Ruimteschepen zouden lang van huis zijn BEKRONINGEN op Provinciale Fokveedag Nederlandse delegatie over katholieken in Oost-zone Fraaie offercombinatie van Joegoslaaf Gligoric Aanvulling op bestaande douane-overeenkomst Heerenveen had veel last van Alberts en Hendriks EEN PRAATJE OVER „VLIEGENDE SCHOTELS" Retourtje Mars—Aarde vraagt bijna drie jaar Sijbekarspel won op fortuinlijke wijze St. Victor was ooed op dreef Groninger lazarist naar Rome Ontmoeting te Berlijn kennismaking met vurig geloof Onze schaakrubriek WÊ/Ï 19 1* a W4, i k '*W' A A A m i i® m 1 A v' fr A Ondertekening twee Benelux-verdragen Heerenveen-Vitesse 2-2 Twee verschillende speelhelften Opnieuw bc in Egy Naar wij ver l PAGINA 6 MAANDAG 8 SEPI'fcMBfcR 1952 WASHINGTON, (Ass. Press). Als die zogenaamde „vlie gende schotels" schepen uit de ruimte buiten de aarde zijn, dan moeten ze wel bemand zijn door lieden met gemakkelijke vrouwen, want deze bemanning zou lang van huis zijn. De enige planeten van ons zonnestelsel, waar heel misschien leven mogelijk is, zijn Mars en Venus en met een retourtje Mars Aarde zou bijna drie jaar gemoeid zijn. Van de Aarde naar Venus zou 2 jaar vragen. Zelfs wanneer die ruimteschepen een snelheid hebben van 40.000 km per uur. Veronderstel een ogenblik dat Mars en Venus bevolkt zouden zijn door en of ander soort ver standelijke wezens, in staat om een ruimteschip in de vorm van een schotel of wat u maar wilt te construeren en het heelal in te sturen en dat die wezens eens wilden gaan kijken hoe het er op aarde uitziet. Dan zouden ze voor het vol gende komen te staan: Venus is „maar" 40 millioen km. van de aarde verwijderd als zij onze planeet zo dicht moge lijk is genaderd. U zult zeggen: dat is de moeite niet waard voor een ruimteschip met een snel heid van 40.000 km. per uur. Maar.... zo dicht staat Venus slechts eenmaal in elke 470 dagen bij de aarde en zij raakt er tij dens haar loop om de zon niet minder dan 256 millioen km. van verwijderd. Bovendien heeft Ve nus bij haar loop om de zon in dezelfde richting als de aarde een snelheid van 35.2 km. per seconden terwijl de aarde zich per seconde 29.6 km. voortbe weegt. Dit betekent, dat het vertrek van Venus naar de aarde en van R.K.E.D.O. HAD VOORSPRONG Op fortuinlijke wijze hebben de roodbroeken in de eerste compe titiewedstrijd van dit seizoen te gen het bezoekende EDO twee punten in de wacht gesleept, al heeft de overwinning verschillen de malen aan een zijden draad gehangen. De voorhoede van de gasten, waarin de ex-Grasshopper Jonker weinig opvallend werk verrichtte, was echter niet productief genoeg om de 21 achterstand in te lo pen. De eerste aanvallen waren voor de gasten, maar het doel punt, dat reeds na 7 min. werd gescoord, keurde arbiter Swier wegens buitenspel af. Aan de an dere kant probeerden Kooter en Kuiper enige keren doelman Berkhout te verrassen, die even wel goed op dreef was en zich steeds onvervaard op de bal wierp. Kort voor het verstrijken van de eerste helft namen de be zoekers de leiding, doordat Kui per van een fout in de D-achter- hoede handig profijt trok. Na de hervatting waren beide partijen aanvankelijk vrijwel te gen elkaar opgewassen. Een vlot te combinatie op de rechtervleugel tussen Kooter en Kuiper leverde door een beheerst doelpunt van C. Visser de gelijkmaker op en vijf minuten later wist de EDO- rechtshalf Kuiper in een zeer on duidelijke situatie niets anders te doen dan het leder in eigen doel te trappen. Dit betekende voor de Goornse ploeg tevens de neder laag, want hoewel de spelers al les op alles zetten, slaagden zij er niet in. Vulker voor de tweede maal te passeren. Een gelijk spel had echter de krachtsverhouding beter weergegeven. VRONE VERPLETTERD MET 5-1 Dat had geen enkele St. Vic- tor-supporter kunnen dromen. De voorafgaande dagen hoorde men steeds: dat winnen ze Zondag niet! Maar de spelers van St. Victor hebben laten zien, dat ze nog voetballen kunnen, want ze waren Vrone vooral na de rust steeds de baas. Beide clubs speel den i.v.m. militaire dienst met enige invallers. Het was eerst een verkenning van beide ploe gen, met gevaarlijke momenten voor de doelen, totdat Smit na 20 minuten met een hard schot de score opende. Na 5 minuten was het gelijk met een ferm schot vanaf de cornerhoek. Na van beide kanten enige corners te hebben genomen, welke niets opleverden, kwam er een verre pass naar de St. Victor-voorhoe- de; Besseling maakte er met een harde schuiver 21 van. Hierna kreeg Vrone nog twee corn.ers te nemen voor de rust. Wie van mening was, dat Vro ne na de rust wel alles op alles zou zetten, kwam bedrogen uit. De Victorploeg beheerste het ge hele veld. Bos liet weer eens zien, dat hij het ook nog kon, want hij gaf op 25 meter een kogel, die doel trof. 31. Scho ten van Keuning en Valkering gingen over en naast of in kee pers handen. Een vrije trap, door Victor genomen wegens hands, door Bos overgenomen, trof via keepers handen doel. 4—1. Vrone kreeg hierna nog twee corners te nemen, die niets opleverden. Nog waren de Victormannen niet tevreden. Bos gaf een voorzet aan rechtsbuiten Valkering, van daar netjes voor de voeten van Smit, die onhoudbaar scoorde. 5—1. Vrone was een sportieve tegenstander. Nagekomen uitslagen K.N.V.B. Graftdiik—Kwad^k 01 PurmerSDOB 34 ZDH—Vesdo 1—4 HRC 5-Holl. T. 2 5—0 ZATERDAGMIDDAG* COMPETITIE SVJZandv. Meeuwen 21 de aarde terug naar Venus plaats moet vinden verscheidene we iten voor de tijd waarop de bei de planeten het dichtst bij elkaar komen. Een ruimteschipper van Venus zou zijn „vaartuig" dan ook niet recht naar de aarde moeten sturen maar naar een punt in de ruimte, waar het ten slotte de aarde zou ontmoe ten. Volgens schattingen zou het minimum brandstofgebruik met een reis van Venus naar de aarde en terug 146 dagen gemoeid zijn voor de tocht naar de aarde. Een wachttijd van 470 dagen op de plaats van bestemming en 146 dagen voor de terugtocht naar Venus, in totaal 762 dagen. Voor een reis van Mars naar de aarde en terug zijn de afstan den en tijden de volgende: klein ste afstand tussen beide plané ten 56 millioen km., 258 dagen voor de heenreis, een wachttijd van 485 dagen op de plaats van bestemming en' dan nog eens 258 dagen voor de terugreis, in totaal 962 dagen. Wachttijd overslaan Dat betekent, dat de inter planetaire bezoekers een plaats zouden moeten vinden om zich gedurende hun oponthoud ver borgen te houden. Natuurlijk zou een ruimteschip met onbeperkte brandstofvoor raad de wachttijd kunnen over slaan. Het zou zelfs kunnen ver trekken als de planeet die het doel van de tocht zou zijn zich op de grootste afstand van de eigen planeet 256 millioen km. tussen Venus en de aarde en 394.8 millioen km. tussen mars en de aarde bevond, maar dat zou natuurlijk langer „vlie gen" betekenen. NA VRIJLATING UIT ROOD CHINA GRONINGEN. Naar wij ver nemen is de Groninger missiona ris Pater P. Kleine van de Pa ters Lazaristen op 3 September uit Hongkong per vliegtuig ver trokken naar Rome. Pater Kleine die zoals bekend, kort geleden uit communistisch China is verdreven, na lange tijd van gevangenis en ontbering, zal door H. H. de Paus worden ont vangen om verslag uit te bren gen over de situatie in China. Daarna zal deze missionaris, die gevangen heeft gezeten met de Chinese bisschop mgr. Chow, naar Lourdes en Fatima gaan om aldaar H.H. Missen op te dra gen voor het behoud van het geloof in China en voor de chris tenheid aldaar, zulks op verzoek van de Chinese bisschoppen, die thans nog lijden onder commu nistische terreur. Direct daarna zal pater Kleine per vliegtuig naar Nederland komen. Een ding kan men intussen wel zeggen: als de „vliegende schotels iets zijn, bemand door een soort interplanetaire ruimte- vliegers dan hebben die onge twijfeld het brandstofprobleem voor interplanetaire tochten op gelost als ze werkelijk in staat zijn tot al die nachtelijke toch ten rond de aarde die hun wor den toegeschreven. DE NATIONALE KOLF- WEDSTRIJDEN KROMMENIE Vrijdagmiddag begonnen in de baan van de heer Bogte de nationale kolfwedstrij- den van de Ned. Kolfbond. Deze wedstrijden, welke tot Dinsdag a.s. duren, mogen zich in de war me belangstelling verheugen van de kolvers. De voorzitter van de ontvan gende vereniging „Onder Ons", de heer J. Klooster, opende met een kort welkomstwoord. Spr. hoopte op een sportieve wedstrijd en hij wenste alle kolvers pleizierige da gen toe. Hierna kwamen drie kol vers uit Krommenie in de baan. De heer Joh. de Bruine wist in deze serie 51 pt. te slaan. Verdere hoge eerste series werden gesla gen door de heer A. Swart uit Krommenie 52 pt. (Juniores): C. Liefhebber uit Noord-Scharwoude 49 pt., C. Schrama, Wognum 46 p. en St. de Rijke uit Noord-Schar woude 45 pt. In de 2e serie werden veel min der punten geslagen. Op het ogen blik, dat we dit schreven, was de hoogste 2e serie voor A. Tals- ma uit Wognum met 46 pt De schrijver van de Ned. Kolf bond, de heer P. Bergen Az„ had in zijn twee eerste series 5 x 10 punten geslagen, hetgeen zeker 'n vermelding waard is. De wedstrijden worden voort gezet. De Grand Coulee Dam, gelegen in de Columbia Rivier, in de staat Washingon, is de grootste ter wereld. Haar lengte bedraagt opgeveer 1300 meter en de hoogte 170 meter. Voor de dam bevindt zich en stuwmeer van 240 km lengte. De Grand Coulee Dam werd gebouwd o.a. met het doel door irrigatie in het Columbia-bekken een nieuw landbouwgebied te ontsluiten. Een machtige pomp met een capaciteit van 65000 pk stuwt het water door buizen met een doorsnee van bijna 3'/2 meter naar het Feeder Canal de heuvel op. DEN HAAG. Hef is duidelijk, dat het katholicisme m de Oostzóne van Duitsland nog niet aan zulke zware verdrukking bloot staat als in de satellietstaten Tsjecho-Slowakije en Hon garije. Er heerst nog een zekere mate van vrijheid. Maar het is ook duidelijk, dat de duimschroeven van dag tot dag nauwer worden aangedraaid en dat de toekomst der Kerk in Oost- Duitsland hoogst gevaarlijk is. Daarom ook heeft Mgr. Wes- kamm, bisschop van Berlijn, de Oost-Duitse katholieken, die de grote Katholiekendag hebben bezocht, aangeraden: 1) niet te vluchten voor het strikt nodig is en 2) het godsdienstonder richt in de gezinnen zo goed mogelijk ter hand te nemen. Tot deze conclusie zijn leden der Nederlandse delegatie bij de Duitse Katholiekendag gekomen, nadat ze bezoeken aan Oost- Berlijn hadden gebracht en in staat geweest waren talrijke ka tholieken uit de Oost-zóne te ontmoeten. Over de houding der Oostduitse katholieken verna men zij van priesters en ook van de Bisschop, dat deze voorbeel dig genoemd kan worden, zelfs veel gedegener dan die der West- Berlijners. - De overgrote meer derheid van de bezoekers der ka tholiekendag bestond uit Oost- Berlijners. Zij waren meestal per fiets gekomen, droegen geen lom pen, maar wel zeer goedkope, weinig solide kleding. Het bezoek moet voor hen zeer kostbaar ge weest zijn, want de Öostmark (hoewel officieel gelijk aan de Westmark) wordt maar op 1/4 In Hollywood bevocht de Joe- go-Slavische voorvechter Gligo ric een mooi succes door als overwinnaar te eindigen voor het voormalige Soaanse schaak- wonder Arturito Pomar. Zijn mooiste overwinning was wel onderstaande partij, waarin hij zijn sterke Amerikaanse ri vaal Kashdan na een zeer ori gineel behandelde opening op strategisch en tactisch fraaie wijze overrompelde en vervol gens met een schitterende offer combinatie de winst afdwong. Wit: J. Kashdan Zwart: S. Gligoric Koningsindische verdediging 1. d2—d4, Pg8—f6; 2. c2—c4, g7 g6; 3. Pgl—f3, Lf8g74. g2 g3; c7c5 (ongebruikelijk, doch zeer origineel. De theorie geeft hier aan 4d6, gevolgd door 5 Pbd7 en 6 e5); 5. Lflg2, 0—0; 6. 0—0, d7—d6; 7. Pblc3 (In aanmerking kwam 7. d5, om de ontwikkeling van het zwarte dame-paard te be lemmeren); 7Pb8c6; 8. d4d5, Pc6a5 (Weliswaar ge deeltelijk buiten spel, blijft dit paard toch voortdurend van be lang om druk tegen het witte centrum uit te oefenen); 9. Pf3 d2 (Het is duidelijk, dat 9. b3 faalde op 9Pxd5!); 9 a7a6! (Zwarts plan omvat èn een actie tegen het witte cen trum èn een opmars op de da mevleugel); 10. Ddlc2 (Wit had hier actiever moeten ontre den en met 10. a3 een plan moe ten inleiden om het zwarte da me-paard in te snoeren. Na 10. a3 dreigt 11. b4); 10. e7 e6!; 11. e2e4, e6xd5; 13. c4xd5 (Na 1-2. exdfi is 12Lf5 on aangenaam); 1-2(b7b5 (Zwarts stelling is im uitste kend. Zwart bezit een meerder heid op de damevleugel en ver der biedt de half-open e-lijn tai van practische mogelijkheden); 13. Tfl—el Tf8e8; 14. Pd2— fl, Ta8a7!; 15. f2—f3, Ta7—e7; 16. Lel—e3, Pa5c4; 17. Le3— f2 (Beter was 17. Pdl); 17 Pc4xb2! (Een prachtig offer, dat geforceerd tot winst leidt); Stelling na 17. Pc4xb2ü Wit: Kgl Dc2 Tal Tel Lg2 Lf2 Pfl Pc3, pi.: a2 d5 e4 f3 g3 h2. Zwart: Kg8 Dd8 Te8 Te7 Lg7 Lc8 Pf6 Pb2, pi.: aó c5 d6 f7 g6 en h7. 18. Dc2xb2, b5b4!19. Pc3— dl, Pf6xe4! (De pointe van de combinatie, wit staat volkomen machteloos tegen het zwarte of fensief); 20. Db2—cl, Pe4xf2; 21. Telxe7, Dd8xe7; 22. Pdlxf2, Lg7 d4ü (Veel sterker dan slaan op al; zwart wint nu zijn stuk terug, waarna hij 2 pionnen voorsprong heeft); 23. Kglhl, (Na 23. Ddl volgt 23De2, 24. Dxe2, Txe2 en paard f2 is ten dode opgeschreven); 23. Ld4xf2, 24. Tal—bl, Lc8—f5; 25. Tblb3, Lf2d4 en wit gaf zich gewonnen. jonge mensen stonden met hun aantekenboekje voor deze uit spraken om ze te onthouden. Leger der ontheemden Dagelijks komen in West-Ber- lün nog honderden uit het Oos ten gevlucht, doch de indruk be staat, dat 75pct der ontvluchten niet op zeer ernstige gronden de benen neemt. Deze worden ook niet „erkend", kunnen geen werk accepteren, mogen niet naar het Westen, doch worden ook niet teruggezonden. Enorme leeg staande gebouwen worden ge bruikt als onderdak voor deze ontheemden. Zij slapen op de vloer, strozak naast strozak, in intense armoede het leven rek kend. Zij zijn op de charitas en overheidssteun aangewezen. Berlijn zo besloot onze zegs man is met deze opeengehoop te ellende lang niet een groot stad meer. De drukte in West- Berlijn is die van een provincie stad, in Oost-Berlijn die van een dorp. In het laatste gebied kan men urenlang wandelen: er wordt weinig gesproken en zeld zaam gelachen. deel getaxeerd. Heel vaak heb ben zy alles wat zij konden, ge geven, om de plechtigheden bij te kunnen wonen. De man die na een mars van 150 km in het se cretariaat van de Katholieken dag bewusteloos neerviel, geldt als het symbool voor al die on- telbaren. die eveneens alles ge daan hebben wat zij konden, om voor een keer onder de wurgen de afzondering van de staat uit te komen. Een idee van deze mensenmenigte bood ook 't feit dat op de Katholiekendag niet minder dan 1.700.000 kosteloze maaltijden werden uitgereikt. Ontroerend was het voorts te zien, hoe de bezoekers uit het Oosten vaak hun laatste geld uit gaven, om een godsdienstig boek soms een missaal of een gewone katechismus mee naar huis te nemen. Want de boekhandelaren in Oost-Berlijn, die zich volgens de deelnemers aan het Congres overigens vrij bewegen konden, hebben slechts een reusachtige hoeveelheid partij-lectuur. Wer ken van Marx, Lenin of Stalin, enz. gecensureerde klassieken, misschien nog het een of andere philosophisch-wetenschappelijk werk, maar geen enkel godsdien stig boek. Tot de meest ontroe rende dingen behoorde het ge baar van de boekhandelaar Her der aan de Kurfürstendam, die de sterk gedevalueerde Oostmark net zo waardeerde als de Duitse Mark. De mensen stonden in rijen, de winkel moest van tijd tót tijd ontruimd worden om dan plaats te maken voor degenen, die buiten stonden. Kenmerkend voor de geestelijke honger van deze mensen was ook de toeloop tot de stand „Geloof-leven-wer- ken" waarnaast de foto's van be roemde mannen met hun uitspra ken over God te lezen waren. Mannen, vrouwen en vooral de spannende en sportieve wedstrijd. „FLEVO" „GEEL ZWART 3—2 'T ZAND Geel Zwart speel de op het Flevo-terrein zijn eer ste wedstrijd van dit seizoen en het was een goede wedstrijd, die zeer sportief gespeeld werd. Geel Zwart had wel verdiend om an ders uit de strijd te komen dan nu het geval is geweest. In het eerste kwartier was Flevo ster ker maar spoedig werd het een gelijk opgaande strijd, waarbij de krachten gemeten werden. Na een goede aanval van „Flevo" werd het 10. Onmiddellijk werd er weer krachtig spel geleverd door beide clubs en het mocht „Flevo" nogmaals gelukken om de doelman van Geel Zwart te passeren, 20 voor „Flevo". Maar tien minuten voor de rust was het door een snelle aanval van Geel Zwart, die keurig werd benut door L. Baltus, dat de ruststand werd gebracht op 21. Na de rust was Geel Zwart dui delijk iets sterker, maar succes en geluk was voor de Flevo man nen. Want bij een vlotte Flevo- aanval werd de stand 31. Toch lieten de Geel Zwarters de moed niet zakken. 7 Minuten voor het einde wist Geel Zwart het Flevo- doel nogmaals te doorboren, wat de stand bracht op 32. In de laatste zes minuten was er een aanhoudende druk, die zelfs af en toe tot het uiterste steeg voor de Flevo-spelers maar het mocht voor Geel-Zwart niet meer ba ten. Met Geel Zwart in de aan val floot de goed leidende scheidsrechter het einde van deze Te Brussel zijn twee verdragen tussen België, Nederland en Lu xemburg ondertekend, waarmede wederom een stap is gezet op de weg van verdere toenadering tussen de drie landen in de rich ting van een economische unie. Eén daarvan betreft de samen werking op het stuk van douanen en accijnzen in het 'Benelux- gebied. Enerzijds houdt dit ver drag in erkenning van de geldig heid. voor het gehele gebied van de drie landen, van de douane- en acciinsdocumneten. uitgereikt door de ambtenaren van één de zer landen, alsmede van sommige ambtelijke verrichtingen en ver klaringen, anderzijds voorziet het er in. dat de drie ianden elkander wederzijds bijstand zullen verle nen ter voorkoming en bestrij ding van strafbare feiten op het stuk van douanen en accijnzen. Het verdrag is een noodzake lijke aanvulling van de Neder lands-Belgisch-Luxemburgse dou aneovereenkomst. Het zal onder meer de vereenvoudiging van de administratieve formaliteiten aan de Belgisch-Nederlandse grens bevorderen. Het andere verdrag heeft be trekking op de wederkerige bij stand inzake de invordering van belastingschulden. Krachtens dit verdrag zal deze bijstand, welke tot nu toe beperkt bleef tot som mige directe belastingen voort aan ook verleend worden voor de invordering van al de overige belastingschulden ten bate van de staat, zoals: invoerrechten, ac cijnzen. omzetbelasting, registra tie- en successierechten. Tevens zijn in dit verdrag de regelen voor de toepassing van de weder kerige bijstand nader omlijnd. (Vervolg Melktwenters geb. 19 Februari 1 Mei 1949: le prijs a: Rosa 77, eig. Jb. Kroon, Hauwert; b. Grietje 32, eig. C. J. Montsma, Slootdorp; c. Pietje B, eig. L. Laan, Bobeldijk. 2e pr. a: Aafje 10, eig. L. Knip, Beemster; b. Maartje 54, eig. A. Kuiper, Heerhugowaard; c. Ber tha 34, eig. idem. 3e prijs a: Diana 8, eig. L. Laan, Bobeidijk; b. Bouma 26, eig. D. Kaan Nz„ Wieringerwaard: c. Paula 5, eig. A. IJff Gz., Beem ster; d. Bunny 9, eig. Jb. Kroon, Hauwert; e. Maartje 56, A. Kui per, Heerhugowaard. E.V.: Lucia 2, eig. L. Laan, Bo beldijk; Princes 41, Gebr. Koster, Hauwert; Ma 12, eig. P. Bonteko ning, Midwoud. Melktwenters geb. 15 Oct. 1948 18 Febr. 1949. le prijs a: Emma 26, eig. Wed. D. Ruiter, Nibbixwoud; b. Marie 49, eig. W. Kool Kz„ Beemster; c. Marie 35, eig. R. Bakker, Ven huizen. 2e prijs a: Jantje 16, eig. Jb. v. Diepen, Binnenwijzend: b. Lies 23, eig. A. Kuiper, Heerhugo waard: c. Pel Rooske's Adema 6, eig. A. Koopmans, Barsingerhorn. 3e prijs a: Annie 3, eig. P. Breg, Beemster; b. Johanna 57, eig. A. IJff Gz., Beemster. E.V.: Griet 18, eig. J. J. Schou ten, Oosterblokker: Roosje 14, eig. Jb. v. Diepen, Binnenwijzend. Derdekalfskoeien, geb. 16 Febr. 15 Mei 1948: le prijs a: Roaska 20, eig. Gebr. Ruyter, Oosterblokker: b. Blok 142, eig. P. J. Koster, Hoogkarspel c. Dora 29, eig. A. IJff Gz., Beem ster: d. Julia 10, eig. L. Laan, Bo beldijk; e. Tine 19, eig. A. D. Ruyter, Beemster. 2e prijs a: Bunny 6, eig. Jb. Kroon Hauwert; b. Grietje 29, eig. C. J. Montsma, Slootdorp; c. Roza 72, eig. G. Koster, Schellinkhout. 3e prijs a: Dora 15, eig. C. Ma- rees, Schagerbrug; b. Luwke 27, eig. K. Kaper, Zwaagdiik. È.V.: Veidvreugd 6, eig. P. Bon tekoning, Midwoud; Riena, eig. L. Laan, Bcbeldijk. Derdekalfskoeien, geb. 1 Nov. '47- 15 Febr. 1948: le pr. a: Annie 18, eig. R. Bak ker, Venhuizen; b. Pietje 42, eig. Gebr. Ruyter, Oosterblokker; c. Emma 24, eig. Wed. D. Ruyter, Nibbixwoud; d. Metta v. d. Stroe hoeve, eig. A. J. Swaerts, Hippo- 1 v tushoef. 2e pr. a: Gerard Anna 18, eig. Gebr. Ruyter, Oosterblokker: b. Maartje 235, K. Pereboom, Hoog karspel; c. Nelly 4, eig. J. J. Schouten, Oosterblokker; 3e prijs a: Aukje 20, eig. C. Wij- denes, Sijbekarspel; b. Coba 36, eig. C. G. Ruyter, Beemster; c. Eva 58, A. IJff Gz., Beemster. E.V.: Sijke 29, Jb. van Diepen, Binnenwiizend; Francisca 8, eig. C. Dijkshoorn, Beemster. Oudere melkkoeien geb. 1 Dec. 1946 en later: le pr. a. Juliana 25. eig. C. Dijkshoorn. Beemster, b. Anna 11 eig. A. C. J. Wiering. Hoogkar spel, c. Pietje 38, eig. Gebr. Ruij- ter. Oosterblokker, d. Pietje 35. id., e. Pietje 2, eig. Wed. D. Ruy ter. Nibbixwoud. 2e pr. a. Meibloem 18 eig. P. Jongert, Westwoud: b. Francisca 7 eig. C. Dijkshoorn, Beemster, c. Geertje 3. eig. Jb. Ruyter, Hau wert. d. Marie 35, eig. H. Jim- mink. Barsingerhorn; e. Sophie 18 eig. Gebr. Ruijter. Oosterblokker: f. Marijtje 30, eig. S. Moeijes Pz. Bobeldijk. 3e pr.: a. Hendrik je 10, eig. H. C. Kooy. Barsingerhorn: b. Marie 19. eig. Jac. Laan. Venhuizen; c. Zwartine 29. eig. P. Bontekoning Midwoud: d. Reinoutje 5. P. Kis- temaker, Beemster: e. Charlotte, eig. A. C. J. Wiering. Hoogkar spel. Oudere melkkoeien, geb. 1 April 1916 of vroeger: le pr.: a. Lucia, eig. L. Laan. Bobeldijk; b. Aukje 18. eig. C. Wijdenes. Sijbekarspel; c. Ensius 34, eig. P. J. Koster. Hoogkarspel; d. Jimmink Klaasje 21, eig. H. Jimmink, Barsingerhorn. 2e pr.: a. Jimmink Klaasje 17. eig. H. Jimmink. Barsingerhorn: b. Bertha 26. eig. G. Stapel. Lam- bertschaag. 3e pr.: Lies 11. eig. C. Marees. Schagerbrug. Productieklasse, geb. 1 Oct. 1945 en later: le pr.: a. Aaltje 2, eig. Jn. Pij per, Lutjewinkel: b. Dina 2, eig. L. Knip. Beemster; c. Jopie 5. eig. L. J. Schilder. Oudijk. West woud: d. Roosjes Adema 5, eig. K. Reijne. Schagen; e. Antje's Zwarte, eig. M. Monsma. Sloot dorp. 2e pr.: aBlok 131. eig. P. J. Koster. Den Hout, Hoogkarspel; b. Jantje 14. eig. Jb. v. Diepen, Binnenwiizend: c. Gerard Anna 14. eig. Gebr. Ruijter, Oosterblok ker. 3e pr.: a. Emma 21. eig. Wed. D. Ruyter. Nibbixwoud; b. Atje 9 eig. A. Eriks Hz., Oudesluis: c. Marie 40, eig. W. Kool Kz.. Beemster: d. Marie 46, eig. id.: e. Purmerend 62. eig. A. Koop- mans, Barsingerhorn: f. Willy 13 eig. S. Moeyes Pz.. Bobeldijk. E.V.: Aaltje 17. eig. Gebr. Ruy ter. Oosterblokker; Cato 17, eig. C. G. Ruyter, Beemster; Willy 12 eig. S. Moeyes Pz.. Bobeldijk. Productieklasse, geb. 1 Oct. 1944 —30 Sept. 1945: le nr.: a. Geertje 80. eig. J. J. Ruyter. Bobeldijk. Berkhout; b. Emma 18, eig. Wed. D. Ruyter. Nibbixwoud: c. Triintje's Eduard, eig. A. Koopmans, Barsingerhorn; d. Anna 9. eig. Gebr. Ruyter Oosterblokker; e. Doortje 47. eig. A. C. J. Wiering. Hoogkarspel. 2e pr.: a. Pietje 24, eig. Gebr. Ruyter, Oosterblokker: b. Trijntje 22, eig. Th. Rampen, Ëurgerbrug; c. Joukje 9. eig. C. J. Montsma. Slootdorp: d. Trijntje 6. eig. St. Adelbertus Abdij. Egmond-Bin- nen; e. Luwke 19. eig. K. Kaper Zwaagdijk; f. Duifje 39. eig. Gebr. Commandeur te Hoogkarspel; g. Sijke 28, eig. Jb. van Diepen. Binnenwiizend. 3e pr.: a. Cato 16. eig. J. J. Ruyter. Bobeldijk, Berkhout; b. Lies 19. eig. A. Kuiper. Heerhu gowaard; c. Dieuw 35. eig. S. Moeyes Pz., Bobeldijk. Berkhout: d. Betje 4. eig. L. Schilder Oudijk, Westwoud: e. Dirkje 44. eig. P. Bontekoning, Midwoud. Productieklasse geb. 30 Sept. 1944 en vroeger: le pr.: a. Jantje 13. eig. Jaap van Diepen. Binnenwiizend; b. Blok 120, eig. P. J. Koster, Den Hout. Hoogkarspel: c. Emma 17. eig. Wed. D. Ruyter. Nibbixwoud. 2e pr.: a. Bertha 3, eig. C. Ma- rees. Schagerbrug; b. Jantje 7. eig. C. J. Montsma. Slootdorp; c. Coba 31. C. G. Ruyter. Beem ster; d. Blok 121. eig. P. J. Kos ter. Den Hout. Hoogkarspel: e. Doortje 40, eig. A. C. J. Wiering Hoogkarspel; i. Letje 40. H. Jim mink, Barsingerhorn. 3e pr.: a. Betje Celcius 10. eig. C. J. Montsma. Slootdorp; b. An nie. eig. P. Breg. Beemster; c. Cato 15. eig. J. J. Ruyter. Bo beldijk. Berkhout: d. Sophie 8. eig. Wed. De Ruyter, Nibbixwoud. E.V.: Wietske 19. eig. S. J. Zootsma. Slootdorp; Maartje 28B, eig. A. Kuiper. Heerhugowaard: Wipkie 5„ eig. S. J. Zootsma. te Slootdorp. Geslaagd 'T ZAND Een dezer dagen slaagde Mej. Rie de Wit Wd. voor het diploma kraamver pleegster aan het St. Franciscus- ziekenhuis te Rotterdam. HERENVEEN: Nijenhuis I. de Jong S. Veenstra Liemburg J. de Jong Zwerver Engels Brandsma Lenstra Molenaar Hojma De blonde kuif van Alberts en de zwarte haardos van Hen driks hebben Abe en zijn man nen heel wat hoofdbrekens ge kost. Vooral in de tweede helft, toen Heerenveen het beste van het spel had en Vitesse zich uit sluitend tot verdedigen moest bepalen. Maar ondanks Alberts en Hendriks scoorden de Frie zen tweemaal, waardoor ze een verdiend gelijk spel veroverden. Voor de rust leek het er niet op, dat het een gelijk spel zou worden. De Arnhemmers voet balden beter, hetgeen in hoofd zaak kwam door het falen van Heerenveen op het middenveld. Zwerver bemoeide zich teveel met de verdediging, de jonge Liemburg was zwak en Mollo de Jong presteerde alleen iets als er niemand in de buurt was. En dat gebeurde niet vaak. Wel trachtte de nieuweling Engels de gaping te overbruggen, maar het bleek een hopeloze taak. Nee, de Friezen konden niet tegen Vitesse op en toen Imke de Jong in gebreke bleef bij een voorzet van Dick Herberts, kon Wielhesen onbelemmerd langs Nijenhuis schieten (01). Er was toen 10 minuten gespeeld. Vitesse bleek sterker en Nijen huis had niet over gebrek aar. geluk te klagen, toen de Vitesse- midvoor hard tegen hem op schoot. Toch werd het direct daarop 02, toen Epie Jansen bij een scrimmage onhoudbaar langs Nijenhuis knalde. Dat was na 18 minuten. Heerenveen kreeg ook kansen, doch de Arnhemse defensie greep telkens met suc ces in. VITESSE: De Bos Hans Herberts Alberts Van Voorst Hendriks Wijand E. Jansen Wielhesen Faber Herberts G. Jansen Zes minuten voor rust stichtte Abe met een boogbalietje grote verwarring voor het Arnhemse doel, zodat men teslotte de bal maar corner trapte. Hofma plaatste uitstekend voor doel, waarna Molenaar voor de rest zorgende. 12. Na de hervatting zou het dan beter gaan met Heerenveen. Het tempo werd verhoogd en er werd beter geplaatst en dit alles had tot gevolg, dat de Friezen het Arnhemse doel onder behoorlij ke druk zetten. Abe deelde de prachtigste kansen uit aan Brandsma, die echter danig op zijn huid werd gezeten door Hen driks, terwijl tussen al dat ge doe telkens de Oranjetrui van De Bos opdook als de Arnhemse muur doorbroken was. Weer f&cik Diezelfde muur ontnam echter de Arnhemse keeper herhaalde- lijk het uitzicht en dat wreekte zich toen er een half uur ver streken was. De vrijstaande En- gels kreeg de bal van Molenaar toegespeeld en met een ferme trap schoot de Fries in de rich ting van het Vitesse-doel. Men rekende daar kennelijk op. De Bos, die de bal echter pas zag toen het te laat was, 2—2. Kort daarop was De Bos alweer ge- passeerd. maar toen was Henk Herberts voor de veiligheid ach ter zijn keeper gaan staan, om met een ferme kopstoot het ge vaar de kop in te drukken. Vi tesse .zette een geweldig slot- offensief in en de Friese defen sie kreeg het hard te verduren. Liemburg had zich inmiddels goed hersteld en verrichtte bij het in toom houden van de Vi- tesse-voorhoede rustig werk. Niettegenstaande de kansen, die zich nog voordeden werd er niet meer gedoelpunt. Egypte heeft een beroering achter de resteren van een aa staande Egyptenaren van het kabinet van «le voltrekking van vonnissen. Generaa blijkbaar een man halve maatregelen wanneer hij de oven gedaan dat het voc van het land nodig i nu wel strookt met een staat waar een stelsel bestaat, is Maar daar is het staatsgreep voor. V. terdag en gisteren kwartier van het le sloten en uitgevoer< lengstuk van de st£ Juli. De arrestaties zuivering. Personen betrekkingen onder Faroek en hoge m annex waren met h wapenschandaal, vo nog vrij rond liepe: in verzekerde bewa C Van het wereldtoneel van deze nieuwe Egypte nogal enif heeft gewekt en met van militair geweld is, dat het leger g« kon nemen met de ring in de politieke het nist snel geno komen van de beke vormingen. De laats van de zijde van hi enigszins vreemd aar Zaterdagavond het r kabinet-Maher deze zieningen bekend m gingen in het grootgi dermate drastisch zi; nog toe in Egypte 50 jaren niet bel Maher heeft zich var van enkele grootg niets aangetrokken gang gegaan. Nochta het toneel moeten v heeft plaats gemaal mand minder dan die in het nieuwe kt een recordtijd in e timmerd, niet alleer schap, maar ook de van defensie krijgt Naguib is de enige overige ministers 2 Maar het is wel O] geen dezer „burger; zondering van één, tieke partij behoort, was niet zozeer geric kabinet-Maher, dan 1 politieke partijen. 1 is dat de politieke snel genoeg „gezuiv naar de zin van Na officieren. Onder de 43 arr< vinden zich figuren verschillende partijer ties innamen. De W: Saadistisohe partij derspartij zijn beroof der voornaamste lei de Nationalistische p nog het genoegen eei ben, dat deel uitma nieuwe kabinet ondi Wat zich momente voltrekt is de rein dictatuur. Naguib is 1 dictator geworden, van de politieke par is er mee aangerand, stap zou kunnen zijn der staatkundige g Deze partijen immers Naguib niet snel-ge lederen van in de o leger „onbetrouwbare hebben gezuiverd, voogdij van het lege: erg bevorderlijk vooi politiek leven. Het 1 tegelijk de vraag op dat nog een jonge sl rij der constitutioi hiervoor eigenlijk we bestaande corruptie 2 deel bewijzen, maar vend behoeft zulks Naguib heeft gezeg< land te willen zuivei corruptie, om dan de te geven aan de parti alle fouten te herste zou dan aftreden bij verkiezingen in Fe waarsohijnlijk klink niet. Wie toch zal bepalen, dat de pai verd zijn. Alleen Na; doen. En daarbij za goedkeuren wat he Een werkelijke vrijt politieke wilsvorming ongedaan gemaakt ii In hoeverre de k land bij dit alles ee is nog niet duidelijk, dag en Zondag wel i tiek contact gewees! dat er een verschil v bestond tussen Mahe over de verhouding t Ook in dit opzicht van meer haast ged eisen van Egypte to maken. Wellicht is invloed "geweest. daalde het aantal Augustus van 1I0.56( Hierbij is een aanta D.U.w.-arbeiders int signaleerde de trawler Dr. Lely gis! drijvende mijn voor Oostkust; is dit weekeinde te 25-jarig bestaan va» spelen gevierd. Enke toeschouwers woonde ring bij van Donis „Don Pasquale"; bedragen de vervoi van de K.L.M. over d< van 1952 f 118.000.00 f 103.000.000 in het jaar van 1951; arriveerde dezer ds derlandse s.s. Saranj n'"a in Los Angeb "omplete circusinven oppassers reisden m Sage bestond uit eei veelheid van de me Pende soorten voed «•Passagiers". f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 6