Vele candidaten slachtoffer van de grofste beunhazerij Piet v. Heusden en Verschueren toonden zich ware kampioenen West-Duitsland verwacht in komende jaren een tekort Wybenga en Schurer over de Friese beweging öie weRelö Intern. Atletiekwedstrijden in Drachten Amerika en de E. D. G. Nieuwe bonden ons De opleiding voor het middenstandsdiploma Scherp protest van de zijde der middenstandsorganisaties Doch Zwitser Plattner werd opzesde plaats gedrukt Naar wij vernemen 't Is of gij de vlam uitblaast Fanny Blankers en Wim Slijkhuis winnen Bonn worstelt met probleem arbeidskrachten Dringend beroep op internationale samenwerking VRIJDAG 3 5EPT fcMBEk 1952 PAGINA 3 (Vervolg van pag. 1) opnieuw nautoer aan te halen. De Universiteit heeft een eeuwenoude schat ter bewaring ontvangen! Voor ons nu gaat het vandaag, aan de vooravond van de Uni- versiteits-Zondag, hierom, dat w(j beseffen, dat wij, moreel en financieel, de banden met onze Universiteiten nauwer aanhalen en opnieuw verstevigen! Nieuwe banden, waar zij niet bestonden; nieuwe banden, door ze, waar zij soms verwarrende voorlichting, dreigden te verslappen, te ver stevigen en niet toe te geven aan een neiging, onder bepaalde in drukken, de waarde van de ka tholieke wetenschap te gering te achten. Er is minder dan ooit plaats voor en reden tot defaitistische opvattingen in deze aangelegen heid. Men moet vasthouden aan de noodzakelijke en opbouwende gedachte, dat onze instellingen van Hoger Onderwijs telkens het leven van mensen en van de maatschappij blijken te be- invloeden, ja leiden! De Univer siteit heeft een grote en verant woordelijke taak in het leven. Wil zij die taak zo volledig mo gelijk vervullen, dan zal zij ge bouwd moeten zijn op de grond slag van een richtend en bin dend beginsel. Daarom de K a - tholieke Universiteit en de Katholieke Hogeschool! Te rekenen tot de vitale belangen voor katholiek Nederland, die niet alleen tot elke prijs moeten worden behouden, maar ook in haar werkzaamheid moeten wor den uitgebreid, tot heil van Kerk en Staat. Katholiek Nederland heeft in het verleden getoond, dit te be grijpen, het zal dit moeten blij ven beseffen. Nieuwe banden, d.w.z. versterking van de oude, zal ook daarom nodig zijn, omdat wij ons, ondanks dankbaarheid voor verleende subsidies van de Overheid, niet de illusie moeten maken, dat geldelijke offers niet onophoudelijk ook voor dit werk nodig zijn! Van de hoogste ker kelijke zijde is indertijd al ver klaard, ,,dat onze Universiteit altijd veel geld zal blijven kos ten".... Men zou zeggen: een gewaarschuwd man geldt voor twee! Moge de komende Universi- teits-Zondag Katholiek Nederland in alle opzichten bereid vinden, zijn taak te vervullen en zijn plicht te doen. En naast zijn morele en geldelijke steun niet te verzuimen, voor dit grote werk ook te bidden, dat „de Heer der Wetenschappen" dit werk voor de geestelijke weerbaarheid van ons volk moge zegenen. Eerste wedstrijd van Jansen ais prof. ROTTERDAM, 4 Sept. Leen Jansen .kampioen van Nederland in het middengewicht 1952, heeft aan het bestuur van de Neder landse Boksbond verzocht over te mogen gaan naar de beroeps klasse. Indien op dit verzoek gunstig zal worden beslist zal Leen Jansen op 13 October a.s. te Rotterdam zijn eerste profes sional wedstrijd boksen. NEW YORK. Eisenhower heeft tijdens een van zijn ver- kiezings-redevoeringen precies gezegê wat hij bedoelt met het woord „janboel" dat hij ge bruikt om er het bewind van Truman mee te kenmerken: „een verward onaangenaam mengsel van zaken, een men gelmoes, een hutspot, een si tuatie die het gevolg is van blunders of wanbegrip, een warboel, knoeiwerk" ROME. De meeste cho colade ter wereld eten de Zwitsers: 5 kilo per hoofd per jaar. Engeland volgt met 4 kilo, Nederland, Frankrijk, België en Noorwegen brengen het tot 3 kilo per hoofd per jaar. De Italianen komen niet verder dan 300 gram en dat zit 'm in de zware belastingen. LONDEN. Op de grote Britse radiotentoonstelling wordt een practische nieuwe methode toegepast om zoek geraakte kinderen weer te recht te brengen. Zij worden n.l. geprojecteerd op de tele visieschermen, die overal in de zalen zijn opgesteld. TOKIO. Een Amerikaan se luitenant, op verlof uit Korea, heeft van hier uit zijn vrouw in Chaseburg (Wiscon sin) opgebeld. Het gesprek moest door de opgeroepene worden betaald en kostte 1140 gulden. Zijn vrouw zei telkens „laten we afbellen", „maar daar konden we haast niet toe besluiten", aldus de luitenant. KOPENHAGEN. Deze maand bestaat de „hacheelo- gische" vereniging in Dene marken 35 jaar. Haar doel is „het onderzoek van de gevol gen voor het menselijk lichaam van het eten van hachee na 's avonds zes uur". Omdat het onmogelijk bleek dieren te bewegen hachee te eten, hoe goed ook met uien en saus bereid, moesten men sen voor de proefnemingen worden gebruikt. Dat zijn er al 247 geweest, maar defini tieve resultaten konden nog altijd niet worden geboekt. Deze arbeider vult de ovens van de Union Electric Company in St. Louis met een wel zeer merkwaardige brandstof. Het be trof hier een afgekeurde scheepslading mosterdzaad, afkomstig uit Nederland. Deze „brandstof" bleek 20 pet. meer hitte te geven dan eenzelfde hoeveelheid steenkool. (Van een onzer verslaggevers) Er is in Nederland geen examen waarvoor zich ieder jaar weer zoveel candidaten melden als voor het middenstandsexamen, jaarlijks vangen naar schatting 30.000 Nederlanders de studie voor het middenstandsdiploma aan, ongeveer 20.000 daarvan komen aan het examen toe, van die 20.000 halen er nauwelijks 10.000 het diploma. Deze cijfers doen al - vermoe den, dat er met de opleidingen iets niet in orde is. En inderdaad, er blijkt op dit moment overal in Nederland een schandalige en snel om zich heen grijpende beunhazerij te zijn, die het werk van de bonafide opleidingen voor het middenstandsdiploma zeer ernstig bedreigt. De georganiseerde middenstand heeft gistermiddag in Den Haag een persconferentie aan dit on derwerp gewijd, zij wil door middel van de pers het publiek waarschuwen voor de oplich- (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, 4 Sept. Het is al enkele jaren geleden, dat het Olympisch Stadion als arena fungeerde voor een wereld kampioenschap, Wielerlievend Mokum komt echter steeds aan zijn trekken, door de activiteit van de heer Bessem, die er immer in slaagt binnen een week klinkende revanche-wed strijden te organiseren. Zo ook nu! Veertigduizend wieier- enthousiasten hebben vanavond zo goed als alle deenemers uit Parijs aanschouwd en met hun gulle harten applaus weg kunnen geven bij de intocht der wereldkampioenen, die in een auto naar het platform werden gevoerd, waar ze gehul digd werden voor hun prestaties met bloemen en ....kussen. Maar genoeg daarvan. Laten we het hebben over de wedstrij den. Er is heel wat te doen ge weest over de sprint a trois, de vondst van de U.C.I., waardoor de kampioenschappen zo'n onre gelmatig verloop kregen. Van avond werd er twee aan twee gesprint en hoeU weet al lemaal hoe die pittige Fransman Senftleben tot driemaal toe onze Jan Derksen overtroefde. Wel: Senftleben klopte Derksen wéér op slimheid. Hij dwong de Ne derlander tot een té lange sprint en ging in de laatste meters over hem heen. Dat Arie van Vliet in een interessante rit tegen Pat terson zich eveneens op de laat ste meters liet verrassen, had niemand na de 5 meter voor sprong die Arie in de laatste bocht had, verwacht, van Vliet het minst. Reg Harris liet Plattner, de wereldkampioen, zien, wie wer kelijk de sterkste is! Geen sohijn van kans kreeg de Zwitser. Het was jammer dat in de herkansing Plattner bij het passeren van de 200 meter streep pech kreeg, „Arie" won nu gemakkelijk. GRAAF CARLO SFORZA OVERLEDEN ROME, 4 Sept. Graaf Carlo Sforza, oud-minister van buiten landse zaken van Italië, is Don derdagavond te Rome overleden. Hij zou op 25 Sept. 79 jaar zijn geworden. Graaf Sforza, die een belangrijke politieke en di plomatieke carrière maakte en een der krachtigste voorvechters was van een Verenigd Europa, vertoefde vanaf 1927 17 jaar in vrijwillige ballingschap buiten Italië. Hij krijgt a.s. Zaterdag een staatsbegrafenis. bedroeg de algemene produc tie-index in Juli (een vacantie- maand met 25 werkdagen) 142 tegen 135 in Juni (22 werkdagen) De gemiddelde dagproductie is dientengevolge achteruitgelopen van 144 in Juni tot 133 in Juli is te Wassenaar aan zee een 17-jarige Belgische jongen, die met een tiental vrienden van het St. Jozefcollege te Turnhout, een trektocht per fiets door Neder land maakte, bij het zwemmen verdronken wordt op Dinsdag 9 September a.s. te Arnhem in aanwezigheid van de minister-president Dr. W. Drees, een sociëteit voor ouden van dagen officieel geopend. De bouw kwam tot stand,door de ge meenschapszin van leveranciers van bouwmaterialen, aannemers en vrijwilligers heeft de 46-jarige montage werker F. K. uit Delft een ste vige schedel. De man, die werkt aan een bouwwerk te Den Haag, kreeg een van een hoogte van acht meter vallende hamer op het hoofd, doch kon, na in het ziekenhuis behandeld te zijn, zijn arbeid weer hervatten Toch Harris-van Vliet Daarmede was de mogelijkheid geschapen voor een finale tussen de twee besten ter wereld, Har- ris en v. Vliet. En die kwam prompt. Reg Harris perste in de halve finale tegen Patterson een tijd van 11.8 over de laatste 200 meter uit zijn machtige benen, en in de andere halve finale dook van Vliet, in de bocht door Senftleben naar boven gedrukt, op het laatste rechte eind zó snel naar beneden, dat de slimme Fransman kansloos bleek (12 sec.) De „ware" wereldkampioen Reg Harris verraste van Vliet in de finale volkomen. Hij demar reerde op 400 meter voor de fi nish zo rap, dat van Vliet de afstand onmogelijk meer kon overbruggen. In één lange sprint spurtte Harris op de overwin ning af, prachtig werk, dat de sprint nieuw leven kan geven. Patterson veroverde de derde plaats vóór Senftleben en Derk sen gaf Plattner de overtuiging, dat Parijs slechts een vergissing is geweest. De brave Amsterdammers kon den toch nog juichen, al was het dan niet voor van Vliet. Onze amateur-achtervolger Piet van Heusden toonde zich de ware wereldkampioen en liep in vloei ende, soepele stijl 80 meter in op de Engelsman Newton. Zijn tijd, 5.14 over de 4 km, kon er wezen. De stayers Het was drommels jammer dat de regen in heel Amsterdam juist het Olympisch Stadion had uit- gezooht om er zijn milde gaven te laten neerdalen. De stayers hadden toen een kleine twintig kilometer gereden, twintig veel belovende kilometers, die door één man beheerst werden: Dolfke Verschueren. De Antwerpenaar had de zesde plaats geloot en Lohmann mocht aan kop vertrekken. Die positie bleef een tiental ronden ongewij zigd. Toen kwam Dolfke in één rush op de tweede plaats, wilde over Lohmann heen, raakte los, doch redde zijn tweede positie juist voor de meedraaiende Best en Bakker. Pronk en Schulte waren op dat moment reeds in een achterhoede van zes man, een achterhoede, die rijp was voor een „lap". Die lap kwam vlak voor de regen. Met drie, vier verschrikkelijke rukken zat Verschueren naast en voorbij Lohmann; ging door, on barmhartig snel. Voorbij Besson, Schulte, Pronk, Lemoine, Diggel man en SchornSlechts de dapper rijdende de Best en Bak ker bleven met de veteraan Loh mann voor dat onheil gespaard. Midden in het Belgische offen sief moest gestopt worden. He laas. Eén ding is ons in die korte tijd echter duidelijk geworden! Onze Zuiderburen hebben er een groot kampioen bijgekregen, een kampioen, die het niet bij één titel zal laten. terspraktijken van allerlei agen ten, colporteurs en andere in competente opleiders. De haren rijzen te berge wanneer men kennis neemt van de praktijken van sommige lieden, wie het on derwijs zelf niets interesseert en die dit onderwijs uitsluitend ge bruiken als dekmantel voor grof winstbejag. Men heeft aanbiedingen onder zocht, waaruit bleek, dat b.v. een 17 jarige jongeman, die zelf het diploma had behaald, zich ais leraar opwierp. Voorts maakte een kapper, ten koste van een bonafide leraar, een aardige bij verdienste met de opleiding, hoewel de vrucht daarvan nihil was. Zelfs leraren van mode vakscholen namen de midden standsopleiding op zich. Het verwerven van het diploma wordt zonder meer door hen gegarandeerd. Men mag voor het cursusgeld zo lang studeren tot men geslaagd is. Abnormaal hoge slagingspercentages van op geleide candidaten worden ge noemd. Men belooft verlaagd examengeld. De cursus heet vaak ingesteld op het opleiden van domme candidaten, die op deze wijze gemakkelijk kunnen slagen. De cursisten zijn vrij van mili taire dienst zolang zij de cursus volgen. Het gebeurt, dat deze colporteurs zich aandienen als vertegenwoordigers van officiële middenstandsorganisaties. Deze heren colporteren alsof zij een artikel op afbetaling verkopen. Op deze manier worden de bonafide opleidingsinstituten, die geen colporteurs plegen in te schakelen, „leeggepompt". Het laat zich denken, dat de com missie van overleg van de drie Nederlandse middenstandsbonden, de contactraad van de drie on- derwijscentrales van deze bonden, en de minister van O. K. en W. zich ernstig bezorgd maken over deze gang van zaken. In 1947 stelde de toenmalige minister van O. K. en W. al een commissie in, om deze aangelegenheid te bestu deren. Tot plannen ter verbete ring is het echter van deze zijde nog niet gekomen. Het geven van onderwijs is vrij in Nederland, en het zal dus moeilijk zijn de beunhazerij de finitief uit de wereld te helpen. Wanneer de overheid geen offi ciële eisen aan de opleiders gaat stellen, geen „vestigingswet voor leraren" maakt, rest als enige mogelijkheid, de adspirant can didaten te waarschuwen, en te adviseren hun middenstandsorga nisatie te raadplegen, vóór ze zich aan een cursus verbinden. Piet van Heusden naar Kopenhagen en Parijs De wereldkampioen der ama teur achtervolgers, Piet v. Heus den, zal op Zondag 7 Sept. en op Donderdag 11 Sept. a.s. uitkomen in achtervolgingswedstrijden te Kopenhagen. Eén van zijn tegen standers zal zijn de Deen Ander sen. Ook Jan Derksen zal op deze data in Kopenhagen uitkomen op de sprint. Voorts is v. Heusden gecontrac teerd voor een wedstrijd op 21 September a.s. op de Pare des Princesbaan te Parijs. Waarschijn lijk zal hij dan tegen de Fransman Andrieux rijden. Tenslotte is de Amsterdammer in onderhandeling met de Vigo- rellibaan te Milaan, waar op 5 October wedstrijden worden ge houden. Advertentie zé prompt dooft zuurbranden op de maag - met één of twee Rennies. Het snerpendste branden in de maag, soms tot in de keel toe, dooft U onmiddellijk. Talloze lij ders aan brandend maagzuur ne men ook Rennies bij voorbaat. Bij wijze van sluitstuk op hun maaltijd, 't Is ook zo simpel, ge woon maar laten smelten op de tong. En.7.. Rennies zijn nog smakelijk óók. (Van een onzer sportverslag gevers) DRACHTEN - Enige athletiek- sterren van internationale faam waren gisteravond naar Friesland gekomen en hebben een publiek van zeker wel acht a tienduizend koppen laten zien, dat ook athle- tiekwedstrijden uitermate fraai en spannend kunnen zijn. De honderd meter voor dames werd een eclatante zege voor Fanny in de voor deze natte grasbaan goede tijd van 12.2 sec. Een viertal meters voor haar zwaarste concurrente, de Nieuw- Zeelandse Olympische kampioene Yvette Williams, bereikte Fanny de finish. Willy Lust smaakte het genoegen op de derde plaats beslag te leggen vóór de Austra lische Vera Johnston. De tijden van Williams en Lust waren resp. 12.6 en 12.8 sec. Maar nog meer voldoening zal mevr. Blankers-Koen waar schijnlijk gehad hebben van haar overwinning bij het verspringen. Zij sprong constant royaal boven de vijf meter, met als beste prestatie 5.50 m. De Olympische kampioene Wil liams kon er deze keer niet in komen en moest met een beste sprong van 5.06 m. zelfs nog de eer van de tweede plaats aan Johnston laten. Deze had als bes te sprong 5.16 m. BONN (D.P.A.). De West-Duitse bondsregering verwacht, dat binnen enige jaren de werkloosheid in West-Duitsland plaats zal maken voor een reëel tekort aan arbeidskrachten. Deze mededeling wordt gedaan in een door de bondsrepubliek aan de organisatie voor Europese economische samenwerking te Parijs gisteren toegezonden overzicht Men is er in geslaagd van 1949 tot 1952 1,87 millioen nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen. Van de thans nog geregistreer de 1.2 millioen werklozen kun nen enige honderdduizenden als gevolg van ouderdom of andere factoren niet meer voor blijven de werkzaamheden in aanmer king komen. Spoedig zal West- Duitsland hierdoor niet meer over een reële arbeidskrachten-reserve beschikken. Voor 't jaar 1953-'54 verwacht de bondsregering dat het aantal werklozen voor hét eerst beneden de 1 millioen zal dalen. In het verslag wordt een drin gend beroep gedaan ter verster king van de internationale econo mische samenwerking. Zonder een goed functionneren van de Europese Economische Raad, aan welke een werkelijk gezag moet worden gegeven, zullen noch de steenkolen- en staalgemeenschap noch de defensiegemeenschap be vredigend kunnen werken. Bijzondere landen achter Met nadruk wordt vastgesteld, dat de Bondsrepubliek nog om vangrijker herstelwerkzaamheden heeft te verrichten. In West- Duitsland is de standaard van andere landen nog niet bereikt, terwijl, andere landen een pro ductieniveau. op basis van 1938 100. van 145 hebben bereikt, be draagt dit niveau in West-Duits land nog slechts 112. Het sociale product per, hoofd van de bevol king bedraagt gemiddeld voor de andere landen van de O.E.E.S. 2.770 d.m.. doch voor West-Duits land slechts 2. 394 d.m. Voor 1952-'53 en 1953-'54 schat de West-Duitse regering de stij ging van het bruto sociale pro duct op 4 procent per jaar. De hiervoor vereiste uitbreiding in de industrie, vooral in de mijn bouw en in de staalindustrie, zal echter niet zonder buitenlands kapitaal kunnen geschieden. Buitenlandse schuld In een verslag wordt voorts gewezen op de noodzaak ener verdere stijging van de uitvoer. Het Duitse aandeel in de wereld handel bedroeg in 1938 7.5 pro cent, doch in 1951 slechts 4.5 pet. De goud- en dollarreserves be droegen in Juni j.l. 447 millioen dollar. De grondstoffenvoorraden der industrie zijn echter geleide lijk verminderd, waardoor grotere invoer noodzakelijk werd. De buitenlandse schuldendienst doet eveneens zijn invloed gevoelen. Voor 1952-'53 wordt een deficit verwacht van ongeveer 150 mil lioen dollar en voor 1953-'54 van ruim 100 millioen dollar, zodat de Duitse deviezenreserves, wanneer niet Amerikaanse hulp komt op dagen. wederom zullen dalen. Berlijn zorgenkind Een bijzondere rol speelt, aldus het verslag, de hulp voor Berlijn. Deze stad voert voor ongeveer 100 millioen dollar per iaar uit. doch moet anderzijds invoeren voor ongeveer 350 millioen dollar per iaar. West-Duitsland moest derhalve voor derhalve niet al leen 1.1 milliard d.m. uit staats middelen jaarlijks voor Berlijn beschikbaar stellen, doch ziet zich uit hoofde ook gesteld tegen over een extra druk op de de- viezenbalans. Bjj de honderd meter heren won de wereld-recordhouder, de neger-sprinter MacDonald Baily, met enige meters voorsprong, zonder zich geheel te geven, voor de Engelsman Lindsay, tijden resp. 11 en 11.3. Als derde plaat ste zich de Groninger Jan Kooi in 11.6. De achthonderd meter werd een onbedreigde zege voor de Amerikaan Mc. Millan in 1.56.1. De Duitser Urban Gleve bleef lang goed volgen, maar was machteloos tegen de lange eind sprint van de Amerikaan. Zijn tijd: 1.58, was overigens ruim schoots voldoende om zich de Trekvogel-athleet v. Kreuningen, die overigens een moedige race liep, van het lijf te houden. Van Kreuningen noteerde 1.59.6. Een van de mooiste nummers was verder de 3000 m„ waarbij zeven lopers aan de start ver schenen. Slijkhuis nam de eerste ronde een afwachtende houding aan en liet de Friese crack Hui- zinga en de 800 m.-man Mc. Mil lan de kop houden. Na ongeveer 2000 m. verhoog-, de hij echter het tempo en in 'n prachtige soepele pas liet hij zien dat hij nog steeds onder de beste lopers ter wereld gerang schikt moet worden. Mc. Millan kon het tempo nog het beste bijhouden, maar kreeg toch na de bekende eindsprint van Slijkhuis een achterstand van wel vijftig meter. Slijkhuis finishte in 8 min. 45.3, Mc. Millan 8 min. 53.4, ter wijl de Brit Dentley nog juist vóór de finish Huizinga te pak ken wist te krijgen en in 8.55.- als derde eindigde. Een nummer 300 m. jongens junioren werd gewonnen door de Drachtster junior Rouwe, 2. IJp- ma, „Marathon", 3. Pietersma, Drachten. Generaal Matthew Ridgway, de Geallieerde opperbevelhebber in Europa, heeft tijdens zijn bczc^rk aan Bonn, waar hij een onder houd had met Adenauer en diens militaire adviseurs, zeer sterk aangedrongen op een spoedige ra tificatie van het E.D.G.-verdrag. Geen leeg gebaar, want uiteinde lijk heeft nog geen der 6 aange sloten landen hier gevolg aan ge geven. Men mag uit deze aan drang van de hoogste militaire autoriteit der N.A.V.O. opmaken, dat er haast nodig is. De bewape ning van het Westen kan trou wens niet snel genoeg gaan. Daar voor staat er teveel op het spel. Een spoedige ratificatie van het E.D.G.-verdrag in de komende herfst kan een enorme morele steun zijn, wanneer straks de N.A.V.O.-vertegenwoordigers bij een zullen komen om speciaal de financiële situatie onder ogen te zien. Men heeft voor deze confe rentie de datum 15 December ge noemd. Zou de ratificatie dan achter de rug zijn, dan is het voor de deputatie van West-Duitsland een gemakke lijker entrée bij de N.A.V.O. be sprekingen. De West-Duitse Bondsrepubliek moge dan geen lid zijn van de N.A.V.O., indirect, als een gevolg van de E.D.G., is Bonn nauw met de Atlantische staten verbonden. Men maakt zich wei eens ongerust over het Ameri kaanse standpunt over de E.D.G. en verwijst dan na de uitlatingen, die momenteel tijdens de verkie zingscampagne zowel van demo cratische als republikeinse zijde worden gedaan. Wij geloven ech ter, dat op dit stuk van zaken het spreekwoord van toepassing is, dat de schijn bedriegt. Tijdens een verkiezingsactie wordt er door politici doorgaans meer ge zegd dan zij verantwoorden kun nen. De democraten mogen zich enigszins matigen, omdat hun par tij de regeringsverantwoordelijk heid draagt, maar ook in die krin gen gaat men weieens te ver. Van het wereldtoneel De leidende politici in de V.S. zijn eensgezind van oordeel, dat de éénwording van Europa zo spoedig mogelijk werkelijkheid moet worden. En dat de E.D.G. 'n uitermate geschikt middel is om de rivaliteit tussen Frankrijk en Duitsland weg te nemen en beide volken tot bondgenoten samen te smeden. Het is een wens van vrij wel alle Amerikanen. Maar het wil weer niet zeggen, dat er geen verschillen van inzicht zouden bestaan over de wijze waarop de V.S. strategisch West-Europa te hulp zullen snellen bij een even tuele Russische aanval. De uit eenlopende meningen van Eisen hower en Taft zijn genoegzaam bekend. Taft wil de Amerikaanse hulp beperkt zien tot een steun verlening van het luchtwapen met gebruik van de atoombom. Hij ziet liever geen Amerikaanse landstrijdkrachten op het West- Europese vasteland. Eisenhower is een beslist an dere opvatting toegedaan. Maar zowel Taft als Eisenho wer zi.in sterke voorstanders van' de E.D.G. De republikein Eisen hower en de democraat David Bruce, de naaste medewerker van Acheson ten tijde van de eerste besprekingen over het Plan-Ple- ven tot oprichting van een Euro pees leger was Bruce Amerikaans ambassadeur in Parijs hebben gezamenlijk alles gedaan om dit plan te verwezenlijken. John McCloy is partijgenoot van Eisen hower, maar maakte de denkbeel den betreffende de E.D.G. en het Plan-Schuman in Duitsland popu lair. Lovett, ex-minister van de fensie der V.S., ook een republi kein, was één der voornaamste figuren die een rol speelde bij het tot standkomen van het At lantisch Pact. En het meest op merkelijke van alles blijft altiid nog de instemming van de repu blikeinen in de commissie van buitenlandse betrekkingen der Senaat met de verdediging van Acheson van de E.D.G. en zijn ganse politiek t.a.v. Duitsland. Én als de republikeinen één vijand hebben, dan is dat Dean Acheson wel. Het Amerikaanse standpunt over de te voeren politiek tegen over Duitsland is niet bepaald gebonden aan een visie van óf de republikeinse partij óf de demo cratische. Het is veeleer een hou ding die algemeen wordt goed gekeurd in elk Amerikaans milieu ondanks afwijkende meningen over de verdediging van West- Europa. De E.D.G. móét er komen, zo redeneert men aan de over zijde van de Atlantische Oceaan. Hoogst waarschijnlijk beschouwt men de Frans-Duitse rivaliteit als het grootste obstakel voor de ge zonde groei ener éénwording in Europa En daarmee slaan de Amerikanen de plank allesbehal ve mis. (Van onze verslaggever) IJLST, 4 Sept. De heer Op- pedijk, burgemeester van Ijlst, heeft de Friese beweging voor een bende rebellen uitgemaakt. Op deze aantijging is een stijl vol antwoord gevolgd. Voor een groot aantal mensen, zowel bin nen als buiten de zaal opgehoopt, hebben de heren Wybenga en Schurer in IJlst zelf duidelijk gemaakt, waarin de rebellie van de Friese beweging bestaat. Wybenga belichtte, dat de practijk van de souvereine staten in Europa er altijd een is geweest van verdrukking der kleine volken en minderheden. De Ieren, Basken en Bretons zijn er een sprekend bewijs van. Deze prac tijk dreigt ook in Nederland te genover Friesland, indien man nen als burgemeester Oppedijk hun zin zouden krijgen. Zolang echter deze onrecht vaardige practijk blijft bestaan, loopt ook een land als Nederland voor de toekomst gevaar in een Europees staatsverband. Friesland wil vrij zijn, maar niet in de gebruikelijke zin van souverein. Vrijheid wordt ge vraagd in de zin van ruimte om zichzelf en de eigen aard te kun nen ontplooien, vrijheid zoals ook vroeger steden privileges ontvingen van de souvereine vor sten. De heer Fedde Schurer stelde het feit vast, dat in de taal een volk zich uitleeft. Wie zegt voor een volk te werken zal zich ook om de taal moeten bekommeren, anders liegt hij. Wie de Friese taalstrijd belachelijk vindt, steekt het mes in eigen hart, want in de ogen van een Duitser of een Amerikaan is Nederland in ver gelijking met z ij n land niet meer dan Friesland is tegenover Nederland. Waarom zouden de Friezen straks vechten tegen een totali tair systeem, wanneer zij nu al totalitair worden bestuurd? Het probleem van Friesland is ook het probleem van alle kleine vol keren, dus ook van Nederland. Dit is de grondslag van de Frie se beweging, aldus de heer Schu-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3