Afbouw vors het WEGEN-NET eerst in 1990 voltooid? Correcte snuffelneus werd een gevaarlijke rover Feest voor Paters Oblaten van H. Franciscus van Sales UW PUZZLE Vertraging van veertig jaar! voor vandaag Het feest van Maria Geboorte Opnieuw beroering in Egypte Naar wij vernemen Ongerustheid groeit bij motorwegverkeer Hoewel het verkeer na 1938 is verdubbeld Hoe men in Artis een vrijheidslievende wasbeer achterhaalde BBMWMW llll Scheepsberichten 25 jaar in Nederland Van het wereldtoneel Egypte heeft een weekend vol beroering achter de rug; het ar resteren van een aantal vooraan staande Egyptenaren, het aftreden van het kabinet van Ali Maher en de voltrekking van twee dood vonnissen. Generaal Naguib is blijkbaar een man die niet van halve maatregelen gediend is, wanneer hij de overtuiging is toe gedaan dat het voor het belang van het land nodig is. Of dit alles nu wel strookt met de zeden van een staat waar een parlementair stelsel bestaat, is een tweede. Maar daar is het dan ook een staatsgreep voor. Want wat Za terdag en gisteren op 't hoofd kwartier van het leger werd be sloten en uitgevoerd is een ver lengstuk van de staatsgreep van Juli. De arrestaties bedoelen een zuivering. Personen, die nauwe betrekkingen onderhielden met Faroek en hoge militairen, die annex waren met het Palestijnse wapenschandaal, voor zover zij nog vrij rond liepen, zijn thans in verzekerde bewaring gesteld. Onder hen be vinden zich 2 neven van Fa- roek en twee voormalige premiers. De ondergrond van deze nieuwe actie, die in Egypte nogal enige beroering heeft gewekt en met een dreiging van militair geweld gepaard ging, is, dat het leger geen genoegen kon nemen met de trage zuive ring in de politieke partijen en het niet snel genoeg tot stand komen van de bekende landher vormingen. De laatste motivering van de zijde van het leger doet enigszins vreemd aan, omdat juist Zaterdagavond het nu afgetreden kabinet-Maher deze sociale voor zieningen bekend maakte. Wijzi gingen in het grootgrondbezit, die dermate drastisch zijn, dat ze tot nog toe in Egypte in de laatste 50 jaren niet bekend waren. Maher heeft zioh van de oppositie van enkele grootgrondbezitters niets aangetrokken en is zijn gang gegaan. Nochtans is hij van het toneel moeten verdwijnen en heeft plaats gemaakt voor nie mand minder dan Naguib zelf, die in het nieuwe kabinet, dat in een recordtijd in elkaar is ge timmerd, niet alleen 't premier schap, maar ook de portefeuille van defensie krijgt te beheren. Naguib is de enige militair. De overige ministers zijn burgers. Maar het is wel opvallend, dat geen dezer „burgers", met uit zondering van één, tot een poli tieke partij behoort. Deze aanval was niet zozeer gericht tegen het kabinet-Maher, dan wel tegen de politieke partijen. En de grief is dat de politieke partijen niet snel genoeg „gezuiverd" hebben naar de zin van Naguib en zijn officieren. Onder de 43 arrestanten be vinden zich figuren die in de verschillende partijen sleutelposi ties innamen. De Wafd-partij, de Saadistisohe partij en de Arbei derspartij zijn beroofd van enkele der voornaamste leiders. Alleen de Nationalistische partij smaakt nog het genoegen een lid te heb ben, dat deel uitmaakt van het nieuwe kabinet onder Naguib. Wat zich momenteel in Egypte voltrekt is de reinste militaire dictatuur. Naguib is hiermede een dictator geworden. Het bestaan van de politieke partijen op zich is er mee aangerand. De volgende stap zou kunnen zijn een verbod der staatkundige groeperingen. Deze partijen immers, die volgens Naguib niet snel-genoeg de ge lederen van in de ogen van het leger „onbetrouwbare elementen" hebben gezuiverd, staan onder voogdij van het leger. Dit is niet erg bevorderlijk voor een gezond politiek leven. Het laatste werpt tegelijk de vraag op, of Egypte, dat nog een jonge staat is in de rij der constitutionele staten, hiervoor eigenlijk wel rijp is. De bestaande corruptie zou 't tegen deel bewijzen, maar doorslagge vend behoeft zulks niet te zijn. Naguib heeft gezegd, eerst het land te willen zuiveren van alle corruptie, om dan de gelegenheid te geven aan de partijen zich van alle fouten te herstellen. Naguib zou dan aftreden bij de komende verkiezingen in Februari. Erg waarsohijnlijk klinkt dit alles niet. Wie toch zal het moment bepalen, dat de partijen gezui verd zijn. Alleen Naguib kan dit doen. En daarbij zal alleen hij goedkeuren wat hem aanstaat. Een werkelijke vrijheid voor de politieke wilsvorming is daardoor ongedaan gemaakt in Egypte. In hoeverre de kwestie-Enge- land bij dit alles een rol speelt is nog niet duidelijk. Er is Zater-' dag en Zondag wel een diploma tiek contact geweest. Bekend is dat er een verschil van opvatting bestond tussen Maher en Naguib over de verhouding tot Engeland. Ook in dit opzicht was Naguib van meer haast gediend om de eisen van Egypte tot gelding te maken. Wellicht is ook dit van invloed •geweest. daalde het aantal werklozen in Augustus van 110.560 tot 110.220. Hierbij is een aantal van 28.012 D.U.W.-arbeiders inbegrepen; signaleerde de Scheven- igse trawler Dr. Lely gisteravond een drijvende mijn voor de Engelse Oostkust; is dit weekeinde te Tegelen het 25-jarig bestaan van de Passie spelen gevierd. Enkele duizenden toeschouwers woonden de opvoe ring bij van Donizetti's opera „Don Pasquale"; bedragen de vervoersinkomsten van de K.L.ftl. over de eerste helft van 1952 f 118.000.000, tegenover f 103.000.000 in het eerste half jaar van 1951; arriveerde dezer dagen hét Ne derlandse s.s. Sarangan uit Ma nilla in Los Angelos met een complete circusinventaris. Zeven oppassers reisden mee; hun ba- Rage bestond uit een grote hoe veelheid van de meest uiteenlo pende soorten voedsel voor de „passagiers". 's-GRAVENHAGE. De K.N.A.C. heeft zich tot de Ministerraad en tot de Eerste en de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin zij haar ernstige bezorgdheid uit over de wijze waarop sinds de bevrijding de aanleg en verbetering van de wegen van het Rijks wegenplan is hervat, aangezien naar haar overtuiging daarbij geen gefundeerde werk- en financieringsplannen werden gevolgd en te geringe geldmiddelen beschikbaar werden gesteld. Immers, bij de invoering van de Wegenbelastingwet in 1927 werd in het uitzicht gesteld, dat het gehele werk binnen 30, zo mogelijk binnen 25 jaren, dus in 1952 zou kunnen worden vol tooid. De K.N.A.C. ontveinst zich niet, dat door de jaren 1940/1945 een verschuiving moet worden aan vaard, maar uit talloze reacties uit de kringen van het motor wegverkeer is gebleken, dat een steeds groeiende teleurstelling en ongerustheid is ontstaan over de betrekkelijk geringe bedragen welke voor aanleg en verbete ring van de wegen van het Rijkswegenplan ter beschikking komen, over de onzekerheid van de tijdsduur van de algehele vol tooiing en over de opvoering van de lasten tot het 6Vs-voudige v-oor personenauto's en het 41/!- voudige voor vrachtauto's in 25 jaren, terwijl een steeds geringer percentage - thans nog geen tiende deel -•— van de aanzienlijk toegenomen totale som van de directe en indirecte belastingen, welke het motorwegverkeer op brengt, ten behoeve van aanleg en verbetering van wegen van het Rijkswegenplan wordt aan gewend. Voor een dergelijke groeiende ongerustheid bestaat stellig alle aanleiding, mi blijkt dat het tempo der afbouw uitermate is vertraagd. Wordt in hetzelfde tempo voortgegaan, dan kan worden becijferd, dat de afbouw van het primaire wegennet eerst in 1990 gereed zal zijn, een vertraging van veertig jaar. Een dergelijke onbevredigende gang van zaken moet te meer worden betreurd nu de ver keersintensiteit van 1938 af tot nu toe ongeveer is verdubbeld, door welke nog steeds toene mende verkeersdrukte het we gennet hoe langer hoe minder aanpassing vertoont. Daar komt bij, dat volgens een recente me dedeling van de Minister van Verkeer en Waterstaat de nieuwe weg Amsterdam-Utrecht na vol tooiing een jaarlijkse besparing zal geven van 1/10 van de aan- legkosten, terwijl eenzelfde ver houding wordt gevonden voor de tunnel in Velsen (1957 ge reed), zodat deze bewindsman overtuigd bleek van de onmid dellijke rendabiliteit van aanleg en verbetering van wegen. Tal van werkobjecten aan de wegen zijn voorts van regerings zijde zeer urgent verklaard, om dat daardoor de productiecapaci teit wordt vergroot en de pro ductiekosten worden verlaagd, waardoor voor ons land de con currentie op de wereldmarkt, een vitale bestaansvoorwaarde, kan worden vergemakkelijkt. DINSDAG 9 SEPTEMBER. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO: 7.50 VPRO; 8.00— 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.10 Gram.; 8.45 Idem; 9.00 Morgen wijding; 9.15 Gram.; 9.30 De Groenteman; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Sopraan, bas-bariton en piano; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor ons platteland; 12.40 Piano duo; 13.00 Nieuws; 13.15 Medede lingen of gram.; 13.20 Reportage uit Rotterdam; 14 00 Gram.; 14.40 Voordracht; 15.00 Grain.; 15.45 „Van de hak op de tak, in en om de tuin", causerie; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd 16.50 Kinderkoor; 17.15 Gram.; 17.30 Gevarieerde muziek; 17.50 Mili taire causerie; 18.00 Nieuws 18.15 Orgelspel; 18.30 Gevarieerde mu ziek; 19.00 Pianospel; 19.15 „Pa ris vous parle;" 19.20 Fanfare orkest; 19 45 Krontjong ensem ble; 20.00 Nieuws; 20.05 Orkest concert; 20.35 Mededelingen of gram.: 20.40 Portugees orkest; 21.10 Lichte muziek; 21.35 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet" 21.50 Dansmuziek; 22.15 Repor tage uit Rotterdam; 22.45 Bui tenlands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15 „New York colling"; 23.20 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 —24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.: 9.00 Voor de huis vrouw: 9.35 Gram.; 9.40 „Licht baken," causerie; 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Gram.; 10.35 Pro menade orkest; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Omroeporkest 12.00 Angelus; 12.03 Gram. (12.30-12.33 Land- en tuinbouwmededelin gen); 12.55 Zonnewijzer: 13.00 Nieuws en katholiek nieuws 13.20 Actualiteiten; 13.25 Gram.; 14.00 Gevarieerd program; 14.55 Gram. 15.00 „Hier vrij Europa"; 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.45 Regerings uitzending: J. J. v.d. Laan: Indo nesië en Australië; 18.00 Koor concert; 18.20 Soortpraatje: 18.30 Metropole orkest en soliste; 18.52 Actualiteiten; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.20 „Dit is leven," cau serie; 19.30 Gram.; 20.25 De ge wone man zegt er 't zijne van; 20.30 Kamerorkest en solist (in de pauze: Actualiteiten); 21.55 Gram.; 22.00 Idem; 22.45 Avond gebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. Met zekerheid is te zeggen, dat vele van de onderhavige werk objecten van stonde af aan een grote rendabiliteit zullen opleve ren, waarbij als voorbeelden mo gen worden genoemd; een nieu we verbinding tussen de grootste twee industriesteden in het Zui den ter vervanging van een te enenmale onvoldoende opgelapte tertiaire omweg; een nieuwe ver binding van Ypenburg met Bur gerveen (zgn. weg beoosten Lei den); doortrekking van de weg door de Betuwe; verbetering van de verbinding van Amsterdam door het Gooi; vervanging van de Zuiderzeestraatweg en van de Zuidwestelijke hoofdroute door Friesland; verbetering van de verbinding Vianen-Gorinchem- Breda-Moerdijk naar Zeeland, Groningen-Winschoten; een nieuwe Noord-Zuid verbin ding in Zuid-Limburg, en de aanleg van nog tal van ontbre kende „vrijliggende" rijwielpaden (ook bruikbaar voor bromfiet sen), terwijl mede wordt verwe zen naar een aantal recente adressen van de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Bespoediging van de afbouw van de primaire wegen is nodig 1. om het wegverkeer met zijn uiterst gemengd karakter in ons land een grotere en re delijke veiligheid te waarbor gen, o.a. door groter scheiding van verkeerssoorten; 2. omdat zulks als een eerste voorwaarde moet worden be schouwd voor een economisch verantwoorde industrialisatie en herstel van de welvaart; 3. omdat de bevolkingsdicht heid per km2 zeer bijzondere eisen stelt aan de verplaatsings- mogêlijkheden; 4. omdat het overgrote deel van wegenbouw en -verbete- ringswerk vanwege zijn loon- intensieve aard als een zeer doeltreffend middel ter bestrij ding van de werkloosheid kan worden beschouwd; 5. omdat een „aangepast" wegennet stimulerend werkt op het nationale zowel als het in ternationale toerisme, met alle daaraan verbonden zakelijke en ideële voordelen terwijl 6. een goed wegenstelsel van groot belang is voor de defen sie. Om al deze redenen heeft de K.N.A.C. zich met aandrang tot de eerder genoemde instanties gewend, met het verzoek zo spoe dig mogelijk het werk aan de wegen van het Rijkswegenplan voort te zetten volgens gezonde beginselen en in het tempo zoals dit in het algemeen vóór 1940 heeft gegolden, waartoe een werkschema en een financie ringsplan dient te worden op gesteld, dat gebaseerd is op een voltooiing der afbouw binnen vijftien jaar. Was aan het begin van de vo rige week de ontsnapping van een wasbeer in Artis nog een amu sante geschiedenis, enkele dagen later nam alles een enigszins dra matische keer. Want wasbeer, die zich tot dat moment als een cor recte snuffelneus had gedragen, ontpopte zich eensklaps als een geduchte rover. In enkele dagen tijds zag hij kans bij de vijver en op de vogelweide maar liefst 10 vogels, eenden, ganzen o.a. een vosgans en meeuwen te ver moorden. Dat betekende, dat het spel ernst was geworden en dat het noodzakelijk werd, het diertje in z'n hok terug te brengen. Sinds dien hebben avond aan avond ongeveer 8 Artis-mensen op de loer gelegen en na vele vergeefse pogingen, waarbij men de nachte lijke rover wel in de tuin zag rondscharrelen, doch onmogelijk kon grijpen, kwam eindelijk de grote kans. Overal in het mu seum en de nieuwbouw, waarin de wasbeer overdag vertoefde, had men zand gestrooid, ten einde de voetsporen van het dier te kun nen volgen. Deze methode had succes, want na een behoedzame sluippartij op de trappen van het museum, met sterke lantaarns de voetsporen belichtend, kon de kleine snoodaard in een hoek worden gedreven en met de vangzalc worden gegrepen. Het was voor iedereen een enorme opluchting, toen de rover in z'n oude hok bij z'n nog daarin le vende echtgenote werd gestopt. Dat was Zaterdagavond. Maar Zondagochtend was heel Artis in rep en roer, want de wasbeer bleek opnieuw verdwenen. Een nauwgezet onderzoek wees uit, dat hij, door in zijn buitenverblijf met de rug een stukje van het dak op te tillen, voldoende ruimte maakte om te ontsnappen. Grap pig was daarbij, dat mevr. was beer dit trucje niet door had en nog rustig in het verblijf zat. In ieder geval werd de jacht weer geopend. Maandagavond kreeg men opnieuw het spoor van de vluchteling te pakken. Hij had zich verborgen onder een houten keet, vlak bij de nieuwe gebou wen van Artis. Na een langdurige wacht kwam hij eindelijk te voor schijn, slipte langs de muur en liep, zoals de Artis-mensen al hoopten, keurig in een doodlo pend gangetje. Er mochten dan vier, viif mensen gewapend met vangzakken de uitgang versper ren, het roofdiertje koos een be tere weg: hij beet een der Artis- mensen in het been en maakte van de verwarring gebruik met een zeldzame spurt terug te ren nen naar de beschermende houten keet. Daarop volgde een lange wake en eindelijk kwam hij voor de tweede maal te voorschijn. Men hoopte, dat hetzelfde spelle tje als te voren kon worden ge speeld, maar het slimme dier zag van de opgezette val af en spurtte in eén keer door naar het terras naast het restaurant. Doch, helaas voor het dier, was het ook daar ingesloten. De Artis-mensen stapelden tafels en stoelen op el kaar tot een soort barricade, om ontsnapping te voorkomen en toen werd er gezocht. Maar weer toon de wasbeer zich de slimste, want eensklaps weerklonk een luide plons en het roofdiertje zwom rustig in 't grauwe water van de meeuwenvijver. Vangzakken kon den hier niets uitrichten, een roeibootje ging te water en na enkele ogenblikken plonsde een tweede figuur in 't donkere wa ter: de assistent-bioloog Rensen- brink, die zich te voren snel van overbodige kleren had ontdaan. Toen was de jacht snel ten einde. Na enig geplons en geplas kreeg de bioloog het diertje bij de staart te pakken; een vangzak kwam te hulpWasbeer zit thans weer in z'n goed dicht gemaakte hok. In 't geheel niet schuw of overstuur. Integendeel. Nog kletsnat zocht hij opnieuw naar een mogelijk gat in z'n dak... Nr. 84 11. 13. 15. 17. 18. 20. 21. 22. 24. 25. 26. 28. 31. 33. 34. 37. 38. 39. 2. 3. 4. 5. 7. 9. 19. 12. 14 16. 19 20. 23. 25. 26. 77. 29. 30 32. 35. 36. (afk.) Horizontaal: bijna gelijk vorm van roeren Europeaan emmertje treitert voorzetsel voorzetsel voegwoord (Fr.), herkauwer of eerder bitter vocht met verlof (Lat.) spreuk metaal boom donker (Eng.) met peper bestrooien individu ik geloof (Lat.) drukt, benauwt Verticaal: slede ras thee (Duits) plaats op de Veluwe meisjesnaam candidaat v. h. eerwaardig leraarsamibt streling gravure deel van een jas bandiet ik (Lat.) ieder afstand van een dagmars breedte onbepaalde volmacht (Lat.) vorm van treden theater f il mondernemin.g onderricht voor kledingstuk OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL No. 83 HORIZONTAAL: 1. sr; 3. ek; 5. dd: 7. ar: 8. er; 9.1o: 11. arts; 13. oker: 15. las; 16. aal; 18. ook 19. aard; 20. olm: 21. ria: 22. erg; 23. man; 26. eert; 28. kade 29. nn; 31. os; 33. pi; 34. es; 35. te: 36. ot. VERTICAAL: 1. sas; 2. rr; 3 ee: 5. dal; 6. draaien: 9. leo; 10. ork; 12. tsaar; 14. komma; 16. ade; 17. log: 21. ren: 24. ade; 25. nes; 27. tot; 28. kit; 32. se; 33. po. HUIS GEBOUWD IN MINDER DAN 8 UUR LINCOLN, 5 Sept. Tien man nen hebben Donderdag een huis in elkaar gezet in 50 minuten minder tijds dan de acht uur, die men nodig dacht te hebben. Het huis zal weer worden af gebroken en naar Canada ver- HOE begrijpelijk is het, dat de Kerk die de geboorte van Christus, de Verlos- ;er, zo luisterrijk viert ook een feestdag maakt van. de Moe der van de Verlosser. Toen Maria gebo ren werd. daagde de Verlossing. Geen wonder, dat in het katholieke vroomheidsleven, waar het zich uit spreekt in poëzie, dit schoon moment dik wijls is bezongen. Onder de eenvou dige en toch zo artis tieke gedichten, die Stalpart van der Wie- Ie (1579—1630) in die zware tijden der verdrukking samen stelde voor de gelo vigen, die in schuil kerken de H. Gehei men vierden, treft men ook een ontroe rend gedicht op „On ze Lieve Vrouwen Geboorte". De beel den waarmee de H. Schrift en de liturgie Maria eeuwenlang vergeleken en ver eerden, heeft hij hier in. tot een persoonlij ke hulde verwerkt. Hij besluit zijn ge dicht met een toespe ling op de Jesseboom zo bekend in de chris telijke iconografie: „Weest welkom, schoon Princesse! Van Anna nieuw geboren. Gij zijt de roê van Jesse, die Gods toren Zult zoenen en ver goeden Door uw blom uitgenomen. O scho ne Jesse-roede. Maar schoonder blome!" Jesse was immers de vader van David en is dus een deel van. de stam waaruit de „roê" (twijg) Ma ria groeide, die op haar beurt een „uit genomen bloift" (Christus) voort bracht. Mogen wij ook in onze tijd naar Stal- part's vermaning luis teren: „O.gij die wijd en verre Ter zeewart in gaat zwie ren, Laat u van deze Sterre Te rechte stie ren!" dat is: in de juiste richting sturen, naar het enig juiste Doel van het leven! ■■■■i Een wel zeer onverwachte steun in zijn opgang naar het presidentschap van de U.S.A. kreeg Eisenhower Zaterdag, toen de democratische gouver neur van Louisiana bekend maakte, dat hij, de democraat, zich voor de republikein Eisenhower zou inspannen. „Eisenhower is een figuur, die candidaat is voor alle Ameri kanen en niet voor een be paalde partij alleen", meent de gouverneur van Louisiana. zonden. Het is in een fabriek gemaakt van Skandinavisch hout en het is een van een serie van 28 bestemd voor export naar Ca nada. De woning telt drie slaap kamers, een woonkamer, een keuken, een badkamer en een hall. Zij is geisoleerd met glas vezel tegen de poolwinters en er zijn speciale schuiframen aan gebracht tegen stormen, terwijl de sanitaire inrichting van Ame rikaans type is. Aldabi 9 Sept. te Santos verw.; Alnati verm. 20 Sept. van R'dam naar Buenos Aires; Bonaire 10 Sept. te Paramaribo verw.; Cot- tica 12 Sept. te Madeira verw.; Fairsea R'dam/Sydney 12 Sept. te Port Said verw.; Grote Beer 12 Sept. te New York verwacht; Indrapoera vertr. 9 Sept. van R'dam naar Tj. Priok; Joh. van Oldenbarnevelt 10 Sept. te Fre- mantle verw.; Maasdam 7 Sept. te Southampton; Nw. Amsterdam 9 Sept. van Southampton te R'dam verw.; Noordam 8 Sept. te R'dam veryt.; Oranje 11 Sept. te Co lombo verw.; Oranjestad 8 Sept. te Port of Spain verw.; Sibajak verm. 26 Sept. van R'dam naar Wellington via Panama-kanaal; Veendam R'dam/New York alw. 16 Sept. verw.; Waterman R'dam/ New York alwaar 13 Sept. verw.; Westerdam R'dam/New York al waar 8 Sept. verw.; Willem Ruys 10 Sept. te Port Said verw.; Wil lemstad 10 Sept. te Madeira ver wacht; Zuiderkruis vertr. 6 Sept. van New York naar R'dam al waar 15 Sept. verw. DOOR HET VENSTER Als ooit het oude spreek woord: Stel niet uit tot mor gen, wat ge heden kunt doen ergens op van toepassing is. dan is het op het gebied van het geestelijk leven. Wan neer men een goede inge ving krijgt, kan men bii zich zelf niet zeggen: Dat zal ik morgeh wel doen. want mor gen is de ingeving voorbii; morgen krijgt men de ge nade niet meer. Tijd voor ge nade is altijd nu. De verloren zoon treuzelde dan ook niet op zijn weg naar huis. Maria stelde haar voetval niet uit tot na het avondmaal. De goede moordenaar wachtte niet met zijn bekering totdat Christus van het kruis kwam. Zij grepen de genade op het eigen ogenblik en werden gered. Tot voorbeeld van ons allen. Sacerdos TILBURG. Op 28 November 1952 viert de Nederlandse pro vincie van de Oblaten van de H. Franciscus van Sales het zilveren jubileum van haar vestiging in Nederland. De congregatie, die niet verwisseld mag worden met de Oblaten van O. L. Vrouw On bevlekt Ontvangen of met de Sa- lesianen van Don Bosco, is oor spronkelijk een stichting van de II. Franciscus van Sales. Zijn werk werd tijdens de Franse revolutie echter vernie tigd. In samenwerking met Moe der Maria Salesia van de zusters der Visitatie, richtte pater Bris- son de congregatie wederom op, nu bijna een eeuw geleden. De viering van het jubileum zal in de drie huizen, die de congrega tie thans in Tilburg (juvenaat), Nijmegen (noviciaat) en Beek en Donk (scholasticaat) bezit, in alle stilte geschieden. De Nederlandse provincie telt in Nederland 80 leden, van wie 55 priesters. De anderen zijn theo loganten of broeders. In het bui tenland zijn 4 Nederlandse Obla ten werkzaam, in de missie van Zuid- en Zuid-West Afrika nog 14. Uit deze cijfers blijkt echter het grote personeelstekort, waar mede de Congregatie te kampen heeft. Dit tekort is voor een groot deel te wijten aan de laatste we reldoorlog. Het personeel van de Congregatie telde voor de oorlog een aanzienlijk deel Duitse pa ters. Deze zijn tijdens de oorlog en in de jaren onmiddellijk daar op volgend naar Duitsland terug gekeerd. De jonge Nederlandse paters die voor een groot deel bestemd zijn voor de opleiding van de studenten, studeren zelf meestal nog aan de verschillende Neder landse universiteiten voor het verkrijgen van academische gra den en leraarsbevoegdheid. Het is namelijk de bedoeling om voor het juvenaat „Ave Maria" te Til burg. waar bijna 100 studenten zich op het priesterschap voorbe reiden, officiële erkenning van dé Staat te krijgen. Daarvoor is het echter nodig, dat alle leraren bevoegd zijn. Daar de Congregatie zich .ech ter ook toelegt, op het practische zielzorgwerk door middel van as sistentie in de parochies haar ideaal is eigen parochies te be zitten is het begrijpelijk, dat het personeel van deze jonge Ne derlandse tak zwaar overbelast is. Dit tekort kan slechts over wonnen worden indien steeds meer jongens met priesterroeping zioh aanmelden. Vanzelfsprekend wordt hieraan grote zorg be steed. Ook de missie is een belang rijke taak die vele krachten op eist. Niet minder dan 14 Neder landse Oblaten van de H. Fran ciscus van Sales werken in het Zuid-Afrikaanse Boerengebied. Ondanks het Calvinisme der Boeren, werken de missionarissen er graag, omdat zij steeds weer met de grootst mogelijke harte lijkheid bejegend worden. De Boeren zien in hen namelijk de dragers van de hen zo vertrouw de Nederlandse cultuur. De Afri kaanse dominees, bij wie het predikambt al sedert tientallen jaren van vader op zoon overgaat en die oorspronkelijk afkomstig zijn van de Duits-Rijnlandse zen ding. zijn tegen de aanwezigheid van de Nederlandse missionaris sen fel gekant. De missionarissen boeken daar vooral onder de ne gers goede resultaten. Oud-studenten bieden ter gele genheid van het jubileum een ge brandschilderd raam aan. dat vervaardigd zal worden door de kunstenaar Piet Clijsen, wiens werken kerken en gebouwen over de gehele wereld sieren. FEUILLETON \m w. ww DOOR DOROTHEE COEBELER 29) Dus daarvoor was zij hier ge komen. Nu was het hoge woord eruit. Daarvoor was zij dus nog goed genoeg. Onwillekeurig balde zii haar vuisten. „Natuurlijk betalen wij je. Kate. Jij bent toch niet zo duur. hè? Want papa zegt, dat wii een beetje zuiniger moeten worden." „Lisa, voor jou doe ik het zelfs voor niets." antwoordde Kate la chend. „Voor niets? Neen. Kate, dat gaat niet. Dat verlangen wij ook niet." Kate viel haar in de rede. „Geen woord er meer over Lisa. Het spreekt toch vanzelf. Wij zijn toch. vriendinnen geweest." „Ja. vriendinnen geweest....", zei Kate nogmaals, toen de ander was heengegaan. HOOFDSTUK XV Diezelfde dag zei mevrouw Dehn tot haar man: „Heb ie bij Kroll al een tafel gereserveerd? Kiik goed uit, dat wij een uitste kende plaats krijgen, vooraan op het wijnterras. Wanneer je het nog niet gedaan hebt. mag ie wel opschieten." Hij mompelde: „Een tafel re serveren op het wijnterras Het zal toch wel voldoende zijn wanneer wii er gewoon naar toe gaan. De tuin is groot genoeg. We vinden heus wel een plaatsje." „Alfons". de stem van mevrouw klonk fel. „hoe haal je het in je hoofd", riep ze geërgerd uit. ter wijl zij uit haar gemakkelijke stoel oprees. „Een plaatsje vin den en dat nog wel in de tuin. waar iedereen komt. Je moet aan ie dochter denken. Alle kennissen van ons zitten op het terras." - „Elke plaats kost tien mark. exclusief de wijn en het souper." „Doe nou in 's hemelsnaam niet of dat iets uitmaakt. Je bent gewoonweg onuitstaanbaar met dat gemopper. En waarom? Uit sluitend en alleen omdat ie een paar tegenslagen in ie bedrijf hebt gehad. We krijgen zeker ook geen nieuwe japonnen meer hè?" „Dat is ook helemaal niet no dig. jullie hebben kleren genoeg. Zet er maar een paar nieuwe lin ten aan. dan kan niemand zien, dat jullie japonnen niet nieuw zijn. „Alfons, je doet net alsof wij op het punt staan failliet te gaan. Dat doe je nu bijna al een half jaar. We moeten altijd maar zui nig zijn en sparen. Is dat nu wel strikt nodig?" Er klonk plotse ling een zekere angst in haar stem. Maar hij maakte een afwerend gebaar. „Kom. het lijkt allemaal erger dan het is. Er zijn nu een maal een hele hoop dingen die een mens overspannen zouden kunnen maken." „Gelukkig". Zij haalde verlicht adem. „Jij moppert altijd maar en jij zou een mens de schrik- op het lijf kunnen jagen. Die van Böhmer hebben ook op het ter ras gereserveerd en ik heb voor die avond speciale plannen." „En daarin speelt de doctor ze ker een hoofdrol, hè?" Zijn be langstelling was gewekt. „Is hij weer terug van zijn expeditie?" „Zeer onlangs troffen wii hem aan op Werder. Ik veronderstel, dat hii ook wel bij Kroll zal zijn. En wat doen wii nu met onze japonnen, Alfons? „Nee. Lydia. daar kan ik nu beslist niet aan beginnen. Ik heb Böhmer nog niet betaald en ik kan daar zeker niet opnieuw cre- diet vragen." „Crediet!" Ze was erg verbaasd. „Hoe kan ie dat nu zeggen. We hebben daar steeds op rekening gekocht en jij hebt altijd betaald. Dat kan ie toch geen crediet noe men. Ook niet als het nu eens 'n beetje langer duurt dan wij ge wend zijn." „Het kan mii niet schelen, maar ik wil het niet. Althans voorlopig niet. Behelpen jullie ie deze keer maar met de kleren die jullie hebben." „Dat zal niet gemakkelijk zijn. maar ik zal het proberen. Jij wordt beslist gierig. Wat ik ver der nog wilde zeggen: „Mijnheer Hendrich kwam gisteren nog hier. Hii kwam een boek terug brengen. Hij heeft er ook een voor Hilde meegebracht; dat is een boek over de koloniën in het Zuid-Westen." „Waar interesseert Hilde zich voor!" Hii lachte. „Ja. dat weet ik ook niet. maar zij heeft beslist interesse en ze weet er ook iets van te vertellen. Hilde heeft hem gezegd, dat hii bij Kroll bii ons aan tafel zou kunnen plaats nemen. Ja, en toen kon ik moeilijk anders meer en daarom heb ik hem maar uitge nodigd." „Dat betekent dus. dat er nog een plaats van tien Mark bij komt.... Lydia, ja.... maar en fin, het kan mij eigenlijk maar weinig schelen. Het blijft mij het zelfde". De deur viel achter hem in 't slot. HOOFDSTUK XVI zullen deze keer geen nieuwe japonnen hebben", be klaagde mevrouw Dehn zich een uur later tegenover haar dochter. Hilde Dehn keek op van het boek. waarin zij verdient was; het was het boek. dat Geo Hendrich haar had gegeven. Hilde begreep eerst niet goed waar het over ging: „O, nieuwe japonnen Ja natuurlijk voor de avond bij Kroll. Ach mama. dat is eigenlijk ook niet nodig. We hebben nogal keus. Ik doe mijn blauw linnen jurk aan. Meneer Hendrich heeft nog pas gezegd, dat die mii zo goed staat." „Ach, wat weet hij er van jij altijd met ie meneer Hendrich. Het is papa helemaal niet naar zijn zin. dat wij hem hebben uit genodigd. De Böhmers komen in ieder geval ook. Mevr. Böhmer rekent er vast op dat haar zwa ger er ook zal zijn." „Die zwager...." Hilde haalde haar schouders op. Hij is hele maal niet gezellig. Toen wij on langs in Werder waren heeft hii nog geen drie woorden tegen mii gezegd." „Daarom moet ie heel erg aar- I dig voor hem zijn als hij er ook is. Papa zou dat zeer op prijs stellen. Hilde." Ze deed geheim zinnig: „Hij heeft goede vooruit zichten. Hij wordt zoiets als di- re'cteur van het museum. Laat dat boek nu toch eens liggen." Haar moeder deed gepikeerd. „Praat nou eens over onze japonnen. En hoe wii die moeten veranderen." (wordt vervolgd) V

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7