„Vliegende driehoek": sensatie van Britse luchtvaartexpositie 30.000 Nederlandse militairen gaan in Duitsland op manoeuvre \m ït ai w B ritte plots* Aannei Financiën en Economie Amerika houwt 'n straalmotor van 25.000 paardekrachten RADIO, Nederlands legerkorps trekt volgende week over de grens WEK DE GAL IN UW LEVER OP Nieuwe Zaanst contract Het rassenprobleem in Zuid-Afrika BEURSOVERZICHT Ook één „skelet" divisie goat mee Wieringermeer „automatisch" Werkloosheidsdienst van de K.A.B. Rond 1600 2 weken Motorrijd tegen VAGINA V rs. i J L>/-\0 j jcP I bivibcK FARNBOROUGH, September. Bij de opening, in tegenwoordig heid van de Hertog van Edinburgh van de Britse luchtvaart tentoonstelling te Farnborough, zijn verscheidene hoge militaire en burgerlijke autoriteiten uit Engeland en het buitenland ge tuigen geweest van een buitengewoon interessante vliegvertoi- ning. Daar werkte allereerst toe mede de beslissing van de des betreffende autoriteiten om het verbod tot het doorbreken van de geluidsbarrière op te heffen. Dit geschiedde nadat een depu tatie van vliegers zich tot de man hadden gewend die de beslissing over deze kwestie in handen had. Bovendien zou een groot aantal bewoners van Farnborough en omgeving telefonisch te kennen hebben gegeven dat hun niets liever zou ziin dan dat de En gelse vliegers de geluidsbarrière zouden trachten te doorbreken. Enkele dier piloten o.a. die van de De Havilland dH-LLO en van de Hawker Hunter hebben ge tracht met hun supersone-toe- stellen door de muur te geraken maar het knal-effect is niet ge hoord door de circa twintigdui zend bezoekers. De DH-LLO klom naar veertig duizend voet en was op die hoogte te volgen, dank zii de witte sporen die de machine na liet. De grote verrassingen waren de nieuwe AVRO Delta-bommen werper en de grootste vliegboot ter wereld de Saunders Roe Princess. De bommenwerper aangeduid als type 698 is een machine van grote afmeting, vermoedelijk ter grootte van een Lancaster-bom menwerper. Het toestel werd be stuurd door -"o -°ugdiae invlieger Roly Falk. Hii was de enige in zittende en hij gaf een zeer goede demonstratie met het witgeschil derde vliegtuig. De „vliegende Driehoeken" de AVRO 707 A en 707 B rood en blauw geschil derd vlogen in de kiellinie van hun grote broer. Uit foto's van de 698 blijkt dat het hoofdlandingsgestel niet min der dan zestien wielen telt in paren aangebracht. Elke „poot" heeft acht wielen, het neuswiel- onderstel twee, de vier motoren zijn twee aan twee aan weers zijden van de romp in de dikke enorme vleugel ingebouwd met de luchtinlaten aan de voorzijde van de vleugel tegen de romp. Vliegende driehoek Op een persconferentie heeft de directeur van de AVRO- fabrieken Sir Roy Dobson o.a. medegedeeld dat de bouw van de Delta-bommenwerper niet meer man-uren zal vergen dan het bouwen van een Lancaster maar dat er vermoedelijk meer mate riaal nodig zal zijn. In de Delta vleugel is alles ondergebracht wat nodig is: brandstoftanks voor de vier straalmotoren, speciale uitrusting voor radar enz. Op dezelfde persconferentie gaf de invlieger van Gloster, Bill Water ton, een uiteenzetting over de voordelen van de driehoeksvleu gel sterkere vleugel, grote wendbaarheid en goede besturing. De invlieger van de Delta. Falk, vertelde dat ieder die een les- vliegtuig kan besturen ook de nieuwe Delta kan vliegen, het geen zal moeten worden afge wacht. Ook het overvliegen van de Princess. die tweehonderd soldaten kan vervoeren, trok de aandacht. Deze gebeurtenis werd eveneens meegemaakt door de president-directeur van de K.L.M. dr. Plesman, door de chef van de Nederlandse Luchtmacht-staf Lui- tenant-generaal-vlieger I. A. Aler en vele andere landgenoten. De Princess heeft tien motoren waarvan de acht die 't dichtst bij de romp zijn aangebracht twee propellers aandrijven. Er zijn drie van deze luchtreuzen in aan bouw. Zij waren aanvankelijk voor de burger-luchtvaart be stemd maar zijn inmiddels door het Ministerie van Bevoorrading overgenomen. Een der machines zal worden gebruikt voor het doen van proefnemingen; de andere twee zullen waarschijnlijk wel wor den afgebouwd, maar dan worden .ingesponnen" om eventueel te worden voltooid als betere tijden voor de Engelse economie aan breken. Vrijdag. Zaterdag en Zondag zal het publiek in drommen naar Farnborough opkomen om te zien waar zijn belastinggeld blijft. Het kan constateren dat Groot-Brittannië nog onbetwist de leiding heeft op het gebied der straalvliegtuigen en straal motoren, hoewel de jongste be richten uit Amerika melding maken van een nieuwe Ameri kaanse straalmotor die alles in de schaduw zou stellen wat tot dus verre op dit gebied is ontwikkeld. Het gaat hier om een in op dracht van de Amerikaanse Marine door Westinghouse Elec tric te bouwen turbine-straalmo tor met het enorme vermogen van 25.000 pk., twee en een half maal zo sterk als de vier motoren van een B 29-super-fort samen. De nieuwe motor zou zeven en een halve meter lang worden, een doorsnede van een meter en een gewicht van 1.587 kg. krijgen en haar enorme kracht voor een goed deel ontlenen aan het ge bruik van een „nabrander" die de uitlaatgassen opnieuw verhit nadat zii de turbine hebben ver laten en vóórdat zii als een straal verbrandingsgassen worden uit gespoten. Dr. K. H. E. GRAVEMEYER ZEGT ZIJN MENING De bekende Ned. Herv. predi kant, Dr. K. H. E. Gravemeijer, die de geestelijke verzorging be hartigt van de Nederlandse emi granten in Zuid-Afrika, heeft in Goes een lezing gehouden over dit land. Dominee Gravemeijer betoog de, dat wanneer men gelijkstel ling van de rassen in Zuid-Afrika eist, men evengoed de liquidatie van de blanke bevolking kan eisen. De Nederlanders, aldus de predikant, kunnen steeds terug vallen op Nederland, maar de blanken in Zuid-Afrika hebben geen ander vaderland dan Zuid- Afrika. Gelijkstelling van rassen betekent, dat zij onder de voet worden gelopen door de enorm grote groep zwarte bevolking en de groep Indiërs, die mohamme daan zijn. De oplossing van dit tragisch rassenprobleem in dit land is, volgens spr., niet te be reiken door discriminatie, maar door dislocatie. De rassen moeten geheel afzonderlijk van elkaar voortleven. Ds. Gravemeijer le verde voorts felle critiek op wat hij noemde de onvolkomen en zeer tendentieuze berichtgeving van het Engelse persbureau Reu ter, dat een volkomen foutieve weergave van de feiten geeft. De rechtspleging in Zuid-Afrika is wel is waar wat primitief, aldus de predikant, maar het is niet waar, dat de niet-blanke bevol king wordt mishandeld. ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1952 HILVERSUM 1, 402 m. 7.00 VAR, 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gramofoonmu- ziek; 7.30 Idem; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoon- muziek; 8.40 Idem; 8.55 Voor de huisvrouw 9.00 Gramofoonmu- ziek; (9.359.40 Waterstanden); 10.00 „Tijdelyk uitgeschakeld", causerie: 10.05 Morgenwijding; 10.20 Reportage Vergadering N.V.V. 11.35 Viool en piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Accordeonmuziek; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.25 „Onze vacantie hun brood", klankbeeld; 14.35 Drents pro gramma; 15.00 Amateuruitzen ding; 15.30 Boekbespreking; 15.45 Gramofoonmuziek; 16.15 „Van de wieg tot het graf"; 16.30 Ka merorkest; 17.15 Sportpraatje; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws 18.15 Vara-varia; 18.20 Reporta ge Vergadering N.V.V. 18.40 Gra- mooonmuziek; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 „Passepartout", causerie; 19.40 Het Oude Testa ment in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie; 20.00 Nieuws: 20.05 Actualiteiten; 20.15 „Der Ziegeunerbaron", operette; 22.00 Socialistisch commentaar; 22.15 Strijksextet; 22.40 „Ondeir de pannen" hoorpel; 23.00 Nieuws 23.15 Gramofoonmuziek; 23.35 24.00 Idem. HILVERSUMII 298 m 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.45 Morgengebed en li turgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramo foonmuziek; 9.00 Voor de huis- 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gra mofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoon muziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Amusementsorkest en so list; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Me- tropole-orkest en (oliste- 14.40 Harmonie-orkest; 15.00 Kroniek van letteren en kunsten; 15.38 Kamerkoor; 16.00 Promenade orkest en soliste 16.30 De Schoon heid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Gramofoon 18.15 Journalistiek week- muziek overzicht 18.25 Lichte muziek gsuitzending: Zoek 19.10 Gramofoonmuziek; 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.30 Lichtbaken; 20.50 Gramo foonmuziek; 21.00 Gevarieerd programma; 21.50 Actualitenten; Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Espe ranto; 23.2224.00 Gramofoon muziek. „TJÏRANGGON" GEMATIGD OPTIMISTISCH Een normale exploitatie is ook in 1951 bij de N.V. Cultuur-Mo. „Tjiranggon" nog niet mogelijk geweest. Slechts een bescheiden deel van de Heveaplantsoenen werd door haar zelf geëxploiteerd. De jongste en beste plantsoenen worden blijkens het verslag on wettig geoccupeerd en getapt, met alle nadelige gevolgen van dien, Aan uitbreiding of rehabilitatie kon niet worden gedacht. Totaal zijn 98.745 kg rubber verkregen. De balans sluit met een verlies van f 2.051, waardoor het totale verlies stijgt tot f 369.466. In de eerste 5 maanden van '52 zijn 90.000 kg rubber geoogst, waardoor, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, een jaar oogst van 200.000 kg bereikbaar is. Aangezien voor 1952 tevens 'n kostenverlaging kan worden door gevoerd, koestert de directie ge matigd optimistische verwachtin gen voor de resultaten in het nieuwe jaar. KLEINE REDUCTIE OP LENING ZWOLLE Op de 4'/i pet. 30-jarige obliga tielening ten laste van de ge meente Zwolle is dusdanig inge tekend. dat op de grootste in schrijvingen een kleine reductie moet worden toegepast. (Deze tweede lening in 1952 van ge noemde gemeente was groot f 1.500.000.—, waarvan f 600.000. obligatiën reeds op inschrijvings- voorwaarden waren geplaatst.) ZUID-AFRIKA WIL VERHOGING VAN GOUDPRIJS De Zuid-Afrikaanse minister v. Financiën, N. Havenga, heeft het woord gevoerd op de bijeenkomst van het Internationale Monetaire fonds en hierbij de waarschuwing geuit, dat wanneer de wereld niet terugkeert tot de gouden stan daard de beperkingen op de inter nationale handel en op valuta als blijvend moeten worden aan vaard. Hij drong aan op een zich over de gehele wereld uitstrekkende verhoging in de prijs voor goud. Volgens Havenga is de even- wichtsverstoring in de betalings balans van vele landen thans even ernstig als ooit tevoren, en hii sprak ais zijn mening uit, dat dit vraagstuk onoplosbaar zal blijven, tenzij men er in kan sla gen het ideaal van volledige werkgelegenheid en sociale zeker heid te verzoenen met het ideaal van valutastabiliteit en afschaf fing van discriminerende handels praktijken. In de moderne sociale welvaartsstaat zijn economische factoren ondergeschikt gemaakt aan het alles overheersende doel van volledige werkgelegenheid. OBLIGATIELENING DEVENTER GEHEEL VOLTEKEND De 4V4 pet. 30-jarige obligatie lening, ten laste van de gemeente Deventer, is geheel voltekend. (Deze derde lening in 1952 van genoemde gemeente was totaal groot f 3.000.000.waarvan f 1.000.000.obligatiën reeds op inschrijvingsvoorwaarden waren geplaatst.) PRODUCTIECIJFERS AMSTERDAM-RUBBER De N.V. Rubber Cultuur-Mij. „Amsterdam" heeft gedurende Augustus geoogst 1446 ton rubber, 2794 ton palmolie en 817 ton palmpitten. De productie in de maanden Jan./Aug. is hiermede gekomen op 9655 ton rubber, 19.463 ton palmolie en 5776 ton palmpitten, tegen resp. 5546 ton, 17.006 ton en 4457 ton in dezelfde periode van 1951 (staking). Oninteressante markt AMSTERDAM. 4 Sept. De Beurs heeft vanmiddag een onbe langrijke en uiterst oninteressant verloop gehad. De orders waren weer dun gezaaid en het buiten land liet verstek gaan, zodat de openingskoersen vrijwel overal overeenstemden met de slotnote- ringen van gisteren. Ook het aan tal tussentijdse bedriifsmedede- lingen is tot nu toe zeer gering, zodat hier al evenmin een stimu lans van uitgaat. Alleen in aan delen AKU ontwikkelde zich van middag af en toe enige activiteit. Er werd een half punt lager ge opend. doch dit verlies werd al spoedig ingehaald en tegen slot noteerde AKU 156 (155%). Van de lichte opleving voor Kon. Olie. die gisteren viel te constateren, was vandaag niets meer te bespeuren. Dit fonds wist zich tenslotte in een stille hoek te handhaven. Ook de overige in dustriewaarden lagen uitermate verwaarloosd, enkele incourante industrieën, zoals van Gelder en Mulders fabriek van rollend ma teriaal verbeterden een kleinig heid. De tot nu toe gepubliceerde gunstige productiecijfers voor Augustus van enkele grote cul tuurondernemingen hebben nog geen enkele invloed uitgeoefend. De cultuurmarkt ligt geruime tijd vrij stabiel en ook vandaag bleef het koersniveau vrijwel on veranderd. zij het dat enkele waarden een kleinigheid lager noteerden. Scheepvaartpapieren prolongeer den de gunstige stemming van gisteren niet. Hier had de handel al evenmin veel om het lijf. De noteringen bleven zo goed als onveranderd. Guldensbeleggingen prijshoudend. Op de grote vliegtuig tentoonstelling, die werd gehouden door de Vereniging van Britse Vliegtuigbou wers te Farnsborough, waren de modernste modellen, geprodu ceerd door de Engelse vliegtuigindustrie, te zien. Op de bovenste foto: de tweemotorige heli copter met 2 schroen, ven, van het model Bristol Type 173. Het vliegtuig biedt plaats aan 13 personen. Onderste foto: een overzicht over een ge deelte van het terrein. Er waren vele mo dellen te zien, zoals de Hawker Sea Hawk, een straaljager, die wordt geproduceerd voor de marine. Daar achter de Hawker Hunter (WB 195), een toestel in gebruik bij de Royal Air Force. (Van een onzer medewerkers) OP HEEL WAT GROTER SCHAAL dan verleden jaar zullen ditmaal Nederlandse troepen deelnemen aan de grote intern gealliëerde September-manoeuvres in de Britse zone van Duits land. Was het in 1951 slechts één regimentsgevechtsgroep (ongeveer 7000 man) nL de 31e R.G.R. onder commando van de kolonel B. M. P. van Griethuysen, die ingeschakeld werd bij de befaamde oefening „Counterthrust", ditmaal zal een Neder lands legerkorps, ter sterkte van ongeveer 30.000 man, de Oostgrens overtrekken. Tezamen met het Britse Rijnleger (B.A.O.R.) en een Belgisch legerkorps zal in de Westfaalse vlakte de oefening „Holdfast" uitgevoerd worden. gen maakten als voorbereiding voor de manoeuvres in Duitsland. Tegen het eind van de vol gende week zullen alle Neder landse troepen de Nederlands- Duitse grens hebben overschre den. Omstreeks 26 September ho pen zij hun vredes-garnizoenen" in Nederland weer te betrekken, vele goede ervaringen rijker. Dit Nederlands legerkorps, hoewel helaas niet volledig in gericht, is toch een strijdmacht, zoals wij na de oorlog in Neder land nog niet op de been brach ten. Het lag aanvankelijk in het voornemen dit legerkorps te doen bestaan uit twee volledige divi sies, maar reeds enkele maanden geleden moest op grond van ma- teriëel-moeilijkheden worden be sloten, slechts één divisie volle dig uit te rusten en de andere als „skelet" of „schaduw" divisie te doen optrekken. De Koninklijke Landmacht telt op het ogenblik drie mobilisabele divisies. De le divisie, beter bekend als de „7 December"-divisie, komt dit jaar niet onder de wapenen. De 2e divisie gaat als „skelet"- divisie jnee naar Duitsland. Dat wil zeggen: alleen de staven zijn opgeroepen, en de militairen van enkele ondersteunende wa pens. De 3e divisie is volledig in touw en op haar zijn aller ogen thans gericht. Zij bestaat zoals elke divisie onder meer uit drie regimentsgevechtstroepen. In de eerste plaats de 31ste, die ver leden jaar dus ook van de partij was, inmiddels met groot verlof ging, maar op 1 September voor herhalingsoefeningen weer onder de wapenen werd geroepen. Daarnaast de 32ste en 33ste, bestaande uit dienstplichtigen, die thans voor eerste oefening onder de wapenen zijn, parate troepen dus, die in de afgelopen maanden tal van grote oefenin- Met alle bijkomende wapens als artillerie, cavalerie, genie, verbindingsdienst, geneeskundige dienst, technische dienst en in tendance vormt zulk een divisie een ontzaglijk ingewikkeld appa raat, waarin duizenden militai ren elke dag opnieuw hun taak vinden, of het nu in de schut- tersput van de voorste lijn, in het veldpostkantoor, achter een houwitser of in een Shermantank Maar ingewikkelder nog is het raderwerk in de staf van het legerkorps, waar de draden van twee divisies tezamen komen. Allereerst dit: bij een leger korps behoren de zogenaamde legerkorpstroepen, samengesteld uit infanterie en ondersteunende wapens als artillerie, cavalerie, genie enz. Deze troepen staan dus buiten het divisieverband. Zij vormen een machtige reserve van vele duizenden militairen in de hand van de legerkorpscom mandant, die hen daarheen kan dirigeren, waar hun aanwezig heid dringend nodig mocht zijn. Boven deze legerkorpstroepen staat de eigenlijke staf van het legerkorps. Teneinde volkomen op elkaar ingesteld te zijn, zijn de militai ren van de staf van de Com mandant Strijdkrachten te velde, welke staf straks als legerkorps staf zal fungeren, geruime tijd geconcentreerd in de Koning Willem m kazerne te Apeldoorn. Daar is in wekenlange nauwe dagelijkse samenwerking het „team" ontstaan, dat ons leger korps zal hebben te leiden. „Topfiguren" in deze staf zijn de Luitenant-generaal A. T. C. Opsomer, Commandant Strijd krachten te velde, die volgende week als legerkorpscommandant zal optreden. Naast hem staat als Chef van de Staf de Brigade generaal G. J. Le Fevre de Mon- tigny. Aan deze zeer bekwame en geziene opper-officieren is het ongetwijfeld toevertrouwd, het Nederlandse legerkorps met vaar digheid en vaste hand aan te voeren. Toevallig spraken wij deze dagen enkele dienstplichtigen, die deel uitmaken van de 3e di visie. Zij bleken enthousiast te zijn bij het vooruitzicht van de grote oefeningen in de Britse zone van Duitsland en trappel den als 't ware van ongeduld om te vertrekken. Huil commandant, aan wien wij later vroegen hoe In het al gemeen de stemming onder zijn mannen is, gaf ons te kennen: „Ze staan werkelijk te dringen en wie om de een of andere reden niet mee kan, zit diep in de put". ONTVOERING IN WENEN? WENEN. Naar ooggetuigen hebben meegedeeld is Woensdag ochtend in Wenen een Oostenrijk se gemeenteambtenaar, Walter Bittner, door drie Russische mili tairen en drie burgers ontvoerd. Bittner stond met enige kennis sen op een tram te wachten, toen drie burgers hem dwongen in een gereedstaande auto te stappen. Zij werden geholpen door twee ge wapende Russische soldaten en 'n officier, aldus de ooggetuigen. ZEVENTIEN MILLE VOOR BELASTING VERZWEGEN? Voor de Rotterdamse recht bank stond gisteren terecht de 53-jarige L. H. van der M. uit Gouda, die zijn aangiftebiljetten voor de inkomstenbelasting over de jaren 1946 tot en met 1949 onjuist of onvolledig zou hebben ingevuld. Verdachte zou over deze jaren een bedrag van ze ventien duizend gulden hebben verzwegen. De officier van justi tie eiste een gevangenisstraf van acht weken. De verdediger voer de aan, dat verdachte het ver zwegen inkomen niet privé had gebruikt maar had aangewend als douceurtjes voor het verkrij gen van relaties. Verdachte legt zich namelijk toe op het uitrus ten van schepen met tuigage etc. In dit bedrijf is het usance, aldus de verdediger, wil men leveren, met douceurtjes te werken. Uit spraak over 14 dagen. VAN 16 SEPTEMBER AF Op 16 September a.s. zal het gehele gebied Wieringermeer- polder, het oude eiland Wierin- gen, Medemblik, Opperdoes en Twisk worden aangesloten met alle bestaande z.g. automatische telefoonnetten in ons land. De diefstallen op de Haagse sportvelden Op 28 October 1951 is te Gent de zich journalist en persfoto graaf noemende 32-jarige L. J. A. G. uit Den Haag op heterdaad betrapt toen hij diefstal pleegde in een voetbaltent. Hij werd daarvoor in België veroordeeld tot een jaar en acht maanden gevangenisstraf. Thans is de man overgegeven aan de Nederlandse politie. Hij is in Den Haag aan de tand gevoeld en bekende op tal van sportvelden te 's-Graven- hage, Rijswijk, Delft en Rotter dam diefstallen in kleedkamers te hebben gepleegd tot een be drag van enige duizenden gul dens. G. is in het Huis van Be waring te 's Gravenhage op gesloten. 75 JAAR AMSTERDAMSE DROOGDOK- MAATSC HARP IJ Donderdag is op eenvoudige wijze het vijf en zeventig jarig bestaan gevierd van de Amster damse Droogdok-Maatschappij N.V. In een der voor deze gelegen heid feestelijk versierde hallen van het bedrijf verenigden zich gistermorgen het gehele perso neel, de gepensionneerden en hun gezinnen. Namens het ge hele personeel werd het woord gevoerd door de heer Rijnboutt, die voor de geneeskundige dienst aan de Maatschappij een ge schenk aanbood, bestaande uit een ultra-kortegolf bestralings apparaat en een hoogtezon met bijbehorende apparatuur. Ook na mens de gepensionneerden werd een cadeau aangeboden. IN HET AARTSBISDOM Gelet op de sterker wordende werkloosheid gedurende de laat ste jaren en het verlangen om de werklozen en hun gezinnen zo doeltreffend mogelijk hulp te bieden in hun moeilijke periode, is de Utrechtse Diocesane Bond der K.A.B. overgegaan tot op richting van een werkloosheids- dienst. Deze heeft zich o.m. tot taak gesteld: de algemene belangen behartiging van de D.U.W.- arbeiders, zowel op de objecten als in de kampen; de vorming, ontwikkeling en ontspanning van werklozen, die niet voor te werkstelling in aanmerking ko men; het bewaren van een zo nauw mogelijk contact met de K.A.B.-vertegenwoordigers in de plaatselijke revisie-instanties, plaatselijke commissies ter be vordering van de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling en plaatselijke commissies Rege ling Werkverruiming Hoofdarbei ders benevens de belangenbehar tiging van de arbeiders, die op objecten van de twee laatst genoemde regelingen tewerk zijn gesteld. Onder deze dienst ressorteren provinciale werkloosheidscom missies, waarin naast de districts bestuurders van de diocesane bond diverse hoofdbestuurders van vakbonden zitting hebben. Voor het opzoeken van de knel punten is reeds begonnen gewor den met het instellen van een enquête bij de K.A.B.-afdelingen naar de werkloosheidscijfers per plaats in verhouding tot het in woneraantal en de plaatselijke beroepsbevolking. (Advertentie) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL,- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leveroilleties. FEUILLETON DOOR DOROTHEE COEBELER 27) Hii hoorde haar al niet meer. want hii had de deur achter zich dicht geslagen. Zii hoorde dat hii de trap opging naar het zolder kamertje. Kwaad sloeg zii met haar kieine vuist op de tafel. „Wat is er nou aan de hand?" vroeg Johann Bomer, die juist binnenkwam om koffie te drin ken. Zii keek hem opgewonden aan. „Hii wil haar niet." „Wie wil haar niet?" ..Wie haar niet wil? Rudi wil niet met Hilde Dehn trouwen.' „Dat kan ik me voorstellen. Het is een aardig meisje, inder daad. Maar zij is niet geschikt voor Rudi. Hij is toch heel an ders van karakter." „Johann. iii bent ook al net eender als Rudi." „Ik zit met spanning te wach ten wat er van haar terecht zal komen als haar vaderbin nenkort bankroet gaat." „Gaat hii bankroet?" Zii stond als door de bliksem getroffen. „Nou. veel scheelt het met meer. Hii heeft ziin schulden bii mii nog steeds niet betaald. Ik geioof niet. dat hii nog een rege ling kan treffen." Ziin vrouw keek hem peinzend aan. „Ja. als de zaken zo -n. als dat inderdaad zo is Boven op het zolderkamertje stond Rudolf Bomer intussen voor een zeer oude vrouw die in een leuningstoel voor het venster zat Half lachend, half kwaad zei hii: Grootmoeder, ik moet trouwen." Zii keek hem over haar bril eens aan. „Inderdaad Rudi. dat moet ie ook. Je hebt de leeftiid. Je moet een vrouw nemen." „Ik wil niets liever en gauw ook." „Nou, dan ben ie er toch." „Ja, maar ik wil met iemand trouwen, die ik zelf wil. begriipt U?" „Natuurlijk begrijp ik dat. Je moet nooit trouwen met iemand van wie ie niet houdt. Heb je iemand op het oog?" Hij gaf geen antwoord. Eerst na een heel lange pauze zei hii zacht, biina fluisterend: „Ja." ,.Zo en wie is het?" „Dat weet ik zelf nog niet. Die moet ik nog zoeken." „Nou. Rudi, ga "e gang. Als ie eenmaal zover bent dat ie ze moet zoeken, dan vind ie ze best." HOOFDSTUK XIII „Geo, waarom maak je toch niet meer werk van Hilde Dehn". vroeg mevr. Hendrich. Het was tussen licht en donker. De tafel was nog gedekt en mevr. Hen drich at nog een broodje. Haar zoon was reeds opgestaan en aan ziin bureau gaan zitten. Hii gaf geen antwoord. „Je hebt nu een paar keer met haar gedanst en je bent boven dien nog vrij dikwijls met haar uit geweest. En toch ben ie nog geen stap verder gekomen. Waar ligt dat toch aan?" „Ach moeder, waar zal dat aan liggen? Zeker niet aan mij." Zii peinsde: „Onlangs ben ik nog bii Dehn geweest. Ik liep zo maar eens aan. Het was mevrouw Dehn haast te veel om mii te vragen te gaan zitten. Wat ver beeldt zii zich wel? Zij denkt ze ker dat zii een wereldwonder is. Zii heeft mij zelfs geen kopie koffie aangeboden ofschoon de kopjes nog op tafel stonden. Zou er iets gebeurd zijn?" „Ikik weet het niet." Hij zei dit een beetje bedrukt. Na 'n kleine pauze zei hij: „Ik heb het gevoel dat zii mii niet mogen." „Wie? Hilde ook niet?" „Hilde? O nee, over haar heb ik het niet." Hii raakte opge wonden en kreeg een kleur. Maar biina tegelijkertijd werd hii weer moedeloos. Hii maakte een hope loos gebaar: „Hilde voor zover ik weet kunnen wii goed met el kaar opschieten, maar haar ouderszii is toch immers de dochter uit een rijk gezin en ik.... wat ben ik? Ik ben maar een kleine ambtenaar, die nog lang zal moeten wachten voor hii pro motie maakt." „Maar Geo, je hebt toch pers pectieven. Als ie nu werkelijk die betrekking krijgt bii Buiten landse Zaken? Je "hebt nas zelf nog gezegd, dat je deze winter een goede kans maakt." „Die kans is er inderdaad, maar als ik die betrekking krijg, wat dan nog? Voorlopig heb ik nog niks." Hii haalde zijn schouders op. „Het voornaamste is toch het meisje. Hilde. Wanneer jullie el kaar beslist willen, kunnen de ouders er niets aan doen. Binnen kort wordt het grote zomerfestiin bii Kroll geyierd. Je moet maken dat ie die avond ie doel bereikt." „Het zomerfestiin bii Kroll....". herhaalde hij ironisch. „Wat moet ik daar doen? Hoe moet ik dat betalen? Wat moet dat wel niet kosten?" „Geo, dat valt wel mee. Je hoeft daar niet te dineren. Ik geef ie wel een paar broodjes mee." „Die eet ik dan ergens achter een bosje op. Ondertussen zit de familie Dehn op het wiinterras. En dan ga ik op en neer lopen." „Je kunt bii hen toch je op wachting gaan maken. Dat gaat heel gemakkelijk en dan nodigen ze ie natuurlijk wel uit". „Misschien vragen ze me zelfs wel voor het diner. O". Hii sprong overeind en schoof met 'n ruk ziin stoel terug. Wat is het toch verschrikkelijk dat wii altiid zonder geld zitten. Ik had beter meubelmaker kunnen worden of een ander vak kiezen. Dan had ik zelf miin brood kunnen ver dienen in omstandigheden die mii het beste uitkwamen." „Maar Geo" ziin moeder keek hem verschrikt aan. „En dat zeg iii Geo. terwiil ie vader ambte naar en ie grootvader zelfs een vooraanstaande ambtenaar is ge weest." „Ja. en wat was uw vader? Boer. O. was ik ook maar boer geworden. Het liefste zou ik de hele rommel in de steek laten en naar Afrika gaan." „Nou kom je daar weer mee aan en wat er dan van Hilde Dehn terecht komt interesseert ie niet. Als iullie eenmaal ver loofd ziin kunnen wii een lening afsluiten op het bezit van de schoonvader. Ze legde de nadruk op „de". „Moeder, dat moet u niet zeg gen!" Hii stond voor haar en ziin ogen schoten vuur. „Moeder, op die manier moet u er nooit meer over praten." Maar Geo. hoe heb ik het nu?" Ze begon te huilen. „Ik wil toch slechts het beste voor ie be reiken." „Dat weet ik, moeder." Hii werd wat kalmer en ging naar haar toe en legde ziin arm om haar heen. (wordt vervolgd) LONDEN. leden, dat in spreide kolonl Staten de dagen van Septt toen de mensen 3 maar 14 Sept verdwenen. Er ontstond ring. Tal van dat zii hun v verloren, ander was verkort, maakten ruzie gen van lonen, theken en obli en huurders vlc haren over de huur en door Londen trokken wonden mensen den „Geef ons terug". Weldra bedaard winding. Enkele se koloniën blev vasthouden aan lender, hetgeen warring tot gev tenslotte kwam kalender ook gebruik. Sinds de mi beerd de tiidmi wenteling van haar as in over brengen met die loop om de zon li.ikheden gehad complicaties. De precies passen De aarde hee conden minder nodig om haar zon te volbrengei heeft eeuwen n daar achter te In 45 voor Julius Caesar, meinse kalender precies 365 dagen beteren, op elke schrikkeljaar in. verscheidene minu na 1600 jaar wee De algemene raa bedrijf Zaansti heeft zich geheel concept-overeenkor stuur met de N Nederlandse Hoogo fabrieken aangega; op enkele punten schikt belang zal trachten een kleii te brengen. Zo zal de ove terugwerkende la- ingaan. Veertien Z aanstreek en W totaal 60.000 kub maximaal en 35 minimaal afnemen men het iaarliiks 17.500.000 kub. m de hoogovens eei f 1,547.632 ontvang Daar de cont hoogovens en de TWEE D< Gisterennacht een is de bijna gehuwde motorrijd wonende in Oldel Rijksstraat te Wez debroek) door n< oorzaak tegen een truck met oplegge De motorrijder gehuwde 27-jarige J. Eckelboom, bak Oldebroek, werde slag gedood. De motor, die on auto was geschove vernield. De vrach de firma Berends Te Alkmaar vi de Samenwerken vereniging Noord haar 20-jarig best ganisatie wordt de 23 afdelingen samenwerkende patroonsbonden, de N.K.A.P.B. en vanaf de oprich de heren Joh. S dam en C. Schi maar ziting in Ook de mede-opr J- C. Plus uit I op het feest anw Des morgens ha in tegenwoordighei den een krans gele van wijlen de heer destnds voorzitter satie: familieleden voorzitter waren woordig. Na afloor stuur door mevr. ren huize ontvang ..Des middags wei ies ,een drukbez gehouden. Tal van vooral uit de kring del gaven bliik i mti ?lt 2°-iarig bi Het woord werd de heren mr. B. Hloemendaal. alger XnS -d* Hoofdbestu Ned. Patroonsbond Jteen van de N de heer M. v d. St ;A.B. in de Ze he?5 C. Kakes. de afd. Zaandam

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4