Nieuuu Zijn de Russen tot nog toe niet in het bezit van atoombom? Stalin en Mao wisselden vriendschapsboodsch appen uit N.A.V.O.-raad omstreeks 15 December bijeen Joseph Pholien afgetreden als Belgisch minister Ministers in de R.E.A. DAGBLAD VOOR ALKMAAR v veilig. Vondel EN OMGEVING Rode vriendschap Behoorlijk? Acheson doet beroep op Perzië heer in het verkeer Verklaring van de voorzitter van de vereniging V.S. ingenieurs Geen samenwerking aanwezig Amerika en Egypte Ernstige explosie te Marseille Veiling-directeur krijgt twee jaar 1 -f< T Schip was in nood op het IJselmeer Duitsers nemen deel aan de besprekingen Stille bedreiging van V.S. Russische treilers in Westelijk gebied Dodelijk ongeval De zaak-Drummond Wordt mr. Bachg Staatssecretaris? Kinderverlamming in garnizoen te Assen De zaak de Bodt en van Coppenolle Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.01 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank- Nederl. Credietbank. Noordhollands Daqhlad HET EEIT VAN HEDEN Pag. 1 Donderdag 4 September 1952 48e Jaargang 4 No. 12569 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 hi IN EEN REDE voor het meer daagse Congres van het Ned. Ver bond van Vakverenigingen heeft de voorzitter van het N.V.V., de heer Oosterhuis, verschillende verstandige woorden gesproken. Zo o.a., waar hij gewaagde van de dreigende toeneming der werk loosheid. Hii vond, dat er sprake was van deflatie-gevaar: de Overheid ontvangt meer geld, dan zij uitgeeft en in het particuliere bedrijfsleven wordt geld opgepot. Hii was vóór belastingverlaging, mits deze „ten goede kwam aan de investeringen in de industrie". Hij vond de samenwerking tussen de drie bona-fide vakbonden „be hoorlijk". Tegen de dreiging der toene mende werkloosheid moeten in derdaad afdoende maatregelen worden genomen. Op dit punt valt o.a. iets te verwachten van het blijkbaar ietwat tere punt der z.g. defensie-orders. Overigens zal de uitvoering van de defensie plannen zeer snel de Overheid ertoe dwingen, heel wat. van het „opgespaarde"!?) geld bij hopen uit te geven! Belastingverlaging schijnt thans niet tot de onmogelijkheden te behoren. Indien sommige belas tingen te hoog zijn, moet er van zelfsprekend verlaging overwogen worden: dit dient theoretisch wel voorop te staan. Over de bestem ming van die vrijkomende gelden moet zonder vooringenomenheid worden beslist. Bij de mogelijk heid van investering moet de op lossing van liquiditeitsmoeilijkhe den zeker niet voorbijgezien wor den Men komt er niet met de eenzijdige opmerking van Ooster- htiis, dat die belastingverlaging vooral niet ten goede mag komen aan een verlichting in het parti culiere inkomen En dan, de samenwerking met de andere vakbonden, de K.A.B. en het C.N.V. Het is typerend, dat de N.V.V.-voorzitter, onmiddellijk na zijn uitspraak over die behoor lijke samenwerking, weer een „onbehoorlijke" uitval deed inzake het bekende Bisschoppelijke ver bod voor katholieken, om lid te worden van het N.V.V. Als de N.V.V.-man het ogenblik blijkbaar gunstig acht, om te ver klaren, dat hij „reikhalzend uit ziet naar het moment, waarop dat bisschoppelijk verbod wordt op- eheven", dan spijt het ons voor lem, maar dan zal hij wel spoedig dat rekken van de hals van ver moeidheid moeten opgeven. Iets dergelijks is nl. naar onze over tuiging niet te verwachten. Het N.V.V. mag „vooral de wijze, waarop dat verbod gemoti veerd werd, een grievend on recht" vinden, wij kunnen ons levendig voorstellen, dat 't Door luchtig Episcopaat van Nederland die motivering nog altijd steek houdend acht. Het is bovendien merkwaardig, dat in de loop van de vergadering van de zijde van het bestuur werd verklaard, dat „het N.V.V. stelling zal nemen tegen het Mijnstatuut, dat blijk geeft van te sterk katho lieke maatschappij-opvattingen"... Wij menen nog altijd, dat de katholieke vakbeweging o.a. tot doel heeft, die opvattingen te propageren. Een „nog meer ge sloten organisatorisch optreden van alle Nederlandse werknemers, als door Oosterhuis bepleit, zal door dergelijke uitlatingen niet bevorderd worden, afgezien van de principiële bezwaren, welke onze Kerkelijke Overheid tegen het lidmaatschap van het N.V.V. bliift handhaven. Het was trouwens ook niet be hoorlijk. dat op de eerste dag van dit N V.V.-congres van verschil lende kanten, en ook door de voorzitter zelf, op ietwat eigenaar dige vijze aandrang werd uitge oefend op de K.A.B. (en trouwens ook op het C.N.V.) om de opbouw van de organisatie volgens de be drijfstakken. terwille van een meer besluitvaardige samenwer king ook, in sneller tempo het tempo van het N.V.V. door te voeren. Het wil ons voorkomen, dat de samenwerking niet zo ver mag gaan, lat het N.V.V. zich gaat be moeien met de inwendige aange legenheden der andere bonden, terwijl men zeer goed weet, dat deze kwestie, in verband met het eigen probleem der hoofdarbei ders-organisatie, de K.A.B. nog voor verschillende vragen stelt, die zij, haar eigen koers volgend, zal moeten oplossen, zonder „drang" van bevriende zijde! WASHINGTON, 3 Sept. (Reu ter). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft Woensdag een be roep op Perzië gedaan om het Brits-Amerikaanse voorstel ter regeling van het oliegeschil op nieuw in overweging te nemen. NEW YORK, 3 Sept. (AFP). De kapitein van het nieuw ste Amerikaanse passagiers schip „United States", dat kortgeleden op zijn eerste reis de „blauwe wimpel" ver overde door het oversteken van de Atlantische Oceaan in recordtijd af te leggen, heeft verklaard dat hij op de jong ste reis van Engeland naar New York „uit beleefdheid" voor het Britse passagiers schip „Queen Elizabeth", nog stëeds het grootste ter we reld, en eveneens op weg naar New York, midden op de Oceaan een omweg van zestien mijl door een mist bank heeft gemaakt. Kapitein Anderson achtte het namelijk niet passend met zijn kleinere doch snellere schip de „Queen Elizabeth" onder de ogen van zijn passagiers en bemanning voorbij te varen. 7 CHICAGO, 3 Sept. (A.P.), „Ik geloof niet, dat Rusland één enkele atoombom heeft. Ik geloof dat elk van de atoomontplof fingen in Rusland gewoonweg een voortijdige explosie is ge weest bij pogingen om een bom te maken". Dit verklaarde vandaag Carlton S. Proctor voorzitter van de Amerikaanse vereniging van civiele ingenieurs die in Rusland gewerkt heeft. Het Witte Huis heeft melding gemaakt van drie atoomontplof fingen in Rusland. Van andere zijde heeft men geschat, dat Rus land thans over een voorraad van 100 of meer atoombommen be schikt. Geen teamwerk. Proctor wees er op, dat team work en samenwerking nodig zijn voor de vervaardiging van een atoombom. Een dergelijke samen werking was, volgens hem, in Rusland of een andere totalitaire staat absoluut onmogelijk, omdat men elkaar niet vertrouwt. „Voor samenwerking is er geen beloning, wel voor het aanbren gen van iemand, ook al is dit een familielid. Een gezamenlijke krachtsinspanning wordt al gauw verdacht als een samenzwering tegen de dictatuur". In 1930 werkte Proctor aan de bouw van de op één na grootste dam in Rusland, die te Svirstroy ten Oosten van Leningrad. „De Russen hebben in hun WASHINGTON, 3 Sept. (Reu ter). Minister van Buitenlandse Zaken Acheson heeft verklaard te verwachten, dat de samenwerking met Egypte zich zou uitbreiden in de toekomst. Amerika volgde de gebeurtenissen in Egypte met belangstelling en wenste premier Maher en diens burgerlijke en militaire collega's veei succes bij het oplossen der binnenlandse problemen. WAARSCHIJNLIJK TWINTIG DODEN MARSEILLE, 4 Sept. (Reuter) Een olie- en zeepfabriek te Mar seille is volkomen door brand vernield na een hevige ontplof fing die blinden en ruiten van omliggende huizen indrukte. Vol gens de laatste berichten zijn 20 personen omgekomen. De lijken van viif omgekomenen zijn ge borgen. Vele personen uit de omgeving hebben een shock gekregen en velen vluchtten met hun kost baarste bezittingen. De politie moest ingrijpen. Brandweerlieden van de marine bonden de strijd met de vlammen aan. eigen ingenieurs geen vertrouwen en ik heb nog nooit een Russi sche ingenieur ontmoet, die én communist èn een goed ingenieur was". „Ik ben in alle landen achter het ijzeren gordijn geweest en de grootste haat tegen de dictatuur en het communisme leeft onder het Russische- volk zelf", aldus Proctor. De Rechtbank te Leeuwarden veroordeelde de 39-jarige voorma lige directeur van de Coöp. Vei lingvereniging „De Tuinbouw" te Leeuwarden H. R. wegens ver duistering tot 2 jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. De eis was 1% jaar met aftrek. Volgens de tenlastelegging zou hij sinds 1948 f 25.000 verduisterd hebben. A cirprxpvtip BIJ AANKOOP VAN 'CM FILM oen aardige brochure met waardevolle gfatjS foto-adviezen Vraag er Uw fotohandelaar om Gistermiddag omstreeks half 4 is de reddingboot „Hilda" van Lemmer uitgevaren naar een schip, dat op het IJselmeer in moeilijkheden verkeerde. Het was de 260 metende klipper „Ons Ideaal" uit Amsterdam, schipper H. Scheltens. Het schip, dat geladen was met cement, miste zijn roer en het „opdrukbootje" waardoor het werd vergezeld was lek geslagen. Bovendien was door de harde wind de lading gaan schuiven, waardoor het schip scheef was ko men te liggen. Tezamen met een sleepboot uit Lemmer, die eveneens was uit gevaren, slaagde de reddingboot er in omstreeks half acht „Ons Ideaal veilig in de haven van Lemmer te brengen. DE JAARBEURS LATER OPEN De Jaarbeurs zal voor het eerst tot 's middags zes uur, inplaats van tot vijf uur, geopend zijn. Dit besluit, dat beschouwd moet wor den als een proef, is genomen op voorstel van de adviescommissies uit de deelnemers. ROOFOVERVAL IN LONDEN LONDEN, 3 Sept. (Reuter). Acht gemaskerde bandieten, waar onder een jong meisje, ramden Woensdag te Harrow, West-Lon- den, met een auto een andere auto, die geld naar een bank bracht. De bandieten wisten na een gevecht te ontsnappen met meer dan duizend pond sterling. In een gevecht, dat volgde sloe gen de bandieten een kassier met een ploertendoder en zij grepen de koffer met geld. Daarna na men zij de wijk in de tweede auto, gevolgd door een langzamer rijdende derde auto, die kennelijk had staan wachten om vervolgers in verwarring te brengen. De Poolse trawler „Drozd", die op de Noordzee ter visvangst was, is op weg naar IJmuiden ter hoogte van Egmond op het strand gelopen. Van de bemanning van 15 koppen zijn elj personen met de reddingboot, „President Steyn", naar Egmond gebracht. Vier personen onder wie zich de kapitein van het 160 ton metende schip bevindt, vertoeven nog aan boord. De schipper van de reddingboot „President Steyn", de heer W. ten Bruggencate, begeeft zich met de zogenaamde broek van het Wipperreddingtoestel aan boord van de „Drozd". PARIJS, 3 Sept. (A.F.P.). De raad van permanente verte genwoordigers van de NAVO heeft vandaag besloten, dat om streeks 15 December te Parijs een bijeenkomst der ministers van Buitenlandse Zaken zal worden gehouden. Naar in kringen van het West- Duitse ministerie van Financiën vernomen wordt, zal de bonds republiek ten aanzien van de vra genlijst van de NAVO behandeld worden, alsof zij lid van deze organisatie was. Hiermee is een „PRAWDA" OVER EEN OOSTENRIJKS VERDRAG LONDEN, 3 Sept. (Reuter) Rusland zal nooit toestemmen in een verkort verdrag met Oos tenrijk, zo schrijft het blad van de communistische partij in de Sovjet-Unie, de Prawda. Dit plan van de Westelijke- mogendheden, zo voegt Prawda hieraan toe, „heeft ten doel het fascistische regiem in Oostenrijk te her stellen". LONDEN, 3 Sept. (A.P.). Premier Stalin en de Chinese president Mao Tse Toeng hebben eikaar vandaag verzekerd, dat de vriendschap tussen hun landen de wereldvrede ten goede zal komen. Radio Moskou zond de tekst uit van de boodschap pen, die de twee communistische staatslieden ter gelegenheid van de zevende verjaardag van de Japanse capitulatie gewisseld hebben. De burgemeester van Arnhem, de heer C. Matser, bracht een bezoek aan Groningen. In het kader der vriendelijkheidsactie, werden zijn schoenen gepoetst, welk ceremonieel geschiedde voor het stadhuis, waar de burgemeester van Groningen ver schillende collega's uit het land ontving. Mao begon ziin boodschap met te wijzen op de .grote hulp", welke Rusland China in de oor log tegen Japan geboden heeft. Hij schreef het aan Rusland dat pas op het allerlaatste mo ment Japan de oorlog verklaard heeft toe. dat de hoofdmacht van het Japanse leger „vernie tigd" is geworden. Critiek op Japan „Na dat het Japanse militaris me nieuw leven wordt ingebla zen en de agressieve machten van Japan opnieuw hun kop op steken, is de hechte vriendschap tussen China en de Sowjet-Unie een krachtige garantie, dat agressie van Japan of van on verschillig welk land, dat zich aan de kant van Japan schaart, niet geduld zal worden", aldus Mao. „Zij is een krachtige garantie, dat de vrede in het Oosten en in de gehele wereld bewaard zal blijven". KOPENHAGEN, 3 Sept. (A.P.) Volgens berichten van de Faroe-eiianden zijn gisteravond 7 Russische treilers ter hoogte van het eiland Oesteroe voor anker gegaan. Dit ligt in het gebied, waar op 12 Sept. de grote NATO- marineoefening „Mainbrace" be gint. De plaatselijke havenmeester heeft gezegd, dat één van de Rus sische schippers hem gezegd had, dat de treilers waren binnengelo pen om te schuilen voor een op stekende orkaan, maar dat hij geen geld had om de havengelden tö bctcilcn Een marinewoordvoerder in Ko penhagen zei, dat het misschien „de traditionele verschijning is van Russische vissersboten in wa ters. waar de westelijke marines oefeningen houden". Het antwoord van Stalin was korter, maar in vrijwel dezelfde termen gegoten. „De grote vriendschap tussen Rusland en China is een betrouwbare garan tie tegen het gevaar van een nieuwe agressie en een krachtig bolwerk voor de vrede in het Verre Oosten en voor de gehele wereld Lang leve de onwrikbare vriendschap tussen de Chinese Volksrepubliek en de Sowjet- Unie". ZWEEDS PREMIER ONTVING BRIEF MET VERGIF STOCKHOLM, 3 Sept. (Reuter). De Zweedse eerste minister Tage Erlander en verscheidene parlements leden hebben, naar de politie van Stockholm meldt, brieven met vergif ontvangen. Het ingesloten vergif was een soort cyanidesamenstelling in poedervorm. De politie verdenkt een 35- iarige man uit Ulvsunda. bij Stockholm. De naam van de man, een krankzinnige arbeider, die thans in observatie is genomen in een inrichting voor geesteszieken is nog niet bekend gemaakt. STEENWIJKERWOLD Het 12-jarig zoontje van de heer Bun, hoofd van de R.K. School te Steg- gerda, is op weg naar de school te Steenwijk, op de rijksstraat weg te Steenwijkerwold door een vrachtwagen overreden en ge dood. Het jongetje was voor de tweede dag op weg naar de R. H. B. S. te Steenwijk. Het kwam met de trapper van zijn fiets tegen het spatbord van zijn schoolvriend en viel op de weg, waarna hij door een vrachtauto, bestuurd door de heer F. uit Wolvega, werd overreden. De bestuurder treft geen schuld. einde gekomen aan de periode, dat de West-Duitse financiële bij drage tot de Westelijke defensie eenzijdig werd vastgesteld. Om de gelijkgerechtigheid van West-Duitsland te waarborgen zullen West-Duitse gedelegeerden naar de NAVO kunnen worden afgevaardigd, waar zij zich op de hoogte kunnen stellen van de de fensie-inspanningen van de leden van deze organisatie. De bijdrage der bondsrepubliek aan de Wes telijke verdediging zal door alle betrokken staten met inbegrip van West-Duitsland zelf worden vastgesteld. FORCALQUIER, 3 Sept. (Reu ter). Gustave Dominici, de be langrijkste getuige in de zaak Drummond, is Woensdag naar Forcalquier overgebracht voor een langdurig verhoor. Zoals be kend was hij degene, die op 5 Augustus de slachtoffers van de drievoudige moord nabij zijn boerderij ontdekte. In de loop van de dag vervoeg de zich de echtgenote van Domi nici, Yvette, zich bij de politie mensen, die het onderzoek leid den. Zij was in een zeer zenuw achtige toestand. Commissaris Se- beille, een van de detectives, deelde later mee, dat zij bijzon derheden had toegevoegd aan de „belangrijke verklaringen", wel ke Dominici in het eerste deel van zijn verhoor had afgelegd. Domi nici wordt om beurten onder vraagd door commissaris Sebeille en hoofdcommissaris Constant. Faroek heeft geen financiële hulp nodig CAIRO, 3 Sept. (AP) Ex- koning Faroek heeft geen finan ciële hulp uit Egypte nodig, om dat zijn bezittingen in het bui tenland 25.830.000 dollar waard zijn, zo heeft de beheerder van zijn vermogen in Egypte ver klaard. Het Morgenblad Al Misri be richtte vandaag, dat de beheer der gezegd had. daf de banksaldi van de ex-koning in het buiten land niet bekend waren, maar dat deze op 28 millioen dollar geraamd werden. ALS ZODANIG GENOEMD VOOR MIDDENSTANDSZAKEN De Tijd berichtte gisteravond: „Zoals bekend zal bij het mi nisterie van Economische Zaken een staatssecretaris voor de mid denstand optreden, voor welke post nog een figuur uit de K.V.P. moet worden aangetrokken. Aan vankelijk, namelijk bij de infor matieve bezigheden van ir. Staf, is in overleg met de minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, voor dit staatssecretariaat aange zocht drs. H. L. Jansen, secreta ris van de Sociaal Economische Raad. Deze heeft echter bedankt. In welingelichte kringen wordt thans voor de bezetting van deze post genoemd mr. F. J. H. Bachg, die van 1937 tot en met het afge lopen parlementaire jaar deel heeft uitgemaakt van de Tweede Kamerfractie der K.V.P. Bij de jongste verkiezingen is de heer Bachg, die op de vierde plaats stond in de kieskring Den Haag, tengevolge van het zetelverlies der K.V.P. niet in de Tweede Ka mer teruggekeerd. Mr. Bachg is raadsadviseur van de Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond." 's-GRAVENHAGE, 3 Sept. In de gistermiddag gehouden ver gadering van de ministerraad zijn de volgende ministers en staats secretarissen als vaste deelnemers aan de R.E.A. (raad voor econo mische aangelegenheden uit de ministerraad) aangewezen: Minister-president dr. W. Drees, voorzitter; prof. dr. L. J. M. Beel, vice-voorzitter; mr. J. W. Beyen resp. mr. J. M. A. H. Luns; prof. dr. J. Zijlstra; J. A. van de Kieft; S. L. Mansholt; ir. H. B. J. Witte; J. G. Suurhoff; mr. J. Algera; A. C. de Bruyn en de staatssecreta rissen mr. F. J. Kranenburg; mr. dr. A. A. van Rhijn en de nog te benoemen staatssecretaris voor middenstandszaken. Uiteraard kunnen ook andere ministers, indien zij dit wenserl, de vergaderingen van de R.E.A. bijwonen. In het garnizoen te Assen is een geval van kinderverlamming geconstateerd. Het slachtoffer is direct naar het Wilhelminazieken- huis te Assen overgebracht. In verband hiermee, heeft de groeps commandant besloten gedurende twee weken geen avondverlof te verlenen. Voorts is bepaald, dat uitsluitend lichte dienst zal wor den gedaan. PILOOT VLOOG DOOR VLIEGENDE SCHOTEL CHICAGO, 3 Sept. (A.P.). Een officier van de luchtmacht heeft hier vandaag verteld, dat hij met een straalvliegtuig „dwars door" een plaats gevlogen was, waar radar een voorwerp had waargenomen, maar hij had niets gevonden. Kapt. Maitland was opgestegen om de geheimzinnige voorwerpen, welke volgens de radarschermen boven Chicago aanwezig waren, te onderzoeken. Kapt. Maitland had de radar mensen opdracht gegeven hem precies te loodsen, naar de plaats waar zij iets waarnamen. BRUSSEL, 3 Sept. De Bel gische minister van Justitie, Jo seph Pholien, is vandaag afge treden. Na afloop van een kabi netsraad van vier en een half uur en na in gezelschap van Pholien door koning Boudewijn te zijn ontvangen, deelde premier van Houtte vanavond mede, dat de koning het ontslag had aan vaard. Pholien, die het doodvonnis tegen Richard de Bodt, een be ruchte figuur uit het concentra tiekamp Breendonck bij Antwer pen, in levenslange dwangarbeid heeft veranderd en kolonel Adrien van Coppenolle, tijdens de oor log hoofd van de staatspolitie, in vrijheid deed stellen, is de twee de Belgische minister van Jus titie die zich gedwongen ziet zijn functie neer te leggen, omdat hij tegen oorlogsmisdadigers uitge sproken vonnissen had verzacht. Paul Struye, thans president van de Senaat, overkwam enkele ja ren geleden hetzelfde. De algemene raad van de CVP zal vandaag bijeenkomen ten einde de politieke toestand te onderzoeken. Talrijke plaatselijke afdelingen van de CVP hadden moties gericht aan eerste minis ter van Houtte en de voorzitter van de CVP. waarin zij de beslis singen van minister Pholien af keurden. Het katholieke blad „Het Volk" schrijft, dat de Franse regering enige tijd geleden bij de Bel gische regering zou hebben ge ïntervenieerd ten gunste van de Bodt. De Franse regering zou er aldus het blad. op hebben gewe zen. dat zij het van menselijk en algemeen juridisch standpunt niet aanvaardbaar acht dat bii verstek ter dood veroordeelden, die door de Franse regering aan de Belgische werden uitgeleverd, terechtgesteld worden. Zoals be kend werd de Bodt aangehouden in de Franse bezettingszone, in Duitsland waar hij sedert vijf jaar in Franse dienst was en de uniform van Frans officier droea. l

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1