Plan tot prijsregulering binnenlandse voedergranen Brussel wil overleg met Den Haag Amerikanen hebben critiek op Britse contra-spionnage Felle aanval van Eisenhower op Russische machthebbers Brits passagiersvliegtuig in zee gestort gramma's September Te hoge prijs na oogst 1953 zal een ingrijpen eisen óie wecelö De zevende nota psschroef naar eden gestort petitie-indeling Junioren Brand eist mensenlevens Stichting van de Landbouw stelt voor: vAn ons Nationalistische aanval op China Belgische critiek op Benelux Concurrentie te scherp Het drama op de Wester-Schelde Het kost Percy Sillitoe zijn baan Voor satellietstaten moet eens de dag van vrijheid komen 50 personen gered; vermoedelijk 1 doden Naar wij vernemen DINSDAG 26 AUoUbI ui I '=o2 PAGINA 3 1SVERWACHTINC ieeild door het K.NM.I. Lt, geldig van Dinsdag- Woensdagavond. IIG VERANDERING TEMPERATUUR kelijk weinig, later weer de bewolking, overwe- »g. Geleidelijk tot matig de Wadden kust tot vrij toenemende Westelijke westelijke wind. Van ader, morgen overdag dezelfde temperaturen ag. fONDE OP RIJKSWERF HELDER. Doordat niddag bij werkzaamhe- le schroeven van Hr. Ms. i het nieuwe dok op de een der schroeven met al naar beneden stortte arige D. P. P. vrij ern- >nd. Hij werd n.l. door nde schroef geraakt, hij een zware hoofd liep. Hij klaagde verder en in de zijde. Na op de rlopig te zijn verbonden naar het St. Lidwina- s vervoerd. moment, dat de gehesen aar beneden stortte be er zich verschillende m onder. Zij wisten zich veiligheid te brengen. IG NOORD-HOLLAND ededelingentotad van de Noord-Holland publi- hedenmorgen de pro- voor 7 Sept., waar- hieronder een gedeelte Igen. O'DIZ; DREO—ALkm.; a-RCZSVAZaan- UitgeestZeevogels. -SEWBerkhout-Blok- IOSVKGB; Sijtoekar- EDO; Valken—WW. >ysJVC; Kaagvogels N. NiedorpSRC; St. v roneWGWWierin- bertSt. Bavo; Knol- Jisp; ForestersPSCK; md-RKSVS; Zaanse B. gels-DWB; HEO-MOC; partaraen; Sporters restfriezenWooidia. oDuiimranders; Flevc art; Hollaradöa T.Kol- >ys; PettenOosterend; -Zeemacht. -VADA; ALC—KSV; ysSöhell.hout; SSV WSWWit-Rood. ■og-Cocksdorpde Koog ZDHVesdo; Sintb. DirkshornAGSV. ugen van de R.K. junio- en: •ward a; GVO a; HSV a a; Meervogels '31 a; a; USVU a; Vitesse a; a; WSV a. bert a; Berdos a; Duin- Hollandia T. a; Koi- -s a; LSW a; RKAFC a; VIOS a; Zeevogels a. a; DWOW a; Geel- Hugo Boys a; KSV a; WGW a; ZAP a. 'a; KGB a; RKDVO a; gels a; Valken a; WW .ood a; Woudia a; Zou- Zwaagdijk a. Forward b; DWB a; St. Grassh. a; RKEDO a; a; SEW a; Spartanen a; >r a; Westfriezen a; rward c; St. Bavo a; St. b; Purmerend a; RKEDO idam c en d; DREO a. C: b; LSW b; Meervo- b; RKAFC c; RKAFC d e; USVU b; Vitesse b; b; Hugo Boys b; SRC a; VZV b: WGW b; WGW b; ZAP c. b; KGB b; KGB c; RK SEW b; Spartanen b; b; WW b; Zouaven b. indelingen, die door de sugdcommissie van de en N.H. zijn vrijgegeven, de iolstemming van de 1 hebben. Op één uit- na: we geloven ten- niet, dat SRC a 't pret- vinden temidden van b- tallen te moeten spelen, aar zal ons inziens nog mouw aan te passen 'E VERSLAGENHEID MUSSELKANAAL vond te omstreeks 10 u. uitgebroken in de dub- ïuizing, bewoond door de Troudes en Norder aan rktkade te Musselkanaal- ogenblik waren alleen de im 6 en 3 jaar oude doch- [annie en Trijntje van de Troudes thuis, nenden, die te hulp kwa- igen geen kans meer om is te bereiken Zij zijn de vlammen omgeko- brandweer wist te veT- dat, behalve de boven- g, ook de onderverdie- itbrandde. De stoffelijke itten van de kinderen zijn vonden. De woning wat Do oorzaak van de nog onbekend. Vermoed lat de brand is ontstaan aapkamer van de meisjes. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw zal alle mogelijke medewerking verlenen aan het ontwerpen en uit voeren van maatregelen, welke stabilisering beogen van het prijspeil der binnenlandse voergranen. Aangezien gewenst wordt, dat de telers reeds voor de vaststelling van hun bouwplan weten op welke wijze de prijsvorming der diverse producten tot stand zal komen en welke maatregelen eventueel zullen worden getroffen. Daarom heeft de hoofdafde ling Akkerbouw van de Stich ting een plan ontworpen, dat eventueel voor de voergranen van oogst 1953 kan worden toe gepast. Hoewel mag worden verwacht dat de overheid ook in de naas te toekomst de voederbehoefte in belangrijke mate uit import zal dekken, is uiteraard nog niets te zeggen omtrent de voergraan- situatie in het seizoen 1953/54. Indien daarom mocht blijken, dat na de oogst 1953 de binnenlandse voergranen al te hoog in prijs zouden oplopen en de veehou derij daardoor in grote moei lijkheden zou geraken, zou thans reeds in principe kunnen wor den beslist, dat dan zal worden ingegrepen door de akkerbouwer te verplichten een zekere hoe veelheid tegen redelijke prijs ter beschikking te stellen. Deze hoeveelheid zou dan bij voorbeeld door tijdelijke verho ging van de normen, in de distri butie kunnen worden opgenomen. Daarvoor is nu door de stichting een „ter beschikkinghoudings- regeling" ontworpen, waarbij de teler wordt verplicht iedere maand een gedeelte van de voor afzet bestemde voergranen ter beschikking te houden. Blijkt in de betreffende maand, dat de prijs niet aanzienlijk bo ven A.V.A.-prijs is opgelopen, dan. wordt van deze leveringsplicht geen gebruikt gemaakt. De teler kan dan vrij verkopen. Deze re geling is uitsluitend gedacht voor LONDEN. Twee Zuid- Afrikaanse studenten gaan van hieruit binnenkort een tocht van 14.000 kilometer maken door Europa in een oude, verbouwde taxi die al 480.000 kilometer heeft gelo pen en die zij voor 300 gulden hebben gekocht. KAAPSTAD. In hun va derland wil men intussen het grootwild in het Krugerpark gaan merken om er van de wildstand een overzicht te krijgen. Daarbij zal gebruik worden gemaakt van „slaap- gewerenwaarmee holle pij len worden afgeschoten een injectienaald in de punt, een hoeveelheid verdovingsmiddel in de schacht. Oók al een nut tig instrument voor iedere kabinetsformateur. SEOEL. Om 21 mïllioen Zuidkoreanen van de hon gerdood te redden zullen vol gend jaar 710.000 ton graan moeten worden ingevoerd. Premier Tsjang Taik Sang schat de kosten op 100 mïl lioen dollar. WASHINGTON. Het Amerikaanse leger heeft 25.000 ondoordringbare pant- servesten besteld van het type dat thans door de mariniers in Korea wordt gebruikt. NEPAL. De Britse Alpi nistenclub heeft toestemming ontvangen om in de komende herfst te trachten de Dhaula- giri in Oost-Nepal te beklim men. CASABLANCA. Alain Bombard is met zijn rubber- vlot uit Afrika vertrokken, op weg naar de Canarische eilanden, zonder metgezel, zonder radio, zonder proviand. Hij wil bewijzen dat men in leven kan blijven alleen van wat de zee oplevert, maar toen hij eerder de Middel landse Zee overstak heeft hij een passerend schip om voed sel moeten vragen KOPENHAGEN. Dene marken wil een brug bouwen over de „Grote Belt" tussen Seeland, Fuenen en Jutland, een afstand van 20 kilometer. Er zijn drie plannen. Het eer ste dat 500 mïllioen kronen zou moeten kosten en betrek king had op een brug van 60 meter hoogte, is reeds ver worpen. HAMBURG. De première van de Amerikaanse film over maarschalk Rommel „The Desert Fox" is verstoord door jonge communisten, die witte muizen loslieten in de zaal. De 1000 toeschouwers lieten echter de muizen de muizen. James Mason speelt Rommel. een gedeelte der voor de markt geteelde voedergranen, de voor veevoedering op eigen bedrijf be stemde granen vallen hier der halve geheel buiten. Garantie minimumnrijs Het plan omvat verder de ga rantie van een minimumprijs op basis van de zogenaamde inte grale kostprijs. Het plan wordt op practische uitvoerbaarheid getoetst, waarbü wordt gestreefd naar een soepele toepassing met zo weinig moge lijk administratie. Tevens wordt nagegaan in hoeverre ook de overheid het treffen van een der gelijke regeling ter stabilisering van de prijzen van binnenland se voedergranen gewenst en noodzakelijk acht. De „Michel Swenden" Gravensend binnengesleept GRAVESEND Het Neder landse motorschip „Michel Swen den" (500 ton), waarvan dezer dagen op de Noordzee het roer defect raakte, is thans de haven van Gravesend binnengesleept. Door werking van de lading kreeg het schip met slagzij te kampen. TAIPEH. Nationalistische guerillastriiders hebben met goed gevolg negen dagen lang een aanval van zee uit gedaan op het Chinese vasteland ten zuiden van Sianghai, aldus maakt het minis terie van Defensie der nationa listische Chinese regering bekend. Het doel van de aanval was de haven Kingtsjenwai. 400 km ten zuiden van Sianghai. De aanval lers keerden met 125 gevangenen naar Formosa terug. Volgens de Chinese nationalis ten hebben geen geregelde natio nalistische troepen aan de aan val deelgenomen, zodat Trumans politiek van een neutraal For mosa niet geschonden is. (Van onze correspondent) BRUSSEL. 22 Aug. De Be nelux staat in België weer eens in het middelpunt van de belang stelling. en jammer genoeg van een nogal critische. De kritiek gaat niet enkel uit van de in dustriële kringen (die de druk der Nederlandse concurrentie zwaarder gaan voelen), of van de kamers van koophandel en van de vakgroepen, maar ze is ook tot uiting gekomen in de schoot der regering. Het lijkt wel zeker, dat dit gevolgen moet hebben, op ziin minst nieuwe besprekin gen op ministerieel niveau met Nederland. Door enkele indiscreties is uit gelekt. dat de minister van Eco nomische Zaken. Duvieusart. in één der jongste bijeenkomsten van het kernkabinet voor econo mische vraagstukken, 'n uitval heeft gedaan tegen de Benelux, met name wat betreft het ver schil tussen Nederland en België op het gebied van de lonen, hu ren. pachten en sociale voorwaar den. Geheel onbegrijpelijk is ziin houding niet. Als Waal voelt Du vieusart nu eenmaal meer voor 'n samengaan met Frankrijk dan met Nederland en als minister van Economische Zaken wordt hij lastig gevallen door de industrië len. die in sommige sectoren niet opgewassen ziin tegen de Neder landse concurrentie. Ook van Vlaamse ziide. met name in enkele bladen, worden kritische geluiden over de Bene lux gehoord. Daarom is het te meer merkwaardig dat het zeer Fransgezinde blad. „La Nation Beige", in een reeks artikelen van de hand van de econoom Jean Choteau, de Benelux juist in bescherming heeft genomen. Grote verschillen Het valt niet te loochenen, dat meerdere Belgische industrietak ken het te kwaad krijgen met de nooi'deliike concurrentie, omdat er nu eenmaal een groot verschil bestaat op het gebied van de lo nen en salarissen, (naar schat ting veertig tot zestig procent) en omdat Nederland werkt met lagere huren en pachten, lagere transportkosten en goedkopere kolen. Als gevolg daarvan wordt België op de buitenlandse mark ten beconcurreerd door het goed koper producerende Nederland. Bovendien ook in steeds toene mende mate op de binnenlandse markt. Het zou inmiddels onjuist zijn daarvan alle schuld te werpen op de Benelux. Hetzelfde verschil bestaat in meerdere of mindere mate immers ook tussen België enerzijds en Duitsland. Frankrijk en Engeland anderzijds. Het is een gevolg van de politiek van vrijheid, welke de achtereenvol gende Belgische regeringen heb ben gevoerd en van de demago gie der vakbonden, welke in Bel gië waarlijk niet gering is. Alleen kost het vele Belgen nogal moei te. de hand in eigen boezem te steken en deze factoren te er kennen. Aanpassing onvermijdelijk Nu moet men zich in Neder land in de Belgische kritiek niet vergissen. Uit het overleg, dat de laatste weken gevoerd is tus sen de vertegenwoordigers van de patroons en werknemers, de kamers van koophandel en de middenstandsorganisaties, is dui delijk genoeg komen vast te staan dat men zich niet distancieert van de Benelux als einddoel. Al deze instanties hebben zicb uitgesproken voor een zo snel mogelijk tot stand komen van de volledige unie maar daarnaast staan zij op het standpunt, dat deze unie alleen verwezenlijkt kan worden wanneer op het gebied van lonen en andere kostenbe- Dalende factoren een aanpassing wordt tot stand gebracht. Ze stel len. dat het niet aangaat de Bel gische bedrijvigheid intussen de dupe te laten worden van het feit. dat bedoelde aanpassing nog niet is verwezenlijkt. Het Belgische standpunt is, dat Nederland er goed aan zou doen de lonen, huren en pachten van hun kunstmatige remmen te ont doen. Het verschil tussen beide landen zou daardoor al heel wat verminderen. België van ziin kant kan bezwaarlijk de lonen gaan verlagen, maar de regering zou wel remmend kunnen optreden tegen verdere loonsverhogingen en verhoging der winstmarges. Wanneer beide landen de Bene lux willen, dan zullen zij deze conseauenties hebben te aanvaar den. Naar een nieuwe conferentie Een actueel probleem vormt de wijziging in het handelsver keer tussen de beide landen. De Nederlandse import in België stijgt, de uitvoer naar Nederland daalt. Voor de tegenstanders van de Benelux hier in België is dit een bewijs, dat het samengaan met de Noorderbuur verkeerd is. Maar Jean Choteau stelde met prijzenswaardige nuchterheid vast dat deze ommekeer eigenlijk nor maal is. De „inhaalvraag" van Nederland is sterk verminderd en ook het Korea-effect heeft uitge werkt. Op de abnormale vloed na de bevrijding, moest de inzinking onvermijdelijk volgen. Overigens heeft België geen klagen: de to tale uitvoer vertoont nog altijd een stijgende liin. Choteau's stelling, die groten deels klopt met de mening van het departement van Buitenland se Zaken. is. dat de regering de toestand in de verschillende in dustrie-sectoren grondig moet on derzoeken en dan met Nederland moet gaan praten. Dit „praten" dient te gebeuren, zodra in Ne derland een nieuwe regering is gevormd. Deze suggestie is over genomen door meerdere instan ties en ook door de pers. Waar bij valt aan te tekenen, dat men geneigd is de oprichting van een hoger gezag minder sceptisch te bekijken, dan kortgeleden nog 't geval was. Engeland zoekt oplossing voor economische moeilijk heden in de V.S. LONDEN. In de „Financial Times" van heden wordt gezegd, dat uit Washington wordt ver nomen. dat Engeland zal trach ten in de Ver. Staten een op lossing op lange termijn te vin den voor de economische moei lijkheden van het Sterlinggebied. De voorstellen, die worden overwogen door de Engelse re gering, zijn nog van voorlopige aard. DODELIJKE VAL ROOSENDAAL De 46-jarige landbouwer K. te Kruisland is, toen hij bezig was met het be leggen van een dak met asbest- platen naar beneden gestoit, doordat een der platen brak. K. stierf vrijwel onmiddellijk. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. STOFFELIJKE RESTEN GEVONDEN VAN PASSAGIERS VAN ZEILJACHT BRUSSEL. 25 Aug. (ANP) Zoals gemeld werden 20 Augustus op de Westerschelde ter hoogte van Bath, de lijken van een on geveer dertigjarige vrouw en een ongeveer veertigjarige man op 'n zandbank aangetroffen. Het ver moeden, dat zij van een veronge lukt jachtje afkomstig waren is bevestigd, eveneens de veronder stelling, dat zich nog iemand aan boord van het scheepje moet heb ben bevonden. „Het Volk", uit Gent, weet thans nog de volgende bijzonder heden te melden. „Het betreft hier de stoffelijke resten van de 41-jarige kantoor bediende Bart van den Brandt en ziin 36-jarige echtgenote Jean ne van Dessel. beiden uit Ant werpen. Inmiddels werd nog een derde slachtoffer opgehaald, de 65-jarige F. van Dessel, de vader van mevr. van den Brandt. Bij het onderzoek is komen vast te staan dat Bart van den Brandt door de Belgische krijgsraad bii verstek ter dood werd veroor deeld. Hij was tijdens de bezet ting hoofd van de controledien sten te St. Niklaas-Waas (België) en speelde een belangrijke rol in de fascistische beweging, de Vlag. In 1944 vluchtte hij naar Duits land. Hti was op weg naar Ne derland om daar een zeiltocht te maken. Door het venster Er zijn vele mensen, die zich zonder al te veel gewe tensbezwaren schuldig maken aan ruwe taal en vloeken. Tegenover de priester zullen zij zich verontschuldigen door te zeguen: Ik ben wat driftig uitgevallen, of Ik ben nu eenmaal zo geboren en ze realiseren zich niet. dat hun handelwijze fout is en zij door hun onbeheerst spreken zoveel ergenis geven. Men moet nu eenmaal, als men dat gebrek heeft, opziehzelf gaan letten en nadenken, voor men gaat spreken. Fran- ciscus van Sales geeft deze raad: Tel voordat U iets gaat zeggen, tot tien, dan zult gij U nooit over uw woorden be hoeven te schamen. Werke lijk daar zit heel veel in die raad. Sacerdos LONDEN, Augustus 1952. Sir Percy Srllitoe gaat met pen sioen. Weinig mensen zullen deze mededeling belangwekkend vinden, maar bij de mensen van hetzelfde vak als dat van sir Percy heeft het nieuws wel enige sensatie verwekt. Want sir Percy Sillitoe is hoofd van de Engelse contra-spionnage en het bericht, dat hij wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst zal verlaten, komt tegelijk met het einde van het spionnageproces tegen de jonge telegrafist van het minis terie van Buitenlandse Zaken, Marshall. Bovendien bevinden zich mo menteel deskundigen van de Amerikaanse C.I.D. in Londen die naar verluidt hun kritiek op de werkwijze van de Engelse in lichtingendienst niet onder stoe len of banken steken. Ingewij den maken er dan ook geen ge heim van, dat sir Percy niet heengaat wegens zijn leeftijd, maar omdat hij niet blijkt opge wassen tegen de spionnen van het Kremlin. Tragisch einde Het is wel een min of meer tragisch einde van een tot voor kort schitterende loopbaan. 20 jaar lang heeft sir Percy grote successen geboekt, die voortkwa men uit de geniale wijze, waar op hij de zgn. klassieke metho de van de contraspionnage toe paste. Daarin lag zijn grote kracht en toen dan ook na de tweede wereldoorlog het Krem lin kwam met een geheel nieuwe werkwijze, met tot dan toe on bekende „spelregels" faalde sir Percy. De drama s met de atoom geleerden Fuchs en Pontecorvo, en de verdwenen Britse diploma ten Burgess en McLean, zij zijn daar om dit te bewijzen. Zelfs blijkt het falen van Sillitoe uit de arrestatie van de genoemde telegrafist Marshall, die in con tact stond met het lid der Rus sische ambassade Kuznet-Sow. Want die arrestatie geschiedde door Scotland Yard, dat tegen de richtlijnen van Sillitoe in, in greep, voor het te laat was. Dui delijker kon het falen van sir Percy ten opzichte van het spel van het Kremlin niet 'blijken. Te veel speurende neuzen Hij gaat heen en naar men zegt zal sir Kenneth Strong, hoofd van de inlichtingendienst van het ministerie van oorlog hem op volgen, maar voor degene, die ziet op welke wijze de contra- spionnage en inlichtingendiensten in Engeland zijn georganiseerd, is het duidelijk, dat er nog wel iets meer zal moeten gebeuren dan een commandowisseling. Want er zijn niet minder dan ze ven inlichtingendiensten, welke van eenwording niets willen we ten, sterke argwaan tegen elkaar koesteren en elkander dikwijls tegenwerken. Vooreerst is daar dan de M.I.5 van sir Percy Sillitoe, welke zich uitsluitend bezighoudt met de binnenlandse veiligheid en con tra-spionnage. Haar rapporten gaan direct naar de minister president, niemand, anders krijgt inlichtingen van M.I.5 en nie mand heeft het recht in haar pa pieren te neuzen. Doordat de grenzen niet scherp zijn afgebakend, is er nog al eens wat wrijving tus sen deze M.I.5 en de politieke afdeling van Scotland Yard, die onder het ministerie van binnen landse zaken ressorteert. Vooral over de kwestie Fuchs en Pon tecorvo zijn er conflicten voorge komen tussen twee diensten. Dan is er de bekende Secret Service van het ministerie van buitenlandse zaken welke zich bezighoudt met politieke inlich tingen de rapporten van diplo matieke agenten in het buiten land en met de specialisten die naar bepaalde landen worden ge zonden. Zeer belangrijk is de laatste jaren geworden de in lichtingendienst van het minis terie voor de bevoorrading aan gezien dit ministerie de supervi sie heeft over de productie van atoombommen, de vervaardiging van radarapparaten en dergelijke. Tenslotte hebben de ministeries van oorlog van marine en van luchtvaart nog hun eigen dienst, waarvan vooral die van marine en luchtvaart de afgelopen jaren aan scherpe critiek onderhevig zijn geweest. Het is wel duidelijk, dat een dergelijke logge en uit de tijd geraakte organisatie het een en ander heeft bijgedragen tot de grote nederlagen, welke de En gelse inlichtingendiensten in de afgelopen vijf jaar hebben gele den. Elke poging om de diensten te coördineren is tot nu toe vastge lopen, maar het schijnt, dat de deskundigen van de Amerikaanse C.I.D. die zoals gezegd in Londen vertoeven, Churchill hebben we ten te overtuigen van de nood zaak van een volledige reorga nisatie en modernisering van de inlichtingendiensten, welke no dig zal zijn, indien men de eerste serie nederlagen niet door een tweede gevolgd wil zien. NEW YORK, 25 Aug. (A.P.). Generaal Eisenhower heeft vandaag op de Nationale Conventie van de „American Legion" verklaard dat de Amerikaanse regering „het Kremlin eens en voor altijd en met koude beslistheid moet meedelen, dat wij Rusland's positie in Oost Europa en Arië nooit ook maar in het minst als bestendig zullen erkennen. „De dag moet komen, aldus Eisenhower, dat de volken van de geknechte landen de gelegenheid krijgen om in volle vrijheid en onder internationaal toezicht hun eigen weg te kiezen. Meer nog, wij moeten de Russen met even koude beslist heid doen weten, dat wij niet tevreden zullen zijn, voordat de bij vloed aangeslibde modder van het agressieve communisme binnen de eigen grenzen is te- ruggeëbd. De generaal sprak over de „communistische tyrannie", die „primitief is wat haar bruutheid en onverzadigbaar wat haar ver overingszucht betreft". Hij betoogde, dat het commu nisme „subversie" zal plegen, re voluties zal veroorzaken en oor- SICILIË, 25 Aug. Vannacht om tien minuten voor half drie stortfe fer hoogte van Trapani aan de Westkust van Sicilië een viermotorig Brits passagiersvliegtuig in zee, nadat twee moto ren waren uitgevallen. Het toestel, een „Hermes' van de Air- work Ltd., een particuliere Britse charter-maatschappij, had 47 volwassen passagiers, vier babies en een bemanning van zeven koppen aan boord. Vijftig inzittenden werden gered. Een van de stewardessen en zes passagiers zijn waarschijnlijk om het leven gekomen. Drie lijken zijn reeds geborgen. Het toestel was Zondagavond om kwart over acht van het vliegveld Blackbushe in Surrey opgestegen met bestemming Khartoem in de Soedan. De Air- work Ltd. heeft met de regering van de Soedan een contract op lange termijn voor het vervoer van autoriteiten en ambtenaren van en naar Engeland. De passa giers waren bijna allen Britse ambtenaren in dienst van de Soedanese regering, .die met hun gezinnen van verlof in Engeland terugkeerden. Op het vliegveld Milo bij Tra pani zag men, hoe het toestel hoogte verloor. Toen geen radio grafisch contact tot stand kon worden gebracht, werden onmid dellijk de havenautoriteiten van Trapani en de luchtbasis Augus ta gewaarschuwd, die terstond vliegboten uitzonden. Bij het aanbreken van de dag zag men het wrak voor de kust drijven. De overlevenden klemden zich vast aan reddingsvlotten en wrakstukken. Reddingboten- en vissers wisten vijftig overleven den te bergen, van wie er enkele gewond waren, doch niemand ernstig. Het verongelukte vliegtuig was er een van een type, waarbij de passagiers met het gezicht naar achteren zitten. Door deze me thode werden onlangs in Frank rijk bij de noodlanding van een troepentransportvliegtuig vele mensenlevens gered. Britse vliegtuigen van Malta en Italiaanse vliegtuigen van om ringende vliegvelden zoeken de plaats van de ramp af naar de vier vermisten, maar voor hun leven is weinig hoop meer. log zal voeren, totdat het alle werelddelen in slavenkampen veranderd heeft en alle mensen tot zijn roerend goed heeft ge maakt. Eisenhower was van mening, dat de Russen nog niet een zo danige machtspositie hebben be reikt, dat zij het zich kunnen veroorloven een oorlog te ontke tenen om de wereldheerschappij te veroveren. „Dit betekent, dat wij nog steeds de tijd hebben om een weg naar de vrede te zoeken", zei hij. „Er zijn drie dingen, welke daarbij de speciale aandaoht vra gen: 1. Amerika moet militair en productief sterk genoeg zijn om „het Kremlin te verontrusten met de gedachte aan de repressaille- maatregelen, waaraan Rusland bloot staat, als het de vrede zou schenden. 2. „Wij moeten naar groter sa menwerking streven met alle lan den der vrije wereld, die zich aan onze zijde willen scharen. 3. „Het Kremlin dient te we ten, dat de Ver. Staten de ge knechte landen willen helpen om hun vrijheid te herwinnen." Generaal Eisenhower zei, dat Amerika „de lijst van landen, die eens onafhankelijk waren, doch thans onder het Russische lijk kleed versmoren, in zijn ge heugen diende te griffen. Na de lijst van landen, die tot de Russische invloedssfeer beho ren, te hebben voorgelezen, be toogde de generaal: „Deze ge vangen volkeren zijn onze bloed verwanten. Amerika zal gewe tenswroeging hebben, zolang tot deze volkeren in de gelegenheid zijn gesteld hun eigen weg te kiezen." Eisenhower voegde er aan toe: „De communistische tsaren in Moskou beschikken over de meest formidabele machtsconcentratie, die ooit een despotisch bewind ten dienste heeft gestaan. De ge knechte volken worden door mid del van propaganda, strafmaatre gelen en terreur tot één unifor me, gedweeë massa gevormd. Uit hun gebroken lichamen bouwen de Russen thans een oorlogsma chine op, die zij anders met de economische middelen waarover Rusland beschikt, niet tot stand zouden hebben kunnen brengen." Vrees voor V.S. productieve macht „In weerwil van hun verove ringen en annexaties zijn de Rus sen nog niet zover, dat zij het belangrijkste van hun doeleinden kunnenverwezenlijken, n.l. de economische „binding" en de uit eindelijke wurging van het in dustriële Amerika. „De communisten vrezen en respecteren de productieve macht der Ver. Staten. „Zijn er zich echter zeer goed van bewust, dat Amerika sterk afhankelijk is van talloze grond stoffen en zij proberen dan ook in de belangrijke gebieden, waar uit wij vele van onze grondstof fen betrekken, zo ver mogelijk op te dringen. „Zij proberen de productieve macht van de Ver. Staten te ver zwakken en uiteindelijk te over treffen. Bij dit streven geven zij blijk van veel geduld, onverzette lijkheid en volharding. „Stalin heeft gezegd, dat er wellicht een nieuwe wereldoor log nodig zal zijn, tenzij de vrije landen met inbegrip van Ame rika overtuigd raken van de hopeloosheid van een dergelijke strijd en zich gewonnen geven. zal dr. Maarten Schneider, hoofd van de afd. documentatie der R.V.D., een professoraat in de perswetenschap aanvaarden aan de universiteit van Djakarta; een andere Nederlander, Prof. Ir. L. Troost, directeur van het scheepsbouwkundig proefstation te Wageningen en buitengewoon hoogleraar in de scheepsbouw- kunde aan de T. H. te Delft, is als hoogleraar verbonden aan het Massachusetts Institute of Tech nology te Cambridge, Boston heeft het m.s. „Somersetshire", dat met passagiers op weg is van Indonesië naar ons land, met machineschade te kampen gehad. Het schip zal nu vanmiddag om 4 uur later dan verwacht te IJmuiden binnenlopen, de ont scheping zal vanavond 8 uur te Amsterdam beginnen was de negenjarige Jan van Dogteren uit Zoetermeer de 100.00ste bezoeker van de Haagse „Sprookjestuin". Hij werd met geschenken overladen huwde gisteren de heer N. Jouwe, een vooraanstaande fi guur uit de Papoease bevolkings groep van Nieuw Guinea, in Den Haag met mej. L. L. Fischer, dochter van een voormalige as sistent-resident hi Ned. Indiè.... Van het wereldtoneel Moskou heeft in het afgelopen weekend een antwoord gegeven op de nota van de Westelijke Grote Drie van 10 Juli inzake de kwestie-Duitsland. Het is thans de zevende nota in dit diploma tieke gevecht. Daarom is het goed in het kort te memoreren, wat hier is aan voorafgegaan. In de Westelijke nota van 10 Juli werd een viermogend'hedenconferentie aan de Sovjet-Unie voorgesteld te beleggen voor het instellen van een onpartijdige commissie, die zou moeten onderzoeken, of vrije verkiezingen in geheel Duitsland mogelijk zijn. Deze Westelijke nota was weer een antwoord op de Russische nota van 24 Mei, waarin werd voorge steld de vraagstukken betreffen de een Duits vredesverdrag, de éénwording van Duitsland en het instellen van een regering voor geheel Duitsland gelijktijdig te bespreken. Washington, Londen en Parijs eisten in hun diploma tieke boodschap van 10 Juli, dat het houden van vrije verkiezin gen een eerste voorwaarde vorm de voor de éénwording van Duitsland. Een andere mogelijk heid bestaat er nu een maal niet, al dus het toen malige Weste lijk commen taar. Rusland wil thans een conferentie van de Grote Vier met als doel een be spreking van het Duits vredes verdrag, de vorming van een re gering voor geheel Duitsland, verkiezingen in geheel Duitsland en het vaststellen van een da tum als limiet waarop de be zettingstroepen het land zouden moeten verlaten. Let wel een be spreking van de onderwerpen als in de hierboven aangegeven volgorde. Na een conferentie over de punten 1 en 2 zou het Krem lin dan genegen zijn het Weste lijke voorstel, inhoudende de vor ming van een commissie, die zal vaststellen of in geheel Duits land vrije verkiezingen kunnen worden gehoudenoverwegen! Hieruit volgt, dat Moskou vrije verkiezingen in Oost-Duitsland vreest en nog meer het tot stand komen in alle vrijheid van een regering voor geheel Duitsland. West-Duitsland is veel groter dan Oost-Duitsland. Wanneer de Rus sen praten over een regering voor geheel Duitsland dan be doelen zij daarmede een rege ring, die bestaat uit vertegen woordigers van de Bondsrepu bliek en van het Oost-Duitse communistische regiem. Vrije verkiezingen zullen immers tot gevolg hebben, dat de Russische greep op Oost-Duitsland zou ver slappen en het IJzeren Gordijn in meer Oostelijke richting ver plaatst moest worden. De Sovjet- voorstellen zijn in hoge mate on redelijk en onoprecht ten opzich te van het Duitse volk zelf. Vol gens de Sovjet-Unie kan een Duits vredesverdrag tot stand komen zonder een regering voor geheel Duitsland daarbij te be trekken. Een opvatting, die het Westen van het begin af aan heeft verworpen, daarbij blijk gevende van deze procedure geenszins gediend te zijn, omdat elke bespreking over een Duits vredesverdrag en een Duitse re gering logischer wijze vraagt het op de allereerste plaats nemen van maatregelen, die in de prac- tijk een éénwording van West en Oost-Duitsland tot een feit maakt. Nooit zullen de Russen op dit stuk van zaken toe geven en in de nota winden ze er geen doekjes om, want het instellen van een commissie voor vrije verkiezingen wordt eenvoudig n „belediging" genoemd. Men zal zich nog herinneren, dat in de Westelijke nota's der afgelopen maanden aan de Sov jet-Unie de mogelijkheid werd gegeven om van „oprechtheid" blijk te geven. Het Russisch ant woord lijkt er allesbehalve op. Zeer juist was dan ook Zondag de reactie in Washington, waar met zoveel woorden werd gezegd, dat de Russen m.b.t. de vrije verkiezingen en het vormen van een regering voor geheel Duits land bezig zijn „het paard achter de wagen spannen". Hoe aanlokkelijk het Sovjet- voorstel ook mag zijn, om in de toekomst de bezettingstroepen te rug te trekken, men vergete daarbij niet, dat de Russen met de bewapening van Oost-Duits land veel verder gevorderd zijn, dan de Westelijke mogendheden. Dit punt is ook bij de diploma tieke missies van 10 Mart aan de orde geweest en het Westen zal hier weinig voor voelen. Ook deze zevende nota brengt de oplossing van de kwestie- Duitsland geen stap verder. De standpunten van Oost en West liggen nog even ver uiteen als voordien. Uit ailes blijkt, dat Rusland geen redelijke oplossing voorstaat en de beantwoording van alle Westelijke nota's ge bruikt om propaganda te maken en onenigheid en verdeeldheid te zaaien in de West-Duitse po litieke gelederen, waar vele me ningsverschillen opgang doen over de status tussen het Wes ten en de Bondsrepubliek. Mos kou wenst een viermogend'heden conferentie voor 1 October. Oc tober is ook de maand waarin de West-Duitse volksvertegen woordiging de debatten zal hou den over de ratificatie van de verdragen tussen het Westen en Bonn. Een viermogendhedencon- ferentie zou natuurlijk tot ge volg moeten hebben, dat deze debatten werden uitgesteld, wal dan ook een vertraging van de West-Duitse bewapening en in schakeling in het Westerse defen siesysteem zou meebrengen. En om het laatste te bevorderen is het Moskou precies te doen. 4»

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3