Outsider wereldkampioen dank zij sprint a trois Plattner wint de regenboogtrui voor Senftleben en Jan Derksen Lachende Dolf Verschueren was alle ervaren stayers de baas Italiaanse amateur-zege op favoriet Mockridge Favorieten voor de titel nog niet op temperatuur Willemsen tweemaal door Pief ten Thije geklopt PARIJS Zaterdagavond De plaat was kennelijk gebarsten en daarom moet het voor de wach tenden buiten het Pare de Prince een hele opgave zijn geweest uit te puzzelen welk volkslied de luidsprekers produceerden. Maar zelfs wie er in slaagden uit de cacafonie van geknars en gesnerp de Zwitserse nationale hymne te reconstrueren, moet zich hebben afgevraagd, welke verrassing de wereldkampioenschappen wielren nen nu weer hadden opgeleverd. Plattner drager van de regenboog trui. De roemruchte titelhouder van Kopenhagen, Luik en Milaan, Harris, onttroond. Het veld voor de sprintfinale had ontleend kun nen zijn aan een satyre uit een Parijse revue: Plattner, Senftie ben en Derksen. Geen der erken de grootmeesters bereikten de ein dstrijd: Harris niet en van Vliet niet en evenmin Patterson, de wonderbaarlijke overwinnaar van de achteïVolger Bevilacqua. Zuive re snelheid was ten offer geval len aan taktiek. HarrisVan Vliet en Patterson kwamen niet aan finale toe Hef was weer echt U.C.I.-gedoe De revanches in hef Olympisch Sfadion Sacchi weer wereldkampioen Tachtig kilometer lang geheel alleen aan de leiding Pronk zesde VOETBAL IN ENGELAND Tour de France 1953 naar Amsterdam? De sprint a trois, de vondst waarmede de U.C.I. het vorige jaar heeft getracht aan de wereldkampioenschappen een nieuwe franje te hechten, had niet duidelijker aan de kaak gesteld kunnen worden. Men moest en zou de sprint nieuw leven inblazen en men ging de nadruk leggen op taktiek, het balan ceren tussen twee tegenstanders. Maar men verzuimde er bij te bedenken, dat het principe van de sprint, de zuivere snel heid, hieraan ten offer zou vallen. In Milaan had de Fransman Bellenger het, dank zij de sprint a trois, tot de finale kunnen brengen, maar vandaag te Parijs toonde de medaille haar keerzijde: de herkansing van de halve eindstrijd werd het nummer, waarop de grootsten uitkwamen, tot de finale brachten het degenen, die in ritten a deux geklopt zouden zijn. I hii door. bocht-in. boch-uit toen Harris eindelijk reageerde en met van Vliet aan het wiel de ach tervolging inzette, lag de Zwitser buiten bereik. In een vertwijfelde poging om zijn naam te redden hief de Engelsman de arm op. Lekke band? De tienduizend toe schouwers jouwde de onsportieve Wilt ge de namen laten spre ken Harris, van Vliet. Patterson en Senftleben vormden het kwar tet verslagenen bij de halve fi nales. die in een herkansingsrit moesten uitmaken, wie met de twee winnaars, Plattner en Derk sen aan de eindstrijd mocht mee doen. Het voortdurend elkaar be loeren. het zenuwachtige wachten op eikaars demarrages en het speuren naar verrassingen brach ten de snelheid de doodsteek toe Van de zuiverste der wielerspeci- aliteiten werd de sprint op dit wereldkampioenschap het sensa tienummer, de show der acro baten. Harris onsportief Volgt met ons het verloop van de ontknoping op de voet. De kwartfinales hadden Donderdag uitgewezen, dat de volgende zes renners in aanmerking kwamen voor de slotactie: Harris, van Vliet en Derksen, Plattner, Senft leben en Patterson. Het lot be sliste. over de twee series van de halve eindstrijd. Harris, van Vliet en Plattner in de eerste manche, drie dragers van vroegere wereld titels. Want ook de Zwitserse kampioen bemachtigde eens een regenboogtrui. die der amateur sprinters in 1946. Maar slechts twee „serieuze" candidaten: de Engelsman met zijn gevreesde lange sprint en zijn dubbele de marrage. en de Nederlander met het gevreesde eindschot. Maar tochin de allereer ste bocht, practisch twee volle voor de zwarte streep, demarreer de plots de Zwitser. Tien lengten nam hii op Harris en van Vliet, die alleen elkaar in de gaten hielden. De tien lengten waren voor Plattner voldoende. Een onderdeel van een seconde omkijken, had hij het aarzelende Engels-Nederlandse duo gezien. De één durfde niet voor de an der. En Plattner greep zijn le venskans. Zijn nieuwe demarrage leverde hem nogmaals twintig meter op en in één adem spurtte Donderdagavond a.s. om 8 uur worden de revanches van de we reldkampioenschappen op de baan van het Olympisch Stadion te Amsterdam gehouden. In de sprint komen uit in drie ritten deux: Van Vliet tegen Patterson. Senftleben tegen Derk sen en de nieuwe wereldkampioen Plattner tegen de ex-wereldkam- pioen Harris. De drie verliezers rijden in een match a trois om éen plaats in de halve eindstrijd. De twee halve eindstrijden wor den in matches a deux gereden. De heer Bessem heeft ritten a deux ingevoerd, omdat de ritten a trois tijdens de wereldkam pioenschappen te Parijs uitslagen hebben gegeven, welke de krachtsverhouding tussen de sprinters niet goed heeft weerge geven. In de revanche van het wereld kampioenschap achter motoren, welke in een rit over 100 KM wordt gereden, komen uit: de we reldkampioen Verschueren, de ex-wereldkampioen Pronk, verder Lohman, Schorn, Besson, Lemoine en Schulte. Er neemt waarschijn lijk nog een achtste stayer deel, nl. Lesueur of een tweede Zwit ser. Voorts staat een zeer belang rijk nummer op het programma, een achtervolging over 4 KM tus sen wereldkampioen v. Heusden en de Engelsman Newton. Harris uit. toen bleek dat er niets aan de fiets mankeerde. Plattner dus winnaar van de eer ste halve finale, 2 van Vliet. 3. Harris. Onverwachte manoeuvre was winst voor Derksen. Vreesde Patterson, die in de andere halve eindstrijd tegen Derksen en Senftleben moest rij den, meer de Fransman dan de Amsterdammer? Hij had er wel reden toe, want zowel in de achtste als in de kwartfinale was Derksen geklopt door Senftleben en slechts dank zij de herkansingsritten had de Nederlander deze halve eindstrijd kunnen bereiken. Patterson, de ietwat wispelturige Australiër, maar met een krachtenarsenaal waarop zowel Derksen als Senft leben afgunstig mogen zijn, drong de Fransman omhoog na een kwart van de laatste baan. Een manoeuvre, die Derksen niet verwacht had. maar die nu de kans van het jaar betekende. Ra zendsnel dook de Nederlander naar beneden en spurtte uit alle macht het voorlaatste rechte eind op. Met vijf lengten voorsprong m de bocht had hij Senftleben en Patterson in geslagen positie. Zijn laatste demarrage, vijftig meter voor de finish, kreeg niet eens antwoord. Gelukkig als een kind sprintte Derksen in de armen van een stralende Piet van Heusden. Harris geslagen Herkansing dus tussen v. Vliet Harris, Patterson en Senftleben. Een sprint a quartre met allemaal namen van finalisten. De Austra liër nam de kop. gevolgd door Senftleben. Op drie lengten volg den van Vliet en Harris. Een volle ronden bleven de posities ongewijzigd. Driehonderd meter voor het einde zette Harris aan. om op Senftleben en Patterson toe te springen. Daar had de Fransman op gewacht. Als een straaljager bij de start sprong hij van Patterson weg. die meteen op- drie lengten lag en het volle ge weld van Harris' poursuite kreeg op te vangen. Als één man kwa men de tienduizenden omhoog om hun landgenoot over de finish te jagen. Dertig meter voor de beslissende streep plofte Harris voorbij Patterson en drong niet verder meer aan. Van Vliet nog altijd gehinderd door zijn ver wonding van Donderdag. kon niet langs de Australiër komen. De grote finale Een Zwitsers. Nederlands. Fran se strijd dus in de finale. Derksen elke tien meter omkijkend, bleef kort achter Plattner, die de kop had. na een ronde nog steeds de Zwitser en op drie lengten hoog in de bocht Derksen en Senftle ben. Nu kon Plattner niet meer verrassen. Vlak voor de twee honderd meterliin spurtte Derk sen weg. Maar de Zwitser had gezien hoe onze landgenoot zelf bij zijn demarrage op Senftleben loerde. Geen zelfvertrouwen bij de Nederlander. Voor de laatste bocht lag Plattners achterwiel al weer gelijk met Derksen's stuur. Uit derde positie kwam nu Senft leben opdringen. Dertig meter voor de lijn richt te de Fransman zich op. Derksen zag het gebaar en drong niet aan terwijl Plattner doorspurtte naar de regenboogtrui. Een ietwat onregelmatige afloop, omdat Derksen meende dat Senftleben een fietsmankement had en de race dus overgereden zou worden. De jury was echter beslissend in haar uitspraak: Plattner wereld kampioen, 2. Senftleben, 3. Derk sen. Voor het eerst sinds 27 jaar geleden Kaufmann een der grote tegenstanders van onze Piet Moeskops, de hoogste titel be haalde. telt Zwitserland weer een kroondrager bij de sprinters. De matches a trois hadden de oud- sider de overwinning gebracht. DE WERELDKAM PIOENSCHAPPEN WIELRENNEN Een beeld uit de te Parijs gehouden we reldkampioenschappen wielrennen voor profs: tijdens de snelheids race; v.l.n.r. de win naar Plattner, de Fransman Senftleben en de Nederlander Jan Derksen, die der de werd. De strijd werd verreden op de baan van het Pare des Princes. „DAT WAS GEEN WERK" „Ik had mijn eindrush nog in reserve" vertelde ons Jan Derksen vlak na de finale van het wereldkampioen schap. „In de halve eind strijd had ik laten zien dat ik het toch wel met die Senftleben kon klaarspelen. En nu zou ik hem nog veel zekerder gehad hebben. Ik zag de Fransman echter der tig meter voor de finish zijn, arm opsteken. Toen was ik er zeker van dat de rit niet zou tellen. Je hebt toch ook het pistoolschot gehoord? Was dat voor of na de streep? Neen. ik ben er zeker van dat het deze keer voor mij zou zijn. Platt ner heeft het vroeger zelfs niet één, keer tot de finale kunnen brengen" Wereld kampioen Piet van Heusden was er nog erger van onder de indruk dan Derksen. „Jan had net zo zeker als ik ge wonnen". vertelde de Am sterdammer met stelligheid. „Ik vind het een beroerde geschiedenis, ondanks mijn eigen wereldkampioenschap" SCHAATSENRIJDERS GAAN IN TRAINING Ook dit jaar zal op het CIOS te Overveen voor een aantal schaatsenrijders een „droogtrai- ning" worden georganiseerd. Deze training die weer onder lei ding zal staan van dr. Carlier, begint Zaterdag 6 September. De Koninklijke Nederlandse Schaat- senrijdersbond heeft de volgende "rijders uitgenodigd aan de oefe ningen deel te nemen: Wim van der Voort ('s Gravenzande), Kees Broekman (de Lier), An ton Huiskes (Wierden), Gerard Maarse (Aalsmeer), Egbert van 't Oever (Lisse), Kokkie van der Eist (Rotterdam). Jan Wervers (Rotterdam) en W. de Graaff (Rotterdam). Mogelijk zal dit aantal worden uitgebreid met Jan Charisius (Leeuwarden) en van der Berg (Leeuwarden). Fl DE- LAN DE NTOU R NOOI Nederland winnaar in de B-afdeling HELSINKI Terwijl de Rus sische schakers de eerste plaats in het A-tournooi voor zich op eisten, met Zuid-Slavië op de tweede en Argentinië op de der de plaats, kwamen onze landge noten, ondanks een nederlaag te gen Polen als nummer één in de B-afdeling uit de bus. Een kra nige prestatie van, onze schakers, die het toch maar zover brach ten zonder dr. Max Euwe. Twee de werd hier Israël, derde Polen en vierde Denemarken. Op de Sintelbaan te Amsterdam zijn Zondag de Nederlandse estafettenkampioenschappen verlopen, waarin de dames van Sagitta en de heren van Vluggen Lenig zegevierden. We zien hier de.finale 4 x 100 meter heren: Saat (op de voorgrond rechts) heeft juist het stokje te pakken en neemt de laatste 100 meter voor zijn rekening. PARIJS, Zaterdagavond. De Italiaanse sprintamateurs hebben vanmiddag gezamenlijk één hunner naar de regen boogtrui geloodst Sacchi, de titelhouder van de Vigorelli- baan 1951. In de halve finale geklopt door de Engelsman Peacock en in de herkansing met steun van Pinarello over winnaar, kreeg in de eindstrijd de hulp van Morettini. Het samengaan voor deze zaak der Azurri lag er zo dik op dat een fluitconcert Sacchi's ereronde begeleidde. In de eerste halve eindstrijd stonden Morettini en Pinarello tegenover Mockridge. De Australiër was de sterkste en in een sprint a deux zou hij dat ongetwijfeld ook hebben la ten blijken. Maar een gevecht op twee fronten was te zwaar, Foto besliste Scherper was de eindsprint in de tweede halve finale tussen Peacock, Sacchi en de Australiër Cox. De methode was een tikje eleganter maar op dezelfde wijze als Morettini en Pinarello in de eerste rit met Mockridge hadden klaar gespeeld, werd nu Sacchi door het Brits-Austra lische duo in de doeken gedaan. De Italiaan kwam klem te zitten doch met een wonderbaarlijke demarrage dook hij achter de uit volle macht sprintende Peacock. Nederlandse Politie verslaat Belgische collega's Te Breda werd een voetbal wedstrijd gespeeld tussen de po- litie-elftallen van Nederland en België. Het Nederlandse politie team won met 41, nadat de rust met I1 was ingegaan. Aan Nederlandse zijde werden de doelpunten gemaakt door Kools, van Onselen (2 x) en Huybrechts Mermans scoorde voor België. PARIJS, Zondagavond. Dolfke Verschueren uit Antwerpen, met zijn 28 jaren nog als een „broekie" beschouwd door de heren van de N.V. stayers, heeft vanmiddag in vier fantastische ronden de plaats veroverd, die hem het volle risico van alles of niets bracht In tachtig enerverende kilometers, vrijwel door lopend aangevallen door de ervaren garde uit de stayerij, heeft „Dolfke", de man met de glimlach", het grootmeester schap aan de dag gelegd, waarvan hij Woensdagavond in zijn serie zo sterk blijk had gegeven. Zegevierend doorstond hij offensief na offensief om als de ware wereldkampioen 1952 achter grote motoren de laatste regenboogtrui van het U.C.I.- tournooi te veroveren. Zelden heeft een stayer zo'n meerderheid aan de dag gelegd in een wereldkampioenschap als de kleine lachende Antwerpenaar. Hij en zijn ervaren gangmaker Ville waren bezeten door de idee van de jeugd te doen zegevieren over de veteranen, die in Lesueur, Lemoine en Lohmann, drie stay ers van in de 40, 'n bolwerk vor men, dat nog versterkt werd door Pronk, Schorn, Diggelmann en Besson, de knapen van de „mid delbare leeftijd". Met de jonge Zwitser Meyer als voorvechter zou het hele veld het opnemen tegen de Belg. Om er wanhopig onder te worden, maar Dolfke, die vóór de eind streep eens bedenkelijk naar de lucht had gekeken, maar direct daarop lachend nog even de hand Êedrukt had van zijn vrouw, •olfke durfde dit heroische ge vecht aan. Daar komt nog bij, dat hij in allerlaatste positie moest starten, hetgeen al vechten betekende om acht felle concur renten te passeren. Verschueren overwon al deze moeilijkheden. Hij reed zo zelf verzekerd en met zulk een bra- vour, dat zelfs de Parij zenaars, die toegestroomd waren om Le moine en Lesueur te zien zegevie ren, de kranige Belg royaal be loonden met applaus. Besson. in 't verleden vaak 't zwarte schaap bij de stayers, de man tegen wien tal van combines werden gesmeed, vertrok op de kop, gevolgd door zijn landgenoot geloot, maar in de vijfde van de 22 ronden moest hij de Duitse ve teraan Lohmann, wereldkampioen van 15 jaar geleden, en Verschue ren, laten passeren. Acht ronden later, nog geen 10 K.M. na de start, haalde Ver schueren uit voor de eerste klap. Zij was het dubbele waard van een daalder. In een machtige rush dreef Ville zijn renner voor bij Meyer en Schorn en toen ook langs Lesueur en Lohmann. Al léén Besson lag nu nog voor hem een eerste poging om de Zwit ser te passeren faalde en zelfs kon Lesueur de Belg nog een moment van de tweede plaats verdringen. Maar niet langer dan een moment. Na veertig ronden zette Ville de gaskraan verder open. Een Ver schueren, trappend uit alle macht, begon een nieuwe, onweerstaan bare rush. Lesueur was zijn eer ste slachtoffer. En daarop meteen door naar Besson, die als een wervelwind rond de baan joeg, vier volle ronden. Zij aan zij da verden de motoren over het ce ment, angstig dicht naderden zij Schorn en Pronk, die de achter hoede vormden. In de 45ste ronde bezweek Besson, Verschueren had de leiding. Maar nu begon het steekspel pas. Beurtelings kwamen Lesueur, Lemoine en Diggelmann opzetten. Zonder ophouden moest Ver schueren sprinten om zijn bela gers achter zich te houden. Vijf maal naderde Lesueur tot op en- Meyer. Pronk had de vijfde plaats kele meters, om dan van rol los te moeten. Vier keer probeerde Lemoine, hartstochtelijk toege juicht, de Belg van de kop te ver dringen en evenveel malen joeg Diggelmann zijn gangmaker ach ter de sterke Belg aan. Zestien ronden voor het einde denderde Lohmann vanuit de ach terhoede ngar voren. De Fransen en Zwitsers passeerde hij, maar't wapen van zijn demarrage schampte af op de ijzeren verde diging van de Belg. De uitslag 1. en wereldkampioen Verschue ren (B.), 100 KM in 1.20.49.2; 2. Lohmann (Did.) op 35 meter; 3. Lemoine (Fr.) op 45 meter; 4. Diggelmann (Zw.) op 70 mtr.; 5. Meier (Zwits.) op 100 meter; 6. Pronk (Ned.) op 125 mtr.; 7. Lesueur (Fr.) op 400 meter; 8. Besson (Zwits.) op 1 ronde. De Duitser Schorn werd, toen hij 2 ronden achterstand had, uit dé wedstrijd genomen. NEDERLAND KREEG TENNISLES VAN ITALIË Twee dagen lang hebben de beste Italiaanse tennisspelers les gegeven aan gretige Nederlandse leerlingen. Twaalf partijen wer den er gespeeld, en twaalf over winningen namen de Zuiderlin gen mee naar het land van de zon. Del Bello, Cucelli. Pautassi en hoe die knapen ook meer mo gen heten, hebben v. Swol, Wil ton. v. Dalsum en Dehnert geen schijn van kans gegeven. Geen schijn van kans? Ja, toch is er een kans op een overwinning geweest. Hans van Swol was er dicht aan toe tegen Del Bello, maar tenslotte werd het 68; 4—6 voor de Italiaan. Er., voor de rest? Allemaal overwinningen, zonder dat onze landgenoten zelfs een set konden winnen. Slechts het dubbel WiltonBouman kwam zover. Maar dat was ook alles. Een goede les voor onze toptennissers, die zich in verhou ding tot de tegenstanders stun telig over de baan bewogen. Een beetje meer athletiek beoefening, waardoor de snelheid en het uit houdingsvermogen zou kunnen worden opgevoerd, zou niet over bodig zijn. Twee blunders van de eerste rang maakte George Swindin, de Arsenal doelman Zaterdag op Highbury in de strijd tegen Sunderland. Toen was het voor de gasten een zacht eitje. Meer dan één tegenpunt, gescoord door Lishman, lieten ze niet toe. Dit resultaat was met de nederlaag van Portsmouth wel de grote verrassing van deze tweede Zaterdag van het nog prille Engelse voetbalseizoen. Maar er was nog meer. West Derby C.Aston Villa Bromwich. gestart met overwin ningen op de Spurs en Newcastle kreeg op eigen terrein klop van Burnley. Deze knapen veroorloof den zich zelfs nog de weelde van een gemiste penalty. Dat twee van de sterkste league-teams New castle en Tottenham tegen elkaar gelijk speelden was geen verras sing. wel, dat de Londenaars dit punt te danken hebben aan het sublieme „keep-werk" van Ted Ditchburn. In Manchester stond elke voetbal-fan op zijn kop. De City en de United gingen elkaar te liif en hierbij bleek, dat de kampioen van verleden iaar, dit seizoen minder op dreef is. Man chester City won gemakkelijk. Laten we het nu nog even heb ben over de nederlaag van Ports mouth. Dit team. getipt als a.s. kampioen, kwam op Stamford- bridge Chelsea bekampen. In ja ren was de club van Montgomery daar ongeslagen gebleven, maar toen in de eerste twaalf minuten van de strijd Bobby Gray en Eric Parson twee doelpunten op een rijtje scoorden was het pleit beslecht. Ook in Cardiff was het feest. 'De eerste zege in de eerste divi sie werd een feit. En wat voor één. Sheffield W. werd met 40 geklopt. De Deense ster Viggo Jensen, die Hull City is komen versterken scoorde twee doelpunten tegen Brentford, maar ook de Londena- ren bereikten dit aantal. Overigens is het in ons land welbekende Huddersfield druk bezig in de tweede divisie het verloren terrein te herwinnen. Ze hebben de kop voor Hull C. De uitslagen luiden: Eerste divisie: ArsenalSunderland 12 BlackpoolBolton W. 30 Cardiff—Sheffield W. 4—0 CharltonWolverhampton 22 ChelseaPortsmouth 20 De directeur van het Olympisch Stadion, de heer D. Bessem, heeft zich in contact gesteld met de organisator van de Tour de Fran ce, de heer Goddet, om te trach ten Amsterdam als étappe-eind punt ingeschakeld te krijgen in 1953. De heer Goddet had talrijke bezwaren, maar beloofde toch éen voorstel, dat de heer Bessem bin nenkort zou indienen, ernstig in overweging te nemen, het bestu deren en daarna zijn antwoord aan de heer Bessem daaromtrent mededelen. Overigens deelde de heer God det mede, dat ook Maastricht reeds gevraagd had, als étappe- eindount te worden ingeschakeld. 0—1 LiverpoolStoke C. 32 Manchester C.-Manchester U. 21 Middlesbrough-Preston N.E. 11 Newcastle U.Tottenham H. 11 West Bromwich A.Burnley 12 Tweede divisie: Barnsley-Swansea 31 BirminghamFulham 14 Blackburn RoversEverton 31 BuryWest Ham 11 Huli C.Brentford 22 Notts C.Nott. F. 3—2 Leeds U.Plymouth A 11 Lincoln C.Doncaster R. 20 Sheffield U.Huddersfield 02 SouthamptonLeicester C. 52 Een halve meter achterstand op de honderd meter lijn, gelijk bij het verlaten van de laatste bocht. Zij aan zij vlogen de En gelsman en Sacchi op de finish af en eerst na een kwartiertje kon het resultaat dank zij de finishfoto's omgeroepen worden: 1. Peacock; 2. Sacchi en 3. Cox. Zenuwenoorlogje Twee Italianen tegen twee Australiërs dus in de herkan sing. Met drukke gebaren had den Sacchi en Pinarello dus bij de start het plan de campagne opgemaakt, Mockridge en Cox zaten onrustig op de beneden kant van de baan. Het start schot joeg zoveel leven in het vierm-ansveld dat het wel leek of de finish honderd meter ver der was inplaats van 900 meter. Zenuwen-oorlogje blijkbaar. Maar dit hoge tempo was voor de Italianen geen beletsel zo te balanceren dat de gevaarlijke Mockridge in de val moest lo pen. Terwijl nu PimareRo de Australiër omhoog drong, ging Sacchi op de pedalen staan voor een ijselijk-e lange sprint, en -toen Mockridge voldoende be wegingsvrijheid had gekregen was de voorsprong van de azuurblauwe trui te -groot ge worden. Geslagen voor de streep, moest deze knaap, die op dezelfde baan onlangs -de profs een lesje had gegeven, ook nog Pinarello laten passeren. 1. Sacchi, 2. Pi narello en 3. Mockridge, 4. Cox. Geen sprint, maar jacht Onbedreigd heeft tenslotte Sacchi ook de finale en daar mede de wereldtitel gewonnen. Onbedreigd, want terwijl Moret tini het wapen van de taktiek hanteerde tegen Peacock, sloeg Sacchi toe met het zwaard van de zuivere snelheid. De Engels man kreeg pas gelegenheid zijn demarrage te plaatsen, toen Sacchi al op topsnelheid lag. Opgejaagd door Morettini ver weerde Peacock zich als 'n wan hopige op het laatste rechte eind, doch hij moest zich ge wonnen geven aan de niet sprintende, maar alleen maar jagende Sacchi. Om de Italiaan se z-eigé' compleet te maken, streek de Italiaan nog voor de Engelsman neer, tien meter voor de streep, waar een juichende Binda de zesde Italiaanse sprint- kampi-oen o-pvinig. 1. Sacchi, 2. Morettini, 3. Pea-cock. Tweemaal in dit weekend heeft de Nederlandse zwemkampioen op de 1500 meter de Utrechte naar Herman Willemsen de su perioriteit van het Noorden moeten erkennen. In de wed strijd over twee kilometer, die Zaterdag te Oldehove werd ge houden, werd hij met ruim ver schil door Piet ten Thije (LZO) en Piet Elzinga (ZCG, Gronin gen) geslagen. Zondag startte hij i n de drie kilometer wed strijd van ZCG in de Stadspark- vijver te Groniingen. Ook deze keer was Piet ten Thije hem te snel af. De Utrechtenaar vocht voor wat hij waard was op zijn trainingspak staat, dat hij uit de Vechtstreek afkomstig is en waarschijnlijk forceerde hij zich daarbij enigszins, zodat z'n stijl er o-nder leed. Maar na ruim een ronde moest hij ten Thije en Elzinga laten gaan. Het liep -tenslotte uit op een felle eind sprint tussen de bei-de Noorde lijke kampioenen, waaruit, zo als verwacht mocht worden, de krachtige Fries als overwinnaar tevoorschijn trad. In Groningen gaf Piet Elzinga na enkele ronden de strijd we gens pijn in de zij op. Zodat ten Thije alleen moest proberen de greep naar de ze-ge, die de Utrechtenaar ook nu vertwij feld poogde, te weerstaan. Ook n-u gelukte dit de Leeuwarder volkomen. Bij de dames was zowel in Oldéhio-ve als in Groningen Flo rence Peters uit Arnhem sneller dan Greetje Lugthart. In Olde hove was het verschil echter ui-terst miniem. Zelfs werd de leiderspositie van de Arnhemse nog ernstig bedreigd, toen Gree tje Lugthart er over de laatste meters een felle eindspurt uit gooide, die haar tot naast Flo rence Peters bracht. De uitslagen waren: Oldehove: 1000 meter schoolslag dames: 1. H. Bruins (GZ en PC Gro ningen) 19.06.4; 2. A. Zijlema (GZ en PC); 3. A. Haandrik- man (Ni-mpf Hoogezand); 4. J. de Boer (GZ en PC) 22.03.2. Idem heren: 1. W. Visser (LZO Leeuwar den) 20.35; 2. L. d-e Leeuw (LZO) 21.40.4; 3. B. Kremer (Electra) 22.47.4. 2000 meter vrije slag heren: 1. P. ten Thije (LZO) 31 min. 6.2 sec.; 2. Elzinga (ZCG) Gro ningen 31.08; 3. H. Willemsen (Vechtstreek) Utrecht 32.03.2; 4. H. J. Seema-n (DJK) Amster dam 32.56.6; 5. B. Sikkens (GZ en PC) 32.56.8; 6. H. Beute (Neptunus) Arnhem 35.12. Idem da-mes: 1. Florence Pe ters (Neptunus) 35.08.4; 2. G. Lugthart (ZCG) 35.08.8; 3. Ietje Brada (LD-Z) 35.56.8; 4. F. de Raad (Bru-nhilde) Groningen 37.33.2; 5. Maartje de Wolff (GZ en PC) 38.14; 6. Tini Pot hof (GZ en PC)40.42.8. Groningen: 1 3000 m vrij-eslag heren: 1. P. ten Thije (LZO) 43.25; 2. Wil lemsen (Vechtstreek) 43.38; 3 A. Kayser (Robben-) Hilversum 43.41; 4. H. J. Seeman (DJK) Amsterdam 46.05; 5. B. Sikkkens (GZ en PC) 46.33; 6. A. Vrugt (ZCG) 48.15.2. Idem dames: 1. F. Peters (Neptunus) 48.25.5 2. G. Lugt hart (ZCG) 51.25.3; 3. T. Pothof (GZ en PC) 57.06.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3