Een nationale tentoonstelling van dameshandwerken Technische vondsten in dienst van de medischewetenschap De gevolgen van kinderverlamming Maarschalk Juin geeft mening weer over NAVO-verdediging Nationale kolfwedstrijden Werkgelegenheid en belastingpolitiek 25 JAAR PURMEREND MARKTSTAD Unieke exposities in enorm nieuw veilinggebouw Pracht resultaat door samenwerking öie weRelö z,rW van ons Naar wij vernemen De zwijgplicht van de journalist Een kijkje op de Utrechtse Jaarbeurs Vereenvoudiging von apparaat der ijzeren long Een oproep van katholieke zijde De vijand kan het ogenblik van de aanval bepalen Schacht adviseur van Mossadeq? Openbare werken? BestMaar het zwaartepunt op fiscaal terrein DINSDAG 9 SEPTEMBER 1952 PAGINA 3 (Van onze verslaggever) PURMEREND. Purmerend, verreweg de belangrijkste markt plaats van Noordholland, heeft dezer dagen weer zijn beste beentje voor gezet. Dat doet Purmerend trouwens meer. Iedereen in de kop van Noordholland weet dat, omdat deze marktplaats elk jaar door uitstekend verzorgde tentoonstellingen op het gebied van veeteelt, handel en industrie de aandacht op zich vestigt. De organisatie dezer tentoonstellingen is nu al vijf en twintig jaar in handen van het comité „Purmerend Marktstad" en men moet bewondering hebben voor hetgeen dit comité jaarlijks tot stand weet te brengen. Dit jaar heeft het comité ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum, wel zeer prachtig werk verricht. Maandag 8 September had de opening plaats van de tentoonstelling van handel en industrie en van de nationale tentoonstelling van dameshand werken. Woensdag, dus morgen, vindt de opening plaats van de tentoonstelling van fruit, bloe men, akkerbouw en tuinbouw, Donderdag wordt er een veeten toonstelling geopend en is er een distrietsfokveedag op de Koe markt, Vrijdag is het de gehele dag lappendag en tussen dit alles door is er nog, een speciale feestmarkt, een grote nationale harddraverij, een ringrijderij en tot slot van de feesten, op Zater dagavond, een groot schitterend vuurwerk. Het comité heeft echter dit jaar wel bijzonder geboft, waar het thans in verband met zijn jubi leum, iets zeer extra's wilde brengen. Dank zij de medewer king van het bestuur van de Groenteveiling „Beemster, Pur merend en Omstreken" had het comité dit jaar de beschikking over het zojuist gereed gekomen, maar nog niet officieel geopende gebouwencomplex van deze Vei ling in de Overweerse Polder te Purmerend. Dit nieuwe marktcomplex, waarvan het hoofdgebouw alleen reeds 5000 m2 beslaat, biedt on derdak aan de tentoonstelling van Handel en Industrie alsmede aan de Nationale tentoonstelling van dameshandwerken. En dan is er in deze enorme ruimte ook nog plaats gemaakt voor een theater, waar een mode-revue wordt gegeven met medewerking van Kees Stet. Onder de attractieve stands van Handel en Industrie treft men er ook aan van buiten Pur merend, onder andere van de Siersmederij Wim van Rijn uit Hoorn. De firma Doets uit Pur merend, die niet minder dan 140 Spar-winkeliers in de kop van Noordholland bedient, heeft zelfs een hele Franse markt met Eiffeltoren en al gebouwd. Hier kunnen de bezoekers veel moois winnen en bovendien genieten van bekende artisten, die aan de lopende band zullen optreden. LONDEN Er worden niet alleen maar kleine voorwer pen gestolen. In de Britse hoofdstad gingen dieven er uit een garage vandoor met een twee verdiepingen hoge auto bus. Ze kwamen echter niet ver: de bus bleef onder een spoorbrug steken. De dieven ontkwamen. WASHINGTON Zonder linger nog was de ervaring die de technici van het radio station van Washington gis termorgen opdeden, toen zij naar hun dagelijks werk kwa men. De gehele zendinstallatie was uit de studio gestolen CALIFORNIë Twee jaar geleden vertelde de heer Sa muel Panton in Ockland in 'n interview op zijn 100ste ver jaardag, dat pijproken zijn enige slechte gewoonte was, maar dat hjj te oud was om er mee op te houden. Hij is nu aan zijn gewoonte overleden: vonken uit zijn pijp deden zijn badjas vlam vatten. KOPENHAGEN Mevrouw Margarethe Helmer is gekozen tot Denemarken's „lange haar koningin". Haar vlechten zijn bijna anderhalve meter lang. Mevrouw Helmer is 79. DENVER Stijlbloempje van Adlai Stevenson, sprekend over Eisenhower's betoog dat er verandering in het bestuur moet komen: „Ik geloof niet dat het verstandig is bovenop een worstelende olifant met twee koppen te springen, die in ruw water in beide richtin gen probeert te zwemmen". VANCOUVER Meer dan vijftig zware beren zijn door gedrongen in de buitenwijken van de grote Canadese stad Vancouver. De gemeente heeft enorme hoeveelheden gif in de straten gestrooid en beren klemmen opgesteld. Purmerend biedt dit jaar op zijn tentoonstellingen ook iets aparts door de grote nationale Handwerktentoonsteliing. Aanlei ding voor deze grote nationale tentoonstelling was de kleine, die vorig jaar te Purmerend werd ge houden en waarvoor de ingezon den stukken grotendeels uit de naaste omgeving kwamen. Op initiatief van de heer H. L. T. Cuypers is er thans een hand werktentoonsteliing, die niet min der dan ruim 3500 werkstukken te zien geeft. De heer Cuypers kreeg voor zijn plan niet alleen de mede werking van het comité „Pur merend Marktstad" maar ook van het Damesweekblad „Libelle". De mooiste werkstukken zijn te zien in het buitengewone genre. In de meer huishoudelijke rubrieken als herenkleding en babykleding was het gepresteerde van min der waarde. Veel belangstelling trekt een imitatie Perzisch kleed, dat buitengewoon geslaagd mag worden genoemd. Deze tentoon stelling zal ongetwijfeld zeer veel dames tot zich trekken. De mode-revue „Vrouwenspie gel" genaamd, is een textielshow in revuevorm met modellen van AGENT CREEP OP TIJD IN DEN HAAG, 8 Sept. Toen de afgelopen nacht een agent van politie in Den Haag patrouil leerde, hoorde hij, dat men de motor van een geparkeerde auto trachtte aan te slaan, hetgeen echter niet gelukte. Naderbij ge komen, zag hij, dat de man ach ter het stuur een slapende hou ding aannam. Hij bleek niet ge diend van een gesprek met de politie, sprong uit de auto en zet te het op een lopen. De agent ging hem achterna en had de vluchteling spoedig te pakken. Het bleek te zjjn een 28-jarige varensgezel uit Den Haag. Hij is in verzekering gesteld en zal te recht staan wegens poging tot diefstal. heeft de K.L.M. de derde dag van September als een recorddag geboekt in de geschiedenis van haar dienst op New York. Er vertrokken op die dag vier vlieg tuigen met 251 passagiers naar New York evenveel passagiers als in de week 28 Aug.3 Sept. 1948.... houden de leden van de Inter nationale Liga van Handelsagen ten en Handelsreizigers op 18 en 19 Sept. te Rotterdam een inter nationaal congres.... ving een landbouwer te Uden- hout een ringslang van 111 cm.; het dier was 4 cm. dik.... ligt thans in de Amsterdamse haven een Amerikaans schip, het eerste schip dat sinds de oor log in Amsterdam creosoot komt laden. meldt de staatscourant de be noeming van mr. J. A. Jonkman tot voorzitter van de Eerste Ka mer en aangeboden door een vijftal Purmerender modezaken en ma- nufacturiers. Men moet deze show zeker niet vergelijken met hetgeen men bij dergelijke gele genheden in de grote stad te zien krijgt. De organisatoren zijn ook hierbij practisch te werk gegaan. Zij hebben rekening gehouden met de mogelijkheden, waarover het publiek dat deze revue gaat zien, in het algemeen kan be schikken. Goed en toch niet duur is het wat de „girls" onder Uw aandacht brengen. De opening De officiële opening van de tentoonstelling handel en in dustrie en van de nationale hand werktentoonsteliing had gister morgen plaats, in tegenwoordig heid van tal van autoriteiten, door de burgemeester van Pur merend, Mr. R. Kooiman. Deze bracht hulde aan het comité „Purmerend Marktstad" en riep de middenstanders op wakker te blijven. Spr. wees er op, dat de betekenis van de handwerkten toonsteliing thans ver boven het regionale uitsteekt en wekte de nijvere Purmerenders op het oog gericht te houden op de toe komst. In het verleden hebben we elkaar weten te vinden, aldus de burgemeester, laat dit ook in de toekomst het geval moge zijn. Mevrouw Steert-Brouwer sprak namens de sectie „Vrouwen" van de Purmerender Gemeenschap met trots over de handwerkten toonsteliing, de heer Niekerk, directeur van de Amsterdamse V.V.V. liet waarderende woorden horen over hetgeen Purmerend tot stand wist te brengen. In de zelfde geest sprak ook de heer E. J. M. Stumpel uit Hoorn, die in zijn kwaliteit als voorzitter van de West-Friese Kamer van Koophandel, de goede onderlinge samenwerking roemde, waardoor iets groots en goeds tot stand kon worden gebracht. Een meer somberder klank klonk uit de woorden van de heer Debets, die als voorzitter van de Purmeren der Middenstands-centrale er zijn spijt over uitdrukte, dat nog zo veel middenstanders bij deze ten toonstellingen verstek hebben laten gaan. Het was de voorzitter van het comité „Purmerend Marktstad", Mr. J. Lieuwen, die in zijn slot woord dank bracht aan alle medewerkers, in het bijzonder aan het Veilingbestuur. Hierna maakten de genodigden een rondgang over het grote expo sitieterrein. MIDDENSTAND VAN HULST WENST PUBLICATIEBRON TE WETEN In Hulst heeft zich een conflict voorgedaan waarbii de journalis tieke zwijgplicht in het geding is gekomen. Tijdens een bijeen komst van de Middenstandsorga nisaties aldaar is n.l. besloten geen advertenties meer in, een plaatselijk nieuwsblad te plaat sen, voordat dit blad de bron heeft genoemd van een publica tie, welke het had opgenomen. Deze publicatie was de letterlijke weergave van een vertrouwelijke brief van B. en W.. De Mid denstanders zijn van mening dat hierdoor hun belangen ernstig geschaad zijn. ALGERIJNSE ZAKKENROLLER IN AMSTERDAM AANGEHOUDEN AMSTERDAM In de Kal- verstraat heeft de politie een 25- jarige Algerijn onder verdenking van zakkenrollerij aangehouden. De man, die als een internatio naal misdadiger gesignaleerd staat, verblijft zonder papieren in ons land en hij zal nu als ongewenste vreemdeling worden uitgeleid. Een aantal jaren geleden moest de Zweedse ingenieur Frei- berger zich onderwerpen aan een behandeling in een ijzeren long om genezing te verkrijgen voor zijn ziekte. Als patient voelde hij zich niet prettig onder de psychische druk, welke veel zieken ondervinden in een dergelijk monstrueus apparaat. Na zijn algehele genezing zette hij zich aan de constructie van een eenvoudiger installatie, welke bovendien het voordeel bood, dat het gemakkelijk verplaatsbaar was. Hij liet zich hierbij met raad en daad ter zijde staan door zijn behandelende ge neesheer Rudback. Het apparaat kwam inmiddels gereed en kreeg de naam „Res pirator Freiberger-Rudback". Deze respirator ondervond gro te belangstelling in andere lan den en wordt op diverse plaatsen ook reeds in ons land gebruikt. In het medisch paviljoen op de jaar beurs. waar men een goede in druk kan krijgen van de vorde ringen. welke er zijn gemaakt op het gebied van de medisch-phar- maceutische industrie, zou deze installatie te bezichtigen zijn ge weest ware het niet. dat de vraag het aanbod overtrof, zodat er geen disponibel was. De belangrijkste voordelen van dit ademhalings-apparaat, dat reeds zulke uitstekende diensten bewees bij de bestrijding van de gevolgen van de kinderverlam ming, zijn vooral de reeds ge noemde eenvoudige verplaats baarheid ,en het wegvallen van de psychische druk. Ook voor de behandeling van drenkelingen, zware asthmatische aanvallen, electrische shock en bepaalde vergiftigings-gevallen wordt dit apparaat met succes toegepast. De ademhalingbewe ging wordt opgewekt door met hulp van een electrische pomp- installatie, welke naast het ziek bed kan worden geplaatst, regel matig lucht aan en af te voeren onder een huifkap. welke de borst en de buik van de patient om sluit. Bij het eventueel uitvallen van de stroom, treedt een alarm- schel in werking, waarna de in stallatie met de hand bediend kan worden. Het aantal adem halingen kan geregeld worden. Sterilisatie-eenheid Bij vele buitenlanders bleek grote belangstelling te bestaan voor de complete sterilisatie-een heid. een apparatuur welke ver vaardigd wordt door een Rotter damse firma en welke de diverse sterilisatie-processen in zich ver enigt. In deze eenheid zijn onder- De kinderverlamming is helaas nog niet tot staan gebracht en deze gevreesde ziekte zal onge twijfeld het toch reeds aanzienlij ke leger van verlamden en ge- brekkigen nog vergroten. Wij Katholieken mogen de zorg voor de toekomst van de Katholieke invalide jeugd niet aan anderen overlaten. Indien zij hun ledema ten weer enigszins hebben leren gebruiken, kunnen zij door juist gericht vakonderwijs weer bruik bare krachten worden in onze samenleving. Geen ondersteun den, maar mensen die in het vol le leven kunnen staan! In ons land bestat nog geen en kel R.K. Revalidatie Centrum. Het stichten hiervan is o.m. het zorgenkind van het Hoogwaardig Episcopaat. De toekomst van het invalide kind is onverzorgd. Enorme bedragen zijn nodig voor de stichting der Centra, maar het werk is dankbaar. In verband hiermede vraagt men van bevoegde zijde onze aandacht voor deze zaak: Wij behoeven U niet de ellende van een invalide jeugd te illus treren. Een verheugend feit is. dat wij de volle sympathie en medewerking mochten ondervin den van degenen die met deze ellende werden geconfronteerd. Zonder aarzelen heeft het be stuur van de Stichting „Sterke Helpende Handen" te Nijmegen dan ook de zware taak op de schouders genomen tot stichten van genoemde Centra. De hulp die wij tot dusverre mochten on dervinden bij het organiseren van de nodige ontspanning voor de verlamde patiëntjes van de be kende St. Maartenskliniek te Nij megen, wettigt het vertrouwen dat wij zullen slagen. Hiervoor is echter ook nodig dat iedere katholiek in Nederland ach ter onze actie staat. Met vertrouwen doen wij het vriendelijk verzoek de katholieke zaak in deze te steunen en onze actie te propageren aan te sporen tot geldelijke steun of contact-opname met ons bestuur voor een plaatselijke actie Laat iedere Nederlander zijn dank baarheid voor het bezit van gave ledematen tonen door hulp aan deze getroffenen. Wij zelf kun nen er misschien later ook toe behoren. Het Secretariaat van de Stich ting „Sterke Helpende Handen" te Nijmegen, is gevestigd Berg en Dalseweg 190, tel. 23557 te Nij megen en het adres van de pen- ningme. is Graafseweg 47. tel. 23242. Giro nummer 79153 t.n.v. genoemde Stichting. gebracht een dubbelwandige ver- bandstoffen-sterilisator. een dub belwandige snel-sterilisator voor instrumenten, een steriel water apparaat met een capaciteit van honderd liter en een water-dis- telleerapparaat met een capaciteit van tien liter per uur. Voorts be hoort daarbij een zoutsolutie-ap- paraat met een capaciteit van 30 liter en een droog-sterilisator. Ruimtebesparing Het apparaat heeft een roest vrij stalen ombouw met een front bedieningsplaat. De constructie betekent een ruimte-besparing en een aanzienlijke werkvereenvou- diging. Waren het aanvankelijk de Zwitsers en de Duitsers, die zich specialiseerden op de ver vaardiging van deze apparaten, thans kan de Rotterdamse firma met succes tegen het buitenland concurreren. België is een van de grote afnemers, terwijl met Span je. Portugal en een aantal Zuid- Amerikaanse staten reeds nuttige contacten werden gelegd. De bui tenlandse belangstelling tijdens deze beurs voor 'deze sterilisator eenheid overtreft de verwachting Schooltandverzorging Het probleem van de school tandverzorging is in vele ge, meenten een onderwerp van be spreking. In de praktijk bleek het bezoek van de tandarts aan diverse scholen het best te vol doen. Daarvoor is echter nood zakelijk een doeltreffend instru mentarium. dat zonder veel be zwaar in een auto meegenomen kan worden. Op dit gebied heeft een Utrechtse firma zich verdien stelijk gemaakt door een z.g. S.T.V.-installatie aan de markt te brengen, dat aan de gestelde voorwaarden voldoet. Wanneer deze installatie in algemeen ge bruik zal komen, betekent dit een zorg minder voor de gemeen tebesturen, terwijl dit anderszins ten goede komt aan de algehele gezondheid van de kinderen. GENERAAL MARSHALL OP WEG NAAR EUROPA Generaal Marshall, zijn vrouw en een vriendin, zijn op het ogenblik op weg naar Europa aan boord van de „United States". Marshall maakt deze trip in zijn functie van voor zitter van de commissie van oorlogsmonumenten. Hij zal in Europa verscheidene Amerikaanse militair.e begraafplaatsen bezoeken. KROMMENIE, Zondag De wedstrijden van de Nationale Kolfbond, welke in de baan van de heer Bogte te Krommenie worden gehouden zijn thans drie dagen oud. Ofschoon de beide eerste dagen de deelname iets tegenviel, was dit Zondag heel anders en lieten zich 70 kolvers inschrijven. Zondagmiddag was de Officiële opening van de wedstrijd. De voorzitter van de ontvangende vereniging „Onder Ons", de hr. H.J. Kloos ter opende met welkom. Een speciaal woord van welkom richtte spr. tot de Edelachtbare heer burgemeester van Krom menie, de voorzitter van de Ned. Kolfbond, de heer L. Mallecote en de heer Bleek uit Goes, die ondanks zijn 84 jaren de verre reis van Goes naar hier heeft ondernomen, om nog eens ge tuige te zijn van de sfeer van de Nationale wedstrijd. Hierna werd de erewijn geschonken, De voorzitter van de Ned. Kolfbond opende deze wedstrijd officieel met welkom aan de genodigden en de kolvers. Spr. dankte de ontvangende vereni- FRANKFORT, 8 Sept. (A.P) Maarschalk Alphonse Juin, de opperbevelhebber van de NAVO landstrijdkrachten in Cen traal Europa, heeft er vandaag op gewezen, dat in een even tuele toekomstige oorlog de vijand de eerste slag zal toe brengen, „omdat wij, de NATO bondgenoten, nooit de aanval ler zuilen zijn". De tegenpartij kan zich altijd op lange termijn voorbereiden, voor een aanval en zelf het moment bepalen, waarop hij agressieve plannen zal uitvoeren". De Maarschalk prees de huidi ge Amerikaans-Franse oefening „Rozenstruik" als een „zeer rea listische conceptie" van een te rugtocht voor een overrompelen de invasie in West-Duitsland. Hij noemde het onzin aan een de marcatielijn met onvoldoende strijdkrachten te wachten. In het beginstadium zullen onze voor uitgeschoven troepen, welke nu meriek niet sterk zijn, vertragen de gevechten moeten leveren, waarbij ernstige treffens en zware verliezen vermeden moeten worden, totdat onze reserves aangevoerd zijn". Rommel als voorbeeld Hij noemde de tactiek van Rommel in Noord-Afrika een meesterlijk voorbeeld van een terugtocht onder druk van een veel sterkere vijand. „Ik ben niet een commandant met een defensieve instelling. Ik ben hiertoe gedwongen door het gebrek aan middelen, maar ik zal alleen maar wachten op een gelegenheid voor een tegenaanval. Wij dienen te proberen zo spoedig mogelijk het initiatief weer in handen te krijgen". De Rijn behouden In antwoord op de vraag, of de geallieerden bij een eventuele oorlog goede hoop hadden, de Rijn te behouden, zei de maarschalk: „Wij hebben altijd hoop. Indien wij dat niet hadden, dan zou nie mand de verantwoordelijkheid van een commando hier aanvaar den. Er hangt echter zoveel af van de tijd en van andere facto ren". Hij was er zo goed als zeker van, dat de geallieerden er ach ter zouden komen, indien het Sovjet-leger troepen voor een groot offensief begon samen te trekken. „Maar ik zou rwt graag weten, hoeveel van te voren wij deze in lichtingen zouden krijgen, omdat het van essentieel belang is, dat wij zo vroeg mogelijk gewaar schuwd worden. De aanvaller kan gewoonlijk op een zekere mate van tactische verrassing re kenen." Bij de oefening „rozenstruik", waaraan vier Amerikaanse en Franse divisies met 76.000 man deelnemen, mogen de verdedigers slechts met een tempo van 50 km per dag op de Rijn terugvallen, waarbij het hun taak is zoveel mogelijk vertragende gevechten te leveren. De officieren, die de oefening hebben uitgedacht, zijn van me ning, dat de opmars vari de vijand, ondanks zijn overweldi gende meerderheid in de lucht, zo vertraagd zou kunnen worden, tot rond de derde dag reserves ten Oosten van de Rijn in actie kunnen komen. Rommel heeft ons geleerd, wat er met vertragende gevechten be reikt kan worden. Gevangen tus sen het Britse achtste leger van veldmaarschalk Montgomery en geallieerde troepen voor hem in Tunesië, viel hij de geallieerden bij de Kasserine pas aan met een ongehoorde kracht en snelheid. Zijn doel was tijd te winnen. „Wij Amerikanen en Fransen, die daar waren, weten, dat de ene avond de aanval in kracht toenam en dat er de volgende morgen niets meer was. Toen Amerikaanse en Franse troepen aan de achtervolging van Rommel begonnen, vonden zij het terrein bedekt met mijnenvelden en was een verschrikkelijk vernielings programma uitgevoerd. ging en de baaneigenaar, de hr. Bogte, voor de keurige wijze waarop deze wedstrijd was voorbereid en voor de keurige aankleding van de baan. De voorzitter herdacht de overle den kolfbroeders de heren D. Rijper sr., A. van der Veer, Jo- cbern Blaauboer, Jn. Snijders, H. Benoist, A. Schoenmaker en C. Vredenduin. Hierna werd de erewijn ge dronken op het welslagen van de wedstrijd. De burgemeester van Krommenie, wenste alle kolvers welkom in zijn gemeente en hoopte dat allen een prettige indruk van Krommenie mee huiswaarts zouden nemen. De wedstrijd De kolfwedstrijden vonden ondertussen voortgang. Zondag avond was de stand na 2 series: Jo de Leeuw, St. Maartensbrug (sajet) 108 punten; Jn. Schenk Jnz., Barsingerhorn 106; G. Met- tes, Nrd.-Scharwoude 104; G. Teeling, Koog a.d. Zaan 103; N. Rijper, Zd.-Scharw. 99; Burg. P. Blaauwboer, B.Tiorn 97; C. van Beusekom, Alkmaar 97; P. Mo lenaar, B.'horn 97; G. Deutekom N.-Scharwoude 97; G. Hop. N. Scharwoude 98; F. Mienes 107. punten. Korpswedstrijd In de korpswedstrijd gaat het korps vain Barsingerhorn aan de kop met 282 punten in de twee eerste series. De zoon van de hr. J. Schenk Az. verving zijn va der, die wegens ziekte verhin derd was, op uitstekende wijze door 106 punten te slaan. Op de tweede plaats staat Vrien denkring uit N.-Scharwoude met 272 punten, gevolgd door Gezellig Samenzijn uit Zd.- Seharwoude met 254 punten en Ons Genoegen uit Noord-Schar- woude met 252 punten. Bij de sajet korpsen leidt de Schone -Twaalven van St. Maar tensbrug met 278 punten, ge volgd door TOGIDO uit Krom menie en KVP uit Barsinger horn ieder met 252 punten in 2 series. De wedstrijden worden voortgezet. HAMBURG Dr. Hjalmar Schacht, de Duitse financiële des kundige. heeft gisteren in Ham burg een onderhoud gehad met Hoessein Makki. vertegenwoordi ger van de Perzische regering. Dr. Schacht weigerde de aard van het besprokene mee te delen. Hii bevestigde het bericht, ge publiceerd in een Perzisch blad. dat hii uitgenodigd is om in Per- zië met premier Mossadeq's rege ring besprekingen te komen voe ren over de economische proble men van het land. Schacht is in middels naar Perzië vertrokken In „De Katholieke Werkgever" van 4 September j.l. wijdt de Hoofdredacteur de heer J. H. Derksen eeon. drs een uit voerige beschouwing aan de werkgelegenheid en de fiscale politiek. Schrijver analyseert de werkloosheidscijfers en komt dan tot de conclusie, dat er op zijn minst ruimte is voor twijfel, of de werkgelegenheid zonder speciale maatregelen weer op een aanvaardbaar peil zal kunnen worden gebracht. Drs. Derksen beperkt zich in deze beschouwing tot twee groe pen van maatregelen, nl. het op voeren, resp. versnellen van openbare werken en maatregelen op fiscaal terrein, om dan in het bijzonder de aandacht te vragen voor maatregelen op fiscaal ter rein, die een tweeledig effect op de werkgelegenheid hebben, nl. enerzijds kunnen zij leiden tot 'n opvoering van het verbruik der consumptiegoederen en anderzijds tot versterking van de vraag naar investerings-goederen. Daar nu juist in het afgelopen jaar de consumptie met slechts 3 pet. is afgenomen, doch het be-lisatie 1951; drag der investeringen zeer sterk is teruggelopen, doordat zowel de mogelijkheid als de bereidheid tot investeren sterk zijn afgeremd door de te hoog opgevoerde be lastingdruk, brengt de schrijver enige fiscale maatregelen naar voren, die een hoger peil van in vesteringen kunnen bevorderen t.w.: 1. Lagere belasting op niet-uit- gekeerde winsten; 2. verdergaande aanpassing van het fiscale winstbegrip aan be- drijfs-economsiche opvattingen; 3. verlenging van de werkings duur van de wet op de Herkapita- 4. uitbreiding van de termijn, waarbinnen verliescompensatie mogelijk is. Schrijver licht dan deze maat regelen nader toe en benadert t effect, dat zij kunnen sorteren en besluit ziin beschouwing als volgt: „Bij de beoordeling van de vraag, of het accent van de werk- gelegenheidspolitiek in hoofdzaak behoort te vallen op openbare werken, dan wel op fiscale maat regelen, als hier geschetst, mag o.i. zeker niet uit het oog ver loren worden, dan de fiscale maatregelen beogen de voor waarden te scheppen, waaronder een verkeerd gegroeide ontwikke ling weer in de juiste banen kan geraken. Het effect zal naar onze mening zowel snel kunnen zijn als langdurig van werking. Renta biliteitsoverwegingen zijn nu een maal voor de ondernemer bii het beoordelen van nieuwe projecten van doorslaggevende betekenis. De erkenning van deze realiteit, zoals deze zou blijken uit de toe passing van maatregelen, als bo ven bedoeld, zou o.i. het gehele „investeringsklimaat" in Neder land aanmerkelijk kunnen verbe teren. Hieruit zou èn een directe vraag naar investeringsgoederen èn een blijvende werkgelegenheid voor onze groeiende bevolking kunnen resulteren. Wij zouden zeker niet willen voorstellen de mogelijkheden, welke er in de openbare werken- politiek gelegen zijn, geheel onge bruikt te laten, doch het komt ons voor. dat het zwaartepunt in het andere veld behoort te liggen".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3