JAARLIJKSE PROVINCIALE FOKVEEDAG TE HOORN Provinciale fokveedag te Hoorn onder gunstige omstandigheden ïling Zal onze veehouderij in staat zijn de concurrentie het hoofd te bieden? jaar Isluiting 375 dieren worden ingezonden Het verhaal van een emigrant met doorzettingsvermogen IHf UW PUZZLE voor vandaag aan Zee Bestaande markten behouden nieuwe markten veroveren' Italië biedt goede kansen De veefokkerij P. KOSTER SCHRIJFT: Productieklasse sterkst bezet Jan van Kampen, fokker in Urugay Bescheiden begin op de grote prairie WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1952 PAGINA 3 rwachting oor het K.N.M.I. te S van Woensdag- iderdagavond. G EN KOEL a vannacht zwaar enige regen en ïarde wind tussen ioord-west. Morgen elende bewolking •spreide buien. Vrij •d-westelijke wind.' zon op 5.57, onder 3 19.15. onder 6.15. eden, Belgen, en :1 Duitsers, die in ns en zelfs gemeu- :n hun intrek na- irp, waarvan zeker le bevolking direct in het vreemdelin- oet bestaan, kan winterslaap ingaan. >pen wii. meer ge- iifermateriaal over •loop te kunnen TART OP DE >E LANDBOUW JL Zondag maak- (Eerste Zaanse d) op haar oefen- rabantse Landbouw haar 400ste start fseizoen. Het was :cesvolle vliegdag. startte als eerste mwknegt. De wind- nkeüik 2 tot 5 m.. )op van de middag sec., bracht de los- op 300 tot 400 m. s heiig, met slecht >lking. recht uit zee ook niet hoger dan de baby-vliegers af bewolking verdwe- ;ur Molenaar ver- ructie aan de start- l de heer Bouw- jeilijke lieren der rzorgde. In totaal irts gemaakt, waar- E.S.G. en 15 op de Co Fontiin uit Wor- ziin A-brevet. :elijkc plan. om nog iht te maken, moest rende wind worden starts, die dit sei- bereikt. bereikte de jim de helft meer rig jaar het gehele vensport I De Luchtpost istriid met afstand 1. J. Tromp-de 2. J. Bruno, 3. A. R. Bettink. 5. F. iendveld, 7. H. San- akker, 9. P. Deen, ,ar. 11. B. Boddeke. 13. Ch. J. Pieterse Ivereniging I. -„Sint Pan- ert momenteel een i, getiteld „Vlet te iijke Stand .AN ZEE Gebo- v D. van Dam en ïillem C. zv W. A. Ranzijn; Jan zv C. A. Verver; II. Dekker en A. E. J. zv KI. Krab en k; Klaas R. zv D. Hollenberg; Antje lge en M. Dekker; Jong en C. Zwart; iv W. Blok en Alb. I: S. Zwaan en M. M. Witte wonende Derkson. Groen wednr van Gravenmaker, wed. ider. P. van Elsland 58 j.; N. Gul 57 i.: J. i j. echtgen. van J. 'erl. te Utrecht). zigheïd vem alle s de Commandant ie, de hoofd-vloot- likant is. Sillevis Is. Tromp te Den jmmando van de schout bii nacht niet meer naar dat e Marine zich uit leen als een Natio- pparaat kan be- acht F. H. Burg commandant van deel de laatste ia- meel oo zee heeft was het opgeval- i bii de overname nando. dat ook de sfendheid van het meel geen beletsel iken goed te laten er op aan kwam. t dit zo zou blii- hii het commando d gekregen, n de plechtigheid n ter Zee O. de dant van de onder scheidende functio- hout-bii-Nacht-vlag I De Langedii- hebben zich met aan over de dagen rerse zaken hun zullen nemen. De slagers hebben ld op Woensdag- appersbedriiven en zullen Maandag- n zijn. Gisteravond srgadering in de ikeliers werkzaam edriif. galanterieën zaken. Deze beslo- e gemeenteraad te aun zaken 's Maan- asloten mogen ziin. 000000000m mm mmm mmmm mmmmmmmm m m m 0 m m mmm mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmma '0000MMMMMMMMMMM*MMmrmMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM0MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM tMMMMMMMMMMMMMMMM M MMMMMMMMMMM i EEN GROOT AANTAL belangstellenden zal weer volop kunnen genieten van de rijk geschakeerde fokkerijresultaten, welke de Noordhollandse veefokkers Vrijdag op de Centrale Fokveedag te Hoorn zullen tonen. De bloem van Noordhollands veebestand staat weer aangetreden. Ongetwijfeld zullen vele bezoekers onder de indruk komen van dit grootse fokkerijgebeuren. Niet alleen van de schoonheid van de gepresenteerde mannelijke en vrouwelijke dieren, doch evenzeer van de zeer hoge pro ductiecijfers, waarvan de catalogus bij de verschillende dieren melding maakt Hollandse fokkers, voor een be langrijke opdracht, n.l. deze, te voorzien in de toenemende bin nenlandse vraag naar waarde vol, t.b.c.-vrij melkvee. Als wij hier iets willen zeg gen over de betekenis van deze centrale keuring en die van de veefokkerij in het algemeen, dan is het niet onze bedoeling hierover een technische be schouwing te geven .Wij laten dit gaarne over aan de deskun digen ,die, zoals iemand zich eens uitdrukte, erfelijk belast zijn met de gelukkige gave der edele fdkkunst. Wij willen ons afvragen, welke betekenis deze dingen in economisch opzicht hebben en daarbij kort stilstaan bij de volgende feiten. De welvaart van de Neder landse landbouw zal in' toene mende mate worden bepaald door de vraag, of de landbouw in staat is producten van prima kwaliteit voort te brengen tegen zodanige prijzen, dat deze pro ducten op de buitenlandse markt kunnen worden geplaatst. Met andere woorden komt het voor onze veehouderij aan op de vraag, of zij in staat zal zijn, de conourrentie met andere agra rische landen het hoofd te bieden. In dit verband willen wij o.m. wijzen op de harde noodzaak om onze Nederlandse veestapel zo spoedig mogelijk t.b.c.-vrij te maken. Wij gebruiken hier het dikke woord „harde noodzaak", omdat èèn onzer geduehtste door P. HAVINGA Directeur Coöp. Veeafzetver. concurrenten op de buitenlandse markt Denemarken ons op dit punt reeds een slag voor is. Dit land, dat onlangs het feit van de volledige t.b.c.-vrijmaking van zijn veestapel feestelijk mocht vieren ,is in staat in het buitenland reclame te maken met zuivelproducten, welke be reid zijn uit melk, afkomstig van t.b.c.-vrije runderen. Ook in Nederland is de be strijding van de tuberculose on der het rundvee inmiddels krach tig ter hand genomen. De opzet is om onze veestapel in 1956 ge heel vrij van t.b.c. te hebben. In de praetijk betekent de uil voering van dit grootse plan, dat talloze veehouders, die niet in staat zijn hun veestapel in dit tijdsbestek door eigen aan- fok t.b.c.-vrij te maken, hun reagerende runderen door aan koop van t.b.c.-vrije dieren die nen te vervangen. Het is duide lijk, dat alles in het werk moet worden gesteld, de veehouders te bewegen deze gelegenheid, indien ook maar enigszins mo gelijk, tevens te benutten om 't productievermogen van hun vee stapel te verhogen. We kunnen gelukkig constateren, dat niet alleen deze bereidheid er is, doch dat velen deze ook in daden omzetten. Zo snijdt het mes van de t.b.c.-bestrijding aan twee kanten doordat èn een ge zonde veestapel èn dieren met een hogere productie worden verkregen .Aangezien een hoge re melkproductie per koe èèn der wegen is, die leidt naar kostprijsverlaging, komt het een zowel als het ander het coocur- rentie-vermogen van onze vee houderij ten goede. Het bovenstaande en daar op willen wij in verband met de Hoornse Fokveedag vooral de aandacht vestigen plaatst de fokkers, met name ook de Noord- Naast de binnenlandse vraag naar goed fok- en gebruiksvee is daar ook een zeer belangrijke vraag in het buitenland. In 1951 omvatte de export van fok- en gebruiksvee niet minder dan 40.000 stuks dieren met een waarde van f 36.000.000. Helaas legde het in het najaar van 1951 uitgebroken mond- en klauw zeer de export van levend vee geheel lam. doch het laat zich aanzien ,dat de exDort weer op gang zal komen, nu het mond en klauwzeer hier te lande thans geheel de kop is inge drukt. We mogen verwachten, dat het Nederlandse vee straks weer zijn weg naar vele landen zal vinden. Export-mogelijkheid Een der landen, die van hun belangstelling voor ons vee, naar wij mogen aannemen, stellig weer zullen laten blijken, willen wij in dit verband met name noemen, nl. Italië. Steeds meer Italiaanse fokkers richten hun belangstelling doelbewust op onze zwartbonten. Naar onze mening heeft ons vee in Italië in de toekomst een goede kans. Het is daarbij van zelfsprekend van groot belang, dat Nederland dieren levert van goede kwaliteit, teneinde de waardering van ons vee dusda nig te verhogen, dat daaraan nog meer algemeen de voorkeur wordt gegeven. Het leveren van minder goede dieren zou onze exportmogelijkheden alleen maar schade toebrengen. Toch is het niet zo, dat Italië alleen maar enkele elite-dieren zoekt, zoals bv .Engeland en sommige landen in Zuid-Amerika. Voor Italië bestaat o.i. de mogelijkheid een afzet van een behoorlijk aantal dieren te verkrijgen en ook te behouden. Deze exportmogelijkheden, die, naar wij hopen, straks weer wer kelijkheid zullen worden, plaat sen onze fokkers voor een twee de opdracht, welke niet minder gewichtig is dan de eerste, n.l. om de bestaande buitenlandse markten te behouden en zo mogelijk nieuwe te veroveren. De Vrijdag te houden Fok veedag zal wederom het bewijs leveren, dat de Noordhollandse fokkers deze opdracht verstaan. Dat zjj ervan overtuigd zijn, dat het hun eigen belang, doch tege lijkertijd ook een nationaal-eco- nomisch belang is, te werken aan een rationele voortbrenging van agrarische producten, waar van een doelmatige rundveefok kerij tenslotte een zeer belang rijk bestanddeel uitmaakt. In het najaar van 1950 heeft de Coöperatieve Veeafzetver- eniging tezamen met enkele zusterorganisaties met een zending stamboekvaarzen deelgenomen aan de landbouwten toonstelling te Cremona (Italië). OOK VOOR LEKEN INTERESSANT Als een leek met een veefokker praat over het vak, mag hij er ge rust voor uitkomen, dat hij mis schien juist genoeg van koeien weet om een nieuwsgierige dreu mes bij het passeren van een wei land met zwartbonten, een paar minuten tot zwijgen te brengen. Die veefokker zal hem graag over zijn werk vertellen en als hij op z'n praatstoel zit, geeft hij er nog een stukje geschiedenis bij, om te verduidelijken hetgeen hij vertelt van de hindernissen die de pioniers van de fokkerij lang geleden heb ben moeten slechten. Onherroepe lijk komt hij te spreken over oud burgemeester Brandes van Hoog- karspel, een man die zijn tijd vooruit was. Deze burgervader stichtte de eerste melkfabriek in Westfriesland. Dat horen we zo terloops, want wat het meest voor de fokkers spreekt: in 1895 richtte Brandes te Hoogkarspel de eerste rundvee-fokvereniging van Neder land op. Dat was iets! Zeker, men was tot dan toe op tamelijk beperkte schaal bezig geweest met pogingen om de kwaliteit van het vee te ver hogen. Noordholland kende zijn eigen stamboek, later opgegaan in het Nederl. Rundvee Stamboek, dat toen echter zeer weinig leden tel de. Het ingeschreven vee bestond uit „registerdieren", die aan ver schillende eisen wat betreft het exterieur voldeden. Dus: zonder direct op de afstamming te letten, werd de koe op zich beoordeeld. En de beste koeien waren die, wel ke de grootste hoeveelheden melk leverden. Als de emmer vol was, nou, dan kon er voor zo'n koe geen kwaad woord vallen. Het gehalte was bijzaak. Die vereniging van burgemees ter Brandes pakte de zaken anders aan. Ze ging zich ook bezighouden met vraagstukken over vetgehalte en hoeveelheden vetvrije droge stof. W e de betekenis van de mo derne bedrijfsvoering inzag, trad tot de Hoogkarspelse vereniging toe. Zelfs in 't Gooi woonden de leden. Er was immers geen andere vereniging in Nederland! Natuur lijk vond het Hoogkarspelse voor beeld navolging en even natuurlijk waren er heel wat boeren die in al die nieuwigheden weinig vertrou wen hadden. Jammer, want door dat „kat uit de boom kijkerige" was het voor hun vooruitstreven der zonen later lang niet gemakke lijk de achterstand in te halen. In Noord-Holland hebben de ge zamenlijke rundvee-fokvereni- gingen plm. 4000 leden. Daarvan zun er ong. 100 exporteur. Die ex porteurs handhaven dus met hun dieren in het buitenland de faam van onze zwartbonte melkkoeien, om de productie, maar ook om het exterieur zo hoog geprezen. Lang is de rij der landen waar Noord- Hollandse dieren of hun afstamme lingen op stal staan. Noem maar op: Frankrijk, Italië, de Zuid-Ame rikaanse landen, Engeland, Zuid- Afrika en zelfs Denemarken. Zou den die landen ons op de duur niet met een vriendelijk bedankje laten weten, dat ze ons niet meer nodig hebben? Dat zou men kunnen den ken, maar fokkers en exporteurs geloven er niets van. Die wijzen er op, dat bijv. Zuid-Afrika ook ex porteert, maar Nederlands vee in voert. De buitenlanders vragen ons vee, omdat we ze op voor zijn. Zo i moeten we het zien te houden! EEN GROEPJE GEREED VOOR DE KOMST VAN DE JURY A.s. Vrijdag zullen de fokkers weer met spanning de uit spraken van de jury afwach ten. De roem van de Noord hollandse veefokkerij zal door de expositie van overmorgen stellig worden bevestigd. TUSSEN HOORN als punt van samenkomst en de Westfriese plattelandsbevolking is in het verleden steeds een grote verbon denheid geweest. In vroegere tijden brachten de boeren hun producten reeds ten verkoop naar Hoorn en namen de beno digdheden voor gezin en bedrijf vanuit Hoorn weer mee terug naar huis. Veel is in de loop der tijden gewijzigd, maar toch, de verbondenheid tussen Hoorn als punt van samenkomst voor de plattelandsbevolking is gebleven. Als uiting daarvan houdt Vrijdag 5 September a.s. de L.T.M., in samenwerking met de Prov. Bond van Fokver. in N.H., haar jaarlijkse tentoonstelling, op welke dag de Prov. Bond haar fokveedag organiseert Daar naast vindt ook een belangrijke expositie plaats van paarden, schapen, varkens en geiten. Voor de juryleden zal het mo gelijk worden in deze ringen on gestoord te werken, maar boven al zal het publiek in staat wor den gesteld de keuringen op een rustige plaats van nabij te kun nen volgen. Het kan dan ook niet anders of de nieuwe toestand zal, zowel voor juryleden, inzenders als belangstellenden een aanmer kelijke vooruitgang betekenen, temeer daar de standplaatsen van het vee nabij de keuringsringen gelegen zijn. DÈ GROTE DAG VOOR DE FOKKERS Telkeniare is de fokveedag van de Provinciale Bond van Rundveefokverenigingen, in samenwerking met de L.T.M.. een gebeurtenis waarnaar de belangstelling van duizenden uitgaat. Hoorn is dan het trefpunt van de kenners, maar ook van de geïnteres seerden die minder weten van de technische bijzonder heden waarover de veehou ders met hun ervaringen zo breedvoerig kunnen redeka velen. De niet-kenner zal de uiterlijke schoonheid van het vee bewonderen, de deskun dige bovendien de kwalitei ten in details. Wie Vrijdag naar Hoorn komt, vindt er het beste wat de Noordhol landse fokkers kunnen expo seren. De L.T.M.-dag is een traditie, zogoed als de ring- riiderij in de middaguren. Dit festijn van gratie en be hendigheid zal ook nu weer een goed besluit betekenen. JAN VAN KAMPEN, heeft een paar maanden vacantie geno men. Dat mócht wel eens, na zoveel jaren hard werken op zijn bedrijf in Urugay, dat hij tezamen met een paar Hollandse vrienden heeft gesticht. In 1947 heeft hij de ouderlijke boerderij te Hoogkarspel verlaten, het avontuur tegemoet. Maar hij wist wat hij wilde, bleef boer in hart en nieren en beoefent de veefokkery op een wijze die hem daar in Zuid Amerika een goede reputatie heeft bezogrd. Het is wonderlijk gegaan, zou men geneigd zijn te zeggen, bij het vernemen van de verhalen over zijn belevenissen. Het is evenwel op de keper beschouwd zo'n mirakel niet, dat van Kampen is geslaagd. Hij is het voor beeld van de emigrant die onverzettelijk de moeilijkheden te lijf gaat en door het tonen van zijn capaciteiten de steun en sympathie ontvangt, zonder welke een grote onderneming tot mislukking is gedoemd. Maar toch. Hoevelen missen de courage om te doen wat van Kampen en zijn vrienden hebben gepresteerd! trum van het land kregen de jongemannen een plaats op een bedrijf van 6000 hectaren, met 800 zwart-bonten, waarvan 150 melkkoeien. Kees Glijnis en Jan Glas dolblij dat ze hun landge noten konden begroeten! De kersverse Urugayers ont vingen opdracht het stamboek vee te verzorgen. Na drie maan den zochten ze de beste dieren er uit voor een grote tentoon stelling en het resultaat was dat 7 stuks vee met 9 prijzen wer den bekroond. Het staat vast dat hierdoor de reputatie van 't Hollandse vee aanzienlijk is ge stegen en de afzet naar Urugay in hoge mate werd gestimuleerd. Tomaten waren weer best STOCKHOLM, 2 Sept. Acht honderd tomaten zijn dezer dagen gestolen uit het Nederlandse pa viljoen op de St. Eriksma „SSA", de Zweedse jaarbeurs. Het pavil joen was een paar uren onbe waakt, omdat alle Nederlanders op een cocktailparty bij hun ge zant waren. Er zal géén aangifte bij de politie worden gedaan De thans 34-jarige emigrant neemt over een paar weken weèr afscheid. Dan is hij drie maanden thuis geweest en wordt het tijd om met goede Hoogkar spelse herinneringen, het werk te hervatten. Voor de oorlog had hij al zin om zijn fortuin in de vreemde te gaan beproeven. Hij kwam in contact met de veeteelt-con sulent ir. De Vries en dr. ir. Beukenkamp, de landbouwatta- ché in Argentinië en Urugay, die beiden hun medewerking voor het verwezenlijken van zijn plannen toezegden. Het zou ech ter tot 1947 duren dat de kans hem geboden werd. Een zekere meneer Del Campo kwam van Urugay naar Holland om vee te kopen .Jan van Kampen hoorde er van en zocht onmiddelijk ir. De Vries nog eens op, in de hoop dat nu de gelegenheid om naar het buitenland te trekken gekomen was. Nog was hij niet aan de beurt. Wel mochten Kees Glijnis uit Zoetermeer en Jan Glas uit Broek op Langedijk als begeleiders van het vee-trans- port de reis naar Zuid-Amerika maken. Enkele maanden nadien ging evenwel 'n lang gekoester de wens in vervulling. Jan van Kempen uit Hoog- kerspel en Piet Koopman uit de Langereis stapten op de boot met een vee-transport naar Bra zilië. Toen ze eenmaal in Mon tevideo waren, kregen ze be richt dat de welbekende Del Campo hen in Urugay verwacht te! De papieren had hij al in orde gemaaktIn het een- Een eigen bedrijf De vier Hollanders kregen in 1948 de kans om een eigen be drijf te stichten ,in samenwer king met de heer De Jonge, de vroegere vertegenwoordiger van „Vee-export", die door jaren lange ervaring en volkomen be heersing van het Spaans, de nodige faciliteiten kon verkrij gen. Ook in dit geval werd steun verleend door dr. ir. Beu kenkamp. Daar lag dan dat stuk prairie, 226 hectaren groot .De pioniers konden beginnen met 1 koe, 400 kg pootaardappelen, 6 kip pen en 1 haan. Hun bedrijfsgeld was 1000 pesos. Ze moesten 400 km afleggen om hun nieuwe plaats van vestiging te bereiken. Onderweg kochten ze balken en golfplaten, opdat ze tenminste een hut konden bouwen. Hoe zou met zulke bescheiden mid delen succes kunnen worden bereikt? Welnu, de onderneming is ge lukt. Van „omwonenden" laten we in dit land met zulke enorme afstanden de naaste bu ren aldus noemen kregen de jonge boeren weidevee in ge bruik. Een dokter-chirurg uit Montevideo, eigenaar van een veehouderij in de omgeving, leende hen ossen, een kar, paard en ploeg. Een groentetuin werd aangelegd, er werd een trekker gekocht, land gescheurd en bezaaid. Door bemiddeling van de Stichting Landverhuizing en de landbouw-attaché konden in '49 50 stuks vee uit het vaderland worden betrokken, om de opzet van een veefokkerij mogelijk te maken. Een rijke fabrikant met 80 koeien als geldbelegging, leende zijn dieren uit en zo kregen de ondernemende boe ren volop werk. Een strijdvraag Thans weet Jan van Kampen zich mede-eigenaar van een vee stapel van 140 stuks. Zijn erva1 ringen als fokker vat hij aldus naren van Hoorn besproken en samen: Zuid-Amerika verlangt na enkele wijzigingen overgeno men. Aanvankelijk was de wens uit gesproken op dit terrein een ge deelte grasmat aan te leggen, maar om andere redenen was het voor Hoorn niet mogelijk aan dit verzoek te voldoen. Hoorn heeft nu op de Noorder veemarkt een vroeger gedeelte marktheuvels met standplaatsen voor vee grotendeels opgeruimd en het terrein geëgaliseerd. Daar door is het onze bond thans mo gelijk op dit ruime terrein een zestal keuringsringen uit te zet ten. Hoorn maakt zich weer op om de plattelandsbevolking van zijn omgeving op de haar bekende wijze binnen haar wallen te ont vangen. Gewoonlijk wordt aan deze ontvangst niet veel aandacht gewijd. Nu Hoorn zich daarvoor ter ere in een nieuw gewaad ge stoken heeft, mag daarop meer dan gewoonlijk de aandacht wor den gevestigd. Verschillende insi ders weten al wel wat hiermede wordt bedoeld, maar meerdere der lezers zullen niet daarvan op de hoogte zijn. Velen, uwer, die in de laatste weken Hoorn bezochten, hebben op de Noorder veemarkt aanvan kelijk de opgebroken straat ge zien en weer naderhand de stra tenmakers met de wals zien wer ken. Men zal zich wel hebben afgevraagd, wat daarvan toch de bedoeling was. Teneinde deze velen nader in te lichten het volgende. Al enkele jaren bevredigde het niet meer, dat bij de jaarlijkse fokveedag de keuringsringen, of beter gezegd keuringsbanen, langs de gehele veemarkt en ten dele op de Turfhaven waren gelegen. Herhaaldelijk moesten deze keu ringsbanen worden vrijgemaakt voor het verkeer. Zeer hinderlijk was dit voor de in deze keurings banen werkende juryleden, tel kens toch moest het daar dan op gestelde vee weer verplaatst wor den. Ook op het publiek, dat de keuringen volgde, werkte deze gang van zaken storend. Door de uitgestrektheid van deze keurings banen was het voor publiek en deskundigen zeer moeilijk de keuringen te kunnen volgen. Het was de heer P. Konijn te Venhuizen, die voorgaand jaar na afloop van de Fokveedag de aan dacht vestigde op het terrein aan de Noorderveemarkt. De heer Konijn hield daarbij een pleidooi, dit in te richten als keurings terrein. Een plan daartoe, uitgewerkt door het bondsbestuur, is korte tijd later met burgemeester en wethouders en de hoofdambte- nu een op en top melkkoe, een groot dier, gerekt en met volu me. De waardering voor de op brengst is groter dan die voor het exterieur. Naar de smaak van vele Zuid-Amerikanen heeft Holland het ruime type te veel verwaarloosd. Er is evenwel ook een streven naar de Hollandse richting. Zo is de strijdvraag ontstaan of het dier met de hoogste productie de voorkeur verdient, dan wel de koe met een behoorlijke opbrengst maar krachtiger van constructie. Jan van Kampen is straks weer volop in de gelegenheid aan de discussies deel te nemen! - De Uruguayse boer bij zijn kudde. Hij heeft voor het afleggen van enorme afstanden zijn paard wel nodig! Deze keuringsringen liggen dicht bij elkaar en daardoor is het mogelijk na afloop der keu ringen op één aaneengesloten terrein een défilé te houden van de bekroonde dieren. De plannen zijn zodanig opge steld dat te 9.15 uur met de keu ringen wordt begonnen, die te ongeveer 1.45 uur afgelopen zul len zijn, zodat plm. 2 uur het défilé gehouden kan worden. De inzendingen Na deze korte beschouwing een overzicht van datgene wat op deze dag is te zien. Tezamen zullen 375 dieren worden inge zonden. De stierenrubrieken zijn, als regel, voor de Fokveedag niet zwaar bezet. In de 3 leeftijds groepen worden ingezonden 15 1'/a-jarige, 7 tweejarige en 6 oudere stieren. Een groot aantal hokkelingen was opgegeven en de commissie van selectie, die de aangiften nagaat, heeft hierin duchtig het mes moeten zetten. Onderverdeeld in 4 leeftijdsgroe pen zullen 86 stuks daarvan in Hoorn verschijnen. Voor de eerste maal op de Fok veedag zijn groepen van afstam melingen, afstammende van K.I.- stieren gevraagd. Er zullen zes groepen elk bestaande uit 8 die ren verschijnen. Voor de rubrieken melkvaar- zen, melktwenters, derdekalfs- koeien en oudere koeien zullen resp. 29, 35, 37 en 27 stuks aan treden. Productie is bij ons melkvee steeds een zeer voorname factor, maar vooral de Noordhollandse fokkers stellen in deze hoge eisen. Het behoeft dan ook geen ver wondering, dat de productieklasse met 94 nummers de zwaarst be zette rubriek is. Daaronder zijn 25 dieren met een levensproductie boven 40000 kg melk, die in een aparte afde ling zullen uitkomen. We twijfelen niet of deze klasse van hoogwaardige productiedieren zal bij de keuring grote belang stelling trekken. Het is voor déze beide klassen, de productieklasse en de super- productieklasse, dat een tweetal zeer fraaie wisselprijzen zijn uit geloofd. De N.V. Timmerman te Alk maar stelde in de geest van haar bedrijf een zeer fraaie zilveren molen beschikbaar voor de super- productieklasse. Voor het hoogst bekroonde dier zal deze zilveren molen als wisselprijs worden aan geboden. Voor de productieklasse is door de firma „Brunie" te Hoorn een zilveren wisselbeker uitgeloofd. Deze produc.tieklasse is onderver deeld in 3 rubrieken; de 3 hoogst geplaatsten in elk dezer zullen om deze wisselbeker moeten kampen. Vertegenwoordigers van beide firma's zullen de prijzen direct na de uitspraak der jury overhandigen. In 2 rubrieken ondergebracht komt een 30-tal drachtige dieren in de keuringsringen. In de rubriek fokkersgroepen, onderverdeeld in 3 afdelingen naar gelang van de bedrijfs- grootte, komen uit: 8 groepen elk met 3 of 4 stuks; 10 groepen elk met 5 stuks en 4 groepen elk met 6 of meer dieren. Aan de beste groep uit deze 3 afdelingen zal de zilveren wisselbeker toe gekend worden, die in 1948 is beschikbaar gesteld door de fa. Fremeyer Wijna te Hoorn. Deze wisselbeker is voorgaand jaar in handen gekomen van de heer P. J. Koster te Hoogkarspel. Het einde van de keuringen zal de uitspraak geven van de kam pioenen en de reserve-kampioe nen voor stieren en koeien. Als sluitstuk voor deze dag volgt dan te 2 uur het défilé der bekroonde dieren. Door de zeer vlotte medewer king der gemeente Hoorn is op royale wijze de Noorderveemarkt tot één vlak terrein omgevormd. De Prov. Bond is in de gelegen heid daarop een keuringsterrein aan te leggen, dat aan vele wen sen van inzenders en toeschou ders voldoet. Op dit terrein zal hij in staat zijn het uitgezochte materiaal van de Noordhollandse fokkers tentoon te stellen en daarmede te demonstreren. Voor deze ruime opvatting ver dient het gemeentebestuur van Hoorn de dank van de Noord hollandse fokkers. Aan de Noordhollandse fokkers is nu de taak in grote getale naar Hoorn te komen, om daarmede uiting te geven aan hun dank voor de medewerking der ge meente. De secretaris van de Prov. Bond van Rundvee fokverenigingen in Noord-Holland, P. KOSTER Jz., Alkmaar. P.A. 82 HORIZONTAAL: 1. voegwoord 3. lidwoord (Fr.) 5. omroepvereniging 7. stuk hout 8. onmeetbaar getal 10. spil 11. zangnoot 13. kleurling 17. bijwoord 18. laatst leden 19. smalle weg 20. reeds 21. zangnoot 22. keukengerei 24. zangnoot 26. soort onderwijs 27. waterhoogte 29. Europeaan 31. tennisterm 33. heilige 34. soort schip (afk.) VERTICAAL: 1. berggeel 2. vr. munt 3. bergruimte 4. gast 6. voorzetsel 7. de lezer heil 9. voorzetsel 10. slede 12. bijb. naam 14. pl. op de Veluwe 15. opening 16. pl. in Gelderland 17. boom 21. knaagdier 22. boksterm (afk.) 23. zangnoot 25. bijwoord 26. titel 28. naschrift 30. voegwoord (Fr.) 32. boom OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL nr. 81 Horizontaal; 1 top; 3. hok; 6. erf; 8. aap; 10. sta; 11. dof; 12 air; 14. po; 16. al; 17. ra; 18. onder: 19. eg; 20. sr; 21. me; 23. pit; 25. vel; 26 ga); 28. aar; 30. mei; 31. pek; 32. pijl. Verticaal: 1- trap; 2. of; 4. os; 5- kaal; 6. et; 7. oordeel; 9. pi; 10. strop; 13. regel: 15 oor; 16. arm; 20. stap: 22. egel; 24. ia; 27. ai; 29. re; 30. mij.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3