Britten zagen 200 jaar geleden plotseling 11 dagen verdwijnen Brandstoffenhandelaren klagen over de transportmiddelen Waarom zou je je colbertje er niet bij uittrekken r m" ii' Samenwerking der fokkers bij de afzet van het vee Aannemers vierden feest Nieuwe kalender op 1 Jan'56? Dure installaties kunnen vaak niet gebruikt worden Zaanstreek-Waterland gaat contract met hoogovens aan UW PUZZLE voor vandaag Rond 1600 waren er 2 weken verschil Technische dag vereniging „St. Theobald" Ze kan verder worden uitgebreid Motorrijder reed tegen truc ER EENS HELEMAAL UIT TE WEZEN (IV) Toch allemaal vrienden onder elkaar Muizenvraat in Nieuw-Guinea Scheepsberichten CIIBÏQI VRIjPAG 5 SEPTEMBER 1952 PAGINA 5 LONDEN. Begin September was het tweehonderd jaar ge leden, dat in Engeland en zijn over de gehele wereld ver spreide koloniën met inbegrip van de huidige Verenigde Staten de Gregoriaanse kalender werd ingevoerd. Twee dagen van September 1752 waren rustig voorbijgegaan, maar toen de mensen de volgende dag wakker werden was het niet 3 maar 14 September. Elf dagen waren zo maar in het niet verdwenen. Er ontstond een hevige beroe ring. Tal van mensen meenden, dat zij hun verjaardag hadden verloren anderen dat hun leven was verkort. Weer anderen maakten ruzie over de betaalda gen van lonen, rente van hypo theken en obligaties. Huisbazen en huurders vlogen elkaar in de haren over de vervaldag van de huur en door de straten van Londen trokken groepen opge wonden mensen, die schreeuw den „Geef ons onze elf dagen terug". Weldra bedaarde echter de op winding. Enkele der Amerikaan se koloniën bleven nog jaren vasthouden aan de Juliaanse ka lender, hetgeen uiteraard ver warring tot gevolg had, maar tenslotte kwam de Gregoriaanse kalender ook daar algemeen in gebruik. Sinds de mens heeft gepro beerd de tijdmeting naar de om wenteling van de aarde rond haar as in overeenstemming te brengen met die van haar kring loop om de zon, heeft hij moei- liikheden gehad met kalender- complicaties. De ene wilde niet precies passen in de andere. De aarde heeft n.l. enkele se conden minder dan 365 1/4 dag nodig om haar kringloop om de zon te volbrengen en de mens heeft eeuwen nodig gehad om daar achter te komen. In 45 voor Christus voerde Julius Caesar, om de oude Ro meinse kalender, die elk jaar precies 365 dagen telde, te ver ongeveer twee weken af van de seizoenen. Paus Gregorius XIII benoem de een commissie om een nieu we kalender te ontwerpen, die in 1582 aan de wereld werd voorgesteld en twee belangrijke veranderingen bracht. In de eerste plaats werd de regeling der schrikkeljaren in dier voege gewijzigd, dat er 97 in plaats van 100 schrikkeljaren on elke 400 jaar zouden zijn (Eeuwjaren, welke niet deelbaar zijn door 400, zijn n.l. volgens de Gregoriaanse kalender geen schrikkeljaren.) Hierdoor werd bereikt, dat het jaar gemiddeld slechts 26 seconden te lang is en dat afwijking pas in 3323 jaar een volle dag zou bedragen. De tweede wijziging was, dat bij de invoering van de nieuwe kalender eenmaal in October 10 dagen kwamen te vervallen, om het begin van de lente weer op de traditionele datum te doen vallen. De katholieke landen aanvaard den de nieuwe kalender, maar de Protestantse en Grieks-Ortho doxe landen wilden er nog lange tijd niets mee te maken hebben, Engeland en een aantal ande re landen hielden vast aan de Juliaanse kalender, totdat de moeilijkheden, die hierdoor in de handel werden ondervonden, wel tot verandering van houding drongen. Het tijdsverschil was inmiaddels met een dag ver meerderd, zodat op die gedenk waardige 3de September 1752 elf dagen moesten uitvallen. Het grootste deel van de we reld heeft thans de Gregoriaanse kalender voor internationaal ge- Aan de pogingen tot kalender hervorming is echter geen einde gekomen. Velen zouden meer veranderingen willen zien aange bracht. Zij wijzen er op. dat de jaren verschillen dat maanden en kwartalen van ongelijke duur zijn en op verschillende da gen beginnen en dat het aantal werkdagen ongelijk over de maanden is verdeeld. Ongeveer 100 jaar geleden stelde de Franse filosoof Auguste Comte om enkele van deze ge breken op te hebben, een kalen der van dertien maanden voor. Al deze maanden zouden even lang ziin (28 dagen) en vol gens een later voorstel zou de overschietende dag aan het einde van het jaar worden geplaatst. Deze kalender is echter nooit in gebruik genomen. Sommigen hadden er bezwaar tegen omdat zij de verandering te drastisch vonden. De „Wold Calender Association" heeft andere denkbeelden, welker aanvaarding naar zij beoogt de moeilijkheden zouden kunnen doen verdwijnen met minder ver andering. „Wij moeten rekening houden met de problemen v" kende wereld", zegt Miss Eliza beth Achelis. preside!,, <t Association. ..Een kalender, waar van de grondslag 2000 jaar gele den is ontworpen, toen het snel ste ding op wielen een Romeinse strijdwagen was. heeft in een atoomtijdperk heel wat lastige haken en ogen. Om een voor beeld te noemen: door de onge lijkheid van maanden en kwarta len en de verschillende samen stelling van de jaren zijn voor het zakenleven, de arbeid. het transportwezen en het onderwijs elk jaar nieuwe en tijdrovende regelingen nodig. Voorts is het voor het bedrijfsleven moeilijk, de resultaten van het ene kwar taal nauwkeurig met die van het andere te vergelijken". Het genootschap streeft dan ook naar internationale aanvaar ding van een nieuwe kalender op 1 Januari 1956, een datum, waarop de overgang een gemak kelijk verloop kan hebben. In deze kalender zouden alle jaren aan elkander gelijk zijn, alle kwartalen dezelfde duur (91 da gen) en samenstelling hebben en elk jaar worden besloten met de 365ste dag als vacantiedag. Tot dusverre hebben zeventien landen zich bereid verklaard deze kalender in te voeren. (Van een onzer verslaggevers) In de kringen van de brandstoffenhandelaren worden voort durend jammerklachten gehoord over de kwaliteit en de bruik baarheid van de voor hun bedrijven bestemde transportmidde len, welke niet aan de eisen voldoen. Kostbare installaties staan na een maand ongebruikt ergens in een hoek van een bedrijf. Daarom moet iedere brandstoffenhandelaar machines aanschaf fen, welke m zijn bedrijf practisch nut hebben. Hij kan zich daarbij laten voorlichten door deskundigen van de E.V.O., welke organisatie nimmer het gebruik van bepaal de hulpmiddelen propageert, doch slechts adviezen geeft in de breedste zin. Zo sprak gistermorgen namens beteren, op elke vier jaar eenbruik aanvaard. Alleen voor bin- schrikkeljaar in. Maar dit bleek nenlands gebruik hebben som- verscheidene minuten te veel en mige landen andere tijdrekenin- na 1600 jaar week de kalender I gen. De algemene raad van het gas bedrijf Zaanstreek-Waterland, heeft zich geheel verenigd met de concept-overeenkomst die het be stuur met de N.V. Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken aangegaan had. Slechts op enkele punten van onderge schikt belang zal het bestuur nog trachten een kleine wijziging aan te brengen. Zo zal de overeenkomst met terugwerkende kracht op 1 Aug. ingaan. Veertien gemeenten in de Zaanstreek en Waterland zullen totaal 60.000 kub. meter per dag maximaal en 35.000 kub. meter minimaal afnemen. Totaal schat men het jaarlijkse verbruik op l7.500.000 kub. meter, waarvoor de hoogovens een bedrag van f 1.547.632 ontvangen. Daar de contracten tussen hoogovens en de gasleveringsbe- TWEE DODEN Gisterennacht omstreeks half een is de bijna 19 jarige on gehuwde motorrijder H. Pompert wonende in Oldebroek, op de Rijksstraat te Wezep (gem. Ol debroek) door nog onbekende oorzaak tegen een geparkeerde truck met oplegger opgereden. De motorrijder en de on gehuwde 27-jarige duo-passagier J. Eckelboom, bakkersknecht in Oldebroek, werden beiden op slag gedood. De motor, die onder de vracht auto was geschoven werd geheel vernield. De vrachtauto was van de firma Berends uit Groningen. drijven Velsen, Beverwijk en de Kop van Noordholland 31 Dec. 1953 aflopen, heeft men de mo gelijkheid opengelaten, dat met ingang van 31 December 1954 op nieuw overleg kan worden ge pleegd gedurende 1955, teneinde eventuele gunstiger bepalingen in de contracten met Velzen. Be verwijk en de Kop van Noord- Holland ook in dat voor de Zaan streek-Waterland opgenomen te krijgen. Groot aantal arrestaties in Roemenië WENEN (Reuter). Volgens te Wenen aangekomen reizigers zijn eind Augustus te Boekarest en vele andere grote steden in Roe menië talrijke arrestaties verricht. Kort vóór 23 Aug. werden te' Boekarest 5000 a 6000 personen aangehouden. DOOR HET VENSTER Vele mensen leven over 't algemeen heel gemakkelijk. Ze stappen over kleine fou ten en onvolmaaktheden heen en als iemand soms hen attent maakt op het verkeer de van hun handelwijze, dan halen zij de schouders op en mompelen: Dat is niet de moeite waard. Inderdaad, op zichzelf ziin een heleboel dingen niet de moeite waard. Maar als men zichzelf eens een ogenblik tiid gunt. om iedere daad in een eerlijk gewetensonderzoek in ziin gevolgen te zien. dan denkt men over een hele boel din gen. waar men in werkelijk heid grapjes over maakt en van zich afschuift met de opmerking: Niet de moeite waard, heel anders! Wat is het dan nuttig om van tiid tot tiid een ogenblik inzich- zelf te keren. Sacerdos Nadat de heer P. Havinga, di recteur van de Coöperatieve Vee- afzetvereniging, in ons nummer van Woensdag j.I. zijn visie heeft gegeven op de betekenis van de rundveefokkerij en de exportmo gelijkheden, behandelt hij thans de vraag in hoeverre de geza menlijke veehouders aandacht aan de afzet kunnen besteden. Hii schrijft hierover het vol gende: ..Eigenlijk is het o.i. geen vraag of het op de weg van de veehou der ligt zich bezig te houden met de binnenlandse handel, in feite dus met het verplaatsen van vee van de ene boer naar de andere. Het is zonder meer duidelijk, dat de belangen van de gehele vee houderij er in hoge mate bij ge diend zijn, dat de veehouders in georganiseerd verband hierover zelf zeggenschap behouden, al was het alleen maar om er voor te zorgen, dat de verplaatsing van het vee op een veilige en tevens economische wijze plaats vindt. Op een veilige wiize, met het oog op de mogelijkheden van besmet ting met dierziekten: op een eco nomische wijze, om te voorkomen behoeve van haar leden, doelbe wust toeleggen op deze voor de veehouder zo belangrijke tak van agrarische handel In het kader van het 5-jarenplan voor de tbc- bestrijding werden door onze or ganisatie reeds vele bedrijven tbc-vrij gemaakt. In de tweede plaats een korte opmerking met betrekking tot de export van fok- en gebruiksvee. De reeds gedurende vele jaren bestaande coöperaties op het ge bied van de zuivel, akkerbouw producten enz., ziin even zovele bewijzen van de grote betekenis, welke moet worden toegekend aan het feit. dat de Nederlandse landbouw zelf de opbouw van af zetgebieden in het buitenland ter hand neemt. Op deze wijze ver schaft de boei zich een afdoende waarborg, dat bij de behartiging van deze agrarische exportbelan gen inderdaad de belangen van de landbouw worden gediend, waarbij wii niet alleen denken aan de landbouwbelangen op kor te termijn, maar eigenlijk nog meer aan die op lange termijn. Hetgeen geldt op het terrein van de zuivel, akkerbouwproducten en zovele andere sectoren van ons landbouwbedrijfsleven, is even zeer van toepassing t.a.v. onze fok- en gebruixsrunderen. dat deze verplaatsing onnodige kosten met zich meebrengt. Van daar dan ook, dat de Coöperatie- ve Vee-afzetverenigingen zich ten I van belang zijn, ae in onderlinge Zou het voor onze fokkers niet samenwerking reeds ter hand ge nomen afzet van fok- en ge- bruiksdieren naar het buitenland verder uit te bouwen? De vraag stellen is haar tevens beantwoor den. Het sluitstuk op de georga niseerde veefokkerij is naar ons oordeel de georganiseerde afzet van het vee. Het een zowel als het ander vraagt de belangstelling van de boer. In het najaar van 1950 nam de Coöperatieve Veeafzetvereniging tezamen met verschillende zus terorganisaties uit andere delen van het land. met een zending van 24 volbloed vaarzen deel aan de langbouwtentoonstelling te Cremona (in de Povlakte van Noord-Italië). Met deze dieren werd een zeer goede reclame ge maakt. hetgeen ongetwijfeld voor de toekomst van groot belang is. Deze dingen en nog zo vele an dere liggen binnen het bereik van de fokkers zelf. indien zii zich ook t.a.v. de afzet van hun dieren organiseren in de daartoe geëigende coöperaties. de E.V.O. de heer A. M. Jansen, de algemeen leider van de intern- transportafdeling, bij gelegenheid van de technische dag van de R.K. Vereniging van Brandstof fenhandelaren „St. Theobald", welke op de terreinen van de jaarbeurs op de Croeselaan werd gehouden. Hierbij richtte de be langstelling zich op de trans portmogelijkheden voor deze be drijfstak, welke in de namiddag gedemonstreerd werden op de door de directie van de jaarbeurs in samenwerking met de E.V.O. en de C.O.P. ingerichte transport afdeling. De inleidingen, welke in de ochtenduren werden gehouden en waarbij de weleerwaarde heer Sjamaar, de geestelijk adviseur van de afdeling Nijmegen o.a. tegenwoordig was, werden ge opend door de bondsvoorzitter, de heer H. J. M, A. Appel. Deze pleitte daarbij voor een efficiente bedrijfsvoering, een probleem, dat de volle aandacht heeft van de pas ingestelde nor malisatiecommissie. Wegens de onmogelijkheid, aldus spreker, om het onkostenverlies door te calculeren in de prijzen, zullen door een efficiente werkwijze de bedrijven rendabel moeten wor den gemaakt. Over economische werkmetho den en over de technische outilla ge van het brandstoffenbedrijf sprak de heer A. Tielen. Volgens deze spreker moeten er grote Misschien roept de vandaag ge houden Provinciale Fokveedag te Hoorn vele fokkers en andere deskundigen bij vernieuwing op, tot een nadere bezinning omtrent de resultaten van de Noord-Hol landse veefokkerij. Wii hebben onder meer duidelijk willen ma ken, dat deze Fokveedag de fok kers eveneens uitnodigt tot een nadere bezinning omtrent hun taak t.a.v. de georganiseerde af zet van fok- en gebruiksvee in binnen- en buitenland." P. Nederland schaakte tegen Noorwegen In de Noorse hoofdstad is een tweedaagse schaakwedstrijd be gonnen tussen een Noorse en een Nederlandse ploeg. De uitslagen van de eerste dag waren: van ScheltingaBarda 10 Prins Krogdahl 10. DonnerOester aas 1/2—1/2. CortleverStorm Herseth 10. KramerKolflaath 10. BarendregtHaave 1/21/2 MuhringMonsen jr. 10. Bouw meesterOdd Flater 10. Ir. van Steenis-Sauren 1-0. Dr. Stum persPetterson 01. Na de eerste dag leidde Neder- HAVINGA land dus met 8—2. ti Te Alkmaar vierde gisteren de Samenwerkende Patroons vereniging Noordholland Nrd. haar 20-jarig bestaan. Deze or ganisatie wordt gevormd door de 23 afdelingen van de drie samenwerkende Aannemers patroonsbonden, de N.A.P.B., de N.K.A.P.B. en de N.C.A.B.; vanaf de oprichting hebben de heren Joh. Schutte, Zaan dam en C. Schilder te Alk maar ziting in het bestuur. Ook de mede-oprichter, de hr. J. C. Plus uit Haarlem, was op het feest anwezig. Des morgens had het bestuur in tegenwoordigheid van vele le den een krans gelegd op het graf van wijlen de heer C. Blaauboer, destijds voorzitter van de organi satie: familieleden van de oud voorzitter waren hierbij tegen woordig. Na afloop werd het be stuur door mevr. de wed. te ha ren huize ontvangen. Des middags werd in 't Gulden vlies een drukbezochte receptie gehouden. Tal van bloemstukken, vooral uit de kringen van de han del, gaven blijk van medeleven met dit 20-iarig bestaan. Het woord werd gevoerd door de heren mr. B. Bouman uit Hioemendaal. algemeen secretaris xraii Hoofdbestuur van de Alg. ned. Patroonsbond: door mr. v. d. Steen van de N.K.A.P.B., door xr8r> at> v- d- Steen namens de ii u m de Zaanstreek, door j C- Kakes. voorzitter van die tevens sprak namens de afd. Wormerveer; voorts door de heer J. H. Keijzer, voorzitter van de N.A.P.B.. afd. Den Helder, die tevens sprak namens de N.K.A.P. B„ afd. Den Helder; door de heer de Jong, Kringcommissaris van N.H.-Noord en de heer A. Buur. voorzitter van de N.K.A.P.B.-afd. Alkmaar. Op de receptie waren mede aanwezig de heer J. W. Hof straat, functionaris van de N.A.P. B. uit Leiden en de Hoofdbe stuursleden Ir. J. v. Hoek, A. v. Werven en W. v. Andel. De heer Hofstraat, die als wnd. voorzitter fungeerde, beant woordde de sprekers. Na afloop verenigden de circa 70 aanne mers der samenwerkende bonden zich aan een diner in 't Gulden Vlies. Des avonds werd aan ca. 450 personen, alle door de B.S.B. erkende aannemerspatroons (w.o. dus ook ongeorganiseerden) een feestavond aangeboden, waarop het cabaretgezelschap van Martin van Schie voor een vrolijk amu sement zorgde. Namen van legerplaatsen Bij beschikking van de minister van Oorlog zijn voor de nieuwe kazernementen, gelegen bij Nun- speet, Ermelo, 't Harde, Steen wij- kerwold en Ossendrecht resp. de volgende namen vastgesteld: Le gerplaats Nunspeet, Legerplaats Ermelo, Legerplaats 't Harde, Le gerplaats Steenwijkerwold en Le de afd. Zaandam van de N.H.P.B.,eerplaats Ossendrecht. Mynheer Van Laar, handelaar, uit IJmuiden, heelt tussen Eus- ldrchen en Blankenheim zijn colbertje uitgetrokken en zit nu in een zeegroen overhemd zijn echtgenote te wijzen op de tarwe- en gerstevelden, links en rechts achter de raampjes. Zoals die tarwe- en gerstevelden in het mozaiek van het Blankenheim's landschap oranje-geel te kleuren liggen in het doorbroken zon licht, dat zich langzaam neervliet in de vallende avond. De akkers en de bospartijen golven weg in de gesluierde einder, waarboven flarden van wolken komen en gaan en een koppel reigers gelijkt op een escorte straaljagers. Van Laar heeft zijn colbertje uitgetrokken. En mevrouw Hennes uit Amsterdam heeft d'r hoedje afgezet en aan een haakje ge hangen. En mijnheer Hermes heeft juffrouw Haringsma uit Heerenveen een sigaret gepresenteerd en iedereen weet nu al wel, dat juffrouw Haringsma de juffrouw met de duim in het lapje is en dat het helemaal niet aan haar gezicht te zien was, dat ze last zou hebben van die duim. Juffrouw Haringsma heeft helemaal geen last van haar duim, want de duim is best aan het genezen. En wat dat gezicht van juffrouw Haringsma betreft, dat kwam alleen maar omdat de zon precies in het gezicht van juffrouw Haringsma scheen. Het was met het gezicht van juffrouw Brugge, een vriendin van juffrouw Haringsma, precies zo, maar daar heeft niemand zoveel aandacht aan geschonken, omdat juffrouw Brugge geen lapje om haar duim heeft. Aller wijst er intussen op, dat de busfamilie over de schuchtere periode vain eerste kennismaking heen is. Dat even-d'r-uit in Düren heeft daar natuurlijk wel toe bijgedragen. Toen is ieder een met iedereen gaan wande len. „Jé, wat een puin!" zei mijnheer Van Dijk tegen mijn heer Schaalhuis, waarop mijn heer Schaalhuis tegen mijnheer Van Dijk zei: „Ja, jé, wat een puin!". Waarop mijnheer v. Dijk en mijnheer Schaalhuis elkander vonden en samen een pulle tje bier gingen vatten. De vrou wen wilden naar blousjes kijken en de juffrouwen uit Friesland naar rokjes. En de mannen ston den een poosje te luisteren naar een corpulente Erna, die van zich zelf zei, dat ze lieb was, zoals ze daar achter 'n marktkraampje tussen wat huisskeletten een drankje stond aan te prijzen tegen de huidige nerveuze span ningen. Terwijl uw verslaggever met het boerentype-met-de-knoerten- van-haniden cfoor een warenhuis is gaan rennen op 'zoek naar een geschikte ansichtkaart. En toen heeft het boerentype me de ver zekering gegeven, dat hij niet zo maar een boerentype is. Be drijfsleider op een boerderij mijnheer, die er zijn mag. Twaalf schapen voor mezelf. Neen, geen vrouw nog mijnheer, het pad der liefde is voor mij tot nu toe vol distels en doornen ge weest. En sparen is ook niks, want Lieftinck kleedt je uit tot op je boerenborstrok. En nou Lieftinck er niet meer is, zal een ander dat baantje wel van 'm overnemen. Waarom ik op reis ga? Omdat ik verleden jaar in Zwitserland ben geweest en nou wel eens weten wil of dat nou zovel scheelt, Zwitser land of Oostenrijk. Zo'n beetje de contrasten bekijken dus, voel je wel? Een kwartiertje later gaat de bus weer verder en tot aan Mayen, het vriendelijke dorpje tussen de bergen,, waar we gaan overnachten, zit iedereen te sab belen en te knabbelen aan flik jes en zuurtjes en pepermuntjes en gevulde koeken, die iedereen aan iedereen is gaan uitdelen. Een volle sigarettendoos komt leeg bij de oorspronkelijke eige naar terug en de fles eau de cologne van de mevrouw-voorin maakt van hand tot hand en van zakdoek tot zakdoek al een even uitgebreide wandeling. De busfamilie is via flikjes en zuurtjes en 'n potje bier, op een eerste „Spazierunkje" of zo maar door een vrolijke opmer king aan elkaar gaan wennen. En het is 'n gezellige familie. Het is zo'n gezellige, zo'n gemak kelijke en zich ongedwongen Zondagmiddag op de autobahn. aan elkaar aanpassende familie, dat er in mijn vacantiebrieiven geen sensationele berichten te verwachten zijn. Geen van bloed en tranen druipende ontboeze mingen over passagiers, die el kaar in de haren vliegen, omdat het busraampje nu eenmaal niet tegelijk open en dicht kan zijn of omdat mevrouw op de tweede rij van George Forrnby houdt en de mijnheer op de achterste bank van Mozart (daar gaat re per slot van rekening speciaal voor naar Salzburg!) en zelfs een radioinstallatie in een hyper moderne touringcar het niet voor elkaar kan boksen om „Die kleine Nachtmusik" van Mozart op een George Formby-ukelele te presenteren. Dat is er bij d'eze „familie" niet bij. A'ls mevrouw het raam pje open wil hebben, dan gaat het raampje open en als mijn heer het raampje liever dicht heeft, dan gaat het raampje dicht. Over een radio wordt niet gesproken, want bus 312 heeft geen radio aan boord en ieder een is het er over eens, dat het goed is zo. Iedereen is het met iedereen eens en iedereen is gezellig op vacantie. De reisleider moet in Mayen nu eerst maar eens zorgen, dat ie wat te eten krijgt; de regeling van die kamers komt wel hl orde. Slaapt u liever in die een persoonskamer mevrouw? Nou dan doe je dat toch mens, dan neem je mijn kamer toch! Vindt u bet niet prettiger om een vaste wastafel op uw kamer te hebben, mijnheer? Nou, dan neem je toch mijn kamer mijn heer! Hoeft toch verder met over gepraat te worden. I-k was me morgenvroeg wel in de gang! En tien minuten later: „Wie heeft er verstand van koffers open maken. Die mijnbeer uit Rotterdam, och, boe heet ie nou ook al es weer, kan wel de ene kant, maar niet de andere kant van zijn koffer open krijgen. En meteen zijn er vijf en twin tig mannen, die opstaan en de borst vooruit zetten en, na een deskundige kuch, zeggen van: Waar is die koffer? Want de koffer zal open! Mevrouw-naast- me zegt, dat je per slot van rekening op de wereld bent om elkaar te helpen en dat je met vacantie bent om het elkaar zo gezellig mogelijk te maken en dat je het op reis van je busfamilie hebben. Wat zegt u? Boven het leven van de stad, dat door klokgebeier en schoor- steenrook wordt weggedragen over het landschap, sluimert in zonnenevels het Heidelberger Schloss. hoeveelheden kolen omgezet worden, wil het bedrijf de werk gever en de werknemers een be staan verschaffen. Deze omstan digheid vereist veel en bruikbaar gereedschap, waaraan het bij sommigen nog wel eens ont breekt. Ook de cliënt is gebaat bij een betere uitrusting, welke een goede verzorging garandeert. Spreker legde er ten slotte de nadruk op, dat de brandstoffen- handelaar op de eerste plaats de taak heeft het publiek goed te bedienen. Hij verklaarde zich een voorstander van arbeids besparing door mechanisatie. Nadat de heer H. G. Schoo- nenwolf een overzicht had gege ven van de op de jaarbeurs aan wezige apparaten, volgden in de middaguren demonstraties van het lossen van een wagon steen kolen, hetgeen deels electrisch, deels met een kipp-installatie ge schiedde, van het gemeten en ongemeten opzatten en van nog enkele andere werkzaamheden. Tijdens de inleidingen werd nog medegedeeld, dat het ministerie van Verkeer algemene machti ging heeft verleend voor het ver voeren van transportbanden ach ter vrachtauto's, mits deze appa raten één-assig zijn en voorzien van luchtbanden. VERPAK LEVENSMIDDELEN VOOR VERZENDING IN BLIK De postadministratie van Ne derlands Nieuw Guinea deelt mede, dat men daar veel over last ondervindt van muizenvraat, waardoor herhaaldelijk beschadi ging van postpakketten wordt veroorzaakt. De dieren worden blijkbaar aangetrokken door de etenswaren en snoep. die. meestal in kleine hoeveelheden en slechts in papier verpakt, als extra-verrassing aan het pakket zijn toegevoegd. Het euvel wordt nog in de hand ge werkt door het feit, dat de pak ketten in Nieuw Guinea, in af wachting van doorzending, vaak geruime tiid moeten worden op geslagen en dat er. op vrijwel alle kantoren der posterijen, nog gebrek aan behoorlijke bergruim te bestaat. Groote Beer 3 van R'dam naar New York; Ruys 4 te Montevideo Waterman vertr. 4 van R'dam naar New York; Leerdam 3 te Baltimore: Noordam 03.00 Hoek v. Holl. verw.: Oranje 3 van Port Said-Suez; Sibajak 5 01.00 Hoek v. Holl verw. p. 4 05.00 Ouessant. Rectoraatsoverdracht R. K. Universiteit Nijmegen Op Dinsdag 16 Sept. a.s. zal de huidige rector-magnificus aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, prof. dr. Monaldus Goemans, zijn afscheidsrede houden. Hierna zal hij het rectoraat overdragen aan prof. mr. Petit. 9 H>'« HORIZONTAAL: I. de oudere. 3. maanstand 5. de dato 7. slede 8. bijwoord 9. soort onderwijs 11. geneesheer 13. berggeel 15. verbinding 16. vis 18. evenzo 19. karakter 20. boom 21. meisjesnaam 22. bar 23. kerel 26. looft 28, aanlegplaats voor schepen 29. de onbekende 31. herkauwer 33. onmeetbaar getal 34. verlaagde toon 35. voorzetsel 36. deel van de bijbel VERTICAAL: 1. sluis 2. Romeinse rijk 3. water in Friesland 4. omroepvereniging 5. vallei 6. keren 9. pausennaam 10. inktvis 12. Russische heerser 14. leesteken 16. groet 17. dik 21. deel van het kippenhok 24. groet 25. plaats op Ameland 27. voorzetsel 28. kolenemmer 32. slenium (afkorting) 33. rivier in Italië OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL P.A. 82 Horizontaal: 1 of; 3 le; 5 kro; 7 lat; 8 pi; 10 as; 11 re; 13 neger; 17 er; 18 11; 19 pad; 20 al; 21 mi; 22 ketel 24 si; 26 mo; 27 ap; 29 ier; 31 set; 33 st; 34 ss. Verticaal: 1 oker; 2 fr; 3 la; te.-' 6 op; 7 is; 9 in: 10 ar; 12 eli; 14 Epe; 15 gat; 16 Ede; 17 els; 21 muis; 22 ko; 23 la; 25 iets; 26 mr; 28 psf; 30 et; 32 es.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5