GEZINSTARIEF van de baan Mariniers te Doorn hebben een nieuwe kerk Automaten mogen niet meer worden aangevuld R.K. Fanfare „Sint Gregorius in Waarland jubileert RAADSBESLUITEN INZAKE HET ONDERWIJS RIJVERENIGING St BAVO VIERDE EERSTE LUSTRUM Bescheiden grenscorrectie is nodig Heeft middenstand voordeel bij kermis? AGENDA BEVOLKINGSONDERZOEK in gevaar! De „Drozd" vlot Vrouw verongelukt te Klazienaveen eAt_,|NA VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1952 Zoals te verwachten was, is het voorstel van de minderheid van het college van B. en W. (de beide Katholieke wethouders), om een gezinstarief in te voeren voor gas en electrïciteit, over welk voorstel in de vorige vergadering de stemmen staakten (11 tegen 11) in de gistermiddag gehouden raadsvergadering verworpen, nadat by stemming gebleken was, dat wederom de stemmen ditmaal met 12 tegen 12 staakten. Vóór stemden alleen de K.V.P.-fractie en de heren Hoytink (AR), v. d. Borden (CHU) en Kirpensteyn (PvdA). Bij de tegenstemmers had zich ditmaal Dr Berkhouwer geschaard, die de vorige vergadering afwezig was. Hij betoogde, dat hij, waar het ging om een gezinstarief, tegen moest stemmen. Dr. Berkhouwer meende zijn stem vooraf te moeten motive ren, blijkbaar n.a.v. hetgeen wij over deze kwestie schreven in ons nummer van Woensdag jl., waarbij wij hem een uitspraak van wijlen de liberale journa list D. Hans hadden voorge houden. Hoewel het hier een punt be trof waarover de twee grote fracties een afspraak hadden gemaakt zodat de beslissing dus voor haar rekening kwam, wilde spr. toch motiveren, waarom hij tegen zou stemmen. Hij betoog de, dat de grote gezinnen door hun groter verbruik relatief reeds minder betalen, terwijl het gros der grote gezinnen reeds gesteund wordt door de kinder bijslag. Spr. meende zonder in- eonsekwent te zijn ten aanzien van zijn eigen vrijzinnige be ginselen en zonder te kort te schieten in waardering voor het grote gezin, tegen het voor stel van de minderheid te kun nen stemmen. Het voorstel werd hierna met het bekende resultaat verwor pen: de Gemeentewet zegt nl., dat als over een voorstel tot tweemaal toe de stemmen sta ken, het geacht moet worden te zijn verworpen. Kermis en middenstand Om de raadsleden in de gele genheid te stellen zich uit te spreken over de vraag of de middenstand belang heeft bij de kermis, was dit punt op de agenda geplaatst. Naar aanlei ding van adviezen van de direc teur van het Marktwezen en van de Kamer van Koophandel was het college tot de conclusie -gekomen, dat de middenstand groot belang heeft bij het in standhouden van de jaarlijkse kermis. Niet alle raadsleden waren het hiermee eens; het waren echter alleen de principiële te genstanders. die zich tegen de kermis uitspraken. De heer Kir pensteyn (PvdA) had naast zijn principieel bezwaar nog een an der. Hij was van mening, dat de kermis uit de tijd raakt en geen reden van bestaan meer heeft, zoals bv. het 8-Octoberfeest. De Braderie, die velen veel leuker vinden dan de kermis, kon deze wel eens verdringen. Spr. vroeg of het niet praktischer was een Alkmaarse feestweek te organi seren, die een combinatie is van Braderie en kermis. Hij wilde zelfs een commissie ad hoe. De heer v.d. Borden (CHU) waagde zich weer op zijpaden, door te klagen over lawaai en onvoldoende surveillance bij de Grote Kerk tijdens de kermis en na de motorraces. De heer Hoytink (A.R.) wilde zijn principiële be schouwing bewaren tot bij de begrotingsbehandelingen. Over de Braderie was hij enthou siast: die was geslaagd; daar konden we allemaal aan mee doen en de centen bleven in de stad. Naast een Braderie was er z.i. geen behoefte aan een kermis van 9 dagen en een 8-Octoberkermis als toe- giftje. Spr. betwijfelde, of rapporten van de dir. van Marktwezen en K.v.K. wel de mening van de Alkmaar se middenstand weergeven. Hij verbaasde zich er tenmin ste over dat B. en W. deze conclusie al getrokken had den. In het algemeen gespro ken was spr. er van over tuigd, dat de middenstand geen groot belang heeft bij de kermis. Het geld verdwijnt uit de zakken van de Alk- maarders naar de kermisex ploitanten en de middenstand bakkers, kruideniers e.d. zijn de dupe. Spr. maakt er de K.v.K. een verwijt van, dat zij geen advies heeft ingewonnen bij de Chr. Middenstandsvereniging. Dr. Berkhouwer (VVD) toon de zich een warm voorstander voor handhaving van de kermis en verenigde zich volkomen met de conclusie van het college. Hij wees erop, dat de kermis reeds 750 jaar een attractie in Neder land is; ook thans nog is de ker mis voor Alkmaar en omstreken een levend begrip. Waar de ker mis afgeschaft wordt, keert zij in andere vorm weer. Van de Braderie moet nog blijken, of zij elk jaar terugkomt en weer zo zal slagen. De voorzitter zei, dat van het college geen voorstel tot afschaf fing van de kermis is te ver wachten, waarna de mededelin gen van het college verder voor kennisgeving werden aangeno men. Winkelsluiting De nieuwe Winkelsluitings- verordening was hierna nog even een punt van bespreking. Op de vraag van de heer Woldendorp (KVP) of naast bloemen ook fruit bij de ziekenhuizen ver kocht mocht worden .antwoord de de voorzitter bevestigend. Wat de automaten betreft, waarover de heer Woldendorp ook een vraag had gesteld, zei de voorzitter, dat het na 1 Oc tober uitgesloten is, dat de automaten nog na sluitingstijd mogen worden aangevuld. De nieuwe Wet verbiedt dit na drukkelijk. Vandaar, dat op de Jaarbeurs reeds een zichzelfvul- lende automaat werd gedemon streerd. De heer Holsmuller vul de deze mededeling aan, door er op te wijzen, dat deze bepa ling niet geldt voor zgn. auto maten-hallen, die als een Hore cabedrijf worden aangemerkt. Aan openstelling van winkels voor kleine eetwaren op Zondag, onder motief, dat Alkmaar een centrumgemeente is de heer De Jong (PvdA) had dit ge vraagd, zou, aldus de voor zitter, de Kroon nimmer goed keuring verlenen, omdat prac- tisch alle gemeenten 'n centrum plaats genoemd kunnen worden. Wat de positie van 't personeel betreft: die is geregeld bij het Besluit Arbeidsverhoudingen. Dr. Berkhouwer wees op een leemte in de verordening en gaf in overweging deze aan te vul len met een bepaling, volgens welke het verkopen van krui denierswaren in warenhuizen ook verboden is op de middag, dat de kruidenierswinkels ge sloten zijn, zulks om oneerlijke concurrentie te voorkomen. Ofschoon dit juridisch een zeer moeilijke materie is, kan deze kwestie altijd nog geregeld worden, aldus de voorzitter, als de belanghebbenden met hun bezwaren komen. De heer De Zeeuw (KVP) wees op het ana loge geval van warenhuizen, die tevens kantoorboekhandel zijn. De nieuwe verordening werd vervolgens conform vastgesteld. Grenswijziging Een interessant punt was nog de interpellatie van de heer v. d. Borden, die naar het oordeel van B. en W. gevraagd had over een artikel in een weekblad van prof. Van Hamel over het vraag stuk van de grenswijziging. De voorzitter wilde zich nog een einduitspraak over het on derwerp grenswijziging voorbe houden, omdat het rapport van de commissie-Ter Veen, dat hier over voorstellen zal bevatten, nog niet versohenen is, althans niet wat betreft de grenswijzi ging in ons gewest. Een oordeel zou daarom voorbarig zijn. Be paalde grenscorrecties worden door prof. Van Hamel niet ver oordeeld en wat Alkmaar be treft, willen B. en W. ook slechts enkele grenscorrecties, waardoor de bebouwing aan de rand van de stad in een gemeen telijk verband komt te liggen. De min of meer natuurlijke grens van Alkmaar is oorzaak, dat de stad niet harmonisch is uitgegroeid. Verruiming van die grens is nodig, wil Alkmaar over 15 jaar een stad met 60 a 70.000 inwo ners worden. In het Westen is de stad volgebouwd en zou een correctie gewenst zijn, zoals ook in het Zuiden, waar het natuur reservaat een natuurlijke grens zou zijn. Alleen in de Overdie is nog bebouwing mogelijk. De afstanden van het centrum mo gen ook in de nieuwe stad niet teveel verschillen. Spr. is geen voorstander van een totale overhoopwerping van alle gemeentegrenzen in de pro vincie, doch wel van bescheiden grenscorrecties. Het artikel van prof. Van Hamel slaat kennelijk niet op Alkmaar. Gevaar van onbestuurbaarheid is hier niet aanwezig en wat de gemeen schappelijke problemen met buurgemeenten betreft, overleg daarover is reeds gewenst met het oog op toekomstige grens correcties. Spr. wees op de rio lering in Heiloo, die, mocht het eens tot grenswijziging daar komen, voor Alkmaar precies in de verkeerde richting afloopt, hoewel daarover destijds over leg geweest is. En hiermede was ook de in- terpellatie-v.d. Borden gesloten. Herdenking Aan het begin van de verga dering had de voorzitter met woorden van erkentelijkheid twee figuren herdacht, die voor de gemeente hun grote verdien sten hadden: wijlen de heer D. Geels, die een aantal jaren raads lid was en de heer Van Dijk, oud-chef ter secretarie, die 'n halve eeuw een accuraat en nauwgezet ambtenaar was. Ver volgens herinnerde de voorzitter aan het feit, dat de heer Wol dendorp 4 Sept. 25 jaar geleden als raadslid werd geïnstalleerd. Spr. hoopte dat hij nog vele jaren in het midden van de raad moefch vertoeven en bracht hem dank voor wat hij tot dusver voor de gemeente had gedaan. De heer Woldendorp, die zelf dit feit over het hoofd had ge zien en er aan herinnerde, dat hij geen deel had uitgemaakt van de noodraad, dankte voor deze woorden, waarmee de raad door applaus had ingestemd. Een adres van 't hoofdbestuur van de Ned. Kath. Bond van musici en artisten waarbij werd verzocht een verbod vast te stel len voor ggmeentepersoneel om als amateur-musicus op te tre den, werd in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. Besloten werd de jacht in de Overdie te verpachten aan de heer D. Rernpt voor f 40 per jaar. Met de beslissing inzake een standplaats voor fruit op het Stationsplein bij de rijwielberg plaats kon de raad zich vereni gen; de heer Kirpensteyn merk te echter op, dat in de betrokken bijlage niet gesproken was van „de heer" Helderman, waarop de voorzitter zei, dat dit beslist onwillekeurig is geschied, zodat er geen conclusie aan verbonden moet worden. Voor de vernieuwing van de koelinstallatie aan de Ijsfabriek werd een erediet yan f 32.000 verstrekt. De Rekening '51 van de Armenraad werd goedge keurd, waarna besloten werd verweer te voeren tegen de rechtsvordering van de N. V. Houthandel v.h. P. M. en J. Jongeneel N.V. te Utrecht tot betaling van een bedrag van f4.621.90 als restant van een BIOSCOPEN: VRIJDAG 5 SEPT. VICTORIA: Liefdesgeschie denis, 18 jaar. CINEMA AMERICAIN: Het lot speelt met Mr. Den ning, 18 jaar. HARMONIE: Tien van het vreemdelingenlegioen, 14 j APOTHEKEN: Voor spoedgevallen bereik baar apotheek De Bever, Emmastraat 36. Apotheker P. J. Meurs. Handelsmaatschappij Alba aan de fa. Jongeneel overgedragen vorderingen, welke de N.V. Alba heeft of zal krijgen op de ge meente Alkmaar uit hoofde van de bouw van de kleuterschool aan de Heilooërdijk. Aanleg en onderhoud tuin Het adres van de plaatselijke hoveniers om ingeschakeld te worden bij de aanleg en het onderhoud van de tuin voor het aan de Westerweg te bouwen tehuis voor ouden van dagen gaf nog stof tot discussie. De heer Holsmuller wilde uitstel der beslissing, totdat het Stich tingsbestuur, heeft nagegaan, wat de best? beslissing is. De heer De Zeeuw, betoogde, dat 't gemeentepersoneel de handen al vol heeft aan de plantsoenen en bepleitte aanbesteding onder de bloemisten. Hij dacht, dat dit nog goedkoper was ook. De heer v.d. Berg (KVP) was het hier niet mee eens en vond, dat het materiaal en de kwekerij van Plantsoenen op meer werk berekend waren. De heer Hoytink liet zich over tuigen door de voorzitter, die betoogde, dat het hier niet aan gaat om openbare plantsoenen door particuliere bloemisten te laten aanleggen of onderhouden. Er werd hier nog nooit plant- soenwerk aanbesteed; dat zou veel administratief werk voor de dienst meebrengen, waarvan spr. het voordeel betwijfelde, Spr. bepleitte dan ook aanleg en onderhoud door de gemeente dienst. Met 18 tegen 5 stemmen (mej. Kamphuys en de heren De Zeeuw, Venneker, Woldendorp en Holsmuller) Werd besloten afwiizend op bedoeld adres te be^hikken. Met de médedeling dat 9 Oc tober de volgende raadsverga dering wordt gehouden, sloot de viertal door de N.V Bouw- en voorzitter de veigadeiing. ALKMAAR Men verzocht moeten worden ingevuld, terwijl ons opname van het volgende: Reeds tweemaal verscheen in de plaatselijke pers een oproep voor huisbezoekers in verband met l bevolkingsonderzoek op longlu- berculose. In het geheel gaf zich slechts een tiental personen op, terwijl er honderden huisbezoe kers "nodig zijn. Van verenigin gen van vrouwen gaven er zich plm. 150 voor het huisbezoek op. Waar b'ij ven de mannen? Tot op heden hebben slechts tien heren zich gemeld. De taak van een huisbezoeker isbetrekkelijk een voudig en weinig tijdrovend. Iedere huisbezoeker behoelt slechts 20 gezinnen te bezoeken en krijgt voor elk gezinslid een op naam gestelde kaart mede, waarop maar enkele gegevens Dierenbescherming ALKMAAR. Zwervend te Alkmaar aangetroffen een klein tvpe herdershondje, teef, donker masker, lichtgrijs, pl.m. 4 maan den oud, wordt middelmatig groot Ter beschikking, een type glad- harige foxhond, reu, 6 a 7 maan den oud, zeer geschikt voor boer derij, (Rattenvanger). Nogmaals wordt men., er aan herinnerd geen dieren bu de In specteur te brengen. Adres: E. Verwer, Zaagmolenstraat 36. GIFT VOOR STUDIEFONDS ALKMAAR. Het Studie- en Aanmoedigingsfonds 1945, dat ter herinnering aan de Bevrijding op initiatief van de Sociale Raad werd opgericht en sedertdien re gelmatig studietoelagen verleen de. mocht van de directie van een der Alkmaarse grootbedrijven een gift ontvangen van f 500,— Voor bedrijven, die dit voorbeeld zouden willen volgen, zij mede gedeeld, dat schenkingen als deze volgens de nieuwe belastingvoor schriften onbelast worden gelaten tevens de nodige gelden moeten worden geïnd Burgers van Alkmaar: weest ervan overtuigd, dat een goed georganiseerd huisbezoek van 't grootste belang is voor het be volkingsonderzoek en de volks- SPORTVEREN1CING •T HOOGE HUYS ALKMAAR. Ter gelegenheid van het 12 y„ jarig bestaan van de sportvereniging t Hooge Huys werd in 't Wapen van Heemskerk een feestavond gegeven, die werd bijgewoond door zeer veel leden van bedriifssportverenigingen. De heer Koelman sprak een wel komstwoord, waarna het Lange- diiker Cabaretgezelschap 'n bont programma uitvoerde onder de ti tel, „Lach maar weer". De dames Hanni Wolfswinkel en Ati Kuiper en de heren Piet Tromp, Klaas Schuit, Jan Klinkert, en Ger Hop oogstten veel succes met hun re pertoire van zang, schetsen en voordrachten. De heer C. Neef huldigde mej. Muller en de heer de Vet en bood zowel voor de dames- als de herenafdeling ge schenken aan, terwijl onder het aanbieden van een vaantje ook woorden van gelukwens werden gesproken door de heer Hartland. Een gezellig samenzijn besloot de avond. BEGIN VAN BRAND ALKMAAR Vanmorgen om ca. half tien ontstond een begin van brand in de boekhandel van de heer K. ter Burg aan de Koorstraat. Het bleek dat oud papier in een kast vlam had ge vat. vermoedelijk tengevolge van het feit. dat een asbak, waarin waarschijnlijk nog een peukje si garet smeulde, in een papiermand was gedeponeerd. De politie wist met enkele brandblusapparaten 't vuur te blussen. Het oud papier werd op straat gedeponeerd, waarmee het geval ten einde was. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Grada E.. d.v. J. Olie en T. B. te Gro tenhuis: Reneé C. J. z.v. C. J. Stet en M. A, Glorie. Ondertrouwd: Nicolaas G. Boer- mans en Cornelia de Waal; Jo hannes P. de Vet en Margaretha H. Zwart; Derk J. Plekkenpol en Dieuwertje Ruig; Dirk Jan Mosk er. Willempje R, Hoogacker; Cor nells Schoemaker en Johannes Wester: Johannes C. de Waal en Eegie van der Molen: Nicolaas J. Meijer en Anna C. Winder. FLORALIA-EX POSITIE OP 14 EN 15 SEPTEMBER OUDE NIEDORP. De jaar lijkse tentoonstelling van bloemen planten, fruit, land- en tuinbouw producten en huisvliitartikelen is vastgesteld op 14 en 15 Septem ber a.s. Burgemeester Kalb zal Zondagmiddag om half 3 de offi ciële opening verrichten. Om 1 uur volgt dan het corso met ver sierde fietsen, autopeds etc. Voor kinderen van 6 tot 13 jaar is de deelname vrij. Om half 1 opstel len op het schoolplein. De kinde ren kunnen zich aanmelden bij Martha Schrooder. Huisvliitartikelen dienen Vrij dagmiddag van 25 uur inge bracht te worden, doch alle an- aere inzendingen Zaterdagmor gen vanaf 9 uur. Maandagavond vindt tevens de trekking van de loterij plaats. Ledenvergadering HEERHUGOWAARD NOORD - Naar wij vernemen zal de voet balvereniging Hugo Boys te Heer-Hugowaard Noord Zater dagavond a.s. haar ledenvergade ring houden om 8 uur in zaal Bleeker. De eerste competitiewed strijd van dit nieuwe seizoen zal Hugo Boys I thuis spelen en wel tegen een oud rivaal J.V.C. I. Good luck. boys. Begrafenisvereniging WIER1NGERWAARD Tij dens de algemene vergadering van de plaatselhke begrafenis vereniging o.l.v. voorzitter Rezel- man, trad- aan liet licht dat in het afgelopen jaar 7 begrafenis sen zijn uitgevoerd t.w. 2 van leden en 5 van niet-leden. Het ledental steeg tot 147 gezinnen. De ontvangsten hadden bedragen f 1951.24, de uitgaven f 1342.25, zodat er een batig saldo is van f 608.99. Op advies van de kas- commissieleden C. Bakker en C. Boekei werd deze rekening goed gekeurd. Bij de bestuursverkie zing werd de heer F. Zwaag herkozen. Tijdens de rondvraag werden nog diverse huishoude lijke kwesties in bespreking ge bracht en naar genoegen opge lost. §eh^ll'niddoar^!aalsk^ui=bezroe- voorzitter; P Spaans vice-voor- ker be^chikbaar te stellen zitter: -G. Lantman secretaris: C. Wanneer niét binnen 1 week honderden personen zicli melden, laat het zich aanzien, dat het be volkingsonderzoek op 15 October a.s. geen doorgang kan vinden. Het enige maanden geleden in de gemeente Den Helder gehou den bevolkingsonderzoek is een succes geworden, dank zij de spontane medewerking van de gehele bevolking. Zou dat in Alkmaar niet kunnen? Is men ae oude roep vergeten „Van Als maar de Victorie?" U kunt zich melden ten kantore Doelenstraat 44, teiefoon 4330: na kantoortijd Van Everdingenstraat 13. tele foon 3356. Het Werkcomité Bevolkings onderzoek op Longtubercu- lose, Dr. W. J. Lojenga voor zitter. J. Degenaar; Mevr. G HolzmüllerTeengs; Mevr. M. WesterkampAmiabel; A. J. H. van Haastrecht: A. M. Middelhof, secretaris. ALKMAAR Aan de heer G. v.d. Voet werd wegens benoe ming elders eervol ontslag ver leend als leraar aan de Handels school. Tot lid van de Commissie van Toezicht op het middelbaar onderwijs en 't nijverheidsonder wijs in de vacature H. P. Kluit man werd benoemd de heer J. F. Ie Ëlansch. De raad besloot medewerking te verlenen aan 't bestuur der R.K. Meisjesscholen voor de aanschaffing van school- meubelen en leermiddelen voor de St. Annaschool, de St. Agnes- school en de St. Lidwinaschool, zulks wegens toename van het aantal leerlingen. Aan het bestuur van de Ver. tot bevordering van Chr. School onderwijs werden voorschotten toegewezen op de gemeentelijke vergoeding over 1952 in de kos ten van vakonderwijs aan de v.g.l.o. school en van instandhou ding van deze school. De bedra gen ingevolge art. 55 ter 1ste lid L.O.-Wet werden over 1949 voor lopig vastgesteld op: f 39.97 voor gewoon l.o.; f 60.55 voor het v.g.l.o. (zonder huishoudkunde); f 70.10 voor idem met huishoud kunde; f 30.23 voor ulo. (Deze bedragen zijn resp. f 12.75, f22.45 f 23.25 en f 2.44 méér dan bij de begroting-1949 geraamd was.) Voor het jaar 1950 werden de ze bedragen voorlopig vastge steld op; f 34.62 voor het gewoon l.o. (f2.62 meer dan was ge raamd) f 34.76 of f 52.44 voor 't v.g.l.o. (rsp. f 8.03 of f 9.51 min der dan geraamd) en f34.51 voor ULO (f 1.45 meer dan geraamd). Het bedrag ingevolge art. 33 lste lid (kosten per leerling b.l.o school) werd over 1950 vastge steld op f 65.96. Het bedrag, dat de gemeente over 1950 werkelijk voor het openbaar b.l.o. heeft uitgegeven werd vastgesteld op f7.123.57; het beschikbaar ge stelde bedrag over 1950 werd voorlopig op f 6.440.04 vastge steld. De credieten, verstrekt voor de bouw en inrichting van de vierkl'assige noodschool aan het Zeglis en de Kohnstammschool werden resp. verhoogd met f 21.000 en f16.900 voor de aan leg van verwarming, vloerbedek king, electrische armaturen en de aanschaffing van meubilair Besloten werd de huurovereen komst met de Stichting „O.L. Vrouw van Lourdesschool" voor de huur van enkele lokalen van de voormalige Keetkolkschool te wijzigen; het gebouw aan de Oüdegracht en 3 lokalen van de Keetkolkschool werden kosteloos in gebruik gegeven, terwijl de kosten van onderhoud voor re kening van het schoolbestuur ko men. Voor het bouwrijp maken van een terrein ten Z. van de Coornhertkade, bestemd voor de bouw van 'n R.K. Jongensschool en groot 3551 m2, alsmede van een naastliggend terrein, groot 2407 m2, bestemd voor aanleg van een speelterrein, werd het college een erediet van f 60.000 verleend. WAARLAND In de zomer van het jaar 1927 werd op ini tiatief van de Z.E Heer pastoor J. J. Vollering z.g.; de heer Jac. Beemsterboer z.g. en anderen be sloten om in onze parochie tot de oprichting van een muziek vereniging over te gaan. Er werd een comité gevormd dat renteloze aandelen bij de pa rochianen wist te plaatsen. Met dit geld en een financieel voor schot van Jac. Beemsterboer kon spoedig tot aanschaffing van mu ziekinstrumenten worden overge gaan. Op 1 October 1927 werd in net cafe C. van Ophem de fan fare opgericht. Als naam werd op voorstel van pastoor Volle ring „St. Gregorius" gekozen, terwijl de heer Jac. Beemster boer als dirigent werd benoemd. Het bestuur was toen als volgt samengesteld Jn. Dekker Az. itter; P Spaans Dekker Andz. penningmeester en Jac .Stoop bibliothecaris. In de loop der 25 jaren heelt ons populaire corps vele up en downs gekend. Op verschillende concoursen werden eerste en tweede prijzen behaald. Ook dit jaar heeft S. Gregorius onder lei ding van de heer E. Peetoom die wijlen Jac. Beemsterboer in i937 is opgevolgd op 't Bonds- concours een eerste prijs bemach tigd, waardoor men thans weder om in de eerste afdeling fanfare is geplaatst. Op 1 October a.s. bestaat de Waarlandse fanfare 25 jaar. Na- turlijk kan dit feit niet onopge merkt voorbijgaan en zal het op passende wijze worden herdacht. Uit de burgerij heeft zich reeds een comité gevormd om dit jubileumfeest te organiseren. Het ligt n.l. in de bedoeling om op Zondag 12 October a.s. een festi val te doen houden, waaraan vier muziekcorpsen zullen deel nemen, terwijl op Dinsdag 14 October d.a.v. de felicitatie-avond URSEM De landelijke rij- vereniging „St. Bavo" vierde Zondag naar eerste lustrum. Deze herdenking begon met 'n rondgang door het dorp, waarna om 1.30 uur de officiële ope ning plaats vond op 't sportter rein in de Schermer. Bij de individuele dressuur wist Mej. Lies v.d. Bijl beslag te leggen op de eerste prijs met 487 tA punten. Tweede werd de heer Hoedjes met 463 punten en derde mej. Rotteveel met 461V-, punten. Twee viertallen werden voor gebracht door instructeur G. H. de Jong, bestaande uit de na volgende ruiters. Eerste Viertal; de heer N. v. d. Bijl, Oterleek; de heer Rotte veel, Oterleek; Mej. Rotteveel, Oterleek; Mej. Veldboer, Ursem Tweede Viertal: Mej. Lies v.d. Bijl, Oterleek,* de heer Hoedjes, Oterleek; de heer J. Dol, Ursem. de heer J. Groot, Ursem Waling- dijk. Het tweede viertal wist beslag te leggen op de eerste prijs met 492 punten. Het eerste viertal behaalde 489 V, punten. Een acht tal, eveneens voorgebracht door instructeur de Jong. werd door de jury beoordeeld als zeer goed. De jury bestond uit de heren L. Kroon, P. J. Witte en J. Stam. Mevrouw Nolet had het initia tief genomen om bij dit eerste lustrum een vaandel te overhan digen. Enkele dames togen onder haar leiding aan het werk, en we hebben kunnen zien, welk 'n schitterend resultaat dit heeft opgeleverd. Het vaandel werd aangeboden door de burgemees- tar, beschermheer der Vereni ging. Spr. wenste de vereniging hartelijk geluk. Het deed spr. buitengewoon veel genoegen, dit vaandel, vervaardigd door men sen uit eigen kring te mogen aanbieden en spr. hoopte dat er door tot uitdrukking mocht ko men, de wens dat de vereniging tot in lengte van jaren moge •voortbestaan. De heer Nic. v.d. Bijl dankte de burgemeester, diens echtge note en de dames, welke het vaandel gemaakt hebben. Hij overhandigde de burgemeester 'n prachtig wandbord voor mevr. Nolet als dank voor haar zeer gewaardeerde medewerking. Na dit officiële gedeelte had den er nog enkele wedstrijden plaats. Bij de stoelendans te paard viel de eerste prijs ten deel aan de heer Rotteveel, 2. Mej. Rotteveel en 3. de heer J. Groot. Ringsteken: no. 1. de heer Rotteveel; 2. de heer v.d. Bijl; 3. de heer Jan Groot en 4. mèj. Lies v.d. Bijl. Bii het tandem- rijden behaalde de heer J. Groot de eerste en Mej. Lies v.d. Bijl de tweede prijs. De prijsuitrei king vond s avonds plaats in cafe Mulder. De heer v.d. Bijl sprak hier een kort openings woord, waarin hij o.m. memo reerde het wel en wee der ver eniging in deze vijf jaren. Vervolgens zegende de Zeer- eerw. heer Pastoor het vaandel. Tot slot deelde de heer van der Bijl mede, dat de prachtige me daille-kast die voor 't toneel was opgesteld, geschonken was door de voorzitter der vereniging de heer S. Groot, die hiervoor een hartelijk applaus in ontvangst mocht nemen. Nadat aan de heer en mevrouw de Jong een aardige verrassing was aangeboden werd de film „Een kreet in de nacht" vertoond. Tot slot was er op de ze bij uitstek geslaagde dag een gezellig samenzijn. Burgerlijke Stand WARMENHUIZEN Gebo ren: Alfonsius J. z.v. J. Tesse- laar en A. C. Roozendaal; Geer- truida C. dv W. Hoogeboom en M. Bos; Jacobus Th. M. z.v. P. Mosoh en E. A. Groot. Gehuwd: Gerrit Mink en Ma- rijtje Westra; Cornelis J. Krijgs man en Vrouwtje B. Klok. Overlijden: Jan de Groot 77 j. weduwnaar van Ch. Ligthart. Ondertrouwd: Johannes S. Overpelt en Catharina M. Mole naar; Cornelis Smit en Geertru- dis C. Filmer; Johannes P. Bak er en Divera M. A. Mosch. met omlijsting van muziek, zang en voordracht zal plaats vinden. Om dit feest volledig te doen slagen, wordt op de spontane me dewerking van de gehele burge rij gerekend. Er zal xn de komen de week bii de parochianen wor den aangeklopt om te vragen of z;j voor hun jubilerende fanfare die toch onmisbaar is wat over hebben. Parochianen van Waarland: Uw muziekcorps ver leent bij alle festiviteiten zijn volledige medewerking. Wilt U nu dit corps eens extra geden ken? Heemraadschap gunt diverse werken WIERINGERWERF Door 't Heemraadschap de Wieringer- meer is het herstellen en het verrichten van verfwerk aan 'n aantal vaste bruggen in de Wie- ringermeerpolder gegund aan de laagste inschrijver Fa. J. Kingma en Zn. te Middenmeer voor de somma van f 5395. Aan 't Schil dersbedrijf „Flevo" te Tirns (Fr) werd het verven van de houten leuningen van 9 bruggen opge dragen voor de somma van f3150 Eveneens werd aan de fa. J. Kingma en Zn. gegund het her stellen van inundatieschade aan vier aanlegsteigers en twee ha- nepoten, en het herplaatsen van een aanlegsteiger in de Wierin- germeerpolder voor de somma van f 4975. Aan Sterel en Wegchelaar, Electro Technische Industrie N. V. te Zaandam werd opgedragen het aanbrengen en leveren van bliksemafleidingsinstallaties op drie dubbele dienstwoningen voor de som van f 1318. Benoemingen WIERINGERWERF Onze plaatsgenoot de heer W. v.d. Vliet, die gedurende enige jaren onderwijzer was aan de ULO- school te Slootdorp, is thans in gelijke functie benoemd aan de ULO-school te Midden Beemster. Een andere plaatsgenoot, de heer L. Kaufeld, werkzaam bii bet Rentambt Wieringermeer, zal met ingang van 1 November als techn. ambtenaar in dienst tre den bü het P.E.N. te Bloemen- daal. Het Poolse schip „Drozd", dat Dinsdag bij Egmond is gestrand, is hedenmorgen om vijf minuten voor half vijf door drie sleepbo ten van het Bureau Wijsmuller te IJmuiden bij springtij vlot ge sleept. Dit was de laatste kans, die de sleepboten deze maand kregen, omdat er nu voldende water on der het schip kwam, om het in één ruk over de drie banken te trekken. Een eerdere bergingspoging die gisteren bii hoog water onder nomen was. had in zoverre suc ces. dat de „Drozd" tien meter verder naar zijn element getrok ken was. De drie sleepboten heb ben het vaartuig naar IJmuiden gebracht. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. ENKELE BUIEN Wisselende bewolking met en kele buien. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. 6 September zon op 6.00, onder 19.16: maan op 19.43. onder 9.14. DOKTERSDIENSTEN Zondag 7 September RAYON WEST-FRIESLAND Dokter Bloem te Spierdijk, tel. K 2296—204. Dokter Wajon te Spanbroek, tel. K 2263—215. Dokter De Vries te Benning- broek, tel. K 2299—251. Dokter Reedijk te Avenhorn, AVENHORN-BERKHOUT tel. K 2294—225. Districtskampioenschappen Noord-Holland-Noord tennis DEN HELDER A.s. Zater dag en Zondag zullen op de ba nen van H.T.C. en „Animo" de tenniskampioenschappen van het district Noord-Holland worden voortgezet. Nu de eerste ronden verspeeld zijn en de zwakkeren uitgeschakeld, wachten nog inte ressanter partijen dan afgelopen weekend. Titelhouder T. Stumpel zal zich via Mr. D. Buiskool en de win naar Teitler-Damsté in de eind strijd moeten plaatsen, terwijl in de onderste helft de Helderse crack Haal dit zal moeten doen via de oervaste Zaanse kampioen Melk en de winnaar Schmidt Groen. In het dames enkelspel zal de kampioene Mej. van der Duim een harde dobber hebben aan de Bergense jeugdkampioene Conny van Limburg Stirum. Men hoopt, als het weer mee werkt, Zondag 2 uur met de fi nales te beginnen. Deze eindwed- striiden zullen op de banen van H.T.C. worden verspeeld. In ver band met het omvangrijke pro gramma doet de wedstrijdleiding een dringend beroep op de deel nemers om zich strikt een half uur voor de aangegeven tijd op de banen te bevinden. De prijs uitreiking zal plaats vinden Zon dag om 19.30 uur in de Marine club aan de Hoofdgracht. (Van onze correspondent) KLAZIENAVEEN. Een tra gisch ongeluk heeft gistermiddag omstreeks 2 uur een einde ge maakt aan het leven van de 54- jarige mevrouw Groenewold van de Zuidervaart te Zwartemeer, die vandaag met haar man en kinderen zou vertrekken naar Brazilië, waarheen een zoon reeds was geëmigreerd. De vrouw fietste in de Lanae- straat te Klazienaveen ter hoogte van de woning van het landbou wersgezin B, Naar getuigen me dedeelden stak zij zonder de no dige voorzichtigheid te betrach ten de straat over. Zil werd aan gereden door een personenauto, die werd bestuurd door de han delsreiziger K. uit Groningen. De bestuurder heeft nog getracht door krachtig remmen het onge luk te voorkomen. De vrouw werd bii de aanrijding zo ern stig aan de slapen gewond dat zij ter plaatse na enkele ogenblik ken overleed. Zii werd binnenge dragen bii de landbouwer B.. aan wiens gezin zij nog een afscheids bezoek wilde brengen. Dokter Hoenders uit Zwartemeer kwam spoedig om hulp te bieden doch het was al te laat. Het gehele gezin heeft de laat ste middag voor het vertrek nog benut voor het brengen van af scheidsbezoeken. De echtgenoot van het slachtoffer was per bus op weg naar Emmercompascuum. toen hii op de hoogte werd ge steld van het tragische gebeuren. FAMILIE? NOU EN OF! De directeur van een Coö peratieve verbruiksvereniging uit de kop van Noordholland was gedagvaard om voor de Economische Kamer van de Alkmaarse rechtbank te ver schijnen. De man achtte het echter beter om ziin zaak te laten waarnemen door een deskundige op het gebied van de economische wetge ving en stuurde dus 'n zaak waarnemer, voorzien van de wettelijke volmachten. Deze gemachtigde had, om ziin uit gebreid juridisch betoog voor de rechtbank toe te kunnen lichten, enige getuigen laten oproepen, waaronder ook de directeur van de Coöperatie! En toen mr. N. J. Alblas, de iresident op de zitting, deze getuige de eed afnam en vroeg of hii misschien fami lie van de verdachte was. kreeg hii ten antwoord: Nou. en of, dat ben ik zelf! Grote hilariteit in de rechtszaal. Het geval kon worden opge lost. omdat de directeur geen lid is van het bestuur van de Coöperatie en de aanklacht in wezen tegen de Coöpera tie was gericht en niet tegen de persoon van de directeur. Zodat de man toch in ziin eigen zaak kon getuigen. Woensdagmiddag is in het marinierskamp „Woestduin" te Doorn de nieuw gebouwde kerk aan de geestelijke verzorgers overgedragen. Daarbij waren o.m. tegenwoor dig le commandant van het korps, generaal-majoor der mari niers f R. de Bruyne, de hoofd- vlootpredikant, ds. Sillevis Smit, de hoofd-vlootaalmoezenier mgr. De S i o. vele officieren en mari niers, en geestelijke en burger lijke autoriteiten uit Doorn. Ds. Sillevis Smit noemde een kerk niet onontbeerlijk voor de geesteluke arbeid, maar het is toch de woning, die het gezin compleet maakt. Hij was buiten- gewooi dankbaar voor de aan dacht die bij de marine aan de geesteliike zorg wordt besteed. en bij het korps mariniers in het bijzonder. Hij wees ook op op voortreffelijke samenwerking tus sen katholieken en protestanten, die hier als broeders en vrienden meer letten op wat hen vereent, dan op wat scheidt. Mgr. De Sain sloot zich daar geheel bii aan en dankte allen, die aan de totstandkoming van dit kerkgebouw en zijn aankle ding hebben medegewerkt. Hij verwachtte dat deze kerk de taak zou vervullen van de walkie- talkie bij de troep te velde, die door haar de zo nodige bijstand kan oproepen, maar hier dan natuurliik in geesteliike zin. De commandant van de afd. mariniers Doorn, kolonel der mariniers H. O. Romswinckel, droeg "hierop de kerk aan de geestelijke verzorgers over.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2