Nieuw Bekrachtiging Europees verdrag bijzonder dringende zaak Vier Nederlanders terug uit Djakarta Spion ontsnapt bij bezoek aan de tandarts Eisenhower in actie tegen janboel" van Washington Politieke spanning groeit rond Belgische regering n Kinderen gaven voorstelling; f 4.40 voor kankerbestrijding DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING nHd] Vrijheid tegemoet via de tandarts GENERAAL RIDGWAY BIJ ADENAUER Duitse bijdrage is een factor van vitale betekenis Van KAB-voorzitter tot PBO-minister Spionnagecomplot in West-Duitsland Pools schip bij Egmond gestrand Richtlijnen voor oudercomité's Zwijgzaam na 37 maanden gevangenschap Amerikaanse vloot op weg naar Tito Hef nieuwe kabinet beëdigd Wordt mr. Stikker Ned. ambassadeur in Londen? Weekeind eiste 524 doden in de V.S. 4 Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.0'/ rper maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. HET EE/T Buiten Gvd is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pag. 1 Woensdag 3 September 1952 48e Jaargang No. 12568 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 BONN, 2 Sept. De eens in Europa zo gevreesde Duitse soldaten- helm is voor het eerst na de oorlog weer op het toneel van een officiële plechtigheid verschenen toen de Atlantische opperbevel hebber, generaal Matthew B. Ridgway, vandaag een bezoek bracht aan de West-Duitse Bondskanselier. Militair uitgedoste en helm- dragende manschappen van het tienduizend man omvattende korps der grenspolitie, stonden aan de ingang der Bondskanselarij opgesteld terwijl generaal Ridgway met kanselier Adenauer en zijn adviseurs besprekingen voerde over de Duitse bijdrage aan de Europese ver dediging. Onder Adenauers adviseurs, die met generaal Ridgway en de Amerikaanse Hoge Commissaris Donnelly aan de besprekingen deelnamen, waren Staatssecretaris prof. Hallstein, Staatssecretaris dr. Lenz en de Duitse gevolmach tigde voor Veiligheidsvraagstuk ken Theodor Blank. Generaal Ridgway verklaarde na afloop der besprekingen, dat het eerste doel van zijn werk on der alle omstandigheden zal blij ven: de vrede te bewaren. „Ik wil hier als mijn persoonlijke overtuiging uitspreken, dat de enige werkelijke mogelijkheid om dit doel te bereiken ligt in een gemeenschappelijke inspanning om met zo weinig mogelijk ver traging een zodanige militaire kracht te bereiken dat het moge lijk zal zijn alle aanvallen af te slaan met verschrikkelijke verlie zen voor de aanvaller. Het is daarbij een factor van vitale betekenis, dat het Duitse volk in staat gesteld wordt bin nen de Europese gemeenschap zijn bijdrage te leveren aan de verzekering van de vrede". Generaal Ridgway zeide bij zijn tochten door Duitsland ondêr de indruk te zijn gekomen van „een verbazende en bewonderenswaar dige geest", die hem bleek uit de kracht en de energie, waarmee het herstelwerk allerwege is aan gevat. „Dit is voor mij een beslis send bewijs voor hetgeen hier ge daan kan worden wanneer werke- A. C. DE BRUIJN NAM REEDS AFSCHEID Had men zich in K.A.B.-kringen voorgesteld op 1 en 2 December een Verbondsbijeenkomst te hou den, waarin de heer A. C. de Bruyn gelegenheid zou worden geboden als voorzitter van de K.A.B. af te treden, zijn benoe ming tot P.B.O.-minister heeft wijziging in deze plannen ge bracht, zodat het afscheid nu ver vroegd moest worden. In een bijzondere bijeenkomst van het Verbondsbestuur der K.A.B. is inmiddels een schrifte lijke ontslagaanvrage van de heer A. C. de Bruyn als K.A.B.-voor- zitter binnengekomen en afgehan deld. De ontslag-aanvrage, wegens benoeming tot minister, werd ver leend en er werden natuurlijk reeds vele toespraken tot de scheidende voorzitter gehouden. Binnenkort zal te Utrecht een speciale vergadering van het Ver bond plaats hebben, waarin de heer A. C. de Bruyn officieel af scheid zal nemen van de K.A.B. Daarna zal in een des middags eveneens te Utrecht te beleggen bijeenkomst aan genodigden en belanghebbenden gelegenheid ge boden worden afscheid te komen nemen van de tot minister be noemde bestuurder. lijk de nood aan de man zou ko men", aldus de opperbevelhebber. Een zo snel mogelijke bekrach tiging van de Europese verdragen noemde Ridgway „bijzonder drin gend". Aangenomen kan worden, dat dr. Adenauer zijn gast ander maal de verzekering heeft gege ven, dat de Duitse regering alles in het werk zal stellen om een vertraging in de ratificatie te ver mijden. Het ligt in de bedoeling, dat de commissies van de Bondsdag nog deze week met de bespreking van de verdragen zullen beginnen. De definitieve behandeling in de Bondsdag zal echter, zo wordt hier verwacht, niet voor de twee de helft van October kunnen ge schieden. BONN, 2 Sept. —"'De West- Duitse autoriteiten hebben van daag bekend gemaakt een wijd vertakt spionnagecomplot ontdekt te hebben dat ten behoeve van de Oost-Duitse regering economische en militaire gegevens verzamelde in West-Duitsland. Drie leiders werden gearresteerd, onder wie een gemeenteraadslid uit Frank furt. Verwacht wordt dat meer arrestaties zullen volgen. Er werden industriële gegevens over het Ruhrgebied verzameld en zelfs was getracht inlichtingen te krijgen over de besprekingen van de defensiecommissie betref fende het Europese leger. Het centrum was gevestigd in een bu reau in Frankfurt dat in naam was opgericht om de handel tus sen Oost en West te bevorderen. De 160 ton metende Poolse trawler „Brozd" is gisteravond, ter hoogte van Egmond op het strand gelopen. Het schip vroeg onmiddellijk sleepboothulp. Er bevonden zich op dat ogenblik 15 man aan boord. De redding boot „De President Steyn" met schipper W. ten Bruggencate snelde het schip direct te hulp, nadat de trawler met hoorn signalen en lichtpijlen dringend om assistentie had gevraagd. Duizenden sloegen de verrich tingen van „De President Steyn" die met schijnwerpers aan het werk toog, gade. Het schip maakte reeds water toen de eerste 11 leden van de beman ning met „De President Steyn" aan de vaste wal werden ge bracht. De Poolse schipper, de stuur man, de machinist en een Ne derlandse schipper bevinden nog aan boord. Men heeft goede hoop het schip vlot te krijgen. Het bezoek van Ridgway heeft in politieke kringen hier sterk de aandacht getrokken. Het wordt beschouwd als een nieuw bewijs van de krachtige band tussen Duitsland en de Westelijke ge meenschap. De Duitse pers heeft in de afgelopen maanden conclu sies getrokken uit het feit, dat Ridgway zelf ook het bevel over de Amerikaanse troepen in Euro pa op zich genomen heeft en daarom een tweede hoofdkwartier in Frankfort heeft betrokken. Zelfs is hier en daar reeds de verwachting uitgesproken, dat Frankforts hoofdkwartier spoedig het N.A.V.O.-hoofdkwartier van Fontainebleau in betekenis zou kunnen gaan overvleugelen. AAN KATHOLIEKE SCHOLEN 's-GRAVENHAGE, 2 Sept. Het Nederlands Episcopaat heeft op voorstel van de Nederlandse R. K. Schoolraad zjjn goedkeuring gehecht aan een voor alle bisdom men geldend reglement voor de vorming van oudercomité's. Blijkens dit reglement kan op initiatief van het schoolbestuur aan elke school, waar de behoefte aan georganiseerd contact met de ouders is gebleken, een ouder comité worden opgericht. Dit co mité bestaat uit de vertegenwoor digers van de ouders, voogden of verzorgers der kinderen, die de school bezoeken. De taak van het comité is de belangstelling van de ouders voor het onderwijs aan te kweken en een vruchtbare samenwerking tussen ouders, leerkrachten en schoolbestuur met betrekking tot het onderwijs aan én de opvoeding van de kinderen te vergemakkelijken. Het treedt niet in aangelegenheden, welke het bestuur en de exploitatie der school raken. Aan boord van Hr. Ms. kruiser „Tromp", welke daartoe lig plaats had gekregen voor het commandementsgebouw te Den Helder, heeft Dinsdagmorgen de Schout-bij-Nacht C. W. Slot, de commandant der Zeemacht in Nederland, zijn commando overgedragen aan Schout-bij-Nacht F. T. Burghard. Tijdens de plechtigheid staande voor de groep personen op de ach tergrond de nieuwe commandant (links) en zijn voorganger (naast microfoon). SCHIPHOL, 2 Sept. De vier Nederlanders, die aanvankelijk in vrijheid waren gesield, doch later door het militaire gezag te Dja karta wederom „in bescherming waren genomen" zijn vanmiddag om 5 uur op Schiphol terugge keerd. Het zijn de heren B. J. Leclercq, C. W. Goldman, A. C. van Onselen en H. W. Burger Jr. Zij zijn in vrijbt 'd gesteld on- dpr de bepaMn? rjU zij onmiddel lijk Indonesië zouden verlaten. Zij hebben een verklaring afgelegd, dat zij naar Indonesië zullen te rugkeren, indien de Indonesische regering dit verzoekt in verband LENZBURG, 2 Sept. De hele politiemacht van Noord- Zwitserland is ingeschakeld om de 54-jarige Duitser Camille Buchmann te achterhalen, die uit de gevangenis is ontvlucht. Buchmann werd door een Zwitsers Hof veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf we gens spionnage voor het Nazi regime tijdens de afgelopen oorlog. Lenzburg ligt nog geen twintig kilometer van de Duitse grens en men neemt aan dat de gevan gene zal trachten Duitsland te bereiken door 's nachts over de rivier te zwemmen. De politie deelde mede dat Buchmann ontsnapte, terwijl hii onder bewaking een bezoek aan de tandarts bracht. Plotseling sprong hij uit de stoel en snelde de deur van de spreekkamer uit. Achter zich draaide hii het slot OOK DE ZON MOET DE SOVJETS HELPEN LONDEN, 2 Sept. Volgens een te Londen ontvangen bericht van het Russische persbureau „Tass" wordt in het gebied, waar op het ogenblik aan het Toerk- menische kanaal wordt gewerkt, de warmte van de zon gebruikt om electrische centralen te drij ven. Vorig jaar heeft de Russi sche Academie van Wetenschap pen een installatie hiervoor ge construeerd, aldus „Tass". om. zodat niemand de kamer kon verlaten, 'de bewaker sprong uit het raam van de eerste ver dieping. maar Buchmann was hem toch nog te vlug af en ver dween in ziin gevangenispakie. Als er niets was gebeurd zou Buchmann na vijftien of twintig iaar vrijgelaten worden, wanneer ziin gedrag geen aanleiding tot klachten zou geven. In 1950 werd Buchmann tot cellulair veroor deeld en kreeg hii geen toestem ming meer om in de werkkamers te komen, daar hii heimelijk een reservesleutel voor ziin cel had vervaardigd. WEER STRENGERE CONTROLE BIJ HELMSTEDT BERLIJN, 2 Sept. De stren gere controle op vrachtwagens, welke naar Berlijn onderweg zijn, heeft aanleiding gegeven tot ver keersopstoppingen aan de grens van de Russische zone. DOODVONNISSEN IN ROEMENIË LONDEN, 3 Sept. (Reuter). Volgens het Roemeense pers bureau heeft een Roemeens mili tair gerechtshof vijf Roemenen ter dood veroordeeld „wegens sabotage aan het werk van het kanaal tussen de Donau en de Zwarte Zee". Vijf beschuldigden kregen straffen van 20 jaar tot levenslang, in sommige gevallen verbonden met dwangarbeid. In de beschuldiging wordt ge zegd, dat de veroordeelden in verbinding hebben gestaan met de „Brits-Amerikaanse geheime dienst". De nieuwe minis ters zijn Dinsdag morgen in de Trè- ves-zaal te Den Haag voor de eerste vergadering bijeen gekomen. Zittend aan de tafel van links naar rechts de ministers Mr. J. M. A. Luns, Mr. J. W. Beyen, Prof. Mr. L. J. M. B eel, Dr. W. Drees (minister president), Drs. J. Middelburg, secre taris en Mr. Th. J. Cals. Staande van links naar rechts: Ir. H. S. J. Witte, J. G. Suurhoff, J. van de Kieft, Ir. C. Staf, Mr. L. A. Donker, S. L. Manshólt, Mr. J. Algera, Prof. Mr. Dr. W. J. A. Kernkamp, A. C. Bruijn en Prof. Dr. J. Zijlstra. met de nog niet afgesloten A.P.R.A.-kwestie. De vier terugkerenden bleken bij hun aankomst uiterst zwijg zaam te zijn. Zij verklaarden dit door mede te delen, dat zij hun zes kameraden, die nog in Indo nesië gevangen zitten, geen moei lijkheden wilden berokkenen. De heer B. J. Leclercq, die in 1945 als oorlogsvrijwilliger naar Indonesië is gegaan en sindsdien niet meer in Nederland is geweest, vertelde, dat hij en zijn lotgenoten 31 maanden gevangen zijn geweest in verschillende plaatsen in Indo nesië, zoals Tjimahi, Cheribon en Djocja. De behandeling zo zei hij was goed geweest. Hij was in deze twee en een half jaar ongeveer zes maal verhoord. Dit geschiedde meestal door Indone siërs, doch ook door een zekere Prinsen, een Nederlandse deser teur, die thans in Indonesische dienst is. Hij en de drie anderen hadden zowel van Indonesische zijde als van het Nederlandse Hoge Commissariaat een stuk ont vangen ter tekening, waarbij zij verklaren moesten bereid te zijn eventueel naar Indonesië terug te keren, indien het onderzoek naar de nog niet afgesloten A.P.R.A.-kwestie dit zou vereisen. TWEE MOTORRENNERS OP MAN GEDOOD MAN, 2 Sept. Twee Britse amateur-motorrenners zijn van daag bij oefenronden voor de vol gende week te houden wedstrij den om de Grote Prijs van Man dodelijk verongelukt. ATLANTA, 2 Sept. Dwight Eisenhower heeft vandaag het democratisch bestuur een janboel genoemd en aangedrongen op een grote schoonmaak in Washington om een einde te maken aan de corruptie en de oneerlijkheid. De republikeinse candidaat voor het presidentschap trok voor de eerste maal in ernst van leer te gen de Trumanregering, tijdens een toespraak waarmee hij zijn vliegende campagne door de Zui delijke staten opende. „Een opfrissertje alleen is. niet voldoende", verklaarde Eisenho wer. „Washington heeft een vol ledige behandeling nodig". Eisenhower verklaarde dat cor ruptie en schandaal reeds te lang hoogtij hadden gevierd en werden bedreven door „teveel mannen, die te klein zijn voor hun taak, terwijl ze uit hun broek barsten, omdat ze te lang in het zadel hebben gezeten". „Deze janboel in Washington heerst niet op een enkele afde ling, noch op een enkel bureau of departement.heel Washington is corrupt van top tot teen, zo zelfs dat het voldoende is om iedere Amerikaan vol schaamte het hoofd te doen buigen". De toon van zijn redevoering deed reeds bij deze eerste gele genheid de belofte van zijn hoofd kwartier in vervulling gaan, dat de candidaat „geen blad voor zijn mond" zou nemen tijdens zijn tournee door de Zuidelijke staten. Eisenhower zeide dat hij de opstandige kreten van het Zuiden had gehoord en voegde daaraan toe: „Ze hebben het in Washing ton ook gehoord en zij zijn er niets op gebrand. In Washington houden ze alleen van kiezers die blindelings aan iedere opdracht gevolg geven. Ik daarentegen, houd van die opstandige kreten. Ik heb ze gehoord toen ik in Noord-Afrika stond en op de hele lange weg naar Duitsland hebben BELGRADO, 2 Sept. Een machtig flottilje Amerikaanse oorlogsbodems zal begin volgende week de Adriatische Zee opsto- men en een bezoek brengen aan Joegoslavië als bewijs van steun aan Tito's communistische, maar anti-Russische regime. Het flottilje zal onder bevel staan van vice-admiraal J. H. Cas- sady, commandant van de Zesde Amerikaanse vloot die in de Mid dellandse Zee is gestationneerd. Het 50.000 ton metende vlieg- dekschip „Coral Sea" een van de grootste Amerikaanse oorlogssche pen, de zware kruiser „Salem" een modern slagschip van 17.500 ton en vier torpedobootjagers zul len het flottilje vormen. BRUSSEL, 2 Sept. De Bel gische eerste minister Jan van Houtte wordt Woensdagmorgen te Brussel van zijn reis naar de Congo terug verwacht. Dezelfde middag nog zullen de ministers in kabinetsraad bijeenkomen om de politieke toestand te onderzoeken. Na afloop van een hedenmor gen gehouden vergadering van de socialistische fracties van Kamer en Senaat is een motie goedge keurd, waarin er bij de voorzit ters der wetgevende vergadering op wordt aangedrongen het par lement zo spoedig mogelijk bijeen te roepen. „Het land gedoogt niet" zo heet het in de motie „dat de regering weigert ver antwoording af te leggen over de begenadiging van de oorlogsmis dadiger de Bodt en de vrijlating van de landsverrader kolonel Coppenolle". Bovendien geven de fracties in de motie uitdrukking aan hun leedwezen en verbitte ring over het feit, dat de dienst plichtigen die hebben deelgeno men aan de militaire opstand als gevolg van het uitblijven van een beslissing betreffende de duur van de militaire diensttijd, door de Krijgsraad zijn veroordeeld tot straffen van 6 maanden tot drie jaar. Ook de liberale vakbond heeft intussen in een resolutie protest aangetekend tegen de amnestie- politiek der regering. Minister van Justitie Pholien heeft in zijn kabinet een onder houd gehad met afgevaardigden van de overkoepelende organisa tie der Belgische verzetsbewegin gen. De uitnodiging was van Pho lien uitgegaan en in een uitvoerig betoog motiveerde hij zijn beslis sing tot begenadiging van de Bodt en de vrijlating van Coppenolle. De twaalf leden van het comité weigerden de door de minister aangeboden sigaretten. Nadat zij het betoog van Pho lien hadden aangehoord, verklaar de de voorzitter, Nysthoven, dat het comité de uiteenzetting van de minister niet kon accepteren en diens onmiddellijk aftreden eiste. ze mij vergezeld. Op die weg naar de overwinning betekenden zij het einde van het Nazieregime. In de^e campagne betekenen zij het einde van de knoeierijen in Washington". Hij wees op de krantenberich ten dat Amerika twee vliegvelden in Noord-Afrika krijgt, terwijl de som die daaraan besteed wordt, genoeg is voor minstens vijf vlieg velden. „Wanneer u dit alles even ziek bent als ik, laten we dan de han den ineen slaan om de betamelijk heid, de eerlijkheid en de on kreukbaarheid in onze hoofdstad te herstellen", aldus Eisenhower, de eerste Republikeinse candi daat die zich zo diep in het tra ditioneel Democratische Zuiden heeft gewaagd. BURGEMEESTER MATSER AAN BINNENLANDSE ZAKEN? 's-GRAVENHAGE, 2 Sept. Hedenmorgen zijn de nieuwbe noemde ministers op het Paleis Soestdijk door Hare Majesteit de Koningin ontvangen, teneinde beëedigd te worden. Hedenmiddag om twee uur is het nieuwe kabinet onder leiding van de minister-president, dr. W. Drees, in de Treveszaal voor ziin eerste vergadering bijeengeko men. In politieke kringen te Den Haag werd vandaag voor de be zetting van het Ministerie van Binnenlandse Zaken de naam van burgemeester Chr. Matser van Arnhem genoemd. 's-GRAVENHAGE, 2 Sept. Naar Reuter uit Londen meldt wordt daar volgens gewoonlijk betrouwbare bron verwacht, dat mr. D. U. Stikker, de afgetreden Minister van Buitenlandse Zaken benoemd zal worden tot ambas sadeur in Groot-Brittannië. Volgens .het Franse Persbureau A.F.P.zou de benoeming officieel bekend worden gemaakt zodra de Britse regering haar toestem ming heeft verleend. De nieuwe ambassadeur zou. aldus A.F.P. een nieuwe residen tie krijgen in Kensington, omdat de Nederlandse regering het thans in gebruik zijnde acht- tiende-eeuwse gebouw aan Port man Square, een schepping van de beroemde Engelse architect Robert Adam. niet geschikt meer vindt. Een officiële bevestiging kon door het Ministerie van Buiten landse Zaken nog niet worden gegeven. NEW YORK, 2 Sept. Tus sen Vrijdagavond en Maandag nacht zijn in het door de tradi tionele „Dag van de Arbeid" verlengde weekend in de V.S. in totaal 524 mensen om het leven gekomen. 403 mensen werden het slachtoffer van verkeerson gelukken, 52 mensen verdronken en andere ongelukken eisten nog 69 slachtoffers. Vorig jaar kwamen er ter ge legenheid van .Labour Day" 658 mensen om het leven. Het weer boven de V.S. liep tijdens het weekend zeer uiteen. Er was een orkaan, een tornado, een over stroming. een warmterecord en de eerste sneeuwstorm van het seizoen. Op een vliegbasis in Texas vernielde de storm een B-36 bommenwerper kosten 3 millioen dollar totaal en be schadigde er zes ernstig. In Bal- timore viel 11 cm. regen in 24 uur. UTRECHT. Dezer dagen kwam in het kantoorgebouw van een Utrechtse courant een viertal hummels binnenstap pen. De kinderen wilden geld afdragen voor het Koningin Wilhelmina-Fonds. Het waren vier meisjes uit de Johannes Camphuisstraat die elk jaar in hun straat in een klein tentje gratis-voorstelling van een sprookje geven, waar dan de buurtkinderen komen kijken, soms vergezeld door een of meer ouderen. De ruimte van het zeer kleine tentje biedt slechts weinig moeilijkheden. Ditmaal besloten de meisjes, tussen de vier en zeven jaar oud, een kleine entree te hef fen en de baten af te dragen aan de vereniging „Koningin Wilhelmina-fonds" voor de kankerbestrijding, die op het ogenblik een grote actie voert in Utrecht. De entreeprijzen waren voor kinderen 2 en voor volwassenen 5 cent. Er werden twee middagvoorstellingen en twee avondvoorstellingen ge geven en het bedrag dat de meisjes, die geheel op eigen initiatief handelden, nu kwa men afdragen bedroeg f 4.40, wat door het bureau van de courant terstond op gironum mer 26.000 gestort werd. Het bestuur van het Konin gin Wilhelmina-fonds is zeer getroffen door het spontane gebaar van deze kinderen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1