Meningsverschillen over de persoonlijke kwaliteiten Jongeman maakte zijn verloofde met bijlslagen af DE KRONIEK VAN ZATERDAG amMJs jen over >leem öie wecelö 25 jaar Katholieke Economische Hogeschool Opnieuw 107 vrijwilligers naar Korea vertrokken fllt> mat Enorme zwendel met gelden bestemd voor K.N.I.L. Achtvoudige moord in Zweden Beide ouders levend verbrand Koopman ontdekte schoolportret van de Koningin berichten De pers over de kabinetsformatie van ons Viering in November Topzware kraan viel op dak Nederlander in Bandung gearresteerd Jan van den Bergh is overleden Naar wij vernemen Hare Majesteit blij met de vondst Bisschop y. Lourdes ernstig ziek ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 PAGINA 3 WACHTINC door het K.N.M.I. lig van Zaterdag savond: ;nd hier en daar jens droog, over- inig. Zwakke tot langs de Wadden ge wind tussen lid. Vrij warm. zon op 5.38, onder 9.55, onder 20,28. zon op 5.40, onder 11.10, onder 20.42. irtentie Aug. 10—44, RINGEN ■71, s kinderpuzzle n, Toornburg 7, 3 Stam, A 12, Martha Wijnker, I, Oude Niedorp. IZEN 90.000 kg. ten 11.05; grote 10: 0;grote 9.50—10.60; 10—10.20; grote 8.10 eimers 9.7010-70; >imers 10.1011.10; 6.10—6.70; 7200 kg I; 5000 kg gele kool 0 kg witte kool 3.70 - 6500 kg B 33—43, ieten A 6.206.30, 2 4.00, modjo 4.20, B 12.10—13.90, C 100 kg uien 12.20, 1000 kg aardappe- 3 kg eigenheimers 1500 grove eerste- II.40. 1 Aanvoer 20.000 a: bl. eigenheimers 10.50: 45.000 kg ro- —13.80, B 6.30—8.80 ie kool A 11.20 13.40; 1500 kg groe- —20.10: 85.000 kg 9.10; 7000 kg uien e 1010.20, zilver- 20; 3000 kg bieten 0 kg neen B 13.40 50; 10.000 kg sla- ■45.70; 3000 stuks 1 29.90—39.10, A2 1 Aug. Spercie- sniibonen 3446, 526. stokbonen 51 imers 812. spina- opsla 4—9, druiven :n 2230, wortelen kool I 42—56. II 25 1.20—1.50. Bl. eigenheimers jnen 30—47, stok- -50. stamsniibonen bonen 1421. kom- .6, tomaten A 19 518, bloemkool 10 ol 1114.50, groene nazie 1239. poste- a 2.5010, andijvie ieten 58, bospeen ;en 8—26, uien 6 ;en 1213.50, nep lande 1529, reine 1. augurken: grof- klein-grof 3048, 2, grof-fiin 80153, L5, perziken 424, 88108. golden 132 suikermeloen smeloen 5866. cod- i11, erley victoria a's orange 1628, de cronsels 828, -26, beurré mérode 6 favorite 521, krui- 1RWOUDE Aan- :g aardappelen: eer- 1011.80. eigenhei- 1.20, blauwe eigenh. intjes 10.50, iiselster ■erlanders 8.20. koop- a 10.40. alva 9.20. re- nken 810.70. drie- 7.20, kriel 4.30—4.50, jonen 3845. II 32 kroten A 5.906.90, 2400 kg peen B 9.60 010.30, 700 kg uien 16: 300 kg zilver- drielingen 5; 17.000 A 9.90—14.20. B 5.80 kg gele kool A 12.30 .50—10.40; 54.000 kg .706.80: 500 stuks 1 36. A2 26—34 Bl 0. raag de onrust bij de a.v. de elsctriciteits- >oral kleine midden bedrijven moeten na- betaxen van 70 lot in er warden nog ho- sn genoemd. Waar d ineens vandaan ko- as ook niet gerust >p righeid van dc metin- r Ellis was zeer te- over de exploitatie- Afspraak was eat de boven de schatting zouden betalen om te vermijden. De be nen nu de extra kos- er op hun clientele had de minister niet de eerste 240 xwh vrij ng zouden zijn? Het lex van raadsels. De irood had volgens de itaven zijn huis nage- vengoed moet hij nu n. De voorzitter noem- ting een zeer hachelij- en erkende volmon- zoor de bedrijven niet temming is geweest, ilen bij particulieren jering: de ene helft de andere moet bij- klachten zullen seri- onderzocht. Hij zeide strecht aan de grens gelijke was vastgesteld vastrecht zal nu door i gevolgd worden, dat dat van het P.E.N. zal ïeer den Das drong aan oorlichting van het pu- - na de commissiever in het G.E.B. op het van een raipport waar- i kan zien of de bere- •kelijk juist is- •aag van de heer Ellis ,r is, zoals in ons blad ild, dat Bello zal blij- antwoorddc de burge- ïrvan nog niets te we- ericht werd dus geens- id Red.) In de „Volkskrant" wijdt prof. Rornme voor het eerst sinds vele dagen een beschouwing aan de kabinetsformatie. Hij maakt be zwaar tegen de wijze, waarop sommigen de houding van de katholieken beoordelen. Misschien, zo zegt hii, „kan men de K.V.P. de tactische fout verwijten, wat al te snel met haar concessies in 's lands belang te zijn geweest, geen mens beweert, dat zij van offerbereidheid geen blijk heeft gegeven. Hij wijst er op, dat zij niet nog verder kon gaan (Buiten landse Zaken I en Justitie in ruil voor Wederopbouw) en dit is vol gens schr. zo duidelijk, dat forma teur Donker dan ook niet om deze reden zijn pogingen heeft opgege ven. Wie beweert, dat Donker ge struikeld is over de KVP, ziet twee dingen over het hoofd, zegt mr. Romme: allereerst dat het bij de ruil van B.Z. niet ging om een evenwaardig departement. Voorts is over de katholieke bezetting van Buitenlandse Zaken niet gespro ken met de KVP, maar met pater Beaufort. Blijkbaar heeft er tussen Donker en Beaufort verschil van mening bestaan over de bezetting van deze post. Rode visie. Het „Vrije Volk" houdt nog maar steeds vol, dat ook de for- matie-Drees mislukt is door de schuld van de KVP, hoewel ieder een nu onderdehand wel weet, dat Drees vastliep op de eisen van de A.R. Hoewel het blad op pag. 1 van Vrijdag met grote letters toe geeft. dat de moeilijkheid nu gele gen was in de bezetting van de post voor Buitenlandse Zaken, ver telt het op pagina 3 van hetzelfde nummer, dat de P.v.d.A. (om vijf minuten vóór 12! Red.) „een offer wou brengen, maar dat de K.V.P. de zetel van Wederopbouw van de hand wees". In een hoofd artikel betoogt H. V.V., dat de K.V.P. in alle drie de formatiepo- gingenf!) de zaak heeft laten springen. De K.V.P. heet nu plot seling ter compensatie „bijzonder belust op het optreden van twee KVP-figuren aan Buitenlandse Zaken" maar ook dat lukte niet. Het is, meent het blad ronduit, on begrijpelijk, dat de KVP in deze situatie het laatste voorstel van de formateur niet heeft willen aan vaarden. Katholiek verzet. Is dat. als men alles bekijkt, wel zo onbegrijpelijk? Wii hebben al enige malen doen uitkomen, dat na het verlies van Buitenl. Zaken het resultaat voor de KVP wel zeer mager zou worden en in dit ver band verdient een opmerking van het „Brabants Nieuwsblad" de aandacht, dat nog vóór de defini tieve beslissing van mr. Donker, MOMBASA. 110 jaar was de Arabische mevrouw Mwana Shey, die hier is over leden. In 1870 stierf haar eerste echtgenoot, een welge steld slavenhandelaar. Mwana kon zich nog best herinneren hoe zij vroeger op de markt in Mombasa zelf haar slatven uit ging zoeken. GEORGIA. William Al lan Magree is nog niet zo oud. Hij is pas 106 geworden. Hij vertelt nog graag hoe hij tij dens de Amerikaanse burger oorlog als hoornblazer aan het hoofd marcheerde van de troepen van generaal Sher man tijdens de glorierijke veldtocht door Georgia. INDIANA. 86 dagen ge leden verdween hier een var ken. Het is nu teruggevonden op de bodem van een uitge droogde put. Het varken viel 150 pond af in die tijd, maar verder is alles wel. WINNIPEG. Alhier woont een professor, die adviseert varkens als huisdieren te nemen. Het zijn uiterst intel ligente beesten, zegt hij. MARSEILLE. De 26- jarige Amerikaanse student Richard Miller had het plan de Middellandse Zee over te steken op een vlot, drijvende gehouden door 75.000 ping- pong-ballen. Maar dat gaat niet door. De autoriteiten heb ben het vlot afgekeurd als zijnde niet zeewaardig. SARDINIË. Prins Talal Aziz van Saoedie-Arabïè is naar Cagliari op Sardinië ko men vliegen, om de 23-jarige Maria Marras te ontmoeten, wier stem hij de afgelopen twee jaar herhaaldelijk heeft gehoord. Beiden zijn nl. ver woede radio-amateurs. De prins heeft het meisje Marras een nieuwe antenne voor haar radiostation cadeau gedaan. MEXICO. Olivia de Ha- vüland of Gene Tierney zul len Eva Peron spelen in een film, die over Eva's leven in Argentinië zal worden ge maakt door de Amerikaanse filmmanager Robert Wolf, tenminste als president Peron het goed vindt dat een Ame rikaan dit doet. Totnogtoe vindt hij dat echter niet. om de opdracht terug te geven, schreef: „Er is geen reden om te verdoezelen, dat het de katholie ken zijn, op wier verzet de derde poging tot kabinetsformatie stra'ndt. Het is bedenkelijk, dat de formatie zo lang duurt, maar „be ter dan een kabinet, waarin de katholieken volledig in de hoek gedrukt zouden worden, en dat als gevolg daarvan toch maar van korte duur zou kunnen zijn, is het naar een meer levensvatbare op lossing te streven, ook al wordt de crisis daarmee nog enige we ken verlengd. Het is nu wel dui delijk, waarom het de P.v.d.A. te doen is: de houding van deze par tij wordt niet bepaald door de af gelopen verkiezingen, maar door de verkiezingen in de toekomst. Het is haar er om te doen. de door braak van Juni 1952 verder door te trekken." Houding Ir. Staf. Interessant is, wat de „Maas bode" weet te vertellen over de houding van ir. Staf, de minister van Oorlog en Marine in het hui dige kabinet (die thans veel ge noemd wordt als mogelijk vierde formateur en reeds bij de Koningin geweest is.) Ir. Staf heeft zich nl. accoord verklaard met de katho lieke ministers, die geweigerd heb ben, met de door mr. Donker op gestelde conceptie in zee te gaan. Hij heeft eveneens geweigerd zich aan het komende kabinet te bin den, indien door de weigering van de aangezochte katholieken, de voor hen bestemde posten, bezet zouden worden door tweede rangs-figuren. Dit zou, volgens de „Maasbode", méér de laatste be spreking tussen Donker en Staf verklaren, dan 't proefballonnetje, dat Staf aan Buit. Zaken zou ko men. Meningsverschillen. Ook „De Tijd" wijst er, evenals prof. Romme, op, dat het misluk ken van de formatie het meest ge weten moet worden aan „menings verschillen over kwaliteiten van personen". De vraag is nl. of de kwaliteiten van aile personen steeds objectief beoordeeld zijn, zonder dat er een politieke waar dering bij te pas kwam! De Tijd wijdt overigens in zijn hoofdartikel breed uit over het stelsel, dat in ons land bij kabinetsformaties wordt gevolgd. Daarnaast wordt (ook) in een Vrijmoedig Commen- omgekegeld kan worden, dan zijn voorganger en waarvan menigeen vreest dat dit wel zal geschieden ook! Het kabinet weet niets van zijn eigen politiek en van de grote vraagstukken, die het moet oplos sen, meent het blad verder. Er is het summiere ontwerp-program van richtlijnen van dr. Drees, maar „dit zegt niets en er is ook niets over gezegd." Het zou de Tijd niet verbazen, indien er eerst nog eens vanwege een of andere formateur een po ging werd ondernomen, om toch nog te voltooien, wat mr. Donker een heel eind gelukt was. De Tijd ziet in de woorden van de ex-for mateur een aanduiding in die rich ting verstaan te hebben! Dit zou dan moeten geschieden door een formateur, „die ietwat andere op vattingen van prominente en pa rate bekwaamheid heeft, dan mr. Donker.' Voet bü stuk In een redactioneel hoofdartikel kennelijk niet van de politieke medewerker F. D. afkomstig, be toogt de „Maasbode" van Vrijdag dat de K.V.P. niet tevreden mag zijn met de rol van Assepoester. De K.V.P. moet voet bij stuk houden, en de nieuwe formateur zal op een geheel nieuwe basis moeten gaan werken, meent het blad. Of het wenselijk is. bespre ken wij niet, zegt het blad, maar in elk geval is het mogelijk een kabinet te vormen zonder de P.v.d.A. niet echter zonder de K.V.PDe nieuwe basis zal voor de K.V.P. moeten inhouden een haar toekomende positie en stemmen in de sociaal-economi sche sector. De P.v.d.A. heeft sinds de bevrijding er haar kracht in gevonden, dat zij onverbidde lijk voet bij stuk hield. Laat de K.V.P. dat zelfde resolute stand punt innemen. Wij weten, aldus de „Msbde" verder, dat het soci aal-economische program van de vier partijen, die bij deze forma tie betrokken zijn, over een hele breedte parallel loopt. Er zijn dus genoeg aanrakingspunten, er zijn echter ook principiële ver schillen. Waar het om de begin selen gaat, mag geen compromis meer worden gesloten. De P.v.d.A. wil blijkbaar haar program ten volle verwezenlijken. Daartegen, meent de ..Msbde", heeft de K.V.P. thans een doelbewust „neen" gesteld. Dit is een princi piële kwestie. Het conflict moet nu maar uitgevochten worden. taar gesuggereerd, dat een politiek Moge de politieke atmosfeer nu zwak kabinet veel gemakkelijker gezuiverd worden, aldus het blad. Het 25-jarig bestaan der Til- burgse Katholieke Economische Hogeschool zal officieel gevierd worden op 21 November a.s. Ook de Dies der Hogeschool valt op deze datum, waarop het feest van de H. Thomas van Aquino gevierd wordt. Dit is de dag, waarop in 1927 het „Hoogwaardig Episcopaat van de Nederlandse Kerkprovincie" de stichting der Katholieke Economische Hoge school officiëel aan de Neder landse katholieken mededeelde en de stichting onder zijn hoge bescherming nam. De Diesviering omvat een plechtige Mis op te dragen in de parochiekerk van St. Jozef en een plechtige openbare zitting van de senaat om 4 uur des mid dags, tijdens welke de rector magnificus een feestrede zal uit spreken. Het gedetailleerde pro gramma werd nog niet vast gesteld. Wel zal er op 21 No vember ook een receptie worden gehouden. Meerdere personen zullen op 21 November hun zilveren jubi leum vieren, t.w. mr. B. J. M. van Spaendonck te Tilburg, se cretaris van het curatorium en secretaris van de raad van toe zicht, dr. M. J. H. Cobbenhagen te Tilburg, hoogleraar, Mgr. Prof. Dr. Th. Goossens, hoogleraar en eerste rector magnificus, prof. H. A. Kaag te Tilburg, hoogleraar, mag. dr. F. A. Weve, O.P. te Tilburg, hoogleraar, dr. M. de Haas te Tilburg, lector, dr. G. J. de Vries te Waalwijk, lector, P. J. M. van Dommelen te Tilburg, administrateur van de Kath. Ec. Hogeschool en Mej. J. van Osch, assistente van de bibliotheek. Deze negen jubilarissen zullen op 1 September in het gebouw dei- Hogeschool in intieme kring worden gehuldigd. Een officiële huldiging zal op 21 November worden gehouden. De volgende curatoren hebben Buitenlandse Zaken Jhr. A. P. C. van Karnebeek, ambassaderaad te Londen wordt met ingang van 1 September a.s. te werk gesteld op het departe ment van buitenlandse zaken. Hij zal hier de functie van twee de sous-chef van de directie bui tenlandse dienst bekleden. ROTTERDAM, 22 Aug. Op 't terrein van de N.V. Machinefa briek en constructiewerkplaatsen J. C. van Rijswijk aan de Waalha ven is een z.g. topkraan, waaraan een hiis ijzeren balken van ongev. 3800 kg hing, topzwaar geworden en omgevallen. De kraan kwam met de kop op een fabrieksgebouw terecht, waardoor aan het dak ern stige schade werd toegebracht. In de cabine van de kraan zat de 31- jarige kraanmachinist J. Klap uit de Beverstraat. Hii liep een hoofd wond en een hersenschudding op en moest naar het Zuiderzieken huis worden vervoerd. De Arbeids inspectie stelt naar het ongeval 'n onderzoek m. zitting: H. sedert de oprichting M. J. Blomjous, Mg M. van Gils beiden te Tilburg, mr. dr. W. G. A. van Sons- beeck te Heino (O.), drs. J. A. M. Verhoeven te Tilburg. Jubilerende leden van de raad van toezicht zijn: J. P. J. Assel- bergs 'te Bergen op Zoom, W. J. R. Dreesmann te Amsterdam, mr. N. C. M. A. v. d. Dries, Den Haag, L. Janssens Czn., Tilburg, J. de Jong, De Bilt, dr. L. J. Kor- tenhorst, Den Haag, H. Kuypers, Lisse, Alph. Laudy, Hilversum, W. G. A. v. d. Lugt, Rotterdam, H. Mamnaerts, Tilburg, Prof. Mr. Dr. Raaymakers S.J., Nijmegen, mr. dr. L. F. H. Regout, Meerssen (L.); prof. mr. G. Russel, Amster dam, Cl. Schellens, Eindhoven, W. Schweitzer, Heerlen, Ch. Stule- meijer, Breda, P. M. Vismans, Breda en Jos. Wouters te Til burg. MARSEILLE, 22 Aug. Met het troepenschip „La Marseillaise" is vandaag een Nederlands aanvullingsdeta chement, bestaande uit 107 officieren, onderofficieren en manschappen, naar Korea ver trokken. Het aanvullingsdeta chement staat onder comman do van le luitenant F. H. P. van Dorssen uit Den Haag. De Nederlanders maken de reis naar Korea samen met 112 Franse en 64 Belgische Korea-vrijwilli- gers. Bij het vertrek uit Marseille waren namens de Inspecteur van het Verkeerswezen aanwezig over ste Oomen en kapt. Portielje. De Nederlanders waren gister middag met de trein van 12.17 uur uit Roozendaal naar Marseille ver trokken. Vóór zij in de trein stap ten en de kapel van het regiment Limburgse Jagers het Wilhelmus had gespeeld, reikte de echtge note van de commandant N.D.V.N., mevr. Christan, aan de vrijwilli gers een blikje sigaretten uit. De 25-jarige Tore Hedin heeft door moord en brandstichting in de Zuid-Zweedse provincie Skaane acht mensen van het leven beroofd. Eerst stak hij de woning van zijn ouders in brand, waardoor zij in de vlammen omkwamen. Daarna ver moordde hij zijn verloofde en de directrice van een tehuis voor ouden van' dagen. Op de foto zien we onder de pijl de politie agent Tore Hedin bij het onderzoek naar de verleden jaar door hem zelf gepleegde moord. I STOCKHOLM Heel zuidelijk Zweden is in hevige beroering geraakt. Zoals wij gisteren reeds in een deel onzer edities konden berichten heeft een 25-jarige jongeman de dood van niet minder dan acht mensen op zijn geweten: van zijn ver loofde, zijn ouders, de directrice van een tehuis voor bejaarden en vier bewoners van dit tehuis. Gisteren werd in heel zuid Zweden een klopjacht gehouden naar de jonge Tore Hedin. Wat deze aardige en vriendelijke jon geman bewogen heeft eerst zijn verloofde en daarna zijn ouders van het leven te beroven, is iedereen een raadsel. Acht doden Tore Hedin had zich in de vroege ochtenduren naar het te huis voor ouden van dagen bege ven. Zijn verloofde, de 24-jarige Ulla Oestberg, was daar als ver pleegster werkzaam. Toen het meisje hem tegemoet kwam, sloeg Tore haar met een bijl de schedel in. De directrice van het tehuis, die het meisje te hulp wilde snellen, de 54-jarige Agnes Lundin, werd eveneens met bijl slagen afgemaakt. Hedin sprong daarna in een auto en reed naar het huis van zijn ouders, dat hij in brand stak om zoals hij schreef in een brief, die van hem gevonden is te voorkomen, dat zij zouden weten, dat hij een moordenaar was. Zijn beide ouders verbrand den levend. Volgens deze brief heeft hij ook in het begin van het jaar een molenaar te Tjoer- narp vermoord om aan geld te komen. Hij had als veldwachter Advertentie zelf aan het onderzoek in deze moordzaak deelgenomen. De brief is gevonden in de auto, die Hedin nabij een meer te Fogdarp heeft verlaten. Men vermoedt, dat hij in het meer is omgekomen. Tevoren is hij echter nog terug gereden naar het tehuis van ouden van dagen om er alle spo ren van zijn misdaad uit te wissen door het in brand te steken. In het brandende tehuis kwamen drie vrouwen en een man om. Dertien inwoners zijn door de brandweer gered. Twee dagen tevoren was Hedin door de politie te Hurva in vrij heid gesteld, nadat hij zijn ver loofde had bedreigd en mishan deld. Men gelooft, dat de wroe ging over de moord in het begin van het jaar te Tjoernarp de jongeman te machtig is gewor den en dat hij daardoor tot zijn krankzinnige daden van gisteren is gekomen. EPIDEMISCHE HERSENONTSTEKING IN CALIFORNIË SAN FRANCISCO, 22 Aug. (Reuter) In Californië heerst een epidemie van een soort her senontsteking, die de vorige week reeds twaalf levens heeft geëist. In het geheel zijn 499 gevallen gerapporteerd. De ziekte wordt overgebracht door een mug en is afkomstig van pluimvee en andere vogels. Mensen en paarden zijn vatbaar. De mug wordt in Centraal-Cali- fornië bestreden. DJAKARTA, 22 Aug. De recherche te Bandung heeft een zwendelpartij, waardoor een schade van honderddui zenden rupiah werd geleden, thans aan het licht gebracht. De knoeierijen geschiedden bij de uitbetaling van 80 procent soldij over Maart 1942 aan oud-KNIL-leden. Een treffend sterfgeval in het buitenland He trekt deze week onze aandacht. Dat van de Duitse socialistenleider Kurt Schuma cher. Zijn leven en werken was met name ook voor ons land van belang, omdat hij een verwoed tegenstander was van de moderne poli tiek, om Duitsland op te nemen in de Europese gemeenschap. Dit deed hem veel critiek ondervin den van zijn eigen partijgenoten in, andere lan den, met name in Nederland. Niettemin eerde en eert men Schumacher als een man van grote persoonlijke moed, wars van compromissen. Hij was een te fanatiek politicus en een tragisch, maar integer mens. Zijn leven en werken was er het bewijs van, dat een socialist ook een fanatiek nationalist kan zijn, zonder dat dit iets te maken heeft met het dwang-idee van nationaal-socialist. Integendeel, de nationaal-socialisten waren zijn bitterste vijanden, hetgeen hij met een tienjarig verblijf in de hel der Duitse concentratiekampen moest bekopen. Hij was invalide na de eerste wereldoorlog, zijn rechterhand en linkerbeen wa ren geamputeerd en door de kwellingen in de concentratiekampen was zijn gezondheid geknakt. Maar hij had een ongelofelijke energie en zo leidde hij na de bevrijding de Duitse socialisten met ijzeren hand. Sinds ongeveer een jaar gaf hij die leiding vanaf zijn ziekbed Schumacher was een eenzaam en verbitterd man. Zijn grote steun in zijn privé-leven was zijn huishoudster Annemarie Renger, die als zijn secretaresse en verpleegster fungeer de; zij was de enige, naar wie deze harde en auto cratische man luisterde. „Ik ben zijn linkerbeen en zijn rechterarm," verklaarde zij eens. Hard en autocratisch was Schumacher in de eerste plaats voor zichzelf. Hij was tegen Duitslands deelneming aan het Europese leger, tegen de zg. verdragen van Bonn met de geallieerden, hij moet zelfs ge zegd hebben, dat hij na ratificatie van die ver dragen de Duitsers zou aanzetten tot dienstweige ring en als hij Bondskanselier zou worden, zou hij die verdragen opzeggenHet is dus niet hele maal verwonderlijk, dat Eisenhower, die hem eens bezocht, vond dat Schumacher gevaarlijker was dan de Russen! Op zijn beurt echter was de so cialist van mening, dat de Russen toch de ge vaarlijkste mensen in de wereld waren. Toen na de bevrijding de communisten met de socialisten wilden samengaan, omdat „socialisten en commu nisten toch broeders waren," wees Schumacher dit resoluut van de hand met de bemerking: „Ze ker, broeders, maar net als Kain en Abel Zijn afkeer van de communisten was volkomen Maar is het tragische in zijn politiek dan ook niet, dat zijn bijna even grote afkeer van de politiek van Adenauer de communistische tactiek m de kaart speelde?.... Het antwoord op de vraag, of na het over lijden van Schumacher de politiek der W. Duitse socialisten gematigder zal worden, valt verder buiten de beoordeling van deze ru briek. Hoezeer dit antwoord ook voor Europa en met name voor ons land van belang is. Ons land heeft echter, in verband met de opnieuw in felle crisistoestand verkerende kabinetsformatie voor lopig aan zijn eigen zorgen genoeg. Tegenover de nog steeds voortdurende pogingen, de indruk te vestigen dat de zaak is vastgelopen door de schuld van de katholieken, in zoverre zij geen geschikte mensen in voldoende mate bij de hand hadden voor de post van Buitenlandse Zaken, is nu uit de mededelingen van de formateur wel gebleken, dat dit geheel onjuist is. Niet minder dan zes prominente katholieken zijn door de for mateur aangezocht Zij hebben echter alle be dankt. om allerlei persoonlijke, politieke en maat schappelijke redenen. Dat is zeer te betreuren. Onder hen bevond zich een man als oud-minister Steenberghe. Dat deze zich niet beschikbaar kon stellen, moet temeer bejammerd worden, omdat wij in hem een man van formaat op deze post gehad zouden hebben en een ministerschap van mr. Steenberghe nog een bijzonder bijkomend be lang zou hebben gehad, als wij letten op de aan wezigheid van de heer A. C. de Bruijn in dit kabinet! Op het blijkbaar zeer gladde ijs van de po- litiek van kabinetten formeren, zullen wij ons hier niet gaan begeven. Wij hopen, dat ir. Staf. die waarschijnlijk voor de volgende op dracht in aanmerking komt, nu de man zal zijn, die ons uit de moeilijkheden redt. Moge het dan onder deze staf goed wonen zijn! Voor allen en iedereen. Een van de grote problemen zal daar bij dan wel zijn, de billijke verdeling van het nationale inkomen in de verschillende landen. Niemand minder dan Z. H Paus Pius XII heeft in een brief aan de Franse Sociale Week gezegd, dat dit een wereldprobleem is, waarvoor de op lossing de voorwaarde is tot herstel van de wereldvrede op sociaal en politiek gebied. De Paus geeft de voorwaarden voor die oplossing aan en men kan waarlijk niet zeggen, dat. om ons even tot Nederland te beperken, het politieke pro gram der katholieken op deze zaken niet krachtig Bij de Japanse inval was over deze maand geen soldij ontvan gen en eind 1949 werd besloten 80 procent uit te keren. Volgens de bepalingen van de overeen komsten ter Ronde Tafel Confe rentie zou het bedrag, dat hier mee gemoeid was, ten laste van de republiek Indonesië komen. De Nederlandse ambtenaar P. was met de behandeling daarvan be last. Tienduizenden leden van het KNIL meldden zich bij het kan toor, waar het geld zou worden uitbetaald, maar daarnaast kwa men er „makelaars" in het spel, die als gemachtigden optraden. Naar gebleken is, waren zij in duizenden gevallen gemachtigden van niet bestaande personen. Zij verzonnen de levenslopen, hand tekeningen en machtigingen. Een makelaar ontving in de eerste zeven maanden van dit jaar 125.000 rupiah. P. kreeg daarvan volgens zijn zeggen ruim 10.000 rupiah en bovendien bleef het kantoor van P. bestaan. In totaal incasseerden de makelaars hon derdduizenden rupiahs. Behalve P. zijn thans negen „makelaars", onder wie enige oud-KNIL-leden en drie bestuursambtenaren, ge arresteerd. 's Morgens was in de Engelbrecht Nassaukazerne te Roozendaal een officiële afscheidsplechtigheid ge houden. Hierbij waren o.a. aanwe zig kant. Waerdmann namens de Inspecteur-generaal van de Ken. Landmacht en de commandant van het corns commandotroepen, maj. T. Beets. De Korea-vriiwilligers werden namens de Minister van Oorlog toegesproken door gen.- majoor T. van Dijk. AMSTERDAM, 22 Aug. Op 61-jarige leeftijd is vanmorgen in de ziekenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam overleden de heer J. J. F. van den Bergh, journalist van het Dagblad „Trouw", bestuurssecre- taris van de Nederlandse Journa listenkring en van de Federatie van Nederlandse Journalisten en een der trouwste vertegenwoordi gers van de Nederlandse Dagblad pers. Ondanks het feit. dat Jan van den Bergh in zijn welbesteed le ven millioenen woorden heeft ge schreven, bewaarde hij nimmer iets van zijn eigen woorden. Toen men hem bij een jubileum eens wilde verrassen met een bloem lezing van zijn journalistieke werk. bleek dit groter moeilijk heden op te leveren dan men aan vankelijk had verwacht. Het zil veren jubileum van deze bekende journalist viel in de oorlogsjaren, doch het gouden feest van de Vereniging „De Amsterdamse Pers" is mogelijk nog een groter hoogtepunt geweest in het leven van v. d. Bergh. voor wie de hem bij deze gelegenheid als voorzitter van de Vereniging uitgereikte Koninklijke onderscheiding mede een bekroning was voor zijn per soonlijke prestaties. belegt het IJ-tunnelcomité uit Amsterdam-Noord op Donder dagavond 28 Augustus a.s. in Krasnapolsky te Amsterdam een grote algemene vergadering ter stimulering van de tunnelbouw in Amsterdam en Zaandam is op de werf van de N.V. C. van der Giessen en Zonen te Krimpen aan de IJssel het in aanbouw zijnde motorschip „Wiinkinki", dat het grootste Finse koopvaardijschip zal zijn, te water gelaten overleed op 87-jarige leeftijd te Bloemendaal Jhr. G. C. Quarles van Ufford. De overledene, die aanvankelijk marine-officier was, is jarenlang directeur geweest van de N.V. Zeehaven en Kolen station Sabang. Ook was hij en kele jaren lid van de Staten van Noordholland zal het veertiende eeuwse kerkje in het Ooy bij Nijmegen thans definitief worden hersteld. De katholieke verkennersbeweging in Nederland gaf onlangs aan het historisch kerkje een vaste bestemming als Sint Joris- kapel is de oudste inwoner van Urk, de heer F. G. Post op ruim 96- jarige leeftijd overleden is tijdens herstelwerkzaamheden aan het dak van een school in Tilburg de 34 jarige koperslager- loodgieter N. Willekens van een hoogte van 8 meter naar beneden gevallen. De man was op slag dood zal de eommandant van het korps commandotroepen te Roo sendaal op Woensdag 27 Aug. a.s. op de Markt aan 125 mili tairen, die bij het korps in op leiding zijn, de groene baret uitreiken. Na deze plechtigheid wordt een défilé gehouden voor de autoriteiten aanslaat. Volkomen eens zijn wij het dan ook met de mening van de laatst-verschenen „Op- marsch", dat het nu tijd wordt, om gemeenschap pelijk in de katholieke gemeenschap te zoeken naar positieve uitwerking van de katholieke idea len op dit gebied, welke nu weer door de Paus zo duidelijk omschreven zijn. De Paus wijst hier de weg om te komen uit de sociale nood van deze eeuw. Die sociale nood bestaat veelzijdig, ook bijv. in de z.g. middengroepen, waarop de afge lopen week door de publicaties in ons blad, naar aanleiding van het K.V.P.-rapport. zo breed de aandacht is gevestigd. Op een en ander zal in de komende dagen op een andere plaats in ons blad nader worden ingegaan Op een onlangs gehouden vei ling heeft een handelaar in tweedehands goederen te Laren (N.H.) een partijtje foto's, lijsten platen enz. gekocht. Bij nadere bezichtiging bemerkte hij, dat zich onder de gekochte goederen een ingelijste foto van Koningin Juliana bevond, genomen in dc schoolklas toen zij elf jaar was." Deze foto droeg het eigenhan dig door de Koningin geschreven onderschrift „Opgedragen aan miin lieve vader bii ziin terug keer in 1920 en een Vrolijk Pasen" gevolgd door een aandui ding wie van de klasgenoten op de foto zichtbaar waren. De on dertekening luidde ..Juliana van Oranie". Aangezien de eigenaar ver moedde. dat de Koningin wel priis zou stellen op deze jeugd foto deelde de koopman ziin vondst schriftelijk aan Soestdiik mede. Reeds de volgende dag vervoegde zich iemand van het Paleis te zijnen huize. Deze be keek het portret en vroeg toe stemming om het de Vorstin te laten zien. Uit een schrijven van de particuliere secretaris van H. M. vernam de koopman, dat de Koningin blii was de foto weer in haar bezit te hebben. De plaat was op onverklaarbare wiize op de veiling terecht gekomen. Men heeft nog een onderzoek naar de herkomst ingesteld. omdat men meende, dat met deze foto ook het spoor was gevonden van een tijdens de oorlog uit het Huis ten Bosch verdwenen en nimmer te ruggevonden aantal schilderijen. Minister-President van Luxemburg naar Mexico De minister-president van Luxemburg, de heer Pierre Du- pong, scheepte zich gistermiddag in aan boord van de „Nieuw Amsterdam", die uit Rotterdam naar New York is vertrokken. De heer Dupong zal doorreizen naar Mexico om in zijn functie van gouverneur van de Wereld bank vooV Luxemburg de jaar lijkse vergadering van het inter nationale monetaire fonds bij te wonen. LOURDES, 22 Aug. (K.N.P.). Mgr. Pierre Marie Théas. bis schop van Tarbes en Lourdes. hii vele Nederlanders wel bekend, is ernstig ziek. Hii lijdt aan een hartkwaal en heeft al ziin werkzaamheden voor minstens een maand moeten leggen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3