ALCMARIA-PRIJSVRAAGwerd EEN DOORSLAAND SUCCES Examens bouwbedrijf 25 Jaar Fokveevereniging Samenwerking" H. Hugowaard Ad Boxem kringkampioen 1500 meter vrije slag Feestelijk Waarland haalt zijn nieuwé herder in aan Alkmaarse ambachtsschool Prijswinnaars ten stadhuize stijlvol ontvangen Zeg 't met. 'n kaasje Geslaagde feestavond - /-\o 1IMA 2 MAANDAG 1 SEPTEMBER 1952 Het is voor het toestuur van Alcmaria V.V.V., in het bijzonder voor haar directeur, de heer M. Spaanderman, die in de Pers en Propaganda-Commissie de idee van de Alcmaria-prijsvraag opperde en voor allen, die tot het welslagen ervan hebben medegewerkt, ongetwijfeld een grote voldoening geweest, dat de uitreiking van de prijzen aan de gelukkige winnaars zo'n waardig slot was van dit stuk goede propaganda voor de stad Alkmaar. Vrijdag reeds waren de prijs winnaars de gast van V.V.V. ge weest, die hen nader kennis liet maken met de stad en haar mooie omstreken. Zaterdagmorgen stonden de collega's reeds om 9 uur rond de kaaskuip in de boerderij van de heer Frans aan de Kennemer- straatweg, om het nroces van de kaasmakerij te volgen. Met be langstelling luisterden zii naar de uiteenzetting van de vrouw des huizes, die hen tenslotte hoffelijk een beschuitje met kaas van eigen maaksel offreerde. De heer E. Mak, die hier voor het V.V.V. bestuur de honneurs waarnam, vond dat kaas zien en eten nog niet hetzelfde is en bood de win naars van de prijsvraag een kaasje aan, dat op deze boerderij gemaakt was. Een aardige atten tie. die bijzonder op prijs werd gesteld. Na een rondgang door de stad werd in het Huis met de Kogel koffie geserveerd. Officiële ontvangst In de raadzaal had om I uur een officiële ontvangst plaats door het gemeentebestuur, dit was vertegenwoordigd door het voltallige college van B. en W. en de raadsleden Woldendorp. v. d. Borden. Vleugel, De Zeeuw, v. d. Berg en Eriks. Van de jury voor de prijsvraag waren behalve mr. Wytema, die als voorzitter had gefungeerd, aanwezig de collega's mr. M. Rooy. Pal Balazs en Fr. Otten; de heer Fred Thomas was ver hinderd. Voorts waren er colle ga's uit Alkmaar, om deze prijs uitreiking bij te wonen. De heer G. F. Göbel uit Stockholm kon niet aanwezig zijn, doch hij was vertegenwoordigd door zijn va der. Burgemeester Wytema heette allen welkom, speciaal de prijs winnaars, jury-leden, bestuur van V.V.V. en de leden van de Pers en Propagandacommissie, de pro motoren van deze prijsvraag. In het bijzonder verwelkomde spr. ook mei. Hillerström, die door haar talenkennis de taak van de jury zo vergemakkelijkt. 'n Dankwoord De voorzitter van Alcmaria V.V.V.. de heer D. J. Scheffel, kreeg hierna gelegenheid om na mens het bestuur burgemeester Wytema dank te brengen, omdat deze de prijsvraag bijzondere distinctie had willen verlenen door in de jury zitting te nemen en door deze stijlvolle ontvangst. De jury bracht hij dank voor haar deskundig en integer oor deel. waarmee het bestuur van Alcmaria zich terstond kon ver enigen. Spr. releveerde het doel van de prijsvraag: Alkmaar on der de aandacht te brengen van een zo talrijk mogelijk publiek. Het bestuur van V.V.V. is erken telijk. dat een dertigtal journa listen aan deze prijsvraag heeft deelgenomen en spr. schrijft de grote toeloop van vreemdelingen, welke de laatste weken op Vrij dag in Alkmaar te constateren viel. reeds toe aan deze prijs vraag. Prijsuitreiking „Goede wijn behoeft geen krans", zei daarop burgemeester Wytema, waarmee hij wilde zeg gen, dat Alkmaar geen lofprij zende artikelen in de bladen no dig heeft. Hii wees op de machtige mening-vormende functie van de pers waardoor de prijsvraag al direct op een hoger plan stond dan waarop de reclame staat. Ook voor de meeste deelnemers aan de prijsvraag bleek de kaas markt de voornaamste attractie, doch belangrijker dan dit uiter lijke schouwspel is het karakte ristieke beeld van de Hollandse stad. zoals verschillende deelne mers aan de prijsvraag dat gezien en geschetst hebben. De moloch van het verkeer dreigt van vele steden dat typische karakter he laas te vernietigen. Omdat in zo vele bijdragen het essentiële ka rakter van Alkmaar zo treffend getekend werd, hecht het ge meentebestuur, aldus burgemees ter Wytema zoveel waarde aan deze bijzondere prijsvraag. Spr. ging vervolgens over tot de prijsuitreiking. Zoals wij reeds eerder berichten, had V.V.V. een bedrag van f 2250. voor deze prijsvraag beschikbaar gesteld. De eerste prijswinnaar in de rubriek buitenland was de sympathieke Afrikaan Awie La- buschagne. wiens artikel over Alkmaar wij in ons nummer van 20 Augustus in extenso opnamen. Deze jonge journalist, die twee jaar in Engeland en daarna twee jaar in ons land werkzaam is ge weest. vertrekt met enkele we ken weer naar Johannesburg. Dat hii de eerste prijs had gewonnen, was hem een grote verrassing geweest, waar hii hoe kan het anders heel blij mee was. Niet. zoals hii in zijn grappig Afri kaans zei omdat hij de eerste prijs in de wacht gesleept had doch omdat hij daardoor gele genheid had gekregen nog nader met Alkmaar kennis te maken. De gastvrijheid, die hii hier had mogen ondervinden, had hem aangenaam getroffen. Hij brak in zijn speech nog een lans voor „die naar grachies". die Alkmaar nog had en die wii vooral niet mochten dempen. Burgemeester Wytema sprak er zijn vreugde over uit, dat hii aan een zoon van het ons zo verwan te Afrika de eerste prijs (f1000.-) mocht overhandigen. Oók was 't hem een vreugde, dat de 2de prijswinnaar de heer Hermann Tölle. zo sympathiek geschreven had over Holland en Alkmaar: hij achtte dit van grote beteke nis voor de toekomstige betrek kingen tussen beide landen. De bijdrage van de heer Tölle, die in het Westfalisehes Volksblatt gepubliceerd was. bezorgde de schrijver een 2e prijs van f 300.-. De heer Tölle was voor dit arti kel geïnspireerd door een film. die hii enige jaren geleden over Alkmaar had moeten monteren. Hij was nooit eerder in Alkmaar geweest. De winnaar van de 3de prijs (f 250.—), de heer G. F. Göbel te Stockholm, kon niet voor de prijsuitreiking overkomen: zijn vader, die hem verving, werd door de burgemeester hartelijk gecomplimenteerd met het succes van ziin zoon. Dat ook de schrijver van een voortreffelijke reportage in De Post. een in het Nederlands ver schijnend geïllustreerd weekblad, met een oplaag van 65.000 ex. tot de prijswinnaars behoorde, was ook voor burgemeester Wy tema aanleiding tot een bijzon dere gelukwens. De heer Jean H. P. Jacobs, een collega uit Maas tricht. mocht de 4e priis (f 200) in ontvangst nemen. - Dan kwamen de Nederlandse collega's aan de beurt. Ook voor hen had Mr. Wytema een apart woord van gelukwens, in het bij zonder voor de aan ons blad ver bonden collega uit Alkmaar, de heer J. Ros. wiens artikel over de kaasmarkt niet speciaal voor deze prijsvraag geschreven was, i maar toch in aanmerking kwam voor een prijs. De heer L. H. Tabak, wiens eigenhandig met tekeningen ge- illustreerd artikel, verschenen in „Het Gooi en Ommeland", met de 2e prijs bekroond werd. maak te zich de tolk van zijn mede prijswinnaars, om V.V.V. dank te brengen voor de hartelijke gastvrijheid en het gemeentebe stuur voor het nobele gebaar van de ontvangst in de fraaie raads zaal. De enige vrouwelijke colle ga, mei. Dorothé v. d. Scheer, 'n freelance, die in haar bijdrage, opgenomen in De Telegraaf, de economische functie van de kaas markt had geschetst, ontving evenals onze collega Ros 'n 3de prijs (f 125. Nieuwe banden Met 'n fonkelend glas sherry werd hierna broederschap ge dronken tussen gastheren en gas ten. Aan de lunch, die hierna in Victory aan de prijswinnaars werd aangeboden, zaten, behalve het college van B. en W„ het da gelijks bestuur van V.V.V., de le den van de jury. de voorzitter van de Pers- en Propagandacom missie van Alcmaria V.V.V. ook enkele plaatselijke collega's aan. De lunch verliep in de beste stemming: naast tafelpresident, burgemeester Wytema. voerden het woord mr. M. Rooy (als jury lid en journalist), de heer D. J. Scheffel. voorzitter van V.V.V.. die het gemeentebestuur dank: bracht voor de medewerking en de juryleden een kaasje aanbood: de heer Pal Balazs, secretaris van de Buitenlandse Persvereniging en mej. v. d. Scheer, die onthul de, dat zij nog verwant was aan Alkmaars ereburgeres. Truitje Bosboom-Toussaint. Mr. Wytema concludeerde in zijn slotwoord, dat de prijsvraag een doorslaand succes geworden was en door de nieuwe banden, welke tussen Alkmaar en de deelnemende journalisten gelegd waren nog aan betekenis gewon nen had. Zeer voldaan over de goede ontvangst in Alkmaar gingen de gasten hierna huiswaarts. ALKMAAR Voor de eerste maal is in de kring Noordholland boven het IJ het kampioenschap verzwommen op het „eindeloze" nummer, de 1500 m. vrije slag. Daarmee is in een behoefte voor zien, niet zozeer dat dit nummer bij de zwemmers zo gewild is, doch overal elders in de Kringen en ook op de nationale kam pioenschappen is de 114 km.' een afstand, die nooit ontbreekt. Ons gewest heeft nu de achterstand die er bij de rest van Nederland was, weggewerkt, en dit kan het zwempeil slechts ten goede ko men. Op verzoek van de Kring or ganiseerde de Westzaanse vereni ging De Kroosduikers dit kam pioenschap in het verlichte 50 m. bad. Zoals ieder verwachtte zwom de D.A.W.-er Ad Boxem zich onbedreigd naar de eerste plaats in 22.19,8, welke tijd. be halve door hemzelf, voorlopig in deze kring niet gauw verbeterd zal worden. In een voorgaande serie had Ab Blankvoort 23.49.6 gezwommen, waarmee hij op de tweede plaats kwam. In de serie van Boxem streden Jan Nierop Groot (D.A.W.) en C. Goedhart (Nereus) de hele afstand zij aan zii om de 3e en 4e plaats. Tot 1400 m. lagen zii gelijk. Toen spurtte de Zaandijker weg en werd 3e met 23.00.4. Nierop Groot noteerde 23.11.4. In het bijprogramma won Tine Tenkink de 50 m. vrije slag meis jes in 33.8 voor H. Randshuizen van Neptunus. Ook de 50 m. vrije slag jongens werd een D.A.W.- zege. Hier won Jaap Cloeck in de goede tijd van 30.6. gevolgd door J. Scheepbouwer en Nereus in 33.7. D.A.W. tweede in Haarlemse vierkamp De R.K. zwemclub De Water- trappers. Haarlems grootste zwemvereniging. organiseerde Zondagmiddag een nationale vier kamp, waarvoor D.A.W. ter elf der ure werd uitgenodigd wegens het verhinderd zijn van De Vest uit Naarden. Verder startten P.S.V., de vereniging van Philips uit Eindhoven en L.Z.C. uit Lei den. Hoewel de Alkmaarders door de korte tijd van voorbereiding niet met hun sterkste ploeg te water konden gaan wisten zij toch na de zwemnummers op de eerste plaats te eindigen met 2041.2 punten. Dat het een uiter mate spannend gevecht is ge weest blijkt wel uit het punten tal van nummer 2: P.S.V.. dat slechts 21 meer bedroeg. Ook L.Z.C. en D.W.T. ontliepen elkaar weinig met 2108.9 en 2110.7. De 100 m. schoolslag werd bij de heren gewonnen door Hans de Jong in 1.18.5 en bij de dames door Jetty Piersma in 1.29.-. A. Boxem was le op de 100 m. vrije slag in de matige tijd van 1.03.4 met als zeer goede tweede Jan Nierop Groot in 1.06.8! A. Slik ker won de 100 m. rugslag in 1.16.5, terwijl A. Blankvoort de derde plaats bezette in de goede tiid van 1.20.3. Gerda de Waard werd met 1.16.5 2e op de 100 m. vrije slag dames. Klaas Besse won de 50 m. rug in 37.2 en Lei- da Spierenburg en Gré Stade- gaard werden 1 en 2 op de 50 m. schoolslag in resp. 40.7 en 43.3. Jaap Cloeck won ook hier de 50 m. vrije slag jongens, nu in 32.-. Polotournooi In het polotournooi gingen de D.A.W.-dames roemloos ten on der tegen de veel sterkere meis jes uit Eindhoven en Haarlem. Het peil van het dames-water- polo in onze Kring waar D.A.W. tot de sterksten behoort is maar heel pover, vergeleken met wat de andere clubs ervan terecht brachten, die overigens ook in de Bondscompetitie spelen. De heren deden het beter. Met 30 werd L.Z.C. verslagen, nadat de rust met een benauwde 10 was ingegaan. Dit ondanks het feit. dat de Alkmaarders steeds in de meerderheid waren, doch het schieten en overplaatsen liet weer veel te wensen over. In de 5,n?le tegen D.W.T. scheen D.A.W. het veel te gemakkelijk op te vatten. Pas toen de Haar lemmers een 30 voorsprong hadden genomen waaraan inval ler doelman Blankvoort overigens geen schuld had. werden de D.A.W.-ers wakker. Voor de rust werd het nog 31 en later, na dat diverse prachtige kansen door onnadenkend en/of zelf zuchtig spel waren verknoeid, 3-2. Dit is een periode dat D.A.W. met 7 tegen 6 man speelde. De Haarlemmers verdedigden zich zeer tactisch, waardoor zii tijd konden winnen. Enkele seconden voor een prima scoringskans van D.A.W. was het tijd. Met deze zege had D.W.T. zich van de 4e naar de le plaats gewerkt met 1983.7 punten vóór D.A.W. met 1994.2. P.S.V. met 2016.2 en L.Z.C.. met 2108.9 punten. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR. De Junioren, die deelnamen aan het HBC tournooi te Heemstede, hielden daar de kleuren van AFC hoog. Zij keerden met de derde prijs naar Alkmaar terug, nadat zij vier van de vijf wedstrijden won nen. Loterij R.K. Thuisfront heeft getrokken ALKMAAR. Zaterdagmiddag werd, in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van de drie Thuisfront afdelingen te Alkmaar de trekking gehouden van de lo terij, die in de afgelopen weken katholiek Alkmaar bezig heeft gehouden. Er werden in totaal 2825 loten verkocht, waarvan de baten bestemd zijn voor de in richting van de R. K. Militaire tehuizen in Nederland. De trekking van de loten was met 21 prijzen vrij vlug gebeurd, ondanks het feit, dat alle 4000 gedrukte loten mee trokken, vie len er geen prijzen op niet ver kochte nummers. De hoofdprijs, een rijwiel, viel op no. 1276, de tweede prijs, een autoped, op no. 3683 en de poppenwagen komt aan de houder van lot no. 3188. De volledige trekkingslijst is da 5 cent te verkrijgen op het bu reau van het N. H. D. BEDRIJFSSPORT ALKMAAR. Uitslagen van deze week gespeelde wedstrijden. Afdeling A: BlackboysHulskampboys 30 BBC IPostiljon 01 Afdeling B: VIVO boysNotenkrakers 22 TelefonieCentra 00 KromMelkboeren 12 RhodesiaTelefonia 50 4e Bekerronde: NOC—BBC I 0—1 ReinigingSOVA 13 Adres Alkmaarse Bloemisten- Hoven iersvereniging ALKMAAR Onlangs werd in handen van B. en W. gesteld een adres van de Alkmaarse bloemisten-hoveniersver., waarin verzocht was de aanleg en het onderhoud van de tuin voor het te stichten tehuis van ouden van dagen aan de Westerweg. aan de plaatselijke bloemisten op te dra gen. B. en W. adviseren thans de raad op dit verzoek afwijzend te beschikken, daar zij geen aanlei ding aanwezig achten om af te wijken van de tot dusver gevolg de werkwijzen dat plantsoenen in aanleg en onderhoud bij de Gemeentelijke Dienst zijn. Geslaagd ALKMAAR Onze plaatsge noten, de heren H. A. v. d. Hoef en C. N. Ruiter, behaalden het diploma Nederlandse Handels correspondentie. NIEUWE R.K. JONGENSSCHOOL ALKMAAR Dezer dagen is de Rijksgoedkeuring afgekomen voor de stichting van een R.K. jongensschool, waarvoor het ge meentebestuur als plaats bestemd heeft een terrein ten Zuiden van de Coornhertkade, ter grootte van ongeveer 3551 m2. B. en W. achten het wenselijk dat zo spoe dig mogelijk wordt overgegaan tot het bouwrijp maken van het terrein waarnaast tevens een speeltuin zal worden opgericht, waarvoor een terrein van ca. 2407 m2. nodig is. De kosten van het bouwrijp maken van de voor de school en de speeltuin bestem de terreinen worden geraamd op f 60.000.—. PAARD OP HOL ALKMAAR Zaterdagmiddag sloeg in de Langestraat een voor een groentewagen gespannen paard op hol. De wagen kwam terecht tegen een geparkeerde auto. Auto en wagen werden ernstig beschadigd. De voerman die van de wagen viel bekwam geen letsel, het paard werd op 't Kerkplein door een militair ge grepen. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Klaas, zv J. Govers en J. Burger; Weert zv J. Mostert en T. C. Jansen: Catharina M„ dv J. Schouten en C. Kramer: Johan G„ zv J. G. van Roemburg en A. A. Verrijp: Hendrik C„ zv N. C. de Visser en W. Nap; Gerrit, zv T. Bloot- hooft en N. Veuger: Charles P. J. zv C. J. J. Verhaart en A. Y. Kuiis. Overleden: Cornelia Wester. 66 jaar. wed. van T. Leegwater: Jo hannes M. Baars. 13 maanden. Zaterdagmorgen zijn de resul taten bekend geworden van de examens, die door de „Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf" in de Alkmaarse Ambachtsschool wer den afgenomen. Het bleek, dat de jeugdige metselaars en timmer lieden het practische gedeelte goed hadden uitgevoerd, doch dat de theorie wel eens iets te wen sen overliet. Het gevolg hiervan was, dat sommige candidaten nog een jaar zullen moeten studeren om hun diploma te behalen. Voor de beste prestaties waren door de Stichting prijzen beschik baar gesteld, terwijl ook de Plaat selijke Unie van Werknemers in het Bouwbedrijf een priis had uitgeloofd. Bij de metselaars slaagden O. N. Bakker uit Beemster: Th. J, v. d. Berg. J. de Jong en C. de Koning uit Alkmaar. Fr. v. d Gragt uit St. Pancras en J. G. v. Houts uit, Zaandam. O.N. Bakker kreeg de eerste prijs (een water pas) en C. de Koning de tweede (een vakboek). Vier werden er afgewezen. Bii de timmerlieden werden zeven candida'ten afgewezen. De geslaagden zijn: A. Breed en D. Schermer te Alkmaar. C. Daalder te Oosterend (Texel). C. M. van Egmond te Heemskerk, B. J. Gi ling te Oudorp. J. M. Hes te Uit geest, C. Hoogland te IJmuiden, K. de Jager te Broek op Langen- dnk, M. M. Klaver. C. P. Schou ten en J. N. Slooten te Heiloo, Marktbericht WARMENHUIZEN 5400 kg aardappelen: bintjes 1010.10, grove 10.10. eigenheimers 10.20. meerlanders 9.709.90 grove 8.30 160 kg bieten 6.50; 90Ö0 kg witte kool 44.30. Het jubileum van het R.K. Koleniehuis St. Josef EGMOND AAN ZEE Op Woensdag 3 Sept. a.s. viert de R.K. Vereniging voor Gezond heid- en Vaeantiekolonies het 25- iarig bestaan van het Koloniehuis St. Jozef te-Egmond aan Zee. Om elf uur heeft in het Koloniehuis een feestvergadering plaats, waarna het huis kan worden be zichtigd en aan de genodigden 'n lunch wordt aangeboden. Adressen aan de raad ALKMAAR - Het bestuur van de Eerste Nederlandse Slagersvak school te Utrecht heeft 'n adres aan de raad gericht om mede werking voor de oprichting en instandhouding van een slagers vakschool te Alk;maar. De plaatselijke bloemisten heb ben een verzoek tot de raad ge richt om vaststelling van een verplichte sluiting van hun win kels op Dinsdagmiddag. RESTAURATIE MOLEN GOEDGEKEURD ALKMAAR Door Gedepu teerde Staten is goedgekeurd het raadsbesluit tot aankoop en res tauratie van de molen aan de Krüseman van Eltenweg. Voorts hebben Ged. Staten medegedeeld dat de financiering van de kosten voor de bouw van een tehuis voor beiaarden aan de Wester weg verzekerd is. Het raadsbe sluit van 18 Juli tot het aangaan van 'n geldlening van f 2.000.000 is door Ged. Staten eveneens goedgekeurd. Licht- gewond op kermis ALKMAAR Zaterdagavond zijn een dame en een stoker van de Kon. Marine in kermis-amu- sementsgelegenheden lichtelijk gewond. Zij werden door de Eer ste Hulp van de Rode Kruisco- lonne geholpen. HEERHUGOWAARD De zaal van de heer KI. Evers was Donderdagavond tjokvol toen om ongeveer half acht deze avond werd geopend door de voorzitter der vereniging, de heer N» Blauw Pzn, die in zijn openingswoord de vele genodigden welkom heette. De bestuursleden met hun dames waren op het toneel gezeten en een schat van bloemen stond rondom opgesteld. Na het woord van de voorzitter sprak de secretaris der vereniging, de heer Spaan die een overzicht gaf van de afgelopen 25 jaar welke gegevens wij reeds in onze voorbe schouwing hebben vermeld. Hierna kreeg de heer KI. Reyne, de controleur van het stamboek het woord. Spreker behandelde voornamelijk het technische gedeelte en door midel van twee fraai beschilderde borden door de heer Dirlanaat geschilderd kreeg men een duidelijk overzicht van de melkproductie van het vetgehalte over 1927 en 1951. Ir. de Vries, de rijks veeteelt consulent, feliciteerde bestuur en leden met de vooruitgang der vereniging en belichtte in juiste woorden het doel van een fok- vereniging. Men heeft in een der gelijke vereniging goede en min der goede klassen, maar door de hechte samenwerking in deze vereniging slepen de eersten de anderen mee. Spreker was zeer goed te spreken over de gehou den fokveedag, die een toppres tatie had bereikt. Aan het einde van zijn betoog sprak ir. de Vries een speciaal woord van felicitatie aan het adres van de boerinnen. Hierna had de prijsuitreiking plaats door ir. de Vries. Hij deed dit met een toepasselijk woordje aan de winnaars, met hier en daar een goede raad. De voorzitter van de Bond van Fokverenigingen in Noord-Hol land, de heer Laan, bracht na mens zijn bestuur de gelukwen sen aan de jubilerende vereniging over. Bijna alle sprekers spraken een bijzonder woord van lof aan het adres van de heer KI. Reyne. Verschillende sprekers kwamen hierna nog op het toneel om be stuur en leden geluk te wensen. Dr. Rempt, directeur van de Ge zondheidsdienst te Alkmaar, had respect voor wat er in die vijf- en-twintig jaar was bereikt. Jan Blauw, de voorzitter van de K.I. Alkmaar en omstreken, feliciteerde eveneens en was dankbaar dat hij het werk van de vereniging in de afgelopen 25 jaar heeft kunnen gadeslaan. De heer J. Lont, de voorzitter van de Coöp. Zuivelfabriek Excelsior te Heerhugowaard, hield een geestige toespraak, wat hem zeer goed afging. Namens de Vereni ging van Plattelandsvrouwen sprak mevrouw de Groot-Meere- boer gevoelige woorden. Zij doel de vooral op de samenwerking tussen man en vrouw. De volgende spreker was de burgemeester van Heerhugowaard de heer B. J. F. Sutman Meyer, die feliciteerde namens de wet houders, de heren P. Tromp en K. Oudeman. Spreker noemde zijn betoog een demonstratie van het gemeentebestuur, dat mee leeft met dit jubileum. Vooral de werkers van het eerste uur wilde hij ten overstaan van dit grote auditorium van harte geluk wensen. Een fraai bloemstuk werd aangeboden. Verder spra ken nog de heer D. Kramer Gly- nis als voorzitter van de Fokver- eniging Stompetoren, de heer Rooker als voorzitter van de Fok- vereniging Opmeer en omstreken en de heer Jan Fynheer, voor zitter Lutjewinkel. De voorzitter der vereniging sprak hierna een kort dankwoord aan alle sprekers. Hij was een beetje uit het veld geslagen door de vele woorden van hartelijk heid. Na dit officiële gedeelte, dat vanaf half acht tot ongeveer tien uur duurde en wat ons geen mo ment verveelde, was het woord aan het Langedijker Cabaret, dat met een speciaal voor dit feest samengesteld programma voor het voetlicht kwam. De dames en heren van dit ge zelschap hebben de aanwezigen een mooie en genoeglijke avond bezorgd. Er werden enkele aardige stuk jes vertoond, waarom uitbundig is gelachen. Er was goede zang van mej. Wolfswinkel en de heer Tromp. De heer Prijs, de leider van het gezelschap, vertolkte een nummer: „de piano", en zonder de anderen minder hoog aan te slaan, vonden wij dit het beste van de avond. Ook de pianist, de heer Hop, had een zeer groot aandeel in het succes. Het Lange dijker Cabaretgezelschap mag er zijn. Tussen de bedrijven door wer den de gasten goed onthaald en de bediening onder leiding van de heer Klaas Evers was subliem. In zijn slotwoord deelde de voorzitter mede iemand vergeten te hebben te bedanken en dat was degene die zeer zeker veel woor den van dank verdiende, nl. de secretaris der vereniging, de heer M. Spaan. Wij kunnen deze woor den van dank aan de heer Spaan volgaarne onderstrepen. Onder de genodigden merkten wij nog op de heren Koster en Bakker, resp. secretaris en hoofd controleur van de bond, de heer Kroon, inspecteur van het Stam boek, de heer Vertegaal, direc teur van de Coöp. Zuivelfabriek te Heerhugowaard en enkele he ren dierenartsen en de voorzit ters der L.T.B.-afdelingen Heer hugowaard Zuid, Noord en Kruis, nl. de heren J. Groenveld, K. Oudeman en P. v. Langen. A. Leek te Zuid-Scharwoude. J. J. Leyen en J. N. Veldt te Ber gen, M. J. A. Marcus te Velsen- Noord. N. J. Rozemeyer te Cas- tricum en F. Ruiter'te Enkhui zen. De eerste prijs (schaaf) was hier voor C. Daalder, het vak- o°ek voor J. J. Leyen. terwijl J- M. Hes de prijs van de Plaat selijke Unie kreeg. Hij mag een vakboek aanschaffen ter waarde van f 10. CREDIET VOOR SCHOLEN ALKMAAR - Voor de uitbrei ding van de Kohnstammschool en de aanleg van verwarming, vloerbedekking, meubilering electr. armaturen enz. vragen B' en W. de raad een aanvullend erediet van f 15.980.Voorts vragen zij een aanvullend ere diet van f 21.000.voor de aan schaffing van gasverwarming, vloerbedekking, meubilair, enz. ten behoeve van de aan het Zeg lis te bouwen vierklassige houten noodschool voor het openbaar on derwijs. Vernieuwing koelinstallatie ijsfabriek ALKMAAR B. en W. stellen de raad voor voor de aanschaf fing van een nieuwe koelmachi ne voor de ijsfabriek en bijko mende werken een erediet te ver lenen van f 3200. PRIESTERSTUDENTEN BIJEEN Maandagavond in Fidelisgebouw ALKMAAR -Hedenavond zullen de priesterstudenten op een contactavond met hun ouders en met de donateurs van hun -Studentenvereniging St. Adelbert, waarvan alle priester studenten in Alkmaar en Om geving lid zijn, bijeenkomen in het St. Fidelisgebouw aan het Verdronkeno-ord -te Alkmaar. Zij, die per abuis misschien geen uitnodiging mochten hebben ont vangen, zijn vanzelfsprekend van harte welkom. Er is een amusant programma samenge steld, dat geheel door eigen krachten zal worden verzorgd. Concours De Luchtbode ALKMAAR De Postduiven vereniging van Zaterdagvliegers „De Luchtbode" te Alkmaar, hield op Zaterdag, 30 Augustus 1952 haar eerste concours met oude en jonge duiven op het station Tilburg. De uitslag hier van was als volgt: De eerste duif werd geconstateerd te 14.58.08 en de laatste prijsduif te 15.05.44 uur. De algemene uit slag hiervan was: De Njjs 1 2 en 10, Vink-e 3 6, Koog-er 4 5 7 9 11 en Duitjes 8. ACTIE-COMITÉ'S IN WERKING BERGEN In verband met de navorderingen van het Gem. Electriciteitsbedriif over een pe riode van 15 maanden, hebben zich in Bergen verschillende co- mité's gevormd om protesthand tekeningen uit de bedrijven te verzamelen, die met een geargu menteerd protestschriiven aan de gemeenteraad zullen worden in gediend. K.A.J. spoednieuws AKERSLOOT Alle leden en oud-leden van de K.A.J. afdeling Akersloot worden vriendelijk uitgenodigd hedenavond om 7 u. in het Jeugdhuis aanwezig te zijn ter gelegenheid van het onver wacht vertrek van de aalmoeze nier. Er zal een groepsfoto van aalmoezenier en leden en oud leden worden gemaakt. AANRIJDING HEERHUGOWAARD Zater dagmorgen werd de manufactu- rier B. uit Heerhugowaard, toen hii per rijwiel de hrug naar de Huygendijk overstak, vermoede lijk zonder voldoende op het snelverkeer te letten, aangere den door een motorrijder, dhr. K. uit Ulrum, die uit de richting Omval kwam aangereden. Motor rijder en fietser kwamen beiden te vallen, de heer B. klaagde over inwendige pijnen en is na dat de eerste hulp was verleend naar ziin woning vervoerd. De motorrijder had geen lichamelijk letsel bekomen. .Het rijwiel van de heer B. was ernstig bescha digd, terwijl van het motorrijwiel de koplamp was vernield en het voorwiel was ontzet. WEERSVERWACHTING VRIJ koude nacht Droog weer met wisselende be wolking en zwakke tot matige wind tussen Nooj-dwest en Zuid west. Vrij koude nacht, morgen overdag dezelfde temperatuur als vandaag. 2 September z°n op 5.54, onder 19.25: maan op 18.45. onder 3.07. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft de benoeming van de Weleerw. Heer Th. v. d. Heij den (Kapelaan van de H. Ant. Abt. te Scheveningen), tot Kape laan van de H. Agnes te Den Haag, ingetrokken. De Weleerw. Heer Th. v. d. Heijden blijft dus Kapelaan te Scheveningen. Tot Kapelaan van de H. Agnes te Den Haag is benoemd, de Wel eerw. Heer H. J. J. Danckaarts, die Kapelaan was te Amsterdam (O.L. Vr. Onbevl. Ontv.). Z.H. Excellentie heeft de vol gende Weleerw. Heren benoemd tot: Kapelaan te Zierikzee, P. de Haan (Neom.); Assistent te Lim- men, H. P. M. Habets (Neom.); Assistent te De Rijp, E. Ver- eecken (Noem.); Assistent te Spierdijk, S. C. Th. de Vette (Neom.). Geen audiëntie Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 2 Septem ber a.s. geen audiëntie verlenen. Aanbesteding EGMOND AAN ZEE De aanbesteding voor de verbouw van het gemeentehuis, die Vrij dagmorgen in het gemeentehuis j werd gehouden, had het volgen de resultaat: J. Kout. Zuid-Scharwoude. f 34.000.K. Schuit. Oudkars- nel f 33.609.—; N. P. Kardinaal, Noord-Scharwoude f 29.350.P. Buis. Oudorp f 25.445: H. Schil der. Volendam f 24.282.A. Wijker, Egmond a. Zee f 23.251.-: G. Blauboer, Egmond aan Zee f 22.437.J. Schuit, Alkmaar f 21.700.Gebr. Apeldoorn. Eg- mondbinnen f 20.900.J. Op dam. Heiloo f 20.375.Gebr. Tervoort. Egmondbinnen f 19.985; H. Baard, Egmond aan Zee f 19.800.Gebr. Schuit. Egmond aan den Hoef f 19.450.Het werk is aan de laagste inschrij vers, Gebr. Schuit te Egmond aan den Hoef. gegund. Afscheid mej. Jansen EGMOND AAN ZEE. Het comité voor afscheid van mej. A. Jansen, die na ruim 40-jarige dienst per 1 Sept. ontslag heeft gevraagd als onderwijzeres der O.L. School, heeft het officiële afscheid bepaald op a.s. Woens dag 3 September om 14 uur in het Oud-Kath. Verenigingsge bouw. Oudjes gingen uif EGMOND AAN ZEE. De ouden van dagen hebben Don derdag hun jaarlijkse uitgaans dag weer gehad en een genoeg lijke dag beleefd. Met 4 auto bussen maakten 140 oudjes dit reisje mee. Zij brachten o.a. een bezoek aan Panorama-Mesdag in Den Haag, Voorschoten en Schip hol. Opgetogen keerden zij om streeks 8 uur 's avonds terug, om, voorafgegaan door het fanfare corps Lamoraal uit Egmond aan den Hoef, het dorp in te trekken naar de Vergulde Valk, waar woorden van dank werden ge sproken. KIND GERED WARMENHUIZEN. Zater dagmorgen geraakte het zoontje van de heer L. Hof alhier spe lenderwijze in de vrij diepe sloot, gelegen achter het pakhuis van J. P. Beemsterboer. De arbeider, P. Put, die op dat ogenblik daar werkzaam was, wist door direct in het water te springen het knaapje van een wisse dood te redden. Vakdiploma broodbakkerij HEERHUGOWAARD ZUID Drie zoons van bakker Cor Rood t.w. Jan, Simon en Nico behaal den te Alkmaar het vakdiploma broodbakker. WAARLAND. Begunstigd door het mooie weer had Vrij dag 24 Aug. jl. de blijde inkom- ste van onze nieuwe herder, de Z. E. Heer pastoor S. Mol plaats. Op de grens der parochie werd hij begroet door de assistent, de Z. E. Pater B. de Lange, het voltallig kerk- en armbestuur, de edelachtbare heer Burgemees ter H. Nolet, alsmede de gemeen tesecretaris de heer Post. Nadat de pastoor en zijn zuster in de voorste auto hadden plaats ge nomen, ging het gezelschap in 'n aantal auto's via de Hogebrug- weg-Veluweweg, de parochie in. Bij de hoek Veluwe-Kerkweg stelde de R. K. Fanfare St. Gre- gorius zich aan het hoofd van de stoet. Met muziek en klokge lui kwam de nieuwbenoemde pastoor bij de kerk aan, waar hij door talrijke parochianen luide werd toegejuichd en waar pater de Lange hem een hartelijk wel kom toeriep. U bent, aldus de pater, wel geen pastoor van een stad, zelfs niet eens van een dorp, maar van -;en land, van een „waar"- land. Hier is alles katholiek en goed katholiek; van de 300 ge zinnen, die deze parochie telt, zijn er 296 katholiek. U bent ge boortig uit het katholieke Volen dam en nu bent u weer in een zei verder: U komt uit een vis- sersfamiiie, het vissen zit als het ware in Uw bloed. Moge U voor Christus een rijke vangst in Uw eerste jastoraat binnen halen. Hierna ging de pastoor, verge zeld van de Hoogeerw. Heer De ken A. H. Harst, voorafgegaan door bruidjes en misdienaars, de kerk bii.nen, alwaar de Deken de installatie verrichtte. Na deze plechtigheden hield de Hoogeerw. Heer Deken een toe spraak, waarin hij allereerst me moreerde het vele goede werk van pastoor A. Verhaar. Hij vroeg de parochianen, hun oude herder in hun gebeden te gedenken. De Hoogeerw. Heer Deken zei, dat deze benoeming voor de nieuwe pastoor een zeer grote verandering is, vooral omdat deze gedurende elf jaren als rector aan het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam was verbonden en dus al die tijd niet meer in het gewon 3 parochie leven werkzaam is geweest. Hij vroeg de Waarlanden, hun nieuwe herder blij tegemoet te treden, aan hem dezelfde mede werking en toewijding te verle nen dis zij aan zijn voorganger hebben gegeven en in hem te zien degene, die door God gezoo- den is, om te werken voor hun zieleheil. Met de eerste zegen van de pastoor met het Allerheiligste geheel katholieke omgeving. Spr. werd de installatie besloten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2