Nieuuu Dr. W. DREES aanvaardt formatie kabinet Definitieve samenstelling begin volgende week verwacht Helderse botter bij Egmond gestrand Talrijke deportaties ook in Hongarije DAGBLAD VOOR ALKMAAR veilig. (Vondel) Dinsdag beëdiging ministers? HET NIEUWE KABINET EN OMGEVING Opstand verijdeld in Bolivia Verwierp Perzië olie-voorstel? s-Gravenhage29 Aug- Het kabinet van H.M. de Koningin deelt mede: IrC. Staf heeft hedenmiddag te Soestdijk aan H.M. de Ko ningin opnieuw verslag uitgebracht over de mogelijkheden tot het vormen van een kabinetH.Mheeft daarop aan dr. W. Drees opdracht verstrekt tot het vormen van een kabinetDr. Drees heeft deze opdracht aanvaard Nieuwe ministers derde kabinet-Drees Oostenrijkse wet door veto getroffen Baby-koning Foead moet terugkomen Lagere invoerrechten in West-Duitsland? 30.000 Tsjechische gezinnen moeten op korte termijn hun huis uit Op Koje: 1 dode en 26 gewonden Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. Noordliollancls Dacrblad HET REIT (V ondel) Zaterdag 30 Augustus 1952 48e jaargang No. 12565 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) Het nieuwe kabinet wacht nog slechts op zijn officiële vorm. Gisteren, in de namiddag, kon ir. Staf zich naar paleis Soest dijk begeven om H.M. de Koningin opnieuw verslag uit te brengen, zoals ook later door het kabinet der Koningin werd medegedeeld. Dit verslag moet hebben ingehouden, dat het alsnog gelukt is om de vier bij de formatie betrokken partijen tot elkaar te brengen op een nieuwe verdeling van de departe menten en dat ook de bezetting hiervan geen moeilijkheden meer zal opleveren, zoals bij de formatie-Donker het geval was. Verwacht wordt, dat dr. Drees zich hedenmiddag weer naar het paleis Soestdijk zal begeven. De officiële samenstelling van het nieuwe kabinet zal waarschijnlijk Maandag worden bekend gemaakt. De beëdiging van de nieuwe ministers zou a.s. Dinsdag geschieden. Eerder op de dag had ir. Staf de personen gepolst, waaromtrent nog geen zekerheid bestond. Hierbij kwamen twee nieuwe K V.P.-figuren naar voren: mr. H. J. M. Loeff, de energieke burgemeester van Den Bosch, die naar „Binnenlandse Zaken" zou gaan en ir. H. B. J. Witte, de burgemeester van Bergen op Zoom, die in brede kring de aan dacht is gaan trekken door zijn kundige belangstelling voor de woningbouw en die nu mr. in 't Veld aan „Wederopbouw en Volkshuisvesting" zal opvolgen. Na dit rapport van ir. Staf was de weg vrij voor een nieuwe op dracht en deze is, aldus de me dedeling van het Kabinet der Koningin, aan dr. W. Drees ver leend. Dr. Drees heeft de op dracht aanvaard en zal wellicht reeds heden de in concept gereed zijnde ministerslijst aan H.M. de Koningin kunnen voorleggen. Het nieuwe kabinet zal dus weer het kabinet-Drees heten, hoewel dit het derde kabinet- Drees zal zijn, dat niet door de socialistische premier werd ge vormd. In 1951 gaf. prof. Romme aanhet tweede gestalte en de eer van het derde, moet dr. Drees met prof. Beel, mr. Donker en ir. Staf delen. Het aandeel van de laatste is, althans naar buiten, zeer belangrijk geweest en de persoon van ir. Staf, toch reeds een zeer gewaardeerde figuur, heeft in de afgelopen weken dan ook ongetwijfeld nog aan politiek prestige gewonnen. Moeilijk proces Wat de vormgeving van het nieuwe kabinet betreft was, ach teraf bezien, voor dr. Drees als eerste formateur, slechts het aan geven van de eerste nog al te ruwe vormen weggelegd. Het aandeel van P.v.d.A., K.V.P. en C.H. gaf hij op zichzelf goede proporties, maar het aandeel van de A.R. bleek daarnaast te klein. De tweede formateur, prof. Beel, trachtte tot een juister geheel te komen door het A.R.-deel te ver groten ten koste van de K.V.P. (verlies van Economische Zaken), terwijl de P.v.d.A. ook op haar beurt een deel zou moeten prijs geven, nl. het premierschap en een deel van Sociale Zaken, waaruit het nieuwe departement van „Maatschappelijke Zorg" zou geboetseerd kunnen worden. De P.v.d.A. wenste echter op geen enkele wijze „verkneed" te wor den en daarop moest ook prof. Beel de politieke klei neerleggen. De derde formateur, de socia list Donker, traohtte hiermede rekening te houden. Aan 't deel van de P.v.d.A. kwam hij niet, wel bleef hij van de K.V.P. „Eco nomische Zaken" vragen, maar de compensatie zou gevonden kunnen worden in zes en niet vijf K.V.P.-zetels, een zetel die hij vond door in tegenstelling tot zijn voorgangers ook de eerste plaats op „Buitenlandse Zaken" (totdantoe voor een partijloze figuur gereserveerd) bij de ver deling te voegen. Toen ook deze mogelijkheid niet uitvoerbaar bleek, viel mr. Donker terug op een opzet van vijf zetels voor de K.V.P. (niet twee, maar één por tefeuille op Buitenlandse Zaken). Maar de K.V.P. zou „Justitie" tegen een van de socialistische portefeuilles, nl. „Wederopbouw en Volkshuisvesting", kunnen ruilen. Nu was het echter het K.V.P.-aandeel dat te klein bleek en daarop strandde de formatie- Donker. Wie het product, dat nu eindelijk tot stand gekomen is, beziet, moet tot de conclusie ko men, dat de hand van al deze boetseerders merkbaar is geble ven. In de grondvormen van 5 P.v.d.A., 6 K.V.P., 2 A.R., 2 C.H. en een partijloze minister, her kennen wij de hand zowel van dr. Drees als mr. Donker. De split sing van Soc. Zaken, door prof. Beel ontworpen, kreeg tenslotte toch vorm en hetzelfde geldt voor de ruil van „Justitie" tegen „We deropbouw", die, zoals gezegd, een vondst was van mr. Donker. De moeizame arbeid van ruim negen weken zal door velen met ongeduld en misschien zelfs lang zamerhand met nauw verholen misnoegen ziin gevolgd. Toch was het een zeer belangrijke strijd Op de eerste plaats ging het er om. de mogelijkheid van een me dewerking van de A.R. niet te laten afstuiten op het starre standpunt van de P.v.d.A., dat de K.V.P. dan maar in een smallere basis moest bewilligen. De K.V.P. is daarvoor niet geweken en met succes. Zii bracht daarvoor zelf een offer door het verlies van „Economische Zaken", maar eiste van de P.v.d.A. hetzelfde en dat werd het tweede belangrijke punt bij deze moeizame formatie. Eerst bij de formatie Donker verklaar de de P.v.d.A. zich bereid om iets prijs te geven. Echter te wei nig. naar het oordeel van de K.V.P. En ook hier boekte zij tenslotte succes getuige het uit eindelijk resultaat: voor het ver lies van „Economische Zaken" niet vijf maar zes zetels en waar onder niet enkel ..Wederopbouw" maar ook het nieuwe departe ment van „Maatschappelijke Zorg". Juiste krachtsverhouding Het derde belangrijke punt was de strijd om de juiste krachtsverhouding. De P.v.d.A. wilde niets prijsgeven om haar invloed in de sociaal-economische sfeer volledig te kunnen behou den. Daartegen botste de eis van de A.R. om in die sfeer ook we zenlijke invloed te krijgen en la ter die van de K.V.P.. om voor het verlies van „Economische Za ken" om dezelfde reden vol doende gecompenseerd te worden. Uit het voorgaande kon reeds worden opgemaakt, dat deze eisen tenslotte toch inwilliging hebben gevonden en waardoor over en weer de juiste uitgangs punten konden worden betrokken voor het komende beleid. Prof. Rutten teruggetrokken? Wat de bezetting betreft werd eerst vanmorgen duidelijk, dat prof. Beel. naast het vice-pre- mierschap niet „Binnenlandse Zaken" maar het nieuwe depar tement van „Maatschappelijke Zorg" zal gaan beheren. Voor „Binnenlandse Zaken" polste ir. Staf de burgemeester van 's-Her- togenbosch, mr. Loeff, dieechter bedankte. Wie de nieuwe K.V.P.- figuur voor „Wederopbouw en Volkshuisvesting" zou kunnen zijn bleef een vraag tot ir. Witte, de burgemeester van Bergen op Zoom op het departement van ir. Staf verscheen. De komst van mr. J. Luns. de katholieke man voor de tweede plaats op „Bui tenlandse Zaken", tweede niet Het nieuwe kabinet zou er als volgt uit kunnen zien: P.v.d.A.: premier en Algemene Zaken (dr. W. Drees), Sociale Zaken (J. G. Suurhofi), Financiën (I. v. d. Kielt), Landbouw (S. L. Mcmsholt) en Justitie (mr. L. A. Donker). K.V.P.: vice-premier en Maatschappelijke Zorg (prol. L. J. M. Beel), Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen (mr. J. M. L. Cals), Wederopbouw en Volkshuisvesting (ir. H. B. J. Witte), Binnenlandse Zaken (nog niet bekend), P.B.O. (A. C. de Bruyn) en tweede post op Buitenlandse Zaken (mr. J. Luns). A.R.: Economische Zaken (proL dr. J. Zijlstra) en Verkeer en Waterstaat !mr. J. Algera). C.H.: Oorlog en Marine (ir. C. Staf) en Overzeese Rijks delen (prof. mr. dr. W. J. A. Kernkamp). Partijloos: Buitenlandse Zaken (mr. J. W. Beynen). bedoeld in de zin van onderge schikte plaats, was al geen ver rassing meer. evenmin als die van de heer de Bruyn, de komen de minister voor de P.B.O. en de bezitsvorming. Over de bezetting van de portefeuille van „O.. K. en W." bestaat nog steeds onze kerheid. Vanmiddag verluidde, dat prof. Rutten definitief zou hebben bedankt, in welk geval mr. Cals de meest aangewezen opvolger zou zijn. WENEN, 29 Aug. De vier bezettende mogendheden heb ben met algemene stemmen haar veto uitgesproken over een Oostenrijkse wet, krach tens welke een groep perso nen, die zich onder Hitier Joodse eigendommen had toe geëigend, voor de tweede maal beslag op deze goederen zou kunnen leggen. De Oostenrijkse regering poogt al verscheidene jaren deze wet. onder de een of andere vorm. door de Geallieerde Bestuursraad goedgekeurd te krijgen. De wet zou de herziening heb ben toegestaan van na-oorlogse gerechtelijke uitspraken, waarbij de goederen in kwestie aan hun oorspronkelijke eigenaars werden teruggegeven. HIJ KRIJGT EEN KROONPRINS VAN 76 JAAR CAIRO, 29 Aug. Premier Aly Maher heeft verklaard dat de nog geen jaar oude koning Foead n, die tot zijn zevende jaar bij zijn moeder zal blijven, in Egypte zal worden opgevoed op dat hij temidden van zijn volk kan opgroeien en hen, over wie hij eens zal regeren, kan leren liefhebben en begrijpen. Men verwacht dat de 76-jarige prins Mohammed Aly binnenkort door de regentschapsraad tot kroonprins van Egypte zal wor den uitgeroepen. Dat zou dan de derde maal zijn dat hij eerste erfgenaam van de Egyptische troon wordt. Hij is Faroek's oom. De Egyptische spoorwegarbei ders hebben generaal Naguib een blauwe overall met de onder scheidingstekens van zijn rang aangeboden, uit erkentelijkheid voor hetgeen hij doet ,,voor de gewone man". Bij strandpaal 41, dicht bij Egmond aan Zee, is gisteren de botter H.D. 220, schipper-eige- naar H. Wezelman uit Den Hel der, gestrand en stukgeslagen. Bij hoog water zal met behulp van de Egmondse redding-boot getracht worden nog iets te red den. Aan boord bevonden zich schipper Wezelman en twee knechts. Zij zijn in veiligheid. Nog voor de vloed had ingezet, was de situatie, waarin de ge strande botter zich bevond, zo precair geworden, dat noch aan Ir. H. J. B. Witte Prof. Mr. W. J. A. Kernkamp Mr. J. Luns A. C. de Bruyn berging, noch aan vlot brengen meer te denken viel. Op de bran ding was het bootje op diverse plaatsen lek geslagen en het water stroomde met grote kracht naar binnen. Vermoedelijk zal het geheel als verloren moeten worden be schouwd. Daar iedere bergings poging bij voorbaat tot misluk king gedoemd is, heeft de be manning van Egmond's redding boot er van afgezien nog uit te varen. Het West-Duitse ministerie van Voedselvoorziening bereidt op het ogenblik een wetsont werp voor, waardoor de invoer rechten op boter en aardappelen zo lang verlaagd zouden kunnen worden als de marktsituatie nodig zou maken. Het huidige tekort aan boter is ontstaan, doordat tegenover een stijging van de productie met 7 pCt. een stijging van het verbruik staat met 11 pCt. Er bestaan plannen voor in voer uit Denemarken, Neder land en Hongarije. Invoer uit Noorwegen is pas in December te verwachten. Voorts werd ver klaard, dat de Westduitse rege ring het voornemen heeft voe- dergranen in te voeren om te verhinderen, dat consumptieaard appelen aan het vee worden ge voerd. H.K.H. Prinses Wilhelmina hoopt morgen haar 72e ver jaardag te vieren. Bij deze gelegenheid gaan de gedachten van ons gehele volk weer eens naar Haar, die zich tijdens Haar lange regering een ware „landsmoeder" toonde. WENEN, 29 Augustus Behalve »n Tsjechoslowakije vinden thans ook weer in Hongarije op grote schaal deportaties plaats. Honderden gezinnen, die in strategisch belangrijke steden wonen, worden naar het platteland overgebracht. Zo arriveerde eind Juni een politiemacht uit Boedapest in Miskolc, een zich snel uitbreidend militair pn industriëel centrum bij de Tsjechische grens. Zij gaven 200 gezinnen 20 minuten de tijd om hun belangrijkste bezittingen bijeen te pakken. Al het overige moesten zij achterlaten. Van Miskolc werden zij naar Hortobagy op de grote Hongaarse vlakte gebracht, waar zij te werk zouden zijn gesteld bii grote pro jecten en in bewaakte barakken zouden zijn ondergebracht. Eind Juni en begin Juli zouden ook uit verscheidene steden bij de Joegoslavische grens, waaron der Pees Nagyated en Nagyka- nisza. en uit enkele plaatseri bij de Oostenrijkse grens, waaronder Koeszeg en Szombathely, depor taties ziin geschied. In Zuid-Hon- gariie werden naar verluidt 51 gezinnen uit Szeged per trein weggebracht. Enkele honderden gezinnen, die al uit Boedapest weggevoerd wa ren, zouden nu weer uit Hajdoe- hadhaz. ten Noorden van Debre- czen bij de Roemeense grens ge deporteerd zijn. Volgens een der berichten, zou een bewaker aan ooggetuigen hebben meegedeeld, dat de gede porteerden als arbeiders naar Rusland onderweg waren. Wat Tsjechoslawakije betreft, begon men midden Juli mensen uit Praag, Bratislawa en andere grote steden weg te voeren. Het tempo van deze deportaties wordt nog steeds opgevoerd. In een betrouwbaar diplomatiek bericht wordt geschat, dat er in totaal 30.000 gezinnen een 100.000-tal mensen uit hun hui zen zullen worden gezet. Het doel van deze actie is de vroegere Bourgoisie te ondermijnen en hui zen vrij te krijgen voor commu nistische functionarissen. Er zijn reeds meer dan 25.000 personen verdreven. In Tsjecho- KINDERVERLAMMING TE LOPIK In de gemeente Lopik hebben zich heden twee gevallen van kinderverlamming voorgedaan, nl. bij een meisje van tien en bij een meisje van twee jaar. Het jongste patiëntje is naar een zie kenhuis te Utrecht vervoerd. J. v. d. Kieft Mr. J. Algera J. G. Suurhoff Mr. J. M. L. Cals LA PAZ, 29 Aug. De rege ring van Bolivia heeft gisteren avond bekend gemaakt, dat zij een complot om president Victor Paz Estenssoro en andere autori teiten ten val te brengen, had verijdeld. Er is een groep leden van de „Falange Socialista Boliviana" ter ondervraging in hechtenis geno men. De politie deelde mee. dat Es- tenssoro's chauffeur bii een be schieting met machinegeweren verwondingen had opgelopen. Het is niet bekend, of de president in de auto zat. De politie zou zo no dig uiterst krachtig optreden om een opstand tegen de regering de kop in te drukken. Gisteravond was het echter in de hoofdstad overal rustig. In officiële kringen werd ge meld. dat er 60 personen ziin ge arresteerd, onder wie de direc teur van de Patino-miinen. Al berto Mariaca Pando en de De ken van Sociale Wetenschappen aan de Universiteit van La Paz. Luis Ballivan Saracho. Slowakhe krijgt men twee weken de tijd om zijn zaken te regelen. Op het platteland moet men onderdak zoeken op boerderijen. Volgens de berichten bevinden zich bij de gedeporteerden direc teuren van verscheidene Tsjechi sche fabrieken, die men aange houden had om hulp te verlenen bij de nationalisatie van de be drijven, doch die thans niet meer nodig zijn en beschouwd worden als „mogelijke saboteurs".. NEW YORK, 29 Aug. - De „New York Herald Tribune" deelt in een bericht van zijn corres pondent te Londen mede, dat Perzië het jongste Brits-Ameri kaanse voorstel tot oplossing van het oliegeschil zou hebben ver worpen. Het antwoord van Mossadeq zou znn vervat in een Donder- nofa Londen overhandigde Ofschoon men in gewoonlijk welingelichte kringen te Londen m!.'?drnuk„khWt.. dat men in White Hall tamelijk pessimistisch is, acht men het overdreven te zeggen dat het rapport van de Britse .zaakgelastigde Middleton over zun besprekingen met Mos- sadeq zou concluderen, dat de Brits-Amerikaanse voorstellen als verworpen kunnen worden be schouwd. SEOEL, 29 Aug. Het Ameri kaanse leger heeft medegedeeld, dat er deze week in de krijgsge vangenenkampen van de Ver. Na ties op Koje één communistische gevangene om het leven is geko men en 26 licht werden gewond. Zondag was een groep gevan genen aan het werk bij Masan. toen een dynamietontploffing een aardverschuiving teweeg bracht. Eén man werd door de vallende rotsblokken dodelijk getroffen, 'n ander werd gewond. Maandag schoot een Zuid-Ko- reaanse wacht per ongeluk een krijgsgevangene door de wang in kamp 5 bij San Moedai. Dinsdag werden negen gevan genen gewond, toen in een ander kamp een communistische zang demonstratie werd onderdrukt en Woensdag liepen in soortge lijke omstandigheden vijftien krijgsgevangenen lichte verwon dingen op.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1