Merkwaardige proefnemingen van 2 Amerikaanse geleerden De Rijn wordt in Zwitserland bevaarbaar gemaakt Eerste „Latijn sprekende" film wordt in omloop gebracht \m w mm w Financiën en Economie n I Links wordt rechts en rechts wordt links RADIO Verbinding van Oostenrijk met de Noordzee Protestantse Kerken zien geen oplossing voor eenheid Geschiedenis uit de vierde eeuw van het keizerlijke Rome UW PUZZLE voor vandaag m De weretd ondersteboven gezien Door trein gegrepen en gedood BEURSOVERZICHT VAGINA WUtNbUAG IU SEPTEMBER 1952 NEW YORK (A.P.) Als de wereld eens plotseling voor uw ogen ondersteboven zou staan en links rechts en rechts links zou worden, dan zou die wereld u, als het phenomeen maar lang genoeg zou duren, toch weer normaal voorkomen. Dit zeggen althans twee Amerikaanse psychologen, de doktoren F. W. Snijder en N. H. Pronko van de Universiteit van Wichita (Kansas) in een boek, dat gepubliceerd is door de drukkerij van de universiteit onder de titel: „Het zien met ruimtelijke omkering". Zij beweren dat men, na dertig dagen een bril te hebben gedra gen, die alles omkeert, aan de nieuwe situatie gewoon is. Dr Snijder heeft'om dit te be wijzen een bril opgezet, waardoor hii de vloer zag waar zich voor ieder ander het plafond en het plafond waar zich de vloer be vond. Rechts werd links en links werd rechts. Met zo'n toil lijken uw eigen voeten die van iemand die tegen over U staat, iemand die van rechts nadert komt in werkelijk heid van links. Men kan in korte tijd wennen er in te verkeren door ogenschijn lijk de handelingen ook omge keerd te verrichten. De psycho loog leerde zelfs bepaalde proe ven vlugger te doen, dan voor heen, toen alles normaal werd ge zien. U kunt dan ook best geboren zijn met Uw gezichtsvermogen bii wijze van spreken onder steboven en daar nooit iets van hebben gemerkt en het is best mogelijk, dat ook anderen het nooit hebben gemerkt, aldus beide geleerden. Dr Snijder heeft twee jaar ge leden toen hij pas afgestudeerd was gedurende 30 dagen zo'n al les omkerende bril gedragen, ge durende experimenten betreffen de het waarnemen, welke ten doel hadden het antwoord te vin den op de vraag, waarom en hoe we zien en wat we zien. Dr Pron ko was de leider van dit onder zoek. De bril bestond uit twee kijkerlenzen, die bevestigd waren aan een montuur, dat alle licht, behalve dat hetwelk door de len zen kwam, uitsloot. Deze bril keerde alles ondersteboven en verwisselde rechts en links. Snij der droeg de bril zonder onder breking en deed 's nachts of als zijn ogen rust nodig hadden een blinddoek voor. Vreemde wereld „Als ik m'n rechterhand uit stak", zo vertelde hij, „leek het of die naar me toe kwamen als ik een stap had gedaan wist ik niet direct welke voet ik ver volgens het eerst vooruit moest zetten Hij reikte in de verkeerde rich ting om een vork te pakken en probeerde het eten van achter in plaats van vooraan van zijn bord te nemen. Een trap op of aflopen ging hem een tijd lang erg onbe holpen af en was een hachelijke onderneming. Maar na vier dagen reeds DONDERDAG 11 SEPTEMBER Hilversum I. 403 m. 7.00 uur AVRO, 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.10 en 8.45 Gramofoon; 9.00 u. Morgenwijding; 9.15 Gramofoon; 9.30 De Groenteman; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Gramofoon; 10.35 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet"; 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 Metropole Orkest; 11.30 uur „Nederlanders in den vreemde", causerie; 11.45 Gra mofoon; 12.00 u. Twee piano's; 12.25 „In het spionnetje 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen; 12.33 Exotische muziek; 12.50 Gramofoon; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramof.; 13.20 Dansmuziek; 14.00 Cabaret 14.30 Orgelconcert; 15.00 Voor de zieken; 16.00 „Van vier tot vijf"; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gramo foon; 17.45 Regeringsuitzending: mevr. Clara Eggink: „Buiten landse schrijvers over Indonesië" 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpro- blemen; 18.25 Lichte muziek; 18.55 Discogram; 19.30; Orkest- nieuws; 20.00 Nieuws; 20.05 u. Residentie-orkest, koor en so listen; (20.3520.50 voordracht) 22.10 „Baby", hoorspel; 22.40 u. Gramofoon; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23.3024.00 Gramofoon. Hilversum H, 298 m: 7.00 KRO 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00 tot 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gr.muz.; 7.45 Mor gengebed en liturgische kalen der; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 v.d. huisvrouw; 9.40 Gr.muz; 10.00 Gewijde muziek; 10.30 Morgen dienst; 11.00 v.d. zieken, 11.45 Gram. muz.; 11.50 Als de ziele luistert, causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert (12.30—12.33 land- en tuinbouwmededelin- gen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 „schijnt het plaveisel al niet meer te zijn waar vroeger de wolken waren", verklaarde Snijder en hii kreeg steeds meer handigheid in het „ondersteboven lezen". Na enkele weken was hij in staat in het centrum van de stad te wandelen en door een winkel te lopen zonder tegen iedereen op te botsen. Gemakkelijker eten Hij kon gemakkelijker eten en zelfs chaufferen. Hij paste zich zo aan, dat hij zonder nadenken in de juiste richting kon lopen. Een man, die van een springplank dook, had al niets vreemds meer tenzij Snijder er over ging na denken en de beelden van vroe ger in zijn herinnering terugriep. Dan leek die man zich naar bo ven te bewegen. Toen Snijder tenslotte zijn bril voorgoed opzij legde, zag de we reld er opnieuw een tijd lang erg gek uit. Twee weken voor hij de bril had opgezet, had Snijder al ver schillende proeven gedaan. Zo had hij b.v. genummerde kaarten in een doos gesorteerd en een sterfiguur getekend terwijl hij in een spiegel keek. Hii maakte steeds betere tijden maar toen hij het voor het eerst probeerde met zijn „omkerende bril" had hij veel meer tijd nodig. Oefening bracht echter verbete ring en tegen het einde van de 30 dagen kon hij de proeven sneller verrichten dan hij ooit met ziin normale gezichtsvermogen had gekund en hij werd steeds vaar diger. Toen hij de bril afzette was het zoals gezegd opnieuw mis met zijn waarneming, maar nu slechts voor korte tijd. Pronko en Snijder zijn er van overtuigd, dat indien kinderen van hun geboorte tot hun 25ste jaar zulke brillen zouden dragen, zij volkomen verbijsterd zouden zijn als zij ze af zetten en dat de wereld voor hen onderste boven zou staan. Zij betogen dat de proeven heb ben bewezen, dat „boven" en „be neden", „rechts" en „links" ver band houden met de omstandig heden, waarin we leren de din gen te zien en waar te nemen. Zü zijn van mening dat bij de ge boorte geen waarneming bestaat maar dat zij eerst tot stand komt als gevolg van contacten tussen de persoon en zijn omgeving. „Ons idee is, dat de psychologen eens zullen zeggen dat we „leren zien" precies zoals we leren dan sen, kaartspelen of Arabisch schrijven", aldus deze geleerden. (Van onze correspondent) BORNE. 9 Sept. Omstreeks kwart over acht gisteravond is een 23-jarige wielrijder, de héér Platenkamp uit Bornerbroek, het slachtoffer geworden van de on bewaakte overweg in de Bavin- kelsweg te Zenderen onder de gemeente Borne. Hij fietste in de richting Borne, toen hij de over weg, die overigens naar alle zij den een goed uitzicht biedt, pas seerde. Hij werd gegrepen door de electrische sneltrein Enschede- Amsterdam. Het slachtoffer dat met zijn rijwiel nog enkele tien tallen meters door de trein werd meegesleurd voordat deze tot stilstand kwam, moet op slag dood zijn geweest. Inschrijving studenten Nijmegen De Rector Magnificus der R.K. Universiteit te Nijmegen zal voor het inschrijven van eerstejaars studenten zitting houden op Dinsdag 16, Woensdag 17 en Don derdag 18 September, telkens des voormiddags van 1012 uur in het aula-gebouw, Wilhelmina- singel 13. De Mis van de H. Geest bij de opening van het nieuwe studie jaar zal worden gecelebreerd op Dinsdag 16 September te 9.30 u. in de St. Joseph-kerk aan het Keizer Karelplem. RECTORAATSOVERDRACHT TE NIJMEGEN De Rector Magnificus der R.K. Universiteit te Nijmegen prof. dr. Goemans O.F.M. zal in de aula der R.K. Universiteit aan de Wil- helminasingel op Maandag 15 September te 3 uur verslag ge ven van de lotgevallen der Uni versiteit gedurende de tijd van zijn rectoraat en daarna het ambt overdragen aan de door het be stuur der St. Radboudstichting tot ziin opvolger benoemde hoog leraar mr. C. J. J. M. Petit. RHEINFELDEN, 8 September (Reuter). Op de jaarvergadering van de Federatie voor de Rijnscheepvaart van Constanz heeft de West-Duitse minister van Verkeer, Seebohm, verklaard, dat de regering der bondsrepubliek grote belangstelling heeft voor de bevaarmaking van de Rijn tussen het Meer van Constanz en Bazel en hoopt een deel van de kanaalprojecten, die thans in West-Duitsland in uitvoering zijn, spoedig gereed zullen zijn. West-Duitsland ziet de bevaar- baarmaking van de Rijn tussen het Meer van Constanz en Bazel als een belangrijke taak, die het in een geest van Europese sa menwerking met Zwitserland en Oostenrijk dient te volbrengen, aldus minister Seebohm. De verklaring van minister Seebohm was de eerste officiële uiteenzetting van het standpunt der Westduitse regering ten aan zien van het reeds 45 jaar oude plan, dat beoogt het voor de scheepvaart toegankelijke ge deelte van de Rijn niet 167 kilo meter te verlengen en op deze wijze Oostenrijk een recht streekse verbinding met de Noordzee te geven. Het project voorziet verder in het tot stand brengen van een verbinding met het Franse kanalennet. Wanneer het project voltooid zal zijn, zal het betrekkelijk gemakkelijk zijn verbindingen tot stand te bren gen tussen de Rijn en de Middel landse Zee en de Donau. Om waterval heen Het plan houdt de aanleg in van een kanaal, dat het mogelijk zal maken om de waterval van Schaffhausen heen te varen en het hoogteverschil van 156 meter tussen de riviergedeelten aan weerskanten van de waterval te overwinnen. Van de twaalf enorme sluizen, die hiervoor no dig zijn, heeft men er reeds zeven voltooid en in gebruik genomen. De andere zijn in aanbouw of in voorbereiding. Het plan voor ziet verder in de bouw van wa terkrach tstations, die 'tezamen 4 milliard kilowatt electriciteit zullen kunnen produceren, waar van 55 pet. voor Zwitserland en de rest voor Duitsland bestemd zal zijn. Men schat, dat het be vaarbaar maken van de Rijn tussen het Meer van Constanz en Bazel 200 millioen mark zal kos ten. Het project wordt lonend geacht, daar men verwacht, dat 3 millioen ton scheepsruimte 30.000 BUITENLANDSE STUDENTEN IN DE V.S. Er staan meer dan 30.000 bui tenlandse studenten bii colleges en universiteiten in de V.S. inge schreven. Ongeveer de helft van dit aantal studeert met beurzen die door de regering, particuliere organisaties of de colleges zelf verschaft werden. Een derde van de studenten ziin vrouwen. Deze Nieuws en Ka tb niéuws- 13 ?n i gegevens ziin te vinden in een Smuz.; IS.sf^anSl; 14.00° «nnort dat uitgegeven is door 't Promenade orkest en solist; 14.15 v.d. vtouw; 15.15 Gr.muz.; 15.30 Harp-ensemble; 16.00, Bijbel lezing; 16.30 Vocaal ensemble; 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Pia nospel; 17.35 Gevarieerde muz.; 18.00 Gr.muz.; 18.15 Vocaal en semble en solist; 18.40 Op de stelling; 18.50 Gr.muz.; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.25 Pianoduo; 19.40 Radiokrant; 20.00 Gevarieerde muziek; 20.30 Gr. muziek; 20.45 Een blinde kon al les, behalve zien, causerie; 21.15 Gr.muz.; (plm. 21.30 Het Wes pennest); 21.55 Buitenlands over zicht; 22.15 Orgelconcert; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten; 23.15—24.00 Gram of oonmuziek. Institute of Foreign Education. Het grootste aantal studenten komt uit Canada, China en Duits land. De grootste toename ten op zichte van het vorige jaar valt te constateren bii de studenten uit Azië. het Nabiie Oosten en Afrika. In iedere staat van het land kan men buitenlandse studenten aantreffen. De meest-bezochte on derwijsinstellingen ziin de Univer siteiten van Californië, New York en Columbia, die elk meer dan duizend buitenlanders onder hun studenten tellen. De techni sche vakken trekken de meeste belangstelling van de studenten uit Zuid-Azië en het Nabiie Oos ten; de meeste Europese studen ten echter specialiseren zich in sociale wetenschappen en de vriie kunsten. jaarlijks van de rivier gebruik zal maken. Tot dusverre hebben Duitsland en Zwitserland nog geen verbin tenissen ter zake van het project aangegaan. Het is te verwachten, dat Oostenrijk, Frankrijk, België en Nederland zich tot deelneming zullen verbinden, zodra dit een maal is geschied. Het project heeft inmiddels reeds krachtige protesten uit gelokt van Zwitserse verenigin gen voor vreemdelingenverkeer en bescherming van natuur schoon. Deze organisaties hebben onlangs geklaagd, dat een der vitale kanaalsluizen, met de uit voering waarvan nog moet wor den begonnen, zoveel water aan de watervallen van Schaffhausen zal onttrekken, dat de schoon heid van het landschap totaal zal worden bedorven. Naar verluidt worden deze protesten gesteund door de Zwitserse spoorwegen en andere invloedrijke belangen in Zwitserland. Katholiek Thuisfront zendt goederen naar Frankrijk en Duitsland Op verzoek van de hoofdleger aalmoezenier zal Nationaal Ka tholiek Thuisfront aandacht schenken aan de Nederlandse mi litairen, die in Frankrijk, voor namelijk in Fontainebleau zijn gelegerd. De eerste lectuurzen- dingen zijn onderweg. Bovendien zijn in verband met de groot scheepse manoeuvres, welke in Duitsland in de loop van deze week een aanvang hebben geno men, op verzoek van de divisie aalmoezeniers grote zendingen ontspanningslectuur naar de troepen te velde verzonden. GENEVE (K.N.P.) „Wat de geschiedenis over de Derde Wereldconferentie over Geloof en Kerkorganisatie zal zeggen, weten wij niet .Hoe belangrijk de resultaten, welke theologen der gehele wereld met zulk een ernst en in dagelijks gebed heb ben uitgewerkt, zullen blijken als wij eenmaal tien jaar ver der zijn, kan men niet vooruit zeggen". Aldus luidt de verkla ring, die de deelnemers aan de conferentie te Lund, welke op 28 Augustus eindigde, geven. Deze verklaring wordt gepubli ceerd in de Oecumenische Pers dienst te Genève van de vorige week. En verder zegt de verkla ring: „Een van de belangrijkste stappen vooruit, die gedaan zijn, ligt in het feit, dait nu duidelijk tegenover elkaar staan de din gen, waarin men het eens is en waarin men het niet eens is kunnen worden. „Dat wil zeggen, men heeft ingezien, dat de tot op heden gevolgde methode niet meer de vruchtbaarste weg naar de her eniging der kerken is, maar een doodlopende straat. „Daarom hebben de in Lund verzamelde theologen hun hoofd omgewend naar de geschiedenis der Kerk, om duidelijk te maken, waartoe de scheiding der kerken te herleiden is, ja hoe het daar toe heeft kunnen komen." En elders bekennen de theo logen, dat zij ondanks zekere sucecsen er niet in geslaagd zijn een oplossing te geven voor datgene, wat hen scheidt. Ook kan de wereld geen voorstel ge daan worden, hoe de eenheid der Kerken kan worden bereikt. Nochtans zijn de Kerken vast besloten met Gods hulp de ar beid aan de hereniging met vastbeslotenheid voort te zetten. De vergadering stelde voor, dat het onderwerp voor de verga dering van de Wereldraad der Kerken in 1954 in Evanston (V.S.) te houden, zou zijn: „On ze eenheid in Christus en de verdeeldheid der Kerken". „Wij hebben geen oor voor latijn", vertelde Vernailles aan The Associated Press. „De enige kennis die een leek soms van de Latijnse taal heeft, is zuiver theoretisch. Het leek me van belang, studenten en specialisten een instrument te geven". Mijn film is een herschepping van de schittering van het Rome der vierde eeuw met een latijns commentaar, waarbij het visuele element met een belangrijk auditief element verenigd is.". Prof. Lablene van de Franse Sorbonne is de auteur en spre ker van de latijnse tekst. Er komen echter Franse en Neder landse vertalingen. Als de latijnse versie van de film wordt gedraaid, zullen de toeschouwers vooraf in het be zit worden gesteld van de tekst om zich daarmee vertrouwd te maken. Er bestaan copieën in 35 en 16 mm en in filmstripvorm. Gaston Vernailles heeft het sce nario geschreven en hij is tevens de regisseur en producer van deze film, die 24 minuten duurt. Nr. 86 i 5 s l" 1 9 /O i ts /7 '9 e*> ti 22 2S 2S it »7 ié it it ÏS u Xt j<r >9 Horizontaal: 1 muziekterm (afk) 3 sieraad 7 pers. vnw. 9 schiereiland 10 lengtemaat 11 geluid 13 aanwijzing 15 .vallei 16 muzieknoot 18 adellijk persoon (fr) 20 stijl 22 windrichting 23 edel metaal (fr.) 24 gloed 27 nietig 29 godin 30 meisjesnaam 32 jongensnaam 33 dwaze 35 spijs 36 plaats in Duitsland 38 als eerder (afk) 39 pl. in Nederland 40 zonnegod Verticaal 1 eenheid van kracht 2 opening 3 steenkoolproduct 4 planeet 5 larve 6 Europeaan 7 groot visnet 8 bijwoord 12 en andere (afk.) 13 langzame 14 schip 16 hoofddeksel 17 houding 19 kloosterzuster 21 cylinder 25 papegaai 26 werktuig 27 voertuig 28 elk 31 pers. vnw. (fr.) 33 stapel; schelf (eng) 34 boom 35 uitroep 37 voorzetsel OPLOSSING No. 85 Horizontaal: 1. Atol; 5. aard; 9. Korea; 11. haver; 12 e.o.; 13. anker; 15. ei;; 16. N.N.O.; 18. del; 19. ade: 20. tel; 22. als; 23. rap; 24. ski; 25. pap; 27. ode; 29. vol; 30. nap; 32. air; 34. al 35. pekel; 37. N.E.; 38. len' Leeds; 42. snit; 43. smet. nap; 3. N.E.; 38. lente; 40. Verticaal: 1. Aken; 2. toont; 3. or; 4. Lea; 5. aar; 6. av.; 7. reeds; 8. drie; 10. and; 11. hel; 14. kei; 17. Oeral; 19. Alida; 21. Lap; 22. ako; 25. Polen; 26. hak; 28. einde; 29. vals- 30. nee 31. pel 33. rest; 35. PTT; 36. les; 39. N.I.; 41. Em. De enige ster is een honderd vierkante meter groot gipsmodel van de hoofdstad van het Ro meinse keizerrijk in de vierde eeuw. Dit model is het levens werk van prof. Paul Bigot, van het instituut de France. Van dit model bestaan slechts drie copieën:: één in 't museum voor kunst uit de oudheid" te Parijs, één in een museum te Philadelphia en één in een mu seum te Brussel. De film is ver vaardigd naar gegevens van op gravingen, en beschrijvingen van auteurs uit de vierde eeuw en naar gegevens van de marmeren kaart van het forum transito rium. Om het zuiver wetenschappe lijk karakter van de film te handhaven. heeft Vernailles geen gebruik willen maken van menselijke acteurs. Voorts heeft hij om de toeschouwers door het ingewikkelde Labyrinth der straten van het vierde-eeuwse Rome te loodsen zijn toevlucht genomen tot de tekenfilmtech niek. In de film komt geen en kel hedendaags beeld van de hoofdstad van Italië voor, maar toch zullen de toeschouwers op deze pelgrimstocht door het verleden vaak welbekende plaat sen in Rome van de 20e eeuw ontmoeten. Hogere detailomzetten in Juli Het cijfermateriaal, dat door het Economisch Instituut voor de Middenstand is gepubliceerd met betrekking tot het omzet- verloop in het midden- en klein bedrijf gedurende Juli jl., wijst uit, dat in tal van branches hogere geldomzetten werden be haald dan in de daaraan vooraf gaande maand. Deze toeneming van de geld omzetten moet ten dele worden toegeschreven aan de omstandig heid, dat in een aantal takken van detailhandel (o.a. textiel, schoei sel, meubelen en aanverwante artikelen, glas, aardewerk, por- celein en huishoudelijke artike len) opruimingsverkopen wer den georganiseerd. Over het ge heel genomen schijnen deze op ruimingsverkopen geen onbevre digende resultaten te hebben op geleverd. In touristencentra werd het omzetverloop gunstig beïn vloed door de verkopen aan vreemdelingen In tegenstelling tot Juni 1952 vertoonden de geldomzetten in Juli 1952 in vergelijking tot '51 eveneens veelal een toeneming, waaruit derhalve kan worden geconcludeerd, dat de kooplust van het publiek in Juli groter is geweest dan in Juni. zulks geldt vooral ten aanzien van de aankopen van rijwielen, schoei sel en sportartikelen. In alle branches, behorende tot de voedingsmiddelensector waren de geldomzetten hoger dan die in Juni 1951. De om- zetvermeerdering was het sterkst in het bakkersbedrijf (13 pCt.), het slagers'bedrijf (13 pCt.) en het kruideniersbedrijf (10 pCt.). Men bedenke bij de beoordeling van deze gegevens evenwel, dat de prijzen van tal van artikelen tjamr m deze branches m Juli jl. met stichting en als leider van de uitermate lusteloos verloop ge had, waarbij, in tegenstelling tot gisteren, de algemene tendens nauwelijks prijshoudend was. De vacantiémaand Augustus is wel iswaar achter de rug, doch Sep tember heeft tot nu toe weinig met de vorige maand verschild en de affaire blijft zeer beperkt. Kon. Olie werd vanmiddag licht aangeboden. Zonder dat van groot binnen- of buitenlands aanbod sprake was verloor het fonds circa twee punten. In overeenstemming hiermede was de gehele industriemarkt nau welijks prijshoudend. Alleen Phi lips, die gisteren reeds twee punten verloor, verbeterde van middag een fractie. Van de overige sectoren valt bitter weinig interessants te vertellen. Bij de cultures werd alleen H.V.A. en Amsterdam Rubber in de eerste tape verhan deld met een minimale omzet, 't Niveau van gisteren bleef hier vrij goed gehandhaafd, hetzelfde geldt voor de scheepvaartsector. Staatsfondsen waren vanmid dag in een kalme markt aan de vaste kant, vooral de conversie lening, die tot 921/8 steeg. Op de Amerikaanse markt ontstond een flinke open hoek in Anaconda die twee punten lager verhan deld werd. Een en ander in no- volging van Wallstreet, waar ko perwaarden gisteren een gevoe lige daling ondergingen. Pater H. Riga S.M.M. te Nijmegen bediend Pater H. Riga, Montfortaan is voor een operatie in het zieken huis te Nijmegen opgenomen en uit voorzorg bediend. De genoem de Pater is bekend om zijn ja renlang werk op de H. Land- onbelangrijk hoger waren dan die in Juli 1951. In de detail handel in vis, aardappelen, groenten, fruit en zuivelproduc ten werd de omzet van Juli '51 overtroffen met resp. 6, 2 en 2 pCt. Achterstallig div. Lampongs wordt niet ingehaald De N.V. Cultuurmaatschappij '„De Lampongs" verwacht dit jaar een rubberproductie van 550.000 kg. Hiervan zijn reeds 330.000 kg vooruit verkocht tegen f 3.16. Dit werd medegedeeld in de jaar vergadering, waarin de jaarstuk ken over 1951 werden goedge keurd. Besloten werd tot uitke ring van 'n dividend van 5% op de preferente aandelen. Desge vraagd verklaarde de directie dat de vennootschap het achterstal lige dividend van 159% kapitaal nooit zal kunnen inhalen. Uitein delijk zal de maatschappij tot 'n reconstructie met preferente aan deelhouders moeten komen, maar thans zou dit uit fiscale overwe gingen onverstandig zijn. Dikke orderportefeuille bij Ver. Ned. Rubberfabrieken De directie van de Verenigde Nederlandse Rubberfabrieken heeft medegedeeld dat het bedrijf momenteel nog zeer ruim van or ders is voorzien. In verband hier mee móest tot aanneming van personeel worden overgegaan. Binnenkort kan de indiensttre ding van de vijftienhonderdste werknemer tegemoet worden ge zien. Het vertrouwen bestaat der halve, dat de resultaten van het lopende boekjaar niet bij die van het vorig jaar achter zullen blij ven. AMSTERDAM, 9 Sept. Ook vanmiddag heeft de beurs een Montfortaanse bedevaarten. IN TUNNEL INGESLOTEN AUCKLAND, 9 Sept. Vijf en twintig man van de zes en twin tig die werden verrast in een spoorwegtunnel onder het Rimu- taka gebergte door een plotse linge ineenstorting, zijn thans door reddingsploegen naar boven gebracht. De enige die nog niet bevrijd is, is de Griek Athanas- sios Athanassiades, die gisteren voor het eerst in de tunnel af daalde. Aangenomen wordt dat zijn been klem is geraakt onder val lende steenbrokken, maar hij heeft reeds met leden van dé reddingsploegen gesproken, die zich nog slechts op korte afstand van hem bevinden. Nederlandse uitvoer naar West-Duitsland BONN, 9 Sept. (D.P.A.) De Westduitse autoriteiten hebben heden voor invoer uit Nederland de volgende bedragen toegewe zen: 2.35 millioen dm voor boom kwekerijproducten, 1 millioen dm voor producten der ijzer- en me taalverwerkende industrie en 4,2 millioen dm voor mostfruit. Staking grondpersoneel van de Garuda DJAKARTA, 9 Sept. (Aneta) Vannacht is 't grondpersoneel van de Garuda Indonesian Air ways, omvattend 1500 man, in staking gegaan, als protest tegen het ontslag van 31 man. Verwacht wordt dat de staking 1 dag zal duren. De zaak is tnans in be handeling bij de centrale com missie ter beslechting van ar beidsgeschillen. FEUILLETON DOOR DOROTHEE COEBELER. 31) „Ik zeg al niets meer. Maar wij zouden je zo graag een pleziertje doen. Jij gaat toch zeker ook naar Kroll? En daarom zou mama jou zo graag een paar toegangskaar ten cadeau doen." Zij zocht in haar handtasje. Misschien wil je moeder er ook wel heen. En an ders heo je nog wel een vriendin met wie je zou kunnen gaan. Wii zitten op het terras." „Dat is geen plaats voor een naaister". Zij sprak deze woorden niet uit, maar zij brandden op haar lippen. Zij schoof de kaarten terug en zei snel: „Dank je Lisa. Het is erg vriendelijk van je ma ma. Maar dit feest kan ik niet meemaken." „Maar KateLisa's gezicht betrok. Ik begrijp jou helemaal niet. Jij bent toch eigenlijk maar een raar schepsel. Je hebt zelfs geweigerd om voor mevr. Dehn iets te doen. Heus mijn moeder heeft het met jou echt goed ge meend." ..Dat geloof ik allemaal wel. Lisa. maar ik kan niet. Ik heb op het ogenblik andere dingen aan miin hoofd." „Ja jij hebt altijd plannen. Maar heb je er ondanks alles geen spijt van? Zal ie tijdens het feest niet de hele avond aan ons zitten denken? Al jouw kennis sen ziin daar. Ook de familie Dehn Geo Hendrich zal met iou aan dezelfde tafel zitten. Dit heeft mevrouw Dehn gisteren tij dens het concert tegen mama ge zegd. Er komt ook nog iemand anders. Dat schijnt de toekomsti ge echtgenoot van Hilde te moe ten worden. Heb jij er enig idee van. wie dat zou kunnen ziin?" Kate kon er niets aan doen, dat zii een kleur kreeg. Zii zei: „Het zal ongetwijfeld een gezellige avond zijn. Misschien wel een avond met verrassingen. Ik wens jullie allemaal veel plezier." HOOFDSTUK XVIII Het werd inderdaad een avond met verrassingen. Maar die wa ren niet van aangename aard. De familie Böhmer, op wier komst mevrouw Dehn zo vast had ge rekend. bleef maar een paar mi nuten en wilde niet aan haar ta fel plaats nemen. Dr. Rudolf Böhmer was er helemaal niet. want hii was op reis naar het Noorden. In ziin plaats was groot moeder meegekomen, want die wilde wel eens zien, hoe het er in het moderne Berlijn toe ging. Zij werd natuurlijk naar alle hoeken van de tuin gebracht en aoor alle zalen geleid. En daarna moest zii weer thuis gebracht worden. Mijnheer Hendrich kwam tot de ontdekking, dat mevr. Dehn hem uit de hoogte behandelde. Toen hij aan Hilde voorstelde een poosje in de tuin te gaan wandelen om de verlichting en het vuurwerk eens wat meer van nabii te bekijken, merkte mevr. Dehn op: „Ach. laat U toch, mijn heer Hendrich. We kunnen hier alles minstens even goed zien. Kijk. daar gaan al de eerste vuurpijlen omhoog. Wanneer de laatste piil is afgeschoten, gaan we naar huis." Een zachte, warme handdruk van Hilde stelde hem tenminste nog een klein beetje schadeloos. Ten huize van de familie Dehn ontstond daarna nog een kleine ruzie. „De Böhmers wilden niet eens plaats nemen en dr. Rudolf kwam helemaal niet opdagen, ter wijl ik het hem in Werder nog zo uitdrukkelijk gevraagd had." „Zaken gaan voor het meisje, miin beste. Zelfs wanneer men kunstkenner is. Jij hebt toch zelf gehoord, dat hij die reis moest maken." „Onzin. Die reis had hu best kunnen uitstellen en dan brengen zii ook nog die oude grootmoeder mee. Ik heb heel goed gemerkt, dat mevrouw Böhmer dat maar matig kon waarderen. Zii met haar platte uitspraak en met haar opmerkingen als: „Mijn moeder verkocht appels." Zii lachte ner veus. „Dat moet je zo niet opvatten. Deze grootmoeder heeft met haar man een grote zaak opgebouwd en haar kinderen en kleinkinde ren een uitstekende opvoeding gegeven. Dat kan men niet van elke vrouw zeggen. Wil je nog iets gebruiken?" Mevrouw Dehn wilde niets. Zii sloeg de deur dicht en verdween in haar boudoir. HOOFDSTUK XIX Intussen zat Kate buiten in het bos en aan het water, 's Zater dagsmiddags hield zij de laatste tiid vrij voor een uitstapje. Zii was naar Potsdam gereden, had een wandeling door de stad ge maakt en was toen in een nieuw park gaan zitten. Het was daar stil en veel minder druk dan in Sans Souci. Zii zat op een bank aan de oever van de Havel. Het schemerde reeds en de eerste sterren glinsterden. De maan wierp haar stralen over het woud. „Vuurwerk", dacht Kate. „Vuur werk en zomerfeest. En dans en spel bij Kroll. Op het ogenblik zwerft een bonte menigte door die tuin. De lampions zullen nu wel branden. Er zal muziek ziin en op de terrassen zullen de gla zen klinken. Lisa in haar nieuwe japon zal nu wel door al haar vrienden worden bewonderd. En ook Hilde Dehn zal er piekfijn uitzien. En ongetwijfeld naast haar toekomstige echtgenoot zit ten. Enfin, wat had zii er eigen lijk mee te maken?" Maar zii voelde, dat zii er meer mee te maken had, dan zij wilde. Zij voelde dat plotseling een soort heimwee zich van haar meester maakte. Onzin. Zii schudde haar hoofd alsof zii op deze manier van zich af kon gooien, wat zij zo graag zou willen onderdrukken. Pas op. Kate. Wat is het in werkelijk heid? Jii hebt eens een paar uur naast een vreemde man gezeten en met hem over dingen gespro ken. die eens behoorden tot jouw wereld. En je hebt toen moeten ervaren, dat hij jou in de steek liet. Want toen kwamen zij. die van zijn millieu waren. Bijvoor beeld juffrouw Dehn, met wie hii zal gaan trouwen. Misschien komt vanavond bii Kroll alles in orde en kan ik binnenkort de verlo vingsadvertentie lezen. Maar als zii die las, wat dan nog? Het was laat geworden en vol komen donker. Het werd langza merhand tiid om naar huis te gaan. Ze stond op en ging naar de Gliemcker Brucke. Daar stond de paardetram, waarmede ze naar Berlijn kon rijden. (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4