lag van sen KARDINAAL VAN ROSSUM PIET VAN NEUSDEN, nieuwe Nederlandse wereldkampioen Engelse verpleegster wordt in Frankrijk vermist Malik wordt vervangen door Zorin bij de V.N. fe! HALF JAAR NA LISSABON itsformatie .agerhuis onden )nde van de :hrik Bij de twintigste verjaardag van zijn sterven öie weRelö van ons Lijk gevonden bij Boulogne Naar wij vernemen Moordaanslag op Curacao Inkrimping van Griekse leger AMSTERDAMMER VEROVERT REGENBOOGTRUI Titelhouder De Rossi stijlvol en overtuigend geklopt Bloemencorso in Zundeii WILKES BLUFT bij „hter" Bonn zal bijna 3,5 milliard betalen WACHTING or bet K.N.M.I. sldig van Vrij pa terdagavond. 'ARMER m van het land met aanvanke- ïar enige lichte agen en matige ige Zuidwestelij- let overige deel droog weer met ng en zwakke luidelijke wind. npera turen. on op 5.48, onder 17.15, onder parlementaire cteur) 29 Aug. He- t Ir. Staf de vol op het Departe- Dg ontvangen: Mr. is, de heer A. C. tfr. Loeff, burge- in Bosch, kringen verwacht Loeff gepolst is uille van Binnen- terwijl prof. Beel liet vice-premier- ;schappelijke Zorg ing zou nemen. tug. (Ass. Press). ?remier Shigeroe bekend gemaakt, huis met ingang ïtbonden is. en geruchten de ida's kabinet voor heeft. de verkie- eptember te hou- ingelichte woord- Joshida waar- ?ld, dat het van- n tot een botsing itovama, de vroe- n de invloedrijke ïou moeten komen iben ingezien, dat een overwinning k gunstiger ziin, lil wacht tot een -NIEUWS WAARD - Zon- op het K.S.V.- voetbalwedstrij - ieder jaar, zul- wie dit jaar be- van het K.S.V.- •ee K.S.V. I-Hugo ïalf vier St. Bavo ys I. K.S.V. heeft jen in haar ploeg Ve zullen zien of gen zijn. ER. Een Am- iidster werd op de nerveus van een dat zii er pardoes 3. De automobilist rilt haar te ontwii- it daartoe op het ziin manoeuvres De geschrokken n hoofdwonde en mtvellingen op. Na aden kon zii naar eren. VRIJDAG 29 AUGublUS 1952 PAGINA 3 erd en volgde het den van de zang- Js eerste nummer ragment uit een Verdi. Het tweede immer was: „Kent je Akersloot? Dit zeer door de oudjes teld en na afloop ink voor geapplau- >orzitter bedankte lals de zangvereni- het woord aan de ehaaff, die namens an Dagen dank uit- e burgerij. De bur- ide spreker, heeft te voelen met de het comité werd vergeten, want de n hebben zich ge- ;espannen. Hierna Ouden van Dagen sen naar huis ge- rOVERZICHT De aanvoer van was weer groter dan orige week. De han en de prijzen hoger, teitsbeesten werden :n verscheidene wer- e f 1000,verkocht. koe werd verkocht Het slachtgewieht 1 f 2,70—2,90. In het rvee begint meer le- :n, prijshoudend De Idekoeien begint ook >rden en de aanvoer veek ook groter met prijzen. In pinken ;1 aan de kalme kant. n geldekoeien begint worden en de aan- :e week ook iets gro- hogere prijzen. In de handel aan de De handel in gras- s stug- De nuchtere ren nu weer zeer in idel was vlug en de i aanmerkelijk hoger, garden werden goed r is veel vraag naar n hiervan liepen van Sladhtpaarden van Deze waren iets min- kalme handel. In de n was de handel, zee: iet priis-houdend. De magere schapen wis e prijzen minder D° Lammeren was slocni De strop in deze han- t er geen uitvoer is, le prijzen natuirrnik den. De handel in de vandaag ook lang niet Deze warpn wel f a ader ia Prijs. „Heel het College der Kardinalen wordt thans geëerd door zijn toetreden." Zalige Pius X. Hetgeen professor Rogier schreef in zijn recensie op Schaep- man's Levensverhaal van Jos. van Wely O.P. (De Tijd 26-4- '52) omtrent de opvoeding in eerbied voor de pioniers van de 19de eeuw, kan wellicht ook al enigszins gelden voor de grote mannen van deze 20ste eeuw, waarvan de eerste helft reeds is voorbijgegaan. Daarom, nu het morgen 20 jaar geleden is, dat in de stad van de heilige Bisschoppen van Maastricht een groot Kerkvorst van onze taal en stam het aardse leven besloot, moge een herhaald „In Memoriam" niet overbodig zijn. schets door dr. Jos. Maria Dreh- manssC.ss.R.: „Hij moet door allen worden gekend, niet alleen naar het uiterlijke, maar ook in nerlijk: want van. hem gaat een wonderkracht uit. die mee zal slepen op de weg van het Apos tolaat van Christus, die in zijn voetstappen zal doen treden ook in de eigen heiliging." Hoe hoog de Kardinaal stond aangeschreven bij de nu Zalige Paus Pius X mogen wij opma ken uit hetgeen die grote Paus bij gelegenheid' van een audiën tie aan de Nederlandse pelgrims zeide: „Kardinaal van Rossum „Wij, Nederlanders, zo sprak mgr. dr. Feron op 24 Ja nuari 1933 in het Concertgebouw van Amsterdam mogen de Kardinaal toch zeker niet ver geten. De redenen, waarom een afgestorvene in de herinnering en verering der levenden blijft, kunnen verschillende zijn: of dankbaarheid, of bewondering, of nationale verbondenheid, of gees telijke broederschap, of eigen n.ut en lering, of eindelijk heiligheid." Zouden niet al deze redenen voor Kardinaal van Rossum mo gen gelden? Wij mogen hem niet vergeten deze zoon van Neder land, die bij zijn verheffing tot het Romeins purper 27 November 1911 de eerste weer sinds Kardinaal Willem van Encke- voirt in 1523 uit de verbor genheid van het Redemptoristen klooster Sant' Alfonso te Rome als Kardinaal in het volle open bare leven trad en een man werd van universele betekenis, toen Paus Benedictus XV hem in 1918 benoemde tot Prefect van de Propaganda, van de Congregatie tot voortplanting des Geloofs, „toen de slechts in kleine kring bekende Pater plots omhangen met de onverwachte glorie van het Kardinalaat, geroepen werd tot zijn eigenlijke levenswerk, de leiding der Propaganda." (Het Missiewerk. Jrg. 14. Bij het Graf van onze Kardinaal door mgr. Th. P. M. Bekkers), „om aldus mgr. dr. Feron in zijn lijk rede te Maastricht op 3 Sént, 1932 als een „nieuwe Paulus de wereld uit te meten in nieu we Vicariaten en Prefecturen en daardoor de kerstening der we reld in nieuwe banen te leiden." Kardinaal De Jong zegt dan ook in zijn Handboek der Kerkge schiedenis (IV. p. 325): „Aan het hoofd der Propaganda, de grote Missiecentrale, stond van 1918 tot 1932 Kardinaal W. van Rossum, wiens krachtige, doelbewuste en organisatorische leiding in alles zichtbaar was." Van volle kracht blijft wat mgr. dr. Lemmens, Bisschop van Roermond, in het voorwoord schreef van de Korte Levens- LONDEN Per 30 Juni had Groot Brittannië 872.100 man onder de wapens, 453.100 bij het leger, 146.300 bij mari ne en mariniers en 272.700 bij de R.A.F. De reserve- en hulp troepen tellen 347.000 man, te weten 244.600 leger, 21.500 vloot en 80.900 luchtmacht. TEL AV1V Een boer uit Zuid-lsraël, die voor de mili taire dienst was opgeroepen, meldde zich aan de kazerne met 67 stuks vee, twee paar den en een tractor. „Ik heb niemand anders om hiervoor te zorgen", zei hij, „en mijn vrouw heeft werk genoeg aan onze drie kinderen". Hij is naar huis gestuurd en een on derzoek wordt ingesteld. NEW YORK De gemid delde leeftijd, waarop Ameri kaanse meisjes trouwen, is ge daald tot 20.4 jaar. Dit komt, omdat de meisjes te lui zijn om te werken en denken als gehuwde vrouw een gemak kelijk leventje te kunnen krij gen, aldus het commentaar van een Amerikaans professor. WENEN Een Oostenrijk se postzegel, waarschijnlijk de oudste ter wereld, geplakt op een brief van 20 Februari 1839, is in Engeland verkocht voor 18.000 pond sterling. SHANNON Een Skymas- ter met 59 vrouwen en kinde ren van Amerikaanse solda ten aan boord, kwam gisteren in botsing met een houtsnip. De snip vloog door de ruit en was dood. Het toestel moest ijlings landen. BERLIJN In het district Tiergarten (Berlijn Britse sec tor) moeten in de komende drie maanden alle honden aan de lijn en gemuilkorfd worden in verband met geconstateer de gevallen van hondsdol heid. De maatregel is eerder al twee jaar van kracht ge weest en pas in Mei j.l. inge trokken. Het is niet bekend of hij speciaal Russische haze winden geldt. GENEVE Het wordt druk aan de Himalaya. Be halve Britten en Japanners gaan ook Zwitsers een be klimming wagen Zij zullen in October proberen de top van de Mount Everest te bereiken. Een andere Zwitserse Everest expeditie is onlangs mislukt. dankt die uitverkiezing aan zijn grote deugden en rijke begaafd heden. Heel het College van Kar dinalen wordt thans geëerd door zijn toetreden. Een geleerd kloos terling en heilig Priester is Kar dinaal van Rossum, die als een ster in het Kardinaalscollege zal uitblinken." En hoe blijkt de waardering van de Kardinaal door de Neder landse regering uit de brief van 31 Augustus 1932 van de Minis ter van Justitie, mr. Donner, aan de Provinciaal der Redemptoris ten, Pater L. Wouters, waarin hij uiting geeft „aan. de gevoelens der regering in het verlies, het welk de Rooms-Katholieke Kerk en uwe Congregatie hebben ge leden door het verscheiden van deze Kerkvorst, die in zijn eer biedwaardige arbeid in dienst dier Kerk tevens aan de Nederlandse naam bijzondere luister heeft bij gezet." Moge voor de historicus, spe ciaal voor de Missie-historicus, en zó voor heel katholiek Neder land zijn beeld steeds stralender en lichtender worden! En blijve waar, wat H. D. dichtte in de Limburger Koerier van, 3 September 1932: „Hii ging, maar blijft bij ons: Alfonsus' zoon, „een Paulus-kracht voor Petrus' hechten troon, „een kind der Kerk vol grootse idealen." J. M. M. v. d. Heijden C.Ss.R. Amsterdam. WIMEUREUX, 28 Aug. De Franse politie stelt een onder zoek in naar de verdwijning van een Engelse verpleegster, Sybil Johnson, die het laatst gezien is aan boord van een Kanaalboot. Deze verdwijning staat mogelijk in verband met de vondst van een lijk op de kust bij Boulogne. is de kaasmarkt van Woerden de grootste kaasmarkt van Ne derland. Op 8 October is er de jaarlijkse Kaasdag annex fokvee- dag; kwam er ai meer dan f 100.000 binnen voor het „Erefonds voor oud-verpleegsters". Er zijn thans meer dan vijftig plaatselijke af delingen. Aan giften kwamen de laatste weken o.a. binnen: van Haarlem f 4400.van Almelo f 4500.van Doorn f 1160.96, van Midwoud f 62.55 en van Wijde Wormer f 194. wordt op Woensdag 10 Sept. in het „Bouwcentrum" te Rotter dam een „Wegenbouwdag" ge houden. De expositie over de wegenbouw in het Centrum is geheel nieuw ingericht; vertrekt de „Japara", die op 12 Augustus j.l. in de Straat van Gibraltar bij een aanvaring werd beschadigd, dezer dagen na een noodreparatie te Gibraltar naar Spezia, waar de definitieve repa ratie, die zestig dagen vergt, zal beginnen. WILLEMSTAD. Op het hoofdkantoor van de Curagaosche Petroleum Industrie Maatschappij te Emmastad ziin twee employe's het slachtoffer van een moord aanslag geworden. Een bewaker, wegens wangedrag bii de directie ontboden, schoot, terwijl hii in de gang wachtte, een passerende employe in de nek. Daarna liep de man de directiekamer in en loste drie schoten op de aanwe zigen. waarbij een employe werd getroffen. Eén der directieleden wist de man op de vlucht te ja gen. De dader gaf zich aan de politie over. De toestand van beide slachtoffers, de heren N. en V.. is ernstig. Nederlandse uitvoer naar West-Duitsland BONN, 28 Aug. DPA De west-Duitse autoriteiten hebben heden de volgende bedragen toegewezen voor uitvoer uit Nederland: 3,4 millioen DM voor snijbloemen; 400.000 DM voor vlasgarens, 500.000 DM voor vlasgarens; 500.000 DM voor niet gelooide vellen voor bontbewer king en bontwaren, 400.000 DM voor katoenen bekledingstoffen en 60.000 DM voor technische lederproducten. Advertentie) Vraag uw winkelier niet gewoon om bananen, maar verlang uitdruk kelijk FYFFES, de beste. Herkenbaar aan het blau we etiket op iedere kam. echt met blauw etiket op iedere kam! ATHENE, 28 Aug. (AFP). Het Griekse kabinet heeft beslo ten het leger in te krimpen ten einde de uitgaven te verminde ren. De opperbevelhebber van het leger heeft opdracht gekre gen te onderzoeken, hoe groot de vermindering moet zijn. om 500 milliard drachmen te bespa ren. In bevoegde kringen gelooft men, dat met een vermindering van het landleger met 20.000 man volstaan kan worden. Le ger, vloot en luchtmacht zouden dan tezamen 140.000 man tellen. Het getal der veiligheidstroepen (marechaussée en politie) zou onveranderd blijven, namelijk 60.000. De 24-jarige Sybil Johnson, uit Londen, kwam Donderdag j.l. met de „Maid of Orleans" uit Engeland in Boulogne aan. In het woordenboek, dat bij het lijk van het verdronken meisje werd aan getroffen, stond de naam „S. Johnson". De Britse autoriteiten hebben de Franse politie niet officieel van de verdwijning van de ver pleegster op de hoogte gesteld, doch deze heeft uit persberichten vernomen, dat zij vermist werd. Uit Londen wordt gemeld, dat Scotland Yard foto's van het in Frankrijk gevonden lijk aan vrienden van de verpleegster Sybil Johnson heeft laten zien. Deze zouden verklaard hebben, dat er gelijkenis bestond. De politie heeft op het strand bij Calais een briefje in een fles gevonden, waarin gezegd werd: Voor de elfde maal zal op Zon dag 7 September door Zundert het jaarlijkse bloemencorso trek ken, waarvoor nationaal en zelfs internationaal grote belangstel ling bestaat. Vorig jaar trok dit schouwspel ongeveer 130.000 men sen. De stoet begint te trekken om half drie en wordt beoordeeld door een jury, waarbij o.a. zit ting hebben de directeur van de parken en plantsoenen te Ant werpen, prof. dr. ir. E. Verleyen en de heer S. Doorenbos. hoofd gemeentebeplantingen in Den Haag. Door de stad Antwerpen is een gedenkpenning beschik baar gesteld voor de winnaar van de praalwagen, welke door de jury het hoogste aantal punten wordt toegekend. Aan de stoet nemen 44 wagens en groepen deel. terwiil medewerking wordt verleend door Nederlandse en Belgische muziekcorpsen. 300 man van de Rijkspolitie zullen trachten de te verwachten enorme verkeersstroom in goede banen te leiden. Het bloemen corso te Zundert is het resultaat van maandenlang ingespannen werken van de verschillende buurtschappen. „Groeten van boven van een ver dronken persoon". De boodschap was geschreven op een visite kaartje van „Mrs. Webber, 129 Huguin Avenue, St. Peters. Broad- stairs, Kent". Hoewel aangenomen wordt, dat de boodschap van een grappen maker afkomstig is, zoekt de po litie toch naar een eventueel ver band met de zaak-Johnson. KONING LEOPOLD IN OOSTENRIJK SALZBURG, 28 Aug. (A.P.). Koning Leopold van België brengt in gezelschap van zijn echtgenote en prins Alexander een vacantie door in Salzburg. Volgens welingelichte woord voerders zou Leopold van plan zijn een landgoed in Tyrol aan te kopen, om zich daar perma nent te vestigen. (Telefonisch van onze verslaggever) PARIJS, Donderdagavond. Met twee handen in de hoogte en overgelukkig lachend naar de juichende toeschouwers, reed de Amsterdammer Piet van Heusden vanavond van pure weelde drie extra rondjes. In zijn enerverende race tegen de Italiaan De Rossi, de titelhouder van verleden jaar, had hij het wereldkampioenschap achtervolging voor amateurs schit terend gewonnen. Een half uur later verliet een tweede Ita liaan mistroostig de Prinsenbaan: Bevilacqua. Ook hij had in de eindstrijd het hoofd moeten buigen. De Australiër Pat terson, reeds achtervolgmgskoning der amateurs in 1949, had nu ook de kroon van de vorige kampioen afgerukt. Nederland heeft dus toch een wereldkampioen, een waardig drager van de regenboogtrui. „Een tweede Schulte", schreven de Franse sportbladen. En inder daad, de Amsterdammer ..heeft dat bijzondere, waardoor hij zich onderscheidt van de gelegen heids-achtervolgers. Zijn boven lichaam beweegt niet het minst tijdens het rijden, de benen al leen verrichten het werk. Zo za gen we De Rossi ook verleden jaar in actie, maar de Italiaan trof toen geen tegenstanders van het formaat van Van Heusden op zijn weg naar de titel. Vanavond zag men een tobben de Italiaan over het cement rij den, volslagen uit zijn cadans gebracht door de egale temporit van de Nederlander. In de halve finale liet Van Heusden al een staaltje zien van de wijze, waarop hij de eind strijd winnen zou. Campana had een voorsprong, maar de Am sterdammer ging zich niet for ceren, hield alleen maar het tempo vol en bracht zo Campana van zijn positieven. Van tien meter bracht de man in het oranje zijn voorsprong op 20, op 30 meter en in de laatste kilometer kon de uitgeputte Campana zelfs geen verzet meer bieden. In totaal verloor hij 70 meter terrein. Van Heusden had geen extra trapje moeten geven. En vannacht de eindstrijd. Nu kreeg de Nederlander De Rossi voor zich. De Italiaan startte zo snel, dat hij in de eerste ronde 25 meter winst maakte. Na twee ronden was het verschil nog even groot. En toen maakte De Rossi zijn fout. Hij wilde, koste wat kost, meer meters winnen. Har der trapen dus. Dat kostte hem juist de overwinning. Het werd een onregelmatig duwen en wrik ken: de soepel draaiende Van Heusden veroverde langzaam maar zeker het verloren terrein. Na zeven ronden was de winst aan Nederlandse zijde. Dit bete kende voor De Rossi de genade slag. Hij zakte finaal in elkaar en reed met hangend hoofd de race uit. Onbedreigd veroverde Van Heusden de regenboogtrui, die kennelijk niet op zijn maat ge maakt was, want monsieur Joi- nard had de grootste moeite om NEW YORK, 27 Aug. Press). Van de zijde der Ver. Naties werd vandaag meegedeeld dat de voornaamste Russische ge delegeerde bij de organisatie Jacob Malik vervangen zal wor den door Valerian A. Zorin. Het is Zorin geweest, die in 1948 de staatsgreep in Tsjecho- Slowakije voorbereid heeft. Malik en Zorin bekleden bei den de functie van plaatsvervan gend Minister van Buitenlandse Zaken. De woordvoerders zeiden, dat zii een nota van de Sowjet-Unie ontvangen hebben, waarin zii van de vervanging on de hoogte ge steld werden. Er ziin echter nog geen documenten binnengekomen waarin Zorin bii de Ver. Naties geaccrediteerd wordt. Men verwacht, dat de datum van ingang 15 September ie. pre cies een maand voordat de iaar- (Ass. liikse naiaarszitting van de Al gemene Assemblee wordt ge opend. Malik volgde vier iaar geleden Andrei Gromyko, die thans am bassadeur in Londen is. als ver tegenwoordiger bii de Ver. Naties op. Malik liidt aan een hartkwaal. Het is nog niet bekend, of ziin vervanging het gevolg is van ziin gezondheidstoestand, of een on derdeel vormt van de diploma tieke manoeuvres. waar het Kremlin deze zomer sterk in is. Valerian Alexandrowitsi Zorin is geboren in 1902. Hii heeft twee iaar lang gestu deerd aan het Hoge Communis tische Opvoedingsinstituut. Van 1935 tot 1941 combineerde hii het geven van lessen met werk voor de partii. In 1941 werd lüi be noemd tot assistent secretaris generaal van het Nationale Com missariaat voor Buitenlandse Zaken. Van 1S45 tot 1946 was h#j am bassadeur in Tsjecho-Slowakiie. het splinternieuwe shirt over de brede schouders van de nieuwe wereldkampioen te trekken. De finale der profs (Patterson had in de halve eindstrijd over tuigend van de Belg Glorieux ge wonnen, en Bevilacqua had in 'n driemaal wegens bandenpech stopgezette course de Luxembur ger Gillen bedwongen), was van een heel ander kaliber. Hier was de verliezer de man, wiens stijl bewondering wekte. Het was weer de Bevilacqua van de vo rige twee wereldkampioenschap pen, maar die zijn meester ge vonden had. Want Patterson bleek de beste reserves te heb ben. Twee ronden voor het einde was het voordeel aan zijn kant en hij bleek' zelfs nog de kracht te hebben om in vol sprinttempo de race te besluiten. De versla gen titelhouder bood in de laat ste ronde geen tegenstand meer en liet zich moedeloos uitdrijven. De kwartfinales sprint leverden geen grote verrassingen op. Har- ris won van de Zwitser Von Bue- ren en de Belg Gosselin; daarna liet Arie van Vliet, gewond door een val tijdens de training, even overtuigd de Italiaan Bergomi en de Engelsman Bardsley achter zich. Jan Derksen kreeg zijn zo veelste lesje van de Fransman Senfftleben. In de vierde kwartfinale gaf Patterson een demonstratie, waarvan de Fransman Bellenger en Gillen het slachtoffer werden. Via de herkansing kon Derksen zich nog voor de halve finale plaatsen, evenals Plattner, die BLIJDSCHAP IN AMSTERDAM De Nederlandse kolonie te Parijs juichte, toen de Am sterdamse amateur Piet van Heusden de kampioen De Rossi gelijkmatig als een trein voorbijschoof. Een Ne derlandse kampioen en wat voor één! In Holland zal de stemming wel van dezelfde orde zijn geweest: vreugde en welge paste trots! Twee oude mensen in Am sterdam hebben echter ze ker gegloeid van geluk. „Ik ben erg blij", lachte Piet van Heusden door de mi crofoon na zijn formidabele race, „ennehij pluk te verlegen aan zijn nieuwe regenboogtrui, „ik dank u hartelijk, vader en moeder, omdat jullie me dat hebt laten bereiken." Dat hij dat bereiken zou, stond voor de oudjes vast. In Amsterdam glimlachten twee ouders met een geluk kig gezicht naar de radio, waaruit de stem klonk van hun eigen zoon, een kam pioen, die hen bedankte. Uit goede bron vernemen wij, dat Faas Wilkes niet zal gaan spelen bij Torrino (Turijn), doch blijft spelen bij Inter in Milaan. VIERDE SLACHTOFFERTJE VAN GOFFERT-ONGEVAL OVERLEDEN NIJMEGEN In het zieken huis te Nijmegen is de 10-jarige Paul Wolf, het vierde slachtof fer van het motorongeluk op de Goffertbaan, overleden. De 13-jarige Jan Wolf en de 10-jarige Willy Hendriks verke ren nog steeds in levensgevaar. Nationale motorraces ten bate van familie van Rijswijk Ten bate van de nabestaanden van de op 11 Juli j.l. in Duits land tijdens training voor inter nationale races dodelijk veron gelukte veelvoudige Nederlandse kampioen Lous van Rijswijk zul len op Zondag 7 September a.s. op het circuit te Zandvoort na tionale benefice wegraces worden gehouden. Voor deze races heb ben bijna alle Nederlandse ju nioren en senioren ingeschreven. ROUWEN ZAL JE BUENOS AIRES, 28 Aug. De Argentijnse radicale partij, de enige oppositiepartij van beteke nis, heeft gisteravond meegedeeld, dat politieke gevangenen, die ge weigerd hebben deel te nemen aan de rouwdiensten voor Eva Peron, eenzame opsluiting heb ben gekregen. De partij heeft hiertegen bij het ministerie van Justitie geprotesteerd. de tweede herkansing won. Het zestal, dat Zaterdagmiddag aan treedt voor de halve eindstrijd, bestaat uit Van Vliet, Derksen, Senfftleben, Harris, Patterson en Plattner. Bij de amateurs moeten we het zonder Nederlander stellen, want Hijzelendoorn kwam in zijn kwartfinale een halve lengte te kort tegen de Italiaan Morettini, om in de herkansing door een ander lid van de Azuri-equipe, Pinarello, definitief aan de kant gezet te worden. Hier zal het Zaterdag gaan tussen de Engels man Peacock, de Australiërs Cox en Mockridge en liefst drie Ita lianen: Sacchi (wereldkampioen 1951), Morettini en Pinarello. Rest ons nog te vertellen, dat de herkansing voor de stayers een daverend Frans succes werd. Lemoine beheerste met oud-we reldkampioen Lesueur het com plete veld. De Zwitser Diggel- mann was derde. De Nederlanders Bakker en De Best telden helemaal niet mee. Bakker werd zeven maal gedub beld en De Best had er al even veel „lappen" opzitten, toen hij vier kilometer voor het einde de baan verliet. De eerste drie aankomenden van deze herkansing, Lemoine, Lesueur en Diggelman mogen Zondag meedoen in de finale, waarin reeds geplaatst werden de eerste drie der twee series van de vorige dagen: Verschueren, Pronk, Lohmann, Schorn, Besson en Meier. AAN ISRAEL 's-GRAVENHAGE, 28 Aug. De besprekingen tussen de West- Duitse delegatie en de delegaties van Israël en de „Conference" de organisatie van de grote Jood se verenigingen buiten Israël over de door West-Duitsland te betalen schadeloosstelling, wer den gisteravond op kasteel Oud- Wassenaar beëindigd. De ont- werp-verdragen zijn heden aan de regeringen van West-Duitsland te Bonn en van Israël te Tel Aviv gezonden. Duitsland zal 3 milliard 450.000.000 D. Mark in goederen betalen. BACON-EX PORT Telegram aan minister en Stichting voor de Landbouw Gisteren heeft de Stichting voor de Landbouw aan de minis ter van Landbouw een telegram gezonden van de volgende in houd: „Heden ontvingen wij de mede deling, dat met ingang van Maan dag a.s., ingevolge een door U genomen beslissing, de afname van varkens voor de bacon-ex- port zal worden stopgezet. De Stichting voor de Landbouw, het ten zeerste betreurend, dat deze beslissing zonder voorafgaand overleg is genomen, verzoekt Uwe Excellentie dringend op deze beslissing terug te komen, daar hierdoor het vertrouwen in de ter dezer zake gevoerde por tiek wordt ondermijnd". Een half laar geleden werd in de Portugese hoofdstad de negende bijeenkomst gehouden van de veertien N.A.V O.-landen. Vijf en dertig ministers waren daarvoor in Lissabon bijeen. De besluiten van deze historische conferentie hadden hoofdzake lijk ten doel de militaire kracht van de N.A.V.O. te versterken en de stoot te geven tot het streven naar een hechter een dracht tussen de volkeren van het Westen dan voorheen. Wel zeer in het biizonder werd de nadruk gelegd op een gezonde financieel-economische positie der aangesloten landen, omdat dit toch de uiteindelijke basis moest ziin. waarop een verant woord defensieprogram zou kun nen steunen. Verantwoord in die zin. dat het in de practiik vol doende waarborgen zou kunnen verschaffen voor een afweer bii een eventuele agressie van de Sov.i et-Unie. Men wist maar al te goed hoe zwak de econo mische positie van West-Europa was. als een gevolg van de oor log. Overziet men de ontwikke ling van het laatste half iaar. dan ontdekt men veel wat hoop gevend is. maar niet minder een aantal factoren, dat tot bezorgd heid de aanleiding geeft. Toch menen wij,_ dat er meer reden is voor optimisme dan voor pes simisme. Critiek.was na de bij eenkomst in Lissabon te ver wachten. Die was er trou wens reeds tij dens de be sprekingen. De wereldpers liet zich niet over al even gun stig uit. In sommige commentaren kon men er moeilijk toe komen de be haalde resultaten op de juiste waarde te schatten. Hoogstwaar schijnlijk heeft de oorzaak van die bittere stemming gelegen in het feit. dat het bii uitstek een „diplomatieke conferentie" was. zodat het uit de aard van de zaak moeilijk Was „iets aan de weet te komen". Op zich een normaal verschijnsel, voortvloei ende uit een gezonde organisa torische opzet, omdat het ging om de opstelling van de meest vertrouwelijke plannen. De be trokken bewindslieden konden moeilijk anders dan de resul taten wereldkundig maken aan de hand van officiële publicaties, voor zover de kern van de vraagstukken in de commissie vergaderingen waren behandeld. Wie nadien de radio-rede van minister Acheson heeft beluis terd. kon een vrii uitvoerig en obiectief inzicht verkriigen in hetgeen vorm en gestalte had gekregen. Ondanks een enkel propagandistisch gebaar en mis schien een teveel schermen met „papieren divisies" was Lissabon voor het Westen van grote waarde. Van hel wereldtoneel De strijdkrachten van het Wes ten zijn in het laatste half iaar aanmerkelijk uitgebreid. Sedert de biieenkomst in Lissabon wer den de verdragen tussen het Westen en de bondsrepubliek tot stand gebracht en werd het Plan-Schuman, de kolen- en staalgemeenschap, het leven in geblazen. Amerika stuurde wa penen naar het Westen. De be- wapeningsproductie in de Euro pese landen kwam op sneller gang. Veel wat aanvankelijk in zulk een kort tijdsbestek niet mogelijk bleek, werd werkelijk heid. Maar 't zou van weinig rea liteitszin getuigen, de tegenslagen over het hoofd te zien. De voor naamste waren het streven om de dienstplichttijd te bekorten, de problemen van Engeland en Frankrijk als gevolg van de zware financiële verplichtingen, het verschil van opvatting over de strategie die bletk te bestaan en het eenzijdig karakter van de Amerikaanse handelspolitiek terwijl de mening van het Ame rikaanse Congres, dat op de hulp aan het buitenland bezuinigd kan worden, nog steeds een be dreiging vormt voor het wel slagen van de N.A.V.O. Al naar gelang de opbouw van de N.A.V.O. vorderde, ging daar mede in sommige kringen steeds meer de stem op. dat het gevaar van een Russische agressie was afgenomen. Het zou dwaas ziin er een dergelijke opvatting op na te houden. De kracht van de N.A.V.O. mag dan voldoende ziin om de Russen te weerhou den van ondoordachte stappen een volstrekte waarborg voor de veiligheid van West-Europa is de N.A.V.O. nog allerminst. De economische weerstand is nog te zwak. wat grotendeels is te wiiten aan de eenzijdige han delspolitiek van de Verenigde Staten. Draper. de speciale ver tegenwoordiger van de V.S. in Europa, heeft in een rapport aan Truman op deze politiek een scherpe aanval gedaan, omdat hii vreest, dat de N.A.V.O. daar door in zijn bestaan wordt be dreigd. Een hard woord van een man tot ziin eigen volk. Maar ongetwijfeld een waar woord. Van de andere kant is een tè lakse houding van de West- Eurocese staten er niet vreemd aan. Men neemt het te gemak kelijk op. Iets wat de Ameri kanen prikkelt. Het is daarom van het hoogste belang elkander niet te wantrouwen omdat het slagen van de N.A.V.O.-doelein- den in allerlaatste instantie be rust op de geest van onderlinge samenwerking, wat zonder het element van vertrouwen on mogelijk is. Toch moet men dit ook weer niet tè somber zien. De N.A.V.O. is de kinderziekten nog niet te boven. En alles moet znn tijd hebben. Alleen is tijd in dit verband wel zeer kost baar. omdat diezelfde tijd dwingt. v I V

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3