pleit e Tito komt bij het Westen steeds meer in de gratie Franse Episcopaat in voetspoor van Spaanse bisschoppen? In October opening van gedeelte nieuwe weg Amsterdam-Utrecht Leiderspositie der V.S. steunt op sociale politiek UZZLE indaag Uit de Pers Zal Fden de kwestfe Triëst kunnen oplossen? Dorre theorie Banque de France Groot kanaal werd gegraven om verkeersweg aan te leggen Franse sociale week en de arbeidersellende Veiling opgelicht om honderd gulden Critiek in V.S. op vliegtuigproductie Kosten 885 gulden per vierkante meter Scheermesjes te koop VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1952 PAGINA 5 s 7 9 ss /6 'f ie i i/ H •V n J2 si» r. 79 beroven m Ischool (afk.) et aamwoord (Duits) •egen erser n (afk.) reppen rens el 2 Stille Oceaan dag .frikaans) LNG No. 78. 1. ga; 3. es; 5. 9. aal; 10. rat; 12. 16. cent; 17. al; ■U 23. leer; 27. ala; ek; 31. trap; 33. 16. 1.1. gala; 2. an; 3. e; t; 6. dr.; 7. et; 8. af; 13. n.t.; 15. ma; 20. alt; 21. edel; 25. eet; 26. 19. kr.; 32. ar; 34. iders van de vrije lie op haar beurt k is in een stel- concurrentie. tegen de Neder- •entie op zichzelf /el tegen een con- ongelijke wapens. andse concurrentie «loochenbaar feit, van sommige pro- en meer bepaald elgië vrijelijk door eden worden be- ze in Nederland vorden beïnvloed sve regeringspoli- ;ebied van de le- jdat de Belgische van 30 tot 60 pet. Jan de lonen, die worden betaald ïnstemmende cate- jk, aldus deze no- ize omstandigheden 2 concurrentie zich vna onze industrie Dit is des te ern- lit plaats heeft op volle crisis en de ibrikanten bij ons lakkeiijker afzet- dan in, de andere zij stuiten op be ltarieven, beper- enten of belemme- re maatregelen, irdt er in de nota lat de woordvoer- ieratie van de tex. eeds contact heb- n met de diensten terie van economi- reinde hun grieven laken en bescher- igelen te eisen. e knutselwerk be- 1 er gebeld. Mevr. i open. Een verle- ond voor de deur. •aag juffrouw Kate lenriëtte nam het keurig op. Wat zii weer een paar lie vermaakt moes- komen brengen? er verder over na iep Kate uit de ka- is Marietie. Neen. Kom gauw bin- iu Marietie mama. 1 heb verteld. Ma- mgs de verbaasde ie woonkamer. Ver in de mooie kamer van de thee en de im ontdooide zii en vertellen. jte ruzie geweest, hard was weggelo- j Schneider ind en elkaar ontzettend Op het ogenblik r in de gevangenis land had opgelicht, i hij wel niet zo rii komen. Marietie eetje. En mevrouw zou het atelier op- ïar haar zuster in aan. De volgende de zaak gesloten, nu reeds niet meer op zoek naar nieuw goed uit", riep nu bij mii komen". wordt vervolgd) „Pardon, ik ZIE, dat ik verkeerd ben aangesloten" Dit zal men in de toekomst kunnen zeggen, wanneer men bij het gebruik van de televisie-telefoon een verkeerd num mer heeft gedraaid. Op het ogenblik is het vernuftige appa raat alleen nog maar te zien op de Nationale Radio Tentoon stelling, welke Woensdag in Earl's Court te Londen geopend is. Mejuffrouw Pat Cruxton, televisie-ingenieur, voert hier over de televisie-telefoon een gesprek met haar collega Jim Rackett, die zij tegelijkertijd ook kan zien. Ook al zou op het ogenblik de Europese verdedigingsgemeen schap kloppen als een bus, dan nog konden de mannen, die de verantwoordelijkheid dragen voor de veiligheid van 't Westen, niet rustig slapen. Daarvoor bezitten de Sovjets nog te veel en te sterke uitval spoor ten en telt de verdedigingslinie van het Westen te gevaarlijke plekken. Neem bijVoorbeeld de Balkan: via twee op het ogenblik onvoldoende afgedekte toegangs wegen zou het ganse verdedigingsstelsel van het Midden-Oos ten en de Middellandse Zee-sector voor een stevige stoot van een aantal zware divisies gemakkelijke buit zijn. De twee bressen op de Balkan liggen bij Triest en in Thracië, het Grieks-Bulgaars-Joego Slavi sche grensgebied. De gevaren, welke daar schuilen, worden in de politieke en militaire centra van het Westen niet over het hoofd gezien. Diverse pogingen worden ondernomen of bevorderd om van het niet door de Sovjets beheerste deel van de Balkan een sterk bolwerk te maken. Daarbij kan het niet anders of Joego- (Van onze correspondent) voor een half pond boter per week. Is die inflatie ook de schuld van de arbeiders? De katholieke theologen, socio logen en economen te Dijon zijn het er over eens, dat de arbeiders massa recht moet worden ver schaft Zij moet een menswaardig bestaan kunnen leiden en pas daar Wilfrid Baumgarter, de gouverneur van de Banque de France, heeft in zijn jongste jaarverslag verteld, dat de Fransen boven hun stand leven; dat zij niet hard genoeg werken en dat zij geen neiging meer hebben tot sparen, doch hun inkomsten na zal de arbeidsprestatie toene men. Pas daarna zal de spaarzin geleideliik aan opnieuw geboren worden. Het Franse episcopaat is zeer gevoelig voor deze redenering gebruiken tot bevrediging hunner onmiddellijke behoefte. De wijze waarop vele bladen deze mededelingen hebben gebracht, beschuldigt indirect de Franse arbeiders, hetgeen nochtans een onbillijkheid is, omdat juist de Franse arbeiders in het alge meen meer slachtoffer dan oorzaak zijn. De Franse Sociale Week, die dit jaar te Dyon werd gehouden en kennelijk in het teken stond van de algemene arbeidersellende, werpt een ander licht op de, situatie. Diverse bevoegde sprekers durfden het kind bij de naam te noemen en constateerden, dat de arbeidersellende niet is ontstaan door de arbeiders zelf, doch door de fouten, welke er aan het dis tributiesysteem kleven. „Een juridisch masker", aldus pater Sommet, „dekt het voorrecht der bezitters. Maar het bloed der ar men moet door ons hart gaan en deze grondgedachte moet niet al leen het kenmerk zijn van de katholieke sociale actie, doch eveneens van de economische po litiek. want wie bezit, bezit voor allen, niet alleen voor zichzelf en zijn familie. Wij, christenen, zijn sterke voorstanders van het privaat-eigendom, maar tevens moeten wij rechtvaardigheid eisen en een organische distributie van de goederen mogelijk maken. Dat is onze christelijke plicht. Het eigendomsrecht kan bovendien niet gegarandeerd worden, in dien de armoede niet afdoende en met succes bestreden wordt.' In deze geest zijn er te Dijon nog vele andere woorden gespro ken en algemeen was men van oordeel, dat de Kerk er goed aan d.oet op de bres te staan voor de materiele belangen der arbeiders in het algemeen en der armen in het bijzonder. Terwijl men in Dijon het kind bij de naam durft noemen en oorzaken en gevolgen weet te onderscheiden volstaat monsieur Baumgarter slechts met het me- moreeren van enige twijfelach tige feiten. Hiermee komt men niet verder. Al te graag denkt men in het buitenland, dat de Franse arbeider uitgesproken lui is en het lijkt mij dom van de heer Baumgarter om deze onjuiste opvatting een nieuwe voedingsbo dem te geven. Deze Franse arbei ders zijn harde, moedige werkers, maar, aangezien ze met hard (en vele uren) werken hun behoeften niet kunnen bevredigen, hebben velen een dusdanige sombere kijk op de toekomst gekregen, dat ze hun arbeid gaan zien als een nood zakelijk kwaad, waaraan zij zich door dagdieverij en een minimale prestatie tenminste enigszins kun nen onttrekken. Deze houding is niet goed te keuren. Accoord, Maar zij is begrijpleijk. Zodra de vrucht van de arbeid smakelijker wordt (hoger loon) zal de arbeids prestatie met sprongen stijgen. Daarover zijn trouwens alle des kundigen het eens. Onrechtvaardige beschuldiging. Het begint zoetjesaan mode te worden om de arbeidersmassa de schuld te geven van de onjuiste gang van zaken. Luister maar naar mijnheer Baumgarter, die meent te moeten constateren, dat zij niet eens meer sparen. Twin tig jaar geleden had Frankrijk een spaarzame arbeidersmassa. De geestelijkheid, die wel be grijpt welke invloed lage lonen, inflatie en demoralisatie hebben gehad op de ontkerstening is een nieuwe strijd begonnen voor de arbeidersmassa en tegen de bezit ters, die hun plichten niet kennen. Men gaat de voetsporen drukken van de Spaanse bisschoppen, die eveneens voortdurend en bii iede re gelegenheid opkomen voor de belangen van de arbeiders, omdat ook zij van mening zijn. dat met een spoedige herverdeling van de Men stapelde franken op, in de rijkdommen 'n gr opt drama voor- hoop een bezorgde oude dag te hebben. De inflatie heeft echter veroorzaakt, dat hun spaarcentjes waardeloos zijn. Een bedrag, dat vijftien jaar geleden toereikend was om een echtpaar op leeftijd gped te huisvesten en te voeden, is nu niet eens meer toereikend komen kan worden. Het is in dit verband begrijpelijk, dat hoge Franse geestelijken heel anders Slavië, het land dat in het Noor- nen zouden gaarne zien dat de kwestie Triest geregeld werd. Want niet alleen betekende dit het stoppen van een strategische lacune, doch tevens het uit de weg ruimen van de voornaamste hindernis welke behoorlijke sa menwerking tussen Italianen en Joego-Slaven in de weg staat. Meer dan eens hebben in de af gelopen jaren de controversen tussen Tito en de Gasperi om Triëst de grote Westelijke mo gendheden voor hete vuren ge plaatst. Met de belofte van 1948 alleen het Westen stelde toen kort voor de breuk van maar schalk Tito met de kominform dat Triëst aan Italië moest wor den afgestaan komen Ache- son. Eden en Schuman nu niet meer klaar. De gewijzigde om standigheden dwingen hen met Belgrado's verlangens eniger mate rekening te houden. Zal den aan Triëst en in het ZuidenEden erin slagen de ingewik- aan Thracië raakt, komt daarbij keide knoop te ontwarren? Zo als een sleutelpositie in het een- - - - - trum van de bemoeiingen. Eden naar Belgrado ia, dan heeft hij niet alleen Tito en zijn Italiaanse collega van een moeilijk program afgehol pen, doch tevens de Atlantische Vandaar ook dat maarschalk defensie op een belangrijk on- Tito de laatste tijd bij het Westen weer zo in de gratie is. De reis, welke Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, binnenkort naar Belgrado zal ma ken, is daarbij wel een zeer bij zonder, maar niet het enige be langrijke detail. Wat bijvoorbeeld te zeggen van de vorderingen, welke op handen schijnen te zijn bij het stichten van een Grieks-Turks-Joegosla- visch bondgenootschap? Tot nog toe hebben de Joegoslavische lei ders, noe verbeten ze ook op het Kremlin mogen zijn, steeds ge weigerd zich te binden aan mili taire afspraken met Westelijke mogendheden. Tito nam dollar hulp en militaire steun van de Verenigde Naties dankbaar in ontvangst, doch wachtte zich we) ervoor als compensatie belangrij ke verplichtingen op zich te ne men. Het had er alle schijn van, alsof Joego-Slavië zich sterk wilde maken, om van de wereldmach ten zoveel mogelijk onafhanke lijk te worden, zich gereed te maken voor het spelen van de rol van de sterke aanvoerder in een blok van neutrale staten. Heeft Tito nu begrepen, dat neutraliteit in het huidige we reldconflict bijzonder riskant is? Of verwacht hij dat op een goe de dag Washington en Londen wel eens spijt zouden kunnen krijgen van het hulp verlenen met als enig resultaat de wel willende neutraliteit van Joego- Slavië. Militair verbond Hoe dan ook, het ziet er naar uit, dat de regering te Belgrado bereid is nu1 een stapje verder te gaan. Het gat in Thracië zou door goede afspraken tussen Griekse, Turkse en Joege-Sla- vische stafchefs al voor een be langrijk deel kunnen worden opgevuld. Rest dan Triëst, waar bij ge niet uit het oog moet verliezen dat Britse en Ameri kaanse Ambassadeurs na een conferentie met Tito op Britni, onmiddellijk naar Triëst zijn getrokken en dat niet lang derdeel veilig gesteld. De 45-jarige tuinder L. C. L. uit Loosduinen heeft gepoogd de veiling op te lichten met vei- lingkisten. Deze kisten kosten in de zomer f 2 aan statiegeld. In de winter wordt dit bedrag verhoogd met f 1. L. heeft nu de 42-jarige tuin- arbeider A. van de B. stempel inkt uit de veiling laten halen en de 55-jarige tuina-rbeider J. L. B. bewogen om een schablone te maken. Met dit stempel stem pelde hij 100 veilingkisten, waarvoor hij f 2 statiegeld had moeten betalen met het stempel van f3 en bracht deze aldus gestapelde kisten naar de vei ling. Het bedrog werd daar ech ter ontdekt en L. werd door de politie aangehouden. Hij begon met te ontkennen ,doch na in verzekerde bewaring te zijn ge steld gaf hij toe zich aan het bovenstaande te hebben schuldig gemaakt. Na procesverbaal is L. heengezonden, evenals zijn helpers. WASHINGTON, 28 Aug. (AP) In een nieuw rapport van subcommissie der Ameri kaanse senaat voor de militaire paraatheid wordt scherpe critiek geleverd op de langzame gang van zaken bij de productie van militaire vliegtuigen in de V.S. Om de productie te versnellen zodat een eventuele Russische atoomaanval het hoofd geboden kan worden stelt het zeer cri- tische rapport voor, dat de pre sident een productiechef voor de gehele vliegtuigindustrie zal aanstellen en dat de huidige defensiewetten drastisch herzien zullen worden. In het rapport wordt er op aangedrongen, dat een groter deel van de militaire begroting ten goede van de luchtmacht zal komen. Het rapport leverde scherpe critiek op de constante verande ringen in vliegtuigmodellen. De subcommissie is van mening, dat het nu tijd is niet langer de nieuwe ontwerpen ,te wijzigen en de massaproductie op te voeren. GEBEENTE DUITSE VORSTEN OPGEGRAVEN MARBURG (A.P.). Het ge beente van Frederik de Grote en van koning Frederik Wilhelm 1 is gisteren uit de St. Elizabeths- kerk in Marburg overgebracht naar de staat Zuid-Wuertemberg, om daar in het familiegraf op het stamslot der Hohenzollerns te worden bijgezet. Het plein voor de kerk was door de politie afgezet. De over brenging geschiedde overeen komstig de laatste wens van kroonprins Wilhelm, die 't vorige jaar in Hechingen overleed. Prins Oskar, de enige nog in leven zijnde zoon van Frederik Wilhelm, woonde de opgraving van de sarcofaag, die onder de vloer van de Elizabethskerk lag, bij. De opgraving geschiedde zon der enig ceremonieel. Het gebeente van de beide vroegere Pruisische heersers lag oorspronkelijk begraven in Pots dam, doch werd tijdens de oorlog naar een zoutmijn in Thuringen overgebracht. Daar werd het door de geal lieerden gevonden. Deze begroe ven het in het geheim in de kerk van Marburg, om nationalistische manifestaties te voorkomen. zijn gaan denken over het sta- I daarna het nieuws van minister kingswapen, dat door de commu- Edens reis wereldkundig werd nisten in het discrediet is gebracht en thans nauwelijks nog een wa- Kwestie Triëst pen is. 1 Britten, Fransen en Amerika- DOOR HET VENSTER Toen wij deze zomer in Oostenrijk waren, hoorden wii een brief voorlezen van de aartsbisschop van Salsburg, waarin hij mededeelde, dat in 1952 in zijn bisdom het voor naamste van heel Oostenrijk, geen enkele jonge priester zijn eerste H. Mis zou opdra gen. Dit beangstigende feit had hem erop gewezen, dat er in de gezinnen niet meer ge noeg werd gebeden om jonge priesters en hij deed 'n harts tochtelijk beroep op de ou ders. Dit schrijven maakte op ons diepe indruk. Waaraan, zo vroegen wij ons af, hebben wil onze roeping te danken? Aan het gebed van onze ouders. Waarom komen uit onze gezinnen goddank nog zoveel priesters voort? Omdat daar in de gezinnen voor wordt gebeden. Houdt daarom vol met bidden voor eigen priesterzonen; God zal U ver horen. Sacerdos Over hef algemeen bestaal er slechts weinig belangstelling voor de aanleg van een nieuwe weg. Die belangstelling komt pas als de weg gereed is en het verkeer gebruik kan maken van een betere verbinding. Zo is het ook met de nieuwe weg Amsterdam-Utrecht (Weg no. 2 van 't Rijkswegenplan 1948). Toch mogen wij voor de aanleg van deze weg wel wat meer interesse tonen. Het gebeurt nl. niet met iedere weg, dat men eerst een kanaal van gemiddeld 6 M. N.A.P. moet graven alvorens met de aanleg van die weg kan worden begonnen. Deze 34 km laimge weg, die begint bij de nieuwe, in aan bouw zijnde brug over de Am- stel, aansluitende aan de Rivie renlaan in Amsterdam en eindi gend in Utrecht, zal de verbin ding AmsterdamUtrecht be korten met ongeveer 10 km. Het wordt een ultra-moderne ver keersweg met twee rijbanen van 7.25 m, waartussen een strook ligt van 4.50 m breed. Aan weerszijden is ruimte ge houden voor 4.50 m brede par- keerbermen op geregelde af standen van elkander. Tevens zal er een rijwielpad komen, waarvan de breedte van het Noordelijk gedeelte 4 m be draagt en van de rest 3 m. In verband met het verkeer vanuit Amsterdam naar de recreatie gebieden van de Vinkeveense- en Loosdrechtse plassen en Hil versum, kan worden verwacht, dat het rijwielverkeer over net Noordelijke deel van 't rijwiel pad intensiever zal zijn dan over het zuidelijke deel. 7.7000.000 m3 zand De aanleg van deze weg heeft de Rijkswaterstaat heel wat zorgen gebaard. De bodemge steldheid was nl. zodanig, dat men vreesde voor ernstige ver zakkingen. Daarom heeft men over een groot gedeelte van het tracé het veen wegge- graven. Zodoende verkreeg men een kanaal van gemiddeld 6 m NAP (Het Amsterdam-Rijn kanaal is ca. 4.50 m diep). Dit kanaal is opgespoten met zand. In totaal heeft men 7.700.000 m3 zand moeten aanvoeren. Dit zand is voor een groot gedeelte afkomstig uit de Vinkeveense plassen en uit het Noordzee kanaal. Tevens kwam door de aanleg van het Amsterdam Rijn kanaal ook veel zand vrij, waar voor men geen bestemming had en wat nu gebruikt kon worden voor het opvullen van 't kanaal. Om het zand uit de Vinke veense plassen te vervoeren naar de perszuiger in het „ka naal", werd vanaf de Geuzen- sloot een kanaal gegraven. Dit kanaal heeft een breedte van 20 m en een diepte van 3 m. In de spoorbaan Nieuwersluis Uithoorn moest een hefbrug worden gebouwd om de schepen door te laten. Deze schepen, ge vuld met zand voeren dan door het „kanaal" naar de perszui ger, die het zand verder stuwde. Waar de Ter Aaseweg door het tracé van de nieuwe weg werd doorgesneden, is een pont ge legd, om het doorgaande ver keer over te zetten. Brug over de Amstel Vele bruggen, viaducten en vaarduikers moesten worden ge bouwd. Hiervan noemen wij o.a. de reeds genoemde brug over de Amstel met een lengte van 245 m en een breedte van ca. 12 m, een viaduct voor de weg Schip holDiemen, met een verkeers plein en een brug van 110 m lengte over de Geuzensloot. Naar Abcoude zal nog een weg worden gelegd vanaf de nieuwe weg. Ook hiervoor zal een via duct worden gebouwd. Het ligt in de bedoeling, alle kruisingen met andere wegen door middel van viaducten uit te voeren. Verder zullen er nog 14 brug gen en vaarduikers worden ge bouwd. De rijkswaterstaat streeft er naar nog dit jaar (waarschijn lijk in October) één rijbaan tus sen Ouderkerklaan en Geuzen- sloot voor het verkeer open te stellen. Verder ligt het in de bedoeling zo spoedig mogelijk de openstelling van één rijbaan over de gehele lengte te verkrij gen. Indien blijkt dat deze rjj- baan het verkeer moeilijk zal kunnen verwerken, zal onmid dellijk worden overgegaan tot het voltooien van de tweede rijbaan. Totale kosten f 30 millioen Door alle bijkomende werk zaamheden, die men bij de nor male aanleg van een weg niet heeft, liggen de kosten van deze weg enorm hoog. De kosten van het totale project zijn dan ook 30 millioen gulden. Iedere meter weg kost dus rond f 885. Toch zijn deze enorme kosten volko men verantwoord. Knappe kop pen hebben uitgerekend dat per dag 1600 motorrijtuigen (in '55 zullen dat er al 2200 zijn) van de weg gebruik zullen maken. Door de ca. 10 km, die men tus sen Amsterdam en Utrecht min der zal behoeven te rijden, be- W. Averell Harriman heeft een belangrijke rede gehouden voor het Amerikaanse Genootschap voor Politieke Wetenschappen, waarin hij er o.a. op wees dat Amerika's leidende positie in de vrije wereld mede afhankelijk is van de sociale politiek, welke de Verenigde Staten in eigen land voeren. „Ons leiderschap zal eerst dan op een hechte basis rusten", zo meende de directeur van het Bureau voor de Weder zijdse Beveiliging (MSA)", wan neer wij er in slagen voor onze binnenlandse problemen, hetzij van politieke, sociale of econo mische aard, een bevredigende oplossing te vinden. „De tijd, waarin deze kwesties als zuiver interne aangelegenhe den beschouwd konden worden, is voorgoed voorbij", aldus Har riman. Wij dienen ons thans onder alle omstandigheden ten volle bewust te zijn van onze grote verantwoordelijkheid. Wij moe ten onze bondgenoten leren be grijpen en beseffen dat de vrije wereld al onze daden nauwlet tend gadeslaat. Alleen door an deren tot een voorbeeld te zijn, zullen wij onze vrienden er van kunnen overtuigen dat wij geroepen zijn om vooraan té gaan in de strijd tegen agressie en vóór eendracht en samen werking. Geen eng nationalisme „Wij mogen geen bekrompen nationalistisch standpunt inne men en moeten ook onze bin nenlandse problemen in interna tionaal verband zien. Het ant woord op de vraag of bepaalde landen vrij zullen blijven of de volgende prooi van het Kremlin worden, wordt goeddeels bepaald door de wijze waarop wij de eco nomische problemen in hinnen- en buitenland aanpakken". Naar aanleiding van de sociale onrust, die zich van vele landen heeft meester gemaakt, merkte Harriman op, dat de huidige in ternationale toestand om een HORLOGESMOKKEL IN JAPAN TOKIO, 28 Aug. (A.P.). De Japanse politie is een groot smok- kelcomplot op het spoor gekomen, waarbij 4000 Zwitserse horloges ter waarde van 100.000 dollar door zeelieden van 21 schepen, waar onder enige Nederlandse, in Japan gesmokkeld zouden zijn. Ongeveer 150 personen werden gearresteerd, onder wie een hoge functionaris van het douanekan toor in Jokohama. Opheffing koffiedistributie in Denemarken KOPENHAGEN. 28 Aug. Reu ter De minister van Handel, Rytter, heeft medegedeeld, dat de distributie van koffie, die 13 jaar gerantsoeneerd is geweest, in October in Denemarken zal worden opgeheven. De Deense koffie wordt geïmporteerd uit Brazilië, welk land er thans in heeft toegestemd betaling in an dere valuta's dan dollars te accepteren. tekent dit een besparing van ca. 2 millioen gulden per jaar. Daar de weg gebouwd is op rijkskosten en deze besparing ook weer aan de gemeenschap ten goede komt; zal deze weg zich dus in 15 jaar hebben be taald. vortzetting van Amerika's pro gressieve dynamische buitenland se politiek vraagt. „Wij hebben met deze politiek, belichaamd in het Marshall-plan. het Punt Vier programma, het Noord-Atlantisch Pact. de veilig heidsovereenkomsten in het Verre Oosten, de inter-Amerikaanse sa menwerking enz. enz. reeds be langrijke successen geboekt," zo vervolgde Harriman. „Dank zij deze politiek was het mogelijk het Russische imperia lisme een halt toe te roepen, eerst in Iran en later in Griekenland, Berlijn, West-Europa, Korea. Irv do-China, de Philippijnen en el ders. Het Kremlin is nierdoor uit zijn evenwicht gebracht en tracht onze dagelijks toenemende kracht te breken door een furieuze haat campagne die ten doel heeft een wig te drijven tussen ons en onze bondgenoten. „Zoals iedere agressor wil ook Stalin door tweedracht te zaaien, het weerstandsvermogen onder mijnen. teneinde op die manier de vrije landen stuk voor stuk achter het IJzeren Gordijn te trekken. „Ons voortbestaan hangt dus af van de vraag, of wij er in zul len slagen de eenheid in onze gelederen te bewaren en alle vrije volkeren onder de vrijheids banier te verenigen." OP AMSTERDAMS POLITIEBUREAU Het lid van de Amsterdamse gemeenteraad mr. H. Boekei (VVD) heeft aan B. en W. de volgende vragen gesteld: 1. Is het B. en W. bekend, dat op 8 Augustus 1952 door het Hoofdbureau van Politie aan alle bureaux een telegram (nr. 9) is verzonden van de volgen de inhoud: „Vanaf heden tot uiterlijk 15 Augustus a.s. wordt op kamer 107 van het Hoofd bureau (sociale voorzieningen) bii aankoop van 100 van de be kende „Cabiri" scheermesjes a f3.75 een prima huishoudschaar cadeau gegeven"? 2 Achten B. en W. het verkopen van scheermesjes en het daar bij cadeau geven van huishoud- scharen, normale handelingen van ambtenaren, die op het Hoofdbureau werkzaam ziin? 3. Kunnen B. en W. mededelen of de handel in deze scheer mesjes winst of verlies ople vert en zo dit het geval is. op welke wiize worden de baten of verliezen verantwoord? 4. Achten B. en W. het niet in hoge mate ongewenst en on gepast. dat vanuit het Hoofd bureau van Politie een derge lijke aanbieding wordt gedaan en willen B. en W. die maatre gelen treffen, die aan deze of soortgelijke handelingen een emde maken? Bureau Internationaal Juristencongres komt te Den Haag Het bureau van het perma nente comité van het Interna tionale Juristen-congres, dat be gin Augustus te Berlijn is ge houden, zal, naar het K.NiP. verneemt, gevestigd worden in het gebouw Buitenhof 47 te Den Haag. Zoals bekend is; zal mr. B .van Dal op uitnodiging van het oongres de leiding van dit bureau op zich nemen. RELIGIE ZONDER GOD Naar aanleiding van het in ternationale humanistische con gres te Amsterdam, schrijft „de Nieuwe Dag" o.a. dat „het mo derne humanisme, zoals hel wordt aangehangen als een in zich zelf genoegzame levenshou ding, geen synthese kent tussen christendom en de rede. In zijn verafgoding van de rede is he' een kind van het humanisme, zoals de philosophische systemen het drie eeuwen geleden brach ten. Het toonde die mens in ai zijn hoogmoed, omdat hij meen de bjj de snelle ontdekking en ontwikkeling der natuurweten schappen heel de wereld te kun nen beheersen. In wezen legde het 't zaad voor een staatsabso- lutisme, voor een Franse revo lutie, al heette het, dat Rous seau juist tegen het humanisme reageerde. De vloek der boz daad; de hoogmoed, die de en gelen tot duivelen maakte en Adam verjoeg uit het paradijs De negatie van God: zij brach in onze moderne tijd alle ram pen van Marxisme, nationaal socialisme en communisme. Men wil niet zien, dat de bestem ming van de mens niet op aarde ligt, maar in het hiernamaals Men wil niet zien, dat 's mensen hart verankerd moet liggen in God, en dat het zonder God op drift raakt en de grootste ram pen over zich zelf ontketent. Ziedaar de fouten van het hu manisme, zoals een Huxley het in deze dagen aan de wereld toonde. Het is modern heiden dom en toch haakt het naar 'n religie, omdat het de mens is ingeboren. Het zoekt naar een God en vereenzelvigt zich zelve hiermee. Men kan natuurlijk respect hebben voor de bedoelingen, waarmede deze mensen, die dit moderne humanisme aanhangen, bezield zijn; eigenlijk vragen zij ons diepe medelijden, omdat zij in een nobel streven om de wereld en de mensen te verbe teren, een weg bewandelen, die tenslotte tot 's mensen eigen ondergang leidt. Omroepbeleid. Duidelijker dan de vele (duis tere) verklaringen over ontsla gen en interne veranderingen hebben kunnen doen, brengt 't aangekondigde winterprogram- ma van de AVRO aan het licht wat deze omroepvereniging met haar reorganisatie-plannen vóór heeft. Klaarblijkelijk wil de AVRO de voor een groot deel verloren massa weer in het gevlij komen door sterk toe te geven aan de smaak van wat men noemt „het grote publiek", zo oonstateert „De Volkskrant" Als de AVRO daarbij succes zou hebben, lijdt dat grote pu bliek een nederlaag. Want al te vaak en ook nu weer is geble ken, dat de „smaak van de massa" de vlag is, waaronder men langs de weg van de minste weerstand opmarcheert van het goede naar het minder goede. Wie kennis nam van de winter- programma's zal moeten toege ven ,dat van de Avro, vergelij kenderwijs, maar ook absoluut nogal armelijk, om niet te zeggen armzalig is. De lichte Muze gaat de zwaarste partij blazen en wat er van de voorheen zo vaar dige afdeling „Gesproken woord" zal overblijven, valt in vreze al te wachten. Voor een omroepvereniging zonder levensbeschouwelijke grondslag is deze weg van de minste weerstand om zo te zeg gen een natuurlijke zaak. Maar of het waarlijk de weg van de minste weerstand zal blijken? Het „grote publiek" is sedert lang niet meer in meerderheid Avro-publiek, omdat het zich na de oorlog in toenemende mate gewend heeft tot de confessio- sionele omroepen die er slag van hebben de algemene smaalt juist hoger op te voeren, betoogt het blad. Critiek Van tijd tot tijd klinken er alarmkreten door uit dat deel van de Russische bureaucratie, dat men daar officieel houdt voor een politieke partij. Voor de enige toegelaten politieke partij Die kreten zijn uit nood geboren. Zij vragen om critiek en zijn ge richt tegen al diegenen, die de critiek in de partij smoren en vrienden en familieleden be voorrechten. Het laatste alarm signaal is van Nikita Kroesjef, lid van het Politburo. En ook hij dreigt weer met maatregelen tegen partijleiders die critiek op hun beleid onderdrukken Scherper, zo zegt het „Vrije Volk" kan niet worden aange toond dat wat de Russische heersers voor een politieke partij en voor democratie houden en aanprijzen, met wat wij onder politieke partijen en demochatie verstaan, niets heeft te maken. In Nederland zouden de leden, die in hun eigen partij geen critiek konden uiten, een andere partij oprichten. Dat kan in Rusland niet. In Nederland zou men naar de politie kunnen lopen bij ernstig machtsmisbruik van autoriteiten. Dat kan in Rusland ook, maar daar weet geen sterveling wat die politie dan gaat doen .Want mocht die politie de klager een poos op pakken, dan kraait er geen haar naar. In Rusland is immers geen vrije pers, die over het doen er laten van de politie kan schrij ven wat zij wil. En daar zit eer van de oorzaken van het kwaad vervolgt „Het Vrije Volk". D' bureaucratie van de partij, var de staat, van de staatsvakbon den, van de politie en van het leger behoeft niet bang te zijr voor de pers. Omdat de pers al leen kan kraaien wanneer het mag, wanneer de leiding van de Russische staat de jacht op eer. bepaalde groep personen open verklaart. Maar zodra dat weer voorbij is, houdt critiek weer op. Want ook de pers is een bureaucratie zonder eigen taak, eigen verantwoordelijkheid en gewaarborgde vrijheid. En zo is de roep om critiek een ijdele kreet en een aan klacht tegen het systeem, dat in Nederland nog steeds een groep je bewonderaars en propagan disten heeft

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5