Geen complex van onregelmatigheden bij de Luchtmacht-aanschaffingsdienst Luitenant-kolonel contra de minister van Oorlog Verpleegde uit Avereest ontsnapt om te stelen Spaans betaalmeester zoek met vier millioen op zak Dr. Buiskool verdedigt zich in de Surinaamse Staten Kleinere textielfabrikanten waren er bij betrokken öie weRelö van ons Scheepsberichten Vijf jaar geëist voor desertie in Korea Naar wij vernemen Australië wil hulp bij immigratie Juwelen na 12. jaar teruggevonden N.V.V. congresseert in het Kurhaus Malik op zij geschoven WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1952 PAGINA 5 DE VIER - MOTORIGE AVRO 698 Dit is de Engelse Delta- straalbommenwerper, die vier-motorige Avro 698, die de eerste proefvlucht maakt. De Avro-bommenwerper is het snelste en modern ste vervoersmiddel ter wereld. Men verwacht, dat dit nieuwe model, dat lang op de z.g. „geheime lijst" stond, te zien zal zijn op de tentoonstelling, welke de Vereniging van Brit se vliegtuigbouwers binnenkort te Farm- borough zal houden. Zoals bekend, zijn er in de tweede helft van het vorig jaar bij de Luchtmachtaanschaffingsdienst onregelmatigheden aan het licht gekomen. Deze hebben destijds geleid tot de arrestatie van het hoofd van deze dienst, luitenant-kolonel B. en tot die van de eerste luitenant Van B. Tijdens het onderzoek, dat ge ruime tyd in beslag nam zo was het noodzakelijk de aan wezige voorraden in de magazijnen der luchtmacht op te nemen en te toetsen aan de magazijnadministratie zijn er enige malen berichten verschenen over nieuwe arrestaties in verband met nieuwe ontdekkingen. Zij wekten de indruk, dat de eerste zaak vele vertakkingen had en leidden ertoe dat van een „luchtmacht-affaire" gesproken werd. Teninde een juist inzicht te hebben in de gesignaleerde onregelmatigheden, heeft het A.N.P. zich met de betrokken instanties in verbinding ge steld. Daarbij kon het volgende wor den vastgesteld. De indruk, dat de onregelmatigheden bij de luchtmachtaanschaffingsdienst 'n. knoeierijen ags wijdvertakt net van k: hebben gevormd, is niet juist Een aantal nader aan het licht gekomen onregelmatigheden houdt geen verband met elkaar of met de vorig jaar ontdekte onregelmatigheden bij de lucht machtaanschaffingsdienst. Orv derscheid dient te worden ge maakt tussen onregelmatigheden bij de luchtmachtaanschaffings dienst, verduistering ten nadele van het Rijk te Budel. welke ge heel in de burgersector vallen, en tenslotte onregelmatigheden bij het directoraat materieel van de landmacht. Bij de luchtmacht De onregelmatigheden bij de luchtmachtaanschaffingsdienst hebben betrekking op de afde ling textiel. Bij deze onregelma tigheden gaat het naar schatting om een bedrag van een kleine ton. Het hoofd van deze dienst, luit. kolonel B. werd gearresteerd doch inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Mede werd in ar rest gesteld de eerste luitenant BERCHTESGADEN. Al hier is een boswachter ver oordeeld wegens het in brand steken van schuilhutten in de bergen. Hij wilde op dik ma nier het verblijf van vreem delingen in „zijn" gebied be lemmeren. OHIO. Een voormalige boer, Herbert Lang, is met zijn tractor waarop hij al zijn bezittingen heeft gestapeld vertrokken naar zijn nieuwe huis. Dat staat 3200 kilometer verder, in Californië. Hij hoopt onderweg de tractor te kunnen verkopen. LONDEN. George Dixon, een 39 jaar oude lasser, heeft non-stop in 93 uur en 42 mi nuten gelopen van Berwick- on-Tweede aan de Schotse grens naar de St. Pauls- kathedraal in het hart van Londen, een afstand van 584 kilometer. Toen hij ongescho ren en oververmoeid op de trappen van de kathedraal neerplofte, verklaarde hij aan journalisten „Ik wou alleen maar zien of ik het zou kun nen NEW YORK. In de Verenigde Staten ontvangen ongeveer 100 millionnairs maandelijks uitkeringen uit hoofde van de sociale wetten Zij hebben hier recht op om dat zij op hun 65ste jaar met pensioen zijn gegaan. RIO DE JANEIRO. In Divinopolis in Oost-Brazilië hebben de vrouwen van spoorwegarbeiders hun man nen gedwongen om te gaan staken, door op de rails te gaan zitten en de politie agenten woedend zwaaiend met haar schoenen te lijf te gaan. Tenslotte zwichtte de spoorwegdirectie en beloofde de achterstallige lonen uit te betalen en de levensmiddelen- voorraden in de spoorweg winkels aan te vullen. van B. Voorts zijn twee burgers in verzekerde bewaring. Het on derzoek in deze zaak is vrijwel gereed. Deze zaak zal nog dit laar voor de krijgsraad te velde- west dienen. De onregelmatigheden kan men beschouwen als een uitvloeisel van een spel, dat door luitenant van B. met een handelsonderne ming en een aantal kleinere tex tielfabrikanten werd gespeeld. De bonafide fabrikanten stonden hier buiten. Ook door de luchtmacht wer den grote textielorders geplaatst bn Nederlandse bedrijven. In de jaren 1947'48 waren de grote bestaande zaken daarop nog niet zo gebrand. De textiel was schaars en de grote bedrijven zagen in de burgersector meer mogelijkheden. Anders was zulks bij enkele kleinere, na de oorlog opgekomen zaken. Zij zagen een kans nu een slag te slaan en een afzetgebied te verkrijgen. Toen na verruiming van de textiel ook de grotere zaken zich meer en meer in de militaire sector gin gen bewegen, trachtten enkele van de eerste bedoelde kleinere zaken haar afzetgebied in de mi litaire sector te behouden. Zij vonden in de eerste luitenant van B. een willig werktuig voor haar spel. Het begon met een etentje en later volgden dingen, die op verduistering leken, zo vernamen wij van, de betrokken instanties. Luit. kolonel B. is de chef van luitenant van B. On derzocht is of en in hoeverre hij mede aansprakelijk moet worden geacht voor handelingen, welke luitenant van B. buiten zijn voorkennis heeft gepleegd. Bij dit „textielspel", dat tot de on regelmatigheden heeft geleid, zijn drie ondernemingen op textiel- gebied betrokken. De verduistering te Budel De verduistering ten nadele van het Rijk, welke door een fa brikant te Budel werd gepleegd, valt geheel buiten de knoeierijen van luit. van B. Het Rijk koopt grondstoffen en geeft dan confec- tieorders aan de fabrikant, ten behoeve van aanschaffingen voor het leger. De betrokken fabri kant. nu heeft grondstoffen van verduistering wordt geschat op een bedrag van f 5500.De zelfde fabrikant heeft ook enige confectie middels tussenpersonen verkocht aan zogenaamde „Army- Stores". Bij de Landmacht Tenslotte zijn er onregelmatig heden bij het directoraat mate rieel van de landmacht aan het licht gekomen. Het betreft hier de afdeling „inkoop diversen". Bij deze onregelmatigheden zijn betrokken de kapitein E. en de sergeant-majoor V., die zich in, arrest bevinden, alsmede enkele fabrikanten, waarvan er een is gearresteerd. Voorts is nog ge arresteerd een vroegere inkoper. Deze zaak is op het ogenblik nog in een beginstadium van onder zoek. De strafbare feiten staan vastv maar de omvang van de gepleegde onregelmatigheden kan op dit ogenblik nog niet worden aangegeven. Hiermede zijn „de onregelma tigheden bij de Luchtmachtaan schaffingsdienst" tot haar ware proporties teruggebracht. Van bevoegde zijde merkte men ons nog op, dat incidentele gevallen van onregelmatigheden zich ook in het verleden wel hebben voorgedaan, bij een of meerdere van de verschillende legeronder delen. Zulks kan ook nu voor komen. Het zou echter onjuist zijn, nu maar alles wat gebeurt onder te brengen in één „com plex van onregelmatigheden bij de luchtmachtaanschaffingsdienst" Het onderzoek naar de onregel matigheden. voor wat de mili taire sector betreft, is geheel in handen van de commandant van de Koninklijke marechaussees in Den Haag. (Van onze correspondent) Voor de Centrale Raad van Be roep te Utrecht diende de zaak van Iuit.-kol. S. te Amsterdam contra de minister van Oorlog. De overste voerde persoonlijk het verweer in de kwestie, terwijl de minister verstek had laten gaan. Spreker wraakte het in zijn verweer, dat de minister de be- oordelingsstaten over zjjn persoon had vernietigd en zulks zelfs bin nen de beroepstermijn van betrok kene, waardoor de minister niet in staat is deze beoordelingen over te leggen aan de Centrale Raad. Het voorschrift-beroepslijs- ten geeft de minister daartoe geen enkele bevoegdheid, betoogde de spreker. De overste ontwikkelde ook ernstige bezwaren tegen de com missie voor de bezwaarschriften, die op formele gronden zijn be roep ongegrond verklaarde, zon der in te gaan op de wezenlijke inhoud van zijn bezwaren. Met klem kwam spreker op tegen de voorstellingen van zaken, dat hij door zijn beoordelaars ongeschikt zou zijn verklaard voor bevorde ring. Alleen is er een kantteke ning van de chef van de generale staf, die het hem kwalijk geno men had, dat hij een bepaalde cursus niet had gevolgd, doch het volgen van deze cursus is niet wettelijk verplicht gesteld. Overste S. had dan ook sterk de indruk, dat de minister van Oorlog de beslissing in de aan hangige kwestie niet op zakelijke gronden had genomen, maar dat deze sterk is beïnvloed door be- DOOR HET VENSTER De moderne tiid heeft ge maakt, dat de mens het te druk heeft. Hii kan gewoon weg geen tiid vinden, om te bidden, om de sacramenten te ontvangen. Hij zit tot over zijn oren in allerlei plannen, acties en bijeenkomsten. Hij moet het erkennen: als je vooruit wil komen in deze maatschappij, dan heb je geen tiid voor jezelf meer over. Iedereen kan zien. hoe hij voor zijn huishouden, voor ziin zaak staat, hoe hii er zichzelf helemaal aan geeft. Maar als hii even denkt aan Christus, dan wor den ziin uitvluchten van nul en geenerlei waarde. Spreekt Die niet over de zelfheiliging als het enig nqodzakeliike? Leert Hii niet duidelijk dat elke werkzaamheid, hoe be langrijk die overigens is. de mens niet ontslaat van ziin eerste verplichting: de zelf heiliging? Sacerdos paalde ambtenaren op het depar tement, die spreker om persoon lijke redenen niet gunstig gezind zijn. De Raad bepaalde de uit spraak in het geding op 23 Sept. Ampean Tj. Priok-New York 28 v. Penang te Belawan; Am- stelkroon 1 van Capelle te Rot terdam; Biduk R'dam-Ti. Priok 1 te Aden; Breda Valparaxso- A'dam 1 v. Paita-Cristobal; Cal- *t.ex Delft 1 van R'dam naar Sidon; Joh. v. Oldenbarnevelt A'dam-Sydney 1 Sept. 420 mijl 'W. Freemantle; Kota Gede Rot- terdam-Tj. Priok p. 1 1100 Ouessant; Merwede 30 van Rot terdam te Houston; Modjokerto Balik Papan-R'dam 1 1200 te Londen; Phrontis A'dam-Indo- nesië 2 te Gibraltar; Salland 2 van A'dam naar B. Aires verw. Sibajak Tj. Priok-R'dam p. 2 0600 Kp. St. Vincent 5 Sept. Hoek van Holland verw.; Soest- dijp New York-Java 2 te Djed- dah; Tomini 1 v. Tj. Priok te R'dam; Amstelpark 3 van Phi ladelphia te A'dam verw.; Cal- tex Utrecht 2 van R'dam te Si- don; Delfland Pto. Alegre-Am- sterdam 1 v. Itajai te Parana- gua; Esso Amsterdam 7 2200 v. Batoenrouge te Hoek van Hol land verw.; Esso Den Haag Aruba-R'dam 6 19.00 uur Per nis verw.; Jagersfontein 2 van Oost-Afrika te A'dam; Lem- sterkerk R'dam-Perz. Golf 2 Gibraltar Gep.-Genua; Lutter- kerk R'dam-Basrah 2 te Genua Oranje A'dam-Tj. Priok pass. 1 Malta; Willem Ruys Tj. Priok R'dam 1 Sept. 210 m. O. van Dondrahead; Rijnland A'dam- B. Aires 30 te Rio de Jeneiro; Stad Haarlem Lulea-R'dam 2 13.00 uur verw. Tarakan A'dam Indonèsië p. 1 Malta-Pt. Said; Westland B. Aires-A'dam 31 te Rio de Janeiro. BELGISCH VERDACHTE OP VRIJE VOETEN In drama te Someren 's-HERTOGENBOSCH, 2 Sept. De raadsman van S. uit Hamont (België), die op 4 Augustus j.l. in de omgeving van Someren met zijn auto in de Zuid Willemsvaart reed, waarbij de vrouw en de drie kinderen van S. om het leven kwamen, heeft het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch verzocht de voorlopige hechtenis van zijn cliënt ongedaan te maken. De raadsman grondde zijn verzoek op het gebrek aan wettig en over tuigend bewijs, dat in dit geval misdaad in het spel zou zijn. Van middag heeft het Hof in raad kamer de vernietiging gelast van de beschikking tot de voorlopige hechtenis van de Rechtbank van 's-Hertogenbosch en S. onmiddel lijk in vrijheid gesteld. 's-GRAVENHAGE, 2 Sept. Voor het Hoog Militair Gerechts hof heeft terechtgestaan soldaat J. K. uit Rotterdam, die door de Krijgsraad te velde was veroor deeld tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek omdat hii zich van 9 Januari 1951 tot 15 Maart 1951 in Korea aan ziin dienstverplich tingen had onttrokken en deser teerde en omdat hij dezelfde fei ten van 20 Maart 1951 tot 27 Augustus 1951 in Japan had ge pleegd. De President achtte de ge pleegde feiten zeer ernstig en zeide dat K. hiervoor de dood straf had kunnen krijgen. De advocaat-fiscaal vroeg bevesti ging van het vonnis. De raadsman van K. wees er op. dat zijn cliënt nooit iets voor zich zelf vroeg, doch al ziin geld ter ziide legde om ziin moeder te steunen. Het was ook voor ziin moeder dat hii naar Korea ging. en daar bereikten hem steeds brieven, dat zii maar geen uitkering ontving. Dit tastte ziin morele weerstand aan en spr. be pleitte daarom de uiterste cle mentie. Van het wereldtoneel De Hengeloër R. v. E., die ter beschikking van de regering was opgenomen in het kamp Avereest, is er onlangs in geslaagd te ontsnappen. Hij markeerde de weg der vrijheid met een aantal grotere en kleine diefstallen. Ongeveer een maand geleden vertoefde v. E. in Hengelo. Hij stal hier enige onderstellen voor wagens. Toen de politie een inval deed in het woonwagenkamp, waar men vermoedde dat v. E. xich verscholen had, bleek de slimme vogel reeds naar nieuwe avonturen te zijn uitgevlogen. MADRID, 1 Sept. De Spaan se politie heeft alle buitenlandse politie-instanties verzocht kapi tein Julian Rodriquez Pastrana, hoofd-betaalmeester van het Mi nisterie van Oorlog, hij aantref fen te arresteren. Rodriquez wordt er van ver dacht het land verlaten te heb ben met de maandsalarissen van de gehele staf van het Ministerie zijnde een bedrag van circa 4.000.000 peseta. Van de ziide van het leger werd verklaard, dat Rodriquez vijf dagen verlof kreeg en op 27 Augustus weer had moeten te rugkeren. Uit het onderzoek is gebleken, dat hii reeds vóór ziin verlof in het bezit was van een paspoort en reisdocumenten. Volgens de Spaanse politie is Rodriquez verscheidene dagen geleden de Franse grens overge stoken en heeft hii enige uren vertoefd in Saint Jean de Luz. Daarna is ziin spoor verloren gegaan. Er wordt rekening gehouden het Rijk achter gehouden. De met de mogelijkheid, dat hii naar Mr. Dr. J. A. E. Buiskool, die, zoals bekend, ontslag heeft ge vraagd als premier in de rege ring van Suriname, heeft dezer dagen in de Staten van Suriname zijn beleid verdedigd tegen de aanvallen, die de vorige maand op hem waren gedaan. Mr. Dr. Bulskool sprak de verschillende beschuldigingen tegen, verkla rend, dat hij gewezen had op het bezwaar, toen hij werd aange zocht, dat hij in Nederland was geboren. Hii was bereid om, wanneer dit bezwaar zou worden aange voerd. af te treden. Hii kon niet nader ingaan op de beschuldi ging aan ziin adres geuit over een declaratie ad 6000 gulden door hem ingediend, aangezien het onderzoek in deze door de commissie voor landsuitgaven was verricht in striid met het reglement van orde. Mr. Buis kool vroeg zich bii al de geuite beschuldigingen af. wat dit nog met politiek te maken had. In dien dit politiek was. dan is po litiek niet meer dan de machts begeerte van enkelen, een ziekte, waarin enkelen lijden en een volk ondergaat. Hii prees zich gelukkig voor bliiken van ver trouwen. afkomstig van het ge wone volk. Een der Statenleden, de heer Pengel. voerde verschillende motieven aan, waarom hii geen vertrouwen meer in Dr. Buiskool kan stellen. Indien anderen ver trouwen hebben, moeten zii het zelf weten. Aan de debatten werd plotse ling een eind gemaakt toen de heer J. Kraag namens de NPS- fractie verklaarde, dat er een punt achter gezet werd en de zaak als begraven beschouwd werd. Met verlof Mr. Dr. J. Buiskool heeft viif maanden verlof wegens ziekte gevraagd als president van het Surinaamse Hof van Justitie. Hii is voornemens aanstaande Vrij dag via Curacao naar Nederland te vertrekken. VERTEGENWOORDIGER MAAKTE ZESTIEN MILLE OP De 29-jarige vertegenwoordiger J. A. v. B. te Rotterdam, die in dienst is geweest bij een grossier in textielgoederen te Gorinchem, wordt ervan verdacht zijn patroon voor meer dan f 16.000.bena deeld te hebben. Niet alleen gaf v. B. gefingeerde orders op en verkocht de van ziin patroon ontvangen textiel voor la gere priizen aan andere winke liers, maar hij wist ook nog f 6000 mee "-e krijgen om klassificeer- schorten (schorten die worden ge dragen door classificeerders, die de schepen schoonhouden) te ko pen. Al het geld zou hii in acht maanden tiids hebben opgemaakt. Van B. is in bewaring gesteld. Mexico gevlucht is. in welk ge val het moeiliik zou ziin hem te doen uitleveren, daar Spanje geen diplomatieke betrekkingen met dit land onderhoudt. Volgens nadere verklaringen van welingelichte kringen in Ma drid zou de voortvluchtige inmid dels in Frankrijk zijn opgespoord en waarschijnlijk worden uitge leverd. Ook enkele burgers zouden bij deze zaak zijn betrokken. 108 PHILIPPINO'S DOOR NOODWEER GEDOOD MANILLA, 2 Sept. Het aan tal slachtoffers van de orkaan, die dezer dagen het gebied van Zamboanga op het Philippijnse eiland Mindanao heeft geteisterd is tot 108 gestegen. Na eerst thans bljjkt, is een motorsloep met 16 personen bij de Noordelijke punt van het eiland Luzon verdwenen. De lijken zijn nog niet aange spoeld. is de Nederlandse visserijten toonstelling, die in het „Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart" te Rotterdam wordt gehouden, in verband met het drukke bezoek, verlengd tot en met Woensdag 10 September werd een 27-jarige man uit Vlaardingen, die een 17-jarig meisje aan het gezag van haar ouders zou hebben onttrokken, door de Rotterdamse Rechtbank veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden. De eis was één jaar benoemde de Haagse gemeen teraad tot directeur der Konink lijke Schouwburg te Den Haag de heer G. J. van Leersum als opvolger van wijlen de heer J. Carpentier Alting. kwam Dinsdag, precies vier weken eerder dan verleden jaar, het tienduizendste schip de Rot terdamse haven binnen. Toen vorig jaar het tienduizendste schip op 30 September de haven binnenkwam, betekende dit een record voor de na-oorlogse ja ren, maar dit record is thans weer glansrijk geslagen zal in de tweede helft van September uit Roosendaal de volledige 103e compagnie com mando troepen voor zes maanden naar Suriname vertrekken. De bedoeling van deze detachering is o.m. om de groene baretten ook vertrouwd te maken met de dienst in een tropisch kli maat v. E. zwierf door het land, sloeg hier en daar zijn slag, maar slaagde erin, weken lang buiten schot te blijven. Dezer dagen ech ter toen hij een meer dan stevige borrel gedronken had en deswege de aandacht trok van de Amster damse politie, liep hij tegen de lamp. De hoofdstedelijke politie meende aanvankelijk alleen maar te doen te hebben met een uit dé band gesprongen provinciaal, die een kortstondige rustkuur in een eenzaam celletje van node had. Toen men hem echter eens „aan den lijve" onderzocht had, bleek hij een flinke lap damast mee te voeren. Aangezien mannelijke be langstelling voor damast als kle dingstuk wat verdacht is, werd eens een gesprek van man t9t man gehouden tussen de politie en v. E. Hij nam het er van. Bij dit onderhoud bleek aldra, dat v. E. in een zaak te Ernst had ingebroken, en daar enige rollen had meegenomen. De hoeveelheid damast was het laatste restant. Van de rest was hij al weer „los". De politie heeft v. E.'s zonden- NEDERLANDERS GEPREZEN LONDEN, 2 Sept. De Austra lische Minister voor de Immi gratie, Holt, heeft Dinsdag op een persconferentie verklaard, dat Australië in de toekomst niet op grote schaal emigranten kan opnemen zonder hulp van over zee. Deze hulp is in de eerste plaats nodig voor de bouw van huizen. scholen. ziekenhuizen, enz. Wanneer grote sommen worden besteed aan weder opbouw en huisvesting in Europa moeten de Europese landen er ook voor zorgen, dat hun men sen zich overzee kunnen vestigen aldus minister Holt. die ver klaarde overtuigd te ziin. dat er geen beter soort immigranten is dan die Australië in aanzienlijke hoeveelheid uit Nederland kan krijgen. VIER DAGEN GRAVEN BRUSSEL, 2 Sept. Voordat een Joodse juwelier uit Brussel in 1940 naar Argentinië vluchtte, begroef hij een gedeelte van zijn juwélen in eên park te Schaer- beek. Dezer dagen is de juwelier naar Brussel teruggekeerd om er zijn schat weer op te graven aan de hand van een in 1940 gemaak te plattegrond. Erg gemakkelijk ging dit niet, aangezien de aan leg van het park sedertdien ge heel gewijzigd was. Na vier da gen graven werden de juwelen echter teruggevonden. De wollen sok, waarin ze verborgen waren geweest, was geheel verteerd. Na een onderzoek door het parket te Brussel kon de eigenaar zijn ju welen meenemen. Dezelfde juwe lier had eveneens een aantal kost bare sieraden begraven in Frank rijk en hij heeft ook deze terug gevonden. register nagelopen, vanaf de ont snapping uit Avereest. Het bleek dat hij het overal royaal van had genomen. Op verschillende poli- tiebureaux in den lande ziet men nu het logies van v. E. met enige belangstelling tegemoet. De weg terug naar Avereest voert langs vele cellen. Voordat v. E. in Hen gelo mag worden verwacht moet hij in elk geval nog eerst de poli- tiebureaux in Apeldoorn en Zut- phen aandoen. De voorbarig ge noten vrijheid zal wel duur be taald moeten worden. 's-GRAVENHAGE. Gisteren is met een rede van de heer Oos terhuis het 20ste congres van het N.V.V. in het Kurhaus te Sche- veningen geopend. Na een uit voerig overzicht over de laatste zeven jaar constateerde de heer Oosterhuis dat het N.V.V. thans meer dan 425.000 leden heeft. De samenwerking met K.A.B. en C.N.V. noemde hij over het alge meen behoorlijk hoewel hij een meer gesloten organisatorisch op treden van alle Nederlandse werknemers bepleitte. Spr. hoop te ook dat wat hij een „grievend onrecht" noemde: het Bisschoppe lijk verbod Voor Katholieke werk nemers om lid te zijn van het N.V.V., spoedig ongedaan zal wor den gemaakt. De E.V.C. noemde hij als „na-oorlogs maatschappe lijk verschijnsel" in ons land tot mislukking gedoemd. Spr. be treurde dat het Ned. Onderwij- zersverbond besloten had niet tot het N.V.V. toe te treden. De heer Oosterhuis verklaarde voorts o.a. dat het N.V.V. krachtens zijn sta tuten niet streeft naar een natio nalisering van ons gehele econo mische en sociale leven maar wel socialisatie wenst van een aantal sleutelbedrijven. Zorin, de man die in 1948 de communistische staatsgreep van Praag voorbereidde, zal voortaan als vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie bij de V.N. in Lake- Succes, de plaats van Jakob Ma- lik innemen. De laatste heeft een hartkwaal, zo verluidt het uit Moskou en zou daarom niet lan ger tegen zijn taak zijn opgewas sen. Het is helemaal niet onmo gelijk, maar anderzijds zijn er nogal vrij veel vooraanstaande communisten in en buiten Rus land. die de laatste jaren aan hartkwalen en maagstoornissen lijden, met als gevolg, dat ze voor korte of lange re tiid van het politieke to neel verdwij nen. De hart kwaal van Ma- lik heeft meer weg van een diplomatiek gebaar tegenover de buitenwereld, dan van een wezen lijke aanslag op de gezondheids toestand van de betrokkene. Het heeft er veel van, dat het Krem lin in Malik is teleurgesteld en hij ter verantwoording naar Mos kou is teruggeroepen. Hii kreeg destijds van ziin meesters in de Russische hoofdstad de opdracht een propaganda te voeren tegen de zgn. bacteriologische oorlog der Amerikanen in Noord-Korea. Met als doel het medelijden der we reld op te wekken ten gunste van de bevolking van Noord-Korea. De gelegenheid was voor Malik gunstig om zijn protesten te la ten horen. Hij kon zijn bezwaren uiten als voorzitter van de Vei ligheidsraad en instructies geven aan de Sovjet-Russische en com munistische delegaties op de In ternationale Rode Kruisconferen- tie in Toronto. Dit propaganda- offensief is echter volkomen doodgelopen, omdat ieder welden kend mens in de Westerse landen vrij spoedig de al te doorzichtige beschuldigingen, die met geen en kel argument waren te staven, op de juiste waarde had geschat. Ma- lik maakte een slechte beurt en het Kremlin leed een nederlaag. Deze gang van zaken wettigt eer der het -verdwijnen van Malik dan de vermeende hartkwaal. Het meest opmerkelijke tijdens deze typisch communistische actie is van het begin af aan het ont breken van het feitenmateriaal geweest, dat de beschuldigingen zou moeten waar maken. Een ob jectief onderzoek van het Inter nationale Rode Kruis werd door de communisten afgewimpeld met de dooddoener, dat het hier een „Westerse instelling" betrof Een voorstel van de Amerikaan Ernest Gross in de Veiligheids raad, waarin ook het houden van een objectief onderzoek ter plaat se werd aanbevolen, werd niet aangenomen, omdat niemand min der dan Malik zelf dit met zijn veto verhinderde. De Rus werd tijdens een bijeenkomst van de ontwapeningscommissie der V.N. hardhandig op zijn vingers getikt door de Griek Alexis Kyrou. De laatste verweet Malik, dat hij ster-'- zijn beschuldigingen uitte, zonder in te gaan op de voorstel len om de zaak te onderzoeken. Het antwoord van Malik was al- thd maar weer, dat hij daaraan geen behoefte had. Uit alles blijkt, dat de gehele: Russische actie is opgesteld om de troepen van de V.N. in Korea en in het bijzonder de Amerikanen in een kwaad daglicht te stellen. En dat bij de beschuldigingen de ene tegenspraak na de andere werd gelanceerd, bleek voor Ma- lik geen reden te zijn, er niet mee door te gaan. Men kan zich thans afvragen wat het Kremlin met de benoe ming van Zorin voor heeft. Een nieuw „vredesoffensief"? Zorin is nu niet bepaald de man, die daar voor een groot prestige weet op te brengen. Zijn verleden stem pelt hem allesbehalve als een „man des vredes". Behalve zijn optreden in Praag is Zorin de fi guur, die overal op werd afge stuurd om zuiveringen voor te bereiden En in dit opzicht heeft hij zich naam weten te verwerven in de Balkanstaten. De wereld tast nog volkomen in het duister wat Moskou met deze benoeming voor heeft. Malik heeft kennelijk gefaald. Zal Zorin het over eèn andere boeg gooien? Of is hii met een andere opdracht belast? De toekomst zal het moeten uitwij zen. VELDMAARSCHALK SLIM GOUVERNEUR-GENERAAL VAN AUSTRALIË CANBERRA, 2 Sept. Uit ge zaghebbende bron is in Canberra vernomen, dat premier Menzies van Australië Dinsdag de rege ring heeft medegedeeld, dat de 61 jaar oude veldmaarschalk sir William Slim, chef van de Britse Imperiale staf, is benoemd tot gouverneur-generaal van Austra lië. Veldmaarschalk Slim wordt als chef-staf opgevolgd door sir John Harding. Dertien personen kwamen om het leven en velen werden ge wond tengevolge van een ernstig ongeluk, dat plaats vond tijdens de wedstrijden op de Grenzland Ring, toen de wagen van de Duitser Niedermayer uit de baan vloog en met grote snelheid op het publiek inreed. Op de foto, welke kort na het ongeval gemaakt werd, zien we hoe men bezig is met het verzorgen van de slachtoffers. Op de voorgrond de geheel ver nielde auto.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5