m Nieuw Minstens NEGENTIG DODEN bij scheepsramp op de Donau Naguib geeft één maand voor sanering der politieke partijen Doodgewaande Mexicaan vond na 13 jaar zijn broer terug Nog altijd wordt in Italië een kindermarkt gehouden 1ASSEN 1 5 straaljaqers verongelukt Nederlanders in eerste linie Werkloosheid zal toenemen menen de deskundigen Kap. Veeger ernstig gewond choien mrubber- assen uitzonderlijke iele ligging Alkmaar DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Kinderen te huur Op twee fronten Storm deed veerboot omslaan Nederlands schip hulpeloos op zee Amerikaanse M.P. tegengehouden Kantoorbediende verduisterde f 14.000 STRAALJAGER zoog 'n militair op Bey van Tunis richt zich tot Auriol Engeland door inflatie bedreigd EGYPTE IN DE SMELTKROES Twee grote slagen treffen corrupte feodale stelsel Via jaarbeurs en wereldomroep Twee bisschoppen uitgewezen Waterstofbom naar Eniwetok atol? Achtervolging per vliegtuig van dief bij Breda larzaam- bij een an onze >or stap, streven eet voor scholing leven te iereiken. de op sparen chool of needoen van de paarders invraag bezorgen ïuis, die U vrij- proberen. Voorts alle inlichtingen 17 lllllllllillllllllllllllllllllll!= oor de eerste maal zijn voeten voelde, mn nam toen het e Italiaanders? Zal brave kerel had sen ijzingwekkende maal niet geslagen tijd genoeg om de te nemen. We kun- we moeten nemen, jd op tijd binnen?" Von Donnerwetter erlijk niet" „Dat s antwoord, „Zullen limillMlIlllllllllllllllllllllhr HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (V ondel) nHD VAN HEDEN Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.0*5 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., vesp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 tijhen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 Pag. 1 Woensdag 10 September 1952 48e Jaargang No 12574 HET BRANDENDE VRAAG STUK van de sociale en politieke eenheid van de Nederlandse Ka tholieken wordt thans op twee fronten ongeveer gelijktijdig aan gevat. De ongeduldigen het was een verheugend ongeduld, dat van belangstelling getuigt! zullen het met blijdschap verne men. Het bestuur van de Katholieke Volkspartij was reeds geruime tijd bezig, in zijn verschillende orga nen de toestand in en rondom de Partij, na de verkiezingen, te on derzoeken en te bestuderen. Van zelfsprekend stuitte men daarbij voortdurend ook op de huidige verhoudingen in het sociale leven. Men weet, dat verschillende so ciale organisaties die verhoudin gen ook onder de loupe hebben genomen. Vanwege de Katholieke Middenstandsbond is dat gebeurd op de studiedagen in Apeldoorn, het is in nog breder verband ge schied op de bekende Sociale Week in Rolduc en ook op meer diocesaan ingestelde studiedagen van de Katholieke Arbeidersbe weging e.a. Naast de voortgezette onderzoe kingen, rapporten en voorlopige besluiten in eigen kring, heeft het dagelijks bestuur van de K.V.P. thans ook uitvoering gegeven aan zijn voornemen, het gehele sa menstel van moeilijkheden en wensen op het gebied der politie ke en sociale samenwerking van Katholiek Nederland, ook buiten de Partij en op hoger en breder niveau dan het eenzijdige poli- tiek-organisatorische verband, aan de orde te stellen. Men heeft gelezen, dat de K.V.P. het vraagstuk van de poli tieke eenheid, waarmede dat van de sociale eenheid ten nauwste verband houdt, „ter discussie" heeft gesteld. Aan het, inmiddels gereorganiseerde. Bureau van Maatschappelijk en Cultureel Overleg van de voornaamste lan delijke Katholieke organisaties is gevraagd, „het initiatief te willen nemen voor de bestudering van het vraagstuk der sociale en poli tieke eenheid onder de katholie ken in Nederland, met het oog op de huidige situatie". Dat is een hele mond vol, maar het omvat wel het probleem in zijn volle omvang, waarbij dan natuurlijk worde verstaan, dat in de te volgen discussies nader in bijzonderheden worde getreden. Natuurlijk zal deze discussie op brede basis aansluiten op de in terne beraadslagingen van de K.V.P. in eigen verband en omge keerd zal dit beraad dienen aan te slaan op wat op het „algemene katholieke" front naar voren wordt gebracht. (Algemeen-katho liek, kan het wel algemener?) Nu lijkt het ons wel van belang, dat het beraad van het Bureau en het beraad van de K.V.P., in on derling verband bekeken wordt. Enerzijds is er haast bij de zaak, anderzijds moet de K.V.P. natuur lijk niet haar eigen weg gaan zonder te letten op wat het „al gemene" beraad kan uitdokteren. Dit houdt met andere woorden verband met het tijdschema. In grijpende beslissingen kan de K.V.P. moeilijk nemen, zonder af te wachten, wat op het andere front besloten wordt. Dat behoeft geen groot tijdver lies te geven, omdat de uitwer king van verschillende plannen haar tijd zal vergen. Reorgani saties, als de K.V.P. reeds voor nemens is, kunnen toch niet eer der haar beslag krijgen dan in een Partijraadsvergadering en bij deze uitwerking zal men dan re kening kunnen houden met de wensen van het „algemene" be raad. Deze zullen van belang zijn voor de geest, waarin de Partij zich zal gaan vernieuwen en tenslotte is die geest van be slissend belang. Hier komt het aan op ver trouwen. Dat zal in grote mate moeten worden hersteld, omdat niet te ontkennen valt, dat het. juist tengevolge van de span ningen op sociaal terrein, een deuk heeft gekregen. Daarnaast is van enorm belang het antwoord od de vraag, of het mogelijk is, bij liet Katholieke volk het besef van de noodzaak der eenheid te herstellen, te versterken en te verdiepen. Dat zal begin en eind doel van de op de twee fronten aan de gang zijnde besprekingen moeten zijn, waarvan Katholiek Nederland en dat niet alleen! de resultaten - met grote be langstelling tegemoet zal zien. BELGRADO Tengevolge van een plotseling opgestoken storm is. gisteren op de Donau een boot omgeslagen waarbij ongeveer 90 mensen verdronken zijn. Kort na 13 uur werd de plaatselijke veerpont, welke Bel grado met voorsteden aan de andere oever van de rivier ver bindt, door de storm getroffen. Zij sloeg om slechts 10 minuten na het vertrek uit Belgrado. De pont vervoert gewoonlijk 150 mensen, maar was nu niet vol. De passagiers hadden er erg in, dat een storm opstak en ren- 's-GRAVENHAGE Het 16.460 ton metende tankschip „Esso Am sterdam" van de tankvloot van Esso Nederland N.V. drijft 1000 km. ten Westen van de Azoren hulpeloos rond. Reeds op 1 September seinde gezagvoerder C. Prins dat er moeilijkheden waren en een dag later ontving men het bericht dat de hoofdmotor door kortsluiting was uitgeschakeld. Alle pogingen om met eigen middelen repara ties uit te voeren, mislukten. De sleepboot „Humber". die ter assistentie is uitgevaren, zal de „Esso Amsterdam" waarschijnlijk vandaag bereiken. Het schip zal naar Horta op de Azoren worden gesleept. Volgens voorlopige bere keningen zal de sleep daar 18 September aankomen. De 44 opvarenden verkeren in de beste welstand. De Helmondse industrieel mr. F. J. F. M. van Thiel (K.V.P.), wiens benoeming tot minister van Maatschappelijk Werk thans definitief geworden is en die, om het contact met het Zuiden te bewaren, in Hel mond woonachtig zal blijven. DOOR SOVJETS BERLIJN Gewapende Sow- jetrussische soldaten en Oost- duitse politie hebhen Dinsdag driemaal een patrouille van de Amerikaanse militaire politie, die 't Amerikaanse controlepunt aan de Berlijnse zijde van de grote autoweg naar West-Duitsland wilde bereiken .tegengehouden. Woensdagochtend werden de patrouilles weer gewoon door gelaten. den naar het dek, slechts wei nige passagiers zijn er in ge slaagd zich te redden. Volgens Radio Belgrado zijn ongeveer negentig mensen ver dronken en zijn er ongeveer 30 in veiligheid gebracht. Ooggetuigen waren het er over eens, dat ongeveer 80 a 100 mensen vermist worden. Huiverende passagiers die uit de Donau gered waren hadden de indruk, dat kort voordat de ramp gebeurde, de bemanning de boot niet meer in de hand had. Hulpboten schoten toe en wisten eeh aantal passagiers te redden, gisteravond werd er nog in de rivier gedregd. De meesten van hen die gered zijn waren in het water ge sprongen even voordat de boot omsloeg. Volgens ooggetugien, waren sommige passagiers, toen do storm op kwam, naar de hutten gehold, waar zij in de val kwa men te zitten. De boot is vrij wel onmiddellijk gezonken. 2 BRITSE VLIEGERS GEDOOD LONDEN Dinsdag zijn bo ven Engeland vijf „Meteor" straaljagers verongelukt, waar door twee vliegers om het leven zijn gekomen. De vlieger van het eerste ver ongelukte vliegtuig dat bii Wey mouth in zee stortte, kon door 'n passerend tankschip worden op gepikt. Een tweede „Meteor" stortte op een afstand van slechts zeven me ter van een kinderwagen, waarin een kind sliep, in de grond. De vlieger kwam om het leven, hoe wel hij met behulp van de uit- schietbare stoel het toestel had verlaten. De vliegers van twee andere ..Meteors" wisten met hun val scherm behouden de begane grond te bereiken. De vlieger van het vijfde ver ongelukte toestel kwam om het leven. MAASTRICHT De Maas trichtse recherche heeft de twin tigjarige kantoorbediende P. J. T. uit Maastricht, in dienst van de groothandel N.V. H. aldaar, ge arresteerd. De jongeman wordt ervan verdacht in de afgelopen maanden verschillende verduiste ringen te hebben gepleegd tot een bedrag van ruim f 14.000. In zijn functie van hulpboek houder zou hij vervolgens valse noteringen in de boekhouding hehben gemaakt. Hij is voor de officier van justitie geleid en naar het huis van bewaring over gebracht. DE STRIJD IN KOREA DEN HAAG Van 20 Augus tus af zijn de Nederlandse troe pen in Korea naar de frontlijn gebracht. Zij liggen niet in de kalme sectoren, maar in de „Old Baldy (Oude Kaalkop), 'n heu velstelling, die de laatste weken voortdurend gemeld wordt in de legerberichten. Het lag aanvankelijk in de be doeling dat de troepen al op 8 Augustus hun stellingen zouden betrekken, doch daarin is op het laatste ogenblik wijziging geko men. Katholiek Thuisfront meldt dat de Nederlandse soldaten op 15 Augustus zich nog extra gees telijk op hun nieuwe taak heöben voorbereid. Een gebed voor hen en de aalmoezeniers, die hen be geleiden en het leven geheel met hen delen, wordt (gevraagd. 85 MAN ONTSLAGEN BIJ JAN JONGERIUS UTRECHT Zaterdag j.l. is aan 85 man van het 500 personen tellende personeel van het auto mobielbedrijf Jan Jongerius te Utrecht ontslag aangezegd. Na een bloemen- en druivenkoningin bezit Nederland nu ook een kaaskoningin. Ter gelegenheid van de Bijzondere Najaars- en Kaasmarkt te Bodegraven, is daar gistermorgen een kaaskoningin geïnstalleerd. Foto: H.M. (derde van rechts) tijdens haar rondgang over de kaasmarkt, geheel rechts de burgemeester van Bodegraven, mr. J. J. Croles. ENGELAND DRAAGT DE MACHT OVER IN ERITREA LONDEN Engeland heeft te middernacht van 15 op 16 Sep tember de macht in Eritrea over gedragen aan de nieuwe federale unie van Eritrea en Etiophië, al dus wordt uit gezaghebbende bron uit Londen vernomen. Eritrea is volgens een besluit van de Algemene Vergadering der V.N. onder de Etiophischi kroon met Etiophië verenigd. (Eigen bericht) Maandagmiddag gebeurde er bij montagewerkzaamhe den aan een straaljager, ge- stationneerd op de Vliegbasis Twente, een ongeval, waar door een der militaire vlieg tuigmonteurs een been brak. De militair waagde zich door onoplettendheid te dicht bij de straaljager, die juist proefdraaide. Hij werd opge zogen door de motor en kwam in de mond van de motor terecht, waarvoor, daar men er juist mee bezig was, het veiligheidsrooster ont brak. Nadat de motor was stopgezet, kon de militair, met een gebroken been uit zijn hen,arde positie worden bëvrjjd. TUNIS, 9 Sept. (Reuter) De bey van Tunis heeft president Auriol een brief gezonden, waar in hij zijn inzichten uiteenzet met betrekking tot de Franse hervor mingsplannen, die hem twee maanden geleden zijn voorgelegd. De brief is door de waarnemen, de Tunesische premier Taieb Ben Kiria (minister-president Bak- koesj vertoeft met vacantie in Savoie. Frankrijk) aan de plaats vervangende Franse resident-ge neraal overhandigd. Van officiële Franse en Tune sische zijde wil men niets zeg gen over de inhoud van de brief' in welingelichte kringen is men evenwel van mening dat de bey de Franse voorstellen heeft ver worpen. Hieraan wordt echter toegevoegd dat de brief van de bey „zeer vriendschappelijk van toon" is en dat hij de deur open laat voor nieuwe stappen. De werkloosheid in Nederland, België, Italië en Denemarken zal toenemen, zo menen 's werelds voornaamste economische des kundigen, die verslag hebben uitgebracht aan de conferentie van het Internationaal Monetaire fonds, welke momenteel in Mexico-City gehouden wordt. Zij verwachten trouwens een al gemene inkrimping van de economische bedrijvigheid welke zich zal manifesteren in een inkrimping van de buitenlandse handel, een afneming van de Europese productie, een vermin dering van de buitenlandse vraag naar Europese afgewerkte goederen en een daling van de Amerikaanse in- en uitvoer. CAIRO Generaal Majoor Mohammed Naguib zal de Egyp tische politieke partijen één maand de tijd geven, zichzelf te saneren en zo niet, dan zullen zij van het politieke toneel moeten verdwijnen, zo heeft Fathi Radwan, de nationalistische minister van Staat, in het kabinet van Naguib gisteren verklaard. De periode van 30 dagen gaat ip op de dag, dat de nieuwe wet op de reorganisatie van de partijen van kracht wordt. Daarna zal het Egyptische op perste gerechtshof „de Raad van State" de bevoegdheid krijgen, de partijen, welke „nog steeds met corruptie besmet zijn" te ont binden. De nieuwe wet op de politieke partijen, welke door het kabinet van gen. Naguib gisteren is goed gekeurd, is een van de twee gro te slagen, welke de nieuwe pre mier heeft toegebracht aan het corrupte feodale stelsel, dat UTRECHT Ter voorbereiding van de tentoonstelling in Mexico, welke volgende maand door Prins Bernhard zal worden ge opend, heeft de Utrechtse Jaarbeurs een aantal vooraanstaande Mexicaanse journalisten uitgenodigd tijdens de Najaarsbeurs een bezoek aan Nederland te brengen. Een van hen, de heer Joachin Sanchiz Nadal, Spanjaard van geboorte, had gisteren een zeer merkwaardige en vreugdevolle ervaring. Hij vond nl. zijn broer terug, die hij sedert meer dan 13 jaar geheel uit het oog had verloren. Volgens het programma van 't bezoek aan Nederland, werd Za terdag j.l. een kijkje genomen achter de schermen van de Spaanse afdeling van Radio We reldomroep te Hilversum en ken nis genomen van de voorberei dingen op radio-gebied voor de tentoonstelling te Mexico. Tijdens dit bezoek werd een korte repor tage, in de Spaanse taal gemaakt Dinsdagmorgen arriveerde te Hilversum een lange brief uit Va lencia, waarin de medewerking van de wereldomroep werd inge roepen om zo spoedig mogelijk een familieband te herstellen. De brief was geschreven door Loren zo Sanchiz Nadal, broeder van de Mexicaanse journalist die door de Jaarbeurs is uitgenodigd. Geheel onverwacht had hij door de radio de stem en de naam ho ren klinken van zijn broer, die hij reeds had doodgewaand. Onmid dellijk daarna had hij een lange brief naar Hilversum geschreven met het verzoek deze aan zijn broer ter hand te stellen. Via de Jaarbeurs werd contact opgenomen met de heer Sanchiz Nadal, die op het ogenblik een kort bezoek aan Friesland brengt. De broeders hopen elkaar te Pa rijs te ontmoeten. Een aardig cadeau voor de Spaanse afdeling van de Wereld omroep, die Maandag haar 5-jarig bestaan vierde. Treinkaartjes gestolen? Twee employé's van een Am sterdams reisbureau hebben gis teren voor de Amsterdamse rechtbank terecht gestaan op be schuldiging van diefstal van twee treinkaartjes AmsterdamParijs en twee AmsterdamKopenha gen. Een van hen had bovendien valsheid in geschrifte gepleegd. Tegen hem was de eis vier maan den. In het ander geval requi- reerde de officier van justitie vrijspraak wegens gebrek aan be wijs. sinds het midden van de negen tiende eeuw in Egypte bestaat. De andere was de goedkeuring van wetsontwerpen ter beperking van het grondbezit tot max. 500 ha per persoon. Krachtens de nieuwe wetten zullen politici, die veroordeeld zijn of worden wegens misdaden machtsmisbruik, omkoperij en corruptie hun politieke en civiele rechten verliezen. Het voornaamste doelwit van de nieuwe wet op de partijen is, naar men algemeen van gevoelen is, de vroeger zo machtige Waf- distenpartij. Een progressief lid van de Waf distenpartij zei vandaag te geloven, dat de maatregelen van gen. Naguib in de afgelopen HOND RENDE TEGEN BROMFIETS Toen de weleerw. heer H. J. Veeger, kapelaan van de St. Vi- tusparochie te Bussum, met zijn bromfiets op de Laarderweg reed vloog plotseling een hond tegen zijn rijwiel, waardoor de kape laan over het stuur sloeg en ern stig gewond bleef liggen. In bewusteloze toestand is hii per ziekenauto naar de St. Ge- rardus Majella Stichting overge bracht. waar bleek dat hii o.m. een ernstige hersenschudding had opgelopen. Zijn toestand was dus danig. dat hij voorzien moest worden van de H.H. Sacramenten der Stervenden. dagen tot een hergeboorte van de Wafd zullen leiden. Eenieder, die een partij wenst te vormen wordt verplicht hier van het ministerie van binnen landse zaken per aangetekend schrijven mededeling te doen. In dit schrijven moeten de doelein den van de partij omschreven worden. Het moet verder een lijst bevatten van mede-oprichters een financieel overzicht e.d. Men verwacht binnenkort een algemene amnestie voor politie ke veroordeelden. De inflatie in de Verenigde Sta ten neemt af en ook de andere landen hebben blijkbaar hun la tente inflatie bedwongen. Volgens de deskundigen zal het voldoende zijn indien zij er in slagen aan 'n verdere geldvraag door de bur gerij paal en perk te stellen. Een uitzondering vormt Groot-Brit- tannië, want de cijfers tonen aan. dat dit land met meer dan ge wone energie de monetaire poli tiek zal moeten toepassen, wil men erin slagen de inflatie de kop in te drukken. De Britse Sir George Bolton verklaarde echter dat de economen van de organisa tie voor Europese economische samenwerking tot een geheel an dere conclusie ten aanzien van HONGKONG De katholieke bisschop Mgr. Joseph Maggi (uit Bergamo) en de Spaanse bis schop Mgr. Arthur Quintanilla ziin gisteren in Hongkong aange komen nadat zij uit communis tisch China waren uitgewezen. De beide bisschoppen zagen er zwak en mager uit. Mgr. Quin tanilla had 17 maanden en Mgr. Maggi tien maanden in de gevan genis gezeten. BENEVENTO, Italië, 9 Sept. Op de jaarlijkse kindermarkt op het Kathedraalplein in Beneven- to worden nog steeds jongens ver huurd voor een bepaalde som per jaar. Deze jaarmarkt werd giste ren gesloten en de verhuurde jongens zijn met hun nieuwe meesters meegegaan naar de boerderijen, waar zij tewerk ge steld zullen worden. Hoewel de kindermarkt heel wat stof heeft doen opwaaien, ziin de plaatselijke autoriteiten in dit kleine bergstadje ten Zui den van Napels van mening dat er niets illegaals in schuilt. Er waren dit iaar maar een paar kinderen ingebracht uit grote gezinnen. De boeren die voor een iaar de kinderen ..huur den" van de ouders, betaalden daarvoor vijf tot zesduizend lire. WASHINGTON, 9 Sept. Het Amerikaanse ministerie van De fensie en de Amerikaanse com missie voor de atoomenergie heb ben vandaag bekend gemaakt, dat er deze herfst op het eiland Eni wetok in de Stille Oceaan een nieuwe reeks atoomproeven zal worden gehouden. Geruchten doen de ronde, dat tijdens bedoelde proeven een wa terstofbom tot ontploffing zal worden gebracht, althans een waterstofbom in experimentele vorm. Bovendien deden de huurders in sommige gevallen toezegging wat graan naar de ouders te sturen. Sommige jongens vinden het leuk om weg te gaan. Een van hen zei: „We ziin thuis met vijf kinderen, dus ik moet wel gaan werken." Maar een ander kind moest eerst overtuigd worden. „Je weet toch dat ik altijd goed ben voor kinderen, ie kent me toch", pleitte een huurder. De iongen volhardde in een koppig stilzwijgen, terwijl ziin vader met hem onderhandelde de Engelse financiële positie ge komen waren. Algemeen wordt verwacht dat de grondstoffenlanden het vol gend jaar ter verkrijging van economische stabiliteit een bui tengewoon moeilijke tiid zullen doormaken. BEJAARDE VROUW VERBRAND NIJVERDAL Gisteren is brand ontstaan in de woning van de 78-jarige alleenstaande onge huwde mei. D. Diikink te Nii- verdal. Toen buren de woning waren binnengedrongen bleek hun. dat de kleren van de oude vrouw in brand geraakt waren, vermoedelijk doordat zij zich bii het vuur had gewarmd. Het slachtoffer had zeer ern stige brandwonden over het ge hele lichaam opgelopen en is in de loop van de dag overleden. De nieuwe premier van Egypte generaal Naguib schudt de hand van de vroegere eer ste minister, Ali Maher, nadat deze zich met zijn kabinet had teruggetrokken van de rege ring. GOES. 9 Sept. De heer A. van Dijk uit Goes maakte met de heer Kampenhout uit Beek (bij Breda) een vliegtochtje in diens Pipercub boven de om geving van Breda. Toen ze daarbij boven het militaire kampement te Rucphen vlogen zagen zij, hoe in de diepte een man onder de omheining van het kamp doorsloop zijn ar men vol met militaire kleding stukken, die daar aan een lijn te drogen hadden gehangen. Even later zagen zij hem weer terugsluipen en hem. ditmaal beladen met een groot aantal bussen, het kamp uitlopen en zich in de nabij gelegen bos sen verwijderen. De piloot liet zijn toestel dalen en volgde dé man op een tiental meters hoogte. De dief, hierdoor ken nelijk in het nauw gebracht, gooide zijn buit weg en tracht te zich in het bos te verstop pen. Onmiddellijk daarna wendde de heer Kampenhout zijn toestel en trachtte hij, laag vliegend de militairen in het kamp te waarschuwen. Het hielp in zoverre, dat een zeer verontwaardigde kampcom mandant hen in zijn jeep stond op te wachten, toen het toe stel daalde op het vliegveld naast het restaurant waarvan de heer Kampenhout eigenaar is. De commandant is onmid dellijk teruggereden om de streek door militairen te laten afzetten, maar toen was de dief al verdwenen, zij het met achterlating van de buit.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1