Zuivel-wereld wil verhoging van straatprijs voor melk Uit Rome worden belangrijke hervormingen verwacht DT Geen U-tunnel zonder Hembrug-tunnel WAARLAND nam afscheid van pastoor Verhaar ATTRACTIEF KERMIS PROGRAMMA ren Vlaams Economisch Verbond over de Benelux m w groenten s gesneden jtjes Zn. n 142.50 12.50 170-5059 Noord-Holland schiereiland van Friesland Dubbele inbraak in Heiloo Aan zonderlinge toestand moet een einde komen: Actie voor vrijwillig enten tegen mond- en klauwzeer Hartelijke huldiging v. dankbare parochie Strijd tegen t.b.c. verloopt gunstig Marktberichten H. Vader gunt zich geen rust in Castel Gandolfo Juhileum motorraces te Alkmaar VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1952 PAGINA 7 i. tot 1 uur ur aan de lis geopend meisjes een die er tegen 33-36 37-40 g50 995 w.j ».w lappelen en wor- geschr. met onze ïrne machines gesn. Snijboontjes et p. pond Bloemkool 25 en 15 cent bij gdalenenstraat tr Telef. 2052 TC. jtidi 90. M- ten met ons verplichting advies, ook EIGEN NGESTR. 72, AT 20. (Van onze verslaggever) Het IJ-tunnel-comité had gis teravond in Krasnapolsky te Amsterdam een grote vergade ring belegd, de werd bijgewoond door de waarnemend commissa ris der Koningin in de provincie Noord-Holland, gedeputeerde Frakken, alsmede gedeputeerde Bouwman, drie en twintig col leges van burgemeester en wet houders van gemeenten in de Zaanstreek, Waterland en West- Friesland, vertegenwoordigers van de Rijkswaterstaat, Ned. Spoorwegen en Kamers van Koophandel. In zijn openings woord benadrukte de voorzitter als doel van 't IJ-tunnel-comité bemiddelaar te willen zijn tus sen de Dienst Publieke Werken van Amsterdam en de gemeen teraad. De eerste spreker, mr. F. E. Spat. voorzitter van. het centraal overleg van verkeers- en ver- voers.bonden en bestuurslid van verschillende internationale ver- voersbonden noemde als hoofd bezwaar tegen de ponten het tijdverlies en als bijkomende bezwaren de kans op beschadi ging van ponten en voertuigen en de pontgelden. Spreker gaf verschillende cijfers. Zo moesten in 1951 de IJ-ponten 't volgende verkeer verwerken: 1.911.000 motorvoertuigen, 15.700.000 wiel rijders, 8.190.000 voetgangers. De gemiddelde avondspitswaoht- tijd voor auto's bij het Buikslo- terveer bedroeg 27.5 minuut, bij het Valkenwegverkeer 16 minu ten, terwijl voor wielrijders de gemiddelde avondspitswachttjjd 4 a 4.4 minuten was. Ook wees spr .op de algemene klacht, dat hoewel t wegverkeer vorig jaar door middel van belastingen ongeveer 222 mil- lioen heeft opgebracht, van dit bedrag slechts 47.6 millioen of ongeveer een vijfde aan brug gen en wegen is besteed. In dit verband vroeg spreker of van de 230 millioen, die het wegverkeer naar schatting dit jaar zal opbrengen de IJ-tunnels gemaakt kunnen worden. De heer Spat betoogde verder, dat wanneer men begint met de IJ- tunnel, tegelijk ook een tunnel moet maken bij de Hembrug, een twee-éénheid dus, wamt als men alleen een IJ-tunnel zou krijgen, zou men nog meer ver keer door Amsterdam aantrek ken, wat moeilijk verwerkt ziou kunnen wórden- Burgemeester C. G. M. van Baar van Edarn bezag de situatie vooral van de kamt van Water land. Deze spreker critiseerde de pontgelden, die de industria lisatie belemmeren. Met een va riant op het bekende: Welkom in Amsterdam, maar wees een heer in het verkeer, besloot spr.: „Welkom in Amsterdam en wees teen tolvrijheer in het verkeer, zelfs als U uit het Noorden komt". De heer M. C. van Hall, di recteur van het Verenigd Car gadoorkantoor Amsterdam was van oordeel, dat de tunnel bij de Hembrug behalve voor het wegverkeer ook voor het spoor wegverkeer zou moeten dienen, zodat de Hembrug kan verdwij nen. Dit is van het allergrootste be lang voor Amsterdam. De Am- HEILOO. In de nacht van Woensdag op Donderdag 28 Aug. is er ingebroken in de woningen van Dr. D. aan de Kennemer- straatweg 632 en de fam. S. Kennemerstraatweg 359. De dieven hadden zich in beide percelen toegang verschaft door middel van verbreking van een glas in lood-raam aan de voor zijde van de woningen. Behalve enkele kleine geldsbe dragen en twee doosjes sigaretten wordt er niets vermist. Wel had den de inbrekers zich in de wo ning van Dr. D. nog te goed ge daan aan een stuk haas De Rijkspolitie te Heiloo heeft de zaak in onderzoek. WEEKOVERZICHT LANGEDIJKER VEILINGEN LANGEDIJK De prijzen van consumptieaardappelen op de Langecüjker veilingen waren vrij vast. De laatste Hagen leek de vraag voor blauwe eigenheimers wat flauwer en daalde de prijs hiervoor ca 'A cent per kg. Grove blanke soorten bleven gevraagd sterdamse verbinding met de zee (heeft n.l. behalve de sluizen te IJmuiden, twee ernstige ob stakels, te weten de Velserbrug en de Hembrug. Deze bruggen betekenen voor de scheepvaart: mogelijke vertraging, schade, extra sleepboten, kortom extra- kosten, die uitsluitend op de im port- en exportgoederen druk ken, die hun weg door het ka naal vinden. De andere Noord zeehavens kennen geen obsta kels. De Amsterdamse scheep vaart, handel en industrie hebben dus een zekere achter stand. Spr. benadrukte, dat een locale tunnel gepaard moet gaan met een interlocale- en spoorweigtunnel. „Noord-Holland is een schier eiland van Friesland", aldus be titelde burgemeester Thomassen van Zaandam de situatie. De heer Thomassen bepleitte een weg ten Oosten van Amsterdam, door het gebied dat thans nog drooggelegd moet worden, een weg ten Westen en een weg door Amsterdam, drie wegen, die Noord-Holland uit zijn iso lement moeten verlossen, eerst dan kan Noord-Holland een be hoorlijk gedeelte van randstad: Holland worden, aldus de heer Thomassen. Na een lange perio de van onzekerheid is de oplos sing thans binnen de horizon gekomen, zo besloot de Zaan- damse burgemeester. STREEKWEDSTRIJD LANDELIJKE RIJVEREN ICINCEN Op Zaterdag 13 September a.s. wordt op het terrein van de heer J. J. Stroomer a.d. Munnikenweg te Oudorp een streekwedstrijd gehouden, tussen de RK. Lande lijke rij verenigingen van de LTB. Hieraan nemen deel de afdelin gen Alkmaar, Ursern, Schermer- horn, Zuid-Schermer en Beern- ster. Met de wedstrijd woTdt aan gevangen om 1 uur n.m. en de toegang is geheel vrij, De 17-jarige koning Hossein II van Jordanië, die onlangs zijn vader is opgevolgd, is uit Zwitserland, waar hij ver toefde, naar zijn land gereisd. Hier zien we de in uniform gestoken jeugdige vorst op het vliegveld van Genève kort voor zijn vertrek. MARKT BARNEVELD BARNEVELD, 28 Aug. Pluim- veemarkt. Handel kalm. Prijzen: oude witte kippen f 1.60f 1.70; oude zware kippen f 1.70f 1.85; jonge hanen f2.20f 2,40; N.H. blauwe kuikens f 2.45f 2.70, al les per kg; overige per stuk: oude hanen f 2.75f 4.25, oude eenden f 0.75f 1.40, tamme ko nijnen f 3f 7.25, jonge tamme duiven f 0.60f 0.70. Aanvoer ca. 27.000 stuks. Eiermarkt: trage handel. Aan voer ca. 800.000 stuks. Prijzen: kippeneieren f 17.40f 17.75, al gemene prijs f 17.50 per 100 stuks, kiloprijs f 2.85. Henneneieren f 11-f 15.- per 100 stuks. Eierveiling: handel in grote eieren traag, in kleine vlug. Aan voer ca. 500.000 stuks. Prijzen: kippeneieren van 60/65 gram f 17.54f 17.67, henneneieren van 41/52 gram f 11f 15.30, eenden eieren f 12.30f 12.80, kalkoen eieren f 19.parelhoendereieren f 11.krielkipeieren f 8.alles per 100 stuks. DE KRING HOORN van de L.T.B., vakgroep veehouders, heeft Donderdagmorgen een even plezierige als nuttige vergadering gehouden in „Het Witte Paard" te Hoorn onder voorzitterschap van de heer S. Slot van Westwoud. Als gasten waren aanwezig de heren M. P. van der Weijden, voorzitter van de vakgroep en ir. J. van Alphen directeur van de R. K. Landbouwwinter- school in Hoorn, die tot aller genoegen kon melden dat voor de nieuwe cursus ifreer een volledig bezette eerste klasse van 30 man naar kennis zit te dorsten De drie belangrijkste onder werpen, waarmede de vergadering zich bezig hield, waren de strijd tegen het mond- en klauwzeer, de zuivelpolitiek en de DEMITO. Maar ook bij de overige besprekingen werden zaken van waarde aangesneden. sten door zoveel mogelijk gebruik te maken van aanvullirigsmelk uit het Noorden en Oosten des lands, waarop zij een toeslag krijgen. WAARLAND. Gisteren had in het prachtige en praktische jeugdhuis, dat door hem is ge bouwd, het afscheid plaats van pastoor A. Verhaar van zijn dier bare parochie ;,St. Wulfram". Er was zeer veel belangstelling. Na dat de R.K. Fanfare „St. Grego- rius" met een pittige mars de bijeenkomst had geopend bracht een twaalftal sprekers, de schei dende herder, hulde en dank voor alles wat deze gedurende ruim vijf jaren voor Waarlands parochie heeft gedaan. De assistent. Pater B. de Lange deed uitkomen dat pastoor Ver haar. Waarlander met de Waar- landers is geworden, dat hij door eenvoud en hartelijkheid aller harten wist te winnen en dat hii persoonlijk uitstekend met hem had kunnen samenwerken. Burgemeester H. Nolet. zeide dat de pastoor in Wormerveer zeer moeilijk werk zal krijgen, maar dat de Bisschop het goed gezien heeft, dat werk is aan pastoor Verhaar zeer goed toe vertrouwd gezien zijn werklust en liefde voor Christus. De burge meester zei namens geheel Waar land te mogen spreken, dat men de pastoor in de gebeden zal ge denken, opdat zijn werk in zijn nieuwe parochie gezegend moge worden. De1 oudste kerkmeester, de heer P. Nieuwboer. zeide dat 't de Waarlanders. 't kerkbestuur maar vooral ook hem speet dat onze goede pastoor, met wie wij zo prettig hebben samengewerkt ons gaat verlaten. Uiterkentelijkheid bood hii. aan hem die voor zich zelf nooit iets vroeg namens de gehele parochie een enveloppe met inhoud aan. De heer Joh. Dekker bracht als voorzitter van de L.T.B. hulde aan de pastoor, wiens naam on uitwisbaar aan het jeugdhuis blijft verbonden. Verder memo reerde hij dat de pastoor er in geslaagd is, de L.T.J. tot grotere bloei te brengen. Namens de afd. der L.T.B. overhandigde ook hii een enveloppe met inhoud. De heer W. Dekker Hz. was als voorzitter van de Kath. Actie, de "D iz~ C-IA /-iiA_ 1. voor export. De aanvoerden ^"Mwielci^ C^tophS! rus en van de R.K. Gem. To- uien nam toe. Ook werden thans zaaiuien aangevoerd. De export- handel kocht middelsoort uien voor 1213 cent. Peenprijzen, die steeds vrij hoog zijn geweest, daalden de laatste dagen tot de minimumprijs, die op 5 ct gesteld is. De bloemkool was veel goed koper dan vorige week, de aan voeren namen sterk toe en door het optreden van luis liep de kwaliteit terug. Voor A 1 daalde de prijs Maandag tot 1'8 cent. Donderdag werd weer tot 28 cent betaald, waarschijnlijk door het koudere weer. Maandag moesten enkele duizenden tweede soort bloemkolen vernietigd worden, daar er geen kopers voor waren. Slabonen bleven ongeveer op de zelfde prijs, de export steunde de prijs aanzienlijk. Voor export- bonen werd tot 45 cent betaald. De koolprijzen waren over het algemeen dalend. Gele kool, waarvoor Zaterdag 16 cent be taald werd. kon Donderdag nog 11 cent maken. Voor rode kool gold hetzelfde, de A soort bleef op ruim 9 cent staan en de B soort daalde tot de minimumprijs. Witte kool bleef in trek. Voor kleine witte werd voor export naar Duitsland 9 cent betaald. Door de fabrieken en voor ex port naar Frankrijk werd ca 4 cent betaald. Duitsland nam alle koolsoorten af. Frankrijk witte en rode, Belgie eveneens, terwijl naar de West witte kool, kroten en peen verladen werden. neelveremging „Ons Genoegen" zeer erkentelijk voor alles wat de pastoor in deze parochie heeft gedaan en prees de gemoedelijke wijze waarop deze ziin priester lijke taak verrichtte. Hij hoopte dat de pastoor in Wormerveer een vruchtbare werkkring mocht hebben. De voorzitter van de R.K.V.V. ..Con Zelo". de heer P. N. Kuiis, bracht o.a. naar voren dat de pas toor de sportvereniging een goed hart toedroeg en dat deze in 't leugdgebouw zo'n mooie gelegen heid tot zaal-trainen heeft gekre gen. Als vice-voorzitter van 't Kerk koor herdacht de heer Jac. Hoek. de zeer goede verstandhouding tussen de president en zangers. Als voorzitter resc. van de Com missie tot instandhouding van 't Kleuteronderwijs in Waarland en van het Comité tot uitzending van 't zwakke kind. dankte de zelfde spreker pastoor Verhaar voor de steun en raad die men van hem, bij het vooral op finan cieel gebied zo moeilijke werk heeft ondervonden. Jan, de Koster bracht in herin nering hoe hij bii de pastoor in dienst kwam en dankte voor de aangename samenwerking. Als voorzitter van de R.K. Gemengde Zangvereniging betuigde ook hij ziin welgemeende dank voor de steun die men vanaf de oprich ting heeft genoten. Als voorzitter van de Onderlinge Hulp bij ziekte deed de heer Ant. Bos uitkomen hoe de pastoor steeds zijn spon tane hulp bij zieken verleende. Namens 't parochiaal armbestuur prees de heer P. Bakker de ver trekkende herder en zei dat deze ook steeds daadwerkelijke be langstelling voor armen betoonde. Hierna sprak de heer L. Kok als voorzitter van de fanfare, terwijl de heer P. N. Raas als hoofd der school de rij der spre kers besloot. Ter afwisseling werden door de fanfare enige marsen ten gehore gebracht, terwijl ook het kerk koor enkele liederen zong. Op zijn eigen gemoedelijke wijze bracht de scheidende pas toor tenslotte alle parochianen hartelijk dank voor alles wat hij hier in Waarland, ziin eerste pas toorsplaats. heeft ondervonden. Hii heeft hier plezierig gewerkt, het was hier één grote familie en hij zal 't blijven waarderen wat hii in deze parochie heeft moge ondervinden. Hartelijk bracht hii ook dank aan allen voor de stof felijke gave bii ziin vertrek. Pet speet hem dat hij Waarland moest verlaten. Hii had hier nog graag willen blijven, vooral omdat er nog zovele plannen zijn. En de verwezenlijking hiervan had hii graag willen meemaken. De pas toor die vóór 't begin dezer bij eenkomst. van de jeugdorganisa tie afscheid had genomen, onder streepte nog eens met nadruk het belang van het jeugdwerk. Voor 't laatst deed hii een dringend beroep op de ouders, om medewerking te verlenen aan dit belangrijk werk. De plaatsen van de ouderen immers moeten later door de jeugd kunnen worden in genomen. Na nogmaals hartelijk dank te hebben gebracht en de verzekering te hebben gegeven, dat hii de aangename herinnering aan Waarland zal bewaren, vroeg hii aan zijn opvolger, dezelfde medewerking, als hij heeft mogen ondervinden, te willen verlenen. Hierna kreeg een ieder nog de gelegenheid de pastoor de hand te drukken. Het wegens mond- en klauw zeer afslachten van een gehele veestapel, zoals onlangs in Waar der is geschied, houdt uiteraard de gemoederen nog altijd bezig en ook het onlangs gepubliceerde schrijven van de Westfriese bur gemeesters waren zij gerech tigd tot een dergelijke publicatie, vroeg men zich af/ Is dit geen zaak van de Veeartsenijkundige Dienst? heeft onrust gezaaid, hetgeen men zeer betreurde. Er komen op dit terrein nogal wat dingen kijken. Het inspuiten is een goed hulpmiddel, maar men kan tóch nog wel de ziekte op zijn erf krijgen, b.v. onder het jongvee. Aan de andere kant wer ken inspuitingen ook genezend, zodat een dergelijk rigoureus af slachten als in Waarder is ge schied. alleen maar een uiterste middel behoort te zijn. Vooral in een streek als de onze, met zoveel hoogwaardig stamboekvee, zou 'n rigoureuze methode ongemeen zware schade kunnen toebrengen. Afslachten betekent ook bedrijfs schade: men moet immers zes we ken wachten eer men weer nieuw vee op het bedrijf mag kopen. Maar ook andere belangen spre ken. Indien ergens mond- en klauw zeer optreedt worden voor de ex port alle agrarische producten in een omtrek van 15 KM besmet verklaard, terwijl ook andere sec toren worden getroffen, b.v. een bedrijf dat stro als verpakkings materiaal gebruikt. In Waarder ging het om een export van f80.000.aan tomaten, die in ge vaar wérd gebracht en ook dat is een belang dat behoort te wegen, vooral waar het gaat om produc ten die van de ene dag in de an dere waardeloos worden, indien ze niet kunnen worden uitgevoerd Overigens mocht men vernemen dat het geval Waarder tot volle tevredenheid van de betrokken boer is geregeld. Op het ogenblik zijn er weer 9 nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer aangemeld over het gehele land. Er is 'n landelijke com missie benoemd die de mogelijk heid zal onderzoeken van een 're geling volgens welke ieder jaar voor 15 April alle veestapels zul len worden ingespoten. Noordholland is doende op vrij willige basis tot algemene enting te komen: de veehouders kunnen weldra een oproep via hun zuivel fabriek tegemoet zien. Voor zo'n regeling voelde de vergadering alles, en men had ook geen bezwaar om sancties te treffen tegen onwilligen, die dan ook geen reden hebben om te klagen, wanneer hun veestapel zonodig zou worden afgemaakt. N.a.v. het geval Waarder heeft de heer v. d. Weyden de minister vragen gesteld, met het resultaat dat het schadevergoedings-K.B. zal woraen herzien, zodat ook voor zieke dieren 100 pet. vergoe ding zal worden genoten. De melkprijs. Was men over de zuivelpriizen behoorlijk tevreden: zeer on1-" den is men nog steeds over het vasthouden aan een straaipnis voor de consumptiemelk, die b e- n ed e n de kostprijs ligt en maar zo laag kan worden gehouden, dank zij het enorme bedrag van 70 mill, gulden, waarmede in dit verlies door de boeren middels heffingen op andere zuivelproduc ten wordt bijgedragen. In feite zijn daardoor uiterst ongezonde toestanden ontstaan. Bepaalde consumptiemelkbedrij- ven in de grote Westelijke af- neemcentra maken enorme win- Het natuurlijke voordeel voor de boeren in de onmiddellijke na bijheid van de afneemcentra ging verloren ten gunste van de zon derlinge regeling, dat men bij wijze van spreken liever con sumptiemelk uit Drente laat ko men dan van de bedrijven vlak bij de grote steden. De gehele georganiseerde zui vel-wereld is het er wel over eens, dat langzamerhand aan de ze gang van zaken een einde moet komen. G e 1 e i d e 1 ij k-a a n wil men komen tot een optrek ken van de consumentenprijs naar het niveau van de kostprijs plus redelijke ondernemerswinst. Tegelijk wil men echter vast houden aan de garantieprijs, ook al heerst er nogal veel ongeloof aan de kans, dat de regering ook werkelijk de garantieprijs zal uit betalen indien de prijzen van on ze zuivelproducten op de wereld markt eens gevoelig zouden dalen Indien echter de aderlatingen die het Zuivelfonds ten gunste van de lage straatprijs lijdt, zouden ver minderen. kan in ieder geval 'n fonds gevormd worden om de klappen op te vangen, hoeveel wantrouwen er ook kan zijn te gen de bestemming van de aldus opgepotte gelden. Boven twijfel verheven staat het moreel recht van de boeren op hun garantieprijs: zij hebben zes jaar lang voor hun zuivel producten minder geld ontvangen dan de prijs op de wereldmarkt toeliet. De vergadering kon zich zeer wel met het nationaal beleid van de organisatie verenigen, ook al heerst bovenbedoeld ongeloof ook in de Kring Hoorn sterk. Voor de missionarissen Over de huidige prijzen te vreden, was men wél, schreven wij. En zo kon de geestelijk ad viseur, kapelaan v. d. Voort, met vrijmoedigheid een beroeD doen op steun van deze LTB vakgroep ten bate van de materiële ver zorging van de missionarissen, die volgende week voor tien da gen in Hoorn hun tenten komen opslaan ter gelegenheid van de Dekenale Missietentoonstelling. Als wij de kring zo eens rond gekeken hebben, geloven we niet, dat de missionarissen in Hoorn een hongerkuur zullen moeten ondergaan. Dat zou ook bepaald de eer van de LTB te na wezen! Buitenlandse handel In ziin openingswoord had de heer Slot o.a. opgemerkt dat de gunstige gang van zaken geen re den voor de organisatie mag zijn om aan waakzaamheid te verlie zen. Zij moet haar woord blij ven meespreken in het overheids beleid. Behalve mond- en klauw zeer vraagt de varkenspest zorg. Op dit terrein voelt de minister niet voor schadevergoeding bij afslachten en dat achtte de heer Slot juist: het gaat niet aan dat ieder risico door de overheid wordt gedekt, mist zij dan ook maar de nodige ruimte laat bij de prijsvorming. In dit verband deel de hij mede, dat zo juist weer de bacon-export was stopgezet. Waakzaamheid van de organi satie vraagt ook vooruitzien, zo meende de heer Sjerps, die een pleidooi hield voor de instelling van een kleine commissie van deskundigen die de hoofd- en de vakgroepbesturen van de organi saties tijdig kan voorlichten op '1 terrein van de buitenlandse han delspolitiek. Dat was een nuttig denkbeeld en de heer v.d. Weijden zaïl zich daar zekex nog wel eens op be zinnen, geloven wij. De heer Ootes van Wognum bracht het gesprek op de strijd tegen de tbc. Wognuim wil bij ge meenteverordening verbieden dat reagerende koeien de gemeente worden binnengevoerd. Die maat regel bestaaV, ook ai in Hem-Ven- huizen, Wijdenes en Nibbixwoud en voorzitter Slot toonde er zich een warm voorstander van, juist omdat een dergelijke maatregel kan verhinderen dat het gehele streven naar tbc-vrijmaking wordt doorkruist door ijouders van losse weidedieren e.d. Overigens kon hij tot zijn vreugde mededelen dat Noord- Holland al veel verder is met de tbc-bestrijding dnn men had dur ven verwachten: er zijn reeds nu aanzienlijk méér „vrije bedrij ven" dan er in November a.s. vol gens plan moesten zijn. Het begint bepaald al moeilijk te worden om een koe zonder wit papier te krij gen gelukkig. De heer Schouten bracht de straatbelasting ter sprake die ook de heer v d. Weijden uiterst on rechtvaardig vond. De sohuld ligt echter niet hij de gemeentebestu ren maar hii de provincies, die eisen dat eerst de plaatselijke be lastingen ten top worden ge voerd eer de gemeenten de bij zondere Rijksbijdragen krijgen, zonder welke zij hun begroting niet Ruitend kunnen maken. De onbillijkheid die hier t.a.v. platte landsgemeenten dikwijls in schuilt (er ziin heel wat boeren die de „straat"belasting moeten betalen, terwijl ze bovendien de polder wegen zelf meebetalen of hele maal niet van openbare wegen profiteren!) dient telkens weer opnieuw te worden beklemtoond. Tevens verhoging van de markt- tarieven in Hoorn had tenslotte de vergadering geen bezwaar. WARMENHUIZEtNl 700 kg uien 12,40; 1000 kg bieten 5,90; 25.000 kg aardappelen, bintje 10- 10,20; groot 10,20; eigh. 10,10 10,50; blw. eigh. 10,2010,70; Meerlanders '9,409,90; grote 8,20 8,50; record 8,108,20. GROOTEBROEK, 28 Aug. 16.000 kg aardappelen: Eerste ling 1010.50; Blw. Eigenh. 8.50 9.70; Eigenh. 8.609.70; Bintje 10.20—10.40; Komeet 9.50—9.«fc; Alpha 9.409.90; 2700 kg uie» 12—12.60; afw. 9.30; driel. 13.90; nep 19.30; 4500 kg Bieten A 6.60 B 4; 52.000 stuks Bloemkool A 21—27; A II 12—17; B 18— 22; B II 8—13; stek 3—3.60. AVENHORN, 28 Augustus 21500 kg aardappelen: Grove Schot 10.20—10.80; Midd. Sohot 11.3012.50; 30.000 kg witte kool 34.30; 14.000 kg rode kool 314.60; 4700 kg gele kool 3 7.50; 70Ó0 kg uien: grove 10.90; gewone 1313.70; driel 14.90 17; nep 1828; 35.000 kg bieten I rond 6.206.90; II rond 4 5.40; 48.000 kg peen; II 7.50 8.70; III 6—7.50; IV 4.30—4.90; 6000 kg augurken: grof 55 61.10; besterd 63; stek 42.80; botramen 30.70; 11.000 kg slabonen I 43—52; II 35—44; III 21—25; Bloeveiling grove eerst. 80.000 kg, 10:50—10.70. LANGEDIJK 2oooo kg blw- eigh. 9,80-10; doré 11,50; eerste ling 9,8011,80; groot 10,40-10,80 10.000 kg rode kool A 6,309,-50; B 36,30; 3ooo kg gele kool A 8,309,90; B 7.30—7,70; loo.ooo kg witte kool 3,80—6,90; 13.ooo k'; uien 11»>014,70; groot 10,50- 11,70; 3ooo kg bieten A 66,30; 14.000 kg slabonen A 38,3044,30 A2 25—35,30; 23ooo st. bloemkool Al 8,10—16,10; A2 8. N.-SCHARWOUDE 3o.ooo kg aardappelen eersteling 10,40; eigh. 9,8011; blw. eigh. 8,90-10; bintje 9„90; bevelanders 99,50; Koop- mans blw. 9,60; record 9,80; erd- gold 9,40; bonken 8,1010,40; drieling 7,10, kriel 4,50: 29.000 kg slabonen 4046; II 3539; 53oo kg kroten A 56,20; B 4; 14oo kg peen B 3,90—5; C 2,30—5,50; llooo kg uien 13,5014,20; groot 11,50 12,10; drieling 1315; nep 15 20; 6I00 kg rode kool A 9; B 3 4,10; 2ooo kg gele kool A 9,60 11; 600 kg groene kool A 8,90; 44ooo kg witte kool 3,707,90; 23oo st. bloemkool Al 15; A2 8 15; afw. 8. MEDEMBLIK. 34.000 kg. aard.: eersteling groot 10.40; grof 10.30; bintje groot 9.7010.30: srof 9.8010.10; saskia groot 9.309.80; meerlander 9.209.40: eigenh. groot 10.7011; bevelan der groot 9.90: iiselster 9: 24.380 Stuks bloemkool A I 2030: AII 13—17: B I 15: B II 8—9: 9550 kg. slabonen 2542; 26.450 kg. breek- neen B 8.80—9.70: C 7—8.70: D 5.606.40: 18.500 kg. ronde bie ten A 5.806.10; B 4; modjo 5.50 6: uien groot 11.70; grof 9.10 10.80: driel. 12.60; stek 5.50; rode kool 5.608.20; snijbonen 3544. WOGNUM. vr. aardappelen 9—9.80; bl. eigenh. 10.70—11.20; 4000 kg. slabonen I 4047: II 2841: snijbonen 2030; tonne- boer 410; jefferson 24; bi. pruim 318: reine victoria 16 29: gele pruim 410; komkom mers 811; tomaten 1625: sla 2.10-5.10; andijvie 516; fran- kenthalers 7579: alicanten 78; knolbieten .45.90: suikermeloen 55; netmeloen 1237: ananas meloen 4260; uien 11.1012.10; bosselderie 23: waspeen 820: augurken 2574; rode kool 7.10 —12.40: clapps favoriet 1124; early victory 713; triumph 15 22; benonie 1143; iuttepeer 20—22; transp. de cronc. 715; zigeunerin 829; trospeer 1114: iames grive 1942; zoete bloeme 10—17. CASTEL GANDOLFO, 28 Augustus. De Heilige Vader, die momenteel op Zijn zomerverblijf in Castel Gandolfo vertoeft, houdt, naar goed ingelichte leringen in het Vaticaan aan nemen, zich op dit ogenblik met drie problemen bezig: de her vorming van de Romeinse Curie, de aanpassing van de werk zaamheden der Orden en Congregaties aan de eisen van de moderne tijd en de activering van het christelijk leven in het diocees Rome, dat een voorbeeld van godsdienstige ijver voor de gehele wereld moet worden. In hoever de Paus met de oplos sing van deze vraagstukken ge reed zal komen hangt geheel af van de tijd, welke hem buiten zijn gewone werkzaamheden overblijft Het is juist, dat de Curie-ambte- ALKMAAR. Op de laatste Kermisdag wordt te Alkmaar de traditionele sluitingswedstrijd ge houden van 'de Alkmaarse motor races op de Sintelbaan van het Gemeentelijk Sportpark. De grote attractie van dit ker- misprogramma is wel de beslis sing, die zal vallen omtrent het Nederlandse kampioenschap op de lange baan. Aan dit officiële K.N.M.V.- kampioenschap is tevens verbon den de Jubileumprijs, welke Alcmaria V.V.V. heeft uitgeloofd ter gelegenheid van het feit, dat dit jaar voor de 25ste keer mo torraces te Alkmaar worden ge houden. Zowel in de rubriek Senioren als Junioren zal een jubileumprijs beschikbaar wor den gesteld. Bij de Senioren is Tinus Met selaar. die een behoorlijke pun- tenvoorsprong heeft, wel de fa voriet voor het kampioenschap Toch zal hij er nog voor moeten vechten om deze prijs in de wacht te slepen, want Co Boef, zijn grote rivaal W. van Hemel rijk en E. Molenaar zullen hem het vuur na aan de schenen leg gen. Cor Bijman uit Wognum. die dit iaar voor het eerst in de afd. Senioren meerijdt en tot dusver geen slecht figuur sloeg, is ook in prima vorm. zoals van de week bij de training is gebleken. Hij zal in deze slotwedstrijd van de jubileumraces zeker een hartig woordje meespreken. Een andere attractie is het meerijden van een drietal Duitse renners, n.l. Walter Buttler, een oude bekende op de Alkmaarse baan, die destijds de stalen slof. welke de renners m de bochten gebruiken, hier invoerde, waarna ook de Nederlandse renners hier mee gingen rijden. Zijn landgeno ten Gerhard Hofemeister en Karl Schmidt uit Miinchen mogen er ook ziin: zij plaatsten zich op 7 Aug. te München-Gladbach ge houden langebaan-rennen resp. 1 en 2; wij mogen dus een span nende kamp verwachten, als de Duitsers tegen de Hollanders op de baan komen. Van de senioren, die hebben in geschreven. noemen wii verder Kops. Willard. Van Gorcum. Buur. Houweling. Steutel. Van Dijk. Cordang, Dammers en Ver hoef. Nagenoeg alle Senioren rij den met de bekende JAP-motor; slechts Van Dijk uit Velp komt met zijn Eysink. In de rubriek Junioren hebben circa 20 renners ingeschreven: de drie Gebroeders Verbrugge uit Ouder Amstel, alle op Rudge. zo als ook v. Brecht uit Den Haag en W. de Vries uit Haarlem, de enige Nortonriider. terwijl de overigen allen met JAP uitko men. P. Kaag uit Hoorn. Herma- rey uit Zaandam. J. v. Duin uit Limmen. K. Hulst uit Oostzaan, de gebr. Bagijn uit Rotterdam en N. Romiin uit Den Haag zijn eveneens van de partij. Behalve de finale der kam pioenschappen voor senioren 500 cc. in 3 manches te verrijden, staan er op het programma de Internationale races voor senio ren, een handicaprace over 5 baanronden. een race om de ker- mispriis. te houden met vliegende start en een slotrace. waarin de drie Duitse renners zich zullen meten met de drie beste Hollan ders. eveneens over 5 baan ronden. Men ziet dus, een waardig ker- misprogramma en een mooi be sluit van de races in het jubi leumjaar van Alcmaria. naren niet hun regelmatig verslag komen uitbrengen, maar de zaken der Staatssecretarie gaan onver minderd verder. De Paus heeft nog altijd ggen Staatssecretaris, zodat tenslotte alle vraagstukken op zijn eigen bureau belanden. Of het uu gaat om een mondeling verslag van een of andere gezant, een rapport van een Afrikaanse missiebisschop of over de aankoop van een schilderij, de Paus be slist alles persoonlijk. Pius XII schijnt de mening toe gedaan, dat er voor een Paus in de 20ste eeuw geen vacantie be staat. In Castel Gandolfo zijn reeds vroeger vele belangrijke pauselij ke documenten gereed gekomen: redevoeringen, vermaningen en encyclieken. Ook dit jaar hangen er belangrijke beslissingen in de lucht, in vraagstukken, welke naar men met zekerheid weet de aandacht van de H. Vader ge nieten. Zo staat het wel vast. dat de audiëntie, welke de Paus dezer dagen aan pater Lombardi S.J. en zijn helper pater Rotondi S.J., de inleiding heeft gegeven tot een tweede inspanning zal zijn. De Kruistocht voor de Christelijke mens zal op instigatie van de Paus met vernieuwde kracht wor den voortgezet. Verdere opdrach ten aan degenen, die met de uit voering belast ziin, zullen weldra volgen. Nochtans nemen de studies van de H. Vader en zijn gebed niet zoveel van Ziin persoonlijkheid in beslag of Hij vindt nog altijd ge legenheid de pelgrims op Zondag en Woensdag te ontvangen en hen met vaderlijke hartelijkheid toe te spreken. BRUSSEL, 28 Aug. ANP - Het Vlaams Economisch Verbond heeft een rapport opgesteld over de malaise in de Belgische be- drijfs- en zakenkringen als ge volg van de Nederlandse con currentie. In de conclusie van dit verslag heet het „dat onmiddellijk maat regelen genomen dienen te wor den om aan de critieke toestand, waarin vooral een aantal speci fiek Vlaamse bedrijven van ver- bruiksgoederen zien bevinden en die ook nadelig kan worden voor elk der Beneluxpartners, een einde te maken". Het verbond is verder van oordeel dat slechts een coördinatie van economische structuur der Beneluxlanden en een gelijke politiek op sociaal ge bied de juiste voorwaarden kan scheppen voor een vrije uitwis seling van personen, goéderen en kapitaal. Het V.E.V. doet een beroep op de regering in deze geest besprekingen met Neder land te voeren. Bovendien acht het Verbond het gewenst dat ook de Belgische en Nederlandse in dustrieën onderhandelingen voe ren ten einde ook onderling tot een oplossing van het probleem der concurrentie te kunnen ge raken. Het V.E.V. stelt in zijn rapport met leedwezen vast' dat door het uitblijven van een op lossing voor de verbinding Ant werpenRijn. een zware hypo theek blijft drukken op de Bel- bische bereidheid tot samen werking met Nederland. Tenslot te wijst het V.E.V. op de nood zaak van het oprichten van de hogere Beneluxorganen. Kaasmarkt Alkmaar ALMAAR, 29 Augustus Aanvoer 40.000 kg. 14 stapels fabriekskaas 2.16 p. kg; 7 sta pels boerenkaas 2.20 p. ka. Handel stug.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7