Landskampioen Willem II startte met benauwde zege op Emma Moegestreden Be Quick defensie bleek na rust zeer kwetsbaar Verrassend aanvalsspel leidde tot royale zege Liverpool en Blackpool voeren eerste divisie aan Zes minuten voor tijd nam E.D.O. voorgoed de leiding De uitslagen Be Quick en GVAV vriendelijk Groningen gaven punten weg Successen voor Friese clubs Volewijckers-Zwolse Boys 5-2 Philippini toch Zwols aanvalsleider Be Quick—Haarlem 4—5 Haarlem werkte 3—7 achterstand fraai weg Courses Duindigt Voethal in Engeland EERSTE ZEGE van PORTSMOUTH EDO-GVAV 2-1 Frisse GVAV-ploeg zal er wel komen MAANDAG b b. PAGINA 3 Het zou geen echte eerste competïtiedag zijn, als de verrassingen waren uitgebleven. Ook deze zevende September maakte daar geen uitzondering op. Twee kampioenen van het vorig jaar kregen de kous op de kop. Hermes zells een grote van PSV en ook Ajax kon zijn draai nog niet krijgen tegen VSV, dat overigens zekere illusies schijnt te koesteren. De nederlaag van Be Quick tegen Haarlem zou normaal zijn geweest, als hij niet zo abnormaal tot stand was gekomen, terwijl Zwolse Boys door een 52 nederlaag in Amsterdam de zwakke indruk be vestigde uit de oefenwedstrijden. Laten we niet vergeten de Friese successen te vermelden. Heerenveen gelijk tegen het strrke Vitesse; Sneek en Leeuwarden zelfs overwinningen op NEC en Go Ahead. Slechts Frisia moest de eer aan EDO laten Landskampioen Willem II startte weer uitstekend, want als zodanig mogen we de zege op Emma in Dordrecht toch wel aanmerken. Zo leverde deze eerste competitiedag veel uitslagen op, die voor de komende Zondagen het beste doen verwachten. En tot slot: er is over het algemeen zeer sportief gespeeld. En dat is een extra vermelding waard Ajax startte met een nederlaag In afdeling A is Ajax de com petitie met een nederlaag in Velsen tegen VSV begonnen. Ja, er is Ajax onder de rook van de hoogovens als eens vaker een surprise bereid. VSV nam in de eerste helft een verdiende voorsprong door een doelpunt van de nieuwe midvoor Verswijveren. Na de rust had Ajax zich hersteld en het nam zowaar een voorsprong door Michels en Van der Wel. VSV zette daarna een geweldig offensief in. De halfspeler Haze- veld maakte gelijk en Tielpooy maakte met een effectvolle bal het winnende doelpunt. Bij Ajax ontbrak Boskamp zodat Potharst toch nog weer was opgesteld. Heracles rentree in de nieuwe omgeving was prima. Alleen aan doelman Coster hebben de Utrechtenaren het te danken, dat DOS geen grotere nederlaag dan 21 leed. DOS nam na 3 minuten door Dammers de lei ding. Maar 9 min. later maakte Mos gelijk. Twintig minuten na de hervattting kwam het win nende doelpunt van de Almelo- ers, door Kamphuis, die een hoekschop van Van der Veen prachtig afwerkte. RCH was wel sterker dan Frisia, maar de Friezen boden prachtig tegenstand. Vooral doel man Bijlenga blonk uit. Het enige doelpunt kwam na de rust toen De Wette uit een voorzet van de rechts naar gezwenkte Gallis fraai inkopte. EDO kreeg met overwinning van 21 op GVAV iets meer dan de Haarlemmers toekwam. In de eerste helft waren de Groningers iets sterker. Maar eerst kort na de rust werd dit overwicht uitgedrukt in een doelpunt van Van Oosten. EDO wist doelman Roffel daarna tweemaal te passeren, door R"-idselaar en De Mul. NEC begon uitstekend tegen Sneek en nam al heel spoedig een voorsprong van 2—0. Door doelpunten van Willemsen en Dinsveld. Nog voor de rust ver kleinde Hof de achterstand tot 21 .Na de hervatting was er slechts een ploeg, die speelde De Snekers belegerden het Nij- maegse doeil. Ydema, Hof en Deden doelpunten. Enschedese Boys en Wagenin- gen brachten er niets van te recht, een wedstrijd, die niet meer dan het predicaat tweede klasse verdiende. Van der Weerd. die weer bij Wageningen van de partij was, gaf wel mooie passes maar zijn jonge clubgenoten be grepen hem niet. Met deze 00 uitslag kregen beide partijen eigenlijk nog een punt te veel, zo slecht was het in Enschede. Zwolse Bos aanvankelijk gaf de Volewijckers goed partij. De Amsterdammers namen door v. d. Uit de leiding, Philippini maakte gelijk, maar los gaf de Volewijckers opnieuw een voor sprong. Na de hervatting ver grootte Van der Muts deze tot 3—1. Waarna Philippini nog maals scoorde. In de eindspurt waren de Amsterdammers pro ductief. Advocaa.t en Schenkel zorgden voor een 52 Amster damse zege.. Grote zege van AGOVV In B had AGOVV een goede start. Enschede werd met 60 geklopt. Bij de rust was het al 30 door doelpunten van Yntema, Hanskamp en Loois. Na de her- le klasse A: VSV—Ajax 3—2 HeraclesDOS 21 RCH—Frisia 1—0 EDO—GVAV 2—1 Sneek—NEC 4—2 Ens. BoysWagening. 00 Volew.Zwolse Boys 52 le klasse B: Achilles—DWS AGOVV—Enschede HeerenveenVitesse Be Quick(Gr.)Haarl. Leeuward.Go Ahead Elinkwijk—'t Gooi Blauw WitStormv. le klasse D: BWSparta HBSJuliana BrabantiaSittardia LONGA—Theole VVV—SVV EmmaWillem II Excelsior-MVV le klasse D: Limburg.Feyenoord DHCNO AD Hermes DVS—PSV TEC—RBC MauritsNAC BleijerheideADO XerxesEindhoven 1—3 6—0 2—2 4—5 4—2 0—3 1—2 vatting kwamen er nog drie treffers bij van Klein en Loois (2 maal). Vitesse nam door doelpunten van Wielheesen en E. Jansen snel een voorsprong van 20 tegen Heerenveen. Molenaar scoorde nog voor de rust tegen en diep in de tweede helft maakte het overigens verdiende gelijkmaker van de debutant Engels. Bij Be-QuickHaarlem was er aan spanning en sensatie geen gebrek. De Groningers namen door doelpunten van mid voor Rozema een voorsprong van 20 voor de rust werd het ech ter nog 21 door Meijer. In de tweede helft was het woord eerst weer aan Be-Quick een derde doelpunt, nu van Vogt, maar vanaf de aftrap maakte rechtsbuiten Hulsen Haarlems tweede doelpunt. Toen was het met Be-Quick gedaan. Het werd door Jacob, Groene veld en nog maals Jacob 35, voordat Lugt- hart nog voor een Groningse slottreffer kon zorgen. Leeuwarden kreeg meer dan het toekwam tegen Go-Ahead. Door Sohaafsma nam Leeuwar den een voorsprong van 20, voordat Kerkdijk kon tegensco- ren. Na de hervatting vergrootte Kramer en Van der Ley de voorsprong tot 41. Voor de tweede Deventer doelpunt zorg de Ten Wolde. 't Gooi won gemakkelijk van Elinkwij'k. De Hilversummers beschikken over een betere ploeg dan vorig jaar en de Zui lenaren kwamen er niet veel aan te pas. Mur en Baas gaven 't Gooi in de eerste helft een voorsprong van 20. Na de her vatting zorgde Poort voor het derde Hilversumse doelpunt. Blauw-WitStormvogels was een matige wedstrijd. In de eer ste helft werd er niet. gescoord. Na de hervatting liep Luppens langs drie Amsterdamse verdedi gers en scoorde. Tjepkema maak te gelijk, maar toen Corban te zacht op zijn doelman terug speelde, was Luppers er bij om van deze situatie te profiteren. Ook de IJmuidenaren hadden dus een goede rentree. Achilles had een goede start tegen DWS, maar na tien minu ten was het al weer mis. Na 17 min. scoorde Dijkstra het eerste Amsterdamse doelpunt en toen Asser verdediging vijf minuten later blunderde was het 02 door een doelpunt van Klein. In de tweede helft werd de strijd na tien minuten beslist door een doelpunt van Dijkstra. Achilles kon tenslotte door een treffer van Popken tegenscoren. In de gecombineerde Zuid- West afdelingen waren de Zui delijke clubs over het algemeen succesvol. Zo won Juliana met 31 van HBS en kreeg Theole tegen Longa geen poot aan de grond. Ook Emma leed het lood je, maar dat was tegen de lands kampioen Willem II geen schan de. Overigens hield Excelsior de eer van Rotterdam hoog met zijn prachtig gelijk spel tegen het sterke MVV. Ook Sparta deed verdienstelijk werk. BW een 00 afdwingen in Den Bosch is altijd nog een hele prestatie. Brabantia versloeg hier Sittardia en SW kwam met een gelijk spel uit Venlo terug. Ook driemaal gelijk in D Ook in afdeling D was gelijk spel troef. Eindhoven en Xerxes; Bleijerheide en NOAD; Limbur- fia en Feijenoord hadden schijn- oar allemaal de vriendelijk heidsactie van de stad Gronin gen in het hoofd, want geen van zessen wilde de zege opeisen. Dat deed PSV wel en Hermes kon met gebogen hoofden het eigen veld ontruimen (15). NOAD maakte met RBC het zuidelijke succes hier volkomen. NOAD klopte DHC en RBC gaf de andere Tielse eerste klasser geen schijn van kans. Maurits sbhijnt van het jaar weer te gaan meetellen. Als zodanig is de 31 zege op NAC toch te boekstaven. VOLEWIJCKERS KLOPT ZWOLSE BOYS De Zondag te Amster dam gespeelde voet balwedstrijd tussen Volewijckers en Zw. Boys werd door de hoofdstedelijke club met 52 gewonnen. De achterspeler Mul ler van Volewijckers onderschept hier een aanval van de Zwolle naren. V.l.n.r.: Tardy (Zw. B.), Muller, Ha genaars en van Oord (Volewijckers). In de eerste de beste competitiewedstrijd tegen Zwolse Boys, dat ondanks andersluidende berichten Philippini als aanvals leider had opgesteld, kwam De Volewijckers al dadelijk ver rassend goed voor de dag. Met niet minder dan vijf doelpunten, alle van zeer behoorlijk gehalte, accentueerde de beweeglijke Amsterdamse voorhoede, door de opneming van de ex-Ajacied Los aanzienlijk versterkt, haar technisch overwicht De Zwolle naren, die hun technische tekortkomingen (dekking verwaarlozen en onzuiver plaatsen) door een grote dosis vechtlust trachtten te nivelleren, brachten het tot twee zeer goede tegengoals. SITTARD IA-BESTUUR VOORWAARDELIJK GESCHORST Door het bondsbestuur van de KNVB is 't bestuur van Sittardia voorwaardelijk geschorst voor de duur van drie maanden met een proeftijd van één jaar. Aanleiding tot deze schorsing is het spelen van de wedstrijd oud-internationals contra oud- Si ttardia voetballers, ter gelegen heid van de opening van de Dekenale Missieweek te Sittard op 26 Juli op het Sittardia ter rein. Ook de beide actieve spe lers, die in 't oud-internationals elftal uitkwamen, J. van Bun (MVV) en Vroomen (Chevre- mont) zijn ingaande 4 Septem ber voor vier maanden geschorst, waarvan 2 maanden voorwaar- Reeds na 4 minuten opende v. d. Ruit met een strak schot de score, nadat rechtsback Duin en een tweetal Volewijckers de pass van Los grandioos hadden gemist (10). Wel dienden de gasten 7 minuten later van repliek, door dat Philippi een voorzet van v. d. Velde langs de uit positie ge speelde Hagenaars kopte (11). doch nog binnen het eerste kwar tier legde de aalvlugge Los zo wel linksback Oordt als stopper v. d. Weg in de luren, om deze handige manoeuvre met een on houdbaar diagonaal schot af te ronden (21). In de resterende periode van de eerste helft was er van enig krachtsverschil nau welijks sprake. De Volewijckers ditmaal in rode shirt gestoken, waren echter sneller en vooral BE QUICK: Koster Havinga Venema Duit Terpstra Appel Fabels Rozema Lugthart Vogt Brugts VRIENDELIJKHEIDSACTI E? HAARLEM: Snijders Odenthal Kuys Boeree Laan Kors Meijer Jacob Schilpzand Hulsen Groeneveld door het centrum opereren en .schoten lossen waaraan elke Lang hebben we gistermiddag richting vreemd was, met uitzon bij Be QuickHaarlem zitten dering dan van het schot van peinzen, hoe het in vredesnaam Schilpzand dat rakelings over de mno-alllir nrnc Jni Ja 1„i 13 HIT-Z CJ_ 1_ mogelijk was, dat de Groningers een week te voren in het Arol- tournooi door VSV naar de slachtbank waren geleid. Ja, tot een half uur voor het einde schen ons die rare 81 neder laag een flauwe grap toe. In dat laatste half uur loste de Gronin ger achterhoede het raadsel ech ter in zo een snel tempo op, dat wij maar vrij zeker ook de Haar lemmers van de ene verbazing in de andere vielen. Vijfmaal geeselden schoten van Kick Smit's pupillen het net achter Koster. Vier keer gebeur de dit na het striemende schot waarmede Vogt 10 minuten na de rust Be Quick op 31 had gebracht. Vermoedelijk in 't ka der van de vriendelijkheidsactie. De oorzaken van de ineenstor ting van de Groninger defensie? Het tempo, voor de rust vrij hoog, begon aan het uithoudings vermogen van de Groninger ver dedigers te knagen. Speciaal de jeugdige Venema kon naarmate de tijd verstreek hoe langer hoe minder weerstand bieden aan de toch niet al te puntige Haarlem se attaques. Toen konden Jacob. Hulsen en Groeneveld, voordien weinig imponerend, zich uitleven in dieptepasses en venijnige schoten. Van belang is ook ge weest, dat het tweede Haarlemse doelpunt direct na de treffer van Vogt gescoord werd. Het bete kende voor Be Quick een morele opdoffer, zeer ongewenst op een moment dat de vermoeidheid parten ging spelen. De uitein delijke, toch dragelijke 54 ne derlaag is onder deze omstandig heden voor Be Quick zeker on bevredigend. Maar laten we eerst terugke ren tot de eerste helft, die de Groninger supporters van louter genoegen deed glimmen. Voor de toeschouwers ontdekt hadden dat Odenthal een internationaal met snelle voeten is, had Roze ma al een paar maal oog in oog met doelman Snijders gestaan. Twee schoten verwerkte de Haarlemmer, bij een kopbal nam de paal het werk van hem over. Na 24 minuten was het echter 3—1 3—0 2—2 1—2 1—1 1—1 2—4 1—5 1—4 3—1 I—1 1—1 toch raak. En onder ons gezegd, het was een juweel. Rozema liet van buiten het strafschopgebied een schot van zijn voet komen, dat de meest fantastische tuime ling van Snijders overbodig maakte. 5 minuten later was het reeds 20. Ook nu schoof Roze ma zjjn naam achter de verrader lijke schuiver, die de tribune op nieuw deed „opveren," En Haarlem? zag Kick Smit Hoofdschuddend de aanvalslinie lat suisde. Met gefronste wenk brauwen zag hij verder de ma noeuvres van Rozema, Lugthart en Brugts, waarvoor Kuys en Odenthal vaak voeten te kort kwamen. Na het tweede doel punt van de Groningers zag het er voor de Haarlemmers zelfs even zeer benauwd uit. Alleen onbesuisdheid van Vogt en speelsheid van Fabels stond toen een grotere voorsprong van Be Quick in de weg. Het doelpunt waarmede Haarlem kort voor de rust de achterstand tot 21 ver kleinde kwam nog onverwacht. Een wat mislukte hoekschop van Hulsen kwam toch bij Jacob te recht, die meteen raak schoot. De eerste tien minuten van de tweede helft doorstond Be Quick goed. Zelfs werd het nog 31, toen de bal van het lichaam van Kuys voor de schietgrage voeten van de snelle Vogt sprong. Nu vond de Be Quicker de juiste richting. Direct daarop kreeg Hulsen 'n vrije schietkans. Met een mach tig schot was Koster geslagen 32. De reactie van Be Quick op dit doelpunt was traag, een ge volg van vermoeidheid. Wel trachtten Duit, Appel en Lugt hart de aanvalslinie nog te ani meren, maar de Haarlemse atta ques werden veelvuldiger en ge vaarlijker. 25 Minuten voor het einde bereikte een pass van Kors de actieve Jacob. De uitlopende Koster kwam juist te laat. Dat was 33, maar daarmede was de zaak nog niet rond. Eindelijk kwam ook Groeneveld ,hij had Be Quick's beste verdediger Ha vinga tegenover zich. Öok nu kwam Koster een vuistlengte te kort. Jacob ontnam Be Quick al le illusies met een vijfde doel punt (35). Daar aan kon het feit dat Lugthart de stand kort voor het einde op 45 bracht, ploeg-omniumwedstrijd, voor Al niets meer veranderen. IbaniMinardi. agressiever. Hun aanvalslinie. door de actieve vleugelspelers Los en v. d. Ruit geleid, stichtte al switchend herhaaldelijk verwarring in de nerveus reage rende Zwolse defensie, die door het onzuivere schieten (slechts een vinnige sahuiver van Schen kel bracht doelman Borgmeijer even op de knieën) en het veel vuldig buitenspel staan (Los!) voorlopig de vele verwarde situa ties vóór haar doel meester bleef. Productief spel Na rust leek het er even op. alsof de Zwollenaren het accent van de strijd naar het Amster damse doelgebied wilden verleg gen. Een hard. laag schot van rechtsbinnen Diikslag. dat Hage naars bijna verraste, bevestigde deze conclusie. Doch door de slechte dekking hiertoe in staat gesteld kon v. d. Ruit na 12 mi nuten tot bij de doellijn doorbre ken en een trekballetje lanceren, waaruit v. d. Muts de score op 31 bracht. Opnieuw kwamen de bezoekers terug, fel doorsto tend op links, waar de uitgelopen Amsterdamse doelman twee mi nuten later een duel met Philioi- De uitslagen van de op Zon dag gehouden draverijen te Duindigt luiden: Overijsselprijs: 1. Olympus (.1. M. v. d. Berg) 3.10.8 1.29.2-2. Peter Arion; 3. Quin Belwin. Tot w. f 9.30. pl. f 3.50. 7.20, 2.60, gek. f 12.90, cov. f 13.70. Gelderlandprijs: 1. Quick Star (P. Heynen) 3.06.4 1.29.6: 2. Oranje Nassau; 3. Kondor. Tot.: w. f 7.70. pl. f 2.60. 1.70. 4.—. gek. f 7.20. cov. f 6.40. Finale dameskampioenschappr. le afdeling: 1. O Marijke (mevr. Ph. James) 3.05.8 1.26.8; 2. Notre Dame: 3. Mientje O. Tot.: w. 3.40, pl. f 1.40. 1.50. 1.80. gek. f 5.20. cov. f 6.50. Generaal G. J. A. A. Baron v. Heemstra-beker: 1. Kievits S (M. Vergay) 3.39.8 1.25.8; 2. Mac Kin- ley; 3. Leo Axkit. Tot.: w. f 6.60, pl. f 1.70. 1.10. gek. f 2.90. cov. f 7.40. Frieslandprijs: 1. Our Bonni B (J. de Vlieger) 3.02.3 1.26.9; 2. Prinses Zora; 3. Nino Narvile. Tot.: w. f 7.80, pl. f 1.80. 1.80 1.70. gek. f 12.30. cov. f 5.60. Finale dameskampioenschap, 2e afdeling: 1. New Spencer (mei. H. Oosting) 3.09. 1.25.9; 2. Norma Shearer; 3. Luccie Rohda. Tot.: w. f 5.50. pl. f 2.10. 3.50. 6.20. gek. f 11.30. cov. f 3.70. Gelderlandprijs. 2e afdeling: 1. Octavianus K (L. J. Heyman) 3.03.7 1.25.9: 2. Odell: 3. Narcis. Tot.: w. f 7.10. pl. f 2.40 2.80 3.40; gek. f 17.40; cov. f 8.50. jaar. Het bestuur van Sittardia ontving deze straf omdat het zonder toestemming van de KNVB 't terrein voor deze wed strijd beschikbaar had gesteld aan de sportcommissie van de delijk met 'n proeftijd van twee Missietentoonstelling. Ver in de tweede helft was de stand tussen Portsmouth en Manchester U. nog steeds dubbel blank. Toen kwam spil Froggat tot een grote daad. Met een formidabele tackle ontnam hij Rowley de bal, stormde er mee naar voren, man na man pas serend. Zijn pass naar Harris was een „beauty". Maar Harris zou deze kans niet benutten, zijn schot beukte de lat, een halve minuut later konden tien verheugde Portsmouth-spelers Harris gelukwensen, want een nieuwe pass van Froggat bracht hem opnieuw in schietpositie. Ditmaal bensde zijn schot hard in het Manchester doel. ..„v Drie minuten voor het einde ni verloor en onmiddellijk hierop vergrootte Gordon op eenvoudige het leer achter zich in het net zag verdwijnen (32). Even keerde de spanning terug. De hoofdstedelijke voorhoede bleek niettemin nog iets in petto te hebben, want van dit ogenblik af werd de Zwolse veste bijna doorlopend belegerd. Nadat Los tot driemaal toe het doel op de verkeerde plaats had gezocht, trof Advocaat na 28 min. de roos. toen v. d. Ruit hem na vlot in dividueel spel de bal vóór de voe ten had geschoven (42) en vlak tegen het einde zorgde Schenkel, die een voorzet van v. d. Ruit ineens op zijn wreef nam voor het fraaiste doelpunt van deze middag (52). Fausto Coppi weer op de baan Fausto Coppi heeft voor het eerst na zijn ongeluk te Perpig- nan weer aan wedstrijden deel genomen. Op de baan te Raven na heeft hij samen met Bartali een ploegwedstri.jd tegen het uurwerk gewonnen. Verder werd hij met Bartali eerste in een een 51 nederlaag te slikken. Stanley Matthews, Mortensen en de Schotse internationaal Al lan Brown hadden weer 'n groot aandeel in deze doelpunten-lawi- ne. Middlesborough, dat verleden week drie van zijn beste spe lers schorste wegens ongehoor zaamheid (Mannion, Robinson en Blenkinsopp) moest daarvoor nu de tol betalen. Want het heus Hit séLoen niet zo sterke Stoke maakte van Naast deze ontmoeting ging I he gelegenheid gebruik om een YYipipotp hplan^stelliris uit ricicir de t zepje te dgiiuIgiu Snurs die de miiriwerker^ uit de tweede divisie gaat Hud- rSrdff nn visite hadden Reeds dersfield onverstoorbaar voort spoedig hadden de Londenaren met grote overwinningen te boe- hÏ lpiHinf* maar Chisholm ver- ken. Barnsley werd met 6—0 sloeg even later Ditchburn met verpletterd eniver- voor he veld wijze de Portsmouth-voorsprong tot 20. Zo kwam favoriet Ports mouth aan zijn eerste overwm- een laag hard schot. Eerst in de tweede helft kon Duquemin de zege voor de Spurs veilig stellen. Succes had ook manager led Drake met een herboren Chel- sea-team. Het werd 11 tegen Bolton Wanderers, een prestatie, die zeer hoog wordt aangeslagen. Trouwens ook het gelijke spel, dat Arsenal bevocht in Wolver hampton is verdienstelijk voor de „oudjes." Er is nog steeds een club, die ongeslagen is in de eerste divisie naast het tot nu toe ongenaakbare Liverpool. De ze knapen versloegen zomaar Manchester City op eigen grond met 21. Maar die andere onge slagene Blackpool kwam met veel hogere cijfers uit de bus. Aston Villa, ook geen „klein kind" in de voetbalarena kreeg Na een lange periode van competitierust schalden Zondag op het EDO-terrein de luidsprekers weer vlotte deuntjes als „Anne- Marie" en zat het (vrij talrijke) publiek weer eens te puzzelen wie dit seizoen de beste kansen zal maken op het kampioen schap. Goed, de eerste wedstrijd van de competitie is nu niet bepaald geijkt ons daaromtrent reeds een zuiver beeld te geven. Maar in de kiem kan toch al iets aanwezig zijn, dat de kenners i e ploeg. Die zal straks een doet zeggen: „Let eens op d belangrijke rol gaan spelen!" De nieuwe competitie van de K.N.V.B. is Zondag begonnen. In Haarlem bleef E.D.O. baasin eigen huis door het Gro ningse G.V.A.V. met 21 te kloppen. Hier zien we doelman van den Berg van E.D.O. zwichten voor een schot van van Oosten, die juichend zijn armen in de hoogte steekt bij dit succes. Naast van den Berg de E.D.O. achterspeler Dwee- laard, die mismoedig toekijkt hoe de bal in het net vliegt. Na de ontmoeting EDOGVAV is tot een dergelijke enthousias te uitroep nog geen reden. EDO won met 21, na een 10 ach terstand, met zeer veel moeite van de Groninger blauwwitten, maar de wijze waarop had niets groots. Technisch zowel als tac tisch waren de Haarlemmers zeker niet de meerdere van de pittige, frisse GVAV-ploeg, die met jeugdige voortvarendheid de gevaarlijke Haarlemse clifb zelfs geruime tijd op eigen helft kon terugdringen. Anderzijds echter was het spel ook niet van dien aard, dat beide ploegen in deze competitie in de onderste regio nen zullen worden aangetroffen. Ook GVAV niet. Dat bleek al in het eerste kwartier, toen goede passes over beide vleugels menigmaal ver warring stichtten in de Haarlem se defensie, waarin vooral rechts back Dweelaard een voortreffe lijk partijtje voetbal speelde. Ook al gaf hij door wat slordig spel Grooth een goede schiet kans, waarvan de blonde GVA- Ver echter niet profiteerde. Ook Lacroix, altijd actief, mocht het proberen, maar diens rolletje ging net naast. Het afgeven was trouwens een zwak punt in de Groninger ploeg, waaronder vooral de productiviteit te lijden had. Even rammelde het in de Haarlemse gelederen, maar toen een foutje van Drewel de „vete raan" Roodselaar in staat stelde EDO op goedkope wijze de lei ding te geven hij schoot ech ter recht in de handen van de voortreffelijke Roffel kwam er wat meer rythme in de rood blauwe ploeg. Het spel ging daarna gelijk op, al waren de Groningers toch wel iets gevaar lijker. Steeds opnieuw kwamen hoge voorzetten van de vleugels, maar baat vonden zij niet. Te recht riep Jeltema in wanhoop toen over het veld: „Kom er toch in!" Doelpunten! Maar dat „inkomen" gebeurde eerst vlak na rust, toen Westra een uitstekende pass naar Van Oosten gaf, die toen weinig moeite had v.d. Berg te passe ren (01). Nog waren de Gro ningers niet tevreden en goed spel „over de hele" gaf De Grooth een schitterende positie keihard in te schieten.... tegen de maag van de Haarlemse doel man, die dientengevolge een horizontale houding moest aan nemen voor een minuutje. Lang zaam werden de Haarlemmers gevaarlijker en na bijna een half uur spelen had een van de vele Korevaar-Roodselaar combina- eindelijk succes (11). De strijd werd er levendiger en spannen der door ,met afwisselende kan sen voor beide ploegen. Van Oosten kopte tegen de lat en aan de andere kant schoot in valler Snijders net naast. Zes minuten voor tijd kon EDO tenslotte de strijd in zijn voordeel beslissen. Korevaar, die in deze periode nog al eens langs Jeltema glipte, gaf Mul een zeer behoorlijk trekballetje, waarvan de Haarlemse rechtsbinnen rus tig en vakbekwaam gebruik maakte (21). voeren de ex-eerste divisie-ers de kop. Meer dan een millioen toeschouwers betaalden Zaterdag hun wekelijkse voetbalbijdrage. De uitslagen luiden: Eerste divisie Aston VillaBlackpool 15 Bolton W.Chelsea 11 BurnleyNewcastle U. 21 Manchester C.Liverpool 02 PortsmouthManchester U. 20 Preston N.E.W. Browwich 10 Sheffield W.Charlton A. 03 StokeMiddlesborough 10 SunderlandDerby 21 TottenhamCardiff 21 Wolverh. W. Arsenal 11 Tweede divisie: BrentfordBlackburn R. 32 Doncaster R.Hull C. 31 EvertonNottingham F. 30 FulhamLuton 2-0 Huddersfield—Barnsley 6—0 LeicesterBury 2 Notts C.Southampton 12 PlymoutSheffield U. 52 RótherhamLeeds U. 31 Swansea T.—Lincoln C. 1—1 West Ham—Birmingham 1—2 „Hij is veiliger in mijn han den", zal doelman Ditchburn van Tottenham Hotspur ge dacht hebben, toen hij de bal wegplukte van het hoofd van zijn clubgenoot Clarke, juist toen hij het leder bij een aan val van Cardiff City wilde wegkoppen. Dit merkwaardige spelmoment werd gefotogra feerd tijdens de wedstrijd, welke Zaterdag in het White Hart Lane stadion te Londen werd gespeeld in de compe titie van de Britse League.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3