Rooie Hilde" op het oorlogspad Stagnatie in de woningbouw door houding van aannemers Hoe de twee Nederlandse dames werden ontvoerd en.... bevrijd Deense politie op jacht naar gevaarlijk moordenaar Lessen getrokken uit Koreaanse oorlog Zes en zestig gezinnen van militairen gedupeerd Bezoldiging politiepersoneel is onvoldoende te achten Ouders houden kleuters thuis om schoolconflict Austerlitz ia T. won nippertje )erichten Vrouwelijke rechter bij Oost-Duits Hof Vijftigjarige vrouw voert regie van schertsprocessen Velen veroordeeld tot langzame dood öie wecelö van ons WOO man met speurhonden in actie; Scandinavië-Expresse doorzocht Naar wij vernemen Mijnraad over woningbouw Duurte dreigt bij Schuman-qezag RELAAS UIT ONVEILIG JAVA Vier weken ondragelijke spanning ontberingen en angsten Scheepsberichten De legermanoeuvres in Duitsland Om Ned. Herv. Kerk te treffen? WOENSDAG 10 SEP I EMBtK iviz. PAGINA 3 :WACHTINC >or het KNMI te van Woensdag- Ierdagavond. ÏDRIJVENDE KENVELDEN dan overdrijvende Iden, bijna overal eer. Matige tot vind tussen Oost Iets kouder des iet hier en daar rgen overdag on- lezelfde tempera- vandaag. zon op 6.08. onder 22.21, onder 15.42. ÏG BOYS »ED PARTIJ ip af ontwikkelt vrüwel gelijk op- m beurten golven beide doelen af, de verdedigingen ven. s 25 minuten oud, een vlotte aanval (10). Na een ge voor het Holl.- lanval op de Kol- re zien Hollandia e maal scoren uit lar op fraaie wiize van Kolp. Boys de geschoten bal over en. Met de stand landia breekt de eer een gelijk op- et tempo is echter eer. Kolping Boys lval open en me- Hollandia strandt het Hollandia, dat r spelen in de 2e rong vergroot tot ïelle aanval over n vliegend schot uiten. Hollandia uit tot een over- hacheliike situa- oor de Kolpings- r het missen van ïge kansen levert- iets op en Kolp. te herstellen en r kansen. De ach- ieh nog scherper er voor 't einde s op fraaie wijze 1 te brengen, trijd weer geheel wordt opgevoerd, verken hard. Om in doelen in ge scoord wordt er I5TIC SONCELUK Maandagmiddag uur ging een mderen over de vlotbrug en stak veg over. Hoe ge- uispunt is, blijkt Het acht-jarig familie Heiine itoffer. Hij werd >asserende vracht firma Van Vliet eeg beide wielen n. Zwaar gewond Dr. Verheul was latse en achtte aar de Sint Li- noodzakelijk laagd JG. Onze heer J. G. Bak- Technische Hoge- geslaagd voor het van het propa- scheikundig in- lering H.S.V. kbaars De hengelsport- loekbaars heeft dering gehouden. uitgaande stuk- handeld, o.a. een iden met de hen- ig ,,Den Helder" wisselbeker, die geheel voor dit wil stellen. Er leden op. paald dat er op September een zal worden ge- Noord-Hollandsch e heer Laan naar deelde mede dat de kanaalvergun- ok was ingetrok- telde voor om zo k de koninklijke te vragen op de vereniging. Dit aangehouden tot i'ing, dan komen >p de vergadering, n. werd om op een ondermaatse vis ordt een punt te 1952 lid zijn ge- te zorgen dat zij nleveren bij het r. 4000 kg aard- cnh. 10,50—10,60: 50: 17000 kg rode 60; B 5,70—7,40: - kool 4,40—7,90: 14.70—17,40; gro- nep 16,70—19,60: A 5,40—7,70; 1500 11,60: 19.000 kg ,90—43.10; A II stuks bloemkool A II 8—10.50. 9 Sept. Eiervei- 45000 kipeieren 5000 eendeieren ZEN, 10 Sept. ders 9.4010.20; 2016.10, grote elingen 13; 7800 40, 21000 kg wit- 0, 1000 kg gele g rode kool 6.10 Sept. 15500 kg -10, midd. 11.10; kool 3.504.30; ol 6—15.70, 1500 —12.40; 1200 kg —8.40; 39000 kg 13.90, gewone gen 15.60—16,70, 0 kg bieten I rond rond 5.407.50; 29500 kg peen II 9.80—10.90; 4200 6571, basterd imen 29.90, 8800 —42, II 26—34. BERLIJN „Rooie Hilde" is op het oorlogspad in Oostduitsland en de scalpen stapelen zich op. Bijna elke week wordt een nieuwe groep gebroken mensen voor het Opperste Staats- gerechtshol gesleept om te horen wat zij misdaan hebben. Een kans om zich te verdedigen krijgen ze practisch niet maar lang durige gevangenisstraffen tot levenslang toe en met dwang arbeid worden kwistig uitgedeeld. stellingen van het Soviet-commu- nisme. Dit maakt hem tot een „waarachtig vertegenwoordiger" van de arbeidende klasse. Velen van deze gedoemden ziin slechts mensen die niet hebben begrepen dat men nu eenmaal nooit „neen" zegt als de commu nisten „ia" hebben gezegd. Deze processen worden in de Russische zone tot openbare ver toningen gemaakt. Volgelingen van de communisten krijgen een dag vrij om naar de rechtszaal te gaan. Zij vormen het publiek. De beklaagden in de bank der beschuldigden ziin de schurken uit het stuk. De regie wordt gevoerd door een vrouw, de 50-jarige Hilde Benjamin, sinds lang bij de Ber- lijners bekend als de rooie Hil de". Frau Benjamin draagt de merk waardige titel van „vice-presiden- te" van het hof. De president. Hans Schuman, schijnt nooit te presideren. Hilde. door dik en dun trouw aan het Kremlin, is de baas. Nieuw „recht" Volgens sommige schattingen heeft zij persoonlijk meer dan 1000 personen onder de camou flage van een vonnis volgens de wet naar dwangarbeiderskampen gezonden om er een langzame dood te sterven. Twee jaar lang heeft zij von nissen uitgemeten, zo hard als zij maar beliefde en nu is zij aan een uitvoeriger programma be gonnen; de volledige hervorming van alle juridisch denken in Oost- Duitsland. Dit program omvat de afschaf fing van de traditionele rechtban ken en de vervanging daarvan door een nieuw stel tribunalen. Kennis van het oude Duitse recht hebben de nieuwe rechters niet alleen niet nodig, zij is zelfs hin derlijk. Gevraagd wordt slechts een „volksrechter", die het pro gram van de socialistische (com munistische) Eenheidspartij kent plus de leringen van Marx en Stalin en de schandelijke doel- NEW YORK In 98 pet. van alle Amerikaanse huizen zijn een of meer radiotoestel len aanwezig en bovendien zijn er 18.354.300 televisie-toe stellen in gebruik. Europa ligt ver achter: in Groot-Brittan- nië zijn slechts 1.5 millioen toestellen verkocht en in Frankrijk 18.000. Dat komt, zeggen de Amerikanen, omdat een Amerikaanse arbeider maar drie weken nodig heeft om het geld voor een toestel te verdienen tegen zijn Engel se collega 10 tot 13 weken en zijn Franse ruim 30 weken. NEW YORK Overigens geven diezelfde Amerikanen toe, dat de Europese toestellen en programma's veelal beter zijn dan de Amerikaanse. De Engelse televisie brengt betere T.V.-films en betere recht streekse uitzendingen. BOEDAPEST Gravin Gyorgy Szehenyi, een voorma lige schoonheidskoningin, is door een Hongaars hof tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Ze zou suiker, meel en zeep gehamsterd hebben. Dat van die zeep kunnen we begrijpen. PRETORIA Er is hier 'n electronische microscoop in gebruik genomen, die 100.000 maal vergroot. Een wollen draad wordt er een kabel bij van een meter dikte. ROME De politie arres teerde een zakkenroller met drie armen. Met een kunstarm trachtte hij de aandacht van zijn slachtoffers af te leiden. Inmiddels zocht hij met zijn echte arm in hun zakken naar buit. BRUSSEL De Belgische regering heeft een prijs van 'n millioen frank uitgeloofd voor degene, die een geneesmiddel ontdekt tegen de slaapziekte, die, zoals men weet, wordt veroorzaakt door de steken van de tse-tse vlieg. In Cali- fornië zijn aan een epidemie in enkele maanden al 37 men sen overleden. NEW YORK Detailhan delaren in sterke drank heb ben er o.a. de delegaties van de Russen, de Nederlanders, de Fransen en de Britten bij de V.N. van beschuldigd, dat zij belastingvrij kisten whis key kopen voor 13 tot 15 dol lar, die zij voor 70 dollar weer van de hand doen. ..Rooie Hilde" heeft rechten ge studeerd. De opkomst van de na zi's dreef haar geheel naar de lin kerzijde. Als communiste, jodin en vrouw van een Joodse, dok ter stond haar een zekere ondergang te wachten en zij gorde zich aan tot de strijd. Op een nacht haal den de nazi's haar man weg. brachten hem naar een kamp te Wuhlheide en lieten hem later te Mauthausen omkomen. Hilde en haar zoon Michael wisten op de een of andere manier aan vervol ging te ontkomen. De komst van de rode legers te Berlijn in 1945 maakte aan haar levensgevaar 'n einde. Buiten haar werk is het leven van „rooie Hilde" in vele opzich ten Spartaans. Zij woont in een bescheiden appartement, kleedt zich alleen met zorg als zij bij officiële gebeurtenissen tegen woordig moet ziin en schenkt waarschijnlijk aile genegenheid waartoe zii nog in staat is aan haar zoon Michael, die aan de Berliinse universiteit Unter den Linden studeert. EERSTE SNEEUW IN DE ALPEN Laagste temperatuur in September sedert 126 jaar GENEVE 9 Sept. (A.P.) Sommige Alpenpassen in Oost- Zwitserland werden vandaag be dekt met meer dan 30 centimeter sneeuw. De eerste zware sneeuw val van het seizoen. Chauffeurs werden gewaarschuwd dat zij de passen alleen zouden kunnen overgaan wanneer hun wielen van kettingen voorzien zijn. In Bazel werd gisteren de laagste temperatuur op 8 September se dert 126 jaar geregistreerd met 8.7 graden. Het normale gemid delde js 15.4. (Van onze correspondent) KOPENHAGEN, 9 Sept. - Heel Denemarken verkeert in angstige spanning, nu een macht van ruim 1000 man, van de z.g. „Hjemme- vaern" (Binnenlandse Veilig heidsdienst) met tal van speur honden is ingezet om een gevaar lijke ontsnapte gevangene op te sporen, de 30-jarige tot levens lange gevangenisstraf veroordeel de Peter Valdemar Larsen, die vorige week Dinsdagavond uit de Staatsgevangenis te Nyborg ont snapte. Larsen heeft een moord op zijn geweten. Na ziin ontvluchting wist hij bij een inbraak een sla gersmes te ontvreemden en en kele costuums. zodat hii en de te gelijk met hem ontsnapte Henry Hansen, een inbreker, niet meer in hun gevangenisnakie behoef den rond te lopen. Hansen is in middels weer gearresteerd, maar Larsen zwerft nog rond. Men vreest dat hii pogingen zal aan wenden om wraak te nemen op ziin vrouw, die terstond echt scheiding aanvroeg, toen haar man tot levenslang veroordeeld was. Beide misdadigers hebben zware tralies moeten doorzagen om uit hun cel te komen. Vanaf de eerste dag der ontsnapping ziin steeds groter wordende poli- tietroepen ingezet, eerst op het eiland Fyn, later ook op Lolland en de andere delen.van het land. Maar telkens bleek dat de pogin gen tot omsingeling niets oplever den. De klopjacht op Fvn had veel weg van een legermanoeuvre. zo veel jeeps en militairen waren in actie met talrijke auto's van pers en filmmaatschappijen. In Fredericia werd de Scandi navië-Expresse, de trein naar Ne derland, aangehouden en geheel doorzocht, evenals de grote veer boten, die de Deense eilanden on derling verbinden, maar zonder resultaat. Vandaag is de gehele Hiemmer- vaern. meer dan duizend man in gezet. De politie krijgt heel wat critiek in de pers te verduren, nu telkens weer blijkt, dat de vluch teling niet te grijpen is. te meer. nu thans bekend werd. dat ter stond bij de ontsnapping beide gevangenen ontdekt werden en een achtervolging werd ingezet. Ook bleek thans dat de gevange- nisinspectie niet gemerkt heeft dat de tralies doorgezaagd waren. De Justitie is er totnogtoe enkel in geslaagd Hansen weer te ar resteren. maar Larsen. de moor denaar, blijft onvindbaar. Larsen is soldaat geweest. Hij was een beste terreinkenner en een hardloper van athletisch for maat. heeft de heer Susanto, wnd. Hoge Commissaris van Indonesië, met verschillende hooggeplaatste gezellen, gisteren een bezoek ge bracht aan de jaarbeurs. Met hem bezochten vele andere bui tenlanders de beurs zal in de zomer van '53 voor het eerst een internationale diri gentencursus gehouden worden voor leerlingen uit Nederland en uit het buitenland. De cursus wordt georganiseerd door de Ned. Radio Unie. heeft H.M. Prinses Wilhelmina voor enige tijd haar intrek geno men in het paleis op de Dam te Amsterdam gaat deze maand op de Biën nale te Venetië de première van een nieuw pianokwintet van Henk Badings wil de Nederlandse regering met Engeland onderhandelen over een nieuw baconcontract.„ De Mijnraad heeft de plannen bestudeerd voor de woningbouw met Rijkspremie welke een we zenlijk onderdeel vormen van het zgn. stimuleringsplan kolenpro- ductie. Algemeen was men in dit college zeer ontevreden over de ondervonden stagnatie op dit punt van zaken en werd beslo ten bij de bevoegde instanties in formaties in te winnen. VAN ZEELAND HEEFT KRITIEK Tijdens de besprekingen van de ministers der Schumanlanden te Luxemburg heeft het budget, zo als aangeboden door Jean Mon- net, voorzitter van het gezagsor gaan, kritiek ontlokt aan Paul v. Zeeland (België), hij zei dat de kloof tussen de topsalarissen en die van het secretariaat te groot waren. Men zegt, dat in het budget van Monnet een jaarsalaris van 58.000 uitgetrokken is voor de voorzitter van het gezagsorgaan en van ongeveer f 54.000 voor de twee vice-voorzitters. Daarenbo ven f 46.000.voor elk der zes andere leden. Daarenboven zou een ieder 25 pet. van zijn salaris ontvangen als duurtetoeslag, 15 pet. als verblijf- toeslag plus een vast bedrag aan reisonkosten. In het plan zou ook. volgens de Belgen, een fantas tisch pensioenschema opgenomen ziin. AUTO BESTUURDERS LET OP UW SAECK! fllÉfe y 1- - Vy' k Deze Amerikaanse po- litie-agenten hebben zich opgesteld op de Mamaroneckweg te Westchester met een radar-apparaat, waar mee zij de snelheid van de motorvoertui gen, die komen aan rijden, kunnen contro leren. De radar-instal latie waarschuwt wan neer een motorrijwiel of een auto de toege stane snelheid over schrijdt. De camera neemt dan een foto van het voertuig op een 16 millimeter band. Deze bewegen de film doet dienst als bewijsmateriaal. (Van onze eigen verslaggever) LEEUWARDEN Bij een aanbesteding vanwege de gemeente Leeuwarden heelt zich een zeer onaangename kwestie voor gedaan, waardoor 66 gezinnen langer dan noodzakelijk was op toewijzing van een woning zullen moeten wachten. In het gun stigste geval zullen deze gezinnen 8 a 12 maanden moeten wachten voor zij eindelijk een woning kunnen betrekken; doch de kans bestaat ook dat dit enige jaren zal duren. Het betreft hier gezinnen van militair personeel van de vliegbasis Leeu warden, waarvoor 54 etage woningen en 12 onder- en boven woningen zouden worden gebouwd in het Westen der stad. Door 'n onvriendelijke en raadselachtige hetze van 'n 21-tal aan nemers kon de bouw van deze woningen niet worden gegund. „De salariëring van de Neder landse politie in zijn geheel en ROLHOCKEY- NEDERLAAG Te Genève in het Pa vilion des Sports werd 'n rolhockeywedstrijd gespeeld tussen een ploeg van Zwitserland en een van Nederland. Nederland verloor de ze krachtmeting met 103. Een aanval op het Nederlandse doel; hoe zou dat aflopen? BANDUNG (Pi Aneta) Toen in de late namiddag van de 26ste Augustus de in het Cheribonse ontvoerde dames Neyendorf en Windzant door manschappen van het batal jon 321 bevrijd werden uit handen der terroristen, bete kende dit voor de vijftigjarige mevrouw Neyendorf en de ze ventien jarige Betsy Windzant het einde van vier weken on draaglijke spanning, ontberin gen en doorstane angsten. Vier weken lang werden zij gedwongen om de door het leger opgejaagde bandieten bij nacht en ontij te volgen. „Als de avond viel zo vertelt de zeventien jarige in een onderhoud met een redacteur van het A.I.D. „De Preangerbode" te Bandung en we hadden ons karig maal van een handvol droge rijst, wat zoute visies en een paar slokken thee naar binnen gewerkt, maakte de bende zich weer marsvaardig en urenlang trokken we dan over veelal onbegaanbare paden door het sterk geaccidenteerde terrein. Heuvel op - heuvel af met slechts nu en dan een korte rust. Voor ons en achter ons doorlopend een aantal geüniformeerde en gehelm de lieden, soms dertig, soms vijf tig of zestig waardoor iedere kans op ontsnapping al bij voor baat was uitgesloten. Trouwens, waar zouden we heen hebben moeten vluchten.... we hadden niet het minste idee waar we ons ergens bevonden. Tegen de morgen, naar schatting zo om een uur of drie. vier. werd halt gehouden en sloegen de ben deleden hun kampement voor de komende dag op. Meestal was er dan wel een of andere goeboeg zo'n wachthuisje op de sawah in de buurt en kregen wii het bevel ons daarin terug te trek ken. De ingang werd afgesloten en gedurende de gehele dag mochten we dit verblijf niet ver laten. Velal sliepen we. want de nachtelijke omzwervingen eisten natuurlijk veel van onze krach ten en vooral de eerste tijd kon den we 's morgens nauwelijks meer op onze benen staan. Bevrijding Nadat mei. Windzant vervol gens verhaald had. dat de bende, welke haar gevangen hield, ver schillende malen haastig de af tocht blies bij nadering van af- vertelde zij hoe zii bevrijd wa ren. „Het zal misschien een uur of zes in de avond ziin geweest toen we het bevel kregen op te bre ken. Op dat moment bevonden zich' 3 bendeleden bij ons. van wie er een „onze" wapens bii zich had genomen. Van de overi ge bendeleden was op dat mo ment niets te zien, doch dat ver wonderde ons in het geheel niet' daar deze lieden zich altijd min of meer schuil hielden. Onze be geleiders werden door een paniek bevangen, zonder ons nog met een blik waardig te keuren, sprongen ze op en renden de heu vel af om luttele tellen later in het kreupelhout te verdwijnen, ons aan ons lot overlatend. Op dat moment beseften we echter nog in het geheel niet. dat het einde van onze lijdensweg nabij was integendeel, we meenden stellig nu in handen van een an dere bende te zijn gevallen. Mevrouw Neyendorf stak de handen omhoog, maar ik riep al leen maar. niet schieten, niet schieten. Daarop wenkte de man. die onze belagers tot zo'n felle aftocht had gedwongen, ons na derbij en niet voordat we hem tot op korte afstand genaderd waren, ontdekten we met een mi litair te doen te hebben. Inmid dels waren ook ziin kameraden, die achter de heuvel gelegen had den. naderbij gekomen en het valt licht te begrijpen, dat onze van bepaalde groepen in het bij zonder, voldoet niet meer", aldus betoogt de Katholieke Politieamb tenaar in het laatst verschenen nummer. Het is zover gekomen, dat aspiranten voor de Nederland se politie bij honderdtallen moe ten worden gezocht; en alleen omdat de salariëring in geen ver houding staat tot het geheel van de beroepsuitoefening slaagt de Overheid er niet in haar eerste rangs gezagsapparaat, zelfs niet kwantitatief op peil te houden. ..Uit de thans verzamelde en wetenschappelijk geordende fei ten blijkt ook. dat hetgeen wij reeds jarenlang als de beruchte nivellering kwalificeren, waaraan vooral de zogenaamde midden groepen dus ook wii worden ge offerd, reeds zover is voortge woekerd. dat gevreesd moet wor den voor de mogelijkheden van herstel. Wat hiervan de gevolgen kunnen ziin komt maar al te dui delijk tot uiting in het tweede rapport van de K.V.P.-commissie voor de middengroepen". Alleen door spoedig beraad en vlotte werkzaamheid kan de ern stige toestand worden gekeerd. Daartoe is nodig aldus 't offi ciële orgaan der Katholieke Poli tiebond: 1) Een direct van kracht wordende maatregel om de aan vangssalarissen aanzienlijk te ver beteren: 2) Een complex van maatregelen om de achterstand van de salariëring van het Over heidspersoneel in te lopen: 3) Het benutten van het thans ver ge noeg ontwikkelde systeem van de werkclassificatie en de taakana lyse teneinde reële normen te stellen bii de loonbepaling voor de Nederlandse politie. Thans 29 slechtoffers van Farnborough-ramp LONDEN. Het dodencijfer in de Farnborough luchtramp is gisteren gestegen tot 29 met de dood van Alfred Harrison, een van de 13.000 toeschouwers tij dens de demonstratie van Za terdag. Op 29 Augustus j.l. werd de aanbesteding voor de bouw van bovengenoemd aantal woningen gehouden, waarvoor 21 inschrijf- briefjes uit de bus kwamen. Om enigszins aan de kleinere aannemers tegemoet te komen, had de gemeente de mogelijk heid opengesteld om voor ieder complex afzonderlijk, dus of voor de 54 étage-woningen of voor de 12 onder- en bovenwoningen of voor beide complexen gezamen lijk in te schrijven. Onaangenaam voelt het gemeentebestuur zich nu getroffen door het feit dat geen der 21 inschrijvers van de mogelijkheid gebruikt heeft ge maakt om op een der complexen afzonderlijk in te schrijven. Was dit reeds een onvriendelijke ges te van de aannemers, erger is dat alle 21 inschrijvers boven de begroting, goedgekeurd door het Ministerie van Wederopbouw (voor de woningbouw is name lijk een bepaalde limietprijs vast gesteld door het Ministerie van Wederopbouw), hebben inge schreven. De laagste inschrijver voor de massa, dus beide com plexen tesamen was die met f 674.600.en de hoogste was de aannemer met f721.517.Door dit feit kon de bouw van boven genoemde woningen niet worden gegund. 66 gezinnen gedupeerd. De aannemers die voor de aanbesteding een afspraak moe ten hebben gemaakt, om niet beneden een bepaald bedrag in te schrijven, welk vermoeden wordt gesterkt door een verge lijk van de bedragen der hoog ste en laagste inschrijver, heb ben door deze hetze 66 gezinnen ernstig gedupeerd. Het betreft hier, zoals reeds gezegd gezinnen van militairen werkzaam op de vliegbasis al hier, die door de bouw van de woningen met hun, gezinnen zou den worden verenigd. De kans dat dit alsnog zal geschieden is niet groot daar dit extra aantal woningen, dat Leeuwarden kreeg toegewezen als garnizoensplaats zeer waarschijnlijk nu elders zal worden gebouwd. Mocht de hou ding der aannemers in deze kwestie, zo het toch wel mag worden genoemd, want het is het gemeentebestuur volkomen een raadsel welke de beweegredenen van de betrokken aannemers zijn, niet veranderen, dan zullen de ze gezinnen dus een jaar op een woning moeten wachten. Mis schien zal deze wachttijd echter nog wel langer duren, daar het nog niet zeker is, dat de gemeen te Leeuwarden een volgend jaar weer een dergelijke extra toe wijzing van het Ministerie van Wederopbouw zal krijgen. Het werk van het Ministerie van Oorlog, dat de bouw van extra contingenten woningen voor gar nizoensplaatsen ten behoeve van de aldaar gelegerde militairen heeft bewerkstelligd, dreigt in Leeuwarden dus t_e worden on dermijnd, hetgeen zeer zeker te betreuren is. In geval de wonin gen niet worden gebouwd, zal het Ministerie van Oorlog door moeten blijven gaan met het verstrekken van, extra toelagen op het salaris als vergoeding van de reiskosten, die het militaire personeel thans moet maken. En dat in een tijd van bezuinigen. Nieuw Amsterdam 9 v. Sout hampton nr. Le Havre; Talisse p 9' kp Finisterre/pt Sail; Ternate p 8 1000 u Aden/Belawan; Joh. v. Oldenbarnevelt 8 950 nwtw Fremantle/Fremantle; Phrontis p 8 Kreta; Tomori 9 te Genua; Wil lem Ruys p 8 Elba cp/Suez; Alm- dijk 9 te Havana verw.; Mentor p 8 m Fayal; Oranje p 8 Socotra/ Colombo. FRANKFORT, 9 Sept. (A.P.) Gen. Eddy zei zeer tevreden te zijn over de manoeuvres, waarbij Na afloop van de manoeuvres „Rozenstruik", waaraan 76.000 Amerikaanse en Franse militairen hebben deelgenomen, heeft Lt. Gen. Manton Eddy, de opperbe velhebber van het Amerikaanse leger in Europa, verklaard: „Ik hoop oprecht, dat wij het Duitse leger dit najaar aan onze zijde zuilen hebben staan". delingen der machtsapparaten vreugde geen grenzen kende. ZEIST In Austerlitz worden veertig kinderen door hun ouders thuisgehouden van de kleuter school aldaar, omdat deze ouders het niet eens zijn met het school bestuur over het ontslag dat ge geven is aan de hoofdonderwijze res van de kleuterschool, mej. H. Nieuwenhuis. Het schoolbestuur, tevens ker- keraad van de Ned. Hervormde Kerk in Austerlitz. heeft onder voorzitterschap van de predikant ds. J. Koopmans een vergadering met de ouders belegd, teneinde het ontslag toe te lichten en eventueel de gelegenheid te bie den tot het stellen van vragen. Bij deze bijeenkomst had men de onderwijzeres niet uitgenodigd en ondanks een verzoek van één der ouders werd zii ook niet toe gelaten. Hierop braken de ouders de bijeenkomst, die Donderdag j.l. werd gehouden, af en zii be sloten hun kinderen niet naar de school te zenden vóórdat aan mej. Nieuwenhuis eervol ontslag is verleend. Twintig andere kinde ren bezoeken de school wel. Vol gens ds. Koopmans heerst er in Austerlitz een „terreur van anti kerkelijke elementen", die door middel van de school de Ned. Hervormde Kerk in Austerlitz menen te kunnen treffen. Dit zou ook de reden ziin dat men niet meer kinderen naar school stuurt, aldus de president, die inmiddels contact heeft opgenomen met het hoofdbestuur der school en de be slissing in deze onverkwikkelijke zaak hieraan wil overlaten. Amerikaanse en Franse tanks van twee divisies in Westelijke rich ting aanvielen en in drie dagen een 100 kilometer oprukten. De generaal waarschuwde er voor uit de oefening de conclusie te trekken, dat de gealliëerden een defensieve instelling hebben. Lt. Gen. Cherriere, de comman dant van het Franse tweede leger korps zei, dat de oefening bewe zen had, dat gepantserde divisies beter dan infanteriedivisies voor het leveren van vertragende ge vechten zijn uitgerust. Gen. majoor John Dahlquist van het Amerikaanse vijfde legerkorps zei, dat de Amerikaanse gemoto riseerde infanterie blijk gegeven had van een grote tegenzin om hun voertuigen te verlaten. Hii gewaagde er verder van, dat de manoeuvres door te veel aanwij zingen van de scheidsrechter aan realiteit hadden ingeboet. Hij ver telde, dat bruggen voor hen op geblazen waren, maar dat zii ten overvloede ook gezegd hadden, dat er mijnen lagen op de toe gangswegen. „Ik heb geen enkele keer gezien, dat een eenheid naar mijnen rond een opgeblazen brug zocht. Ik heb ook geen miinen- detectors gezien in de voertuigen van de vooropgaande eenhedeii Mijndetectors ergens in de achter hoede van de kolonne zullen geen mijnen opsporen". Hij vroeg verder in de toekomst vernielingen onder vuur houden, zodat de verdedigende troepen er meer profijt van zouden trekken. Gen. Eddy bevestigde, dat bii de manoeuvres lessen uit de Ko reaanse oorlog in toepassing zijn gebracht, met inbegrip van de ia- filtratie.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3