in ht Rotterdamse Sportfondsen- bad verzwommen. Voor DAW hebben deze enkele fraaie suces- sen opgeleverd. Hun heren-esta fetteploeg op de 3 x 100 wisselslag wist de snelste tijd van de avond te maken en zich daarmee glans rijk in de finale te plaatsen Dit zal Zaterdagmiddag ziin met de zelfde ploeg: Slikker, de Jong en Boxem. Ook Tine Tenkink kwam bii de snelste 6 in 1.14.8 op de 100 m. vrije slag adspiranten meisjes. Zij werd 4e in het klassement. De DAW-ploeggn op de 3 x 100 m. wisselslag dames en de 4 x 200 m vrije slag heren werden direct in de'finales geplaatst daar er slechts 6 inschrijvingen waren binnenge komen. COLLECTANTEN GEVRAAGD ALKMAAR Het Plaatselijk Comité van de Nederlandse Ver eniging tot steun aan het Koningin Wilhelminafonds voor de Kanker bestrijding doet een klemmend beroem op alle dames en heren, die zich tiidens de dagen van de col lecte (nl. Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Augustus a.s.) voor een ochtend of een middag beschikbaar kunnen stellen als collectanten, zich als zodanig op te geven vóór Dinsdag 26 Aug. a.s. aan één van de volgen de adressen: Mevr. C. Berends-Meier, Korte Lyceumstraat 11. Mevr. H. A. Geels-Overtoom, Emmastraat 99. Mevr. M. Vink-Balder, Lyceum straat 46. Alleen bij een zeer rui me aanmelding van collectanten zal het succes van deze collecte verzekerd ziin. KERM I S-VOETBAL WAARLAND Op de eerste kermisdag zullen op ons sport terrein seriewedstrijden gespeeld worden waaraan deelnemen „Vios" uit Warmenhuizen „Hugo Boys" en „SVW" uit Heerhugo- waard alsmede onze club „Con Zelo". Daar voor de winnaars prachtige prijzen beschikbaar zijn gesteld, nl. als le prijs een verzil verde sportbeker, als 2e prijs een lauwertak en als derde prijs een medaille beloven het mooie en spannende wedstrijden te worden. Het programma luidt als volgt: Hugo BoysCon Zelo I aanvang kwart voor 1. SVW IVios I aanvang 2 uur. Verliezersronde, aanvang 3.30 u. Winnaarsronde, aanvang kwart voor vijf. Burgerlijke Stand AKERSLOOT Geboren: Jo hannes H zv J H vd Eng en M Th Laan; Joannes C zv A J Krom en A C Schoon; Grietje C dv J Schoemaker en A C Biesheuvel. Overleden: Jam Rond 75 jaar wedr v A Bloothoofd. Ondertrouwd: Dirk Berkhout 38 j te Alkmaar en Anna E Schut 33 j. Door het venster Men verwijt ons vaak, dat de oprechte naastenliefde niet meer onder ons te vinden is. Niets is minder waar dan dit. Ik weet het: als ie al leen maar denkt aan oude armbestuurheren. die met hoge boorden achter een groene tafel verveeld de el lende van anderen aanhoren, als ie alleen maar doelt op die deftige dames, die op het puntje van een stoel zitten en een bonnetie van een gulden op tafel leggen, dan heeft men gelijk. Maar er i<= nog een geheel andere liefde, die van die eenvoudige katho lieken, die alles voor allen worden om de mensen voor Christus te winnen: zoals bu ren, die elkander zonder pre tentie bijstaan, dames, die ondanks bittere teleurstelling met grote moed woonwagens of andere asocialen bezoeken en vele anderen. Dat is de levende naastenliefde als uit vloeisel van het evangelie, dat deze mensen zo bekend maken. Sacerdos WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond: DROOG In de ochtend hier en daar mist, overigens droog, over wegend zonnig. Zwakke tot matige en langs de Wadden vrij krachtige wind tussen West en Zuid. Vrij warm. 24 Augustus zon op 5.38, onder 19.45; maan op 9.55, onder 20.28. 25 Augustus zon op 5.40, under 19.42; maan op 11.10, onder 20.42. (Advertentie) OPKLARINGEN Prijswinnaars kindcrpuzzle Leo Bellekom, Toornburg 7, Alkmaar; Nico Stam, A 12, Schermerhorn; Martha Wijnker, Zwarteweg 264, Oude Niedorp. WARMENHUIZEN 90.000 kg. Aard. eerstelingen 11.05; grote 10: bintjes 1010.50;grote 9.5010.60; Meerlgnders 8 60—10.20; grote 8.10 9.1-0; eigenheimers 9.7010-70; blauwe eigenheimers 10.1011.10; 1100 kg bieten 6.10—6.70; 7200 kg slabonen 2646 5000 kg gele kool 5.705.90; 18000 kg witte kool 3.70 —4. OBDAM, 22 Aug. 6500 kg slabonen A 4044, B 3343, 7500 kg knolbieten A 6.206.30, B 4.40—4.80, C 4.00, modjo 4.20, 7000 kg peen B 12.10—13.90, C 11.60—12.30, 1200 kg uien 12.20, grove 10.80. 2000 kg aardappe len 10.80, 1500 kg eigenheimers 9.3010.00, 66500 grove eerste lingen 11.30—11.40. LANGEDIJK Aanvoer 20.000 kg aardappelen; bl. eigenheimers 8.9010, doré 10.50; 45.000 kg ro de kool A 9.20—13.80, B 6.30—8.80 45.000 kg gele kool A 11.20— 16.60, B 3.90—13.40; 1500 kg groe ne kool 18.80—20.10; 85.000 kg Witte kool 5.309.10; 7000 kg uier> 1212.30. grote 10-10.20. zilver- nep 17.5028.20; 3000 kg bieten A 6.50—7: 1000 kg neen B 13.40 —13.90 C 11.50; 10.000 kg sla bonen 34.3045.70; 3000 stuks bloemkool Al 29.90—39.10, A2 14.50—23.40. HEILOO, 22 Aug. Spercie- bonen 3645, snijbonen 3446, pronkbonen 1826. stokbonen 51 55, komkommers 812, spina zie 1520. kropsla 49, druiven 9098. tomaten 2230, wortelen 1418. bloemkool I 4256, II 25 38. bramen 1.201.50. ALKMAAR Bl. eigenheimers 810.50. slabonen 30—47, stok- sniibonen 32—50, stamsnübonen 2028, pronkbonen 1421, kom kommers 816. tomaten A 19 28. bonken 1618. bloemkool 10 39, rode kool 1114.50. groene kool 69. spinazie 1239. poste lein 919. sla 2.5010, andijvie 818. rode bieten 58. bospeen 1022, waspeen 826. uien 6 11.50. drielingen 1213,50, nep 16.50, reine claude 1529, reine victoria 1631. augurken: grof- grof 1628, klein-grof 30—48, basterd 5072. grof-fiin 80153, bommen 615. perziken 4—24, frankenthalers 88108, golden champion 130132 suikermeloen 2968, ananasmeloen 5866. cod- lin ceswick 611, erley victoria 614, ellison's orange 1628, transparante de cronsels 828. zigeunerin 8—26. beurré mérode 6 10. clapp's favorite 521, krui denier 310. NRD.-SCHARWOUDE Aan voer 63.000 kg aardappelen: eer stelingen 11.4011.80. eigenhei mers 10.2011.20, blauwe eigenh. 9.3010.70. bintjes 10.50, iiselster 8.709.80, meerlanders 8.20. koon mans blauwen 10.40. alva 9.20. re cord 9.60. bonken 810.70, drie lingen 6.407.20, kriel 4.304.50, 30.000 kg slabonen 3845. II 32 38. 8500 kg kroten A 5.906.90, B 4.20—4.50. 2400 kg peen B 9.60 —12.20. C 9.90—10.30, 700 kg uien 13. drielingen 16; 300 kg zilver- nep 2934. drielingen 5; 17.000 kg rode kool A 9.9014.20. B 5.80 8.40; 8600 kg gele kool A 12.30 —13.90, B 9.50—10.40: 54.000 kg witte kool 3.70—6.80: 500 stuks bloemkool Al 36. A2 26—34 Bl 28. afw. 810. BERGEN In een vergader: die slechts een uur duurde h< de gemeenteraad allereerst be willigd in het aangaan van drie geldleningen tot een totaal van f 850.000, welke gelden o.a. be stemd zijn voor consolidatie van vlottende schulden en huizen bouw. Voor de bouw van scholen komt er nog een speciale lening. De raad besloot ook tot het ver lenen van een bijdrage van 10 tot 14 cent per inwoner- en een crediet van f 6500 een en ander in verband met de voor twaalf gemeenten gemeenschappelijke schooltandverzorgingsdienst die een geheel complete tandverzor- gingsauto zal aankopen, met de modernste installaties uitgerust en door twee tandartsen bediend. Bergen is de zevende gemeente, die aan deze plannen haar fiat verleent. De heer Ellis vona de vorige berekening geheel onjuist en cle exploitatie te hoog opge schroefd. Hij vroeg betere voor lichting in het vervolg. De burge meester verklaarde dat hij ook maar een leek was op dit gebied en uan de stichting geen andere voorlichting had ontvangen. De heer Broersma openbaarde kleinste dorp niet overslaat, blijkt uit het feit. dat ook een piaats als Sasput (gem. Schoondijke Zld.) met slechts 125 inwoners, toch ieder jaar bezocht wordt. Ook al zal men daar niet de moderne in richtingen vinden: een zuurkraam een palingtent en 'n kinderdraai molen zal men er zeker niet te vergeefs zoeken. Tal van plaatsjes van rond de 500 tot 1000 inwoners, zoals b.v. in deze gewesten het nog geen 500 personen tellende Oudendijk, krijgen steevast ieder jaar hun kermis. Maéir Amster dam, met zijn 845,000 inwoners is voor de exploitanten toch wel de grootste klant. bii de rondvraag de onrust bij de bewolking t.a.v. de electricifcits- tarieven. Vooral kleine midden standers en bedrijven moeten na vorderingen betalen van 70 tot 500 gulden. En er worden nog ho gere bedragen genoemd. Waar moet dat geld ineens vandaan ko men? Hij was ook niet genist jp de nauwkeurigheid van de metin gen. De heer Ellis was zeer te leurgesteld over de exploitatie rekeningen. Afspraak was aat de verbruikers boven de schatting 10 pet meer zouden betalen om navordering te vermijden. De be drijven kunnen nu de extra kos ten niet meer op hun cliëntéle verhalen. En had de minister niet bepaald dat de eerste 240 xwh vrij van verhoging zouden zijn? Het is een complex van raadsels. De heer Wittebrood had volgens de juiste maatstaven zijn huis nage meten en evengoed moet hij nu méér betalen. De voorzitter noem de de schatting een zeer hachelij ke opdracht en erkende volmon dig dat zij voor de bedrijven niet in" overeenstemming is geweest. De verschillen bij particulieren ziin zeer gering: de ene helft krijgt terug, de andere moet bij betalen. De klachten zullen seri eus worden onderzocht. Hij zeide dat het vastrecht aan de grens van het mogelijke was vastgesteld Het eerste vastrecht zal nu door een tweede gevolgd worden, dat gelijk aan dat van het P.E.N. zal liggen. De heer den Das drong aan op betere voorlichting van het pu bliek en na de commissiever gadering van het G.E.B. op het publiceren van een rapport waar uit iedereen kan zien of de bere kening werkelijk juist is. Op de vraag van de heer Ellis of het waar is, zoals in ons blad werd gemeld, dat Bello zal blij ven rijden, antwoordde de burge meester hiervan nog niets te we ten. (Het bericht werd dus geens zins ontkend Red.) In de „Volk: Romme voor dagen een bescho kabinetsformatie zwaar tegen sommigen de katholieken beooi zo zegt hij, „kar de tactische fout te snel met 's lands belang geen mens beu offerbereidheid gegeven. Hij w niet nog verder landse Zaken I voor Wederopbo eens schr. zo dui teur Donker dan reden zijn pogingei ven. Wie beweert struikeld is over dingen over het Romme: allereer ruil van B.Z. n: evenwaardig de is over de kathol Buitenlandse Zé ken met de KV1 Beaufort. Blijkbi Donker en Beai mening bestaan van deze post. Het „Vrije maar steeds vol matie-Drees mislul schuld van de KVI een nu onderdeha dat Drees vastliep de A.R. Hoewel van Vrijdag met geeft, dat de moe: gen was in de post voor Buitenl: telt het op pagini nummer, dat de minuten vóór 12 offer wou breng K.V.P. de zetel van de hand we artikel betoogt K.V.P. in alle d gingent!) de z: springen. De K. seling ter compt belust op het KVP-figuren Zaken" maar oo Het is, meent het begrijpelijk, dat situatie het laatst: formateur niet vaarden. Is dat. als men zo onbegrijpelijk? enige malen doen na het verlies van het resultaat voor mager zou worde: band verdient eer het „Brabants aandacht, dat no: tieve beslissing MOMBASA, was de Ardbi Mwana Shey, aie leden. In 1870 eerste echtgenoo steld slavenhand kon zich nog be hoe zij vroeger in Mombasa zelj uit ging zoeken GEORGIA, lan Magree is Hij is pas 106 vertelt nog grai dens de Ameriki oorlog als hoornl hoofd marcheei troepen van ge man tijdens veldtocht door INDIANA. leden verdween ken. Het is nu op de bodem droogde put. H 150 pond af in verder is alles WINNIPEG. - een professor, varkens als nemen. Het zijl ligente beesten MARSEILLE jarige Amerika Richard Miller de Middellandse steken op een v gehouden door pong-ballen. Mi niet door. De aui ben het vlot zijnde niet zeeu. SARDINIË. - Aziz van Saoe naar Cagliari op men vliegen, orr Maria Marras wier stem hij twee jaar herha gehoord. Beiden woede radio-a pyrins heeft het een nieuwe ante radiostation cad MEXICO. vüland of Gene len Eva Peron film, die over I Argentinië zal maakt door de filmmanager 1 tenminste als pr het goed vindt rikaan dit do vindt hij dat ecl i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2