Nieuw Nieuwe kabinet morgenmi voor de eerste keer bijee iddag n Tropische orkaan teisterde kust van Zuid-Carolina Viering op Het Loo in intieme kring Gaan Japanners vliegen op Amsterdam DAGBLAD VOOR ALKMAAR veilig. (Vondel) EN OMGEVING nHd Weekeinde met rampen Het nieuwe kabinet Nog geen functionaris voor Binnenlandse Zaken gevonden? Nederlander in Zweden verongelukt Aankoop van straalvliegtuigen Bomen werden ontworteld en palen vlogen door de lucht Haags gezin gedood door verstikking PTT-kantoorhouder gearresteerd in Nijehorne Perzië verwerpt voorstel tot hulp Hotelbrand in Kootwijk Fles buta-gas explodeerde De verjaardag van Prinses Wilhelmina Vliegramp boven Noordzee? Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. Noordhollands Daqhlad HET EEIT VAN HEDEN Pag. 1 Maandag 1 September 1952 48e Jaargang No. 12566 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 DE OPLOSSING, welke tenslotte aan het probleem van de kabi netsformatie is gegeven, kan men natuurlijk van verschillende standpunten uit beoordelen. Wij voor ons zijn van mening, dat het, in de gegeven omstandigheden, zelfs nog een goede oplossing mag heten, waarmede niet gezegd wil zijn, dat wij het kabinet, dat he den, Maandag officieel verschijnt, als ideaal zouden willen beschou- wen. j) De „gegeven omstandigheden" zijn o.a. deze, dat wij met een wat ingewikkelde uitslag van de verkiezingen zaten, welke eens- deels winst voor „rechts", ander deels winst voor „links" oplever de. Daar de verschillende deel nemende partijen zich langzamer hand in hun standpunten hadden vastgebeten, waren de onderhan delingen moeilijk en dus lang durig. De P.v.d.A. wilde geen deel van de verworven posten j prijsgeven, de K.V.P. hield vast aan een zo breed-mogelijke basis, de A.R. wilden slechts meedoen, als ze flinke invloed hadden in t de sociaal-economische sector, de C.H.U. vond alles goed en de V.V.D. sloot zichzelf van te voren I uit.... En tenslotte was ,een f practisch-opportunistisch gegeven, dat er onderdehand haast bij de j zaak was en dat men met de for- l matie in tijdnood kwam. Er moest dus tenslotte wel iets méér worden gegeven en „geno men". Het voornaamste schijnt ons echter toe, dat het ideaal van prof Romme dat daarom nog niet het ideaal van iedereen be hoeft te zijn, verwezenlijkt is. Er is een kabinet op een brede basis. Dat dit kabinet formeel „extra-parlementair" is, doet aan de zaak practisch niet zoveel af. De voor- en nadelen hiervan uit te kienen, laten wij gaarne aan die staatsrechterlijke figuren over die dit nogal belangrijk schijnen te vinden. In elk geval kan niet worden ontkend, dat, al zijn de fracties als-zodanig niet in alle momenten van de formatie geregeld en rechtstreeks erkend, toch, toen het er op aan kwam, verschillen de oplossingen, en zeker die in de laatste instantie, in enige frac ties, en zeker in die van de K.V.P. zijn besproken en aan vaard. Het gevolg van de nu gekozen vorm van de brede basis is ook, dat de Anti-Revolutionairen mee doen, en dit lijkt ons van niet te onderschatten betekenis. Na ze ven jaren van vrijwel onvrucht bare critiek en oppositie, wordt thans ook van Anti-Revolutio naire zijde weer mede regerings verantwoordelijkheid gedragen: een frisse, jonge figuur op de belangrijke post van „Economi sche Zaken", die de katholieken met bloedend hart en nog met heimwee naar het hoogst-verdien- stelijke beleid van minister van den Brink hebben afgestaan, en een geroutineerd lid van de A.R.- fractie op de post van Verkeer en Waterstaat. De K.V.P. heeft tenslotte voor een groot deel gekregen, wat zij wenste: redelijk-voldoende com pensatie voor het verlies van het departement van minister van den Brink. Het getal is niet het voornaamste, maar het telt mee. Zoals de zaken tenslotte eenmaal stonden, was het billijk, aan de Katholieken zes zetels te geven. En de invloed op sociaal-econo misch gebied is zeer redelijk. Ten eerste, door de aanwezigheid van de ervaren prof. Beel als vice- premier, die het door hem in eer ste aanleg uitgedachte departe ment van Maatschappelijke Zorg zal beheren, welk departement intussen niet voldoet aan zijn ideaal omdat hij ook „Volksge zondheid" daar graag bij had ge zien. Vervolgens hebben wij Binnen landse Zaken, waarvan de bezet ting, op het ogenblik, dat wij dit schrijven, nog niet definitief is. Dan Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, niet meer in handen van prof. Rutten, maar nu van mr. Cals, die voorheen staats secretaris was; politiek zou dit een versterking kunnen zijn. De berichten over de ontdekking van ir. Witte, burgemeester van B. op Zoom, doen de beste verwach tingen koesteren van deze nieuwe katholieke ambtsdrager aan We deropbouw en Volkshuisvesting. Niet onbelangrijk is ons aan deel aan Buitenlandse Zaken, al is het nog niet duidelijk, hoe pre cies de positie van mr. Luns is. En tenslotte is de heer A. C. de Bruyn de zesde man en de eer ste minister voor de P-B.O. en de Bezitsspreiding. Wij wachten met belangstelling af, wat hij er van zal kunnen maken. De P.v.d.A. bezet vijf belang rijke departementen. Zij heeft de ervaren minister-president; aan Financiën de heer v. d. Kieft, een ervaren deskundige uit het bedrijfsleven, die toch blijkbaar niet de bijzondere steun krijgt van een afzonderlijke staatssecre taris voor de belastingen, waar van de behoefte wellicht nog na der blijken moet. Aan Sociale Za ken komt dus de heer Suurhoff, lid van de Tweede Kamer en on der-voorzitter van het N.V.V. Mr. Donker komt nu toch zelf aan Justitie, op welk terrein hij m elk geval een deskundige is. Bij zondere aandacht zal in de naaste toekomst verdienen het feit, dat dit departement voor het eerst sinds jaren niet meer in handen is van een positief-christelijk be windsman. Dat de heer Mans- holt Landbouw weer heeft, zal m het algemeen wel met mstem- Zaterdagmiddag heeft burgemeester Wytema in de Alkmaarse raad zaal de prijzen uitge reikt aan de winnaars van de Alcmaria VVV prijsvraag. Hier het moment, waarop de burgemeester de en veloppe overhandigt aan de heer J. J. Ros, journalist bij de hoofd redactie van ons blad en één der gelukkige winnaars van de prijs vraag. (Van onze parlementaire redacteur) Volgens een mededeling van het kabinet der Koningin heeft H.M. de Koningin Zaterdagmiddag de kabinetsformateur dr. W. Drees ontvangen. De samenstelling van het nieuwe kabinet zal heden in een Koninklijk Besluit worden beken-5 gemaakt. Dinsdag komt het voor het eerst bijeen in de Trèveszaal, nadat de nieuwe ministers 's morgens door H.M. de Koningin zullen zijn beëdigd. Het oude kabinet telt vandaag de laatste dag: er zullen slechts vier leden van het oude team naar het nieuwe overgaan, n.L dr. Drees, prof. Beel, ir. Staf en de heer Mansholt Van de zestien ministers, die 't nieuwe kabinet telt, 5 P.v.d.A., 6 K.V.P., 2 A.R., 2 C.H. en 1 partijloos, bekleden elf voor het eerst het ministersambt. De mi nister van Binnenlandse Zaken blijft hierbij buiten beschouwing, want deze nieuwe functionaris is nog niet bekend. Na de weigering van mr. Loeff moet mr. Kolfschoten, de burge meester van Eindhoven, benaderd zijn: Zaterdagmiddag had deze althans een onderhoud met prof. Romme in het gebouw van de Tweede Kamer: ook mr. Kolf schoten zou echter bedankt heb ben. De lijst van ministers, die dr. Drees Zaterdagmiddag aan H. M. de Koningin voorlegde, zal dan ook nog wel niet compleet zijn geweest. Het lijkt waarschijnlijk, dat prof. Beel voorlopig als mi- BIJ AUTO-ONGEVAL AENGEHOLM, 30 Aug. (A.P.). Twee Nederlandse vliegers, die hun vacantie doorbrachten in Zuid-Zweden, zijn gisteravond laat met hun auto tegen een brugleuning aangereden. Het on geluk vond plaats op de hoofd weg tussen Aengeholm en het plaatsje Haelsingborg. Eén van de beide inzittenden kwam om het leven en de ander werd zwaar gewond. De doktoren deelden later mede dat de ge wonde tot bewustzijn was geko men en dat het ergste gevaar ge weken scheen. Ziekenhuisautoriteiten identifi ceerden de gewonde als J. N. van Rijn uit Haarlem (adres Regen - tesselaan 34); de naam van zijn omgekomen metgezel is Kick Hoogreef, eveneens uit Haarlem. Beide jongemannen hadden juist hun vliegbrevet gehaald en waren daarna op vacantie gegaan. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan oververmoeidheid van de man die aan het stuur zat. ming worden begroet, al verdient zijn beleid op het punt der be drijfsorganisatie waakzaamheid onzerzijds. In de twee C.H.-ministers ir. Staf aan Oorlog en Marine, en prof. Kernkamp voor Overzeese Rijksdelen, zien wij twee be kwame figuren, en mr. Beyen heeft voor Buitenlandse Zaken stellig grote internationale erva ring. De grote vraag, welke binnen niet al te lange tijd beantwoord zal worden, is deze, of het team, zoals dat in de gegeven omstan digheden tot stand is gekomen, voldoende krachtig zal zijn. En of het politieke beleid in voldoen de mate zal „aanslaan" op de in zichten en verwachtingen van het Nederlandse volk. Men vergete daarbij niet, dat dit ook het geval zal zijn indien dit beleid niet aan stonds even positief en duidelijk is, als gevolg van nogal eens uit eenlopende meningen. De opvat tingen in het Nederlandse volk lopen n.l. óók nogal uiteen Voorlopig is er reden de arbeid van het nieuwe kabinet met enig vertrouwen tegemoet te zien. nister van Binnenlandse Zaken ad interim zal optreden. Staatssecretarissen. Vice-admiraal Moorman en mr. F. J. Kranenburg zullen ongetwij feld ir. Staf blijven assisteren als staatssecretarissen aan „Marine en Oorlog". Het aanblijven van mr. N. S. Blom als staatssecreta ris aan „Buitenlandse Zaken" lijkt niet waarschijnlijk. Mr. Cals, die prof. Rutten aan „O. K. en W." gaat opvolgen, maar geen uitgesproken onderwijsspecialist is, zal zeer waarschijnlijk een as sistent zoeken, die hem als zoda nig kan bijstaan. Voor de nieuwe minister van „Soc. Zaken" de heer Suurhoff, blijft de ervaren staatssecretaris mr. van Rhijn een zeer waardevolle medewer ker. Dr. Muntendam heeft als staatssecretaris voor Volksgezond heid aan dit departement zeker geen onverdeelde waardering ge wekt. In socialistische kringen blijft men de naam van mej. mr. M. Tjeenk Willink noemen, het geen intussen nog geenszins ze ker lijkt. „Financiën" had totnu- toe geen staatssecretaris, maar de heer v. d. Kieft is geen prof. Lieftinck. Hij zal wellicht in het Kamerlid Hofstra nog een mede werker zoeken, die met belasting vraagstukken vertrouwd is. Taakverdeling. Wat de taakverdeling tussen de twee ministers op „Buitenlandse Zaken" betreft, schenen Zater dagmorgen nog beduidende ver schillen te bestaan, maar deze moeten inmiddels zijn opgelost. De verhouding zou in het heden te publiceren K.B. zijn omschre ven en naar verluidt in die zin, dat minister Luns de titel van mi nister van „Buitenlandse Zaken" zal dragen als hij Nederland in het buitenland vertegenwoordigt. ONTPLOFFING MUNITIE MAGAZIJN OP JAVA DJAKARTA, 30 Aug. (Aneta). Voor de tweede maal in tien da gen is een ontploffing voorgeko men in het militaire munitiema gazijn bij Kalibanteng. Deze ont ploffing werd waarschijnlijk ver oorzaakt door onvoorzichtigheid van de arbeiders, die werkzaam waren in de ruïnes na de eerste ontploffing. Vijf arbeiders werden gewond en vijf zijn spoorloos ver dwenen. DODELIJKE VAL IN SCHEEPSRUIM Tragisch ongeval in Waalhaven Zaterdag is bij het dichtmaken van de luiken de 18-jarige licht matroos Bernard Maher, wonende in Caylegarden te Liverpool in een IIV2 meter diep ruim van het in de Waalhaven te Rotterdam liggende Engelse stoomschip „Barrington Court" gevallen. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij even na aankomst in het Haven ziekenhuis, waarheen hij werd vervoerd, is overleden. Een zeer grote Japanse lucht vaartdelegatie is Zondagavond met het K.L.M.-toestel uit Tokio in ons land aangekomen. De de legatie, die onder leiding staat van de heer Mitsuyoshi Ino zal morgenochtend naar Engeland doorreizen, doch komt over enige dagen weer naar Nederland terug om zich op de hoogte te stellen van de wijze, waarop de K.L.M. reparaties en het onderhoud van vliegtuigen op Schiphol uitvoert. De reis van deze Japanse lucht vaartdelegatie moet gezien wor den als de inleiding tot het her vatten van de Japanse luchtvaart op internationaal terrein. Volgens de bepalingen van het vredesverdrag mag Japan thans weer een eigen .luchtvaartmaat schappij opbouwen. Tot op heden zijn slechts binnenlandse vluchten gemaakt met vliegtuigen, die ge charterd werden van de Ameri kaanse North-West Airlines. In een onderhoud met het A.N.P. deelde de heer Mitsuyoshi Ino mede, dat het in de bedoeling ligt in Engeland een aantal Co- OVERSTROMINGEN OP DE PHILIPPIJNEN MANILLA, 31 Aug. (A.P.). In de afgelopen 48 uur zijn op de zuidelijke eilanden der Philippij- nen door zware regens en over stromingen 14 personen verdron ken. De schade wordt op 500.000 dollar geraamd. met-straalviiegtuégen te bestellen. Met deze en andere vliegtuigen hoopt de Japanse luchtvaartmaat schappij „Japan Airlines" een in ternationaal luchtvaartnet op te bouwen. Ook een verbinding van Tokio naar Amsterdam is geprojecteerd. Het is niet onmogelijk, dat deze lijn, die op het ogenblik door de K.L.M. bevlogen wordt, door de Japanners in de toekomst met Cornet-straalvliegtuigen zal wor den geëxploiteerd. CHARLESTON (South Carolina), 3? Augustus (Ass.Press). De eerste tropische orkaan van het seizoen heeft Zaterdagavond met volle kracht de kust van South Carolina bereikt. Over een breedte van 160 kilometer zaaide de orkaan dood en ver derf. Reeds zijn drie slachtoffers geteld. De orkaan trok naar het bin nenland en hedenmorgen om 8 uur (Ned. tijd) verklaarde het weerbureau in Miami, dat hij aan betekenis afnam. Volgens het weerbureau bevond de orkaan zich op genoemd ogen blik bij Walterboro, een plaatsje, dat 40 kilometer ten Westen van Charleston gelegen is. De orkaan, die vergezeld ging van windstoten met snelheden van 175 km/uur, teisterde eerst GASSLANG WAS GESCHEURD Drie personen, vormende een gezin van vader, moeder en één kind, zijn in de nacht van Zater dag op Zondag om het leven ge komen tengevolge van gasverstik- king. Het waren de 30-jarige F. K., zijn 31-jarige vrouw en 5- jarig zoontje, wonende in de Hoornbeekstraat te 's-Graven- hage. Zondagochtend werd het vreselijke ongeval ontdekt. Oor zaak was een gescheurde gas slang. JARENLANG POSTSTUKKEN ACHTERGEHOUDEN (Van onze correspondent) HEERENVEEN. De kantoor houder-besteller van de P.T.T. te Nijehorne, de heer G. de J. is ge arresteerd en in het Huis van Be waring ingesloten, nadat een diepgaand onderzoek van de Rijksrecherche zowel fraude als een verregaande verwaarlozing van 's mans ambtelijke plichten had aangetoond. Ten kantore van G. de J. heeft men tientallen brieven, aangete kende stukken, postpakketten en andere te bestellen zaken aange troffen, sommige al meer dan vijf jaar oud en op een grote stapel geworpen, waarin het ongedierte welig tierde. Er bleken ook on regelmatigheden, toen de giro rekeningen van veehouders, die hier regelmatig hun verzekerings premies stortten of andere be dragen betaalden, werden gecon troleerd. Het is wel hoogst verbazingwek kend, dat de kantoorhouder niet eerder door controlerende ambte naren is gesnapt. Naar de motie ven tast men in het duister. Het onderzoek is nog gaande. EXPLOSIE GRIEKSE MARINEBASIS ATHENE, 31 Aug. (A.P.). Volgens de Griekse marine-staf zijn vanmorgen vroeg acht per sonen gedood en 37 gewond waarvan vijf ernstig door een explosie in het marine-arsenaal van Salamis, bij de Piraeus. Beaufort, een plaats met 5.000 inwoners, die ongeveer 100 km ten Zuidwesten van Charleston is gelegen. Daarna werden het eiland Par- ris een recruteringsdepot van het korps mariniers en de be langrijke stad Charleston zelf ge troffen. Op Parris werd behoudens ont wortelde bomen en afgeknapte telegraafpalen geen schade aan gericht. In Beaufort, waar bomen ont worteld werden en aan de stroomlevering een einde kwam, verloor één persoon het leven. Bij een verkeersongeluk in Har- derville, ongeveer 25 kilometer zuidelijker, werden twee perso nen het slachtoffer van een ver keersongeluk, dat aan de storm te wijten was. President Truman en premier Churchill hebben Zaterdag geza menlijk de Perzische premier, dr. Mossadeq, een uit drie punten be staande regeling van de Brits- Perzische oliecrisis voorgesteld. Deze regeling voorziet o.m. in een Amerikaanse gift van 10 millioen dollar aan Perzië. Perzië heeft de voorstellen niet aanvaard. In de nacht van Zondag op Maandag is in „Het Hooghuys" te Kootwijk brand uitgebroken. „Het Hooghuys" is een dependance van hotel „Het Hilletje". De kok, die op de bovenverdieping sliep werd later doodgevonden. Het is W. Broer uit Zevenaar. Kootwijk zelf heeft geen brand weer en het duurde ongeveer een half uur voordat de brandweer uit Garderen met een tankauto van 3.600 liter water arriveerde. Vijf meisjes, die in „Het Hoog huys" logeerden, hadden deze nacht op uitnodiging van de ex ploitant, de heer V. Swanenburg, de nacht op „Het Hilletje" door gebracht en zijn op die wijze aan een groot gevaar ontsnapt. De eigenaar, de heer S. J. Blaupot ten Cate, bevindt zich momenteel in Zwitserland. TWEE PERSONEN LIEPEN BRANDWONDEN OP In een schuurtje te Uithoorn, behorende bij een butagas depot, ontstond Zaterdagmiddag een kleine brand, doordat één van een drietal daar staande flessen door onbekende oorzaak explodeerde. Twee personen, een jongeman, die juist op het erf was, en een brandweerman, liepen brandwon den op. De fles vloog over een schutting tegen een raamkozijn, doch richtte verder geen schade in de omgeving aan. Onder een grijze hemel was het de koninklijke standaard, die gisteren nog iets feestelijks gaf aan het grote witte paleis, waarin de vroegere landsvrouwe. Prinses Wilhelmina, haar twee en zeventigste verjaardag vierde. En in alle stilte, zonder enig officieel vertoon, slechts in de blijde aanwezigheid van het koninklijk gezin, dat zich rond de jarige moeder en groot moeder had geschaard. De dreigende regen was niet in leis het Loo weinig spectaculairs i 1 1- _1J1XAHL. AI: LAM J AV. VA A A VA nlr AVI ^4" tl 1r3 tl staat de honderden te weerhou den, die reeds in de loop van de ochtend naar het Loo trokken, hetzij om felicitatieregisters te te kenen, hetzij om geduldig te wachten in de hoop een glimp van de Koninklijke Familie op te vangen. Hoewel niemand uitreed werden de wachtenden toch niet geheel teleurgesteld, want achter de grote ramen van de vestibule doken nu en dan de gestalten op der jeugdige prinsessen, die daar klaarblijkelijk haar vrolijk spel speelden. Uit de talrijke vlaggen, die van de huizen wapperden en het oranje, dat algemeen gedragen werd, bleek hoezeer de eerste burgeresse van Apeldoorn een ruime plaats in de harten der be volking inneemt. Duizenden op de been. De verjaardag van Prinses Wil helmina is der traditie getrouw tot de zeer intieme kring van de Koninklijke Familie beperkt ge bleven, zodat de duizenden die in de loop van de dag hun schreden richtten naar het koninklijk pa- konden meemaken, 't Geduld van velen werd echter beloond toen tegen vier uur de Prinses verge zeld van de Koningin en de vier prinsesjes in een gesloten auto uitreed voor een rit door de uit gestrekte bossen van het konink lijk domein. Het weer, dat het regenkarakter aanvankelijk nog had behouden, klaarde later op zodat ook de zon deelgenote werd van de feestvreugde. Waarschijn lijk was dit wel de oorzaak dat het uitstapje meer dan twee uur duurde. Het was ongeveer kwart over zessen eer de Koninklijke Familie in het koninklijk paleis, waarvoor nog steeds honderden stonden te wachten, terugkeerde. Het Britse schip „Southafort" heeft gisteren een vliegtuig in zee waargenomen. Een plaatsbepaling ontbreekt, doch vermoedelijk be vindt het schip zich bij Engeland in de Noordzee. Meer dan 3000 jongeren uit West-Friesland hebben gisteren te Hoorn hun jaarlijkse landdag bijgewoond. Deze over zichtsfoto toont Jnet grootste gedeelte der deelnemers, op het terrein achter het St. Bonifacius Missiehuis der Father» van MUI HUI, luisterend naar een rede van pater A. Bren ninkmeijer O.P. (inzet). i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1