DE HOOGOVENS en de Europese Enting tegen mond- en klauwzeer is van het allergrootste belang De steenkolen- en staalgemeenschap VOEDSELNOOD achter IJzeren Gordijn NAJAARSBEURS geopend Verzet tegen treinoolitie op station Maastricht Weinig enthousiasme in de Indonesische pers Zes maanden tegen sergeant en een week tegen officieren geëist Met het vijfjarenplan gaat het naar wens Biik met Nederland krijgt er Frankrijk en Duitsland als grote markten bij T.U.C. opent aanval op de regering Ongezond vee bedreigt de mens In Augustus werd goed gespaard Het nieuwe Nederlandse kabinet Een brief Aan alle K jonge JAGINA b ./(JLNbUAU J bLP i uiVlbcK 1^52 AMSTERDAM. Nu het hoge gezagsorgaan van de Europese steenkolen- en staalgemeenschap zijn werkzaamheden heeft aangevangen, heeft een redacteur van het A.N.P. een aantal vragen gesteld aan de directie van de N.V. Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden met betrek king tot haar visie op de ontwikkeling van de nieuwe gemeen schap en haar uitwerking voor ons land. „Zonder aan de economische betekenis van de gemeenschap enige afbreuk te willen doen," aldus de directie van de Hoog ovens, „zien wij de uitvoering van het plan-Schuman toch in de eerste plaats als een deel van het politieke steekspel, waarvan de staalindustrie het proefkonijn is." Wanneer we dan ook zeggen, dat we de plicht hebben hieraan onze medewerking te geven, dan is dat, omdat het plan-Schuman gezien kan worden als een eer ste stap tot de functionele inte gratie van Europa. We kunnen slechts hopen, dat de goede be doelingen, die bij de uitwerking van het plan hebben voorgeze ten zullen worden verwezen lijkt". Met betrekking tot de conse quenties voor Nederland acht de directie van de hoogovens het niet uitgesloten, dat gezien bet feit, dat van de hier te lande ver vaardigde wels erijproduc ten de prijzen over het algemeen vrij laag liggen deze prijzen zullen oplopen. Zo heeft Frank rijk binnenlandse prijzen, die aanzienlijk hoger liggen dan de onze. Over het algemeen kan echter gezegd worden ,dat pro ducten die niet of niet voldoen de in Nederland worden ver vaardigd en dus door import moeten worden betrokken tegen prijzen welke aanmerkelijk ho ger liggen dan de in Nederland geproduceerde, vermoedelijk in prijs zullen dalen. Óf de talrijke tegenstanders van het plan-Schuman op den duur hun bezwaren opzij zullen kunnen zetten, hangt naar de mening van de directie af van de mate, waarin de nationale offergezindheid gaat. Er bestaan overigens van de zijde der staal industrie tegen het plan minder bezwaren dan in kringen van de staalkolenindustrie. Verder zal er veel afhangen van de om standigheid of het Hoge Gezags orgaan thans de vrije concur rentie gaat realiseren of dirigis me gaat plegen. Bestaat niet de vrees, dat de kleinere landen zullen worden verdrongen en kan dit invloed hebben op de voorgenomen uit breiding van de hoogovens aldus vroegen wij de directie. „Het plan voorziet in een ge lijkgerechtigdheid, al kan men dit natuurlijk zo men wil zien als een quasi gelijkrech- tigdheid. Zeker lijkt echter, dat het in te stellen Cour de Justice -"een bescherming van de politie der kleinere landen kan zijn. Te betreuren is het echter, dat d't Cour de Justice uiteraard niet verder kan gaan dan te beoor delen of het verdrag wordt ge schonden". Het plan-Schuman zal geen invloed hebben op eventuele toekomstige uitbrei dingsplannen van de hoogovens, immers het gezagsorgaan, kan uitbreidingen alleen verbieden, wanneer kan worden aangetoond, dat het een geforceerde, kunst matige uitbreiding betreft met subsidies van de staat. Wat zullen nu de stappen moeten zijn, die het hoge gezags orgaan in eerste instantie zal gaan nemen? Ten eerste dient de verhouding tot Enigeland te worden duidelijk gemaakt. Dit land heeft aangekondigd een soort gezantschap te gaan inrichten bij hat hoge gezags orgaan in Luxemburg. Het lijkt niet uitgesloten, dat Engeland met de nieuwe gemeenschap zal meedoen zonder het gezagsorgaan te erkennen .Het staat verder zeer te bezien of groot Brittan- nië bereid is zijn tarieven te ver lagen. Een aindere belangrijke taak voor het orgaan zal zijn het onmiddellijk opnemen mét alle landen van de kwestie der meestbegunstiging. In hoeverre door de combina tie voortaan de productie, prij zen en afzet van kolen en staaJ zullen worden gecontroleerd en beïnvloed, hangt geheel af van het gezagsorgaan zelf. Hoever zal dit gaan? Allereerst zal het orgaan óf een schaarstetoestand óf een malaisetoestand moeten proclameren. Met uitzondering van dikke plaat bestaan beide toestanden echter op het ogen blik in de staalindustrie beslist niet. Wanneer het orgaan echter zijn werkzaamheden acht maan den geleden was begonnen, dar. had het op het hele gebied moeten ingrijpen. De Nederlandse export De inwerkingtreding van de nieuwe gemeenschap zal voor Nederland tot gevolg hebben, dat wij er enkele grote markten bij krijgen t.w. Frankrijk er. Duitsland, die wij door de hoge tarieven nooit gehad hebben. Resumerend kan aldus de directie van de hoogovens ge zegd worden, dat de positie van een klein land als Nederland versterkt wordt door de instel ling van het Cour de Justice, waarbij echter niet uit het oog mag worden verloren, dat dit slechts de letter van bet bedrag te bezien heeft en niet de eco nomische billijkheid. Nederlands positie is die van een klein land en is daarom gevaarlijk. We dienen ons echter bewust te zijn van de morele grondslag van de gemeenschap. Verheugend mag het worden geacht, dat ondanks de kleinheid van ons land, bij de besprekin gen is gebleken, dat zijn stem niet werd veronachtzaamd. De gemeenschap kan zeker zegen rijk werken, wanneer zij niet uit haar voegen wordt gelicht door en pure machtstrijd. WENEN, 2 Sept. Alhier ontvangen berichten voorspel len een ernstig tekort aan aardappelen en brood in Tsjecho-Slowakije en Honga rije. Het Tsjechische blad Rude Pravo meldt uit Brno dat er reeds een acuut tekort aan aardappelen bestaat, het geen volgens de officiële be richten een gevolg is van de trage afleveringen door de boeren ondanks de overvloe dige oogst. Het blad deelde tevens mede. dat de rantsoenering van aard appelen dit iaar op 8 September zal beginnen in plaats van op 24 September, zoals vorig iaar. Men heeft er voor gewaarschuwd geen aardappelvoorraden te kopen te gen de huidige vriie marktprijs UTRECHT, 2 Sept. Een uur na de opening van de Najaars- beurs, de 59ste Jaarbeurs te Utrecht, die zonder enige ceremo nieel geschiedde, is in het restau rant „Esplanade" de eerste Jaar beurs-plechtigheid gehouden. Op uitnodiging van de Midden standsfederatie „De Drie Zuilen" was daar een groot aantal autori teiten aanwezig dat er getuige van was hoe de Middenstandsfe deratie de bloemversieringen in de stad symbolisch aan de burge meester aanbood. Burgemeester jhr. de Ranitz sprak de hoop uit, dat de duizen den binnen- en buitenlandse be zoekers, die Utrecht tijdens de beurs zal ontvangen, hierdoor een opgewekte indruk van de stad zullen krijgen. Op het Vredenburg had men voor elf uur reeds bezoek ontvan gen van Belgen, Duitsers, Noord- Amerikanen, Indonesiërs, Fran sen, Ieren en verder kooplieden uit Chili, Suriname, Curasao, De nemarken, Polen, Noord-Afrika, Groot-Brittannië, Canada, Span je, Oostenrijk, Zweden, Zuid- Afrika, Urugay, Italië, Noorwe gen, Luxemburg en de Canarische eilanden. Op het terrein Croeselaan wa ren toen reeds bezoekers begroet uit Australië, Duitsland, België, de Verenigde Staten, Zwitserland en Groot-Brittannië. INVASIE VAN HINDELOPER VISSERSVAARTUIGEN TE STAVEREN STAVEREN. Een ongewoon schouwspel was het ongetwijfeld, toen een grote vloot van Hindelo per schuiten, bemand met muzi kale Hindelopers, de haven van de zusterstad Staveren binnenviel. De bedoelingen waren van vreed zame aard: er zou te Staveren door iet Sted. Orkest van Hinde lopen een concert gegeven wor den in de serie wisselconcerten van de Zuidwesthoek Federatie. Na een rondgang door de stad werd in de muziektent een con cert gegeven. De nieuwste film van Charles Chaplin, „Limelight", speelt in artistenkringen. Charles Chaplin is niet alleen de schrijver van het scenario, maar ook de regisseur, de producer en één van de hoofdrolspelers. Enige van zijn kinderen heeft hij ook met een rolletje bedacht. Op de foto ziet u van links naar rechts Michael, 6 jaar, Josephine, 3 jaar en Geraldine, 7 jaar, die vol aandacht kijken naar een orgeldraaier uit de tijd waar in de film speelt. Vader Chaplin ziet u op de achtergrond. van 7 kronen per kilo. doch te wachten op de gerantsoeneerde aardappelen, die verkocht zullen worden tegen 1.90 kronen. In niet-officiële berichten uit Praag wordt echter gezegd, dat de oogst ongunstig beïnvloed is door de vorst in het voorjaar en de droogte in de zomer. Volgens berichten uit Honga rije is de oogst aldaar ver ten achter gebleven bii de verwach tingen. Het blad Szabad meldt: wii zouden veel betere oogsten hebben gehad indien er geen vorst was geweest in het voor jaar en geen droogte in de zomer. Het graan leed geen schade, doch de bieten, het hooi, de mais. de aardappelen, de wortelen en de derde en vierde klaveroogst brachten veel minder op dan in het voorjaar verwacht werd. Volgens niet-officiële berich ten bestaat er reeds in geheel Hongarije een tekort aan graan daar de Staat er op stond, dat de volledige quota werden inge leverd ondanks de geringe op brengst. In de dorpen is vrijwel geen bloem te verkrijgen. In Boedapest bestaat een tekort aan aardappelen, doch niet in de provincies. MARGATE, 2 Sept. Het 8 millioen arbeiders vertegenwoor digende Britse Vakverbond, T.U.C. heeft Dinsdag zijn eerste aanval op de conservatieve rege ring gedaan. Op het congres te Margate werd eenstemmig een motie aangenomen waarin de regering wordt verzocht de in het begin van dit jaar ingevoerde betaling voor recepten, gebitten en andere geneeskundige hulp af te schaffen. Dr. B. Cardew. die de motie indiende, verklaarde, dat in Juni 15 procent minder recepten wa ren afgegeven dan tevoren. Lancashire, het centrum van de textielindustrie, gaf de grootste vermindering te zien, aldus dr. Cardew. die het „geen toeval noemde dat dit gebeurde in een streek die te lijden heeft aan de depressie in de textielindustrie. Veemarkt Groningen GRONINGEN, 2 Sept. Aan voer: 779 runderen, 222 kalveren, 268 schapen, 362 varkens. 463 big gen, 12 bokken en geiten. Totaal 2206. De prijzen waren als .volgt: Kalf- en melkkoeien f9751050, 900950, 725800; kalfvaarzen f 875950; 700800; najaars kal vende koeien le srt. f 850-925; 2e soort f 725800; vare koeien f 750—850, 2e srt. f 550—700; stie ren oer kg slachtgew. le soort f 2.60—2:64: 2e soort f 2.38—2.45; kalveren en pinken, le srt. f 150 550; slachtvee f2.702.74; 2e soort f 2.582.64; 3e soort f 2. tot f 2.10 per kg slachtgew.; nuch tere kalveren le srt. f 4065; weideschapen f 85105; vette lammeren f 6575; vette schapen f 100120; loopvarkens f 6590; biggen 4650; 2e srt. f 3642; vette varkens f 2.10—2.16, 2e srt. f 1.752.08 per kg lev. gew.; zou ters f 22.03 per kg lev. gewicht. Op de afdeling kalf- en melk koeien was het aanbod wederom b-perkt vooral van de beste kalf- koeien had het aanbod weinig te betekenen. Aangezien voor de beste dieren goede kooplust be stond, werden hoge prijzen bedon gen. In de afwijkende soorten verliep de handei zeer traag. De slachtvee prijzen bleven onder de trage handel en vrij grote aan voer, gelijk aan die van de vorige week. De nuchtere kalveren wa ren maar weinig ter markt en werden ook nu weer tegen hoge prijzen verhandeld. Enkele zware soor brachten boven de note ring oo De vette schapen en weide schapen werden prijshou- d. nd erhandeld. Van de vette lammeren was het aanbod niet groot- De leden van het nieuwe kabinet zijn Dinsdagochtend door H. M. de Koningin ten paleize Soestdijk beëdigd. Bovenste rij van links naar rechts de heren: A. C. de Bruijn, Prof. Dr. J. Zijlstra, Prof. Dr. W. J. A. Kernkamp, Mr. J. Algera, Ir. H. B. J. Witte. Voorste rij van links naar rechts: J. G. Suurhoff, Mr. L. A. Donker, J. A. van de Kieft, Mr.J. M. L. Th. Cals, Mr J. W. Beyen en Mr. J. M. A H. Buns. 's GRAVENHAGE. 2 Sept. Voor het Hoog Militair Gerechts hof stond hedenmorgen terecht de dienstplichtige sergeant B. van A. uit Rotterdam, die door de Krijgsraad te velde Zuid was veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek, waar van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en verlaging tot de rang van sol daat eerste klas. Van A. had op 24 Maart 1952 te Maastricht het door de com mandant van een treinpatrouille gegeven bevel om door te lopen, niet opgevolgd. Bovendien had hij geen hand uitgestoken om onordelijkheden, beledigingen en bedreigingen, die door minderen aan het adres van die trein- politie werden geuit, te doen beëindigen. Bij het verhoor bleek dat van A. reeds 2 maanden gevangenis- straf te Djakarta had uitgezeten, i Toen de President appellant In onderstaand artikel geeft de directeur van de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren een uitvoerig en helder overzicht van de betekenis der ziektebestrijding, met name van de be strijding der t.b.c. en het mond- en klauwzeer onder het rund vee. Zeker, het zal de veehouders bekend zijn welke belangen hiermee zijn gemoeid, dat het in het belang is van het eigen bedrijf en van de nationale economie, de voorschriften en raad gevingen van de Gezondheidsdienst nauwkeurig op te volgen. Dat het overgrote deel hiernaar handelt, is bijzonder verheugend'. Dat het nog altijd voor sommigen nodig is de waarschuwende vinger op te heffen, is beschamend. Welnu, moge de beschouwing van de heer Rempt er toe bijdragen dat niemand in gebreke blijft ook met het oog op de volksgezondheid! zijn maat regelen te treffen. T.b.c. en mond- en klauwzeer, we moeten er van af! Het mond- en klauwzeer is een van ouds bekende ziekte. Er zul len weinig veehouders in Neder land zijn, die de verschijnselen en gevolgen van deze soms zeer kwaadaardige aandoening niet kennen. De verwekker is een virus, een smetstof, kleiner dan een bacte rie! Het is niet altijd hetzelfde vi rus. Dat wil zeggen: wij kennen tot op heden 3 stammen, de A- stam, de O-stam en de-C-stam. De C-stam, venijnige ziektever wekker, hebben wij hier tot vo rige herfst in jaren niet gezien. Gelukkig beschikken wij over een zeer goede entstof tegen alle drie stammen. Met deze entstof (A, O en C) kunnen wij onze runderen beschermen tegen een infectie van mond- en klauwzeer en na de enting zijn zij haast ze ker ongeveer 8 maanden gevrij waard. Is een algemene enting noodzakelijk? Ja, absoluut! Om verschillende redenen! Het is het directe be lang van de veehouder, om zijn veestapel onvatbaar te maken te gen mond- en klauwzeer. Eén uit braak van mond- en klauwzeer op zijn bedrijf kan hem in luttele dagen meer kosten, dan wat hij uit moet geven als hij tien jaar achtereen jaarlijks zijn vee laat enten! Er zijn gevallen bekend uit de laatste maanden, dat er op be drijven 4 of meer koeien in en kele dagen tijds tengevolge van acute hartsdood stierven. Oor zaak; mond- en klauwzeer. Er zijn meerdere gevallen bekend, dat de koeien na het afkalven geen melk gaven en kort daarop stierven: oorzaak mond- en klauwzeer. Tal van koeien worden totaal onge schikt voor het gebruik tengevol- 1 ge van etterige klauwgewrichts- ontstekingen. En wat een ellende als de koeien zere spenen hebben. Zij geven te kort en het melken duurt veel langer. En, als deze melk naar de fabriek gaat, raakt ook de wei besmet en de wei gaat weer terug naar de veehouders en kan de varkens besmetten, ook bij hun buren, hun collega's. Zieke varkens, klauwtjes eraf, groei eruit, verlies, dik verlies! Het is ook het belang van zijn fabriek dat de veehouder ent! Zieke koeien, minder melk, de zelfde bedrijfskosten, lagere prijs per kg melk, minder nabetaling! Het is ook een algemeen belang en dus uw eigen belang! En wel ten opzichte van de export! En export in de ruimste zin! Wij hadden vorige herfst nog voor millioenen aan vee kunnen exporteren, indien er maar geen mond- en klauwzeer in ons land geweest was. Vergeet niet, dat de export van vee naar het buiten land ook de prijzen in het bin nenland „optrekt"! De export van land- en tuinbouwproducten wordt bedreigd, indien ons land niet vrij is van mond- en klauw zeer. Denk aan de millioenen kg pootaardappelen, welke wij jaar lijks exporteren. Maar ook de export van tal van groenten en vruchten (er zijn we ken dat er voor f 600.000.aan tomaten uit het Westland geëx porteerd wordt) en heesters uit Boskoop wordt belemmerd, indien er mond- en klauwzeer optreedt in de naaste omgeving. Bovendien moeten wij zuivel en andere melkproducten uitvoe ren. Een algemene enting is dus inderdaad noodzakelijk? Dit vooral, nu de overheid ter- wille van de export niet schroomt gebruik te maken van een artikel van de Veewet, waarbij is vast gelegd, dat afslachten van een door mond- en klauwzeer aange taste veestapel opgelegd kan wor den. Wanneer enten? De Gezondheidsdienst is bezig in overleg met de fabrieken en standaardisatiebedrijven een ge organiseerde enting voor te be reiden, waarbij de gehele veesta pel tussen 15 Februari 1953 en 15 April 1953 (dus op stal) voorbe hoedend gespoten zal worden. Er wordt mij wel eens gevraagd wat de veehouders moeten doen, die hun veestapel in de afgelopen winter hebben laten spuiten, want daar zijn er verschillende bij, waar dit nu al weer 8 maan den geleden is. Er is momenteel niet veel mond- en klauwzeer, maar af en toe duikt er weer een geval op. Het gevaar is dus niet geweken en de veehouder draagt zelf de verantwoordelijkheid. Er zit dus risico in voor deze vee houders om het af te wachten tot volgend voorjaar. Tuberculosebestrijding. Het Plan tuberculosebestrijding beoogt Nederland in 5 jaar vrij van rundertuberculose te maken. Wij hebben nu een jaar „ge draaid" en als wij de balans op maken, kunnen wij niet anders zeggen, dan dat het naar wens gaat. Dat hebben wij te danken aan de voortreffelijke medewer king van onze boeren. De boeren hebben goed begre pen, dat het niet enkel een lands belang is. maar ook hun eigen belang. Het gaat er bij deze strijd om, dat wij in de kortst moge lijke tijd onze exportbelangen veilig stellen. Het buitenland eist garanties en onze grootste concurrenten, de Denen, zijn ons op voor. Wij die nen deze achterstand zo spoedig mogelijk in te halen. Volksgezondheid. Bovendien moeten wij de run dertuberculose intensief bestrij den om der wille van de Volks gezondheid. Het is een feit, dat er op het platteland meer tuberculose heerst, dan in de steden. En, uit de verslagen van de schoolartsen blijkt, dat er op de plattelandsscholen meer boeren kinderen reageren dan burger kinderen. Soms zelfs 4 x zoveel! Veel gevallen van halskliertu- berculose, gewrichtstuberculose en „klieren in de buik" zijn toe te schrijven aan een besmetting met ruridertuberculosebacillen. Vinden wij bij de Gezondheids dienst een koe met open tubercu lose (een koe dus, die tuberkel bacillen naar buiten verspreidt, hetzij door hoesten, hetzij met de melk of anderszins) dan geven wij naam en adres van de eige naar door aan de Inspecteur van de Volksgezondheid. Deze zorgt er voor, dat de consultatiebureau^ en de schoolartsen hiervan be richt krijgen. Vanuit het consultatiebureau komt dan een oproep aan de vee houder, om zich met zijn gezin en personeel te laten doorlichten. Gelukkig geven steeds meer vee houders gehoor aan deze oproep en in tal van gevallen kon zo een beginnende tuberculose bij tijds ontdekt worden en genezen. Hoeveel leed hiermee voorko men wordt, laat zich denken! Vrijmaken van bedrijven! In het afgelopen jaar zijn er ruim 2000 bedrijven vrij gewor den, zodat het aantal vrije be drijven gestegen is tot ruim 7000. Wii tellen in Noord Holland in totaal 12.324 veehouders met ruim 202.000 stuks rundvee. Bij het af gelopen winteronderzoek vonden we ruim 40.000 reageerders. Dat zijn er nog niet zo erg weinig. Maar het zijn er toch 10.000 min der, dan het jaar daarvoor. Er zijn in het afgelopen jaar ruim 10.000 dieren geslacht met een subsidie van f 150.per stuk. Wij vonden ook nog 2200 open vormen, ook wel open lijders ge heten en ruimden daarmee even zoveel smetstofbronnen op. Steeds animeren wij de vee houders om te komen kijken, wanneer hun open lijder geslacht wordt. Het is zo dikwijls zijn bes te koe en het gebeurt bjj herha ling dat de boer nietg eloven wil, dat nu juist die beste koe een open lijder is. Maar, heeft hij zich overtuigd na de slachting, dan hebben wij als regel weer een bestrijder gewonnen. Streek- of fabrieksplan. Het is mogelijk om voor een bepaald gebied een plan te ma ken voor een vervroegde vrijma king. In de algemene vergadering van de fabriek „De Ster" te Baarsdorpermeer werd enkele weken geleden zo'n fabrieksplan aangenomen. De reageerders van de leden en leveranciers van deze fabriek, moeten vóór 1 November 1953 van de bedrijven afgevoerd zijn en de fabriek moet 1 Mei 1954 vrij zijn. Het aantrekkelijke in zo'n plan is, dat alle slachtpremies van de peildatum bij elkaar geteld wor den. En nu zijn er altijd veehou ders, die niet al hun tegoedstaan- de slachtpremies gebruikt hebben. De slachtpremies, die over zijn, worden nu verdeeld over die be drijven, die meer reageerders hebben, dan op de peildatum. Er zijn nog enkele fabrieken waar een dergelijk plan in voor bereiding is en hopelijk komen er nog meer! Vervroegde sanering of vrij making is winst! Zoveel te gauwer de reageer ders opgeruimd zijn zoveel te eer der is ook het gevaar voor nieuwe reageerders uitgeschakeld. De reageerder van vandaag kan de open lijder van morgen zijn! Weest bang van de reageerders en laat daarom zolang er nog één reageerder op stal staat, Uw kin deren niet in de stal spelen! D. REMPT, Directeur van de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Holland. vroeg waarom hij bij de wan ordelijkheden niet had ingegre pen, 'antwoordde deze „dat de overmacht te groot was". De President merkte echter op, dat één agent van politie de on ordelijkheden had doen ophou den met de uitroep: „Achteruit of ik schiet!" De Advocaat-Fiscaal noemde van A. volkomen ongeschikt om onderofficier te zijn. Hij behoor de zelf tot de raddraaiers en daarom achtte spr. een straf van 6 maanden onvoorwaardelijk op haar plaats, benevens 3 maan den strafklasse en verlaging tot de stand van soldaat laagste klasse. De raadsman van appellant zeide dat van A. geen raddraaier was. maar een op dat ogenblik doodsbenauwd man. Hij is een kok, die men in een militair pakje heeft gestoken, doch die volkomen ongeschikt is voor de militaire dienst. Hij verzocht het Hof van A. in vrijheid te willen stellen en uit de militaire dienst te ontslaan. Vervolgens verschenen de re serve eerste luitenant J. F. J. L. uit Geldrop, de reserve tweede luitenant W. K. uit Arnhem, de reserve eerste luitenant P. E. van M. uit 's Gravenhage, de re serve tweede luitenant H. H. B. uit Groningen en de reserve eer ste luitenant H. H. G. uit Eind hoven. Allen waren door de Krijgsraad vrijgesproken van de beschuldiging, dat zij bij boven genoemde relletjes niet hadden in gegrepen, doch gewoon het station hadden verlaten. De 5 officieren verklaarden niets gehoord of gezien te heb ben van de wanordelijkheden, welke zich op het station hadden voorgedaan. De President las een paar ge tuigenverklaringen voor, volgens welke de luitenants K. en L. te midden van de herrie waren gezien. Appellanten volhardden in hun verklaring en maakten aan de hand van een plattegrond van het station Maastricht dui delijk dat zij bij het verlaten van de trein direct naar de uit gang hadden kunnen gaan zon der daarbij langs de trein te lo pen. Bovendien waren zij zeer gehaast omdat zij nog een taxi wilden hebben. Een bijzondere herrie op het perron was hen daarbij niet opgevallen. Vervolgens werden nog de wachtmeester der Rijkspolitie Claessens en de wachtmeester van de Koninklijke Marechaus see de Boer gehoord, alsmede de eerste luitenant J. P. van Rooy, commandant der stationspatrouil le. De laatste verklaarde dat het op het ogenblik der wanorde lijkheden zeer donker op het sta tion was omdat het licht uitviel. Nadat nog de perronchef, die de bewuste avond dienst had, ge hoord was over de aankomst van de trein, zeide de Advocaat-Fis caal er niet van overtuigd te zijn. dat de voorstelling, door de officieren van het geval gegeven, juist was. Het relletje, zo zeide hg, was al begonnen toen de officieren nog in de onmiddellijke nabijheid waren. Zij moeten dan ook als getuigen der wanordelijkheden worden beschouwd. Zij verdie nen straf voor het feit, dat zij zich uit de voeten hebben ge maakt. Hij vroeg ieder van hen te veroordelen tot een week ge vangenisstraf en hen in arrest te nemen bij deze uitspraak. AMSTERDAM. 2 Sept. De vacantiemaand Augustus, heeft voor de spaarbanken geen ongun stig resultaat opgeleverd. Bii de Nutsspaarbank te 's-Gravenhage werd ingelegd f 5.063.019 en te rugbetaald f3.849.124, zodat het spaartegoed met f 1.213.895 ver meerderde tot f 94.406.619. Bij de Spaarbank voor de Stad Amsterdam beliepen inleg en te rugbetalingen resp. f 2.685.072 en f 1.852.157. zodat hier het spaar tegoed met f 832.915 opliep tot f 72.034.402. Bij de Spaarbank te Rotterdam is deze maand een bedrag van f 737.000 gespaard inleg en terug betaling beliepen f3.614.000 en f 2.877.000. Ook voor de Rijkspostspaarbank is Augustus gunstig verlopen. In leg en terugbetaling beliepen resp ruim f 32 millioen en f 27 min, zodat het spaartegoed met ruim f 5 min vermeerderd is. DJAKARTA, 2 Sept. (Aneta). Het nieuwe kabinet in Nederland wordt blijkens de eerste pers stemmen in Indonesische kring niet met enthousiasme begroet. „Pamandangan" schrijft in een hoofdartikel, dat de samenstel ling geen blijk geeft van 'n frisse nieuwe geest in de Nederlandse politiek. in het bijzonder niet ten opzichte van Indonesië. Het acht het deelnemen van prof Beel als vice-premier beslist geen verbetering. niet slechts omdat deze bekend staat als verre van sympathiek staande tegenover Indonesië,, maar bo vendien. omdat hii een van de Nederlanders is. die. evenals generaal Spoor destijds, menen, dat men de Indonesische Repu bliek zo maar uit het vaderland kan wegvagen en de sporen daarvan in de harten van ons volk geheel kan uitwissen". Het blad eindigt: koesterden wii van het vorige kabinet-Drees al heel weinig verwachtingen, het kabinet met elementen als. prof. Beel doet vanzelfsprekend dat kleine beetje hoop ook nog ver dwijnen. ..Abadi" schrijft, dat de moei lijkheden bii de formatie slechts aantonen hoe groot de tegen stellingen tussen de Nederlandse partijen zijn en hoe verdeeld het politieke leven in Nederland is. Deelneming van de Anti Revolu- tionnaire partij aan de regering, de „partij, die er bekend om is. dat haar politiek tegen de onaf hankelijkheid van Indonesië was in de afgelopen periode" geeft volgens het blad weinig hoop. dat de hangende kwesties van de Unie en Irian zullen kunnen worden opgelost. Ambonezen plukken fruit In de Bommelerwaard is men volop bezig met het binnenhalen van de fruitoogst, waarvoor men evenwel werkkrachten tekort komt. Enkele maanden geleden hebben Ambonezen in de gebie den der fruitcentra al meege holpen bij de kersenpluk; thans werken er velen mee in de Bom melerwaard bij het plukken van fruit. OP DE VRAAG bij wegkruisingen dan aarzel ik r zelf en in het ALS FIETSER. Bteeds niet vooi één oogopslag fietsen. Tot deze ze slotsom kwam Justitie bij de mer te Alkmaar tijdens de behani appèlzaak tegen chauffeur W. J. Dec. van het vor Vauxhall langs tijdens 't inslaan straat werd aange Berini-bromfietser Van Til sloeg koffer heen en wond. Met zijn ruim 5 maanden kantonrechter had wegens het niet voorrang tot f vraagd verkla dat hij heel vo reden en zeer naai gegeven ha ruchte haag ter zicht ernstig bé Dit werd beve ge K„ een jong het ongeval had Hij vroeg zich af lijk was dat de auto aanreed. Ge slachtoffer in kv de tot grote ver! een dat hii de au had gezien. Hij maar niet links daar door de ha zien is. Zelfs d had hij niet geh De president bank, Mr. Krab niet een beetje weest. Als je niet je toch niet full om? Mr. Holsteyr dat bromfietsen breken van een ken op drukke onmogelijk andc nen worden dan fietsen, onverschill ergens een motort niet. Als fietser voorrang verlenen motoriseerde verk heid van deze br( Beste luidjes, Naast de bericl slepende kabinets katholieken dag i en moordzaken in Zweden, vermei kranten vorige i hopige bede van Litauen, gericht Vader (zie N.H Augustus, pagina In he>, bericht gemaakx van een partisanen, die op gaan, cm de nood volk aan de Paus gen: twee zijn er vier anderen af ge Een volk, waan katholiek is, wor en zal over vijf bestaan. In hun pen zij uit: waar zijn de hc oenen christenen er op aarde geen voor da waarheid grote mensen. Zijn in de wereld over slaap van bedrieg] en geloven zij, dat het Oosten ha on zullen stoppen? H bereidt zich vooi schaving, de cultui gen. Nii mand moe maken: het bols slechts op het blik'. Wat is onze res wat ons antwoord We maken ons niet af met de op erg", we gaan t( Soor deze slachto ■odloos systeem Wat kunnen we denken we te ber Er is een initiatii initiatief waar een ren reeds achtersl voor we zovéél n iieke jongeren wai gen. Onze opzet is: tember te wijden van Litauen, en i rige onderdrukte 1. door één das H. Mis voor hen 2. door elke d hen te bidden en maand bijzonder d te beoefenen. Is het te veel, tl het anders of vin „niets" en laten maar weer bij? Het Litause vol pen worden en jongeren uit een - wereld moeten d deel leveren. „Bidden en offe kunnen we niet ir En wat we err bereiken? Moet il no vertellen? Is die alles kan, is tus die de Overw wereld is? Hebben een der geren, vorige week heken Congres ir van niet een davi nis afgelegd, toen van Paul Claudel het Waldbuhne o heten sidderen on „Christus Overwii Koning, Christus, ser der wereld." God wacht sle< daad. Bid en offer in tember mee. Litauen roept woorden. Alkmaar

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 6