Stoat overconcentratie onze sprinters wederom in de weg Vacantie-koloniehuis St. Joseph gaat zilveren jubileum vieren Is Financiën en Economie UW PUZZLE voor vandaag RADIO Een liberaal oordeel over de verantwoordelijkheden A r FEEST IN EGMOND AAN ZEE \m ii m Stayers zullen alleen om de eer moeten strijden Regenboogdecor nu naar Parijs En een krachtig verweer van prof. Romme V In bolwerk van naastenliefde ruim 28000 kinderen verpleegd BEURSOVERZICHT PAGINA 4 DINSDAG 26 AUGUSTUS 1952 PARIJS, Maandagavond Het regenboogdecor is van Luxem burg verplaatst naar de lichtstad. Voor de grote hotels op de Boulevard des Capucines en in de Rue Copernic pronken de wagens van de U.C.I.-groten met de vijfkleurige standaard en op de Place Etoile staan groepjes renners uit de meest verschei dene landen de ononderbroken verkeersstroom te aanschouwen. In de kleedkamers van het Pare des Princes, vlak bij de ren banen van Auteuil en aan de rand van het Bois de Boulogne, heerste vandaag koortsachtige bedrijvigheid. Renners en meca niciens inspecteerden voor de zoveelste maal hun materiaal en op het rose cement draaiden coureurs, die de meest uiteen lopende specialiteiten beoefenen, hun oefenrondjes: stayer Lemoine spurtte er naast de amateur-sprinter Mockridge en vier achtervolgers presenteren er een temporit, die het beste doet verwachten voor de komende dagen. zijn vijfde wereldtitel te gaan be machtigen. Parijs leverde hem in 1947 reeds 't amateurskampioen schap op voor Bijster en vanaf het Kopenhaagse regenboogtour- nooi in 1949 is de Engelsman vrij wel onbedreigd jaarlijks de hoog ste eer tegemoet gesprint. Dinsdagavond om half negen (weer avondwedstrijden dus) be ginnen de series en herkansings- ritten voor sprinters en achter volgers, en om ons maar meteen volledig onder te dompelen in het jaarlijkse regenbooggewoel prijken er liefst twee ritten van elk honderd kilometer achter grote motoren op het programma. Op de eerste avond de beste wor den we dus al geconfronteerd met alle vijf de nummers, die een we reldkampioen moeten opleveren. Om te beginnen de amateur sprinters. De Italiaan Sacchi, eigenlijk slechts langzaam naar de top geklommen, doch vorig jaar op de Vigorelli tactisch be dwinger van de Australiër Mock ridge, zal vermoedelijk in deze laatste zijn moeilijkste tegenstan der krijgen. De jonge Australiër verbaasde enige weken geleden de complete internationale wieier- wereld door in één weekend op deze Prinsenbaan de grand prix v. amateurs en hetzelfde nummer voor profs (met deelname van een hele ris internationale kop stukken) in de wacht te slepen. Trouwens, Australië zou in de finale wel eens dubbel vertegen woordigd kunnen zijn, want ook Cox staat als sprinter behoorlijk zijn mannetje. Dan is daar nog de Fransman Peyney, die in het algemeen sprintkampioenschap van zijn land zelfs de profs Senfftlëben, Bellenger en Lonay een lesje gaf. Voeg daarbij titel houder Sacchi en diens landge noot Morettini, en ge hebt op een rijtje de kopstukken, tussen wie het ongetwijfeld zal gaan. Jam mer voor Nederland, maar Hijze lendoorn zal ditmaal nog meer moeite hebben dan vorige jaren om zelfs maar de halve finale te bereiken. Sprankelende successen beeft de Amsterdammer dit sei zoen in nog mindere mate ge boekt dan vorige jaren.... Tactisch overwicht. Reginald Harris schijnt, zonder ernstige tegenstand te ontmoeten, PROGRAMMA, WOENSDAG 27 AUGUSTUS. HILVERSUM I 402 m. 7-00 VARA; 10.00 VPRO; 10 20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00 —24.00 VARA. 7.50 Nieuws; 7.18 Gram.; 7.30 Idem; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8-18 Orgelspel; 8.50 Voor de huisvrouw9.00 Gram-; (9.35-9.40 Waterstanden); 10.00 Morgenwij ding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram-; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12-38 Orgel en zang; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13-15 Pianoduo; 13.30 uur Voor de jeugd; 13.45 u- Gramofoonmuziek; 14,00 uur Ge sproken portret; 14.15 Omroepor kest; 1500 Gram-; 15.20 Pianore cital; 15.30 Voor de zieken; 1615 Voor de jeugd; 17.15 Gram; 17.50 Regeringsuitzending: Jeugduitzen ding. Correspondentieclub: „Wij slaan op de Tong-Tong", olv R«- gina Zwart: 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Accordeonor kest en solist; 18.55 „Het oude zeemansleven", causerie; 19.05 Joegoslavische muziek; 19-30 Voor de jeugd; 20-00 Nieuws; 20-05 Po litiek commentaar; 20.15 Prome nade-orkest, klein koor en solisten 21.00 De achtervolging, hoorspel; 21.55 Pianorecital; 22.25 De Hol landse dijk, schepping van tradi tie en wetenschap, causerie; 22.40 Gram.; 22.50 Sport; 23.00 Nieuws; 23.15-24-00 Gram. HILVERSUM II 298 m. 7.00 —24.00 NCRV. 7-00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gewijde muziek; 8.45 Gram.; 9-00 Voor de zieken; 9-30 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 10-15 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 Kruisridder van Joegoslavië, hoorspel; 12.00 Pianorecital; 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen; 12.33 Gram.; 12.37 Kerkdienst; 12.59 Klokge lui; 13-00 Nieuws; 13.15 Met PIT op pad; 13-20 Vocaal duibbelkwar- tet; 13.50 Gram.; 14.45 Voor de meisjes: 15.00 Gram.; 15-15 Ka merorkest; 16.00 Voor de jeugd; 16.50 Gram.; 17.20 Orgelspel; 17-50 Militaire reportage; 18-00 Nieuws; 18.15 Volksliederen; 18.35 Amu sementsmuziek; 19.00 Spectrum van het Ghr. Organisatie- en Ver enigingsleven; 19.15 Boekbespre king; 19.30 Gram.; 19-40 Radio krant: 20.00 Nieuws; 20.10 Con certgebouworkest; 21.25 Van Ro me naar de Dolomieten, causerie; 21.40 Samenzang; 22.00 Reportage 22.20 Gram.; 22.30 Internationaal evangelisch commentaar; 22.40 Gram-; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.1524.00 Gram. Ane van Vliet en Jan Derksen mogen dan de laatste weken enige niet onbelangrijke successen heb ben geoogst, de over-concentratie, waaronder zij elk jaar gebukt gaan, is precies de conditie, waar in de Brit hun zwakke plekken kan raken. Het frappante is, dat van Vliet zeker niet op zijn volle waarde door de Engelsman ge klopt wordt, want qua snelheid mag men in de gebrilde Woerde naar het volste vertrouwen stel len. Wellicht herinnert ge u de prachtige zege van van Vliet over Senfftleben en Plattner in het wereldkampioenschap van vorig jaar. Een magistrale kwartfinale, waarin de hoogste snelheden op de Vigorelli-„toverbaan" werden gemaakt. Maar sprinten is evenzeer een kwestie van tactiek en het is nu eenmaal uitgesloten, dat een vrij wel uitsluitend „op de zenuwen" racende van Vliet (en voor Derk sen geldt hetzelfde) een tactisch overwicht kan behalen op een Harris, wiens flegma spreekwoor delijk is. De Fransman Bellenger, de Italianen Ghella en Bergomi, de Australiër Patterson cn de Zwit ser Plattner zijn o.i. de gepredes- tineerden voor de overige plaat sen in de kwartfinales. De achtervolging. Mogen wij in de sprintnummers waarlijk niet op successen reke nen, de achtervolgingswedstrijden kunnen wellicht verrassingen brengen. Natuurlijk start Bevi- lacqua, de geweldenaar van 1950 en 1951 als superfavoriet bij de beroepsrenners. Hij heeft zijn training voor de wegwedstrijd ge combineerd met de voorbereiding op de poursuite en de ondervin ding heeft geleerd tot welke ex plosies de Italiaan met het goe dige, ietwat domme gezicht, in staat is. Maar ook van Est heeft zich intenser dan vorige keren op de regenboog-wedstrijden geprepa reerd en zijn rustige zege in het Nederlandse kampioenschap geeft wel enig houvast voor de prog nose, dat de Brabander voor ccn plaats in de halve eindstrijd zeker goed is. De Luxemburger Gillen wordt waarschijnlijk de derde man, ten zij de Fransen Rioland of Mat- teoli, onder de Parijse schijnwer pers tot onverwachte hoogten stijgen. Ook het amateurs-poursuite- nummer werd vorig jaar een Ita liaanse aangelegenheid dank zij de Rossi, die glijkens zijn olym pisch optreden weinig van zijn kracht heeft ingeboet. De Belg Glorieux, nummer twee van ver leden jaar, schijnt thans minder op dreef te zijn. Van Heusden en Vreeswijk zijn door de K.N.W.U. uitgezonden. Internationaal heb ben zij weinig ervaring, maar het feit dat van Heusden onlangs op de Amsterdamse stadionbaan een tijd over 'de vijf kilometer no teerde, die beter was dan de tijd welke in 1948 wereldkampioen Messina maakte, zegt toch wel iets over de kwaliteiten van deze PERS OVER KABINETSFORMATIE IN EEN HOOFDARTIKEL van de vooruitstrevend-liberale Nieu we Rotterd. Crt. wordt betoogd, dat de mislukking van de poging tot kabinetsformatie van mr. Donker eennationale bla mage" is, die zowel naar binnen als naar buiten een politieke on macht verraadt, welke de grote massa des volks van de politiek vervreemdt en die in de interna tionale wereld ons aanzien schaadt en onze toch reeds zwak ke stem verlamt. In geen der afzonderlijke fa sen van deze historie is, zo zegt het blad, ernstig verschil van inzicht gebleken over het pro gram, zodat men het dus eens was over de koers die door het nieuwe kabinet zou worden ge varen. De moeilijkheden zijn ontstaan door de achtereenvol gende verschillen van inzicht over de vraag van de onderlinge zetelverdeling en de bezetting der posten. Het is wel bedroe vend. dat bij de geschetste za kelijke overeenstemming partij, politieke factoren gaandeweg zulk een overheersende rol zijn gaan spelen, dat we daardoor nog altijd van het optreden van een nieuw kabinet verstoken blijven. Het liberale blad meent ver der, dat nu de tijd is gekomen om verantwoordelijkheden te stellen. Het beschouwt de tus senkomst van de K.V.P., toen deze partij een hernieuwd aan bod deed óm Economische Zaken af te staan, als een zeer bewuste poging om toch vooral de brede basis te redden. Toen het er ech ter op het laatste ogenblik op aankwam, nog een verder offer te brengen, weigerde de K.V.P. en plaatste een politiek prestige boven het landsbelang. Het blad acht dit niet alleen onverantwoor delijk, maar meent ook, dat de K.V.P. hiermede tenslotte haar eigen positie zal schaden. Tot slot geeft de N.R.C. de vierde formateur de raad ernstig te overwegen of ook personen uit liberale kring in zijn forma tiepoging passen. Alle voorgaan de formateurs hebben hun be wegingsvrijheid mede door de uitsluiting van de V.V.D. zeker beperkt, meent het blad. Prof. Romme neemt in een ster-artikel in de „Volkskrant" op krachtige wijze stelling tegen de geest, welke uit dit artikel spreekt. Is het, vraagt hij, een overblijfsel uit de weldenkende lijd, waarin een tweede rangsbe handeling van de katholieken paste? Schuit het in de tegen zin, die ook in socialistische kring hier en daar aangetroffen wordt, om naast de katholieke Buitenlandse Zakenministers van Frankrijk, Duitsland, Italië en België, ook in Nederland de lei ding aan Buitenlandse Zaken ge heel in katholieke handen te zien? Wil men de steun van de katholieken, aldus Romme. dan ook hun rechtmatige invloed in 's lands belang. De z.g. verbolgenheid van de kiezers is echter, zegt de schr., nog geen reden, om in te stem men, met dingen die voor 's lands belang nóg kwalijker zijn. Als zodanig beschouwt prof. Romme o.a. het nemen van po litieke verantwoordelijkheid voor een kabinet, dat geen of onvol doende rekening houdt met de uitslag der verkiezingen. Voor wat betekent dit, de K.V.P. betreft, dat ze twee zetels heeft verloren en er dertig be zet; dat ze offers moet brengen voor het verlies van haar pri maat, en invloed moet hebben overeenkomstig haar zetel-sterk te, die thans in de Kamer dooi de P.v.d.A. wel wordt geëven aard maar niet overtroffen. Tot de offers is zij bereid gebleken, en met volle maat. Haar recht matige invloed meende zij te be houden in het plan-Drees. zelfs in het plan-Beel, ook nog in het eerste plan-Donker maar niet in diens laatste plan, waarbij men haar ook nog wilde laten ondergaan de wel zeer ongelijke ruii van de bezetting van We deropbouw tegen het afstaan van de minister van Buitenland se Zaken en van het departe ment van Justitie. Zelfs al zou in de controverse Donker-Beau- fort over de personele bezetting van Buitenlandse Zaken het ge lijk voor honderd percent zijn aan de kant van mr. Donker, dan ligt daarin nog geen kriemel reden, om over te gaan op een kabinet met onderwicht van' ka tholieke invloed. Ook het buitenland laat zich horen. Men vreest stagnaties, doordat Nederland „geen Rege ring" heeft. Wij zullen de laat- sten zijn, om ook niet uit dit oogpunt de huidige toestand te betreuren. Maar het buitenland overdrijve niet. Een demission- naire regering hier is iets anders dan bijvoorbeeld in Engeland of Frankrijk. En helemaal iets an ders voor wat betreft de gang van zaken in de buitenlandse poli tiek. Voor bezorgdheid, als waar over thans wordt bericht in Na- to-kringen, bestaat naar wij me nen, geen redelijke grond. Voor zoveel nodig kan, en moet, onze demissionnaire regering dit in het buitenland ook duidelijk ma ken, aldus prof. Romme. Nederlander. Een Vaderlandse surprise al zal dat dan wel geen eerste plaats zijn is dus lang niet uitgesloten. Geen combine meer? Komend bij het hoofdstuk stayers tenslotte, durven we voor Pronk niet zo maar bij voorbaat op een reprise van zijn Milanees succes te rekenen. Het is de UCI-autoriteiten niet ontgaan, dat de Noordhollander zijn re genboogtrui in niet geringe mate te danken had aan de steun van Bakker. Weliswaar waren er in de Duitse en Franse stayersgelede ren eveneens combientjes te be speuren, maar dat heeft men leukweg over het hoofd gezien. In eik geval, er is op het te Luxemburg gehouden congres over deze stayersaffaire een har tig woordje gesproken en de twee wedstrijdcommissarissen (allebei oud-stayers) hebben opdracht ge kregen om er streng toezicht op te houden, dat een dergelijke samenwerking zich niet herhaalt. Weet men inderdaad te berei ken, dat de strijd achter moto ren individueel wordt uitgevoch ten (we hopen het, maar zijn zo vrij er voorlopig nog aan te twij felen), dan maken de Fransman Lemoine en de Belg Verschueren vermoedelijk de beste kansen. We zullen na afloop van dit nummer pas Zondagmiddag weten. De twee achtervolgingskampioenen mogen Donderdagavond bij mon sieur Joinard in de eretribune hun regenboogtrui afhalen, de sprintfinales zijn Zaterdagmid dag. PUZZLE nr. 77 J S' ?- 'S 1 'V -vr 'ff *9 so a SS Si SV sr si '7 AP *9 to 3' 3S JJ iV )T Jb J? i 8 9 Horizontaal: 1 Kledingstuk 4 Plaats in België 7 Altijd durend 10 Rivier in Italië 11 Teer 12 Water in N. Brabant 14 Eng. bier 16 Klein ogenblik 17 Vaak (Eng.) 18 Gewicht 20 Voorstelling; begrip 21 Muziekteken 22 Kon. Ned. Ind. Le«er 23 Jongensnaam 25 Verpakkingsmiddel 27 Horizon 28 Electr. geladen deeltje 30 Maand 31 Herkauwer 32 Gelooide huid 34 Godsdienst 35 Likdoorn 38 Grote bijl 39 Hevig Verticaal: 1 Pers. vnw. 2 Deel der wet 3 Blaam 4 Vlug 5 Voorzetsel 6 Meisjesnaam 7 Poolse dans 8 Stand 9 Gebergte in Afrika 10 Meelspijs 13 Ongeluksgodin 15 Geweldig 17 Haat; vuandschap 19 Lief kind 20 Vorm van innen 23 Krantenjongen 24 Geheimschrift 26 Boom 28 Bijwoord 29 Bladader 32 Luchtstrijdkrachten 33 Staf 36 Vogel 37 Geografische aanduiding OPLOSSING No. 76. Horizontaal: 1. Bloemendaal; 7. el; 9. korea; 12. vv; 13. leer; 15. drie; 17. dav; 18. aar; 19. eem; 20. rad; 21. oer; 24. aan; 26. unto; 28. truc; 29. wg; 30. troje; 33- si; 36. natuur boter. Verticaal: 1. Beeldhouwer; 2. os; 3. mao; 4. nee; 5. ap; 6. leverancier; 8. lea; 9. kr; 10. rot; 11 ad; 12. via; 14. evert; 16. radar; 22. eng; 23. vlo; 25. aus: 27. ot; 28. te; 31. reu; 3'2. job; 34. it; 35. et. (Van een onzer verslaggevers) IN HET KADER van de zich rond de twintiger jaren krachtiger ontwikkelende gezondheidszorg, werden niet lang na de eerste wereldoorlog in ons land tal van ziekenhuizen en kinder-kolonie- huizen opgericht. Ook het katholieke volksdeel ontplooide bij deze actie een verheugende en zegenrijke activiteit. Reeds na enkele tientallen jaren heeft men daarvan de vruchten overvloe dig mogen plukken. En in tal van plaatsen, welke destijds om hun bijzonder gunstige ligging door tal van genezing- en herstel zoekenden werden bezocht, verrezen die tehuizen, waarin dui zenden herstel vrm gezondheid vonden. Egmond aan Zee is een van die plaatsen langs onze zeekust, waar we verschillende rust- en koloniehuizen kunnen vinden. Een van de belangrijkste is het R.K. Vacantiekoloniehuis „St. Joseph", eigendom van de R.K. Vereniging voor Kindervacantie- en Herstellingsoorden te Egmond aan Zee. dat begin September het 25-iarig bestaan gaat vieren. In tegenstelling tot de meeste huizen in ons land. die eigendom zijn van verenigingen welke kin deren uitzenden en daartoe in de grotere plaatsen afdelingen heb ben. is huize „St. Josenh" alleen maar een ontvangstcentrum. De kinderen komen hier uit vrijwel geheel Nederland, doch worden gezonden door de Katholieke Kin deruitzending in het Bisdom Haarlem en door het R.K. Huis vestingcomité in de andere bis dommen. Deze nositie van de vereniging is. naar de voorzitter Mr. A. J. M. Leesberg te Alk maar. ons mededeelde, uniek in Nederland. Bescheiden basis Met het ontvangen van kinde ren die voor herstel van gezond heid naar zee moesten. werd reeds in 1909. zii het op beschei den basis, begonnen op initiatief van pastoor Zuidgeest. Daartoe werd in het dorp een huis ge huurd. dat in 1911 verruild werd tegen een groter. In die jaren werden reeds 13500 verpleegda- gen geboekt. In 1919 is de vereni ging in haar huidige samenstel ling opgericht. Ook zii moest de eerste kinderen in een gehuurd huis onderbrengen. Het aantal verpleegdagen be droeg toen reeds 21.000 per jaar. Nieuw gebouw Het toenmalige bestuur besloot een eigen nieuw gebouw te zet ten. dat in de jaren '26'27 onder architectuur van Nic. Molenaar werd gebouwd. Het bestond uit een hoofdgebouw met sousterrain. twee verdiepingen en een zolder verdieping, twee paviljoens met speel- en slaapzalen. een ont spanningsgebouw, een tehuis voor verpleegsters en verzorgsters en een grote lighal. Bijzonder sier lijk van bouw mag de kapel ge noemd worden, waarin Lode Sen- gers een fraaie wandschildering heeft aangebracht. In het huis kunnen 's zomers en 's winters 200220 kinderen worden onder gebracht. Zoals gebruikelijk wor den de kinderen gedurende zes weken verpleegd, welke termijn in bijzondere gevallen op advies van de koloniearts in overleg met het bestuur kan worden verlengd. De verzorging is in handen van de Eerw. Zusters van de Congre gatie der Kleine Zusters van de H. Josenh te Heerlen. De geeste lijke verzorging is toevertrouwd aan een der Paters Montfortanen te Egmond aan Zee, terwijl als koloniearts is aangesteld Dokter H. J. W. Poot te Bergen. Het werk van het bestuur wordt gefinancierd door een des tijds aangegane geldlening van f 300.(100. en voorts voor een be langrijk deel door de subsidies van Rijk, provincie en gemeenten de bijdragen uit het Preventie fonds en de verpleeggelden. die gedeeltelijk door de uitzendende verenigingen, gedeeltelijk door de ouders worden betaald. NEDERLANDSE JOURNALIST DOOR FRANSE REGERING ONDERSCHEIDEN PARIJS, 25 Aug. (Reuter) Een aamtal buitenlandse journa listen is door de Franse regering onderscheiden. Onder hen be vindt zich de correspondent van het „Algemeen Handelsblad", Lodewijk vain Gelder, die ridder in het legioen van eer is ge worden. In de oorlog tijdelijk SHICPIppt! In de 25 jaar dat het huis in exploitatie is, werden meer dan 28.300 kinderen verpleegd. Gedu rende de oorlogsjaren echter moest het werk geruime tiid wor den stilgelegd, daar het huis in 1942 definitief door de Duitsers werd gevorderd. Nadat men nog geruimen tijd van de gastvrijheid van het Christelijk Tehuis in Eg mond gebruik heeft mogen ma ken. kon men er ten lange leste niet meer toe overgaan nog kin deren op te nemen. De verzor gende zusters werden over de tehuizen van de Congregatie ver spreid. Eerst einde 1945 konden de eerste zusters weer in het huis terugkeren, terwijl on 6 Febr. 1946 de eerste kinderen konden worden ontvangen. De jubileum-viering is vastge steld op Woensdag 3 September a.s. Des morgens om negen uur zal de Hoogeerw. Heer J. Th. Ja cobs. Deken van Alkmaar een nlechtige H. Mis van dankbaar heid celebreren, waarna om elf uur de officiële feestvergadering wordt gehouden. N.V. „De Lampongs" De N.V. Cultuurmij. „De Lam pongs" te 's Gravemhage behaal de over 1951 een winst van ƒ30.417.waaruit oip de prefe rente aandcilen 5 procent divi dend zal worden uitgekeerd. Over 1950 werd 70-046— verlies ge leden. Gedurende het verslagjaar werd 530 ha geregeld getapt. Te gen een aanvankelijke taxatie van 300.000 kg, leverden zij een opbrengst aan droge rubber van 419.477 kg. In 1952 werd de ge- liole aanplant van 750 ha in tap genomen. De oogstraming van 470.000 kg zal wel aanzienlijk worden overtroffen. N.V. „Balapoelang" De N.V. Cultuurmij. „Balapoe lang" te Amsterdam heeft ge durende '51 geoogst 1.484-248 pond thee en 26.630 kg droge kina bast. De zware sociale lasten ble ven hun stempel op de exploi tatie drukken. Over 1951 werd 24.440.verlies geleden, dat is afgeboekt op de reserve voor di verse belangen, In de komende jaarvergadering zullen de statu ten worden gewijzigd. Een groot deel van de aandeelhouders heeft namelijk gebruik gemaakt van de mogelijkheid 1000aan delen „Balapoelang" om te wisse len voor 500.aandelen „Pasir Nanka". Nieuwe ven nootschappen Opgericht zijn met een maat schappelijk kapitaal van 500.000 verdeeld in 500 aandelen van 1000 gulden respectievelijk te Rotter dam de N.V. Kühn en Zoon's lithografie n handelsdrukkerij, te 's Graivemhage de N.V. Melk inrichting van Grieken en te Dordrecht de N.V. Derks' Verf- en Lakfabrieken. f 660.000.- voor Rotterdam De N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten heeft de gemeente Rotterdam ten behoeve van de realisatie van het extra-bouw volume ter vervanging van wo ningen, afgestaan voor gerepatri- eerden, een onderhandse 41/4 procent-geldlening, groot 660.000 Hulden aangeboden, welk bedrag in één termijn a pari op 1 Octo ber 1974 zal moeten worden terugbetaald. Het bedrag is af komstig uit dat deel van de op brengst der Nationale Woning- bouwleningen 1952 waarvoor geen voorkeur voor een bepaalde gemeente werd uitgesproken. Belastingopbrengsten in Juli De kohierbelastingen hebben in Juli 173.3 millioen opgebracht, het normale niveau. Daar het totaal der opgelegde aanslagen aanmerkelijk hoger dan normaal was, is het nog te vorderen be drag mat ƒ262.2 millioen tot ƒ1.338.5 millioen toegenomen. De ontvangsten uit hoofde van de gezamenlijke niet-kohierbelastin- Hen lagen in Juli met 349.1 mil lioen op een hoog niveau- In Januari en April, de eerste maan den van de voorafgaande kwar talen werd respectievelijk ƒ314.9 en ƒ302.6 millioen ge-ind. De hoge ontvangsten van de afge lopen maand ziin onder meer een gevolg van het feit- dat aan loon belasting een relatief aanzienlijk bedrag werd ontvangen. Ook de dividendbelasting droeg in stérke mate bij tot de relaticxf hoge in komsten. De opbrengst beliep 23.4 millioen tegenover 17-6 millioen in de overeenkomstige maand van 1951. Ook de invoer rechten en de tabakaccijns vielen deze maand niet uit de toon. Het uit hoofde van de buitengewone heffingen ge-inde bedrag beliep in totaal 5.5 millioen, da.lrmee is het tot dusverre ontvangen be drag gestegen tot 2.946-9 mil lioen, waarvan 1.921.9 millioen aan vermogensaanwasbelasting en 1.025 millioen aan vermogens heffing ineens. CULTUURBANKEN WILLIG, OLIES ONVERANDERD AMSTERDAM, 25 Aug. Aan delen Cultuurbank hebben van daag de eerste rol gespeeld op de Beurs. Vrijdagmiddag na Beurs heeft de maatschappij een dividend van viif procent over 1951 bekend gemaakt, het eerste sinds 1941. „Mooi geheim gehouden en een prettige verrassing", was het oor deel van de Beurs. In de aandelen ontwikkelde zich, deels specula tieve, behoor Hike vraag en reeds in de eerste tape werd 53, dus 9 punten hoger dan Vrijdag, be taald. Weliswaar bleek de koers iets te hoog te liggen, maar de slot- notering van 51 betekent toch nog altijd een winst van zeven punten. De Amerikaanse berichten over processen tegen zeven grote Olie maatschappijen, waarbij ook de naam van de Kon. Sheli genoemd wordt, hadden op het Damrak wei nig invloed. In Den Haag is bekend geworden, dat de maatschappij geen commentaar had op deze be richten. Vraag en aanbod in Kon. Olie wogen tegen elkaar op, zódat onder kalme handel het niveau van Vrijdag gemakkelijk gehandhaafd bleef. Zoals het 's Maandags wel meer het geval is, was het aantal orders iets groter, zonder dat dit echter ergens tot bijzondere ontwikkelin gen leidde. Aandelen AKU licht gevraagd, hetgeen met een koers stijging van bijna twee punten ge paard ging, de overige industrieën prijshoudend. De cultuurmarkt bleef onbeïnvloed door de vaste stemming in aandelen Cultuur- bank. H.V.A. aangeboden en ruim twee punten lager. Ook de rubber waarden verloren een kleinigheid, hetgeen men in verband bracht met de flauwe stemming te Singa pore. De Amsterdamse Rubberter- mijnmarkt gaf vanmiddag even eens een prijsdaling te zien. Ta bakswaarden wisten zich nog het beste te handhaven. Op de Scheepvaartafdeling ging een vriendelijke ondertoon verge zeld van bescheiden koerswinsten. INDUSTRIEFINANCIERING 's-GRAVENHAGE De mi nister van Economische Zaken heeft bij de hoofdcommissie voor de industrialisatie ingesteld een commissie ad hoe inzake de in dustriefinanciering door transfor matie van risicomijdend in risico dragend kapitaal. De commissie heeft tot taak de hoofdcommissie van advies te dienen omtrent de opzet en werkwijze van een garantiefonds ten behoeve van de verruiming van het aanbod van risicodra gend kapitaal door middel van transformatie van risicomijdende besparingen. FEUILLETON DOOR DOROTHEE COEBELER 18). Ze kreeg een kleur en giechelde een beetje, toen ze over een partner sprak. Overigens was ze een betoverend klein schepsel. „Ik kan toch niet in een hotel wonen, dat wordt te duur en er gens in een achterbuurt kruipen, kan ik ook niet doen. Ik ben het thuis goed gewend." „U moet de kamer eerst eens zien", zei Kate. Lilith vond de kamer schitte rend en ook de huur viel mee. Ze verdiende wat en ook haar moeder stuurde haar nog wat geld. Ze had bovendien een broer op een klein landgoed. Die stuur de haar wel eens een stuk wild- Van haar oom, die op jacht ging. kreeg ze nu en dan een eend. Of mevrouw die dan wilde laten bra den?" „We braden zelf wel een gans" zei Kate, „mama kan dat uitste kend." „Maar onder één voorwaarde, dat jullie twee mee-eten." „Accoord. Ik hoop. dat U gauw komt en dat het U hier .niet tegenvalt." Voor het eerst sinds lange don kere weken klonk weer een hel dere lach van een meisje door het stille huis. Toen de kleine weg was. begon mevr. Henriëtte zich weer zor gen te maken. „Kate. een danse res. Als dat maar goed gaat. Ze komt 's avonds beslist altijd laat thuis. En ze wil ook een huis sleutel hebben." „Die zal ze wei moeten heb ben; ik heb er toch immers ook één". „Ja. het is toch eigenliik niet zoals het hoort. Bij ons thuis kreeg mijn broer er zelfs geen toen hij negentien was. Kate, Kate, wat moet het worden?" Kate klopte haar moeder eens op de schouder. „Maakt U zich maar geen zorgen, 't zal best gaan. Men behoeft haar maar in haar ogen te kiiken en die ziin goed. Ik heb beslist zo'n ge voel dat alles wel mee zal vallen". En dat gevoel had haar niet bedrogen. Lilith wilde thuis liever Elise genoemd worden, omdat zii die naam van haar moeder had ge kregen. Maar Kate vond Lilith leuker en daarom werd zii zo ge noemd. Lilith bleek een allerbeminne lijkste huisgenote te zijn. Zij was stil en bescheiden en zii had een I keurige levensopvatting. Zii ging voor de middag naar de repetitie in het theater en na haar lessen na het eten kwam zii thuis om uit te rusten en wanneer ze 's avonds in het theater niets te doen had, bleef ze thuis met een hoek of een handwerkje. Ver baasd moest mevrouw Henriette constateren, dat ook een danse res kousen kon stoppen en de was kon doen. „Met haar hebben we een goe de keuze gedaan", zei Kate. Het werd vanzelfsprekend dat men bii elkaar ging zitten en dat Lilith in de huiskamer kwam zitten als ze thuis was. En het lag volkomen in de liin der ont wikkeling. dat mevrouw Hen- riatte op een gegeven ogenblik zei: „Kind. het is toch eigenlijk gekheid dat ie in een restaurant gaat eten. Of ik nu voor tweeën kook of voor ons drieën blijft precies hetzelfde. Eet toch ge woon met ons mee." Het voorstel werd in dank aan vaard. Een poosje later bracht Lilith kaartjes mee voor de schouwburg want ze kreeg zo nu en dan vrii- kaartjes. Kate en mevrouw moes ten haar toch zien dansen. Kate kon niet meegaan, omdat zii niet vroeg genoeg thuis kon zijn. maar tante Petersen ging graag mee. De twee dames had den een gezellige avond. Lilith werd uitbundig geprezen, toen men na de voorstelling met el kaar thee zat te drinken. „Ach" zei ze. „dat is nog niets bijzon ders. Maar wanneer ik met Juan ga dansen, dan wordt het pas wat." Juan was haar toekomstige partner. Bii deze gelegenheid sprak zii voor de eerste keer uit voerig over hem. Op het ogenblik danste hij in Wenen, waar hij verbonden was aan de opera. Wanneer zij samen gingen wer ken. zouden zii een speciaal pro gramma instuderen en er zelfs mee naar Parijs, Londen en Amerika gaan. „Reeds deze herfst zullen wii er mee beginnen", ver telde Lilith, terwijl haar ogen glinsterden. Mevrouw Henriette schrok. Nog deze herfst dus zou de kamer weer leeg komen. Toen zii een uur later met haar dochter in de slaapkamer was. begon zii daar over: „Kate, zij blijft niet bii ons, en wat moeten we dan weer be ginnen? ,.Nou gewoon een ander, mama. Ook daarvoor komt een oplossing. Voorlopig hebben we haar en zij gaat nog niet weg." Toch liet deze gedachte haar ook niet los. Zii piekerde erover, toen zii de andere morgen naar haar werk ging en ook op haar atelier, dat hoe langer hoe druk ker werd. Er werden een paar nieuwe machines bijgeplaatst en er waren ook twee nieuwe meis jes aangenomen. Het waren bru tale meisjes, die een apart taaltje uitsloegen. Wanneer zii des avonds gelegenheden hadden be zocht. zongen zij de andere dae liedjes en vertelden bovendien s minder nette grappen. Enkele meisjes gingen daar dieper op in. Toen de kleine Maria daar niet aan meedeed, werd zii uitge lachen. Kate zweeg, terwijl zii een vuurrode kleur kreeg. Mevrouw Schneidewind echter deed volop mee en zei op een gegeven ogen blik: „Kate, jij zit er net bij als een begijntje. Lach toch mee. en kijk niet zo chagrijnig. Dit gebeurde precies op de dag waarop Kate eindelijk had beslo ten met mevrouw Schneidewind over loonsverhoging te praten. Zij had natuurlijk opgemerkt, dat mevrouw haar langzamerhand steeds meer het allerfijnste werk opdroeg en haar bovendien ook nog opdracht gaf nieuwe model len te ontwerpen. Dat werk was toch met negen Mark in de week toch veel te slecht betaald. Voor het eerst overviel haar een diepe neerslachtigheid. En zii had niemand met wie zij daar over kon praten en moeder kwam op de allerlaatste plaats daarvoor in aanmerking, want die zou schrikken en zeggen: „Je blijft maar thuis, Kate." En tante Pe tersen? Die zou haar schouders ophalen en zeggen: „Ja Kate. de wereld is daar anders dan hier. Dat heb ik je toch dadelijk al gezegd." Ze kon er niets aan doen. de tranen sprongen haar in de oeen. (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4