Gemeenteraad zal zich opnieuw over voorstel uitspreken De nieuwe verordening omtrent de winkelsluiting Rode Kruis-actie 1952 Klei op de weg oorzaak van een auto-ongeluk Bergen had uitstekend zomerseizoen dit jaar Commando-wisseling bij Zeemacht Nederland Winkelsluiting Gezinstarief gas en electriciteit Vreemde opvatting van Partij v. d. Arbeid AGENDA De middenstand en de kermis Resultaat 9443,131 Donateursactie St Caecilia Van tenlastelegging vrijgesproken Ook tevredenheid in Bergen aan Zee WUfcNSüAC 3 SEPTEMBER 1952 ZOALS WIJ REEDS berichtten, zal er in de morgen te houden raadsvergadering nogmaals gestemd dienen te worden over het voorstel tot invoering van een gezinstariei voor gas en electrici teit. In de luli-vergadering staakten de stemmen, doordat de acht, toen aanwezige KVP'ers, slechts steun vonden bij de twee vertegenwoordigers der Prot. Christelijke Fracties, de heren Hoytink en v.d. Borden en het P.v.d.A.-lid, de heer Kirpensteyn. Tegen stemden de zeven andere leden van de P.vd.A. (de heer Koot was afwezig), de beide communisten en twee der aanwe zige V.V.D.'ers; de heer Berkhouwer was afwezig. Het ziet er naar uit, dat het ditmaal weer tot staking der stemmen zal komen, waarmee dan het voorstel als verworpen kan worden beschouwd. Ver wacht wordt dat de K.V.P.-irac- tie ditmaal voltallig is en ook dr. Berkhouwer aanwezig zal zun. Wii vernamen echter, dat de heer Koot vermoedelijk, wegens ziekte nog afwezig zal ziin. Het is niet de eerste maal. dat er een voorstel tot invoering van een gezinstarief aan de orde komt. Wii herinneren aan het begrotingsdebat in Januari 1951. toen de meerderheid van het col lege. waartoe toen ook de voor zitter van het college behoorde met een voorstel kwam. om voor gezinnen van 4 tot en met a kin deren een reductie op het tanei in te voeren van 5 tot 10 voor gezinnen met meer dan 8 kinde ren (beneden de 16 jaar) een re ductie van 15 De kosten van dit voorstel werden toen on f 11.500.— geraamd. De minderheid van het college de beide wethouders van de PvdA. wilde aan dit voorstel een reductie van 5 verbinden gedurende het eerste laar na de geboorte van het 1ste en zde kind. hetgeen dus ongeveer over: eenkwam met wat zii ook m J uil bepleitten, een reductie voor alle gezinnen. De P.v.d.A. heeft nu eenmaal een vreemde opvatting van het begrip gezinstarief: zulks in strijd met de algemeen gangbare mening, dat dit een tarief moet zijn. dat tegemoet komt aan de grote gezinnen. Van de ziide van de P.v.d.A. is helaas in dit opzicht geen steun te verwachten. Eerder zou men die mogen verwachten van de ziide van de V.V.D. In dit ver band herinneren wii aan hetgeen een vooraanstaand liberaal lour- nalist, de heer D. Hans (reeds lang ter ziele) destijds in zun blad de „Avondpost" over dit onderwerp schreef, toen elders een gemeenteraad met rechts .te gen links een voorstel, dat ook het belang van het grote gezin beoogde, verwierp. Wij zien volstrekt niet in, aldus schreef de heer D. Hans waarom de steun aan het grote gezin een specifiek kenmerkvan de roomse of van de rechtse politiek moet zijn. Waarom treden ook de liberalen in deze richting niet wat actiever op? Het gezin is de grondslag, is de ziel, is de kern van een volk. Goede ge zinnen betekenen een goed volk. Wij verklaren niet te be grijpen, waarom ook de libe rale politiek niet op die on aantastbare overtuiging ge grond zou kunnen zijn. Waar om laten wij de rooms-katho- lieken of de 'rechterzijde in het algemeen bij de steun aan grote gezinnen zo vaak alleen staan? Tot zover de journalist Hans. die onze liberale raadsleden zich wellicht nog zullen herinneren. Ziin woorden wilden wij hen gaarne eens voor ogen houden. Met de heer Hans begrijpen wii óók niet, waarom de V.V.D.- ers wèl reductie willen verlenen K.A.B.-HOEKJE Emlgratiebureau van de K.A.B. De laatste tiid hoort men veel berichten over de emigratie-mo gelijkheden voor werknemers. De ze berichten ziin minder optimis tisch dan enkele maanden gele den. In het belang van een goede voorlichting zal het Emigratie bureau van de K.A.B. te Alkmaar een inlichtingen-middag verzor gen. Deze zal worden gegeven op Donderdag 4 September a.s.. des namiddags te een uur in het ge bouw van de heer Haring, Oude gracht "136. Alle Katholieke werknemers uit Alkmaar en omgeving, ook niet- georganiseerden. die emigratie- plannen hebben, worden uitgeno digd deze bijeenkomst bij te wo nen. Spaarbank Centrale Volksbank Het is bekend, dat de kassier van de Centrale Volksbank iedere Zaterdagmiddag zitting houdt van 2 tot 6 uur. Echter op 6 Septem ber is de kassier afwezig: de eerstvolgende zitting is op Maan dag 15 September, 's avonds van 7 uur. Kadervergadering Deze reeds eerder aangekon digde kadervergadering zal niet plaats hebben op 12. maar op Dinsdag 16 September e.k. Dan komen alle bestuurders van alle aan grootverbruikers, als hiermee industriëlen en middenstanders bedoeld worden en niet aan grootverbruikers, als het grote gezinnen betreft. Het liberale principe van „ieder voor zich", dat dr. Berkhouwer, toen deze kwestie bij de begro- ting-'51 aan de orde kwam, ver dedigde, huldigde hij óók niet toen de reductie aan grootver bruikers en middenstand ter sprake kwam. Dat principe moest alleen dienst doen. toen het ging om de grote gezinnen, die in de heer Hans destijds zo'n eerlijke verdediger vonden. Bii de begroting-'51 moest het voorstel in verband met de van hogerhand opgelegde maatrege len inzake de beperking van het gas- .en stroomverbruik, worden teruggenomen. Ditmaal was het voorstel er door geweest, als de K.V.P.-fractie in Juli voltallig ware geweest. Het gaat ditmaal om een offer van f 13.500. Thans hangt-het af van de me dewerking van de P.v.d.A.. die zich in het program van samen werking met de K.V.P. vóór een gezinstarief heeft uitgesproken. Heel goed wetend, wat er bii de K.V.P. onder gezinstarief verstaan werd. Het is haast niet te verwach ten, dat de heer Kirpensteyn. waarvan wii verwachten, dat hij consekwent wéér voor het voor stel zal stemmen, ditmaal mede standers in ziin fractie zal vin den. Dan zal het van de V.V.D. afhangen, althans van het ene lid dezer fractie, dat de vorige keer afwezig was en nu. zonder van inconsekwentie beschuldigd te kunnen worden, toch zijn stem aan het voorstel zou kunnen ge ven. Mogen de woorden van de destijds zo gezaghebbende libe rale journalist bii hem weerklank vinden. Zangklassen Johan Kuiper ALKMAAR Men verzoekt ons opname van het volgende: Zoals uit een in dit nummer voorkomende advertentie blijkt, zullen de zanglessen voor meisjes a.s. Zaterdagmiddag in de Mu- ziektuin weer beginnen. De meis jes van 1116 jaar worden om kwart voor 2, die van 7—10 jaar om kwart voor 3 verwacht. Voor de eerstvolgende Uitvoe ring ziin in studie genomen: Hol landse en Franse liederen, Chine se schimmen (liederen met ver toningen) en de kinderoperette „Goudmuiltje", muziek van M. A. Brandts Buiis Jr. Meisjes van 716 jaar. die mee willen zingen, kunnen zich a.s. Zaterdagmiddag opgeven. ALKMAAR Wij ontvingen het ontwerp voor de nieuwe winkelsluitingsverordening, tot vaststelling waarvan een punt aan de morgen te houden raads vergadering is toegevoegd. Wij moeten ons beperken tot een kort résumé .Wij betreuren het, dat wij dit ontwerp niet eerder konden publiceren, zodat onze lezers er eerder kennis van hadden kunnen nemen en be langhebbenden eventueel hun bemerkingen nog kenhaar had den kunnen maken. Bij de vaststelling van het ontwerp zijn B. en W. zoveel mogelijk tegemoet gekomen aan de wensen, welke de winkel stand heeft kenbaar gemaakt; waar dit voorgeschreven was, werd het advies van de K.v.K. ingewonnen. Halvedagsluiting Thans geldt alleen voor kap- persbedrijven een verplichte halvedagsluiting (Dinsdagmid dag). Na 1 October stellen de volgende groepen van winkels prijs op een halvedagsluiting per week: op Maandagmiddag, de winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak vlees en/of vleeswaren ten verkoop in voorraad zijn; op Dinsdagmiddag: de winkels, waarin het bloemverkopers- bedrijf een kantoorboekhandel, of een dames- of herenkap- persbedrijf wordt uitgeoefend; voorts winkels, waar uitslui tend of in hoofdzaak ten ver koop in voorraad zijn: boeken, kruidenierswaren of tabaks artikelen. Behalve de bij de Wet gere gelde uitzonderingen, geldt de halvedagsluiting -niet op de vol gende dagen: Koninginnedag; Bevrijdings dag; de dag van Alkmaar Ont zet en de dag daaraan vooraf gaande, met dien verstande, da* indien het Ontzet op 'n Maandag wordt gevierd i.p.v. de daaraan voorafgaande dag treedt de daar aan voorafgaande Zaterdag; voorts de dag .volgende op die, waarop het Ontzet wordt ge vierd, van 0 tot 3 uur; de dag van de Landbouwtentoonstelling; de werkdagen in de kermisweek; de dag, volgend op de laatste kermisdag, van 0 tot 3 uur; de 2e Paasdag, 2e Pinksterdag en 2e Kerstdag; de dagen, welke daarvoor in elk bijzonder geval (b.v. 'n Braderie) door B. en W. worden aangewezen, met dien verstande ,dat met inbegrip van de hierboven genoemde dagen, in totaal per jaar een aantal dagen van 21 niet wordt over schreden. De verordening treedt 1 October in werking. Ontheffing Zondagssluiting In een aanvullende verorde ning wordt voorgesteld van de verplichte Zondagssluiting ont heffing te verlenen op Zonda gen, vallende in het tijdvak, waarin de kermis wordt gehou den, waarop de 2e Kerstdag valt en van 13.30 tot 15.30 t.a.v. bloemenwinkels, gelegen in de nabijheid van ziekenhuizen of begraafplaatsen, welke winkels door B. en W. als zodanig zijn aangewezen en t.a.v. de door de gemeente verpachte stand- afdelingen en instellingen van de plaatsen bij de ziekenhuizen, K.A.B. te Alkmaar bueen. Die h -j Kadervergadering zal een revo- lutionnair karakter dragen. Waar om??? Komt dan op 16 Septem ber luisteren en.... huiveren. V erbondscursus Nog meer aanmeldingen wor den verwacht voor deze unieke gelegenheid om kennis en weten schap op te doen. Laatste nieuws Onze verbondsvoorzitter van de K.A.B., A. C. de Bruijn. is minis ter geworden en gaat mede de verantwoordelijkheid van de Landsregering dragen. Vanuit Alkmaar is een telegram namens de K.A.B. aan hem verzonden. Hii moge weten, dat van Alk maar uit de beste wensen hem vergezellen op die moeilijke en zware post. Bidden wii voor hem. Dat ziin werk rijke vruchten mo ge dragen. sen van de Bakkerspatroonsver- eniging „Alcmaria" en van de R. K. Patroonsvereniging „St. Honor", om de verplichte Zon dagssluiting niet te doen gelden op 5, 24 en 31 Dec., als deze dagen op een Zondag vallen en wel van 10 tot 18 uur. Daar hier geen plaatselijke omstandighe den in het spel zijn, kan inge volge de Wet aan deze verzoe ken geen gevolg worden gege ven. Om dezelfde redenen kan niet worden ingegaan op het verzoek van dezelfde bakkers organisaties, om aflevering van waren mogelijk te maken op 5 Dec., Paaszaterdag, daags voor Pinksteren en Moederdag. Aan het verzoek, om geen halve dag sluiting voor bakkerswinkels voor te schrijven, is gevolg ge geven .omdat' van bakkerszijde niet om een halvedagssluiting ge vraagd is. T.a.v. de vrijstelling van de verplichte winkelsluiting op een bepaald aantal dagen, is aan het verzoek der bakkers- patroonsverenigingen tegemoet gekomen. Het verzoek, om een vacantieregeling vast te stellen voor het bakkersbedrijf werd inmiddels ingetrokken. WOENSDAG 3 SEPT. BIOSCOPEN: HARMONIE: Tarzan de aap mens, 14 jaar, 8 uur. VICTORIA: Een koninkrijk voor een huis, a.l. 2.30 en 8 uur. REX: A en C maken schoon schip, a.l., 2.30 en 8 uur. CINEMA: De strijd om de Apachen-pas, 14 jaar, 8 u. WAPEN VAN HEEMSKERK 8 uur Feestavond Sport vereniging Hoge Huys. APOTHEKEN: Voor spoedgevallen bereik baar apotheek De Bever, Emmastraat 36. Apotheker P. J. Meurs. MEDISCHE HULP: Alkmaar: Artsen A. L. Gransbergen, Geesterweg 11, tel. 2294; en J. F. Nü- man. Oudegracht 283. tel. 2384. DONDERDAG 4 SEPT. BIOSCOPEN: HARMONIE: 8 uur De vrouw met het geschonden gelaat 18 jaar. CINEMA AMERICAIN8 u. De Opera Rigoletto, 14 j. Programma andere bioscopen onveranderd. GEMEENTERAAD Alkmaar 2 uur. ALKMAAR. Er is een en quête ingesteld, om te onder zoeken of de middenstand nog belang heeft bij de instandhou ding van de kermis. De verschil lende rapporten, die hierover zijn samengesteld, concluderen in be vestigende zin. De middenstand heeft belang bij de kermis; want, al zijn alle kermisbezoekers geen kopers, zij zijn toch kijkers en het drukke bezoek aan de kermis moge dan niet direct tot koop- drukte leiden, in de toekomst zal de middenstand er toch profijt van trekken. Een andere vraag is of de Bra derie de kermis niet zal gaan verdringen. Steeds meer plaatsen volgen het voorbeeld van Almelo en organiseren een Braderie. Ook Breda deed dat in Augustus met veel succes en wij hebben daar beluisterd, dat men daar de Bra derie men sprak er van Oran- gerie veel aardiger vond dan de kermis. Er gaan steeds meer stemmen op, die zeggen, dat de kermis uit de tijd raakt, terwijl er velen zijn, die een kermis van 8 dagen rijke lijk lang vinden. Toch zien wij voorlopig nog geen gevaar voor de Alkmaarse kermis. Dank zij het mooie weer zulks in tegenstelling met het traditionele kermisweer in Alk maar, dat meestal regen en wind betekent beleefden de kermis gasten dit jaar een goede kermis. Er waren wel eens stille uren, maar over het algemeen waren de kermis-expjoitanten toch te vreden. Ook ple gemeente, die enkele tienduÊfbnden guldens aan staangeld ontvangt, zal er niet veel voor voelen om de kermis af te schaffen. Zo ziet het er naar uit, dat de gemeenteraad zich wel met de conclusie van de inge komen rapporten zal verenigen, behoudens dan de enkele raads leden, die uit principiële over wegingen altijd een tegenstander van de kermis zijn geweest. ALKMAAR Gisteravond kwam het Comité voor de Rode Kruis-Actie 1952 onder voorzit terschap van de heer P. Cloeek in Victory bijeen voor een slot- bespreking. De voorzitters van de verschillende subcommissie's brachten elk hun rapport uit over hun bevindingen van dit jaar. Hieruit bleek, dat verschil lende medewerkers, die op zich hadden genomen 'n aantal adres sen af te werken, verstek had den laten gaan. Zo bleek ook de opkomst op de instructie-avond beneden verwachting. De Pinksterweek was echter niet bijzonder gunstig en Alk maar maakte dan ook geen uit zondering op de algemene ten- denz in den lande, dat het resul taat minder was dan vorig jaar, toen de actie met een geweldig enthousiasme en een prachtig resultaat gevoerd werd. Er had den 255 personen aan de huis- aan-huis-bewerking medegewerkt dat hadden er minstens 300 moeten zijn. Bleek de opbrengst van de in zameling in de woon- en zaken wijken iets minder dan vorig jaar, zoals ook die van speciale giften (circa 30 pet), de op brengst van de personeelsinza- meling, die vorig jaar circa f 600 bedroeg, leverde nu ruim f 1000 op; slechts 39 van de 150 daar voor in aanmerking komende be drijven waren hiervoor bewerkt zodat een volgend jaar, bij gro tere activiteit, een nog groter re sultaat verwacht mag worden. In aanmerking dient ook te worden genomen, dat voor de actie dit jaar twee dagen min der beschikbaar waren, dan vo rig jaar. Ook voor de straatcol lecte waren er veel te weinig collectanten, terwijl de bridge drive concurrentie had ondervon den van die in een naburige ge- postduivenvlucht meente. De bleef wel verre beneden de ver- échter uitsluitend voor de ver- wachtingen, koop van bloemen en planten. Voorts op Zondagen, die op 7, 8 of 9 October vallen, doch dan slechts vam 02 uur. Tenslotte wordt een bepaling voorgesteld, volgens welke hou ders van door de gemeente verpachte standplaatsen voor de verkoop van fruit, bloemen en planten in de nabijheid van zie kenhuizen tussen 19 en 20 uur hun waren kunnen verkopen of ten verkoop aanbieden. Deze bepalingen zullen in werking treden op 1 October, of indien de verordening op die datum nog niet mocht zijn afgekondigd, op de 3e dag na de afkondiging. Adressen B. en W. stellen voor afwij zend te beschikken op de adres- R.K. Hockeyclub De Terriers ALKMAAR Enthousiast staan de Terriers klaar voor het nieuwe hockeyseizoen. Na het kampioenschap van het dames- èn herenelftal in de vorige com petitie zullen de Terriers alle zei len bijzetten om de club lang zaam op de sportladder te doen stijgen. Nieuwe leden, die energiek de hockey-sport willen beoefenen, kunnen zich voor 10 Sept. a.s. melden bii mej. C. Buren. Eg- monderstraat 9. Alkmaar. Behal ve het lidmaatschap staat elke nieuwe Terrier een interessante verrassing te wachten! A.s. Ter riers. wacht niet langer, meldt ie tijdig aan en speelt mee!! Het bestuur Dat de netto-opbrengst f9.443. 13 bedroeg tegen vorig jaar f 13. 808 mag alles in aanmerking ge nomen, toch nog een mooi resul taat gerioemd worden. Het bete kent een gemiddelde opbrengst per inwoner van 2.6 ct. tegen vo rig jaar 39 ct. De voorzitter van het Rode Kruis, dr. Frederiks, bracht dank aan het comité, niet alleen voor het vele werk, doch vooral voor de prettige geest, waarin de co- miteleden hadden samengewerkt. Hij verheugde zich op de bereid verklaring, om volgend jaar weer aan de actie mede te werken. Op voorstel van een der wijk- hoofden werd besloten alle me dewerkers een fraai Rode Kruis- lepeltje aan te bieden, zulks in de verwachting, dat ook volgen de jaren weer op aller mede werking mag worden gerekend. De heer Cloeck bracht tenslotte allen dank en sloot met de wens, dat allen bij de actie-1953 weer present zullen zijn. UITSTEKEND GESLAAGD ALKMAAR. De j.l. gehou den donateursactie van St. Cae cilia is bijzonder goed geslaagd. 500 nieuwe donateurs lieten zich inschrijven; wel een bewijs, dat de Alkmaarse bevolking 't corps een goed hart toedraagt en het niet meer wil missen. Mochten er personen zijn, die om welke redenen dan ook geen circulaire hebben ontvangen of geen bezoek gehad hebben van een van de leden van het corps, dan kunnen zij zich alsnog opgeven bij een van de bestuursleden of bij de secretaris, de heer P. C. v. d. Aakster, Nieuwstraat 14. De a.s. donateursavonden, die waarschijn lijk in Januari worden gegeven, zullen wel het hoogtepunt van dit seizoen worden. Het bestuur heeft zich in verbinding gesteld met Nederlands grootste muzikale clown Fantasio, welke bereid ge vonden werd om naar Alkmaar te komen om op de donateurs avonden (nl. 4 avonden) na het muziekprogramma de donateurs te amuseren. Deze avonden zijn alleen toegankelijk voor dona teurs. Dit om teleurstellingen te voorkomen. De jaarkwitanties zijn in zee, het bestuur verzoekt vriendelijk om deze bij eerste aanbieding te voldoen, indien dit mogelijk is, zodat het een overzicht kan krij gen van het aantal donateurs, dat de avonden zal bezoeken. Door vertrek van enige leden kunnen er nog enige muzikanten geplaatst worden. Ook enige leer lingen kunnen nog op de muziek school geplaatst worden. Ouders, als gij kinderen mocht hebben, die muzikaal zijn aangelegd, ver trouw ze „St. Caecilia" toe en het bestuur zal zorgen, dat zij een goede opleiding krijgen, nl. een privé-opleiding; een instru ment wordt in bruikleen beschik baar gesteld. Er liggen nog een hobo, fluit, trombone en een cla rinet te wachten op een bespe ler. Wegens vertrek is de plaats achter de grote trom ook vacant. Dit is net iets voor een muzikant, die niet meer mag blazen. R.K. Zangvereniging Zingen is Vreugde ALKMAAR Men verzoekt ons opname van het volgende: De vacantie is voorbij. Wii ver wachten alle leden Vrijdagavond half 9 in het patronaatsgebouw en het Varnebroek voor de repe titie. Er moet hard gewerkt wor den voor de komende uitvoering. Komt allen! Nieuwe leden kun nen zich opgeven op de repetitie avond en eventueel bii de heer Koopman. Vogelzang 12. 25-JARIG JUBILEUM BIJ V. D. ALKMAAR Hedenmorgen vierde mei. A. Berkhout haar 25- iarig jubileum als cassière bii Vroom Dreesmann te Alk maar. Nadat 's morgens een H. Mis uit dankbaarheid tot haar intentie was opgedragen, werd zij per auto van huis gehaald, en daarna op het privé-kantoor door de directie ontvangen. Haar goe de hoedanigheden en accurate werkwijze werden door de direc tie met juist gekozen woorden geuit. Een en ander ging gepaard met de overhandiging van een enveloppe met inhoud en een fraaie bloemenmand. Verschillen de chefs en collega's kregen nog het woord en prezen haar plichts betrachting. welke de iubilaresse steeds op de haar eigen rustige manier ten toon spreidt. Ook hierbij Werden diverse cadeaux aangeboden. Door hoog en laag gewaardeerd zal mej. A. Berkhout nog lang aan deze dag met plezier terug denken. „VLIEGENDE VISSEN" GAAN WEER TRAINEN ALKMAAR Maandag 1 Sep tember ziin de „Vliegende Vis sen" weer begonnen met de trai ning; en dat is nodig, want op 23 September staan de clubkam pioenschappen op het program ma. Het bestuur spoort de leden aan. om de training stevig aan te pakken en niet te verzuimen: de heer Afink is klaar voor de start en wacht alle leden voor de training. Maandaes de meis jes en de dames: de meisjes om 6 uur. de senioren-dames om half 8. De jongens worden des Woens dags dus hedenavond weer verwacht om 6 uur. Voor de leden staat een film avond in het vooruitzicht; dan zal de geestelijk adviseur. Pater Colbé, de film vertonen, die hij in Heerhugowaard tijdens de zwemmiddag aldaar heeft opge nomen. Voorts kunnen wij me dedelen. dat voor de jongens een waterpolotraining op het pro gramma staat en voor de meisjes een training voor figuurzwem- men. KOLHORN De heren P. A. M. en H. M„ vader en zoon, landbouwers in de Waardpolder te Kolhorn, gevolgd door een hele rij getuigen, bevolkten het gebouw aan de Alkmaarse Sin gel om door de meervoudige kamer te worden gehoord in verband met het ernstige auto ongeval dat op 31 Oct. bii hun bedrijf had plaatsgevonden. Dit ongeluk zou veroorzaakt zijn door de natgeworden klei, die M. Jr. met tractor en koolwagen op het wegdek had gedeponeerd. Getuige M. V. was er met zijn bestelwagen in geslipt en over de kop in de sloot terechtgeko men, waarbij o.a. ziin neus vol ledig werd verbrijzeld. De president mr. Krabbe meende dat hier dus alleen van een aesthetische schade sprake was. Doch de kordate jeugdige getuige protesteerde. Als jé oud bent zou dat opgaan, maar als je jong ben zéker niet. Dan kan een dergelijke be schadiging afgezien van de pijn en de ziekenhuiskosten een zeer belangrijke zakelijke schadepost betekenen. De jongeman had niet harder dan 55 km gered-en en de kleimassa op de weg pas ontdekt toen hij er al midden in zat. Toen het ongeluk gebeurde was M. Sr. pas begonnen met het opruimen van de brei. De echtgenote van de jongste be klaagde had verscheidene auto's langs zien gaan, doch deze reed harder dan de anderen. Manu- facturier B. uit Schagen had ter plaatse zijn Fordje half op de weg geparkeerd gehad. Hij had gezien dat de bestelwagen met een flauwe zwenking slipte. De heer J. O., opzichter van polder Waard en Groet had de weg 's avonds netjes schoonge maakt aangetroffen. Volgens de polderkeur en het Prov. wegen- reglement moeten de wielen schoongeschraapt worden, doch dat is op het ogenblik niet ter zake dienend. Klei kan de we gen inderdaad voor het snelver keer levensgevaarlijk maken. De officier mr. Bolsteyn was in tegenstelling tot de ambten, van het O.M. van oordeel, dat hier van „laten liggen", zoals men bv. een van een voertuig gevallen kist laat liggen, geen sprake is. Integendeel. Tussen vader en zoon bestond de af spraak dat ze de klei zouden opruimen. Op deze tenlasteleg ging was z.i. een veroordeling niet mogelijk zodat hij voor loei den vrijspraak vroeg. De raads man mr. Berkhouwer sloot zich hierbij aan, na nog te hebben HET GESTRANDE POOLSE SCHIP BIJ EGMOND Vanochtend half zeven was de situatie zo, dat de trawler met zware slagzij over stuurboord op de eerste bank lag. De sleepboot heeft geen contact meer en de reddingboot is teruggehaald. De vier bemanningsleden, die op de trawler achter bleven, ziin nog steeds aan boord. Voor hen be staat geen gevaar, want zij kun nen in geval van nood de kleine afstand, die hen van het land scheidt, gemakkelijk zwemmend afleggen. De „Brozd" ligt thans recht oor de ingang van Eg- mond. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. WINDERIG EN KOEL Vanavond en vannacht zwaar bewolkt met enige regen en krachtige of harde wind tussen zuid-west en noord-west. Morgen overdag wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Vm krachtige noord-westelijke wind.' Koel weer. 4 September zon op 5.57, onder 19.20: maan op 19.15. onder 6.15. BERGEN Bergen is weer leeggestroomd en alle vacantie- gangers hebben hun diverse woonplaatsen en werkzaamheden weer opgezocht. Het dorp is nu, ondanks het prachtige weer, zo als het de gehele maand nog niet is geweest, op enkele tientallen gasten na geheel verlaten. Over het geheel genomen kan gezegd worden, dat het seizoen voor ve len beter is geweest. Ook het mooie weer, vooral in de maan den Juni en Juli, dit in tegen stelling met het Zuiden en het Oosten van het land, heeft er toe mede gewerkt, dat niet alleen 't bezoek aan Bergen groter was, doch bovendien behoefde, buiten de kinderkermis te Bergen aan Zee, van de voorstellingen in het Openluchttheater door de V.V.V. geen enkele worden uitgesteld. Iloewel meer huizen dan ooit tevoren gelegenheid boden tot gemeubileerd verhuur, zijn deze in de maand Juni bijna, en in Juli en Augustus geheel bezet geweest. Is het voorseizoen voor de pensions slecht geweest, het hoofdseizoen heeft hieraan des te meer goed gemaakt, dat ook de ze bedrijven tevreden kunnen ziin. De zakenmensen hebben op een enkele uitzondering na, een beter seizoen gemaakt dan vorig jaar. Tevredenheid is er ook in Bergen aan Zee. dat dank zij het betrekkelijk goede weer op de Zondagen vele dagjesmensen tel de, door trouwe en onmisbare Bello vervoerd. Mede door de goed gevoerde reclame van de V.V.V. hebben vele buitenlanders een bezoek gebracht aan deze toeristenplaats. Vooral waren 't Burgerlijke stand ALKMAAR. Geboren: Ma rijke M„ d. v. G. K. Hagenbeek en T. Parelberg Overleden: Petronella A. D. Smorenberg, 47 jaar, gehuwd met K. van de Berg. Burgerlijke Stand OUDORP Geboren: Severius C. M„ zv S. J. Veel en E. R. Steltenpool: Cornelis. zv J. Kooy en A. Smit: Theodorus J. "C.. zv C. T. Min en M. Bijl; Wilhelmina dv C. van Opstal en J. Stoker. Gehuwd: Lodewijk G. J. van der Putten (Alkmaar) en Catha- rina de Moei: Simon D. Schuite maker (Langedijk) en Anna Rol. Overleden: Grietje de Croos, 43 jaar. echtg. van S. P. Wognum Aaltje Bol. 76 jaar. echtg. van A. Hildering. Viswedstrijd BEEMSTER De biljartclub „Onder Ons" organiseerde een dezer dagen een hengelwedstrijd voor leden in de ringsloot nabij Schermerhorn. Door alle leden werd hieraan deelgenomen. De stemming was prima en er werd uitstekend gevangen. Na enkele uren vissen was de uitslag: Jac. Spekken le priis met de meeste vis: de 2e priis was voor Nico Oudeians met de grootste vis; 3e pr. H. Timmer Cz. met de eerste vis en de 4e priis D. Sombroek met de laatste vis. Na afloop was de prijsuitrei king in het café P. A. v. Etten aan de Jisperweg. waarna nog 'n gezellig avondje volgde. Zwitsers, Zweden, Belgen en thans ook veel Duitsers, die in Hotels, Pensions en zelfs gemeu bileerde huizen hun intrek na men. Het dorp. waarvan zeker 60 pet van de bevolking direct of indirect van het vreemdelin genverkeer moet bestaan, kan rustig haar winterslaap ingaan. Binnenkort hopen wii. meer ge specificeerd cijfermateriaal over het seizoenverloop te kunnen publiceren. 400ste START OP DE BRABANTSE LANDBOUW CASTRICUM Zondag maak te de E.Z.Z.C. (Eerste Zaanse Zweefvliegclub) op haar oefen terrein. de Brabantse Landbouw te Castricum haar 400ste start van dit zweefseizoen. Het was weer een succesvolle vliegdag. Om 10.20 uur startte als eerste instructeur Bouwknegt. De wind sterkte. aanvankelijk 2 tot 5 m.. doch in de loop van de middag 4 tot 8 m. per sec., bracht de los koppelhoogte op 300 tot 400 m. Het weer was heiig, met slecht zicht; de bewolking, recht uit zee komende, zat ook niet hoger dan 200 m„ zodat de baby-vliegers af en toe in de bewolking verdwe nen. Instructeur Molenaar ver zorgde de instructie aan de start plaats, terwijl de heer Bouw knegt het moeilijke lieren der leerlingen verzorgde. In totaal werden 43 starts gemaakt, waar van 28 op de E.S.G. en 15 op de Gruna Baby. Ko Fontiin uit Wor- mer behaalde ziin A-brevet. Het aanvankelijke plan, om nog een 5 uursvlucht te maken, moest wegens minderende wind worden opgegeven. Met de 400 starts, die dit sei zoen werden bereikt, bereikte de E.Z.Z.C. al ruim de helft meer starts dan vorig jaar het gehele seizoen. Duivensport CASTRICUM De Luchtpost hield een wedstrijd met afstand van 168 km.: 1. J. Tromp-de Wildt 11.20.31. 2. J. Bruno. 3. A. J. Buter. 4. R. Bettink, 5. F. Tromp. 6. J. Zendveld. 7. H. San ders. 8. J. Bakker. 9. P. Deen, 10. A. Metselaar. 11. B. Boddeke, 12. W. Piepers. 13. Ch. J. Pieterse 12.00.53. Toneelvereniging CASTRICUM. „Sint Pan- cratius" studeert momenteel een nieuw stuk in, getiteld „Vlet te huur Burgerlijke Stand EGMOND AAN ZEE Gebo ren: Albert zv D. van Dam en T. Visser: Willem C. zv W. Groen en C. A. Ranzijn; Jan zv J. Visser en C. A. Verver; Jansje J. dv KI. Dekker en A. E. Krab; Hendrik J. zv KI. Krab en en H. Wensink; Klaas R. zv D. Visser en C.B. Hollenberg; Antje dv W. de Lange en M. Dekker; Ada dv D. de Jong en C. Zwart; Alberdina H. dv W. Blok en Alb. Visser. Ondertrouwd: S. Zwaan en M. de Graaf; C. M. Witte wonende te Texel en A. Derkson. Getrouwd: H. Groen wednr van G. Groen; N Gravenmaker, wed. van W. Schreuder. Overleden: P. van Elsland 58 j.; P. Krab 76 j.; N. Gul 57 j.; J. M. C. Harm 62 i. echtgen. van J. W. Kockx (overl. te Utrecht). (Van onze verslaggever) DEN HELDER. 2 September. In aanwezigheid van alle Marine-commandanten in Nederland, alsmede de Commandant der Marinirs, generaal-majoor M. R. de Bruijne, de hoofd-vloot- aalmoezenier mgr. De Sain en v de vlootpredikant is. Sillevis Smitt, heeft vanmorgen aan boord van Hr. Ms. Tromp te Den Helder de schout bij nacht C. W. Slot het commando van de Zeemacht Nederland overgedragen aan de schout bii nacht F. H. Burghard. Behalve de commandanten van de Marine-inrichtingen in Neder land waren hierbij tevens afge vaardigd deputaties van alle schepen en de wal-inrichtingen van Vlissingen tot Den Helder. In ziin afscheidstoespraak tot de verzamelde autoriteiten wees schout-bii-nacht Slot er op dat de Kon. Marine zich nog steeds in het stadium van opbouw be vindt. waarbij hoge eisen wor den gesteld aan schepen en vliegtuigen, maar in het bijzon der aan het personeel. Daarbij, zo meende hii. komt de mense lijke waarde van het personeel wel eens in het gedrang en ver geten de gezagsdragers dat zii niet alleen op de militaire vor ming van het personeel moeten letten maar in het bijzonder op menselijke vorming en opvoed kunde. Hierbij dienen zij niet uit het oog te verliezen dat het niet bii mooie woorden moet blij ven, maar dat het voorbeeld van de gezagsdrager de grootste in vloed heeft. Hij verheugde er zich over dat de Marine in staat is geweest en nog is. om in ge allieerd vloot-verband een hoge graad van geoefendheid te berei ken. In dit NATO-verband moest wel iets van onze zelfstandig heid worden ingeboet, maar het vastgesteld, dat zijn cliënten zeker niet met opzet nalatig waren geweest. Overigens is klei en modder op de wegen een ernstig euvel waar het ge hele Noorderkwartier in oogst tijd mee te kampen heeft. Uitspraak 16 Sept. is er de tijd niet meer naar dat de Nederlandse Marine zich uit sluitend en alleen als een Natio naal machtsapparaat kan be schouwen. Schout-bij-Nacht F. H. Burg hard. die als commandant van het oefensmaldeel de laatste ja ren het personeel od zee heeft leren kennen, was het opgeval len. zó zei hii bii de overname van het commando, dat ook de geringere geoefendheid van het jeugdige personeel geen beletsel was om de zaken goed te laten lopen, als het er op aan kwam. Hii hoopte dat dit zo zou blij ven. ook nu hij het commando op de wal had gekregen. Tot slot van de plechtigheid bood Kapitein ter Zee O. de Booii. commandant van de onder zeedienst. de scheidende functio naris diens Sehout-bii-Nacht-vlag aan. LANGEDIJK De Langedii- ker winkeliers hebben zich met elkander verstaan over de dagen waarop de diverse zaken hun vrije middag zullen nemen. De kruideniers en slagers hebben deze vastgesteld op Woensdag middag. De kapnersbedriiven en sigarenwinkels zullen Maandag middag gesloten zijn. Gisteravond was er een vergadering in de Burg van winkeliers werkzaam in het schoenbedriif. galanterieën en dergelijke zaken. Deze beslo ten om aan de gemeenteraad te verzoeken dat hun zaken 's Maan dagsmorgens gesloten mogen ziin.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2