Echtpaar Boesman werkt aan grote plannen voor 't buitenland Texel mei Financiën en Economie Opening congres voor politieke wetenschappen UW PUZZLE voor vandaag WEL, de sierlijke stoel tjes rond de troon moeten ook een beurt krij gen. Dat heeft de kabouter koning zo beslist. Maar hij heeft er bijgezegd: „alleen de zittingen maar, verder hoeft het niet". Het kabou tertje verfde wat het kon eri nét heeft het zijn laatste penseeltje opgeborgen, of de paleisklok geeft twaalf sla gen. Als een haas rent het de gangen van het paleis door en de trappen af. „Zie zo, dat karwei is klaar" zegt het dan hijgend, maar te vreden, „laat ze nu maar komen". De romantiek van de ballonvaart Henri Dunant zal opstijgen in Griekenland en Engeland RADIO BEURSOVERZICHT m 7& tf G Het verhaal van twintig gouden broeken Raskw Prins Bern naar Z.-Vlac Partij van de te „fatsoen Amerikaans dood in li PAGINA 4 DINSDAG 9 SEPTEMBER 1952 (Exclusief interview.) Ofschoon de naam het niet zou doen vermoeden, is er in de Rusthoekstraat te Scheveningen, waar zich de woning bevindt van het ballonvarende echtpaar Boesman, gedurende de laatste maanden hard gewerkt. Er is en wordt een uitgebreide corres pondentie gevoerd in het Engels, Frans, Duits en Spaans en een ontelbaar aantal brieven, met verzoeken om inlichtingen en met mededelingen omtrent hetgeen staat te geschieden, is reeds de brievenbussen van officiële instanties in binnen- en buitenland binnen gegleden. Het echtpaar Boesman loopt nl. net grote plannen rond, plannen, welke een toeristisch karakter dragen en op het punt staan ver- wezenlijkt te worden. Samen met Baron de Vos Klootwijk uit Rot terdam hopen de Boesmannen in de tweede helft van September vluchten te gaan maken in Grie- i kenland. Direct daarop staan er in i October opstijgingen op het pro gramma in Londen (op het festi valterrein aan de Theems) en in Dublin (Ierland). Vele problemen. De moeilijkheden, welke aan 'n opstijging en vooral aan die in 't buitenland voorafgaan, zijn waar lijk niet gering. Op de eerste plaats kan men zich in het bui tenland, waar in verhouding tot ons land weinig (of geen) ballon- vluchten gemaakt worden, maar moeilijk een idee vormen van wat daar zoal voor nodig is. Het belangrijkste is uiteraard 't verkrijgen van gas en dit is zeer bepaald geen sinecure. In Macedonië zal men waar schijnlijk van stadsgas gebruik moeten maken, dat is niet prettig, want dit gas bevat vuil, water damp en bezit een tamelijk ge ringe stijgkracht, zodat minder personen de vlucht mee kunnen maken. „Wii vinden ons bedje dus niet gespreid", zegt de heer Boesman en hii vertelt, dat hij overweegt waterstofgas uit Italië te betrek ken, of wanneer dat niet mogelijk is, uit Duitsland of Nederland. Dit betekent echter, dat 150 cylinders van 100 kg elk over grote afstand vervoerd moeten worden, waarbij dan bovendien nog komt het aan vragen van in- en uitvoeringsver gunningen. De zilverkleurige Henri Dunant wordt met de bagage vooruit ge- PROGRAMMA WOENSDAG 10 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 "VPRO 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.18 en 7.30 Gramo- foonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmuziek (9.359.40 de waterstanden); 10.00 Boekbespre king; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 R.V.U.: Mevr. Dra. M. M. Boldingh: „Iets over het ontstaan en de bedoe ling van geliefde ouderwetse kinderboeken: Piet de Smeer poets"; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Accordeonorkest en solist; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Lichte muziek; 12.55 Ka lender; 13.00 Nieuws; 13.15 Gra mofoonmuziek; 13.45 Idem; 14.00 Gesproken portret; 14.15 „Mon sieur Beaucaire", operette (gr. pl.)15.00 Kinderkoor; 15.20 Pia norecital; 15.30 Voor de zieken; 16.00 Voor de jeugd; 17.15 Gra mofoonmuziek; 17.50 Regerings uitzending: H. M. Laupman: „Pioniers aan de Triton-baai"; 18.00 Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Militaire causerie; 18.30 R.V.U.: Dr. C. A. van Geursen: „De mens en zijn filosofie"; 19.00 „Volks gezondheid in het geding", cause rie; 19.15 Pianoduo; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Resi dentie-Orkest en solist; 21.12 „Scotland Yard zet door", hoor spel; 22.30 Dansmuziek; 22.45 „Zjjn wilde dieren werkelijk zo gevaarlijk?", causerie; 23.00 Het Nieuws; 23.15 Orgelspel; 23.35 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gewijde muziek; 8.45 Gramofoon muziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Gramo foonmuziek; 10.15 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoon muziek; 11.30 „De eend, die ach teruit vloog", hoorspel; 12.00 Pianorecital; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Me- tropole orkest en koor; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuis front; 13.20 Marinierskapel; 14.00 Gramofoonmuziek; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Gramofoonmuziek; 15.15 Omroeporkest; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.50 Militaire causerie; 18.00 Gramo foonmuziek; 18.15 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Ver enigingsleven; 18.30 Salonorkest; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Gramofoonmuziek; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Gramo foonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Gramofoonmuziek; 20.15 „De school met de Bijbel"; 21.30 Radio Philharmonisch orkest, koor en solisten; 22.25 Gramo foonmuziek; 22.30 Internationaal Evangelisch Commentaar; 22.40 Gramofoonmuziek; 22.48 Avond- overdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15—24.00 Gra mofoonmuziek. Behalve de voorbereidingen voor de opstijging in Grie kenland, Engeland en Schot land, waarvan in bijgaand artikel wordt verhaald, houdt het echtpaar Boesman zich thans bezig met de uitwer king van een groot plan voor een wereldreis. Gedacht wordt aan opstijgingen in Bagdad, Hawai en Manilla. Intussen staat een opstij ging in Singapore vast, ter wijl uit Australië reeds uit nodigingen zijn ontvangen voor het maken van drie ballonvluchten. Komen daar nog enige uitnodigingen op of acceptaties bij (en daar twijfelen de altijd optimis tische Boesmannen niet aan), en ziet men kans de vluchten „rond" te krijgen, dan gaat een lang gekoesterde wens droom in vervulling. Vele weken van administratieve arbeid zullen daar aan voor af moeten gaan. Ballonvaar der Boesman heeft dit wel over voor de verwezenlijking van dit plan. stuurd, ook hiervoor dienen de nodige vergunningen aanwezig te zijn. Voor het opstijgen zelf moet men in het bezit zijn van een rijksvergunning en een economi sche vergunning, terwijl de E.H.B.Ode brandweer, de burge meester van de betreffende ge meente, het ministerie van Ver keer en de militaire autoriteiten dienen verwittigd te worden, evenals de vliegdiensten in ver band met de luchtverkeersrege- Iing. „En nog blijkt bij iedere op stijging". zo gaat de heer Boesman verder, „dat er verschillende din gen vergeten zijn. Voor wat Grie kenland betreft, rekenen we daar reeds op. Opstijgen doen we in ieder geval." Romantiek. Het echtpaar Boesman is voor de grootste moeilijkheden nog niet teruggeschrokken. Zij houden van de romantiek van het ongewisse. Het is uiteindelijk dezelfde soort romantiek, die het ballonvaren tot een ongekend en sportief genoe gen maakt. Als bewijs voor de laatste be wering moge dienen, dat de drie ballonvaarders van plan zijn om bij niet al te slecht weer een ge deelte van de reis naar Grieken land per ballon te maken. Hier voor zal dan gebruik worden ge maakt van de nog naamloze bal lon van Belgische origine. In het andere geval nemen zij na eerst nog een opstijging in Fries land gemaakt te hebben on middellijk de Oriënt Express naar Athene, waar met medewerking van een relatie wellicht ook nog een vaart wordt gehouden. Op 18 September hopen zij daar te arri veren. De tweede week van Octo ber is gereserveerd voor Londen en Dublin komt in de daarop vol gende week aan de beurt. De heren Boesman en De Vos en in het bijzonder Nini Boesman wensen wij veel geluk en behou den vaarten. Tot weerziens. 21 overlevenden van „Foundation Star" NORFOLK, Virginia Een transportschip van de Amerikaan se marine heeft gisteren twee overlevenden van de Hondurese tanker „Foundation Star". die Zaterdag tijdens een orkaan in tweeën brak, aan boord genomen. Negentien andere overlevenden waren reeds door het Noorse schip „Emu" opgepikt. Er worden thans nog acht op varenden vermist, onder meer de kapitein van de tanker. „Radjamandala" passeert dividend De N. V. Landbouwmaatschap- pij „Radjamandala" heeft in 1951 geproduceerd 430.674 kg droge rubber hetgeen, mede door vermindering van diefstallen en verzwaring van het tapsysteem meer was dan vorig jaar. De cacao-aanplant werd verder uit gebreid. De toekomst wordt met, vertrouwen tegemoet gezien. De rubberoogst 1952 wordt geschat op 420.000 kg. De onderneming „Marywatty" die is overgenomen, gaf voortdurend aanleiding tot ernstige zorg wegens de onveilig heid. Hoewel de financiële po sitie aan het eind van 1951 een redelijke dividenduitkering zou toelaten, acht het bestuur het gewenst het dividend te passeren, teneinde zolang mogelijk liquide middelen te behouden voor de nog te verwachten moeilijke ver dere exploitatie der beide onder nemingen. Totaal zijn in 1951 rp. 684.000 gewone aandelen ge plaatst, waardoor het kapitaal steeg tot Rp 1.284.000. N. V. „Tjilentab" De N. V. Landbouwmaatschap- pij „Tjilentab" meldt in haar verslag dat eind September 1951 werd besloten de onderneming weer te doen bezetten, waardoor paal en perk werd gesteld aan de diefstallen en mishandeling der rubberbomen. De oogsten van het eerste halfjaar 1952 vertonen dan ook een aanmerkelijke stijging. De aanplant heeft echter deerlijk geleden en hier en daar is de schade onherstelbaar. De verlies- en winstrekening sloot met een voordelig saldo van Rp. 3.620, welk bedrag is toegevoegd aan de extra-reserve. Ook over 1951 wordt voorgesteld het dividend te passeren. Onderneming Gandasoli wordt verkocht In haar verslag over 1951 schrijft de directie van de N. V. Cultuurmij. „Gandasoli" dat de onderneming per 1 Maart 1952 is verkocht daar bij het hoge loonpeil en de steeds verder gaande sociale eisen van winstge vende exploitatie geen sprake kon zijn. De verliezen in de eerste zes maanden deden de credieten tot Rp 725.000 toene men. De verlies- en winstreke ning sluit met een verlies van Rp. 193.845, dat is overgebracht naar de balans. Obligatielening Losser De inschrijvingen op de 4% pet 30-jarige obligatielening van de gemeente Losser, groot f 2 mil- lioen, zullen ten volle worden toegewezen. Met de plaatsing van het restant op inschrijvingsvoor waarden wordt voortgegaan. WEINIG VERANDERING! AMSTERDAM, 8 Sept. De Beurs heeft de nieuwe week eigenlijk met dezelfde stemming ingezet als waarmee de vorige week gesloten werd, kleurloos. Nergens kwam het tot behoorlijke omzetten, zodat het in ieder geval tot voldoening stemde, dat het al gemeen koersniveau zo goed als onveranderd bleef. De berichten in zake de verhouding A.K.U.- Vereinigte Glanzstoffabriken wer den voor kennisgeving aangeno men, maar hadden geen enkele invloed op de koers, die onveran derd 15314 bleef. De tussentijdse mededeling van Van Gelder Zo nen (alle fabrieken zijn weer in bedrijf) maakte een gunstige in druk, doch had vooralsnog weinig invloed op de koers, die op circa 141 geadviseerd werd, tegen een vorige notering van 140 De herkapitalisatie bij Frank Rijsdijk had een advieskoers van 310 tot gevolg, bij een vorige affaire op 305. Overigens bleef de industrie- markt vrijwel in één doen met Vrijdag. Alleen Philips verloren twee punten, wegens een kleine verkooporder „bestens", die begin beurs werd geplaatst. Ook in Kon. Olie zat vanmiddag uiterst weinig beweging, in de eerste tape werd 322 tot 322'/4 betaald, daarna fluc tueerde de koers niet meer. Van de andere sectoren valt al evenmin veel interessants te ver melden. Cultures uitermate ver waarloosd met slechts een enkele affaire op vrijwel onveranderde prijzen, alleen Deli-Batavia tabak, wegens incidenteel aanbod, drie punten lager op 96. Ook de scheepvaartmarkt was zeer stil, doch de ondertoon was hier niet ongunstig. DOOR HET VENSTER Sacerdos is een mens met fouten en gebreken. Hii kan wel eens door een verkeerd venster kijken maar dat hii de strijd schuwt en zich van discussie afmaakt met een dooddoener, dat is niet het geval. Hii doet inderdaad niet aan politiek. wil nie mand enig verwijt maken maar wanneer men hem op dat punt uit de tent wil lokken, dan beluistert hii de lessen van Dr. Witlox. die de geschiedenis van het ka tholieke maatschappelijke leven noemt een worsteling om eenheid, dan ziet hii door het venster naar de eerste emancipator, de blinde be keerling le Sage ten Broek, die in een harstochteliik be roep tot de katholieken in 1837 zegt: Waarlijk Catho- lvken. er ontbreekt ons nog algemene samenwerking algemene samenwerking kan ons in staat stellen iets groots tot stand te brengen" en hii zegt bij zich zelf. Als ik daarna zie. heb ik nog niet zo verkeerd gekeken. Sacerdos WATERPOLO-ERS EINDIGDEN GELIJK Nederland, België en Frank rijk zijn gelijk geëindigd in het internationaal militair water- polotournooi, dat te Monte Carlo is gehouden. Er werd een dub- belrondig tournooi gespeeld, waaruit geen winnaar te voor schijn kwam. Besloten werd. dat de beker, welke voor dit tour- K r,ooi beschikbaar was, door elk der drie landen in het komende jaar vier maanden mag worden gehouden. In de eerste ronde luidden de uitslagen der drie wedstrijden als volgt: Frankrijk-Nederland 63. Frankrijk-België 55, Bel- gië-Nederland 53. De resultaten van de wed strijden gespeeld in de tweede ronde luidden: Nederland-Frankrijk 52, Fr.- België 22. Nederland-België 86. Hierdoor werd de eind stand van het tournooi: Nederland 4 2 0 2 4 19-19 België 4 12 14 18-18 Frankrijk 4 12 14 15-15 OUDE MAN DOOR VRACHTAUTO GEDOOD MUNTENDAM. Toen de 60- jarige J. Kuiper uit Veendam met een zijn paard en wagen door een vrachtauto gepasseerd zou worden, schrok het paard en begon zo erg te steigeren, dat de oude man van de wagen ge slingerd werd en door de vracht auto werd overreden. Hij werd op slag gedood. OPGAVE No. 85 7 i U 7 e 1 KJ il 11 18 m es 16 1.9 70 2i 25 it HJVj 7«P *9 30 31 a M iS gtffl rr 3# QO IJ} VJ Horizontaal: 1. Koraaleiland 5. karakter 9. schiereiland in Azië 11. gewas 12. en omgekeerd 13. deel van een schip 15. vogelproduct 16. windrichting 18. vallei 19. groet 20. klein, ogenblik 22. indien 23. vlug 24. sportartikel 25. spijs 27. lyrisch gedicht 29. gevuld 30. drinkgerei 32. houding 34. reeds 35. zout water 37. windrichting (Eng.) 38. deel van het jaar 40. plaats in Engeland 42. coupe 43. vlek Verticaal: 1. Plaats in Duitsland 2. vorm van tonen 3. edel metaal (Fr.) 4. Bijbelse naam 5. bloeiwijze 6. als volvt (afk.) 7. bijwoord 8. telwoord 10. voegwoord (En,g.) 11. fel 14. steen 17. gebergte 19. meisjesnaam 21. Europeaan 22. krantenjongen 25. land in Europa 26. deel van een schoen 28. slot 29. gemeen 30. ontkenning 31. vruchtvliesje 33. overschot 35. overheidsbedrijf 36. onderricht 39. Nederl.-Indië (afk.) 41. rustend predikant (afk.) OPLOSSING KRUIS WOORDRAADSEL no. 84 Horizontaal: 1. haast, 5. egaal, 8. roerden; 11. Roemeen; 13. aker, 15 sart; 17 in; 18. te; 20. et; 21 os; 22. oe; 24. gal; 25. sv. 26. motto; 28. koper; 31. spar; 33. dark; 34. peperen; 37. per soon; 38. credo 39. knelt. Verticaal: 2. arre; 3. soort; 4. tee, 5. Ede; 7. Anna; 9. rmc, 10. aai, 12. ets 14. knoop, 16. rover; 18. ego; 20 elk; 23. etap pe, 25. spanne, 26. msc; 27. treed, 29. Odeon, 30. rko, 32. les, 35. pro, 36. rok. VANDAAG neem tk je mee naar een groot pa leis, heel ver weg. Jonge, jonge, wat is het daar druk. Er wordt gepoetst, ge- schrobt, geboend, gebakken, ja, ik weet niet allemaal wat. Wat is er dan aan de hand? Er is nog niets, magr.... dat gaat komen. Over drie dagen wordt prins Pallemander, die in dat mooie paleis woont, plechtig tot koning ge kroond! Al een jaar lang zijn de mensen in en rond het pa leis bezig om het feest voor te bereiden en toch lijkt het, of zij maar niet klaar kun nen komen. Er is ook zo veel te doen! Er moet schoongemaakt worden, er moet versierd worden en er moet nog geverfd worden. Alles krijgt een nieuw kwastje, van het voeten bankje van de prins tot zijn kroningstroon toe. Ach ja, die troon, daar zitten de toekomstige onderdanen van prins Pallemander erg mee itt hun maag. Hij is wel klaar, al hon derden jaren lang mis schien. Hij is immers altijd bij de kroning van een ko ning gebruikt? Maar juist daarom, zie je, is hij zo le lijk en verveloos.. Hij moet nodig eens opgeschilderd worden, maar wie zal dat doen? Niemand op het pa lets weet een schilder, die er goed genoeg voor is. Je moet echte goudverf heb ben zie je, en dan moet je nog kunnen schilderen als de beste. Stel je voor, dat de prins de troon niet mooi vindt! Die gedachte vinden de mensen zo vreselijk, dat ze het verven van de troon steeds maar uitstellen. Dom hè? Tja, het is niet verstan. dig en met dat al gaat de tijd maar voorbij. Het is nu nog maar drie dagen vóór de kroning Gelukkig komt er hulp. Niet van de mensen, maar vanvan? Ach, van wie anders dan van de kabou tertjes, die vriendelijke en schrandere kereltjes? Ze hebben al lang gemerkt, dat de mensen over die troon van prins Pallemander tob ben en ten slotte besluiten ze het maar te wagen. Wat te wagen? Wel, om in het paleis te komen. Kijk eens, bij doodeenvoudige mensen werken is niet zo moeilijk. Die slapen 's nachts, maar hoe is dat in de woning van een koning? Daar lopen schildwachten voor de poort en 'daar lopen schildwach ten in de gangen. Allemaal letten ze goed op, of er in het holst van de nacht nie mand het paleis binnen sluipt. OED opletten? Ja, zo hoort het wel en dat hadden de kabouters ook zeker wel gedacht, maar. Jiet is heel anders. Een van de kaboutermannetjes, het dwergje, dat het zachtst lo pen kan, sluipt op een nacht weer zo gauw en zo stil als het gekomen is. In Kabouterbos terugge keerd vertelt het alles aan de Koning. Die luistert aan dachtig en fluistert het dwergje daar iets in het oor. Het kleine mannetje wordt rood van verlegen heid, dat de koning dit zo maar doet. „Hij moet de vol gende keer niet één maar twee potjes goudverf mee nemen", zegt de koning. „En verder" gaat de vorst voort, „verder moet je er voor zor gen, dat je de volgende keer een half uurtje eerder in het paleis bent, dus om half twaalf. Dat is wel geen stilletjes de trappen van het paleis op en wat ziet het daar? Het zietniets. Werkelijk, de schildwach ten zijn nergens te bespeu ren. Het kaboutermannetje kan gewoon doorlopen en als het in de gangen van het paleis komt, treft het ook daar geen bewakers aan. „Da's vreemd'* mom pelt het. Haastig zoekt het nu de troonzaal op. Hé, wat is dat? Achter een van de zware deuren klinkt zwaar gesnurk. „Krik krak" zegt de deur, die opengaat, maar de schildwachten en bewakers daarbinnen horen er niéts van. Schildwachten en be wakers? J azeker, op de mooie kroningstroon en op de sierlijke stoeltjes, die er om heen. staan, zitten de schildwachten en bewakers van het mooie paleis rustig te snurken. „Dat is pech, dat is pech" zucht het kabou tertje. „Nou zit me daar zo'n dikke schildwacht op de kroningstroon, die ik moet verven". Wat nu gedaan? „Niks ge daan" zegt het dwergje te leurgesteld bij zich zelf, „ik kan ze toch immers niet wakker maken. Wie weet zetten ze mij onder een gla zen stolp om op het kro ningsfeest aan iedereen te laten zien". Bij d^t idee verdwijnt het kaboutertje kaboutergewoonte, maar het is ten slotte voor een goede zaak''. ZO gebeurt het dat er 's avonds al vroeg een ka boutermannetje het bos uit stapt. Het is wel donker, maar op dit uur is er nog geen dwergje op pad. „Zou den ze deze keer nog op wacht staan?'' vraagt het kereltje zich af, „het is maar te hopen. Anders kan ik die kroningsstoel weer niet verven. Stel je voor, nog maar één dag en prins Pallemander moet gekroond worden. Het dwergje heeft geluk. De schildwachten staan nog aan de poort en de bewa kers drentelen nog door de gang. Terwijl het kaboutertje langs hen sluipt, hoort hij een vreemd en akelig ge luid. Dan begrijpt hij op eens, dat de mannen al luid aan het geeuwen zijn en met nog meer spoed haast het zich naar de kro ningszaal. Ziezo, nu gauw die stoel gedaan. Het kabou tertje is een ware kunste naar in het verven. Als er amper een kwartiertje voor bij is, staat de troon al te glanzen in het maanlicht. „Er is niets mooier dan ma nestralen op een gouden kroningstroon" peinst het kereltje, maar lang tijd om na te denken heeft het niet Er moet nog meer gedaan worden! Wat dat is? En ze komen, de slaperige schildwachten en de luie be wakers. Ze lopen geeuwend de troonzaal in en gaan zo maar op de troon en de stoeltjes er omheen zitten. En niemand, die merkt, dat.dat hij op een natte, pas geverfde stoel zit en een gouden broek krijgt. En nu denk je misschien dat het fijn is, om een gou den broek te hebben, maar de bewakers en de schild wachten zijn er niets blij mee. Eerst merken ze er niets van, maar als ze 's morgens door iedereen uit gelachen en aangewezen worden, schamen ze zich vreselijk. En weet je wat het ergste is: Ze krijgen voorlopig geen nieuwe. Daar is immers geen tijd voor? Prins Pallemander moet gekroond worden en daarna is het tien dagen lang feest. Zo gaan tien schildwachten en tien be wakers de feestelijkheden tegemoet: in een broek met een gouden plek op een ze kere plaats. Iedereen in het paleis is blij, want morgen, morgen wordt prins Pallemander koning en die goede kabou ters hebben op het laatste ogenblik voor zijn troon ge zorgd. De tien schildwach ten en de tien bewakers ne men zich echter spijtig voor om maar niet op de feesten te komen met hun rare gou den broek. En verder heb ben ze nog een voornemen, namelijk om 's nachts nooit en nooit meer een oog toe te doen! (Van één onzer verslaggevers) Het tweede congres van de internationale vereniging voor politieke wetenschappen is gistermorgen in Den Haag geopend in de rolzaal van het grafelijk kasteel op het Binnenhof. Een tweehonderdtal deelnemers uit 35 verschillende landen was daar bijeengekomen om enkele openingsspeeches aan te horen, waarvan de voornaamste die was van de president van het voor lopig bureau van deze vereniging, prof. Quincy Wright uit Chicago. De Amerikaan heeft de betekenis van de nog jonge tak van wetenschap, die onder deze naam bekend is geworden, en ook de methode van werken van de vereniging uiteengezet. Hij ging daarbij uit van het standpunt, dat juist onder om standigheden als de huidige in een wisselvallige wereld de wetenschap van bijzonder grote invloed kan zijn niet alleen voor politici, diplomaten, regerings autoriteiten en wetenschappelij ke werkers, maar men kan aan nemen, dat geleidelijk hierdoor ook de publieke mening wordt beïnvloed. De vereniging voor interna tionale politieke wetenschappen heeft zich ten doel gesteld de ontwikkeling van deze weten schap over de gehele wereld te- bevorderen. Zfj moedigt het oprichten van nationale verenigingen van po litieke wetenschap aan, behar tigt de verspreiding van be langrijk nieuws op dit, gebied, heeft haar eigen organen, or ganiseert ronde tafel conferen ties en congressen, verschaft de leden documentatiemateriaal en stimuleert internationaal speur werk. Er is reeds een internationale raad voor dit doel gevormd, die zich o.m. bezig houdt met een belangrijk onderzoek naar de ontwikkeling der verschillende ideologieën en naar de invloed van de techniek op de cultuur. In de drie jaren van haar be staan heeft de vereniging dus reeds niet onbelangrijk werk verricht. Evenwicht scheppen in 'n we reld van mensen die wel allen de vrede willen, maar waarin de formules nog gevonden moe ten worden om overal de in stellingen en wetten ingang te doen vinden, die de vrede kim men verwezenlijken, is mede hét doel. Hij dankte voor de gastvrij heid aan het congres geboden in Den Haag, waai; het gebruik kan maken van de nieuwe uni versiteitslokalen van het insti tuut voor sociale wetenschap pen, dat de volgende maand zn eerste academisch jaar zal be ginnen. Nederlandse belangstelling Van Nederlandse zijde werden de deelnemers en organisatoren van het congres welkom gehe ten door prof. R. Kranenburg en burgemeester M. F. M. Schok- king, die er beiden op wezen, dat Den Haag door zijn vele internationale contacten zich voor dit congres bijzonder goed leent. Versahillende leden van het corps diplomatique en van de Raad van State, de presi dent van de Hoge Raad, mr. Donner, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman, waren aanwezig. Namens de Unesco sprak me vrouw A. Myrdal, die de ver zekering gaf, dat de Unesco met alle middelen het werk zal sti muleren. FEUILLETON \m ft vmt ft DOOR DOROTHEE COEBELER 30) „Daar ziin wii gauw over uit gepraat mama. U weet dat papa niet wil dat wii iets nieuws ko pen. Ik vind dat papa er de laat ste tiid erg zorgelijk uitziet. Hii kan tot diep in de nacht in ziin boeken en rekeningen zitten bla deren. Wanneer wii „Nou moet jij ook nog begin nenDe stem van mevr. Dehn sloeg over: „Ik vind het al erg genoeg, dat er hier in dit huis één de hele dag loopt te brommen. Er ziin inderdaad een paar tegen slagen in het bedrijf, maar dat zal wel meer voorkomen. En moet daar de hele dag over gezeurd worden? Met die oude jurk kan jij niet naar Kroll gaan. Maar wat doen wii nu in 's hemelsnaam?" „Hebben wij nog stof, mama? Laat dan de naaister, bijv. juf frouw Kegel, komen. Die komt aan huis en is niet duur." „Die juffrouw Kegel stelt hoge eisen eii bijzonder bijdehand is zij toch ook niet. Maar wacht, je brengt mij op een idee. Die oude schoolvriendin van je, Kate Scholz, die is toch ook naaister geworden.... En voor Lisa Wol- ters heeft zij een prachtige japon gemaakt. Ik zal haar even schrij ven of zij wil komen. Dan kan zij voor ons iets maken." Zij ging naar haar bureau en schreef een brief. Juffrouw Kate Scholz, Naar ik van juffrouw Wol- ters heb vernomen, neemt U op 't ogenblik naaiwerk aan. Wilt U zo vriendelijk zijn mij p.o. mede te delen, wanneer ik U bij mij kan verwachten. Hoogachtend, Mevrouw Lydia Dehn. „Zo, geef deze brief maar aan het meisje, dan kan ze hem pos ten." Zii gaf Hilde de brief. „Maar mama", Hilde had de brief snel gelezen. „Schrijft U op deze toon cn zonder zelfs de groe ten van mij? Mama, U weet toch hoe prettig wij altijd met elkaar zijn omgegaan!" „Dat is verleden tiid", zei me vrouw Dehn. Daags daarna kreeg ze reeds antwoord. In de brief van Kate stond kort en bondig: Mevrouw Dehn, Ik heb Uw brief ontvangen, maar ik verzoek U een an dere naaister te zoeken. Hogoachtend, Kate Scholz. „Onbehoorlijk", zei mevrouw Dehn. „Die toon is beslist onbe hoorlijk. Enfin, je kan zien in welk milieu zii thans verkeert. Zii is jaloers dat zii niet meer met ons kan omgaan." HOOFDSTUK XVII. Maar Kate was helemaal niet jaloers. Kate had de japon van Lisa Wolters vermaakt en ook nog een paar goede aanwijzingen gegeven. Kate was blii, toen de moeder van Lisa zei: „Lisa heeft nog nooit zo'n mooie japon ge had." Door deze woorden had zij weer wat zelfvertrouwen gekre gen. En zelfvertrouwen, had zii zo hard nodig! Kate had zorgen en piekerde. Lilith was weg en zij woonde met haar moeder weer alleen. En het zag er naar uit, dat zij deze zo mer alleen zouden blijven. Maar ja, elke dag zou er iets kunnen gebeuren. Het zou bijvoorbeeld mogelijk zijn, dat Lilith een nieuw contract kreeg en dat zii haar programma volledig moest wiizigen. En dan zouden er weer nieuwe zorgen komen over de kamer en de huur. Was het met het werk nu maar gegaan, zoals zij dat zo graag had gewenst! Maar daarmee ging het niet zo voorspoedig. Uit haar naaste omgeving kreeg zii wel re gelmatig bestellingen, maar alles beperkte zich toch tot kleine karweitjes. Zii moest zich geheel instellen op de klein-burgerlijke smaak van haar opdrachtgeefsters. Bij het maken van Lisa's japon had zii gezien wat zii zou kunnen presteren. Wanneer zii maar in staat werd gesteld om volgens haar eigen ideeën te werken. Li lith had haar wel een paar op drachten bezorgd van collega's maar deze danseressen waren mo menteel naar alle windhoeken uitgevlogen. Wat haar nog overbleef waren de klanten uit de buurt. Zij had iaponstof en papier gehaald en tekende en ontwierp modellen, die haar voor de geest zweefden. Een ogenblik hield zij de brief van mevrouw Dehn in haar hand. Stak zij met haar antwoord zich zelf niet een spaak tussen de wie len! Misschien, maar tenslotte had zii toch ook nog een zekere trots. Haar mama zou deze brief zeker nooit mogen lezen. Zij moest haar moeder ook niet laten merken, wat in haar om ging. Zii lachtte en praatte zoals altijd. Maar haar moeder bemerk te toch. dat er iets aan de hand was. Mevrouw Scholz legde de krant weg opdat Kate de adver tenties en berichten niet zou le zen, die allemaal betrekking had den op het grote feest, dat bij Kroll zou worden gegeven. De terrassen waren volledig uitver kocht. De upperten van Berlijn zou daar tezamen komen. Er wer den voorbereidingen getroffen voor de grootste en pog nimmer vertoonde belichtingseffecten. Al- tiid was de familie Scholz present geweest. Maar nu moest Kate ver stek laten gaan. Maar Kate maakte zich in de allerlaatste plaats zorgen over de festiviteiten bij Kroll. Zii dacht steeds maar aan haar werk. Wan neer men dan voor anderen niet kon werken, zoals men dat zo graag zou willen, waarom zou men het dan niet voor zichzelf doen? Zij inspecteerde haar gar derobe. Daarin bevond zich nog menig kledingstuk, waaruit zij iets zou kunnen maken. Uit een oude zijden japon van mama kon zij voor zichzelf een prachtige blouse maken. Zii naaide en paste voor de spiegel en dacht: „Met deze blouse zou ik zelfs nog wel naar het feest bii Kroll kunnen gaan." Maar daar kon zii natuurlijk niet meer aan denken. Op een ochtend kwam Lisa Wolters met een vuurrode kleur en glunderend van plezier: „Kate, je hebt zo keurig voor onze japonnen ge zorgd, dat wij allemaal enthou siast ziin. En omdat je helemaal geen geld wilt acceptéren en „Lisa, schei uit. Ik heb je van tevoren gezegd, dat daarvan geen sprake kan zijn." (wordt vervolgd) TEXEL. Tijdens belangstelling geho stamboek het initial een behoorlijke prij Nieuw-Zeeland en Texels ras namelij boven die in betrok er zeer zeker succei tijd zou aldus een Het afgelopen jat fokkers, zo zei de h< verder in zijn opem op deze schapenfokda lig en vol risico's ge' een ideale winter voordelen had opgele de mond- en klauwze kwam de gure maan leven der lammeren ken, zo zelfs, dat er liezen onder déze werden geboekt. Ge men ook enkele goe voor, maar de berui droogte kwam hier in het eten gooien. C ter buiten Texel va: niet zo veel hinder vonden, kon gelukki priis worden gehoudc Ondanks al deze te er toch een uitsteker schapen tentoongestel voorzitter zijn openini timistischer toon eir bracht hiervoor woori de aan bet adres var Toch hoopte hij, dat nog meer zou wordei want hii voorzag, da van de hoogste prijzei wel had bereikt. De hij erop aan, het init handen te houden ei afzetgebied te zoeken boven reeds is gesch Burgemeester C. de de wethouders van T dag aanwezig, ondei woorden van de vc volle. Ook hij drong in eigen hand houd initiatief. Hierna kon ringen in volle druk vinden. De result staan verder vermeld Prijs winnaars Eenjarige rammen Hin la; H.J. Kikkei Hin le; Jac. G. Eel 2b; P. C. Hin 2c; K 3a; G.C. Kikkert Koorn 3c. Tweejarige raimme J. Roeper le met lx Hin 2; K. Mantje man 3b; C. Veeger R. Eelman eerv. ver Oudere rammen: 1 res. kampioen; G 2; H. J. Keijser 3a; ker 3b. Schapen met 1 voor 2 April 1952: Z. K. H. Prins B op 15 en 16 Otober a naamd werkbezoek Zeeuwsch-Vlaanderen 15 October zal de vliegtuig arriveren o veld Woensdrecht naar Zeeuwsch-Vlaa zen. Hij zal o.a. ve van zijn secretaris, c Graaff. De Prins zal ne bedrijven en ind zichtigen. Naar de der Koningin in d Zeeland, jhr. mr. A Casembroot, ons me dezer dagen het oi gramma voor de 2- van de Prins worde Het bezoek zal Zeeuwsch-Vlaanderen Tijdens een openl van de P. v. d. A. te oud-minister ir. H. 1 van zaken tussen ve kabinetsformatie be daarbij o.a. beweerd: te fatsoenlijk en lie zijn spel spelen, waai land eens wilde late het niet zonder K.V. kan worden". Het meerde kabinet zoi wel vooruit kunnen, ir. Vos, hoewel „eni heden" te verwachte Nieuw Guinea, waarc ningen nog zeer verde vond het een ernstige de KVP over een o zou gaan doen. Za roet in het (socialist eten gaan gooien? PRIJS VOOR Dt AARDAPPELOOGS1 Een aardappeloogst Nederland, een uit I drie uit Zweden en Engels fabrikaat zul naar een prijs van geloofd door het Landbouw Genootsch land, voor de beste oogstmachine. De ingezonden mt bereids getest op zwa achtige gronden. Zij nog op het Harper A bouw instituut te Ne den beproefd. Op 9 c ber zullen met deze nes demonstraties vo bliek worden gegevei IN OUD-AMST! AMSTERDAM - Z is in een hotel aan d burgwal te Amsterdai hik overschot aangei de 20-jarige Amerika E L. s. De militair, lof in Amsterdam v m Duitsland gelegerd die de Amerikaanse i hoogte heeft gesteld, daad niet waarschiir V

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4