Verwerkelijking van slechts kwestie van de Benelux zelfbehoud Nieuwe arrestaties verricht ->E KRONIEK VAN ZATERDAG Geleidelijk hogere prijzen aldus mr. Milius AAN DE VOORAVOND VAN DE 59e JAARBEURS 6ie weRelö ons Ondertekening E.D.G. in najaar fü» ii»„ssï Naar wij vernemen DE MOORD OP DE DRUMMONDS MASSALE AANVAL OP PJONGJANG De West-Duitse sociaal-democratie Het ongeüük in het Goffertstadion TWEE DODEN bij aanvaring op Eems Over het algemeen zou men de huidige economische situatie kunnen typeren als een periode, waarin over vrijwel de gehele linie een neiging valt te bespeuren tot consolidatie en stabili satie, waarbij wordt getracht een zo goed mogelijke aanpassing te verkrijgen bij de bestaande steeds gecompliceerder wordende productie- en consumptie-verhoudingen. Aldus stelde mr. Milius vast in zijn gebruikelijke rede voor binnen- en buitenlandse persvertegenwoordigers aan de vooravond van de 59e jaarbeurs. Deze rust heeft echter een be trekkelijk karakter, want dit wil nog in het geheel niet zeggen, dat een houding kan worden aangenomen van „het zal zo'n vaart niet lonen". Integendeel, een periode van consolidatie brengt de noodzaak mee om er dringend voor te zorgen, dat men ziin nositie zeker stelt en zelfs zo'n grote zekerheid verkrijgt, dat men niet bevreesd behoeft te ziin. uit deze positie te worden verdreven. Deze zekerstelling gaat gepaard met een harde con currentiestrijd om de stellingen te behouden, zowel in nationaal als in internationaal opzicht. Men denke er slechts aan wat Duits land en Japan reeds op de we reldmarkt presteren. Werden in de eerste jaren na de jongste oorlog vrijwel elke maand belangrijke verhogingen geconstateerd ten aanzien van de totale productie der bedrijven, geleidelijk is hierin verandering gekomen. In 1952 valt een verde re vertraging in de vooruitgang te constateren. Geen wonder dus. dat het werkloosheidsvraagstuk aan actualiteit heeft "ewonnen in het bijzonder op het gebied van de bouw- en de metaalnijver heid en de landbouw. Middenstand let on uw saeck De middenstand als zodanig is er op achteruitgegaan, hetgeen tot uiting komt in een vrijwel permanente daling van de bruto winstmarges. Zo kan een geleidelijke ver schuiving worden geconstateerd ten gunste van de grotere mid- denstandsbedriiven, welke, onder gunstiger kostenverhoudingen kunnen werken. Zouden de las ten voor de middenstand nu klei ner worden, dan zou deze ont wikkeling kunnen worden afge remd. Doch het tegendeel is ech ter eerder het geval. Immers, verwacht moet worden, dat bin nen afzienbare tiid een huurver hoging tot stand zal komeh ter- LONDEN. Uit de sta tistiek: op iedere vier ge trouwde vrouwen in Engeland werkt er één in loondienst buitenshuis. In de eerste zes maanden van dit jaar wer den bij verkeersongevallen in Engeland 2090 mensen gedood en 93.067 gewond. ROME. Volgens een Ita liaanse sigarettensmokkelaar zijn de voordelen van de ille gale handel in tabak voor de Italiaanse economie groter dan de nadelen. Tenminste een half millioen personen vindt er een middel van bestaan in. BOLTON. De 42-jarige mej. Mary Terry heeft van de heer Pilkington, oud-directeur van een spinnerij, in wiens ge zin zij 20 jaar als huishoud ster heeft gewerkt 30.000 pond sterling (rond 320.000 gulden) geërfd, op voorwaarde dat zij ongetrouwd blijft. Ze erfde ook zijn voorraad wijn en sterke drank. Ze zit er mee in: „Ik ben vrijwel geheelont- houdster" zei ze. KOPENHAGEN. Negen verpleegden van de zenuwin richting op het eilandje Livoe wilden hier een onafhanke lijke republiek stichten. Ze wisten geweren te bemachti gen, maar toen ze daarmede alle bewakers en andere em- ployé's om het leven zouden gaan brengen ontdekten ze tot hun opperste verbazing, dat de patronen waarvan ze zich ook meester hadden gemaakt, van een ander kaliber waren. HOLLYWOOD. Tenge volge van de televisie gaat het niet meer zo best in de Amerikaanse filmindustrie, aldus de productiechef van „Paramount". „Want waarom zou je naar een bioscoop gaan BONN, 29 Aug. (A.P.). De Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland heeft vandaag tijdens een interview als ziin ver wachting uitgesproken, dat de West-Europese landen in het be gin van dit najaar het verdrag op de Europese defensiegemeen schap zullen bekrachtigen. Donnelly, die in het begin van de maand McCloy als Hoge Com- ais je slechte films thuis kunt zien?" wiil bovendien wordt aangedron gen van vele zijden, op een ove rigens begrijpelijke wens tot re geling van de vacanties van het winkelpersoneel. Als gevolg hier van zullen de winstmarges dus eerder nog kleiner dan groter kunnen worden. Het devies: „let op uw saeck" is in deze tiid dus Wel in het bijzonder op de mid denstand van toepassing. De middenstand dient zich voortdurend ernstig af te vragen welke middelen moeten worden toegepast om de kostenpercenta- ges te verlagen. Tegen deze achtergrond moet het initiatief worden gezien, het welk bedoelt aan de komende Jaarbeurs een efficiency-afdeling te verbinden, door welke in het bijzonder de aandacht wordt ge vestigd op de middelen, welke thans beschikbaar zijn om zowel de middenstand als de industrie in staat te stellen interne reor ganisaties door te voeren om een verlaging van de kostprijs te be werkstelligen. Op dit nog maag delijke gebied ziin de eerste stap pen gezet. Naar hogere prijzen Verwacht moet worden, dat de Nederlandse prijzen-structuur ge leidelijk aan die van de overige West-Europese landen zal worden aangepast in de loop van de ko mende maanden. Benelux en Schumanplan zijn een tweetal factoren, welke dit proces zonder twijfel aanzienlijk zullen versnel len. Politieke en economische nood zaak tot samenwerking der Be- neluxlanden zal de aanwezige ontbindende krachten uiteindelijk tot stilstand weten te brengen en weten te leiden tot de onmis baarheid ener nauwe economische en politieke aaneensluiting. Dit is niet anders dan een kwestie van zelfbehoud. Zeker zal dit proces van aaneensluiting niet altijd even soepel lopen. Het is immers allerminst een sinecure om de productie-factoren in beide lan den een gelijke vorm te geven, vooral zolang belangrijke onder delen van de economische struc tuur als lonen en prijzen belang rijke verschillen vertonen. De zeer ver doorgevoerde liberalisa tie van de Nederlands-Belgische handel evenwel moet er automa tisch toe leiden, dat de niveau's in beide landen elkander nade ren en bijgevolg moet er mede worden rekening gehouden, dat de prijzen- en kostenstructuur in Nederland in de toekomst op een hoger niveau zullen komen. Dit betekent, dat op de duur zowel de lonen als de prijzen eerder een stijging dan een da ling zullen te zien geven, al be hoeft dit nog geenszins te bete kenen, dat in Nederland dezelfde prijzen als in België zullen wor den berekend, omdat het moge lijk is, dat zich ook in de toe komst enige verschillen in de le vensstandaard van de beide lan den zullen kunnen continueren. Wanneer de priizenstructuur in het buitenland ingevolge het plan-Schuman op een ander ni veau dan het onze wordt gesta biliseerd en uit de ter beschik king staahde gegevens bevindt zich dat niveau boven dat van ons land betekent dit. dat on ze prijzen dus omhoog zullen moeten worden getrokken. Een en ander zal er toe leiden, dat ten aanzien van de midden- Advertentie) nam dr. G. J. Lammers, die benoemd is tot directeur van de regeringsvoorlichtingsdienst, af scheid van het departement van Sociale Zaken. Staatssecretaris v. Rhijn wees op de grote verdien sten, die de heer Lammers heeft verworven bij de reorganisatie van het departement. zal het jaarlijkse défilé langs de „dodencel" in het „Oranjeho tel" te Den Haag op Zaterdag 20 September a.s. worden gehou den. Op die dag zal ook de jaar lijkse ledenvergadering van de stichting Oranjehotel" plaats hebben is Vrijdagmorgen in Bellevue te Amsterdam de nationale post- zegeltentoonstelling geopend, die daar in alle zalen door de ver eniging van postzegelverzame laars „Hollandia" ter gelegenheid van haar gouden jubileum wordt gehouden Onder de spoorlijn Rome-Florence op enige kilometers van de Italiaanse hoofdstad werd onlangs een niet ontplofte bom van 500 pond ontdekt, welke vermoedelijk is afgeworpen door meldde zich dezer dagen een een geallieerd vliegtuig tijdens de massale luchtaanvallen Rotterdamse musicus, die een op de spoorwegknooppunten van Rome in 1943. Werklieden stand redelijk gunstige perspec tieven kunnen worden verwacht op afzienbare termijn. Risico's lopen wil met de Be- nulux. risico's nemen wii op ons bii het aanvaarden van het Schu- onder grote belangstelling de portemonnaie inhoudende twee duizend gulden had gevonden. Een en ander bleek het eigendom te zijn van de fabrikant uit Rijs wijk, die Donderdag bij de politie aangifte van vermissing had ge daan. had Vrijdagmorgen in de St. Martinuskerk te Wijk-Maastricht zijn thans bezig met het uitgraven van het gevaarlijke projectiel. man-plan. risico's welke voor ons een voordeel, doch even goed een nadeel kunnen betekenen, aldus mr. Milius. Nimmer mag bii me ningsverschillen echter grond worden gegeven aan negatieve krachten, die er toe kunnen lei den. dat het gehele bouwwerk, hetwelk in de afgelopen jaren met zoveel zorg en moeite is op getrokken. wordt gesloopt en af gebroken. STEILWAND-ARTIST STORT OMLAAG Op de „August-Markt" in Pa penburg (ï>ld.) is bij de training 'n steilwand-artist omlaag gestort Met ernstige hoofdwonden werd hij aldaar in het Maria-hospitaal opgenomen plechtige uitvaart plaats voor wijlen het oud-Eerste Kamerlid mr. F. I. J. Janssen, die een be langrijke politieke en sociale fi guur in Limburg was. ZORG VOOR GEREPATRI EERDEN Het kantoor van mevr. Spoor, dat sociale voorlichting geeft aan gerepatriëerden uit Indonesië, heeft zijn werkzaamheden geco ördineerd met de stichting Zorg voor Gerepatrieerden voor zover het materiële en financiële hulp en bijstand betreft. Beide instan ties hebben thans een gemeen schappelijk fonds. PEYRUIS, 29 Aug. (A.P.). In de vroege ochtenduren is com missaris Sebeille met zijn inspec teurs naar een boerderij gegaan, die ongeveer 10 minuten van het station van Lurs ligt. Deze boer derij wordt bewoond door Paul Maillet, die het beroep van op steller bij de Franse spoorwegen uitoefent. Een bezoek aan zijn huis lever de het resultaat op, dat in een fornuis twee stenguns gevonden werden. Maillet en zijn vrouw zijn tegen 15.00 uur naar Forcal- quier overgebracht. Zij zijn tegen 16.30 uur door de politie onder- vraagd. De vader van Maillet, Gaston Maillet, is op zijn beurt naar het gemeentehuis overgebracht en ondervraagd. Inspecteur Ranchin moord begaan werd en dit aan de getuigen voor te leggen. In het algemeen hecht men groot gewicht aan dit verhoor. Het is mogelijk dat het tot diep in de nacht zal duren. Paul Maillet is inmiddels met twee inspecteurs op 't gemeente huis in Forcalquier aangekomen. Daarna zijn zij naar een bos ge gaan bij Durance, ongeveer een kilometer verwijderd van de boerderij „Grande Terre". SEOEL, 29 Aug. Nadat te voren de bevolking van Pjong jang, de Noord-Koreaanse hoofd- De kopstukken van de sociaal democratische partii in de West- Duitse Bonds-Republiek hebben kort na de dood van hun eminen te leider Dr Kurt Schumacher het parool uitgegeven, de politieke richtlijn van de aan de partij ont vallen voorzitter te blijven vol gen. Begrijpelijk, men had deze grote politicus van het na-oorlog- se Duitsland niet beter kunnen eren. Het staat evenwel te bezien, of dit parool in een verre toe komst gehandhaafd zal blijven. De staatkunde is een kunst, die een practische verwezenlijking van denkbeelden en idealen voor staat en voor alles rekening moet houden met toestanden en ver houdingen. Alleen daarom reeds is het gewaagd in een tijd van wisselende omstandigheden, zoals in West-Duitsland zeer sterk het geval is, bij voorbaat vast te hou den aan een eenmaal ingenomen standpunt. Er zijn evenwel andere motieven, die de bestendigheid van het eenmaal uitgegeven pa rool der West-Duitse sociaal-de- mocrater, te niet kunnen doen. Enerzijds is er Van het wereldtoneel is naar Peyruis gegaan om het stad, door strooibiljetten en de wapen te zoeken waarmee de EERSTE STEENLEGGING NIEUWE JAARBEURSHAL Op 2 September, de eerste beursdag, des middags vier uur, zal de plechtige eerste steenlegging plaats vinden van de in aanbouw zijnde Jaarbeurshal aan het Croese- laan-terrein door F. H. Fen- tener v. Vlissingen Jr., klein zoon en naamgenoot van de ere-voorzitter der Jaarbeurs, dr. F. H. Fentener v. Vlis singen. De bouw van de hal ver loopt tot nu toe geheel naar wens binnen de daarvoor vastgestelde tijdslimiet. Onze landgenoot Piet van Heusden versloeg in de finale achtervolging amateurs op de wielerbaan te Parijs de titel houder, de Italiaan Mino de Rossi, op overtuigende wijze en behaalde hiermede het wereldkampioenschap 1952. De heer Joinard, president van de U.C.I., helpt de nieuwe wereld kampioen in zijn regenboogtrui. (Telefoto ANP) Gistermiddag vernamen wij in het Canisius Ziekenhuis, dat de toestand van de twee slacht offers van het motorongeluk, Jan Wolf en W. Hendriks, nog steeds zeer critiek is. Er is nog geen beterschap ingetreden, zodat men nog altijd vreest voor het leven van beide kinderen. De belangstelling van de be volking bij de begrafenis van de slachtoffers is opvallend groot. Het graf van het meisje Bernar- dina Bal werd op Rustoord be dolven onder de bloemen, terwijl toen alle vriendinnetjes van school bloemen op het graf strooiden. De burgemeester van Nijmegen, mr. C. Hustinx, sprak namens het gemeentebestuur woorden van deernis tot de ouders. Vandaag is het stoffelijk overschot van de 14-jarige Jan Hendriks op het kerkhof Jonker- bos begraven. Ook hier was bij zonder grote belangstelling. Al meermalen hebben wij er op gewezen, I christelijke zijde liet men zich niet onbetuigd dat het moeilijk is, te geloven in het wezen I werd opgemerkt, dat indien het humanisme de JOHANNESBURG. Zuid- Afrikaanse pluimveehouders klagen er over dat hun kippen van de leg zijn geraakt ten gevolge van het lawaai van de sinds kort overvliegende „Cornet"-passagiers straal vliegtuigen. HONGKONG. De 32- jarige Lee Hong stal een ijzeren deur uit de Lili-ijzer- fabriek. „Je schijnt zeer gesteld te zijn op ijzeren deuren", zei de rechter. „Ik zal je er een maand achter zetten". met bondskanselier Adenauer hebben. Diezelfde avond zal Don nelly ook aanwezig zijn bij het onderhoud, dat generaal Ridgway met dr. Adenauer zal hebben. Donnelly zal 8 September zijn eerste bezoek aan Berlijn bren gen, waar hij een onderhoud hoopt te hebben met generaal Tsjoeikof, de Sovjetbevelhebber in Oost-Duitsland. Diamanten echtpaar te Zaandam Woensdag 10 September hoopt het echtpaar C. Ras-Ras, Wijn- kanspad 16 te Zaandam z'n dia manten huwelijksfeest te vieren. Bruid en bruidegom, beiden af komstig van het voormalige eiland Urk. genieten nog een uit- ,j. - -t V) van de zgn. „doorbraak", zolang men de illusie heeft, een politieke grondslag duurzaam :e kunnen bouwen op een samenstel van een drie of viertal geestelijke grondslagen, als van katholi cisme, protestantisme, humanisme en vrijdenkerij snz. Wij hebben er dan op gewezen, dat het ten slotte niet houdbaar kan zijn, op dergelijke uiteen lopende levensbeschouwingen een politiek door te voeren, als wij aannemen en dat moet men toch dat politiek zo sterk door geestelijke krachten wordt beheerst. Pas hebben wij daar nog iveer een merkwaardig staaltje van gezien, toen tiet officiële blad van de Partij van de Arbeid de aandacht vroeg voor het internationale humanis tencongres, dat in Amsterdam gehouden werd en dat in onze krant terecht als een gevaarlijk congres 1 werd uitgekreten. Het „Vrije Volk" was er eigen lijk een beetje mee „an". Het kan natuurlijk voor ie humanisten onder zijn leden en dat schijnen er aeel wat te zijn en het zijn inderdaad niet de inbelangrijkste figuren, het feit van dat Humanis tisch Congres niet ontgaan, maar het moet aan anderen graag verwijtend, dat zij zoveel last heb ben van diverse „vleugels", ook weer de anderen te vrind houden, die het met dat humanisme helemaal niet kunnen hebben „Het rode blad zegt dus, dat de P.v.d.A. er •k in geslaagd is, verschillende levensuitingen onder zijn vlag te verenigen en dat er dus ook plaats is voor humanisten. Die humanisten hebben echter onder elkaar ook nog al sterk uit eenlopende opvattingen. Het humanisme heeft zekere aanvaardbare dingen, zolang het een chris telijke ondergrond erkent, aanvaardbaar dan in zoverre, dat wij het onzerzijds ook kunnen waar ieren en samenwerking op verschillende we reldlijke terreinen niet van te voren uitgesloten be- ioeft te zijn. Dat kan echter niet, indien wij te ioen hebben met gevaarlijke, althans geestelijk- gevaarlijke lieden als de niet-onbekende heer Huxleij, die een nieuwe religie, maar dan zonder God propageert. Hij neemt weliswaar stelling tegen het communisme, maar ook tegen het Christendom, in het bijzonder tegen het katholicisme. Hoe moet aet nu in de geestelijke geaardheid van de P.v.d.A. wel gesteld zijn, indien katholieken en protestanten xp een dergelijke manier bijeen gebracht worden met deze humanisten, die sterker dan inderdaad verscheidene humanisten in ons land, die ook in ie P.v.d.A. zitten zo rechtstreeks partij kiezen, zeg maar fulmineren, tegen het Christendom, het dogma, en het bovennatuurlijke? Dat kan natuurlij K op de duur nooit goed gaan. Terwijl nu van verschillende zijden wij citeerden in ons blad al enige persstem men van katholieke zijde en ook van protestants kant van het Amsterdamse Congres opgaat, dit de ernstigste gevolgen kan hebben voor de ontwikke ling van het humanisme in ons land, maakt het „Vrije Volk" buigingen in de richting van het Am sterdamse Congres, dat een gevaarlijk anti-christe lijk karakter vertoonde. Het blad hoopte, dat de ontwikkeling de goede kant zou uitgaan en al bleek er nog een tekort aan eenstemmigheid te zijn, iet rode blad wuifde de geest van de verschillende aangenomen resoluties toe. Het had stellig beter sunnen zwijgen, inplaats van dat het een poging deed, de P.v.d.A. met de opvattingen van de heren te verzoenen. Dit kan aliee maar aanleiding zijn tot nieuwe moeilijkheden en spanningen in de partij Merkwaardig is, dat in het verloop van de vergadering nog uitvoerig is gediscussiëerd over de vraag, of de humanisten wel of niet aan politiek moesten doen, of zij een vaag of een duidelijk program moesten opzetten, of zij de hristenen moeten afstoten of aantrekken. Doch over dit alles kwam men nog niet tot overeen stemmingToch spreekt het „Vrije Volk" waardering uit voor dit Congres, al erkent het, dat voor velen het humanisme een zo onbepaald begrip is. Maar niettemin verdient het Congres „van socialistische zijde belangstelling". Hoewel nu en dan, maar vooral xn de rede van Huxleij, iuidelijk uitkwam, dat deze beweging hóógst ee vaar] ijk is. Wij vinden het, op zijn zachtst gezegd, maar vreemd, dat men rr eent in één staatkundige partij mensen van zo uiteenlopende opvatting, over ïe diepste levensvragen, met goed gevolg voor de staatkunde én voor een gezonde ontwikkeling van aet geestelijk leven, te kunnen verenigen De Partij van de Arbeid erkent de betekenis van ie godsdienst voor de politiek. Maar hoe kan zij ian ook „handje-plak" doen met mensen, die een Huxleij toejuichen, die er zo sterk de nadruk op legt, dat het humanisme de grootste rivaal van alle godsdiensten is!Het wil zich zien als de vervolmaking van de godsdiensten en die dan ver vangen door iets, dat niets meer met godsdienst te maken heeft. Geen wonder, dat wij, in deze gees telijk verwarde tijd, die nogal met „het" humanis me coquetteert, tegen het streven van het Amster damse Congres moeten waarschuwen en met grote klem. Reeds eerder zijn pogingen gedaan, om het humanisme op één lijn te stellen met de katholieke en protestantse levensbeschouwing. Het verzet daartegen zal na het Congres van Amsterdam stel lig toenemen, omdat een ontkrachting van de hoogste christelijke levenswaarden dit humanisme ook gevaarlijk maakt op wereldlijk terrein! radio was gewaarschuwd, hebben honderden vliegtuigen hier in di-ie golven een aanval uitge voerd, die waarschijnlijk de grootste is geweest in de gehele Koreaanse oorlog. 420 toestellen van vier gealli eerde landen namen aan de ope ratie deel. Het was de vijfde aan val op Pjongjang sedert 1 Aug Bii de eerste aanval wierpen 420 gevechtsbommenwerpers 100 ton explosieven op twee vliegvelden een electrische centrale, fabrie ken, luchtdoelgeschut en veertig andere militaire objecten aan de rand van de stad. Na afloop wer den vier enorme explosies ge hoord. Later keerden 345 vlieg tuigen terug en vernielden 24 ba rakken en opslagplaatsen. Een derde golf voltooide de verwoes tingen. KARDINAAL GILROY NODIGT KATHOLIEKEN UIT SIDNEY, 28 Aug. (K.N.P.). Kardinaal Gilroy, aartsbisschop van Sidney, heeft een uitnodiging tot alle Katholieken van de ge hele wereld gericht om tegen woordig te zijn bij de feesten, welke volgend jaar in Australië zullen worden gehouden. In 1953 is het n.l. 150 jaar ge leden, dat de Katholieken voor het eerst in het openbaar hun godsdienst mochten belijden. Deze feesten worden gecombi neerd met een plechtige viering van het feit, dat 25 jaar terug het Internationaal Eucharistisch Con gres te Sidney plaats vond. de bestaande critiek van de zusterpartijen buiten de Duit se grenzen. Anderzijds het feit van het krachtige persoonlij ke stempel van Schumacher op zijn geestelijke nalatenschap. Een stempel, juist omdat het persoon lijk is niet voor altijd tegen de tand des tijds bestand zal blijken te ziin. En dan bedoelen wij met „persoonlijk" niet zozeer een scherp gefundeerde theorie, ont sproten aan het brein van Kurt Schumacher, dan wel een typisch gevoels-element. De poiltieke lijn van de sociaal-democraten werd in hoofdzaak door Schumacher zelf uitgestippeld. Men zal 't we zen van ziin politieke gedachten- gang na de oorlog niet kunnen volgen, zonder enig begrip van de levensgeschiedenis van deze fi guur en van de tijd, waarin hij zich tot de politiek gevoelde aan getrokken. Schumacher was de man, die nog steeds met zijn ge dachten verwijlde in de periode van de glorie der Duitse sociaal democratie van vóór 1933. Gebo ren in 1896 was hij reeds op jeug dige leeftijd een opvallende fi guur in het Duitsland na 1918 on der de jongeren. Hii werd in 1930 lid van de Rijksdag. Reeds bij de opkomst van Hitier wees hij het nationaal-socialisme fanatiek van de hand. Hij zag de dodelijke be dreiging van de theorie van Ro senberg e.a. voor het Duitse volk, maar ook voor de gehele wereld en in het bijzonder voor de de mocratie en de beginselen, die hij van Lasalle had overgenomen „Gelijkheid, vrijheid en broeder schap". Schumacher achtte de ar chitecten van het barbaarse na zisme de ondergravers van de menselijke rechten. Hii werd de martelaar van de democratie. De tien jaren concentratiekamp maakten hem geestelijk niet ka pot, maar sloopten wel zijn li chamelijke gesteldheid, wat dan ook koxt geleden zijn dood heeft veroorzaakt. „PIJLENRIT 1952" Om hel kampioenschap van Nederland Op Vrijdag 10 en Zaterdag 11 October wordt de „Pijlenrit 1952", de vierde - betrouwbaarheidsrit - in successie, verreden. Het traject heeft een lengte van ongeveer zevenihonderdvijftig km, over goe de wegen. Start, rust en finish zijn in Arnhem. De verwachting is gewettigd, dat er een flink aantal deelnemers zal ziin uit alle wind streken van het land. Dit jaar wordt de „Pijlenrit" van méér belang nog, omdat, naast 't jaarlijkse gevecht om de CUP, het de vierde en beslissende rit is om het kampioenschap van Nederland, betrouwbaarheidsrit- ten (ingesteld door de K.N.A-C.) Zilverregen op een rijksweg Zilveren guldens en rijksdaal ders rolden er uit een auto, die op de rijksweg onder IJsselmonde reed. Een automobilist raapte er een op en tezamen met anderen, die de „zilverregen" ook zagen, bracht hij de politie op de hoogte. Er werd vaor acht gulden aan zilvergeld gevonden, dat vermoe delijk in een bocht uit de koffer ruimte van een auto viel. De recherche is op onderzoek uitgegaan, hoorde enige getui gen, maar tot een oplossing is men nog niet gekomen. UITSPRAAK KAAPSE HOOGGERECHTSHOF KAAPSTAD, 29 Aug. (Reuter). Onmiddellijk na de uitspraak van het Kaapse Hooggerechtshof, dat Vrijdag eenstemmig de wet op het Hoge Parlementaire Hof on geldig verklaarde, heeft de Zuid- Afrikaanse regering besloten van deze uitspraak in beroep te gaan. Het Kaapse Hooggerechtshof is een van de vier provinciale af delingen van het Zuid-Afrikaanse Oppergerechtshof. Het beroep van de regering zal worden behan deld door bet Hof te Bloemfon tein, de juridische hoofdstad van de Unie van Zuid-Afrika. Moge lijk zal dit beroep in November worden behandeld. Zijn gevangenschap maakte hem hard. Pruis van origine be zat hii iets van die Duitse on barmhartigheid en medoaen- loosheid, die dit volk dikwijls inap de historie impopulair hébben gemaakt. Het was dezelfde hard heid. die hem na 1945 heftig deed ontreden tegen het communisme. Hij wierp elke gedachte van een zgn. Volksfront ver van zich af, omdat hij, evenals in het natio- naal-socialisme, in de leer van het Russische communisme de bedrei ging zag voor de menselijke per soonlijkheid. Voor deze houding is hij gerespecteerd en bewon derd. En terecht! Zijn tragiek is geweest, dat hii in het Duitsland van na 1945 geen juist beeld meer had van de ver anderde omstandigheden. Dat bracht hem in conflict met de Bondsregering in Bonn. Ziin ide aal. het herenigde Duitsland wilde hij verwezenlijkt zien, zonder een open oog te hebben voor hetzelfde streven van een Adenauer, die hiervan alleen de beste verwach tingen koestert wanneer dit ge beurde in het kader van een Europa op een federale grondslag. Zeer waarschijnlijk was Schu macher teveel gegrepen door de tiid van voor 1933: de periode van de bloei der sociaal-democratische partii. Hij was de sociaal-demo craat. die tezelfdertijd nationalist was. Een eigenschap die hem na 1945 parten speelde. Ziin visie op de toekomst werd voor een be langrijk deel bepaald door een verleden. Een volkomen juist standpunt, mits men oog heeft voor ie continu verlenende be weging der historie. Het verle den is niet terug te halen, even min als het juist is elke opzet analoog naar het verleden en het eenmaal gebeurde nieuwe gestal te te geven. Uit dit alles blijkt hoe sterk de persoonlijke gedachtengang. of meer nog een persoonlijk gevoels leven de plaats van de sociaal democratische partij mede heeft bepaald. Het is niet onwaarschijn lijk. dat de huidige leiders een gewijzigd standpunt innemen, wat we overigens niet in een nabiie toekomst zien gebeuren. Dit zou kunnen gebeuren onder dp druk van de politieke geestverwanten in het buitenland en wellicht ook door hen in de sociaal-democra tische geledoren, die meer van een federalistisch Europa ver wachten. Wji ziet zich de sociaal- democratie in West-Duitsland in deze richting dan is het een stap verder naar een hernieuwd Eu ropa. (speciale correspondentie) DELFZIJL - De op de scheeps werf Jos. L Meijer xn Papenburg tot vissersvaartuig omgebouwde duikbootjager „Anna Busse" ver trok met een sleep van de Pa- penbruger zeesluis richting Em- den. Kort voor de reeds geopende Jann-Berghaus-brug te Leerort liep het vissersvaartuig op de sleepboot de „Carl Dantziger" en drukte deze onder water. Twee machinisten van de sleepboot vonden hierbij de dood. Twee leden van de bemanning konden zxch in een boot redden, terwijl twee andere in de mast klommen en later werden gered. Beide schepen hadden loodsen aan boord. De schuldvraag is nog niet opgehelderd. ZATERDAG dU AUGLo i US 1952

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5